BEVERWIJK Vrijdag 7 Maart 1941 Tweede blad Vit Alkmaar DE SCHAGER MARKT Vlotte handel in kalfkoeien Nikkelerts onder het eeuwige ijs eert zijn oorlogsdoodcn DOOR BRANDWEERAUTO OVERREDEN MINDER ANIMO VOOR DE CENTRALE KEUKEN. Het aantal maaltijden, dat door de Alk- maarsc'he Centrale Keuken den laatsten tijd wordt verstrekt, wijst 'n aanmerkelijken te ruggang aan. Er -worden dooreen genomen een 800-tal minder aangenomen, waarmee 't dagelijksche aantal thans schommelt ron dom de 1500. De reden van deze teruggang ligt niet aan de kwaliteit van het eten, waarvoor men algemeen de grootste lof blijft hebben. De oorzaak is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat men zich gaat aanpassen aan de keuken. Dit beteekent, dat onderwijl ook de voorraden, welke menigeen thuis had op geslagen, worden verbruikt. Dit geldt in het bijzonder voor aardappelen. Het spreekt vanzelf, dat degene, die over zulk een win tervoorraad beschikt, voorloopig in het uiterste geval slechts een onregelmatige klant van de Centrale Keuken kan zijn. OUDERS, ZIET TOE OP UW KINDEREN! Door de leiders van enkele Alkmaarsche Middelbare scholen is, bij wijze van voor zorgsmaatregel, een rondschrijven gericht tot de ouders der kinderen ten einde hun me dewerking te verkrijgen om te voorkomen, dat de kinderen in hun boekentasschcn pam fletten of gedichten ronddragen, met een voor de bezettende macht beleedigcnden in houd. Waar deze kinderen door een en 'ander niet slechts zichzelf in moeilijkheden kun nen brengen, is een ernstig woord l)#er stel lig op zijn plaats. Ouders, let op Uw kinderen! TOENEMENDE WERKGELEGENHEID Maandag alle valide arbeiders aan den slag. Zooals reeds eerder vermeld, zouden de Verschillende werkverruimingsobjecten Maandag j.1. beginnen met opnieuw perso neel aan te nemen. Dit is voorloopig nog slechts ten deele geschied. Het waren de zoogenaamde „fietsobjecten", waar weer is begonnen. Dit zijn de objecten, welke per fiets kunnen worden bereikt en die gele gen zijn te Zuid-Scharwoude. Tuitjènhorn. Rinnegom, Castricum, Heer-Hugowaard. Het zijn tevens de kleinere objecten. Hierbij deed zich voor de tewerkgestel- 'den één moeilijkheid voor: de fietsband. Begrijpelijkerwijze munt het materiaal, dat door deze menschen wordt gebruikt niet steeds uit door deugdelijkheid en na de vacantie van den winter waren hier en daar nieuwe banden noodig. Voor wat de koopsom betreft was de zaak wel te rege len, zoo noodig verleent het M.H. daarbij zijn medewerking. Evenwel er is bij -den aankoop van fietsbanden tegenwoordig ook een bewijs noodig van de distributie. En dit bleek moeilijker te krijgen. Dc kwestie is, dat er, naar we vernemen, ie Alkmaar per maand slechts bons voor cir ca 100 banden worden uitgereikt, zoodat men aan de bevoegde instantie niet an ders dan zeer zuinig te werk kan gaan. De groote werken, die in hoofdzaak be staan uit de werkzaamheden van de Ne- derlandsche Heidemaatschappij in de Wie- ringermcer en aan het kanaal te Kolhorn en van de Grondmaatschappij in de Wie- ringermeer zullen Maandag a.s. beginnen. De bekende werkliedentreinen en -bussen worden dan weer ingelascht. Wel is daar nu reeds eenig personeel te werk gesteld, doch dit zijn specialisten, die voorberei dend werk verrichten. Men verwacht te Alkmaar, dat als ge volg van een en ander Maandag a.s. alle valide ongeschoolde arbeidskrachten aan den arbeid zullen gaan. LAN GEN DIJK BROEK OP LANGENDIJK. BEROEPEN. Tot Ned. Herv. predikant alhier is benoemd Ds. D- Veldkamp te Valkenburg Z.H. Kou-Griep - Pijn V O V 7 Ui11 AaxMfeó Helpen veilig en vlug. Doos 10en 50ct. Reeds tienlallen van Jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost Neem toch óók Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. DEN HELDER ER KAN V/EER BUITENGAATS GEVISCHT WORDEN. De kustvisscherij is vanaf 15 Juli '40 weder toegestaan het bedrijf ter hand te nemen. Evenwel met inachtname van een aantal voorschriften, o.a. dat visscherij kan plaats vinden in de Waddenzee ten Oosten van de lijn Den HelderDe Mok en ten Zuiden van den lijn Noordpunt Texel—Harlingen. Men dient op het volgende acht te slaan: Ieder lid van dc bemanning moet een identiteitskaart bezitten en deze op aan vraag. toonen. Bij mist, slecht weer, sneeuw e.d. mag niet uitgevaren worden. Het is verboden fototoestellen en seintoe- stellen mede te nemen. Het meenemen als passagier van burgers is verboden. Een uur voor zonsondergang tot een uur na zonsopgang behooren de schepen in de haven te liggen. Het is strikt verboden dat eenig vaartuig zich gedurende den nacht buitengaats bevindt. Om in het bezit van de verplichte verkla ring te komen moet de consentbezitter zich wenden tot dc Hafenüberwachungsstelle al- bier. Het bureau is gevestigd in het Insti tuut en geopend van 9—12 uur en 25 uur. Het bewijs verkrijgt men kosteloos. BERGEN MAANDAG BEGINT DE CENTRALE KEUKEN. Weth. Mac Donald als opperkok. Naar we vernemen, is men met de voor bereidingen om te komen tot de opening van een Centrale Keuken te Bergen zoover gevorderd, dat Maandag a.s. kan worden overgegaan tot het uitreiken van eten. De keuken zal een filiaal zijn van de Alk maarsche, wat de inrichting ervan aanmer kelijk heeft bevorderd. De leiding er van zal berusten bij den heer Macdonald, terwijl de uitdeelingen zul len plaats hebben in dc garage van den heer Schalkwijk. Heden, Vrijdag, zal reeds de mo gelijkheid zijn geopend om zich te verzekeren van maaltijden, waarvan de eerste, zooals boven vermeld, op Maandag a.s. wordt verstrekt. Waar langzamerhand reeds als bekend mag worden verondersteld, dat de kwali teit van het te Alkmaar verstrekte eten steeds uitstekend is, mag men er zeker van zijn, dat het ook te Bergen in den smaak zal vallen en dat de deelneming een be hoorlijke zal zijn. HARENKARSPEL PANDOERAVONTUREN. Een echtpaar, laten wij ze noemen Kees en Trijntje, had voor korten tijd de vaste gewoonte om één avond in de week een bezoek te brengen bij kennissen in hetzelf de dorp om daar onder gezelligen kout een kaartje te leggen en de gebeurtenissen, wel ke in zoo'n week in het dorp hadden plaats gehad, te bespreken. Maar nu was er een kink in de kabel ge komen door de verordening, na negen uur niet meer op straat. Weet je wat, zei „Klaas", een goede buur man, kom vanavond bij ons, Griet wil ook wel eens praten en dan gaan we een fijn potje pandoeren. Dit voorstel werd met beide handen aan gegrepen, hoewel Trijntje eerst nog beden kingen had over het naar huis gaan, want na negen mag je toch eigenlijk niet meer over den weg. Na lang over en weer praten besloot men om het er toch maar op te wa gen; de. afstand is nog geen twintig meter. Het werd een gezellige avond. Onder het genot van een lekker kopje anijsmelk Griet zei: er is niet beter tegenwoordig met die griep werd er fijn gepandoerd. Maar aan alles komt een eind, ook aan een kaart- avondje. Nadat men elkander „gènavend hoor" had toegewenscht, ging het echtpaar de duisternis in. Tot aan het poortje ging het goed. Eerst toch maar eens luisteren of er niks aankomt, 't Lijkt net of er wat aan komt, néé toch weer niet, 't is toch wel een beetje angstig. Nou jó, zei Tnjntje, ik wor er heit van, ik ook zei Kees, maar we kenne hier toch niet staan bloive. Toen nam het echtpaar een kloek besluit. De klompen werden uitgetrokken, en zoo hard als zij maar loopen konden, holden zij naar huis. Binnen een minuut stond Trijntje hijgend en puffend aah het deurslot te morrelen en waren zij er gelukkig zonder een bekeuring afgekomen. Alleen de Zondagsche kousen moesten na dezen wedren noo'dig gewasschen worden... Z1JPE BURGERLIJKE STAND. Opgave van 28 Febr. t.m. 6 Maart. Geboren: Adriana Divera Sergia Maria, d. v. Cornelis Ligthart en Christina Laan. Ondertrouwd: Cornelis Nicolaas Tromp, 25 jaar, melkboer en Petronella Tuin, 23 jaar, z. b., heiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Willem Kappe, 83 jaar, z. b., on gehuwd. BOUWVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders hebben de volgende bouwvergunningen verleend: aan D. Jimmink te Keinsmerbrug, tot het verbouwen van een gedeelte van de veestal ling tot keuken; aan A. Homan te St. Maartensvlotbrug, tot het verbouwen van een garage tot woonka mer en slaapkamer; aan J. Nobel Cz. te St. Maartensbrug, tot het bouwen van een pakhuis; aan het. Prov. Electriciteitsbedrijf van Noordholland, tot het bouwen van een stee- nen hoogspanningsgebouwtje te Schager- brug; aan het Districtsbureau wederopbouw Boer derijen te Amersfoort tot het herbouwen van een boerderij nabij St. Maartensbrug. MUILKORVEN VAN HONDEN. In verband met het aanbreken van den z.g. „lammerentijd", hebben Burgemeester en Wethouders bepaald, dat het van heden af tot 1 Mei a.s. verboden zal zijn honden te laten losloopcn zonder voorzien te zijn 'van een muilkorf. SCHAGERBRUG. KAPVERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Bosch- houw en de Houtteelt, heeft den heer P. Bruin van de „Ceres Hoeve" alhier een kap- vergunning verleend voor het vellen van 11 iepen en het dunnen van een perceeltje hak hout, dit laatste onder voorwaarde, dat op open plekken moet worden bijgeplant. CALLANTSOOG. COLLECTE WINTERHULP. De laatste collecte ten bate van Winter hulp, heeft in deze gemeente f 34.82 opge bracht. LOCO-BURGEMEESTER. Nu in de wethoudersvacature door de be noeming van den heer J. C. v. d. Plas is voorzien, hebben B. en W. vastgesteld, dat in voorkomende gevallen wethouder J. Mooij Mzn. als loco-burgemeester zal optre den en bij diens afwezigheid de heer J. C. v. d. Plas- W1ER1NGERMEER M1DDENMEER HOUTVERKOOPING. Donderdagmiddag had in het Hotel Smit te Middenmecr de verkooping plaats van 600 kavel, verschillende soorten hout. Aangezien velen er rekening, mee houden dat de winter voorbij is bleven vele koop jes onverkocht! Een hekwerk in wording in de Centrale Werkplaatsen van het Amsterdamsch Centraal Comité voor Sociale Jeugdzorg, waar vaklieden worden gekweekt (Foto Pax-Holland) Ander beeld op de bokken- en geitenmarkt. Er waren heel wat minder koeien aange voerd op deze markt, voor de Centrale, dan elders, slechts 89 stuks. De handel in kalf koeien was aardig goed, hoogste noteering f 440.mooie beesten aangevoerd. Vaar zen f 200—225. handel matig, volgens de koopers. Op de markt van dé" kalfkoeien was heel veel kooplust en bezoek. Het was daar een geweldige drukte. Een groote aan voer van nuchtere kalveren voor de Centra le. Aangevoerd 799 stuks, een heele „nego rij"!' Goed dat de markt één uur vroeger was ingesteld! De aanvoer van overhouders begint ook weer grootcr te worden. Giste ren waren er 155 stuks aangevoerd, deze handel was zeer goed. Er was aardig wat verkocht. Wat een verschil in den handel van bokken en geiten bij 'n week of 6 ge leden! Nu gold de beste geit f 20, handel stug. De handel in biggen was kalm, f 24 was de hoogste noteering. Konijnen weinig aangevoerd, maar toch duur verkocht, hoogste noteering f 5, en voor kleine beestjes werd grif f 1.75 betaald. Kippen prijshoudend. Het was weer een drukke markt met veel bezoek. Rusland gaat door middel van ontplofbare stoffen exploiteeren. De trust „Seweronikel", die met de exploi tatie van nikkelerts op het schiereiland Kola is belast, treft voorbereidingen tot het op blazen van een aaneengesloten stuk van vijf tien hectaren bevroren grond in de toendra bij Montsjegorsk, aldus S.P.T. Boringen hebben aangetoond, dat zich vlak onder de eeuwige ijslaag een rijke vindplaats van nikkelerts bevindt. Het is de bedoeling het erts met één slag te ontdoen van de be dekkende massa's bevroren moerasgrond door dezen met 600 ton ontplofbaar materiaal op te blazen. De afdeeling Leningrad van het rijksbureau voor de verstrekking van ont plofbare stoffen, de „Wzrywprom", heeft de leiding bij dit werk, het grootste van dezen aard, dat ooit is ondernomen. STRAATNAMEN TE HUNNER NAGEDACHTENIS. B. en W. van Beverwijk stellen voor enr kele straten, welke in het uitbreidingsplan zullen ontstaan, te noemen naar in den oor log omgekomen Beverwijker militairen. Derhalve stellen, volgens de Bev. Crt., zij den raad voor te noemen: 1. Berghuisstraat: naar Jan Berghuis, ge boren 25 December 1910, als dienstplichtig soldaat der Genie gesneuveld te Valken burg Zh., den 12den Mei; 2. Elink Sterkstraat: naar August Henri Louis Elink Sterk, geboren 12 Augustus 1914. als dienstplichtig sergeant der Grena diers gesneuveld bij Delft, den 12den Mei; 3. Wilgenhof laan: naar Johannes Wilgen hof, geboren 6 April 1910, als dienstplichtig soldaat van het Korps Motordienst gesneu veld te Rotterdam, den 14den Mei; 4. Huiderlaan: naar Johannes Wilhelm Mathias Hui der, geboren 23 Maart 1910, als dienstplichtig soldaat der Infanterie gesneu veld te Ederveen, den 12den Mei; 5. Rijvordtlaan: naar Jan Dirk Rijvordt, geboren 1 Mei 1917, als marinier le klasse gesneuveld bij Rotterdam den loden Mei; 6. Bergerslaan: naar Pieter Steven Ber gers, geboren 6 September 1920, als matroos 2e klasse gesneuveld voor de rede van Vlis- singen, den léden Mei; 7. Dekkerstraat: naar Gerrit Dekker, ge boren 24 October 1919. als dienstplichtig soldaat der Infanterie gesneuveld te Den Helder, den 15dcn Mei. Wielrijder kon niet meer uit wijken. Aan de overzijde van het IJ te Amster dam is gisteravond een wielrijder door een brandweerauto overx-eden. De auto, die was uitgerukt en met een flinke snelheid reed, kon den wielrijder niet meer ontwijken, toen deze zich op het Mosplein bij den ITaagdooraweg plotseling voor het voertuig bevond. De auto overreed den man. Deze liep een schedelfi-actuur op en werd in - ernstigen toestand door den geneeskundigen dienst naar het Binnen Gasthuis gebracht. Het slachtoffer is de 51-jarige de D., wo nende aan den Laanweg. De eerste scheepslading dennen-takkenbossen uit Noord Brabant is in Hoorn aangekomen. Ter vervanging van turf zijn de bakkers vrfn Wijdenes tot aankoop van deza brandstof overgegaan (Foto Pax-Holland) Met den wederopbouw van Rhenen is een begin gemaakt Op de plaats, waar 28 arbeiderswoningen zullen komen, worden nu de ruimten gegraven voor de fundeering (Foto Pez-Holland^

Schager Courant | 1941 | | pagina 5