Het oorlogsvers heden van DE DICHTER EN HET TIJDBEELD. Merkwaardige oorlogspoëzie on zer hedendaagsche Nederla^d- sche dichters. De dichteres een kind van zijn tijd en zoo ooit, dan wordt dat in on zen tijd duidelijk door de vele oor logsverzen die geschreven worden en andere poëzie welke onder den druk van de bewogen dagen die wij doormaken, ontstaat. Enkele voorbeelden daarvan laten wij in onderstaand artikel volgen. Den dichter wordt veelal een merkwaardig plekje, als woon- en werkplaats toegedacht: de Ivoren Toren. Het heet dan dat hij zich daar, afgewend van de aarde en alle we reldlijke beslommeringen aan de muze wijdt en derhalve buiten het wereldbestel staat. Zulke dichters zijn er zeker en om ons tot het eigen land te bepalen wel licht zouden wij daartoe Neerlands groote poëet Roland Holst moeten rekenen. Ook zijn daar, zij het in geringe mate. de scheppers der zgn. arcadische poëzie, een li terair' genre, aldus genoemd naar het Zuid- Grieksche landschap Arcadië, waar een on bedorven en idyllisch herdersleven zou worden gevonden, onaangetast door de be schaving. In die poëzie wordt dan het land leven verheerlijkt en geïdealiseerd, meerma len in sentimentcelen zin en gesteld tegen- over de verdorvenheid en de onnatuur van het stadsleven. In tegenstelling tot dit alles mag echter worden vastgesteld, dat velen onzer heden daagse!^? dichters (Hoornik, Den Brabander Van Hattum, Aafjes, Hoeksta. e:a.) in hun poëzie wel degelijk en duidelijk kinderen van hun tijd blijken en dat zij zich aller minst onttrekken kunnen aan de wereld rondom hen en wat daarin gebeurt. Vooral de oorlog en wat daarmee verband houdt (het nachtvliegen, de bombardementen, enz.) keeren terug zelfs herhaaldelijk in de poëzie der jongere dichters. Van Hattum. Zoo riep de Amsterdamsche dichter Van Hattum bij het uitbreken van den oorlog een visioen op dat gelukkig niet bewaar heid werd van het ondergaan van Am sterdam door ©en bombardement. Wij laten het hieronder volgen: VERZONKEN KLOKKEN. En, als de stad in puin verkeert, wat wel moet komen, nu elk een vertrouwd zich maakt, met wat gemeen en duivels is, en God onteert; als dat gebeukt, en vrouw en kind een toevlucht zoekt, en over-helt het huis, dat al hun vreugden telt; als kind noch vrouw die schuilplaats vindt. Dan rilt de tijger naast het lam, de kreupele naast den athleet, de stamelaar naast den profeet: dan kruipt Gij uit, mijn Amsterdam. Dan ziet men, wat Uw steeg verbergt, dan staat het grachtenhuis te kijk; geen enk'le kerk blijft ge dan rijk, geen toren, die den hemel tergt. Dan wordt Ge steen in Uw moeras; geen laatre eeuw, die U hervindt en waar verstikte 't argloos kind welt uit den grond een giftig gas. Waarlijk, de verschrikkingen van den oorlog zijn hier in alle felheid aanwezig. Hoornik In sterker mate wellicht nog geldt, dat voor verschillende gedichten van Ed. Hoor nik, wiens bekende vers „Mattheus" in 1938 bekroond werd in de prijsvraag van de „Vrije Bladen" en in. 1939 onderscheiden met De notawisseliag tusschen Engeland en Japan De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft te genover de pers verklaard, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken op 25 Februari een antwoordnota van Churchill heeft ont vangen en enkele dagen geleden hierop ge antwoord heeft. Dit antwoord kan slechts niet toestemming van Engeland gepubliceerd worden. Daar echter Butler den inhoud van dit memorandum van Matsoeoka aan Eden gedeeltelijk gepubliceerd heeft, zal Japan zonder inbreuk te maken op het diplomatie ke gebruik, thans hetzelfde doen. Matsoeoka heeft niet don indruk gekregen, dat Chur chill een antwoord verwacht heeft, doch hij heeft gebruik gemaakt, van de gelegenheid om de volgende punten naar voren te bren gen: 1. In zijn memorandum aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden. heeft Matsoeoka nooit het plan gekoesterd ook slechts maar één toespeling te maken op het feit. dat hij bereid is op te treden als bemiddelaar tusschen oorlogvoerende staten in Europa. Matsoeoka heeft het niet voor mogelijk gehouden, dat eenige passage in zijn memorandum aanlei ding gegeven zou kunnen hebben voor een dergelijke veronderstelling. 2. Matsoeoka verklaarde, dat Japan hij he1 vervullen van de plichten, die hij in het dri eraogen dhed en pact op zich genomen heeft, steeds aan den kant van zijn bondgeriooten zal staan, evenals Japan ook zijn verdragstrouw gedurende het bondgenootschap met Engeland vol doende bewezen heeft. Het vertrek der Britsche legatie uit Sofia In een nota, die de Engelsche gezant te Sofia gisterochtend heeft overhandigd aan den Bulgaarschen minister-president, is omtrent de motieven van Engeland tot het verbreken der diplomatieke betrekkin gen met Bulgarije o.m. verklaard, dat de Engelsche regcering het niet eens is met de verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troepen in Bulgarije den vrede op den Bal kan in stand houden. Het toetreden van Bulgarije tot het driemogendpact zoo wordt in de nota verder gezegd en de opmarsch van Duitsche troepen, vormen de voornaamste redenen voor het besluit van Engeland. De nota geeft uitdrukking aan de meening. dat er naar Engelsche. opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het het doei:is van de Duitsche actie om het met Gruol-Britannië. geallieerde Grieken land te bedreigen en aan te vallen. De nota verwijt de Bulgaarsche regeering. dat zij de Duitsche voornemens begunstigd heeft. Ootmoeting Goering-Aotonescu Rijksmaarschalk Hermann Goering is gisteren tegen 11 uur in Weenen aangeko men. Hij begaf zich. terstond naar ,het vliegveld Aspern, .waar om 11 uur 20 de Eoemeensche staatsleider, generaal Anto- nescu, met een speciaal vliegtuig uit Boe karest landde.. Terstond na de aankomst op het vliegveld begeleidde de rijksmaar schalk zijn gast per auto naar het hotel Imperial. Des middags begon in Belvedere een be spreking tusschen den rijksmaarschalk en den Roemeenschen staatsleider. De oienwe Fraosche munten Vrijheid, gelijkheid en broeder schap exit! Naar de Petit. Parisien meldt, zullen krachtens een besluit, van Pétaiu op de nieuwe Franscbe munten van 10 en 20 frank in plaals van de leuze der Fransche revolutie „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap" de woorden „arbeid, gezin, vader land" gedrukt worden. Binnen 3 tot 4 maan den zullen de munten in omloop gebracht worden. De nieuwe vijffrankstukken zullen reeds binnen een maand verschijnen. Het wordt lente, zegt ook de A N.W.B. en daarom zijn de schilders aan het werk gezet, die de verkeersborden een extra verfje moeten geven (Foto Pax Holland) op de Handelshoogeschool te Rotterdam het diplomt D.H., alsmede het diploma Rus sisch. Sinds het jaar 1921 tot 1939 was hij bij verschillende groote firma's in vooraan staande posities werkzaam. In 1939 wijdde hij zich aan de studie van het recht, welke door het uitbreken van den oorlog werd onderbroken. In militairen dienst was hij kapitein bij het derde depót bereden artil lerie, vanwaar hij naar den Opbouwdienst overging. Daar was hij tot Maart 1941 werkazam. De heer van Ravenswaaij is gehuwd en is den protestantschen godsdienst toegedaan. Japansche landing bij Pakhoi De stad bezet. Naar eerst thans bekend wordt, zijn verscheidene eenheden van het Japansche expeditieleger voor China bij het aanbreken van den dag Maandag in de nabijheid van de stad Pakhoi in het zuidelijk deel der provincie Kwantocng aan land gegaan. Kort daarop hebben zij deze belangrijke Zuid- Chineesche havenstad bezet. Reeds in den nacht van Zondag op Maandag verschenen verscheidene eenhedpn der Japansche vloot 'in de Golf van Tonking en zetten sterke strijdkrachten aan land, welke terstond op weg gingen naar Pakhoi. Deze Japansche actie werd uitgevoerd om de leveranties voor Tsjoengking via Pakhoi te verhinde ren. - den C. W. vao der Hoogtprijs van de Maat schappij der Nederlandsche. Letterkunde te Leiden. Hier volgt allereerst Hoorniks fel aansprekende vers: BOMBARDEMENT. Toen de machines uit de wolken kwamen liepen de kinderen den kelder in en gingen met elkaar een spel beramen, en speelden het, maar 't was met tegenzin. Boven hun hoofden rinkelden <ie ramen, maar een van hen zette een liedje in, dat, wijl ze 't kenden, allen overnamen, en daarmee bezig sloeg de treffer in. Het werd heel donker, maar één stem bleef zingen, het werd nog donkerder, er vielen dingen snel achtereen, want telkens klonk een plof. Toen woei in 't mondje, dat nog zone, •wat stof, en dat bemoeilijkte blijkbaar het zingen, want het klonk zachter en tenslotte dof. Merkwaardig is ook zijn zesregelig ge dichtje: NACHTVLIEGER. Zwart het heelal Hoeve!e ruimten hebben hem bedolven? Het escadrille, dat zijn loop besprong. is ver. Wie peilt zijn val? Staat er geen vrouw te turen naar de golven? Waar zij het eiland droomt, verschiet een ster. Den Brabander. Ten slotte laten wij van den dichter Gerard den Brabander (die met de twee andere reeds genoemde dichters de „Amsterdam sche school" vormt» een vers volgen, waar in het huidige tijdsbeeld even duidelijk aanwezig is: DAAR VIEL EEN STER. De dood was nu wel zeer nabij, het was maar drie. vier deuren ver, daar viel en floot een zwarte ster, een vuurvonk, en het was voorbij. De ouders zagen zich verdwaasd door pijn en sluimring overmand, maar in zijn kinderledikant zat baby-lief en zong verbaasd en speelde mét de rose schelp van opoe's grijze hoofd gerukt: Zij had nog nooit een bloem geplukt die zóó van bloei uvas overstelpt. En zware bloei, de dood nabij, het was maar drie, vier deuren ver, daar viel en floot een zwarte ster. een vuurvonk, en het was voorbij. Uit al de^ze voorbeelden moge de invloed van de tijdsomstandigheden op het werk onzer hedendaagsche dichters wel duidelijk blijken. mr. W Michiels van Kessenich, nam deel aan den maaltijd, welke deze week in de .Mosa fabrieken door de Cen trale Keuken van den Distributiedienst was georganiseerd. Men liet zich het bord %snert" uitstekend smaken (Foto Het Zuiden) DONOVAN BIJ DEN ENGELSCHEN KONING. De Amerikaansche kolonel Donovan, die met een speciale opdracht in Europa ver blijft. is naar uit Londen wordt gemeld, door uen Koning van Engeland in audiëntie ont vangen. DE ZOMERTIJD IN ENGELAND. Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, wordt in Engeland met ingang van 3 Afei de zomertijd met nog een uur ver lengd. Levensloop van Zaandam's nieuwe burgemeester De heer C. van Ravenswaaij, die. zooalg wij gisteren meldden, is benoemd tot bur gemeester van Zaandam, tevens regeerings- commissaris voor die gemeente, is op 19 September 1897 te Amsterdam geboren, waar hij ook het gymnasium bezocht, dat hij met het diploma B. verliet. Daarna behaalde hij De 82-jarige Harm Piel te Rouveen is het slachtoffer geworden van een roofmoord. Inwoners van het plaatsje bespreken het gebeurde. Op den achtergrond de woning van den ouden Piel (Foto Pax-Hollancf De oude Sloterdijkermeerweg aan den Westelijken rand van Amster dam, bij vele wandelaars goed bekend, gaat verdwijnen. Er worden plannen uitgewerkt, om hem aan het verkeer te onttrekken (Foto Pax-Holland) De karakteristieke stoepen en stoepjes, waarom Naarden bekend is, zullen volgens een in den gemeenteraad gedaan voorstel waarschijnlijk gesloopt worden. De kwestie is althans in onderzoek. Of daartoe ook de typische ingang van het raadhuis zal behooren. staat zeer te bezien (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 8