Wat mankeert er aan de vrijbank cd de noodslachtplaats? RAAD ZIJPE Baron Roëll en raadslid Dignum herdacht Trouw aan den nieuwen commissaris der provincie. Nog geen afvalophaaldienst. Zr. Dij- kema van Amsterdam tot wijkver pleegster Noord Zijpe benoemd. Honderd gulden voor de Ver. van Luchtbescherming. Jan Klaassen vindt de heer Doorn. Een stem ming waar haast bij was. Een derde vaste ambtenaar benoemd. Geweldige kuilen in Petten, vertelt de heer Blom. Woningnood en modderpoelen. Opzienbarende onthullingen des heeren Doorn Toen gistermiddag weth. v. d. Sluijs, bij ontstentenis van burgemeester Mr. Bree- baart de openbare vergadering opende had de raad reeds geruimen tijd in comité ver gaderd. Secretaris was de heer J. A. de Boer. In zijn welkomstwoord deelt voorzitter mede, dat de burgemeester nog ziek is en spreekt de beste wenschen voor zijn herstel uit. Dr. Boerma woont de vergadering bij. De notulen der vorige vergadering gaan onder den hamer door. Vervolgens wordt staande de nagedachte nis van baron Roëll en het raadslid Dignuin herdacht. Zooals in alle gemeenteraden in dit ge west, zegt de heer v. d. Sluijs, door den voorzitter het verscheiden wordt herdacht van den Commissaris dezer Provincie, Baron Roëll, gevoel ook ik de behoefte enkele woorden te wijden aan zijn nagedachtenis. Met den Commissaris is heengegaan een regent in den waren zin des woords, een man met groote gaven van verstand en hart. Een gröot man is heengegaan. Zijn li chaam is niet meer, maar zijn voorbeeld staat ons voor den geest. Zijn nagedachte nis blijve in hooge eere. Intusschen, de tijd schrijdt voort, het leven gaat verder. „Le roi est mort, vive le roi" de koning is dood, leve de koning zegt het Fransche spreekwoord. Een nieuwe Commissaris is benoemd, een Commissaris, die het vak door en door kent. Wij mogen ons met zijn be noeming gelukkig prijzen. Het is onze plicht hem onzen volledigen steun toe te zeggen, evenzeer als wij op hem een beroep doen, wanneer wij zijn raad en bijstand in dezen zoo zwaren en moeilijken tijd, behoeven. Mijn heeren, ook uit ons midden is iemand heengegaan. De heer Dignum zal niet meer aan onze discussies deelnemen. Zijn bezon ken woord, zijn bezadigd oordeek zal niet meer in dezen Raad worden gehoord. De gaven van zijn verstand, hoezeer ook ge waardeerd en zijn ontwikkeling, konden het spreekt wel vanzelf, want dit is voor ons geen van allen mogelijk geen gelijken tred houden met dien van degene, dien wij zoojuist hebben herdacht, maar de gaven van zijn hart waren zeker niet minder. En het zijn juist deze, die het leven maken tot wat het kan zijn, die licht verspreiden om zich heen, die een zegen zijn voor allen die er mede in aanraking komen. Dignum was een bescheiden man, maar hij schroomde toch niet rond voor zijn meening uit te komen, een meening, die altijd was geba seerd op een gezond verstand. Steeds gaf hij blijk van een wel doordacht en gedegen oordeel. Dignum was een goed raadslid, maar wat meer zegt, hij was een goed mensch. Hij was ons allen een vriend. Ook hem mogen wij eeren en ons medegevoel gaat uit naar zijn kinderen, die niet alleen hun vader, maar ook hun moeder verloren, die haar man zoo spoedig is gevolgd. Hij ruste in vrede. MEDEDEELINGEN INGEKOMEN STUKKEN. Ged. Staten hebben de rekening 1938 vast gesteld. De 3e suppletoire begrooting 1910 is vastgesteld, beslissing gemeentebegroo- ting 1941 is verdaagd. In de vorige vergadering is besloten een gratificatie toe te kennen aan de gemeente boden. Ged. Staten deeleri mede, dat de secreta ris-generaal geen bezwaar heeft tegen de gratificaties van 100— per persoon. Vol gende vergadering komt het college met een vooi'stel voor suppletoire begrooling. De heer P. Grin heeft zijn benoeming als lid Burg. Armbestuur, de heer C. N. de Wit als lid pl. commissie v. toezicht Lager On derwijs aangenomen. Mw. S. Rezelman—Grootes wenscht niet in aanmerking te komen voor een herbenoe ming tot regentes van het Algemeen Wees huis. Ingekomen zijn verslag Keuringsdienst voor Waren, proces-verbaal kasopname ge meente-ontvanger. jaarverslag 1940 commis sie wering schoolverzuim Burgerbrug. 't Zand en Oudesluis, jaarverslag Wijkver pleging Zijpe. Brieven zijn ontvangen van de Ver. van Ned. Gemeenten betreffende verhooging van steunnormen en werkver- schaffingsloonen. Voorzitter dankt Mw. Bezelman-Grootes voor het vele werk in de bijna 27 jaar van haar amhtsvulling verricht. Bericht is ingekomen van den directeur generaal van de voedselvoorziening, dat de organisatie, van het ophalen van afval nog niet behoeft te worden vastgesteld, in ant woord op een desbetreffend verzoek. De Ver. van Ned. Gemeenten bcrieht, dat zij zich t.a van de steunverleenfng tot den secretaris-generaal heeft gewend. De ver. is van meening dat verhooging van steun normen en steun kleine boeren dringend noodig is. ONDERZOEK GELOOFSBRIEVEN. Hierna wordt de vergadering geschorst voor het onderzoek der geloofsbrieven van het benoemde lid van den raad, den heer J. Komen in de vacature wijlen H. Dignum. De heeren Blom, Jaarsma en Doedens vormen de commissie van onderzoek, bij gestaan door den secretaris. Bij monde van den heer Blom wordt tot toelating geadvi seerd. Volgende vergadering zal de heer Komen worden geïnstalleerd. BENOEMING WIJKVERPLEEGSTER Do in overleg met» den gemeentegenees heer J. J. Boerma opgemaakte aanbeveling voor wijkverpleegster Noord-Zijpe luidt: 1. Zr. M. Dijkema. Amsterdam; 2. Zr. E. van Leeuwen, Winschoten; 3. Zr. P. J. Piek, Utrecht. Zuster Dijkema verwerft acht stemmen. Zuster Piek twee stemmen, zoodat zuster Dijkema wordt benoemd. De datum van ingang wordt aan B. en W. overgelaten in overleg met benoemde en Zuster Meurs. SCHENKING. De erven wijlen Dieuwertje Biersteker schenken de gemeente f 150.op voor waard. dat het graf van erflaatster te St. Maartensbrug door de gemeente zal worden onderhouden. Aldus besloten. EXTRA BIJDRAGE V.V.V. B. en W. stellen voor een extra bijdrage van f 10.— te geven aan de federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noord zeekanaal. In verhand met schuld aan de Fa. Streng- holt, Amsterdam, door de federatie, welke schuld uit de gewone middelen niet gedelgd kan worden. Op de federatievergadering hebben de vertegenwoordigers van Cal- lantsoog en Zijpe toegezegd behoudens goedkeuring van de raad het restant van 15,te betalen, Callantsoog 5,Zijpe 10,Aldus besloten. VERZOEK OM SUBSIDIE. De afdeeling Zijpe :yan de Ned. Ver. voor Luchtbescherming verzoekt een jaarlijksche subsidie van f 100. Doel is intensiever te werken, door het en- gageeren van sprekers, enz. Van een con tributie van 40 cent per lid schiet niets over. dan de verplichte bijdragen aan het Hoofd bestuur. Het feitelijke werk moet op andere wijze betaald worden. De heer Jansma is van oordeel, dat men geen vereeniging moet oprichten als men vooruit weet dat de contributie te laag is. Spr. is niet tegen subsidie, maar onder voorwaarde dat de vereeniging zelf de con tributie op minstens 50 cent per lid brengt. De heer Kok zegt, dat de activiteit van den luchtbeschermingsdienst Voorzitter: 't Gaat om wat anders, hel is de ver. voor propaganda voor luchtbe scherming. De heer Kok meent, dat die vereeniging moet werken voor alle gemeentenaren. Voorzitter zet uiteen, dat de vereeniging los van den luchtbeschermingsdienst staat; het gaat om zelfbescherming. De heer Kok vindt toch, dat de vereeni ging steun noodig heeft, zij baseert zich op de draagkracht van enkelen, het gaat niet aan de contributie te verhoogen, als de ge meente bijdraagt, wordt c|e last meer afge wenteld op de gemeenschap. Er zijn er toch die nooit lid worden, die dragen dan op zoo'n manier bij. De heer Jansma: Degenen die vrijwillig lid worden, moeten er wat voor over heb ben. Voorzitter merkt op dat de burgemeester van hoogerhand bevel heeft gekregendc vereeniging op te richten. De heer Nannis heeft de twijfelachtige eer bestuurslid van de Ver. v. Luchtbescher ming te zijn. Aan het bevel moest worden voldaan, maar er zijn bijna geen leden, pro- paganda-vergaderingen trekken miniem De- zoek. huisbezoek geeft ook niets. Van hoo gerhand wordt het voeren van meer propa ganda opgelegd, maar dat kan men niet! Als men f 100 geeft, Kan de vereeniging ten minste in den geest van het bevel handelen. De heer Doorn zegt dat 't eigenaardig klinkt, als de wethouder zegt „twijfelachti ge eer" en dan aan den anderen kant f 100 vraagt. Dat is Jan Klaassen, de burgerij moet het betalen, spr. ziet er nog steeds liet nut niet van in. Misschien staat de zaak scheef, of is spr niet goed georiënteerd, men zou zelf lid moeten wor den De heer Nannis: En meewerken! De heer Doom ziet voor het platteland werkelijk geen nut. Voorzitter weerlegt dat. Men mak tot nog toe vrij rustig zijn, maar zal dat zoo blij ven? Als het werk om niemendal is, is het noe niet erg. De heer Doedens: Van welke datum is het bevel, een ver. op te richten? Secretaris: Van voor den oorlog en het is niet ingetrokken. „Grauwe theorie". De heer Blom meent dat men aan alle theorie weinig heeft. Weth. v. d. Sluijs: Nee, Nee, ja, ja, maai er is ervaring opgedaan hier en daar, voor komen is beter dan genezen! De heer Veltman weet dat er gevaar is, maar ieder burger staat klaar zijn naaste te helpen. Er is enkele weken geleden een le zing gehouden door iemand die zich nog nooit met luchtbescherming heeft ingelaten, wat geeft dan subsidie! Men heeft, niet. ze- zegd: ziet dat j'e de centen krijgt uit de por- temonnaie van de burgers, waarom zou inen hel dan doenï De heer Kok zou in ieder geval tot weder- opzeggens er aan willen subsidieeren. De heer Jansma had 't beter gevonden pro paganda te voeren uit een centraal punt. Spr. kan niet heoordeelen of de f 100.nuttig voor de gemeente wordt besteed, maar wil het probeeren voor een jaar. Weth. Nannis zegt dat de plattelandsbevol king niet beseft wat er kan gebeuren, voor lichting is noodig door middel van vlug schriften, maar voor verspreiding huis aan huis is geen geld! Voor stentmen de heeren Bruin, Doedens, Kok, Jansma, Nannis, v. d. Sluijs, tegen- de heeren Blom, Veltman, Bos en Doorn, zoo dat het voorstel met 6 tegen 4 stemmen is aangenomen. De bepaling wederopzeggen wordt toegevoegd. VOORSCHOT. Aan de R.K. schoolbesturen wordt het ge bruikelijke voorschot op de gemeentelijke vergoeding L.O.-wet verleend. SCHEEF. B. en W. stellen voor den conciërge van het raadhuis, den heer P. Mosk, te lelasten met toezicht bij den verkoop van z.g. vrij- nankvlecsch te Schagerbrug en hem daar voor f 50.per jaar te vergoeden. Ingekomen is een desbetreffend schrijven van den Vleeschkeuringsdienst met de noo- dige inlichtingen. De heer Mosk is deskundig, de vergoeding is zeker niet aan den hoogen kant. Hij neemt de dienst reeds waar. De heer Doorn weet. niet of de f 50.vol doende is om het scheeve wat er altijd in zat te dekken. Er werd in St. Maartensbrug altijd veel noodgeslacht, er kwam echter weinig van onder de burgerij. Of het nu goedkooper zal zijn is voor spr. de vraag, het vleesch wordt uit de noodslachtplaats verkocht voor een gulden per pond, terwijl de prijs voor de Schapenccntrale 33 cent is. Als spr. abuis is dat 90 pet. van het voorwaardelijk goedgekeurde vleesch naar de gevvbne slagers gaat, zal spr. volgende vergadering zijn woorden terugtrekken, het is de vraag of de heer Mosk het varkentje goed zal wasschen. Voorzitter: U doet een onthulling, waar maatregelen voor noodig zijn; wij weten daar niet van. Spr. zal den heer Mosk zoo noodig ernstig onderhouden; vrijbankvleesch moet goedkoop blijven, en niet naar de sla gers gaan! Een slager mag geen pond met ronde stempel in den winkel hebben, zijn er fouten, zal spr. die in het vervolg voorko men. Weth. Nannis slaat achterover Weth. Nannis staat eveneens verbaasd. Er waren al strenge maatregelen genomen dit euvel te voorkomen, zijn er fouten, zul len die weggenomen worden. Schapen- vleesch in de noodslachtplaats van een gulden per. pond sla je achterover. Als de heer Van Doorn gelijk heeft krijgt hij een pluim en zal een algeheele reorga nisatie moeten plaats hebben! De heer Veltman meent dat een courante slager naast zijn goede vleesch geen derde kwaliteit vrijbank vleesch zal gaan verkop pen. De heer Bruyn wil dan een verkoopgele genheid buiten de slagers zoeken. De heer Kol: Bij een kastelein. De heer Veltman: Dan kan je 't weg spoelen, minderwaardig bier en minder waardig vleesch. Het college zal de zaak onder de oogen zien en handelen naar bevind van zaken. De heer Doedens dacht dat den heer Mosk weer een baantje toegedouwd moest worden, omdat zijn salaris laag is. De heer Kok: Dat is een openhartige be kentenis. Voorzitter: Mosk is gekozen omdat hij deskundig is. De heer Doorn zegt, als de overige leden hem toevoegen, dal hij goede bewijzen te gen Ossterman moet hebben, dat hij niet hangt. Er zijn 375 noodslachtingen per jaar, waar moet Oosterman met al dat vleesch heen? Komt niet bij de burgers! De heer Bruyn weet pertinent dat deze week de heer Oosterman vleesch te veel had, maar ook zeker dat hij toen- van een geslacht paard niets gehad heeft. De heer Mosk zal de gratificatie krijgen, wordt dan bepaald. ANDERE HEEREN. ANDERE WETTEN. Door het veranderen van de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten moet het besluit heffing opcenton hoofd som gemeentefondsbelasting worden inge trokken. Aldus besloten. BENOEMING REGENTES WEESHUIS. B en W. bevelen Mevr. E. van Slootcn— Niessen te St. Maartensbrug ter benoeming aan. Dc heer Doedens had twee namen ver wacht al is „het mensch" hem goed genoeg. Voorzitter licht toé dat men wel eens een no. 2 gehad heeft, maar als no. 1 dan aftrad, passeerde men toch no. 2 wel eens en dat was niet prettig voor betrokkene. Als nu mevr. v. Slooten zich terugtrekt, is de Raad altijd weer vrij. De lieer Veltman vindt het toch geen zui ver-standpunt, als no. 2 niet wordt gekozen, is men toch automatisch vrij? Voorzitter: U heeft het recht een ander te stpmmen, het is een aanbeveling, beraad u echter goed, het college heeft de zaak goed bekeken. De heer Veltman: De briefjes zijn al in de bus voor men gesproken heef». (Er is onder- tusschën gestemd! Vcrsl.) We zitten altijd in een kringetje. De heer Kok: Was er dan eerder over be gonnen De heer Veltman: Doedens praatte en de briefjes gingen al rond, dat kon ik niet! Voorgedragene wordt met 9 stemmen, 1 blanco, gekozen. VOLKSTUINTJES. B. en W. stellen voor. hun op te dragen het verhuren van volkstuintjes te Schager brug. Tot uitgifte werd eerder besloten. Er zijn al gegadigden, licht voorzitter toe, het stuk van 5000 M2 zal in gedeelten van 200 a 230 M2 worden verdeeld. De grond zal bouwrijp gemaakt worden in \terkver schaffing. 75% toelage van hoogerhand wordt, gegeven, de pachtsommen zal men 'aag houden. Tn den beginne was er weinig belangstel- jnnr jater nam die toe. De heer Bruin vindt dit bijzonder pret tig en arme menschen profiteeren er toch van. De heer Jansma, dringt er op aan de Op 23 Mei a.t. zal het vijftig jaar gateden zijn, dat de acte van oprichting der N.V. Philipsfabriekee te Eindhoven werd onderteekend. Een overzicht van het tegenwoordige fabriekscomplex (Foto Het Zufcfon) Bij het gouden jubileum der N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven. Dr. A. F. Philips in zijn werkkamer (Foto Het Zuiden) pacht laag te houden, desnoods betale de gemeente er wat aan. De gevraagde machti ging wordt verleend. BENOEMING VAN AMBTENAAR B. en W. stellen voor de betrekking van tijdelijk secretarie-ambtneaar, afd. Werkloo zenzorg. bezoldiging f 500.per jaar. en tijelijk ambtenaar secretarie, alg. secretarie werkzaamheden. bezoldiging f 600.per jaar, op te heffen. Het college stelt verder voor een functie van derden ambtenaar in vasten dienst in te stellen en de jaarwedde vast te stellen op f 1200.— met 6 eenjaarlijk- sche verhoogingen van f 50.opklimmen de tot f 1500.—. In comité is op verzoek van enkele leden een toelichting gegeven. Met algeme'ene stemmen wordt het voor stel aangenomen. RONDVRAAG. De heer Blom vraagt wat B. en W. gaan doen met het bouwvallige perceel van de Wed. van Duijn. Voorzitter noemt het een moeilijke zaak, het is een dubbele woning en de eigenaresse kan niet betalen. De heer Jansma: Er kunnen toch geen ongelukken komen, de gemeente moet in grijpen. Het college zal de zaak ernstig overwegen en de opzichter het huis laten keuren. De heer Blom vraagt als de opzichter in Petten komt, hij ook eens kijkt naar de Achterbuurt, het is daar een modderpoel, waar een driewielde kar puin in kan. Er is genoeg puin op het kerkhof. Dc beert Veltman mist het adres van hoo gerhand omtrent de 6 toeslag lager ge- mecntepersoneel. Dit zal volgende raadsvergadering behan deld worden, er wordt nog over gecorres pondeerd. men ral spoedig weer bij elkaar komen, deelt secr. mede. De heer Veltman zegt dat ook te Oudesluis een modderpoel is bij het'P.E.N.-huisje. Wie is verantwoordelijk? Voorzitter weet dat niet, denkt de eige naar en anders' de polder Zijpe. De heer Nannis zegt dat het onderhoud volgens den polder van het P.E.N. is. Het beste is dat P.E.N. en polder het maar uit vechten. De heer Veltman wijst op de woningnood te Oudesluis de toestand is onhoudbaar. Er wordt zooveel gepraat over gemeenschaps zin, kan de gemeente niet iets doen? Er is nog maar één woning aan een Hcldersche verhuurd, dat speelt geen rol, hoewel het geval onlogisch is. daar dit gezin ook nog een huis in Den Helder heeft De ingezete nen moeten voorgaan, jonggetrouwde men schen moeten niet bij vader en moeder in kruipen! De heer Doorn is het met den heer Velt man eens. er was steeds een woningvraag- tuk in de Zijpe. laat men eens aanpakken, meer woningen komen altijd de gemeente ten eoerle. Voorzitter voelt dat wel aan. maar er stonden vrneeer toch ook regelmatig huizen leeg. Voorsteden zijn niet eenvoudig, men kan maar niet gaan houwen! De heer Doedens wil ook niet raak bou wen. in Oudesluis en 't Zand is steeds het mo/vdp eehrek aan huizen eeweet. De heer Doorn meent dat voozitter altijd in gedachte heeft de dure gemeentewonin gen van 20 jaar gelpden. maar ze hebben nu epen zes een een half duizend gulden te knc.fpn. De heer Jansma: Tk weet niet! De heer Doedens: f 4500 is de prijs voor een behoolijke arbeiderswoning. De heer Veltman: Kunnen we geen nood woningen bouwen? De heer Doedens: Daar zijn we er! De heer Veltman: Maar dan behoorlijke noodwoningen, niet zooals aan Keinsmer- brug. We moeten ook eens zorgen voor men" schen die wel wat kunnen betalen. Het college ral de zaak bestudeeren. De heer Kok waarschuwt voor bouwen, men moet tegenwoordig betonnen vloeren en zolders léggen. De heer Jansma: En die huizen zijn in gewonen tijd onverhuurbaar. De heer Kok: Vreeselijk koud! De heer Kok komt ook met modderpoelen, achter de huizen aan de Burgervlotbrug is het óók een toestand. Het college aal ook deze kwestie onderzoeken. De heer Bos vraag of al eens besluit is genomen aangaande een gemeentewoning in Oudesluis, bewoond door den heer Speel man. Dat is niet het geval, zijdelings heeft voorzitter gehoord, dat het huis tot. 1 Mei bewoond zal blijven. Te zijner tijd kunnen gegadigden zich opgeven. Er zijn ook al Helderschen om geweest. De heer Jansma zou het op prijs stellen als de toelagen gemeentepersoneel in be spreking komen, men de rijksnorm zal vast houden. Voorzitter: Het ligt in de bedoeling. De heer Jansma: Het viel me tegen, dat men hier en daar zoo krenterig was. om er onder te gaan. Hierna sluiting. HARENEARSPEL BLAUWBAARDS ACHTSTE VROUW. Voor een volle zaal heeft de Rederijkerska mer „Helmers" regie Cor Peters uit Amsterdam Zondagmiddag in het „Wapen van Harenkarspel" een uitvoering gegeven die buitengewoon geslaagd mag heeten. Op gevoerd werd „Blauwbaard's Achtste Vrouw" blijspel in 3 bedrijven, van Alfred Savoir. De geschiedenis, welke zich in de „groote wereld" afspeelt, is door „Helmers" prachtig uitgebeeld, alles vlug en vlot gelijk een goedloopend horloge, zooals dat hoort bij een blijspel. De mimiek, uitspraak enz. was een lust om te zien en te hooren en was gepaard aan een vaste rolkennis. Zonder de andere spelers tekort te doen integendeel mogen wij het spel van Monna, mevr. M. Pieters-Staal en John Bi'own, Wim Bischot Jr. niet ongenoemd laten. Dat was „af". Aan het einde moest er vele malen wor den gehaald en kreeg „Helmers" een wel verdiende ovatie. Gaarne willen wij het bestuur van V.V.O. onze hulde brengen voor de aankleeding van het tooneel. Dat was prima. Resumee- rend een prachtmiddag. Tijdens de pauze en na afloop muziek van Cor Kos. Toob Bakker en een saxophonist. WARM VUUR EN KOUWE KLIEKJES. Tijdens het middaguur gister viel het de buren op, dat de schoorsteen bij den heer S. v. d. Oord erg rookte. Het bleek, dat de inhoud in den schoorsteen in lichte laaie stond. Al spoedig was er een smid in huis, een metselaar boven op het huis. terwijl eenige familieleden en goede kennissen de behulpzame hand boden. Gelukkig geen schade, alleen een erg gestoord middagmaal met kouwe kliekjes. POLITIE. Gevonden: Een lederen sportriem. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10