PROBLEMEN veilingen VatH-at bracht veel geld ia het laatje GROENTEN Langendijker Polder Wierioqerwaard loon met f 2.50 per weck heeft verhoogd. Aan Rijkswaterstaat moest worden opge geven hoeveel teer de polder het vorige jaar had gehad. Er is 30000 kg. opgegeven en nu moet afgewacht worden, wat'toege wezen zal worden. Ingekomen stokken. Een voorstel om f 9500 van de boomenop brengst te bestemmen als versterkte aflos sing van de leening 1938 bij de Nutsspaar- bank te 's-Gravenhage werd met algemeene stemmen goedgevonden. De condities waren ciat bij vervroegde aflossing 1 boete be taald moest worden, doch van de Spaar bank is bericht ontvangen, dat deze boete in dit geval niet toegepast zal worden. Laatste punt is de benoeming van cm secretaris wegens bedanken van den heer D. Kaan. De voordracht luidt: 1. S. W. Schellingpr; 2. C. Bakker Cz.: 3. K. Schenk Kz. Jr.. Vooraf werd de vergadering even opgehe ven om in comité de candidaten te bespre ken en mededeeling te doen hoe door 't Dag. Bestuur de voordracht aldus was op gemaakt. Na heropening werd tot stemming overge gaan met als uitslag S. W. Schellinger. amb tenaar ter secretarie, 6 stemmen cn C. Bak ker, melkcontroleur, 4 stemmen, zoodat de beer Schellinger als gekozen werd ver klaard. Voorzitter wil ernstig hopen, dat de keu ze goed is geweest. Bij de rondvraag dankte de heer Rot voor c'e tot hem gerichte woorden en zeide ook gaarne medewerking toe, wat betreft het bevorderen van de belangen der Polders; wat evenwel de nieuwe orde betrof was de lieer Rot het niet met voorzitter eens. Ook de heer Waiboer dankte den voorzit ter voor de woorden'tot hem gesproken en beloofde ook zijn medewerking. De voorzitter dankte aan het slot voor de manier waarop het hem mogelijk was gemaakt deze. eerste vergadering te leiden, waarna sluiting volgde. Karig bemeten. Deze hoeveelheden mogen worden aange merkt als karig bemeten. Ruwvoer was er daarnaast normaal. Het voorjaar was verleden jaar te koud, zoodat er toen van het maken van kuilgras weinig is terecht gekomen. Het eerste hooi werd ■bedorven door wat regenval, er is later ech ter behoorlijk geoogst, terwijl het najaar veel kuilgras opleverde, wat echter veelal teil koste ging van de weide onder de koeien. Met het ruwvoer en met het ter beschik king staande krachtvoer heeft men de heesten den winter doorgekregen, mede doordat een deel is gevorderd. Zonder dit laatste zou het vermoedelijk onmogelijk zijn geweest. En dat het mondjesmaat is geweest, wat de dieren te vreten kregen, blijkt o.a. uit de gewichten van het aan geleverde vee. Hoe Is thans de toestand? Aanstonds zal het vee naar buiten kun nen gaan en breekt voor de dieren wellicht een iets ruimere tijd aan. Daarmee is echter ook 'de periode aange broken, waarin zal moeten worden gezorgd voor ruwvoer voor den volgenden winter. Vergissen we ons niet. dan zal dit ruw voer straks een allengs grootere plaats gaan innemen bij de vordering van het vee. Uit den aard der zaak is ons niet be kend. hoe groot de oude voorraden aan krachtvoer nog zijn. Van bijvulling zal echter wel nauwèlijks sprake kunnen zijn. Nederland zelf produceert voonamelijk ei- witarme krachtvoeders. als rogge, gerst, erwten en booncn. De kans is echter niet uitgesloten, dat deze artikelen voor een goed deel zullen worden gereserveerd voor de voeding van den mcnsch. De eiwitrijke krachtvoeders werden voor het nvergroote deel geïmporteerd van over zee. Gvondnotcn kwamen uit Afrika. Indië. China, Japan, Amerika, sovaboonen uit China. Japan. Mantsjoerije. Amerika, nalm- nitfen uit. Afrika, Zuid-Amerika, West- Tndië. enz. enz. Slechts lijnzaad werd ook in Europa op groote schaal verbouwd. Maar het is al weer de vraag of' de menschelijke voeding de opbrengst daarvan niet voor zich zal op vorderen. Zoo ziet het er mekde toevoer van kracht voeders he' rekkelijk somber uit. Wanrbii tevens van eewicht is het feit. dat het amide-krachtvoer slechts kan wor den gebruikt vermengd met ander kracht voer. Ontbreekt dit laatste, dan verliest bet amide-krachtvoer zijn waarde. Men ziet: er doen zich groote problemen de Duitsohe consenten-industrie een extra- hoeveelheid groenten dienen te worden 'ge teeld. waarvoor een aanzienlijke oppervlak te land zal noodig zijn. De teelt voor deze nroducten zal nietb ehoevcn plaats te hebben op (le bestaande tuinbouwvergunnin .gen, maar dient daarnaast te worden uit geoefend. Niet minder dan 2500 H.A. betreft deze uitbreiding. Er zal*1000 H.A. meerkool mogen worden geteeld. Ieder tuinder is in de gelegenheid gesteld mee te dingen. De belangstelling, voor deze koolteeltuitbfei- ui"" is groot. Alleen aan de beide veilingen van Noord- scharwoudo en Broek op Langcndijk is door de aangesloten tuinders tusscben de 1100 en 1200 H.A. aangevraagd voor kool teelt. Dan zijn er nog verschillende andere veilin gen. Warmcnhuizen en Obdam, en veler in De Streek, zoodat nu reeds kan worden vastgesteld, dat er een pondspondsgewijze verdeeling zal moeten plaats hebben, nadat voorkeur zal zijn gegeven aan hen. voor wie de toewijzing het meest cewenscht is, zooals b.v. voor jonge tuinders. Verwacht mag worden, dat met bekwamen spoed een schifting zal platas hebben en dat de gega digden niet te lang zullen moeten wachten op de toewijzing. Het noodice land moet cr toch voor beschikbaar zijn en daartoe is voor velen nnodig. dat cr land zal worden gehuurd, „buiten om" zooals men het hier uitdrukt. Aan de veilingen 2ing het in de afgeloo- Pen week in zoovere niet naar wensch, dat er te weinig spoorwagens beschikbaar wa ren voor het vervoer der producten. Dat is wel jammer. Zoo loopt de* eereg'ementeerde aanvoer wel wat in de war. Hét gevolg is ook. dflt verschillende houwers eerst een geruimen tijd later kunnen afschinperen dan de kool verkocht is. Het ziet er dus op die wijze naar uit. dat dit iaar de winter- konlcamnaene wel eens wat langer zou kunnen duren dan gewoonlijk. Men kan in de eerstvolgende weken, waarin de kon! ver kocht moet worden, al warm-weer krijgen Voor de bcwaarbaarbeid is zulk weer niet 'I gewenschte. Bovendien wachten vele werk- NIEUWE NIEDORP—D.T.Sm 0—5. De Vries verricht de hattrick- In een in de beste verstandhouding ge speelden wedstrijd heeft N. Xiedorp met 5—0 het onderspit moeten delven tegen D.T.S. Het. was vooral vóór de rust. een goe de wedstrijd, die in een hoog tempo werd in gezet, dat niet tot het einde toe was te handhaven, wat dan ook vooral na de rust tot uiting kwam. Het was toen geen verge lijking met hetgeen ons vóór de rust werd geboden. D.T.S. toonde zich een goede ho- mogeene ploeg met geen zwakke plekken en een vlot open spel. Dit was juist wat N. Nic- Niedorp momenteel mist. nl. het plocgvcr- band. Ieder speelt te veel voor zichzelf en 'heeft te weinig vertrouwen in zijn medespe lers. Scheidsrechter Parijs leidde uitstekend en had vooral goed het. oog op buitenspel waarvan de Peereboomcn handig profiteer den en de D.T.S. aanval maar al te vaak inliep. Over den wedstrijd het volgende. •Na wat heen en weer getrap is het N. Nie- dorp dat het eerst ten aanval trekt over rechts, waar de debutant Aris Rezchnan een paar goede ballen voor het doel brengt waarvan echter jammer genoeg door de voorhoede niet wordt geprofiteerd. Dan is het plotseling aan de andere zijde, dat de Vries en Carnas er tusschenuit trekken en eerstgenoemde geeft zijn club op fraaie wijze Je leiding. Spoedig hierop is het weer de zelfde speler die doelpunt en goed gesteund door haar halflinie neemt D.T.S. het spel ge heel in handen. Bij een van de weinige goede aanvallen van N. Niedorp (waar was de stuwende kracht in de halfli-nie?) brengt Rezelman den bal goed voor het doel. Root jes heeft een pracht kans. doch. er is geflo ten voor buitenspel. Kort hierna is het aan de andere zijde weer de Vries die de voor sprong voor zijn club vergroot en met 30 komt de rust. Na de rust is het steeds D.T.S. dat den toon aangeeft, doch het spelpeil is danig afge zakt. Bij een misverstand tusscben hack en keeper krijgt Carnas een kans, waar hij zelf versteld van staat, doch hij weet haar te be nutten en he is 40. Ondanks eenige ver anderingen in de opstelling slaagt N. Nie dorp er niet in het spel te verplaatsen of de eer te redden en na nog een goed doel punt komt het einde mot 50 voor D.T.S. Rest ons nog te vermelden, dat hij N. N. Peereboom Sr. een heel goede wedstrijd speelde. De adspiranten konden het 's morgens te gen de veel zwaarder V.C.L. adspiranten niet bolwerken en moesten met 20 het on derspit delven, hetgeen geen slecht resul taat was. Volhouden maar jongens en dan komen de overwinningen vanzelf wel. PETTEN 2—ST. MAARTENSBRUG. 2—2. Petten, dat evenals de bezoekers eenige invallers telde, speelde het eerst voor den wind cn had mede daardoor het beste van het spel. Toch nam St. M. de leiding, nadat P.'s doelverdediger te ver was uitgeloopen. Eriks zorgde na goed aangeven van II. Vriesman voof- den gelijkmaker. Toen de zelfde speler .weer was doorgebroken, werd hij ongeoorloofd aangevallen en uit de toe gekende penalty doelpuntte De Waard. Met 21 voor P. werd gedraaid. Na de hervatting bleek het spelpeil danig gezakt.'P. kwam slechts sporadisch meer op de vijandelijke helft. Doch ook bij de gasten wilde het niet bijzonder vlotten, hoe goed spil Manneveld zijn mannen aan het werk zette. Bovendien was De Waard op de backplaats een moeilijk te nemen hinder nis. Ongeveer een kwarlier voor het einde slaagde St. M. erin met 'n onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet te brengen. voor. welker oplossing stellig geen gemak kelijke taak zal zijn. Het lijkt echter zeer waarschijnlijk, dat gelijk reeds gezegd het ruwvoer een belangrijker plaats zal gaan innemen. In boeverre daannee de veestapel op peil kan worden gehouden, is een andere vraag. In dit verband zii gewezen op iets. wat we meer cn meer zien geschieden: het scheuren van.grasland. Dit echter zal er toe voeren, dat de menschelijke voeding meer dan voorheen zal komen Ie bestaan uit plantaardige stoffen. Want het helcckent in wezen een toenemende landbouw en een af nemende veeteelt. zaamheden op het land. die al wat verlaat zijn door de weersgesteldheid der laatste weken. Men kan. ook als houwer, slechls één ding tegelijk doen. TJpt is alzon te ho pen. dat in de komende weken voldoende vervoermateriaal aanwezig zal zijn, opdat de kool nog tiïdig zal zijn geruimd. In dit verhand is het ook van heleekenis. welke prijsverhoogingen nog zullen worden toe gestaan en of die in evenredigheid zullen zijn met de gewichtsvermindering en den arbeid, welke aan het schoonhouden moet worden besteed. Als men de hoeveelheden winterproducton nagaat, welke aan de beide Langcndijker ve;lingf>n werd aangevoerd, dan komt men wel tot het besef, dat er nog heel wat zit. Aan roode kool werden over de Broelcer veiling 42 spoorwagens verkocht, te Noord- scharwoude was dit aantal 60. Vooral op den laatsten dag der week was de aanvoer groot, resp. ruim' 12 en 17 spoorwagons, die alle tegen den prijs van f 7.50 werden af genomen. Aan gele kool kwarten aan de veiling te Broek bii de 50 spoorwagens en te Noordscharwoud28. waarvan de prijs voor deze week op f 6.40 was bepaald. Bijzonder groot was het aanbod van Deensche witte kool. Aan de eerstgenoemde veiling bedocg de aanvoer 60 spoorwagons; en aan de tweede rond 75. De nriis hiervan was f5.50. Minder gelukkig liep het met de uien. Voor dit artikel was de belangstelling niet zoo groot. Niet voor al het aangebodene wa ren kooners en toch kan niet gezegd wor den. dat het aanbod zoo groot was: onge veer 18 spoorwagens. Voor de veilingsbo- sturpp was dit een moeilijk geval, moeilij ker dan voor de stuurlui aand en wal. Aan de Broeker veiling werden ze niet gelaten heneden don vastgesteld en nriis. te Noord- scharwoude is een doel tegen lagere prij zen van de hand gegaan: uien werden daar genoteerd voor f 4.00—6. drielingen brach ten soms f 2.203.20 op. stek gold van fO.SO —1 50 Dr kleine wortelen werden verkocht voor f 1 r>0—3. dl overigens bracht dit arti- '•-cl f 4,?o on. De aanvoer was vrij groot. Bieten kwamen er niet veel. Er werd van f 1.803.40 voor betaald. Uit onze Omgeving NIEUWE NIEDORP NIEDORPERPOLDER Verhooging lasten met 3.50 per ha. Vergadering van stemgerechtigde Inge landen op Zaterdag 15 Maart ten lokale van J. de Weerd te Terdiek. Voorzitter de heer D. Kriller, Secretaris de heer S. G. Wit. Be halve het Bestuur zijn aanwezig zes Inge landen. De voorzitter heet de heeren welkom en memoreert in zijn openingswoord het ver scheiden van den oud-voorzitter Stammes en het vele wat deze in zijn meer dan veertigjarige zittingsperiode als bestuurs lid en voorzitter in het belang van den Polder heeft gedaan. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven voortleven, aldus voorzitter, „dat hij ruste in vréde". Hierna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Overeenkomstig de circulaire van Ged. Staten wordt besloten het salaris van den machinist Kistemaker met 6% te verhoo- gen. Vervolgens wordt de goedkeuring ge vraagd, van de vergadering op het besluit van hot bestuur om het onderhoud der kade, langs het nieuw te graven kanaal, vanaf het einde de uitwatering tot de Leijerbrug, over te dragen aan de Provincie. Voorzitter herinnert aan de handelingcsn en de besprekingen welke hieromtrent zijn gevoerd cn zegt, dat het onderhoud, dat is begroot op 20,— per jaar, kan worden afgekocht tegen de penning 22 en aldus eon bedrag ineens <e betalen van 440,— waarvoor reeds een toezegging aan de Provincie is gedaan. De vergadering kan de handelingen en het besluit van het Be stuur geheel goedkeuren, waarmede de Provincie in kennis zal worden gesteld. De heer A. van Zoonen brengt verslag uit over de rekening dienst 1940. De ont vangsten hebben bedragen f 7.912.93 .en de uitgaven 7.429.85 alzoo een voordeelig saldo van 483.08. Alles is in de beste orde bevonden en de heer van Zoonert adviseert namens de Commissie tot goedkeuring, waartoe wordt besloten. Vervolgens is aan de orde de begrooting dienst 1941, die reeds voorloopig door het Bestuur is opgemaakt. Verschillende om standigheden: als verhoogde lasten voor het Heemraadschap der Strijkkmolens van de Niedorperkogge met 1.50 de gewel dige hoogc olieprijzen en dan het bedrag afkoop kade. maken dat de omslag tame lijk moet worden verhoogd. De heer Kooij geeft nog enkele* toelich tingen betreffende de verhooging der Kog- gelaston, welke hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in de kosten gepaard gaande met de afkoop van het onderhoud der bruggen, waar een bedrag, ineens te storten, med& gemoeid is van 6500,—. Na alle bedragen te hebben nagegaan, wordt de begrooting vastgesteld op een ont vangst en uitgaaf van f 10.633.10. met een bedrag voor onvoorziene van f 4G4.20 en een ornslagheffing van f 11.per II.A., wat ver geleken bij vorig jaar een verhooging be- tcekend van f3.50, zulks onder intrekking van het reeds eerder genomen besluit een kasgelclleening te sluiten van f2000.Be sloten wordt een kasgeldleening te sluiten van f3000, tegen een rente van ten hoogste 414 De voorzitter dankt den heer Van Zoonen als aftredend rekeningcommissielid voor zijn bemoeiingen. Als zijn opvolger wordt aangewezen de heer D. Olie Az., die met de heeren P. Zwagerman en A. Fijnheer de rekeningcommissie 1941 zullen uitma ken. De heer Jb. Rootjes wordt "als plaatsveh- vangond lid aangewezen. Toestemming wordt verleend ,dat het Be stuur de werken van den polder wederom uitvoert als in eigen beheer. De heer Zwagerman meent, dat het in verband met den ouderdom van de machine cn de ölieschaarste. raadzaam is de volle aandacht te schenken aan de bemalingsin- stallatie cn zoo noodig alles te doen ter voorkoming van hoogwater moeilijkheden. Door den heer Fijnheer wordt electrificatie aanbevolen. Hoewel hierop moeilijk vooruit geloopen kan worden, heeft een en ander de volle aandacht van het Bestuur. Voorzitter deelt, nog mede, dat de aankon diging van den Legger der wegen van het Gemeentebestuur van Oude Niedorp. voor onzen Polder geen aanleiding geeft bezwaren in te dienen. Hieirna sluiting. HARENKARSPEL MINNEZANG EN SCHERVEN Zoo omstreeks' de maand Maart klinkt 's nachts veelal luid de liefdesroep van ons nuttig huisdier: de poes. Dat hier voor de mensch wel eens onaangename gevolgen aan vastkleven ondervond de familie KI te Kalverdijlc. Terwijl ze 's avonds rustig aan tafel zat waren een paar vrijers door het kattengat bij hun brave muizenvanger op bezoek ge komen en via de. ladder op den zolder beland. Vechten en miauwen geen gebrek, kortom een leven als een oordeel. Zoon Jan nam een kordaat besluit 'eti klom manhaftig de ladder op. Na enkele minuten wist hij de „lenteboodschappers" op hardhandige wijze van de donkere zol der te werken. Hoe of het precies in zijn werk is gegaan vermeldt de historie niet, doch met den laatsten kater geraakte de ladder omver, met het noodlottig gevolg, dat deze in een blad met aardewerk een volslagen eetservies terecht kwam, waar natuurlijk geen kopje van heel is ge bleven. Volgens schatting beloopt de schade on geveer vjer gulden. Als moeder de vrouw ontstemd de dig gelen hij elkaar heeft geveegd en op het puinpndje deponeert klinkt door de stillen avond naast het ronken van^ecn vliegtuig, weer opnieuw een minnezang der poesen. VERKIEZING NOTABEL HERV. KERK. Bij de Zondag jl. gehouden verkiezing voor een notabel der Hervormde Kerk al hier ontstaan wegens vacature door het overlijden van den heer C. Bregruan werd gekozen de heer P. Hoogland. De heer S." W. Schellinger Jr. tot secretaris benoemd. BURGEMEESTER KAAN LEIDT ZIJN EERSTE POLDERVERGADERING. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden, op Zaterdagmiddag, voor de eerste maal onder leiding van Dijk graaf D. Kaan. De vergadering is zeer on volledig. er zijn drie vacatures. De heer H. IC Koster heeft mededeeling gedaan van verhindering, terwijl de heer C. Boekei nug steeds niet aanwezig kan zijn wegens on gesteldheid. Voorzitter sprak den wensch uit, dat de heer Boekei spoedig geheel hersteld zal zii n. Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan, wil voorzitter even stilstaan bij hot feit, dat bet Dag. Bestuur uit een nieuwe samenstcling zal bestaan. De hee ren Rot en Waiboer zijn tot Heemraden he- noemd, terwijl dit de eerste vergadering is. aldus spreker, die ondergeteekende als voorzitter zal leiden. Voorzitter zegt den autoriteiten dank voor zijn benoeming. Bii het aanvaarden dezer functie voel ik zeer goed de verant woordelijkheid en zeg ik bij deze voor 100 procent miin medewerking toe. Spr. vindt het gelukkig, dat de betrekking van Dijkgraaf en Burgemeester weer in één hand zijn. dit is reeds meer 't geval ge weest en de praktijk heeft geleerd dat dit in veel gevallen bevorderlijk is voor beide college's Verder liet voorzitter optimisti sche klanken hooren ten opzichte van on zen polder. De financieels positie is gun stig. De toestand van de verkeersobjecten wegen en waterleiding zijn eoed. De bema- lings- en uitmalingsmogelijkheden zouden we bijna een ideaal kunnen noemen. In verband met den lagen waterstand zullen wc aan de fundeering bij de bruggen onzen vn'len aandacht moeten schenken. De Pol- 'derlasten moeten voor 100 uit den om slag worden bestreden, zoodat we waardee ring moeten hebben voor de bodemproduc tie. Ik hoop. dat deze zoo is, dat de lasten daaruit kunnen betaald worden om onzen polder te kunnen financieren. Onder zeer bijzondere omstandigheden aanvaardt spr. zijn functie Hoewel een Polderbestuur niet zoo nauw betrokken als een gemeentebe stuur. kunnen we de Polderbelangcn toch het. beste dienen door op lovale wijze mede te werken met de bezettingsautoriteiten en met elkander te werken aan dpn nieuwen geest. Spreker herinnerde aan de rode van Mr. Backer. die ook om medewerking vroeg. Die medewerking zegt spr. graag toe. Een goede wil van een enkeling is echter niet voldoende; het college moet in zijn geheel meewerken. Aan het Dag. Bestuur, zegt spr., lo van persoonlijke verhouding zijn volle medewerking toe, terwijl spr. ook van ziin kant volle medewerking hoopt te ontvan gen. Met den wensch dat allen tezamen zullen werken in het belang van onzen pol- dor, onent snr. de vergadering. De heer W. J. Los als waarnemend se cretaris, las de notulen der vorige vergade ring. welke onder dankzegging werden vastgesteld. Mededeelingen. De boomenverkoop is goed verloopen; de brutoopbrengst was f 10950.globaal ge nomen. f 10.per boom. De beschikbaarstel ling van den palenregel dit jaar heeft veel dienst gedaan; vele gezinnen zijn er mee gediend geweest. Ook voor tophout dat voor 50 cent per kroon beschikbaar was gesteld was veel animo. Het slootwerlc is door de lange winter opgeschort. In een vorige vergadering is besproken om het loon van den arbeider Gijsel te verhoogen. Een overheidsregeling werd aan bevolen, in verband waarmee het D.B. het j Van het P.E.N. is op ons verzoek bericht ontvangen dat we, hoewel we in Januari en Februari meer stroom hebben ge*bniikt dan in hetzelfde tijdvak van 1940, toch normaal kunnen doorgaan. Door het Prov. bestuur is toestemming verleend tot het onttrekken van het open baar verkeer over de brug bij den heer Brommer aan den Barsingcrweg. Van Ged. Staten een schrijven waarhij werd goedgekeurd het besluit om de open bare voetpaden langs de dijken aan. bet openbaar verkeer te onttrekken, terwijl liet léggen van een duiker eveneens werd goed gekeurd. Een Provinciaal blad waarin is opgeno men een wijziging wegen reglement. Daar in wordt gezegd dat bij gladheid niet meer ue gemeente .doch de Polder als wegbe- heerdcr moet zorgen voor zandstrooien. De gemeente heeft veleden jaar een zandstrooi er gekocht voor f 75.Het Dag. Bestuur stelt voor deze nu van de gemeente over te nemen eveneens voor f 75.Goedgevonden. Hierna stelde voorzitter voor om c!e stroobescherming bij het watcrgemaal op te ruimen. Het wordt daar op den duur een stinkboel. Allen voor, waarna op voorstel van Heemraad Visser besloten werd dii in twee gedeelten bij advertentie te koop aan te bieden. bij de iosfaodhonding van onzen Veestapel HOE ZAL HET GAAN MET DE KRACHTVOERVOORZIENING? (Van onzen Alkmaarschen correspondent). We hadden het voorrecht een onderhoud to mogen hebben met don heer Bakker, die is verbonden aan het Veevocderbureau fe Alkmaar, waarbij we in de gelegenheid waren hem verschillende vragen te stellen omtrent de voorziening van onze veehou ders van kracht voeders. Het betreft hier een vraagstuk, dat voor den Nederlandschcn veeboer, die zijn bedrijf meer en moer had ingesteld op een ruim gebruik van kracht voer. van buitengewoon groot gewicht is. Gelijk bekend, had men verleden jaar. toen zich ook al repds een zekere schaarschle merkbaar beaon te maken, de beschikking over drie soorton krachtvoer, respectievelijk met 15 21 en 26 verteerbaar ruw In de pracfijk gebruikten veehouders, die daarnaast de beschikking haddon over eiwitrijk ruwvoer. als b.v. A.I.V.-kuilgras, krachtvoer met eon laag eiwitgehalte, ande ren. die eiwitarm ruwvoer bezaten, als b.v. bieten, gaven de voorkeur aan krachtvoer met 26 verteerbaar ruw eiwit. Zoo was het. Zoo is het echter reeds ge- ruimen tijd niet meer.. Deze winter was er slechts één soort krachtvoer en wel met 15 verteerbaar ruw eiwit. Daarnaast werd een Amide- krachtvoer in don handel gebracht, dat echter niet kon wórden gevoerd aan paar den. varkens cn pluimvee. Voor rundvee bleek het goed bruikbaar, mits de nooilige voorzichtigheidsvoorschriften werden nage leefd. De hoeveelheden, welke werden ver schaft. waren verschillend, al naar de klasse, waarin hef bedrijf was gerang schikt. De toedeeling was als volgt: Klasse I. bedrijven met zeer lichte vee bezetting. 110 K.G. krachtvoer per koe en per halfjaar; Klasse IT. normale weide- en gemengde bedrijven. 140 K.G. krachtvoer per koe en per halfjaar. Klasse IV, bedrijven met zeer dicht vee bezetting. 160 K.G. krachtvoer per koe en pe£ halfjaar. Prijzen stemmen voor velen lot voldoening de extra toewijzing voor tuinbouwproducten veel be langstelling voor in het bijzon der aan den Langendijk half land-, half tuinbouwer ligt den Lan gendijher tuinder niet toch nog geen volledige ruimte voor tuin bouwproducten er blijft teelt- beperking ongeordende teelt kan niet worden toegelaten zoodra mogelijkheid tot uitbreiding, dan zal dit wel toegestaan worden nu gelegenheid door Didtsche con- serven-industrie alleen voor Lan gendijk 1100 d 1200 H.A. aange vraagd en dan nog de andere veilingen niet naar wensch aan de veilingen wegens wagengebrek lang wachten na verkoop op le vering vrees voor een late kool campagne als de prijsverhoo- qing dan maar redelijk is groo te hoeveelheden deze week aange voerd in het bijzonder van Deen sche witte kool met den ver koop van uien niet best een deel beneden maximum prijs ver kocht worlelenaanvoer bijna alles maximumprijs aanvoer bie ten. Behalve dat de prijzen der verschillende producten tot op een niveau zijn gebracht, dat. nog wel niet algemeen als bevredigend wordt beschouwd, maar toch tot voldoening van vele tuinders strekt, is in de kringen der tuinbouwers nu een ander onderwerp een zaak van groote belangstelling gewor den. We bedoelen de teelt van tuinbouw producten in 1941. Het is duidelijk, dat de ze materie, vooral in het tuinbouwdistrict Verkoop van uien gaaf niet best van Langcndijk cn omstreken, met belang stelling is vernomen, daar ze ongetwijfeld gaat in de richting van meer teeltvrijheid voor de tuinders. Als men zich herinnert, hoe er door ons herhaaldelijk is op gewezen, dat de teelt van landbouwgewassen, granen en peulvruchten, hier onmogelijk rendabel kan zijn, ligt het voor de hand. dat do tuinders met smachtend verlangen uitzien naar den tijd dat z,e niet langer half land bouwer en half tuinbouwer moeten zijn. doch uitsluitend tuinbouwer. Nu als gevolg van de betere afzetmogelijkheden voor zijn producten naar Duitschland. alles oen he stemming krijgt, begint bij velen de mee- ning post te vatten, dat er meer ruimte voor teelt Jcan worden openge'aten. ia zelfs zooals anderen meenen, dat nu wel radi caal/met iedere feeltbeperkine kan worden gebroken. Deze meeningen grijpen zeer ze ker te ver en zullen voorloopig nog wel toekomstmuziek blijven, daar een ongeor dende teelt tot gevolg zou kunnen hebben, dat alles weer in de war loopt, zooals we dat na den wereldoorlog in den tuinbouw hebben kunnen opmerken. Men zal er zich wel voor Wachten, op die wijze den tuin bouw ongezond te maken. Als er alzoo van uitbreiding van do teelt van tuinbouwpro ducten sprake zal zijn, clan zakdeze langs geordenden weg dienen te geschieden, zóó dat men daarbij kan nagaan de consequen ties van die uitbreiding. Voor 1941 blijft de zaak der feeltvergunningen dezelfde als die in 1940. Zoodra er echter mogelijkheden tot uitbreiding zijn. zullen die natuurlijk langs geordenden weg benut worden. Deze doen zich nu voor, daar ten behoeve van

Schager Courant | 1941 | | pagina 6