Frankrijk Ontploffing kruithuis DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vijfjarig meisje vermoord Op de boterkaart slechts boter Badoglio inspecteert Albaneesche front De blokkade van Het Nederlandsche bioscoopwezen Verduisteren 7.44 uur De positie van den Nederlaodschen boer GsrstRmeel in lint brood Laan. Schagen. Tel. Ui (2 lijnen). Netnummer 2240. ZATERDAG 15 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11444. IfifgOv® dee N.V. Uitg.-Mff. „Höflonds Noorderkwartier" Een markwaardig gebruik. - In Hoogevaen worden da geloovigen niet door klokgelui, doch door aan trommelslager ter karke garoapan. Al roffelend maakt deze een groote wandeling door het stadje en wanneer hij van zijn ronde terugkeert, volgen hem reeds de eerste kerkgangers (Foto Pax-Holland) SPANJE in Arbeiderswijk van Sevilla verwoest 50 dooden en 500 gewonden. Het stadsdeel Cerro del Aguila, een dei- drukste arbeiderswijken van de Spaansche stad Sevilla is gisterochtend opgeschrikt door een geweldige ontploffing. De explosie was geschied, niet zooals aanvankelijk werd gemeld, in een hulpkruitmagazijn, maar in een der grootste kruithuizen van de stad. De gevolgen van de ontploffing waren vernietigend, daar de niet al te hecht ge bouwde arbeiderswoningen tot ver in den omtrek instortten, waardoor vele menschen onder het puin bedolven raakten. Het aantal- dooden valt, naar het D.N.B. meldt, nog niet te schatten, maar het zou zeer hoog zijn. Reeds honderden gewonden zijn uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De plaats waar de explosie plaats vond ligt ongeveer drie kilometer van het cen trum van Sevilla verwijderd. Ook in de aangrenzende stadswijk Carmona zijn ver scheidene huizen ingestort terwijl voorts in het tuindorp Ciudad Jardin, dat onmid dellijk aan de getroffen wijk Cerro del Aguila grenst, e.en groot aantal huizen scha de opliep. Het D.N.B. meldt omtrent de oorzaak van de ramp, dat, naar tot dusver kon worden geconstateerd, de explosie ontstond doordat bij het opladen van explosieve stoffen een kist op den grond stortte en ontplofte. In het geheel zouden vijftig a zestig hui zen met den grond gelijk zijn gemaakt, ter wijl ongeveer 150 huizen zoo zwaar zijn be schadigd, dat zij zullen moeten worden af gebroken. De helft van de wijk Cerro del Aguila is yerwoest. Tot dusver wordt het aantal dooden op vijftig geschat, het aantal gewonden op meer dan vijfhonderd. De plaats des onlieils is door militairen en door de politie afgezet. Roode-Kruisper- soneel en brandweer zijn bezig met tiet, blusch- en bergingswerk. 300 huizen verwoest. •De burgerlijke gouverneur van Sevilla heeft gisterenmiddag een officieel communi qué gepubliceerd over den omvang van de ontploffingsramp bij de Spaansche Kruit- Unie. Het aantal verwoeste huizen bedraagt vol gens dit communiqué 300. De burgemeester heeft op het abattoir een groot verzamelbu- reau' ingericht, vooral ten behoeve van die gezinnen, welke door de ramp dakloos zijn geworden. O.a. is uit Madrid hulp ontbo den. De regen bemoeilijkt het opruimings- werk. ACHTTIEN DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Door het bureau van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland wordt be kend gemaakt: Op 13 Maart zijn van de achttien Nederlan ders, die, zooals bekend .is gemaakt, in het Haagsche proces tegen een terreur-sabotage- en spionnageorganisatie ter dood waren ver oordeeld, vijftien door den kogel terecht ge steld. Een gratieverleenine kwam niet in aan merking, daar bedoelde organisatie behalve ernstige sabotagehandelingen tegen militaire inrichtingen op de laagste wijze en met de gemeenste middelen, zooals zij anders slechts bij onbeschaafde volken bekend zijn, b.v. al lerlei gifmoorden en aanvallen op Duitsche militairen beraamd en in een aantal geval len ook ten uitvoer heeft gebracht. Slechts drie der veroordeelden heeft de bevelhebber der weermacht tot 'n levenslange tuchthuis straf begenadigd, omdat zij bij het plegen der daad nog geen twintig jaar oud waren. De weermachtbevelhebber wenscht hiermede een laatste beroep te doen op het verstand en het inzicht van de Nederlandsche jeugd. Tegelijk zijn drie te Amsterdam veroordeel de ophitsers, die tot de stakingen in de pro vincie Noord-Holland hadden aangezet, dood' geschoten. Tot levenslange tuchthuisstraf begenadigd werden voorts twee Neaex-landers, die in een ander proces door een Duitsch krijgs- gerecht wegens een ernstige sabotagehande- ling ter dood waren veroordeeld. Ook in dit geval is de gratie voor de laatste maal verleend, daar de veroordeelden ten tijde van de daad nog geen twintig jaar oud waren. GRUWELIJK MISLRIJF IN BOSCH TE SOEST. Het vijfjarig dochtertje van de fa milie Strumpol te Soest Is gistermid dag het slachtoffer geworden van een laaghartigen moord. Omstreeks half vijf was het kind dat op den Wieksloterweg woont, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam met de boodschap niet terug. Ongeveer zes uur vonden spelende kinderen in het bosch van Pijnen burg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een dro gen greppel. De politie werd onverwijld gewaar schuwd en deze ving terstond een uitgebreid onderzoek aan. Tot dus verre leverde dit geen resultaat op. Geen vet meer. Met ingang van 24 Maart Met ingang van Maandag 24 Maart a.s. zullen de bonnen van de boter kaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. De bonnen van de vetkaart zullen met ingang van dien datum om de andere week recht ge ven op ret koopen onderscheidenlijk van boter of margarine of vet naar keuze en boter of margarine naar keuze. Dat wil dus zeggen, dat de voor de week van 24 tot en met 31 Maart a,s. aan te wij zen bon van de vetkaaxi recht zal geven op het koopen van boter of margarine of vet naar keuze, de vooi? de week van 1 tot en met 8 April aan te wijzen bon op boter of mar garine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart wordt voor het publiek nog geen onderscheid tus- schen de boterkaart en de vetkaart gemaakt. Gedurende die week kunnen derhalve ook de houders van de boterkaart desgewenscht nog margarinet koopen. Hiertoe is bepaald, dat gedurende'het tijdvak van Maandag 17 Maart lot en met Zondag 23 Maart a.s. de met 08 gemerkte bon van zoowel de boter kaart als de vetkaart recht geeft op het koo pen van 250 gram boter of margarine. De met „08" gemerkte bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. In een officieele publicatie zijn de voor de détaillisten van belang zijnde bijzonderhe den betreffende de boter- en vettoe wij zingen vermeld. Radio Ankara meldt, dat maarschalk Ba doglio op verzoek van koning Victor Ema- nuel het Albéneesche front heeft geïnspec teerd. Badoglio heeft technische wenken ge geven voor het voortzetten der operaties. Londen wil moeilijkheden ait den weg mimen Het Engelsche ministerie van eco nomische oorlogvoering noodigt de Fransche regeering uit voorstellen te doen ter bijlegging van het En ge lsch-Fransche conflict inzake de blokkade. Een woordvoerder van genoemd ministerie heeft verklaard, dat elk voorstel van Fransche zijde met begrip voor de moeilijkheden, waar mede het onbezette Fransche ge bied te kampen heeft, zal worden bestudeerd. Tot dusver is geen enkel voorstel van Frankrijk binnengekomen. Voorts wordt medegedeeld, dat een Engelsch-Amerikaansche gedachten wisseling over deze, kwestie wordt eevoerd. Amerika ansche levensmiddelen naai Frankrijk? Naar aanleiding van de in het buitenland verspreide berichten, dat binnenkort ver hoogde leveranties van levensmiddelen door de Vereenigde Staten aan het onbezette Frankrijk te verwachten zouden zijn, is, zoo vernepmt D.N.B. van welingelichte zijde, men in Berlijnsche politieke kringen van opvatting, dat op het oogenblik slechts ge sproken kan worden van een „druppel op een gloeiende plaat". De. feitelijke toestand is nog precies zoo als-vroeger, zoo verklaart men verder, n.1. zoo, dat Engeland de blok kade tegen Europa strikt doorgevoerd wil zien en wel volgens de bekende woorden van lord Halifax: „geen valsche humaniteit" De bekende aankondiging van admiraal Darlan, dat Frankrijk van nu af aan zijn koopvaardijschepen door eenheden van de Fransche marine de noodzakelijke bescher ming zal geven, komt, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, slecht, te pas voor een zekere propaganda. Groot Brit- tan nië heeft ongetwijfeld geloofd, met zijn blokkade tegen het geheele Europeesche continent een effect teweeg te brengen, dat zich door het bewust verwekken van hon- geropstand tenslotte tegen Duitschland zou richten. Deze conclusie, zoo blijkt thans steeds duidelijker is in werkelijkheid ver keerd geweest en men merkt thans zoowel in Engeland alsook in de Vereenigde Staten, dat, wanneer dit zoo verder gaat.. De „con tinentale" stemming in Europa meer en meer aan kracht wint tegenover dc pro pagandistische verstoringsmanoeuvres van machten, die in dit gebied niet thuis hooren Engeland begint schijnbaar thans, zoo con stateert, men te Berlijn verder, er oonig be zwaar in te zien om de hongerblokkade te gen Europa op de huidige wijze voort te zetten. Natuurlijk, zoo voegt men hier nog aan toe, is het een aangelegenheid van Frankrijk om zijn humanitaire rechten te gen den willekeur van anderen te bescher men. DE TIJD DER JURKENMETERS VOORBIJ, DE BIOSCOOP HEEFT EEN NIEUWE TAAK. Ook de kleine exploitant thans zijn rechten. „Wanneer een groot deel van het Nederlandsche publiek een vooroor deel tegen film en bioscoop koes tert, dan bewijst dit, slechts, dat het Nederlandsche volk in deze aan gelegenheid blijkt geeft van een ge zond instinct. Jarenlang heeft de internationale filmprodutcie op on ze markt, de grootste rommel en de minderwaardigste rolprenten ge spuid, omdat er ten onzent prak tisch alleen gemeten werd. of de jurken van de sterren wel lang ge noeg waren. Dat was het criterium der toelaatbaarheid Strekking, op voedkundige waarde, ook in volk- schen zin en wat dies meer zij. kwamen er minder of veelal heeler maai niet op aan". Zoo vernamen wij gisteren., tijdens een onderhoud, dat wij op het département van Volksvoorlichting en Kunsten hadden met de heeren H. M. van Tri et. directeur van den Nederiandschen Bioscoopbond en Alb. J. Richel, hoofd van het bureau voor film- zaken ten departement©. De overdracht aan het departement van O.K.W. is noodzakelijk geweest, omdat de Bioscoopbond in zijn toenmalige samenstel ling bestemd was. om de materieele belan gen van een bepaalde groep te behartigen, terwijl het algemeene volksbelang, secun dair was. of geheel werd veronachtzaamd. Hoofdbestuur en ledenraad van dit exploi tatie-instituut, moesten dan ook op non- actief gesteld worden. Thans zijn wij zoover, dat de arbeid in positieven, opbouwen den zin een aanvang kan nemen. „Welke rol zal de bioscoopbond daarbij spelen?" „Het departement zal de algemeene richt lijnen aangeven, welke door den bond ten uitvoer moeten worden gelegd. Op het oogen blik beteekent bet aanvaarden van een functie in den bond dan ook, dat men be reid is, mede te werken aan den opbouw in het kader van de nieuwe ordening. Met het kapitalistisch-monopolistische streven van den ouden bond is dan ook voorgoed ge broken. De tijd, dat een kleine theater-ex ploitant, die in conflict kwam met den bond eenvoudig gevonnisd werd en op zijn faillis sement kon gaan zitten wachten, is hiermee voorbij. De hoogste instantie bij toekomstige Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 53 uur geschillen is titans de secretaris-generaal van het departement,, die boven de partijen staat. Veel op te ruimen. „Meerit u, dat er veel te ordenen is in de Nedërladnsche film- en bioscoopwereld?" „Zeer veel zelfs. Een belangrijk punt zal bijvoorbeeld de import van films zijn. Op dat gebied moet zeer zeker nog veel tr geld worden. Wij hebben hier in Nederlan ond 350 bioscopen. Op zichzelf genomen, is dat in een dicht bevolkt land als het onze be slist te weinig, maar er komt nog dit na deel bij, dat sommige gebieden over te veel bioscopen beschikken en andere deelen des lands misdeeld zijn. Op deze beperkte markt werkten niet minder dan vijftig filmver huurkantoren, die per jaar gemiddeld 550 hoofdfilms importeerden. De onderlinge concurrentie van dit ab surd groote aantal verhuurkantoren bad allerlei wanorde tengevolge. Zoo kon het bijvoorbeeld gebeuren, dat de Nederland sche filmverhuurders met z'n allen naar Parijs togen, daar tegen elkaar zaten op te bieden bij voorkeur voor die films, wel ke in een land als het onze zeker nooit hadden mogen worden vertoond, als men bij de filmkeuring eenige aandacht voor de waarlijk opvoedende en verwilderende elementen, die de film beide in zich kan bergen, had gehad. Er was in ons lané zelfs een aantal film verhuurkantoren, die bij voorkeur de twij felachtige producten der buitenlandsche filmindustrie opkochten en op grond van hun reputatie, nog kans zagen dergelijke „pikante" films toch door de keuring heen te sleepen. „En hoe staat het met de mogelijkheden van een eigen Nederlandsche productie? zoo luidde onze laatste vraag. „Er worden op het oogenblik besprekin gen over de mogelijkheden, die er op dit punt bestaan, gevoerd, maar zoolang deze hangende zijn, kunnen wij daarover nog geen inlichtingen verstrekken. In elk geval heeft de mogelijkheid van een eigen, na tionale productie de volle aandacht van het departement en den bond. 33 varkens in beslag genomen Crisisambtenaren hebben een goe den dag. Ambtenaren van den Crisisopsporingsdienst te Dedemsvaart, hebben bij een combinatie van drie handelaren niet minder dan 33 var kens in beslag genomen, die voor den frau- duleuzen handel waren bestemd. Door het garandeer en der prij zen is zij verbeterd. ONDERHOUD MET Dr. F. E. POSTHUMA. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P. met Dr. F. E. Posthuma over de productieslag had, heeft de oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, die zoo als bekend een enthousiast propagandist van dezen productieslag is, enkele factoren genoemd en daaromtrent zijn oordeel ge zegd. Inderdaad zoo begon Dr. Poshuma is het zool wanneer we meer willen produ- ceeren, we ook over meer middelen moe ten beschikken. Nu speelt bij onzen land bouw de kunstmest een zeer belangrijke rol. Kalimeststoffen zijn er naar mijn meening in voldoende mate. Wat stikstof betreft, is het op het kantje af. Hier kan de distribu tie van grooten invloed zijn. Phosphorzuur- meststoffen zijn er waarschijnlijk te wei nig, maar bier staat gelukkig tegenover, dat onze landbouwgronden over het alge meen een knappe reserve hebben aan deze meststoffen. Wat het meslvraagstuk in zijn geheel aangaat, speelt ook het scheuren van weiden een rol, omdat men door het scheu ren grond krijgt, welke niet zoo erg behoef te aan meststof heeft. Van groot belang bij een actie als de pro ductieslag zoo ging dr. Posthuma verder zijn ook de prijzen, welke de boeren voor hun producten krijgen. Wat dc aardappel betreft zoo zeide dr. Posthuma is do prijs blijkbaar gericht op het verbouwen van soorten, welke veel opbrengen en dit is tenslotte toch ook een goed ding, zoowel voor producent als con sument. Over prijzen in het algemeen wilde dr. Posthuma op dit oogenblik alleen zeggen, dat naar zijn oordeel de positie van den boer door het garandeeren van de prijzen belangrijk beter is geworden. Vroeger kon hij een kleine of een groote Smakelijker en lichter van kleur. Naar wij vernemen wordt over wogen zeer spoedig in het brood een zeker percentage rogge door gerst te vervangen teneinde aldns rogge vrij te maken voor andere doelein den met name voor veevoeder. Reeds genomen proeven hebben uit gewezen, dat het brood van de nieuwe samenstelling smakelijker en voedzamer zal zijn en ook lichter van kleur. oogst krijgen en dan kon de prijs, welke zich bij den wereldprijs aanpaste, ook de heele oogst ,wat hoeveelheid betreft, nog wel eens een slecht rendement geven-, omdat de prijs veel te laag wasi De toestand is nu echter zoo: wan neer de boer door een goede verzor ging van den grond en van de plan ten en door veel vlijt alles heeft ge daan wat maar mogelijk is om naar de hoeveelheid een zoo groot moge lijke oogst te krijgen, dan weet hij, dat iedere II.1., "welke hij meer oogst, hem ook meer in de portemonnaie zal geven. Want van iedere Hl., welke hij oogst, staat nu reeds vast, wat hij er voor zal ontvangen De wereldprijs speelt nu geen rol meer en kan de boer bij de geldelijke opbrengst van zijn oogst dus niet meer schaden. TWINTIG MILLIARD LIRE VOOR DEN OORLOG. Crediet voor Italiaanschen mi nister van oorlog. Het Italiaansche staatsblad publiceert een wetsdecreet. waarbij een bedrag van 20 milliard lire ter beschikking van het mi nisterie van oorlog wordt gesteld, ter be strijding van de kosten voortvloeiende uit den oorlog. DOOR HOLLEND PAARD OMVER GELOOPEN. En aan de gevolgen overleden Aan het einde van de vorige week is de 83-jarige Th. Groot te Mijdrecht, door een hollden paard omver geloopen en zwaar ge wond naar het ziekenhuis overgebracht Gisteren is de man aan de opgeloopen ver wondingen overleden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1