Bekendmaking Ex-Tsaar Ferdinand DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 7.15 uur Eden in Turkije tachtig jaar Zonder locomotief de helling af Verduisteren Japan doet definitief bemiddelingsvoorstel Elf varkenslijken in een put De ♦♦dolfijnen" in de Maas Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941. 85e Jaargang. No. 11430. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Holland» Noorderkwartier" 'S-GRAVENHAGE, 26 Februari. U In overeenstemming met den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heb ik voor de provincie Noord- holland, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. L De tenuitvoerlegging draag ik den lui tenant-generaal van het luchtwapen Si- burg, bevelhebber in den „Luftgau Hol land" op. Hij handelt volgens mijn aan wijzingen. I, Ik beveel: a. In alle openbare en particuliere be drijven moet Donderdag 27 Februari, 'smorgens de arbeid in vollen om vang weder begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, samen scholingen en demonstraties van el ken aard, in het bijzonder op open bare straten en pleinen, alsook in be drijven zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddellij- ken ingang in de provincie Noord holland tot nader order elke activi teit verboden, in 't bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastge vingen en met alle maatregelen die door den met de tenuitvoerlegging belasten be velhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krijgsgerechten be recht Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden worden, in het bijzon der bestraft wie tot staking ophitst of daar toe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tucht huisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrij van, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroor deeld worden. De Bevelhebber van de Weermacht in Nederland: FR CHRISTIANSEN. Generaal der Vliegers. Officieele uiteenzetting over de incidenten te Amsterdam Het A.N.P. meldde gisteren uit Den Haag: Omtrent de oorzaken en den achtergrond yan het heden bekend gemaakte besluit van den weermachtsbevelhebber in Nederland en den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autoriteiten over ted ragen ontvan gen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting. In vervolge op politiemaatregelen die ter vergelding van een verraderlijken overval op een Duitsche politiepatrouille moesten worden getroffen tegen een aantal joodsche elementen, zijn in den loop van gisteren te Amsterdam in een reeks bedrijven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employé's van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige actie niet volledig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid la ten opzweepen door raddraaiers, die zelf volgens de bekende methode zooveel moge lijk op den achtergrond bleven. Talrijke andere arbeiders en amployé's werden door dreigementen en herhaaldelijk ook door handtastelijke aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. On verantwoordelijke. misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ont stane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezet tingsautoriteiten en stelselmatig incidenten uit te tokken. Met het oog op bovengenoemde voorvallen die in een bezet gebied bijzonder ernstig ge acht moeten worden en ook als alleenstaan de actie niet kunnen worden geduld, hebben de Duitsche bezettingsautoriteiten dienover eenkomstig tot tegenmaatregelen besloten. Ofschoon de naast de Amsterdamsche poli tie opgeroepen Duitsche politie-afdeelingen volkomen in staat waren de handhaving .van rust en orde te waarborgen, hebben de rijkscommissaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belan gen van de Duitsche oorlogseconomie en ook van de economische belangen van de Neder landsche bevolking in haar geheel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provin cie Noord-Holland van de burgerlijke auto riteiten te doen overgaan op den bevelheb ber in de Luftgau Holland. Tot dit besluit heeft de omstandigheid aanzienlijk bijgedra gen, dat ernstige waarschuwingen en aan maningen van Nederlandsche officieele en particuliere instanties tot onmiddellijke her vatting van derf arbeid en het achterwege laten van alle ordeverstoring en demonstra ties niet overal de gevyenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van heden nog op verschillende plaatsen wilde stakin gen en persoonlijke bedreigingen van werk willigen voorgevallen zijn. Nopens de vermeldingen van bovenstaan de ordeverstoringen, werkstakingen en an dere incidenten bestonden a priori duide lijke aanwijzingen, dat. hierbij een anti- Duitsche ophitsers en betaalde Engelsche agenten de hand in het spel hadden en dat deze opènlijke of oncteraardsche raddraai ers in hoofdzaak uit Joodsche elementen bestonden. Verschillende ernstige inciden ten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Februari ernstige botsingen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voor zien van wapenen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-Joden, vooral op natio- naal-socialisten, waarbij ook vrouwen en kinderen het slachtoffer van dergelijke handtastelijke aanvallen en mishandelin gen werden. Een vrij groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van deze Joodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloonen. Voorts is naar reeds gemeld 11 Februari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van om streeks dertig personen neergeslagen er letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgeslo ten worden. IntuSschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen ge komen. Toen een Duitsche politie-patrouil- le in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emipantenwijk in de Van Woustraat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergade ring op te heffen en de aanwezigen te ar resteeren, werden de Duitsche politiebe ambten vanuit het donker met zure en gif tige vloeistoffen overgoten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. He laas gelukte het den meesten dêelneraers aan dit misdadige complot in de duister nis te ontkomen Voorts zijn nog in den loop van de "laatste weken op verschillen de plaatsen van de stad door Joodsche ele menten. of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen ge pleegd op niet-Joodsche en vooral pro- Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verantwoordelijkheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laasten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti- Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen van de Duitsche bezettingsautoriteitcn pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de economische en maatschappelijke belangen van de ordelievende meerderheid van de Nederlandsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit ver schillende andere aanwijzingen blijkt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. Geen Duitsche troepen in Bulgarije Berlijn ontkent. Van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld: Bulgarije is een met Duitschland nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verklaring werd gisteren in de Wilhelmstrasse een standpunt ingenomen tegenover de door de vijandelijke propagan da uitgestrooide geruchten over een beweer de Duitsche penetratie in Bulgarije. Deze berichten hebben allen ten doel de Duitsche betrekkingen met Bulgarije te verstoren. Tevens werden gisteren in de Wilhelmstras- se de buitenlandsche geruchten over een beweerden Duitschen intocht in de Bulgaar- sche Dobroedsja weerlegd met de verklaring dat er van een intocht van troepen in Bul- gaarsch gebied geen sprake kan zijn. De Turksche bladen bevatten bijzonder heden over het bezoek van Eden en Dill aan Ankara, dat in Turkije volkomen bij verrassing is gekomen en pas op het laatse oogenblik van Engelsche zijde is aangekon digd. Het gezelschap bestaat uit zeven per sonen. De aankomst van den extratrein ge schiedde gisterochtend te Ankara om 11 uur. In den loop van den dag zijn bezoeken ge bracht aan den ministerpresident en den minister van buitenlandsche zaken, alsme de aan vooraanstaande Turksche militaire personen. Bulgaarsche bladen huldigen hem als stichter van het Ko ningshuis. Volgens een bericht van S.P./. uit Sofia vierde ex-Tsaar, Ferdinand van Bulgarije, de vader van koning Boris III, gister te Co- burg zijn 80sten verjaardag. In duizelingwekkende vaart loo- pen de wagons, waarin 400 kin deren, over de rails. S.P.T. meldt uit New-York: Woensdagmorgen heeft zich op de spoor lijn Q^febec— Montreal een merkwaardig on geval voorgedaan, dat wonder boven wonder slechts aan twee menschen het leven heeft gekost. Juist op een baanvak, waar de spoorlijn een steile helling afdaalt, brak plotseling de vooras van de locomotief van den snel trein uit Quebec. De machine kantelde, doch door den geweldigen schok en de groote snel heid, die de trein op dat oogenblik ontwik kelde, brak tevens de koppeling tusschen de tender en het eerstvolgende personenrij tuig. Hoewel de wagens hevig heen en weer schommelden, bleven zij toch op de rails en liepen in duizelingwekkende vaart zon der locomotief de helling af. Eerst 8 km. verder kwamen zij tot stilstand. In de trein, die overbezet was, zaten o.a. 400 kinderen, die van een schoolreisje terug keerden. De locomotief was terstond na de ontspo ring in een ravijn gestort. De machinist en een der stokers zijn om het leven gekomen. EX-TSAAR FERDINAND VAN BULGARIJE, Vader van Koning Boris, die gisteren zijn tachtigsten verjaardag vierde. (Foto Archief) De Bulgaarsche bladen huldigen hem als den stichter van het Bulgaarsche Konings huis. Ferdinand is 26 Februari 1861 te Wee- pen geboren. In 1887 is hij tot vorst en in 1902 tot Tsaar van Bulgarije gekozen. Na den wapenstilstand van 1918 deed bij op 3 October 1918 ten gunste van zijn zoon Boris afstand van den troon. Hij houdt zich nu bezig met wetenschap- pelijken arbeid en toont een levendige be langstelling voor het lot van Bulkarije. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 30 uur streken, die vroeger tot Thailand behoor den en waarop derhalve van Thailandsche zijde beslist aanspraak wordt gemaakt. Ge hoopt moet worden, dat beide partijen ac- coord zullen gaan met deze door Japan voor gestelde oplossing. De conferentie van Tokio komt thans in een beslissend stadium, waar- in een duidelijke houding van Fransch-In- do-China ten aanzien van Japan dringend noodig is. Het rechtsche Japansche blad „Kokoemin" schrijft, dat de vrede in het Verre Oosten afhangt van de antwoorden van Thailand en Fransch Indo-China op het Japansche bemiddelingsvoorstel. Het blad voegt er aan toe, dat de noodige Japansche maatrege len onvermijdelijk geacht worden, welke dan zullen afhangen van den aard van het Thailandsche en het Fransche antwoord. De Japansche regeering beschouwt de bemidde lingsconferentie als een beJangrijke zaak, waarvan de uitslag verstrekkende gevolgen voor de internationale betrekkingen zal hebben. Met het oog hierop, aldius de „Kokoe min" is de regeering vastbesloten, alle noodige maatregelen te nemen. De Japansche regeering. verklaart het blad verder, gelooft, dat haar voorstel in het licht der historische feiten, en ook wanneer men het objectief beschouwt, recht vaardig is. Zij vertrouwt, dat als Fransch Indo China en Thailand de conferentie te Tokio werkelijk wille- doen slagen, waar door zij in dat deel van de wereld orde en rust scheppen, zii gaarne bereid zullen zijn het Japansche voorstel aan te nemen. Thailand-Indochina DUIDELIJKE HOUDING VAN FRANSCH- INDO-CHINA TEN AANZIEN VAN JA PAN DRINGEND NOODIG. De Japansche regeering heeft., naar het Japansche blad de Tokio Asahi Sjimboen meldt, op de vredesconfe rentie van Tokio een laatste en de finitief voorstel ingediend ter bijleg ging van het conflict tusschen Thai land en Fransch Indo China. Vol gens dit voorstel krijgt Thailand iets meer dan de helft van de opgeëischte grensgebieden in Laos en Cambodja, waardoor men tegelijk aan de Fransche tegenvoorstellen tege moet komt Het Japansche blad merkt op. dat het bij de betrokken gebieden in hoof zaak gaat om Clandestien geslacht. Ambtenaren van den cri- sis-contröleddenst slaagden er in te Ederveen niet minder dan elf clandestien geslachte varkens op te sporen in een betonnen put op een boerenerf. De boer had de varkens nooit voor de registratie- kaart opgegeven. De dieren werden in beslag genomen en zullen te zijner tijd voor de voedselvoorziening wor den beschikbaar gesteld. De meerpalen aan de Scheveningsche visschershaven, waaraan tijdens de winter stormen nogal eens gerukt werd, worden, waar noodig, door nieuwe vervangen (Foto ScmmmefpennmqW OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. In die stad Cegled, 70 kilo meter ten Zuidoosten van Boedapest zijn 300 huizen in gestort tengevolge van het -tijgen van het grondwater. Ongeveer 1000 andere huizen hebben schade bekomen. Ze venduizend hectare akker grond staat blank. In Vesz- prem zijn 43 huizen inge stort. TWEE EXEMPLAREN GEVANGEN Waren het geen walvisschen? Wij hebben gemeld, dat men in de Maas onder Lith drie groote visschen (men sprak van dolfijnen) -had gesignaleerd, die naar schatting zes meter lang zouden zijn en ongeveer 1500 pond wogen. In de omgeving van Lith hadden de gèbr. v. d. Zanden met een motorboot en een roeiboot, gezamen lijk bemand met 20 koppen tevergeefs met de zegen jacht op deze dieren gemaakt. Twee van deze visschen zijn thans ge vangen en gekocht door de vischconserven- fabriek Hollandia te Gorichem, zegt de N. R. Crt. De eene visch was gevangen door een ze kere Visser in den Biesbosch bij de Kop van het Land met een bootshaak, welke hij dus bij wijze van harpoen heeft gebruikt. Dit exemplaar was een ongeveer 3 m lange visch met een gewicht van 300.kg en een diameter van ongeveer 60 cm. Het dier had een groote rugvin en staartvin en kleinere zijvinnen; voorts een geheel gladde huid zonder schubben en boven op de spitse kop een opening. De tweede was bij Woudrichem gevangen. Geen dolfijnen? Inmiddels heeft de bioloog Dr. van Deinse aan het Vk. medegedeeld, dat de zes me ter lange „visschen" in geen geval dolfijnen zijn. Deze worden niet langer dan twee me ter. Zeer waarschijnlijk hebben de visschers jacht gemaakt op orca's, dat zijn tandwal- visschen, ook wel zwaardvisschen genoemd, die een lengte van tien meter kunnen berei ken. Orca's zijn geweldige roovers, die zich met visschen en robben voeden en ook wel wal visschen' aanvallen, dien ze het vleesch van het lichaam scheuren. Op de rug hebben ze een groote zwaardvormige vin, die vaak bo ven het water uitsteekt. Aan deze vin is de benaming zwaardwalvisch te danken. De orca's verplaatsen zich met groote snel heid. Volgens Dr. van Deinse is het zeer moeilijk van zoo snel zwemmende dieren de lengte en het gewicht te schatten, vandaar dat slechts met eenige reserve kan worden verklaard, dat men hier met exemplaren van zes meter te doen heeft. Onmogelijk is het volstrekt niet. In de litteratuur over de wal- vischachtigen is één geval bekend van or ca's, die een rivier opzwommen tot op groo- ten afstand van de kust. Ten zuiden van Keu len zijn namelijk in 1688 orca's waargenomen. Een afbeelding van deze dieren, die bewaard gebleven is, wijst dit met zekerheid uit. ONTPLOFFING OP ITALIAANSCH SCHIP. Belgrado, (D.N.B.): Op 't Italiaansche vrachtschip Senio (1400 ton), dat kalksteen laadde in de Baai van Strozanats, tien kilonieter van Split, heeft zich gistermorgen in het ruim een onver klaarde hevige ontploffing voorgedaan, die het achterstuk volkomen vernielde en het schip binnen drie minuten deed zinken. Van de dertien leden der bemanning van het schip, dat aan de reederij Gurmaelli en Co. te Ra venna behoort, en van de arbeiders aan boord is niemand gekwetst.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1