veilingen GROENTEN Langendijker Dinsdag 25 Februari 1941 Tweede blad Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER (Zitting van Maandag 24 Februari) ZIJpt HET WAS KOUD! Op 31 October had een zekere S. S. als se cretaris van een coöperatieve vereeniging aan de leden een groot aantal kolen, in to taal 64 hl afgeleverd, zonder de bonnen daarvoor in ontvangst te nemen. Verd. zegt ter verdediging, dat hij de bonnen zou krijgen, zoodra de nieuwe bon nen bekend werden. Dan moet u geen secretaris zijn van een dergelijke vereeniging als u de voorschrif ten niet kent, meende rhr. Krabe. Get. G. v. d. P. uit Anna Paulowna had 'de kolen van verd. ontvangen zonder bon, doch had ze den volgenden dag aan verd. afgegeven. Waarom dan niet gewacht met de afle- yering, vroeg de Politierechter aan verd.? Dan kwam er staangeld op, aldus verd. De boete zal duurder worden dan het 'staangeld, vrees ik zeide mr. Krabbe. Als u geen opslagplaats heeft, dan is het een stuntelig bedrijf, voegde hij eraan toe. De officier meende in z'n requisitoir, dat verdachte niet met dit bedrijf had moeten beginnen, als hij geen opslagplaats had. De eisch luidde 20,boete, subs. 10 dagen, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen kolen. Verd. wilde graag de kolen terug hebben. Man je bent zoo ontevreden en beseft niet wat je hebt gedaan, meende de politie rechter en veroordeelde verd. tot 30, boete subs. 20 dagen hechtenis, met ver beurd verklaring der in beslag genomen partij kolen. OudkarspcL BENZINE GEKOCHT EN VERKOCHT Een zekere Jacob de V., wonende te Oud karspel kwam veel' te laat ter zitting, om dat de bus niet op tijd was. Hij had van een zekeren H. de V. 25 liter benzine ge kocht, omdat hij die noodig had voor z n vrachtbedrijf. Ik heb er geen cent voor betaald, aldus ver dachte. Maar U hadt er ook geen bon voor op 21 October. eGt. H. de V. uit Oudkarspel vertelde, dat er absoluut niet voor was betaald. Dat is toch niet waarschijnlijk, meende de Officier van Justitie, Mr. de Brueys Tack. Ik wou dat niet en ik kon dat niet. omdat verd. geen bonnen had aldus get. Dan bent u wel menschlievend, was het- oordeel van Mr. de Brueys Tack. Deze zeide, dat het ten laste gelegde niet wettig en over tuigend bewezen was en vroeg daarom op formeele gronden vrijspraak. De Politierech ter kon zich met dit requisitoir vereenigen. Daarna stond terecht H. de V., vroeger werkzaam aan 's Rijkswerf te Den Helder, thans wonende te Oudkarspel. Deze had op 21 October 25 liter benzine zonder bon afge leverd aan Jacob de V. te Oudkarspel. Verd. zeide, dat de benzine gratis was ge geven en dat er over een prijs niet was ge sproken. Jacob de V. vertelde, dat er eerst over koo- pen is gesproken, doch later werd afgemaakt, dat na den oorlog de benzine zou worden te ruggegeven. Get. had ecri toewijzing voor 75 L., doch daar hij daaraan niet genoeg had, leende hij 25 L. van z'n buurman. Voor de politie heeft u verklaard, dat u 75 ct. per L. betaald had, maakte de Officier van Justitie get. er op altent Dat is niet zoo! zeide get. Onomstootelijk staat vast, zgède de Officier van Justitie, dat verd. benzihe had afgele verd zonder bonnen af te geven. Spr. noem de dit een ergerlijk feit en requireerde een geldboete van f100.subs. 50 dagen. De Politierechter, die verd. een intellectu eel-man noemt, met eindexamen H.B.S. en die een flink loon verdiende, wilde met liet oog op het ingewikkelde van het geval, niet direct vonnis wijzen en bepaalde n uit spraak op heden over acht dagen Broek op Langendijk. EEN KOOPJE! Voor de luttele som van 50 cents uad KI. V., tuinbouwer te Broek op Langendijk, op 21 October twee autobanden aan J. v. E. ver kocht. Ik wist niet, dat het niet mocht,, zeide verd. Get. J. v. E., opkooper te Alkmaar, kwam dit bevestigen. Het waren gebruikte ban den. In dit eenvoudige zaakje eischte de Offi cier f20.boete, subs. 10 dagen, terwijl de Politierechter verd. een boete oplegde van f5.subs. 3 dagen, ter waarschuwing. Texel. BELEEDIGING. M. Z. uit Texel had zich niet de moeite ge nomen om te verschijnen. Wel was get. H. K. uit deri Burg aanwezig. Deze stónd met den veearts te praten, toen verd. met twee runderen aan een touw gebonden voorbij kwam. Hij had daarbij den getuige belee- digd, wegens het ter markt brengen van schapen. De Officier van Justitie eischte f 60. boete, subs. 30 dagen, terwijl de Politierech ter verd. bij verstok veroordeelde tot f 50 boete, subs. 25 dagen. Harenkarspel. BRUINE BOONENMISèRE. De volgende verd. was de tuinbouwer J. K. uit Harenkarspcl, die op 26 October 450 Kg. bruine boonen had gekocht, zonder dat deze koop gedekt was door een bewijs. Was het een gewone handel of een zg. „zwarte handel", vroeg Mr. Krabbe. De partij was al verkocht aan een zeke ren-W. antwoordde verd. Get. A. B. uit Harenkarspel, had aan verd. de bruine boonen verkocht voor f 400.—, waarvan een bedrag van f 160 alreeds was betaald. Dus die schade had verd. alreeds geleden, merkte Mr. Krabbe op. Men mocht nu een maal geen bruine boonen koopen. Die waren voor de regeering, zei Mr. Krabbe. Mr. de Brueys Tack eischte togen verd., K, die deze boonen aan de gemeenschap onttrok, drie weken gevangenisstraf. De Politierechter uitspraak doende, ver oordeelde dezen verd. tot een boete van f 50 subs. 20 dagen. De tuinbouwer A. B. G. uit Harenkarspel had op ongeveer 26 October, 450 Kg. bruine boonen vervoerd en verkocht aan J. K Ik heb me laten verleiden; bij de Regee ring kreeg ik f 16 per" 100 kilo en ik ver kocht ze aan J. K. voor f 40.Als iedereen dat ging doen, waar moest, het dan heen? vroeg de Officier van Justitie. Thans kwam J. K. uit Harenkarspel voor het getuigenhekje. Deze vertelde, dat, hii de bruine boonen van G. gekocht had en dat deze de boonen aan hem afgeleverd had. De Officier achtte het feit wettig en over tuigend bewezen: bonnen bestonden er toen nog niet, doch een vervoerbewijs was wèl noodig. Mr. de Brueys Tack vond- het een zoo ernstig geval, dat een vrijheidsstraf hier op z'n plaats was en eischte een gevange nisstraf voor den tijd van 3 weken. Mr. Krabbe, uitspraak doende, veroordeelde verd. tot een geldboete van f 75.— subs. 30 dagen hechtenis. De Officier wilde zich be raden. Ingezonden Trok onze correspondent onjuiste conclusies? NEEN, ZEGT DE SPREKER VAN DE VERGADERING, HET VER SLAG WAS GOED, MAAR... M., Beleefd verzoeken wij U onderstaande re gelen in Uw geacht blad te willen opnemen, naar aanleiding van het in Uw blad van 6 Febr. jl. opgenomen verslag van een lezing, -gehouden te Anna Paulowna, door den heer van Herwijnen, over het ontsmetten van zaaizaad. In dit verslag worden conclusies getrok ken ten opzichte van droog- en natontsmet- tingsmiddelen voor zaaizaden, welke geheel onjuist zijn. Wij kunnen niet beoordeelen of dit ver slag juist is geweest, doch nu het eenmaal is gepubliceerd, willen wij gaarne de gele genheid hebben op de fouten hierin te wij zen» U bij voorbaat beleefd dankend. Ie. „Natontsmetting zou het zaad bet bes te ovèr de geheele oppervlakte desinfectee- ren." Het inpoederen met' een droogontsmet- tingspoeder is echter veel beter dan het ge bruik van een vloeistof, omdat het fijne poe der in alle spleetjes, zaadhuidjes enz. door dringt, waarin een vloeistof niet komt, om dat zich daarin luchtblaasjes vormen. De ziektekiemen onder de luchtblaasjes worden niet gedood. Het bewijs hiervoor is o.a. ge leverd door proeven met haver, genomen door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. 2e. Droogontsmetten is gemakkelijker dan natontsmettenvermeld wordt: „dat droog ontsmetten omslachtiger is. vooral wegens het afwegen van kleine hoeveelheden." Het afwegen van kleine hoeveelheden is ech ter overbodig bij gezamenlijk ontsmetten en bij aankoop van droogontsmet zaad-. Bij ie dere bus droogontsmetter Ceresan-Niemv is een maatje hiervoor bijgesloten. De droog- ontsmetting wordt dan ook het meeste in ons land en in alle andere landen toege past! 3. „Het droogontsmetten zou ook niet gemak kei ij-k zijn, omdat het poeder volledig door het zaad moet worden opgenomen". Ook dat is niet juist; wanneer men ons maatje gebruikt, komt er nimmer meer poeder op het zaad dan het kan opnemen. Een teveel ^an poeder schaadt overigens de kiemkracht nooit! 4e. „Nat ontsmetten zou minder gevaar lijk zijn dan droogontsmetten". Hierbij mer ken wij op. dat daarbij had moeten worden vermeld, voor welke merken nat- of droog- ontsmettingsmidde 1 en deze mededeeling be stemd was. Voor zoover het onze bekende „Bayer"-producten betreft is deze conclusie volkomen onjuist; over producten van an dere firma's kunnen wij niet oordeelan. Wanneer de heer van Herwijnen aldus heeft gesproken, dan zouden wij hem de vraag willen stellen, waarom hij dan bij de natontsmetting van aardappelen bet voor de menschen levensgevaarlijke sublimaat aanbeveelt, nu het veel minder vergiftige middel als Aretan officieel erkend is en bo vendien op het oogenblik ook nog bedui dend goedkooper in bet gebruik is? Wan neer men zich geroepen voelt ontwikkelings- dagen voor den land- en tuinbouw te hou den.,' dan was het in het belang van de boe ren en tuinders geweest, dat hierop eens extra de aandacht werd gevestigd. Wij le zen daarover niets in het verslag. 5e. Van de zaaizaad, en pootgoedontsmet- tïngsmiddelen wordt den indruk gegeven: „dat deze alle metalen aantasten", ook dat is niet juist. De droogontsmetter Ceresan kan geen metalen aantasten en de natont- smettingsmiddelen Ceresan en Aretan tas ten in oplossing alléé zink aa. Alle andere metalen worden hierdoor nieT aangetast! Weer ^vijzen wij er op. dat wij over an dere middelen op dit gebied niets kunnen mededeelen. Het sublimaat bij aardappelen tast.echter alle metalen aan en ver zwakt bovendien daardoor in werking. Wan" neer nu het tegendeel van Aretan bewezen is. zou.men mogen verwachten, dat de Voor lichting hierop eens extra wees. In andere landen wordt op een dergelijk voordeel van Aretan officieel alle nadruk gelegd. Dit is in het belang van de telers! Hier wordt de praktijk hiervan onthouden en waarom? In dit verslag wordt „het gezamenlijk nat ontsmetten aanbevolen, waarvoor elke kwee- ker met zijn zaad ter plaatse moet komen". De droogontsmetting is hiervoor veel beter geschikt en wel. omdat de telers dan hun zaden droog mee naar huis kunnen nemen. Zij behoeven het niet terug te drogen en hun zaden vei'liezen niets aa.n kiemkracht. Bovendien kan het natontsmetle zaad thuis weer opnieuw besmet worden. Bij droogont smetting is herbesmetting volkomen uitge sloten." Wij zullen het hierbij laten en hopen, dat door de opname in Uw blad de verkeerde indruk van het verslag van de lezing nog kan worden weggenomen, daar dit verslag anders den goeden naam van onze produc- len en onze eigen Voorlichtingsdienst in ge vaar zal" brongen. U bij voorbaat beleefd dankend, verblij ven wij. Hoogachtend. N.V. DEFA, Afd. Plantenziektenbestrij-dings- middelen. A. SCHOUTEN. Technisch Adviseur. HET ANTWOORD. Waar wij natuurlijk niet zonder meer de juistheid van bovenstaan de kunnen beoordeelen, hebben wij, alvorens onzen correspondent den mantel te gaan uitvegen, het oor deel .van den spreker van den avond over het verslag gevraagd. Des correspondenten mantel wordt niet geveegd. Ik dank U wel voor de inzage, van den brief van den heer Schouten van de „Defa". waqrin hij zich beklaagt, dat Uw corres pondent de „Defa" artikelen niet genoeg op den voorgrond heeft geplaatst. Ik moet beginnen met op te merken, dat ik het verslag in het geheel niet slecht vind al staan er dan ook opmerkingen in, die ik zoo niet gezegd heb. Dat neem ik Uw correspondent in het geheel niet kwalijk. Ik ben wel wat anders gewoon van cou rantenverslaggevers, die uiteraard niet op de hoogte kunnen zijn met alle technische zaken, die ze te verslaan krijgen. In zulk een geval zou de spreker een afschrift van zijn lezing moeten geven om fouten te voorkomen maar ook dat. is niet mogelijk, omdat dan bij het bekorten toch nog weer dingen weggelaten zouden worden die een of andere fabrikant er liever in gehad zou hebben. Aan dit verslag kleeft hoofdzakelijk de ze fout, dat de dingen, die de Heer Schou ten er nu bij voorkeur in zou hebben wil len zien, er niet in staan. Het spreekt vanzelf, dat er veel meer ge zegd is dan in het verslag vermeld is. Ook dat kan moeilijk anders. Volg ik nu het schrijven van den heer Schouten op den voet, dan moet ik opmer ken, 1. dat ik niet gezegd heb, dat een nat ontsmetting het zaad het beste over de ge heele oppervlakte zou desinfectceren. 2. Ik heb gezegd, dat natontsmetten zich beter leent voor gecombineerd uitvoeren en daar blijf ik ook bij. Uw verslaggever zou dus beter hebben kunnen schrijven (zie 55e regel van bo venaf)" droog ontsmetten kan niet ge makkelijk gecombineerd worden uitge voerd." 3. Het is mij bekend, dat ontsmettings- stof die overblijft bij het gebruik van een droogontsmetter geen schade doet. Ik heb dat ook niet op die manier gezegd. 4. Natontsmetten geeft minder - kans op inademen van de stof maar ik heb uitdruk kelijk erbij gevoegd, dat dat gevaar niet groot is bij het gebruik van goed sluitende ontsmettingstrommels. De heer Schouten wil dan verder weten, waarom ik het voor de menschen levens gevaarlijke sublimaat aanbeveel voor het ontsmetten van Poters. Wellicht mag ik den heer Schouten er op wijzen, dat er altijd nog een groot per centage tuinbouwers is, dat van die stof ge bruik maakt. In deze streek wel pl.m. 75 pet Bovendien blijft onze Dienst het altijd nog aanbevelen in zijn publicaties. Ter geruststelling van den heer Schou ten wil ik nog wel mededeelen, dat ik op een desbetreffende vraag heb medegedeeld, Kou - Griep - Pijn O C? Q? TTUfafiaxdtfeó Helpen veilig en vlug. Doos lOen 50ct. Geen gebrek aan belangstelling voor de tuinbouwers altijd zijn land- en tuinbouw belangrijke bron nen van bestaan geweest niet altijd heeft de regeering die be langstelling geloond de tuinders langzamerhand beter georgani seerd krijgt men niet Ie veel or ganisaties? er wordt nu gestre den om den besten organisatie vorm en hij voelt de beteeltenis van zijn bedrijf in de samenleving en ook als mensch activiteit en ernst kenmerken zijn strijd hij vecht voor betere tijden on volkomenheden in regelingen wor den aangevochten zoo de richt prijzen der producten krijgt hij geen voldoening dan gewerkt voor opheffing van andere misstanden ook tegen de pogingen van ex porteurs ter verkrijging van teelt vergunning een andere geest over hem vaardig geworden ook deze week weer groote aanvoer roode kool vooral aan de veiling te Noordscharwoude de meeste gele kool aan de Brocker veiling groote aanvoer Denen meer aanvoer uien wortelen bieten. De tuinbouwers hebben er zeer zeker niet over te klagen, dat aan hun bedrijven, aan hun vak, niet de noodige belangstelling wordt' gewijd. Land- en tuinbouw, ze zijn schering en inslag in vergaderingen, in ce- sprekken. in de krant, schier overal. Ze ziin het begin en het eind in de bespiegelingen, die gehouden worden over den tijd. die ach ter ons ligt en ze zijn de alpha en omega van den tijd, dien wc thans beleven' en dien we tegemoet gaan. Land- en tuinbouw zijn altijd twee belangrijke bronnen van bestaan geweest, maar er zijn tijden geweest, waar- De tuinders ontwaken... in de regeeringsinstanties er zich niet in het bijzonder mee inlieten, omdat gemeend werd, dat zonder haar inmenging de zaken toch wel marcheerden. Toen de crisis echter kwam en land- en tuinbouw aan den rand van het pauperisme stond, werd het gelei delijk aan regeeringsinmenging, al wat de klok sloeg. De tuinders, die voor de crisis jaren nog zeer slecht waren georganiseerd (voor zoover er organisatie was, oriënteer de die zich naar den kant van het confes- sioneele, zooals de inslag van de politieke partijen was,) hebben langzaam aan de noodzakelijkheid van nauwer, steviger orga nistie ingezien, en thans kan worden ge zegd, dat het aan organisatie niet meer mangelt. Alleen zouden we geneigd zijn de vrees te uiten, of we nu van 't goe de niet te veel zullen krijgen met de nog bestaande confessionecle orga nisaties. Boerenfront, Agrarisch front. N.T.B. e.a., Maar wat daar ook van zij, in de branding van de wor steling ter verkrijging van den bes ten organisatievorm ziet men toch het streven van den agrriër om iri het maatschappelijk bestel die plaats te veroveren, welke hem op grond van zijn beteekenis voor de samenle ving toekomt. Men blijft daarvoor "natuurlijk niet doof. vooral in deze tijden niet, nu het er om gaat te toonen, dat men theorieën, stelsels op economisch gebied zoodanig pracfisch wil toepassen, dat daarbij de waarde van •den mensch domineert. En zoo worden tel kens weer vraagstukken aangesneden, die niet alleen wijzen op de activiteit van de agrarische organisaties, maar ook op den ernst, waarmee de zaken worden aange pakt. Ze hebben nu lang genoeg ellende en inisere gekend, betere tijden behooren nu voor hen aan te breken. Niet zoodra zijn de prijzen van de verschillende tuinbouwpro ducten door de daartoe bevoegde instantie vastgesteld, of de tekortkomingen van de regeling worden aangevochten, men -wijst op de noodzakelijkheid van herziening en in woord en geschrift wordt een en ander aan de noodige eritiek onderworpen. Niet zoodra heeft men nul op het request gekregen ten aanzien van de annuleering der tuinedrscredieten of men tracht op an dere wijze verlichting te krijgen van lasten, die nog zoo zwaar op vele tuinders drukken - als erfenis uit den er! istijd: men gaat een actie op touw zetten om dan Van de betaling van de rente dier credieten Hevrijd te wor den. Het witte-koolpotje, wat is het al niet een dankbaar onderwerp van navraag ge weest van ben, die zich niet met een kluit je in het riet wilden laten sturen en bet naadje van de kous wdden v den. Hoe was men er als de kippen bij om re torpedeeren het plannetje van exporteurs, om stiekum teeltvergunning te krijgen vooi le teelt van kool op hef oogenblik, dat lal van jon re tuinders met hunkerend veria *cn uitzien naar h.et. tijdstip, waarop voor hen hetnoo dige land voor het inrichten van het bedrijf beschikbaar zal worden gestel»}. De tuinders zijn ontwaakt en nu de prijzen, zooals die voor deze week w-aren vastgesteld, zoodanig zijn. dat zij hun een stuk brood verzeke- en. nu voelen zij zich wat steviger in het zadel. Een andere geest is over ben vaardig gewordendoor de organisatie gesterkt, begunstigd door de tijdsomstandigheden, klop pen £ii aan iedere poort, waar bun belangen wordpn behartigd en blij ven ook stilstaan bij die deuren waar zij meenen te weinig belang stelling of medewerking te onder vinden. ITet vroegere beeld der veilingen is vei- anderd, doch het stemmingsbeeld op onze groentemarkten wordt meer beheerscht door overwegingen, hierboven aangestipt, en door een mentaliteit, die den invloed van nieuwe gedachten heeft ondergaan. Of dat beeld hetzelfde wezen zal blijven verloonen. moe ten we overlaten aan den loop der gebeur tenissen op het. wercldstrijdtooneel. De aanvoer aan de veilineen was in de afgeloopen week weer groot De wijziging, die is aangebracht in de wijze van aan voer n.1. door schriftelijk aan de daartoe aangewezen personen opgave te doen van dè hoeveelheid en de soort van producten, welke men ten verkoop aanbiedt, heeft den meesten, zoo niet allen voldaan. De tuin ders kregen nu aanzegging, wanneer ze konden leveren. Zoo nu en en dan liep het weer wat tegen, doordien niet voldoende spoorwagens aanwezig waren. Zoo kon het gebeuren, dat men dagen moest wachten, alvorens de producten ter bestemder plaat se konden worden aangevoerd. Van roode kool kwam verreweg het mees1 aan de veiling van den Noordemiarktbond. Daar kwamen -ruim 50 spoorwagens tegen nog geen 20 aan die te Broek! Dat verschil vindt zijn oorzaak in de voorraden, welke nog bij de tuinders, aangesloten bij deze vei 1 ineen, aanwezig zijn. Bij de gele kool was het om dezelfde reden juist andersom. Aan de Broeker veiling werden ongeveer 60 spoorwagens van deze kool afgezet, terwiil •e Noordscharwoude dat. aantal slechts 25 bedroeg. Aan beide veilingen was de aari voor van Deensche witte kool groot, waaruit wel volgt, dat er zoowel „om de Noord" als ..om de Zuid" nog groote voorraden in de schuren liggen opgestapeld. Savove-kool kwam er niet meer. Aan Deensche witte kreeg Broek er ruim 60 spoorwagens en Noordscharwoude ongeveer 120 Daarvan werd een belangrijk kwantum door de zuur kool fabrieken afgenomen. Uien werden er meer aangevoerd dan de laatste weken. De voornaamste reden hiervan was het weer. dat zich bpter leende voor uitzoeken en ook voor het vervoer. De meeste kwamen aan de Broeker veiling, n.1. 1? spoorwagens, terwiil er te Noord=rharwoude slechts 4 werden aangeboden. Dan werden er nog wat wor telpn verkocht en een kleine hoeveelheid bieten. De prijzen van al deze producten waren gelijk aan die der vorige week. dat men bij het laat ontsmetten van po ters beter gebruik kan maken van een „De fa" product, dat ik bij name noemde. 5. Ik heb niet gezegd, dat droogontsmet- ters metalen aantasten. Dat zegt trouwens Uw correspondent ook niet. Hij spreekt van „vaten" en bedoelt dus geen droogontsmet- tingstrommels. Dat de heer Schouten het verschil ten voordeele van stoffen, die in oplossing al leen zink aantasten zoo groot vindt is zijn goed recht en hij zou geen goed propagan dist voor zijn zaak zijn als hij er anders over sprak. Ik vind het van veel minder belang en daarvoor heb ik natuurlijk ook weer mijn gronden. Bovendien heb ik in mijn praatje wel de gelijk op die verschillen gewezen maar wie zal het Uw correspondent euvel duiden, dat hij dat nu juist weer niet vermeld heeft. Hij kon toch niet weten, dat de heer Schouten dat graag wilde hebben. Over natontsmetting gesproken. Als er iemand is, die op *lat gebied ervaring heeft met tuinbouwzaden, dan behoor ik daar toch wel bij. Wij deden dat al jaren toen er op andere plaatsen nog geen sprake was van gecombineerd ontsmetten. Ter verduidelijking en eventueel ter voorkoming van misverstand wil ik er nog even op wijzen, dat ik te Breezand 9prak over het ontsmetten van tuinzaden en dus bleven de landbouwzaden buiten bespreking Ten slotte begrijp ik niet, hoe de heer Schouten bang kan zijn, dat de goede naam van de „Defa" producten in gevaar kan worden gebracht door Uw verslag. Zou b.v. iedere fabrikant dan geen aan merking kunnen maken op een verslag, waarin zijn product niet met name ge noemd is. Ik denk b.v. aan Germisan, wel ke stof wel degelijk genoemd is. maa_r waar van de naam, „Mirabile dictu", ook al door Uw correspondent vergeten is. Ik laat het er voorloopig maar bij en ik hoop, dat ook de heer Schoute nop zal houden met dit geschrijf, waarbij niemand gebaat is. Zeker de „Defa" niet en ook niet de tuinbou wers, waarom dit alles toch eigenlijk begon nen is. De ambtenaar bij den Plantenziekten kundigen dienst, Van Herwijnen, St. Pancras. ANNA PAULOWNA ONZE WEGEN. Hoewel minder dan na de lange vorstpe riode van het vorige jaar, blijken toch ook nu weer de wegen zoo hier en daar de ge volgen van vorst, afgewisseld door dooi, op vriezen en sneeuwval te vertoonen: groote of kleine scheurtjes in het, wegdek, die voor het verkeer weinig hinderlijk zijn, maar ook min of meer groote kuilen. Nu het weer nog zoo wisselvallig is. is afdoende herstelling natuurlijk nog niet mogelijk, maar weldra zullen we de mannen van den polder zeker wel weer met grintwagen en teerpot aan het werk zien, om van die aardige vierkante „verstelstukjes" in de wegen te zetten. BREEZAND. GROENTELIEFHEBBERS. Er is teeken des tijds veel animo om te tuinen. Dat merkten w© de vorige week op een vergadering van oud-leerlingen van den tuinbouwcursus, waar planten van vroe- ge groenten besteld konden worden. Menig een bestelde meer dan andere jaren, waarbij ook rekening gehouden werd met de aan wezigheid van de Heldersche gasten. Het blijkt eveneens uit dé groote vraag naar een stukje grond van den bouwgrond op Cérès, die door de gemeente als tuingrond beschik baar wordt gesteld. Er zijn niet minder dan 40 liefhebbers voor de paar bunders, die te verdeelen zijn. zoodat enkelen waarschijnlijk wel teleurgesteld moeten worden, anderen zich met minder oppervlakte tevreden zullen moeten stellen dan zij gewoon waren toege wezen te krijgen. BARS1NGERHORN Bus slipt door de gladheid Eenige gewonden. Gistermorgen om kwart voor elf slipte ten gevolge van de gladheid, de Habobus, van den dienst Scha gen-Winkel en reed pardoes tegen een boom aan. De bestuurder, de heer P. Deutekom raakte gewond aan het hoofd, terwijl de overige passagiers allen eveneens eenige verwondingen opliepen. Dr. Werner was zeer spoedig aanwezig en verleende de eerste hulp, waarna Dr. van der Sluis en Dr. Nanninga de patiënten naar hun woonplaatsen vervoerden. De heer Smit, Comelis Bokstr., Schagen, die toevallig langs de plaats van het onge val met zijn auto reed, maakte zich zeer verdienstelijk door den heer Deutekom tiaar Schagen te vervoei'en. De rijksveldwachter van Kolhorn, de heer Hartigh was ook aanwezig en Jeidde- het onderzoek, dat al spoedig bewees, dat rem men en stuurinrichting in orde waren, zoo dat het ongeval louter aan bovengenoem de omstandigheden is te wijten. Naar wij nog vernemen maken de gewon de passagiers het tamelijk goed. SINT PANCRAS Ds. JELLEMA 40 JAAR PREDIKANT. Ds. J. Jellema, hevr. predikant te Wels- rijp en Baijum (Fr.) hoopt 3 Maart zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren. Hij stond achtereenvolgens te Sebaldeburen. Losdorp, Wageningen, St. Pancras, Woubrugge en sinds 10 December 1934 te Welsrijp.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9