Diplomatieke activiteit m den BALKAN DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER WEYGAND vastbalwedstriiden in NooiMlanil Engelsche gezant te Belgrado was in Athene te Vichy Hoe ex-koning Carol ontsnapte VERLENGING" gesloten tijd Maximumprijzen voor visch op komst Verduisteren 7.30 uur Nieuw spoorboekje op 10 Maart DOODVONNIS VOLTROKKEN Ook Haarlem onder ander bestuur Panama en de Vereenigde Staten Laan Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. VRIJDAG 7 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11437. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Waar vroeger de golven klotsten staat nu de peilschaal bij Blankenham droog In het reeds te voorschijn gekomen land van den Noord Oostpolder (Foto Pax-Holland) De meer dan 100 jaar oude kanonnen, die vroeger bij dijkdoorbraak aan de Noordoostkust van het IJselmeer de bevolking voor het dreigend gevaar waarschuwden, zijn nu overbodig ge worden. Een van deze historische werktuigen In het reeds drooggevallen gedeelte van den Noord Oostpolder (Foto Pax-Holland) De oude Naarderstraatweg zal aan merkelijk verbreed worden, een ver betering, welke het snelverkeer zeer ten goede zal komen (Foto Pax-Holland) Gasdirecteur wilde zoet winstje maken Huuropdrijvinei te Hootjezand Te Hoogezand is proces-verba al opgemaakt tegen den directeur-ei genaar der gasfabriek aldaar, den heer de V., wegens huuropdrijving van gasmeters. IRAKBBSCH MINISTER naar Caïro De koortsachtige diplomatieke activiteit, welke aan de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenpact vooraf ging, is eerder nog toe dan afgenomen. Joego-Slavië, Turkije en Irak, alsmede het Fransche mandaatsgebied Syrië staan (hans in het brandpunt der belangstelling. Prins-regent Paul van Joego-Slavië heeft gisteren den premier Tswetkowitsj en den minister van buitenlandsche zaken Tsintar Markowitsj, in langdurige audiëntie ont vangen. De gisterenmorgen aangekomen Joegoslavische gezant te Sofia, Milanowitsj, is tevoren door den minister van buiten landsche zaken voor het uitbrengen van rapport ontvangen. Ook de plaatsvervan gende premier en leider der Kroaten, dr. Matsjek, en de minister van staat, dr Koe- lowitsj, zijn door den prins-regent in gehoor ontvangen. Engelsohe gezant te Belgrado was üi Athene. Naar eerst thans bekend is geworden, is de Engelsche gezant te Belgrado, Sir. Ro nald Campbell, Maandag en Dinsdag te Athene geweest, vanwaar hij Woensdag middag met een speciaal vliegtuig naar Joego-Slavië is teruggekeerd. Men neemt aan, dat hij van Eden nieuwe instructies heeft gekregen. In Engelsche kringen te Belgrado was gisterenmiddag een duidelijke zenuwachtigheid merkbaar. De Fransch-Daitsche betrekkingen Generaal Weygand, de algemeene gedelegeerde der Fransche regee ring in Afrika, die naar gemeld, gis termiddag te Vichy is aangekomen, zal hier een dag of drie, vier blij- vên. Gisteravond heeft hij contact gehad met Maarschalk Pétain en Generaal Huntziger, benevens met verscheidene andere leden van de re geering. Heden heeft hij waar schijnlijk een ontmoeting met Ad miraal Darlan, die dan uit Parijs te Vichy verwacht wordt. Men blijft zich te Berlijn zoowel officieel als onofficieel terughoudend toonep ten aanzien van de politieke ontwikkeling te Vichy. De geruchten, dat de plaatsvervan gende ministerpresident admiraal Darlan ter gelegenheid van zijn jongste bezoek aan Pa rijs ook Laval heeft ontmoet, hebben te Ber lijn slechts geringe belangstelling ontmoet. Hierover zijn zooveel geruchten in omloop, dat het niet mogelijk is, aan al deze geruch ten aandacht te schenken, aldus liet men zich in de Wilhelmstrasse uit. De Duitsch-Fransche politiek,, zoo ver klaarde men verder, wordt gekenmerkt door twee étappes. De eerste etappe vormde de honderdprocent overwinning op Frank rijk, 'n overwinning, zoo volkomen, dat zij in de wereldgeschiedenis nauwelijks haars gelijke heeft. De tweede etappe was die van Montoire, d.w.z. de ontmoeting van den Fuehrer met het Fransche staatshoofd Pé tain. De etappe Montoire, zoo voegde men er in politieke kringen der Rijkshoofdstad aan toe, is daarop door de bekende gebeur tenissen. beginnend met den 13en December 1940, alleen door Vichy onderbroken, resp. is er voor Vichy een einde aan gemaakt. Want de vertegenwoordiger van een wer kelijke Duitsch-Fransche samenwerking was LavaU Prins Paul voert besprekingen Eden te Caïro. Conferenties met Irakeesoh minister en met Generaal Smnts. De Engelsche berichtendienst meldt, dat minister Eden en de chef van den genera- len staf. sir John Dill, gisteren weer te Caïro zijn aangekomen. Hier zal Eden op een nog niet bepaalden dag een conferentie met den Zuid-Afrikaanechen premier Smuts hebben. Ook de minister van. buitenlandsche za ken van Irak. Nasji el Soeeidi, is gisteren middag per vliegtuig te Caïro aangekomen. Tfrntr Abdoe 11a intrigeert. In welingelichte Fransche kringen te Vichy wordt vernomen, dat Emir Abdoella van Transjordanië op het oogenblik van zijn ge bied uit een propaganda-actie tegen Syrië onderneemt. Men verklaart ten aanzien hiervan, dat dit een nieuw licht op de voor nemens van Engeland jegens Syrië werpt, welke minister Eden tijdens zijn verblijf in Ankara opnieuw bekrachtigd zou hebben. De Fransche autoriteiten van Syrië, zoo verklaart men te Vichy. zijn van deze pogin" gen van den Emir volkgmen op de hoogte en verklaren, dat die pogingen zullen mis^ lukken op de waakzaamheid van de man- daatsoverheid. Het bezoek van Eden aan Athene. ...Volgens berichten uit Athene heeft Eden. na zijn besprekingen met de Grieksche staatslieden te hebben geëindigd, een onder houd gehad met den Turkschen gezant te Athene. ZIJN BEWAKERS BIJ DEN NEUS GENOMEN. Woordbreuk constateert Spaan- sche regeering. Zooals wij gisteren reeds mede deelden is ex-koning Carol van Roe menië vergezeld van zijn vriendin mevrouw Lupescu, in de Portugee- sche hoofdstad aangekomen, na uit- Spanje te zijn ontvlucht. Zij hebben hun intrek genomen ten huize van een met den gewezen koning be- vrienden dokter. Het verluidt, dat het paar een de zer dagen naar Amerika zal vertrek ken. S.P.T. weet uit Madrid nog bijzonderhe den te melden omtrent de vlucht van Carol en mevrouw Lupescu. Volgens deze mede- deelingen zijn beiden Maandagavond de grens bij Rosa de la Frontera gepasseerd in de auto van een Poolsch diplomaat, die de vlucht mogelijk gemaakt heeft. Het schijnt dat de ex-koning zijn ontsnapping zorgvul dig heeft voorbereid. Door dagelijks iange tochten te maken heeft hij de politiebeamb ten, die tot taak hadden hem te „schaduwen" weten te vermoeien, waardoor hun waak zaamheid verslapte. Carol volgde daarbij een handige tactiek. In een snellen wagen gezeten, maakte hij lange tochten, waarbij hij zijn bewakers telkens ver achter zich liet. Daar hij echter steeds tijdig te Sevilla terugkeerde, maakte de politie zich nooit bijzonder druk wanneer zij de auto van den ex-koning een keer uit het oog verloor. Deze manoeuvre werd ook Maandag herhaald en de niets kwaads vermoe: dende politiemannen keerden naar de Andalusische hoofdstad terüg Op deze wijze gelukte het den vluchte lingen een grooten voorsprong te ver krijgen, voordat de Spaansche poli tie en de Spaansche grensposten kon den worden gealarmeerd. Ex-koning Carol en mevr. Lupescu vluchtten in de richting van Badajoz en bij kilo- meterpaal 34 bogen zij links af naar Rosa de la Frontera. Het gelukte hun op dezen straatweg een zoo groo- Naar de secretaris van den Ne- derlandschen voetbal bond mede deelt, zijn alle voor Zondag a.s. in de provincie Noord-Holland vastge stelde wedstrijden afgelast. Jacht en visscherij (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar wij vernemen zal zoowel voor de jacht als voor de zoetwatervisscherij binnenkort waarschijnlijk een andere regeling worden ingevoerd, zulks in het belang van de voed selvoorziening. Dit zal meebrengen, dat hier tegenover óók gezorgd zal moeten worden voor het behoud van wild- en vischstand. Van vrijbuiterij zal geen sprake mogen zijn; de dieren zullen voldoende gelegenheid tot voortplanting en groei moeten hebben; ook de natuur moet tot. rust kunnen komen. Naar verluidt is daarom een verlenging van den „gesloten tijd" in overweging, als compensatie voor de te verwachten intensie vere jacht- en hengelsportbeoefening. Belangrijk minder dan de thans geldende. (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar wij vernemen, kan thans over eenige weken de reeds aangekondigde regeling van de detailprijzen van zee- en zoetwatervisch worden verwacht. Er komen niet vaste prij zen, zooals elders gemeld is,.doch maximum prijzen voor den consument. Deze zullen naar men in de kringen van belanghebbenden ver neemt, niet onbelangrijk beneden de thans geldende, zeer hooge prijzen liggen. Voor garnalen bestaan op het oogenblik al maximumprijzen, oesters en garnalen zullen, naar vex-luidt, onder de nieuwe re geling komen te vallen. Ook na de invoering van deze regeling zal de visch op de afslagen gewoon, als tot dus ver gebruikelijk, geveild worden; alleen wan neer er zóó veel animo blijkt te bestaan dat de maximumprijzen zouden worden over schreden, zal een andere procedure moeten worden gevolgd. Hieromtrent pleegt de Ned. Visscherij cen trale reeds geruimen tijd overleg met o.m. de reeders. Deze aangelegenheid is niet zoo eenvoudig, omdat hier de belangen der con sumenten en der réeders met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht, d.w.z. eenerzijds een loonende opbrengst van de vangst, voor reeder en handelaar, ander zijds niet te hooge prijzen in den kleinhan del. Wanneer dus op den afslag de maximum prijs voor een vischsoort is bereikt, moet er een toewijzingsregeling komen. Hieromtrent is nu nog overleg gaande. Wat de vischafslag te Scheveningen be treft, wordt gedacht aan het instellen van vier groepen van kleinhandelaren, elk met een. voorman, aan wie dan de visch zal worden toegewezen tegenden limietprijs, ter verdere ve.rdceling ondér hun menschen Waarschijnlijk zullen de allerkleinste ven ters, met geringe of geen geregelden omzet, er buiten komen te vallen. Voorshands wordt aangenomen, dat de nieu we regeling niet vóór 1 April van kracht zal kunnen worden, al is bespoediging nog wel mogelijk. De maximumprijzen zullen ook voor de koelhuisvoorraden gelden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 12 uur Het zooveelste Naar wij vernemen zullen de Neder landsche spoorwegen op 10 Maart een nieuw, geheel bijgewerkt spoorboekje uitgeven. Dit zal het laatste zijn voor het verschijnen van den zomerdienst regeling. (A.N.P.) Een jood, die te Amsterdam biljetten, waarin tot staking werd opgewekt, aanplakte, werd op heeter daad betrapt en gevangen genomen. Doorhet krijgsgerecht te Amsterdam werd hij ter dood veroor deeld. Het vonnis is gisternamiddag met den kogel voltrokken. HOOFD VAN DE N.S.B. IN NOORD- HOLLAND TOT BURGEMEESTER EN REGEERINGSCOMMISSARIS BENOEMD. Naar het rijkscommissariaat mededeelt is tot burgemeester-regeeringscommissaris van Haarlem benoemd de heer S. L. A. Plekker. De tegenwoordige burgemeester, baron de Vos van S'teenwijk, is gepensionneerd De heer S. L. A. Plekker, die benoemd is tot regeeringscommissaris van Haarlem, is 17 Maart 1883 te Amsterdam geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd ging hij naar Ned.- Indië, waar hij van 1903 tot 1926 administra teur was van verscheidene tabaksonderne mingen. Nadat hij in Nederland was terug gekeerd, in 1926, wijdde hij zich aan de stu die der economie. In 1927 werd hij benoemd tot secretaris van een landbouw-cultuur- maatschappij. Sedert 1932 bewoog hij zich uitsluitend in het politieke leven. Reeds in 1932 trad hij tot de N.S.B. toe en tot nu toe was hij gevolmachtigde van den leider der N.S.B .in Noordholland. De president van Panama, Arias, heeft in een manifest medegedeeld, dat tusschen Panama en de Vereenigde Staten solidari teit bestaat ten aanzien van alle kwesties betreffende de verdediging van het Pana ma-kanaal. Er is een overeenkomst geslo ten, krachtens welke de Vereenigde Sta ten ook buiten de Kanaalzóne luchtbases en stations voor de opstelling van zoeklichten en luistWapparaten mogen inrichten. te snelheid te ontwikkelen, dat het de politie onmogelijk was de vluch telingen in te halen. Vlak bij de Por- tugeesche grens stapte de koning nit den snellen wagen en nam met mevr. Lupescu plaats in den auto van een Poolschen diplomaat, die uit Portu gal gekomen was. Bij het passeeren van de grens ondervon den de vluchtelingen geen moeilijkheden. De ex-koning is er in geslaagd zijn bezit aan geld mde te nemen. Terwijl hij op toe stemming wachtte van Madrid om zich naar Portugal te begeven, liet hij ziin roerende goederen, waaronder zich kunstwerken van onschatbare waarde bevinden, per spoor naar Portugal overbrengen, vanwaar zij naar de Vereenigde Staten zijn vervoerd. De hotelrekening niet betaald? Het blad Arriba meldt betreffende den vlucht van ex-koning Carol van Roemenië, dat hij in Sevilla een onbetaalde hotelreke ning van meer dan 10.000 peseta's alsmede de beroemde collectie honden van mevrouw Lupescu heeft achtergelaten. Het personeel van den ex-koning heeft nog twee maanden salaris te vorderen. Zijn eerewoord gebroken. Het officieele Spaansche persbureau Cifra kenmerkt den vlucht van ex-koning Carol van Roemenië als woordbreuk, daar hij zich. alvorens hem verlof tot vestiging ver leend was, verplicht, had. Spanje niet te verlaten. De vroegere koning bewoonde met mevrouw Lupescu een reeks kamers in het grootste hotel van Sevilla. Op zijn eerewoord had hii zich tegenover de Spaansche auto riteiten verplicht, geen poging tot vluèhten- te ondernemen en het Spaansche grondge bied nief te verlatpn. Krachtens dit eave- woord was hem een aanzienlijke vrijheid van beweging toegestaan. Kort voor zijn vlucht had hij bezoek ont vangen van een uit Portugal komenden vreemdeling, die hem en mevrouw Lupescu van valsche nassm voorzag. Met deze pa pieren is het bliikbaar gelukt de Spaansche beambten aan de grens nabij Badajoz te bedriegen. Kort voor zijn ontvluchting was naar S.P.T. nog uit Madrid verneemt. de ge wezen monarch in hongerstaking gegaan om pressie op de Spaansche regeering uit te oefenen en gedaan te krijgen, dat de be handeling van zijn aanvrage voor een uit reisvergunning bespoedigd zou worden. Toen hij vernomen had, dat zijn Poolsche vriend in Portugal zijn ontvluchting voor bereide, heeft Carol do honeerstaking opge geven.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1