Bulgarije bij het Pact Drie Amsterdam moet 15 millioen betalen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Frankrijks antwoord to Tokio overhandigd Hitier confereert met Ciano Duitsche troepen in Bulgarije De Dardanelleo Verduisteren 7.22 uur Joego-Slavië en de Bulgaarsche stap Engelsche vliegtuigen teruggedreven _T_ Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. MAANDAG 3 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11433. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij.. „Hollands Noorderkwartier- In het kasteel Belvedère te Weenen is Zaterdag in den vorm van een officieele plechtigheid Bulgarije toegetreden tot het driemogendhedenpact. Aanwezig waren de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, de Japanschen ambassadeur Osjima, de Hongaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, de Roemeensche zaakgelastigde Brabetzianu en de Slowaaksche gezant Cernak, Bulga rije was vertegenwoordigd door minister president, prof. dr Filof. Even over één uur kwamen de gasten der Rijksregeering aan bij het kasteel, waar een eereformatie was opgesteld. De Duit sche rijksminister van buitenlandsche za ken ontving na elkander op het met bloe men versierde perron voor Uet kasteel de uitgenoodigde vertegenwoordigers van de in het Driemogendhedenpact verbonden landen en begeleidde hen naar de gele zaal voor de officieele plechtigheid. Daar stond de Duitsche en de buitenlandsche pers op gesteld. De rijksminister van buitenlandsche za ken begroette met een korte toespraak de ministers, ambassadeurs en gezanten der verbonden mogendheden en deelde mede, dat de Koninklijke Bulgaarsche regeering den wensch had uitgesproken, om toe te treden tot het Driemogendhedenpact. Voor de vierde maal, zoo zeide de rijks minister van buitenlandsche zaken, zijn wij vandaag bijeengekomen om met een plechtigheid de toetreding te voltrekken van een nieuwen staat tot het Driemogend- hedenverdrag en ik verheug mij zeer in het bijzonder, dat het ditmaal het Koninklijke Bulgarije is, dat naar den geest reeds al tijd naast ons stond en dat thans het be sluit heeft genomen zich ook aan te sluiten bij ons pact. Na de plechtige onderteekening maakte de Bulgaarsche minister-president, dr. Fi lof, in het Duitsch een verklaring zijner re geering bekend. De rijksminister van buitenlandsche za ken begroette vervolgens Bulgarije als nieuw lid van het Driemogendhedenpact met een toespraak, waarin hij nogmaals duidelijk de beginselen van het Driemo gendhedenpact schetste. Onderhoud tusschen Hitier en Ciano. Officieel wordt uit Weenen gemeld, dat de Fuhrer 's middags in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den te Weenen ver- toevenden Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano heeft ont vangen en met hem een langdurig hartelijk onderhoud heeft gehad. Historische zitting van de Bul gaarsche Kamer. De historische zitting van' de Bulgaarsche kamer voor 't aanhooren van 'n regeerings verklaring inzake het toetreden van Bulga rije tot het driemogendhedenpact en het bin nentrekken van Duitsche troeuen in Bulga rije is gisteren enkele minuten na 18.00 uur gehouden. De verklaring werd door de Ka mer zoowel als door het volk met de groot ste spanning verwacht Een groote men- schenmenigte was op het plein voor het par lementsgebouw te Sofia bijeengekomen waar zij de kamerleden en de regeering be groette. De zitting werd door den voorzitter der kamer, Logofetof, kort nadat alle leden der regeering hun plaatsen hadden ingeno men, met een korte toespraak geopend. Toen de regeering de zittingszaal binnentrad, stond het meerendeel der leden van hun plaatsen op en begroette de regeering met geestdriftig hoerageroep en langdurige ova ties. De voorzitter van de kamer. Logoftof. wees, na het vervullen van enkele formaliteiten op het historische oogenblik, waarop deze zitting van de kamer werd gehouden. Hij deelde mede. dat dé kamer bijeengekomen was voor bet aanhooren van een verklaring van den minister-president over 't toetreden van Bulgarije fot het driemogendhedenpact. Toen hij hierbij zeide, dat Bulgarije hierdoor thans bondgenoot van zijn harte lijken vriend Duitschland was geworden, werd zijn rede door luide en geestdriftige ovaties, niet alleen door de Kamer, doch ook van de toe hoorders op de gaanderijen, onder broken. Ook het noemen van Italië en Japan werd met levendige toejui chingen begroet. Door dit toetreden, aldus zeide Logofetof verder, draagt Bulgarije bij tot het bewaren Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Ter bescherming tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Zuidoost Europa zijn, na toestem ming te hebben verkregen van de Koninklijke Bulgaarsche regeering, sedert den tweeden Maart afdeelin- gen van de Duitsche weermacht Bul garije binnengetrokken. De aanko mende troepen worden door het Bul gaarsche volk hartelijk begroet. van den vrede op den Balkan en neemt het actief deel aan het oprichten van een recht vaardige nieuwe orde in Europa. Hij ver zocht de Kamer xnet kalmte en waardigheid de vérklaring van ministerpresident Filof aan te hooren. Voordat ministerpresident Fi lof met zijn regeeringsvcrklaring begon, zei de hij o.a.: „Door den loop dor gebeurtenis sen, die zich rondom ons in Europa ont wikkelen, is oen nieuwe toestand ontstaan, waarmede wij rekening moesten houden en als gevolg waarvan wij overeenkomstige be slissingen moesten nemen teneinde de le vensbelangen van den Bulgaarschcn staat en van het Bulgaarsche volk te waarborgen. Be wust van de zware verantwoordelijkheid, die dit zwaarwichtige oogenblik met zich mede brengt, heeft de regeering de toestand nauw keurig bestudeerd en haar beslissing geno men, vooral met het oog op de levensbelan gen van Bulgarije, zonder af te wijken van den grondslag der tot nu toe door ons ge voerde buitenlandsche politiek. Deze beslis sing der regeering betreft de toepassing van Bulgarije tot het driemngenhedenpact en het hiermede verband houdende vraagstuk over de toelating van Duitsche troepen in Bul garije. Hierna las minister-president Filof het pro tocol over de toetreding alsmede de verkla- rig inzake het binnentrekken van Duitsche troepen voor! Nadat de Kamer de regeerings- verklaring had aangenomen, bracht zij den minister-president langdurige ovaties. Op de galerij zag men talrijke diplomatieke verte genwoordigers, o.a. de gezanten van Groot- Duitscliland en Italië, alsmede de gezanten en zaakgelastigden van de bij het rnogend- hedenpact aangesloten landen. Duitsche aanvallen op Engeland ENGELSCHE BERICHTENDIENST GEEFT SCHADE TOE. De Londensche berichtendienst deelt me de, dat Duitsche vliegers op verscheidene plaatsen in het land aanvallen hebben ge daan. In het gebied van Londen is driemaal luchtalarm gemaakt.. Bovendien zijn op het N.O. van Engeland aanvallen ondernomen verder is nog een stad in het Zuidwesten met bommen bestookt geworden. Daarbij zijn branden ontstaan. Ook boven het westen van Engeland zijn bommen uitgeworpen. In scheepvaartkringen te Istanboel verluidt, dat de Turksche scheep vaartautoriteiten bevolen hebben, dat alle buitenlandsche schepen, die door de Dardanellen willen varen, zich van tevoren moeten melden en een loods moeten afwachten. Felle debatten in de Amerikaansche Senaat Aanneming Leen- en Pachtwet vertraagd. Roosevelt's verwachting, dat het wetsontwerp in zake hulp aan En geland spoedig zal worden aangeno men, schijnt met het oog op de toe nemende felheid, waarmede de de batten gevoerd worden, niet in ver vulling te gaan, aldus U. P. De behandeling van dit wetsontwerp heeft thans vormen aangenomen, die aan twintig jaar geleden doen herinneren ,toen er in het parlement hevig werd gestreden omtrent de vraag of de Ver. Staten tot den Volken bond zouden toetreden of niet. De senatoren zijn reeds zoo opgewonden, dat men elkaar over en weer beleedigingen naar het hoofd slingert. Zoo riep men gisteren tegen Taft „pro-nazi", terwijl de isolationisten de sena toren die zich voor het wetsontwerp uitspre ken als „oorlogsmisdadigers en leugenaars" ui (scholden. De talrijke petities die schrif telijk aan den Senaat zijn gezonden en waarin men zich tegen het wetsontwerp uit spreekt, hebben de regeeringsaan hangers aanleiding gegeven actiever dan tot nu toe het geval was, aan de debatten deel te ne men, teneinde zich tegenover hun kiezers te verantwoorden. Gezien dezen stand van zaken heeft het er allen schijn van, dat de debatten nog vrij lang zullen duren, ofschoon het zeker lijkt, dat het wetsontwerp uiteindelijk zal wor den aangenomen; «mogelijkerwijze zal de Senaat de wet niet voor het einde der week hebben aangenomen. Tot zoolang zal de opposotie zich laten hoo ren. In bijeenkomsten en door de radio laten beide partijen zich niet onbetuigd, waarbij woorden als „plutocraten, gekken, aanhan gers van de vijfde colonne, enz." schering en inslag zijn. Wendell Willkie levert commen taar op uitlating van Senator Danaher. Washingtin, 1 Maart (D.N.B.) Wendell Wit Iike heeft gisteren commentaar geleverd op de uitlating van Senator Danaher., die, zoo als gemeld, gezegd had, dat Willkie zich reeds vóórdat hij candidaat was gesteld voor het presidentschap,' had uitgelaten voor vér gaande steun aan Engeland. Willkie verklaarde, dat het met de feiten in overeenstemming was, dat hij voor zijn benoeming tot candidaat aan een diner te midden van de presidente van de „New York Herald Trobune", mrs. Oyden Reid. had deelgenomen. Het was echter niet met de feiten in over eenstemming, dat hij zich bij deze gelegen heid over de een of andere kwestie formeel zou hebben uitgesproken. Inderdaad had hij. zoowel aan gezegd diner als ook tijdens de verkiezingscampagne, de overtuiging uitge sproken, dat het dringend noodzakelijk was, dat de Ver. Staten Engeland alle mogelijke hulp in den vorm van militair materieel ter beschikking stelde. In h«4 Jaarbeursgebouw ta Utrecht worden de weefstoelen gemonteerd, waarmede d Nederlandsche Textielnijverheid haar demonstraties zal geven (Foto Pax-Holland) Boeten wegens de staking van verleden week TE VERHALEN OP HEN. DIE MEER DAN 10.000 INKOMEN HEBBEN. RUIM 300Ü PERSONEN MOETEN BE TALEN. Zaandam met een half millioen, Hilversum met twee en een balf millioen boete gestraft De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en politie, S. S. brigadefuehrer Rauter heeft aa de burgemeesters van Amsterdam. Hilversum en Zaandam mede- deeling gedaan, dat op gond van par. 1 van de verordening van don Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstem ming met dor bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland aan (Te genoem de gemeenten wegens de gebeurtenissen op 25 en 26 Februari 1941 hoeten zijn opgelegd van respectievelijk 15 millioen. 2Y2 millioen en 500.000 gulden. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van deze mededeeling op het conto van de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Praesidial- abteilung. Oberklasse) bij de Rotterdam- sche Bank. Den Haag. Kneuterdijk 8, zijn gestort. De-ze aanzegging wordt overeenkomstig de voorschriften van het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering gedaan. Zoodoende geldt zij als bij voorraad uitvoerbare acte. De betreffende gemeenten zijn ver plicht, het gevorderde bedrag binnen zes weken na ontvangst dezer me dedeeling van die inwoners dezer gemeenten, die volgens den laatsten aanslag voor 'n inkomen van meer dan t 10.000.zijn aangeslagen, in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden toeslag op de inkomstenbelasting in te vorde ren. Duitsche onderdanen zijn van dezen om slag uitgezonderd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 21 uur De voorschriften van de Nederlandsche wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's Rijks directe belastingen moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kunnen verdere vergeldingsmaatregelen worden ge- troffen. WIE BETALEN DE 15 MILLIOEN? Blijkens het Statistisch Jaarboek der Ge meente Amsterdam waren in 1938—1939 in Amsterdam in de Inkomstenbelasting aan geslagen 181.071 personen voor een totaal- inkomen van f 393,3 millioen. Zooals be kend, toont het aantal aangeslagenen een steeds sterkere afneming, naarmate het in komen stijgt. Voor de aangeslagenen met inkomens boven de f 10.000 worden voor f 19381939 de volgende cijfers gemeld: Grootte van het inkomen 10.000— 20.000 20.000— 50.000 50.000—100.000 100.000 en mee- Aantal aange slagenen 1961 848 180 56 Bedrag der inkomens 26.694.753 25.055.327 12.207.458 10.164.289 Boven 10.000 3045 74.121.827 Hieruit blijkt dus, dat in Amster dam 3045 personen waren aangesla gen voor een inkomen van meer dan 10.000 en dat het bedrag van hun gezamenlijk inkomen 74.1 millioen beliep. De boete van 15 millioen, door deze personen te dragen, komt aldus de Tel. neer op 20 van de gézamenlijke inkomens van deze aangeslagenen in 1938-1939. Slaat men de boete over de 3045 personen om wat feitelijk onjuist is. daar de boete zal worden gevorderd in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden toe slag op de inkomstenbelasting dan zou dit neerkomen op rond f 5000 per persoon. De totale opbrengst van hoofdsom en opcenten der Inkomstenbelasting in Am sterdam, dus van alle categorieën in deze belasting aangeslagenen, beliep in 1933— 1939 f 16.5 millioen, dus f 1.5 millioen meer dan de thans opgelegde boete. Thailaod-Indochina GROOTE KANS OP AANVAAR DING VAN HET JAPANSCHE BEMIDDELINGSVOORSTEL. De afdeeling voorlichting van de Japansche regeering heeft in een of- cieel communiqué bekend gemaakt, dat de Fransche ambassadeur, Arsè- ne Henry, gistermiddag den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeo- ka, bezocht en hem het Fransche antwoord op het Japansche bemid delingsvoorstel inzake Thailand over handigd heeft Over den inhond van de Fransche nota is nog niets be kend gemaakt. De omstandigheid, dat de Fransche ambassadeur een uur bij Matoeoka vertoefd heeft, wordt in politieke kringen te Tokio beschouwd als een bewijs, dat de problemen van de vredesconferen tie grondig besproken zijn. De Jomioeri Sjimboen meldt uit Hanoi, dat Frankrijk zeer waarschijnlijk het Ja pansche bemiddelende voorstel ten aanzien van de grensgeschillen tuschen Thailand en Indo-China zal aanvaarden. Dit bericht is echter nog niet officieel. In Hanoi is men van meening, dat er in den toestand een aanzienlijke ontspanning is gekomen. FRANKRIJK EN DE BRITSCHE BLOKKADE De Fransche ambassadeur Henry Haye heeft Zaterdag met onderstaatssecretaris Welles de kwestie van het zenden van Amerikaansche levensmiddelen naar he't onbezette Frankrijk besproken. De Fran sche regeering blijft streven naar voor spraak der Vereenigde Staten voor verzach ting van de Britsche blokkade. Minister-president Tswetkowitsj van Joego- Slavië is gistermiddag vroeg plotseling van zijn geboortestad Niesj, waar hij gewoonlijk het weekeinde pleegt door te brengen, per vliegtuig naar Belgrado teruggekeerd. Na aankomst begaf hij zich met minister van buitenlandsche zaken Cincar-Markowitsj naar prinsregent Paul, met wien zij een lang durig onderhoud hadden. In leidende kringen der Joegoslavische hoofdstad beoordeelt men de toetreding van Bulgarije tot het drie-mogendhedenpact met volmaakte kalmte. Bijzonder gunstig ver klaart men, is de verklaring van minister president Filoff opgenomen, dat de betrek kingen van Bulgarije met zijn buurtsaten in denzelfden vriendschappelijke!» geest worden voortgezet. In politieke kringen te Agram verklaart men, dat men in de toetreding van Bulgarije tot het drie-mogendhedenpact de normale ontwikkeling ziet. In politieke kringen dér Kroatische hoofdstad is sterk de aandacht getrokken door een uitlating van den chef van de economische afdeeling van het Engel- sche consulaat-generaal te Agram, Evans, volgens welke de dagen der Engelschen in Joego-Slavië geteld zijn. In den laten namiddag van den len Mrt. hebben ongeveer 20 Britsche jachtvliegtui gen van het type Spitfire getracht, in de buurt van Calais en Kaap Gris Nez op 6.000 m. hoogte het bezette gebied binnen te vlie gen. Bij het verschijnen van Duitsche ja gers, die numeriek in de minderheid wa ren, keerden de Britsche jagers terstond om en onttrokken zich aan den strijd. Bij de achtervolging gelukte het, een Spitfire neer te schieten. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun bases terug. LARISSA DOOR AARDBEVING GETEISTERD. De stad Larissa in Griekenland is door een zware aardbeving geteisterd. Een groot aan tal gebouwen is ingestort. Omtrent het aan tal slachtoffers is nog niets bekend. Ter stond zijn alle maatregelen genomen om hulp te verleenen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1