Duitsch- Hongaarsche Van Geilen BRIL besprekingen Beperkt strandleven DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER von Bardossy bij Hitier Van Kleffeos en Weiter te Batavia verwacht Hft blijft belasting- zondaars stroomen Geheimzinnig misdrijf in AMSTERDAM locn ons „ijsje l In den schuilkelder voor een dubbeltje Frankrijks vlootstcrktc Verduisteren 7.56 uur EIEREN TE VEEL Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. ZATERDAG 22 MAART 1941. 85e Jaargang. No. 11450. Uitgave- cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Joegoslavië's Kabinet drie uur bijeen Mogelijke gedachtenwisseling tus schen Berlijn en Ankara. De Führer heeft vanmiddag om 16 uur in den Führerbau den koninklijk-Hongaar- schen minister van buitenlandsche zaken, Ladislaus von Bardossy, in tegenwoordig heid van den rijksminister van buitenland- «che zaken, von Ribbentrop, voor een vrij langdurig onderhoud, dat hartelijk verliep, ontvangen. Rede van von Ribbentrop. Op de receptie, die gisterenmiddag door den Duitschen rijksminister van buiten landsche zaken te Muenchen gehouden werd ter eere van von Bardossy, heeft von Ribbentrop tot den Ilongaarschen gast eenige hartelijke woorden van welkom ge richt. De minister zeide o.a.: „De lijdensweg, die het Quitsche en oflk het Hongaarsche volk van 1918 af moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd eerst van- vernedering, daarna van onmacht, en ten slotte van schijnbaar verval zijn Duitsch- land en Hongarije, zooals het strijdmakkers uit den wereldoorlog betaamde, elkaar trouw gebleven. In deze jaren heeft de Hongaarsche natie onder leiding van den rijksregent von Horthy zich steeds nauwer met de spil verbonden en uit de lotsge- meenschap van het lijden groeide de lots- gemeenschap van de daad. Dat, het gelukte, het groote territoriale onrecht, dat Hon garije bij het verdrag van Trianon werd aangedaan,, te herstellen, was voor ons een bijzondere vreugde. De Hongaarsche staats man graaf Csaky, wiens vroegtijdig over lijden ons allen kortgeleden in oprechten rouw heeft gedompeld, is het geweest, die met verstand en een helderen I5lik de thans ingetreden Europeeschcn ontwikkeling heeft vooruitgezien en voor Hongarije hier uit de consequenties trok. Dat de gebeur tenissen van het jaar 1940 dezen oorlog, die ons door Engeland krachtens zijn oor logsverklaring van 3 September 1939 werd opgedrongen, reeds ten gunste van Duitsch- land en zijn bondgenooten hebben beslist, daar zijn wij van overtuigd. Het jaar 1941 zal het definitieve be wijs leveren en de gebeurtenissen van dit jaar zullen onze tegenstan ders. dwingen hun nederlaag te be kennen. Dat Hongarije, onze oude strijdmakker, uit den wereldoorlog, thans bij ons staat, en opnieuw het zijne in dezen eindstrijd bijdraagt, is voor ons een bijzondere vreugde. De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, von Bardossy, antwoordde hier- op.'d at Hongarije zich door ontelbare ge- voels-, geestelijke, politieke en economische banden verbonden voelt met Duitschland. ERNSTIGE BESLISSINGEN IN JOEGO SLAVIË. Kabinet drie uur bijeen. O&der voorzitterschap van den mi- nister-president Tswetkowitsj is de Joegoslavische regeering Donderdag avond van 9 tot 12 uur bijeen ge weest. Alle leden van het kabinet hebben aan de zitting deelgenomen. Volgens een officieele mededeeling was de zitting gewijd aan de behan deling van aotueele vraagstukken in verband met den tegenwoordigen bnitenlandsch-politieken toestand. Naar United Press meldt vond de zit ting plaats in het Witte Paleis en duurde zij van 9 uur tot halfeen. Van betrouwbare zijde verneemt het genoemde bureau, dat de regeering de met het Dnitsche Rijk gevoerde besprekingen heeft goedgekeurd. Prins-regent Paul voert besprekingen. Prins-regent Paul heeft gisterenmiddag op het Witte Paleis den minister-president, Tswetkowitsj. den plaatsvervangenden pre mier en leider der Kroaten, R. Matsjek als mede den minister van staat en leider der Slovenen, dr. Koelovetsj in audiëntie ontvan gen. Deze personen hebben aan den prins regent verslag uitgebracht over de kabinets zitting en hebben hem tevens om zijn goed keuring voor de hierbij genomen besluiten verzocht. „Zuid-Slavische werkelijkheid". De hoofdredacteur van het officieuze Joe- fco-Slavische dagblad „de Vreine". dr. Gre- goritsi, schrijft in een artikel „Zuidslavische werkelijkheid", dat Duitschland thans in zijn banier het scheppen van een nieuwe orde v, Bardossy, (Archief). in Europa heeft geschreven. Reeds eerder heeft Zuid-Slavië zich bij monde van zijn verantwoordelijke staatsmannen uitgespro ken voor deze nieuwe orde. Het is dan ook zeer natuurlijk, dat uit deze overeenstem ming een grootere en sterkere samenwer king groeit, die in bepaalde formules tot uiting komt. Voor ons zijn de eerste voor waarden voor een dergelijke samenwerking een volledige wederkeerigheid en rechts gelijkheid, souvereiniteit, en onafhankelijk heid, zelfstandigheid en waarborging van al het nationale goed. „Ons standpunt, waaraan wij bij alle ver anderingen in het moeilijke wereldspel heb ben vastgehouden, heeft in Berlijn de ont vangst genoten, die het deel is van alle din gen, welke natuurlijk zijn en boven elke dis cussie staan. Op dezen grondslag, die door beide partijen zonder eenige beperking er kend wordt, zullen de betrekkingen tusschen Duitschland- en Zuid-Slavië ook definitief opgehelderd worden, en ook die tusschen Zuid-Slavië en het wordende Europa. Uit de wederzijdsche achting, het vertrouwen en het bewustzijn van de moreele en reëele kracht van de andere partij zal ook een blij vende pacificatie voortkomen. Dank zij de weldoordachte, geordende en openhartige po litiek van Zuid-Slavië, die nauwkeurig weet. waar het gevaar en waar het belang ligt zullen vrede en vrijheid gewaarborgd wor den door samenwerking en vriendschap." Gedachtenwisseling van Duitsch land en Turkije? Naar verluidt zal waarschijnlijk na ont vangst van Inönü's boodschap aan Hitier een verdere gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Turkije volgen. Duitsche kringen zwijgen over den inhoud van de boodschap. Hier wordt echter algemeen aangenomen, aldus U. P., dat het aantal behandelde vraagstukken zoo omvangrijk is. dat aanzienlijken tijd noodig zal zijn, voor definitieve resultaten bereikt kunnen worden. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradzjogloe, is volgens een D.N.B.- bericht uit Ankara Donderdag van Cy prus teuggekeerd. 's Avonds is een bijeen komst van het kabinet gehouden, waarop Saradzjogloe verslag uitbracht over zijn be sprekingen met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. Niet naar Singapore of Sidney, Van Kleffens, de Nederlandsche minis ter van buitenlandsche zaken, wordt 1 April uit Londen te Batavia venvacht, waarheen hij de reis via de Ver. Stalen ge maakt heeft in gezelschap van den minis ter van koloniën, Weiter. Omtrent, dit aanstaande bezoek der ministers heeft Hitman, chef van den Ne- derlandschen voorlichtingsdienst, bij her haling verzekerd, dat het geen politieke be- teekenis heeft en dient ter verbetering van het contact tusschen de Nederlandsche re geering te Londen en de autoriteiten te Batavia. Ritman beweerde, dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op den voortgang der economische onderhandelin gen tusschen Japan en Nederlandscty-Indië, daar de aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken een beslissing in di plomatieke aangelegenheden zou verge makkelijken. Ritman voegde hieraan toe, dat de ministers Singapore of Sydnéy niet zouden bezoeken. Badhotels in Scheveningen gaan open. (Van onzen Haagschen correspondent). Er liepen den laatsten tijd sombere ge ruchten over het strand- en badleven aan de Nederlandsche kust en wat Scheveningen betreft, waren er menschen, die wisten te vertellen, dat de groote hotels aan de kust niet geëxploiteerd zouden kunnen worden. Van één hiervan, „Zeerust" nl. aan het Zui delijkste gedeelte van dc Boulevard, nabij het eeuwenoude kerkje aan de Keizerstraat, is dit ook waar, want hier gaat onze voed- seldictator ir. S. L. Louwes, zich met zijn staf van de Voedselvoorziening vestigen, nu hij door de groote brand aan het Lange Voorhout dakloos te geworden. De groote hotels van de Exploitatie Mij. Scheveningen zullen echter wel, omstreeks 1 Juni, geopend worden, op het strand zul len ook de bekende consumptietentjes ko men, de zeebadinrichtingen worden opge bouwd en ook het Stille Strand zal zeer waarschijnlijk toegankelijk zijn. Eenige beperkingen zullen er natuurlijk moeten zijn in verband met den oorlogstoe stand, door de verduisteringsvoorschriften, sluiting van strand en duinen bij zonson dergang enz., doch overigens hoopt men op een vrijwel normaal strandleven, al kan nog niet gezegd worden, 'of er dezen zomer veel gasten van buiten zullen komen dan wel of Scheveningen ditmaal vooral Den Haag-aan-zee zal zijn. (Van onzen Haagschen correspondent). Verleden jaar heeft het Generaal Pardon, voor belastingzondaars, zooals men zich zal herinneren, eeniire millioenen voor den Fis cus opgeleverd. Nu is. eenige weken geleden met verzwa ring van de strafbedreigingen tegen onjuis te aangiften, zoodat voortaan geen boete maar alleen gevangenisstraf zal worden op gelegd. opnieuw amnestie toegezegd aan allen, die den Fiscus, op welke wijze ook, te 'kort hebben gedaan. En opnieuw is een stroom berouwvolle zondaars los gekomen om hun grootere of kleinere fiscale zonden te biechten. Het blijken voornamelijk kleine posten te zijn, maar voor DenD Haag is de grootste post toch altijd nog f 59.000.ver zwegen vermogén. zoodat men alleen hier nog wel op een paar ton rekent. Zoo wordt ieder stukje grond benut. In Drente is een begin gemaakt met het schenren van grond ten behoeve van de voedselvoorziening. Het land wordt met een ploeg „over den kop" gezet (Foto Pax-Holland) Zakenman In den avond mee gelokt? De politiedienst van de bureaux Admiraal de Ruyterweg en Pieter Aertszstraat houdt zich bezig met de mysterieuze verdwijning van een zakenman, wiens lijk gistermorgen in een sloot aan den Haarlemmerweg, bij den Uitweg, is gevonden. Eergisteravond zou de man een boodschap hebben gekregen, om even naar zijn zaak te komen. Aan dit verzoek voldeed de man. Toen hij niet terugkeerde en de familie niets meer van hem hoorde, deed men aan gifte bij de politie. Omstreeks halftien gisterochtend werd het lijk van den vermiste aan den Haarlemmer weg gevonden, aldus /le Tel. Daar de politie vermoedde, dat het slachtoffer was ver moord, werd het lijk in beslag genomen en is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hierbij bleek, dat het slachtoffer twee schotwonden in de borst heeft, zoodat men gistermiddag met vrij groote zekerheid kon aannemen, dat de man door de daders uit zijn huis is gelokt en vervolgens is vermoord. De commissaris van politie, de heer J. C. Krenning, van het bureau Stadhouderskade, leidt het onderzoek in deze zaak, waaraan ook wordt deelgenomen door rechercheurs van de mobiele brigade. De thee duurder Twee cent per half ons. Naar wij vernemen, is van officieele zijde medegedeeld, dat met ingang van 20 Maart de detailprijs voor thee maximaal 2 cent per half ons, inclussief omzetbelasting, verhoogd mag worden. Zooals wij reeds meldden, wa ren de vastgestelde prijzen op de gisteren gehouden toewijzing 14 a 16 cent per pond 'hooger dan op 25 April 1940, welke prijsver- hooging het gevolg is van de extra-kosten die gemaakt moesten worden, in verband met den langoren duur van den opslag. De aangeboden 13.119 kisten Java-thee en 4243 kisten Sürna tra-thee zijn geheel ver kocht. - rr (Van onzen Haagschen correspondent.) Er bestaat, vernemen wij, een goede kans, dat de jeugd van 6 tot 60 jaar en daarboven het dezen zomer, ondanks de distributie-na- rigbeden, niet heeiemaal zonder „ijsje" zal behoeven te stellen, al zal ook hier beper king noodzakelijk zijn. De zaak is nog niet heeiemaal voor elkaar, maar suiker, wafels, en bekers zijn er voldoende, met de bind middelen en „smaakjes" zal het ook wel gaan, alleen wat dc melk betreft is nog niet alles in kannen en kruiken, maar het laat zich aanzien, dat de karretjes dezen zomer niet op stal zullen behoeven te blijven, ten minste een deel er van niet. Veel menschen vlogen erin. Toen op een avond in de afgeloopen week het publiek op straat in den Haag zich naai de schuilkelders moest begeven, stond bij den schuilkelder op het Plein een man, die van ieder, die binnen wilde... een dubbeltje entrée verlangde. De meesten waren zoo onverstandig hieraan gevolg te geven, hoe wel de man er natuurlijk niet het minste recht toe had. De politie onderzocht de zaak en arresteerde een verdachte. Vanwege de dien avond heerschende duisternis kon nie mand den man herkennen, zoodat deze weer vrijgelaten werd, zegt de Tel. Het geval is een waarschuwing voor het publiek, dat dient te weten, dat nimmer en trée mag worden geheven voor het binnen gaan van schuilkelders. Grooter dan bij den wapenstil stand. De correspondent van de „Gazette de Lau- sanne" te Vichy meldt, aan zijn blad, dat bij gemachtigd is mede te deelen, dat de sterk te van de Fransche' vloot thans grooter is dan op den dag na den wapenstilstand. De slagschepen „Jean Bart" te Casablanca en „Richelieu" te Dakar zijn voor den strijd gereed. De slagkruiser „Dunkerque" wordt thans hersteld. Hoewel men in Fransche vlootkringen een zekere terughoudendheid aan den dag ligt is men toch van meening dat ook laatstgenoemd schip een aanzien lijke gevechtskracht zal vertegenwoordigen. De slagkruiser „Slrasbourg" is nog steeds een bijzonder belangrijke eenheid. De correspondent zegt geen geheim te ver aden als hij meedeelt, dat hij in Toulon 'ten slagkruiser „Provence'' in goeden staat heeft gezien. Over dit schip- werd indertijd meegedeeld dat het in den grond was ge boord. Anderzijds zijn de slagkruisers „Cour bet" en „Paris", die in Engelsche havens liggen, oude schepen zonder militaire waar de. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 38 uur MEN ZIET WAT MEN WIL ~>OOR EEN Gediplomeerd erkend Vakopticien. Op alle reparaties aan brillen kunt U wachten. LAGEZIJDE TEL. 239. SCHAGEN. Frankrijk heeft den# slagkruiser „Bretag- ne" bij Mers-e-l-Kebir verloren; de slagkrui ser „Lorraine" wordt te Alexandrië vastge houden. (De „Jean Bart" en de „Richelieu" zijn schepen van 35.000 ton, zij zijn slechts en kele jai-ei* oud en hebben als hoofdbewa pening 8 kanons van 38 cm; de snelheid is 31 '/2 knoop. De „Dunkerque" en de „Stras- bourg" zijn onderscheidenlijk in 1935 en 1936 te water gelaten, meten 26.500 ton en hebben 8 kanons van 33 cm en een snel heid van 29.H knoop. De „Provence" liep in 1913 van stapel; dit schip meet 22.000 ton en heeft 8 kanons van 34 cm; de snelheid is 2IV2 knoop. Het schip is later gemoder niseerd. De „Courbet" en de „Paris" werden in 1911 en 1912 te water gelaten; zij meten eveneens 22.000 ton, de bewapening bestaat uit 12 kanons van 30y2 cm, de snelheid is 20 knoop; ook deze schepen zijn later ge moderniseerd. De „Bretagne" was een zusterschip van de „Province". De „Lorrain" werd in 1913 te water gelaten; ook dit schip is later ge moderniseerd; liet meet 22.000 ton, heeft 8 kanonnen van 24 cm en een snelheid van 23 knoop. Red.). MORGEN BIDDAG IN ENGELAND. De Engelsche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat a.s. Zondag in geheel Groot- Brittannië biddag gehouden zal worden. Wederom export; productie te groot voor binnenlandsche afna me. De aanvoer op de Donderdagmorgen te Barneveld gehouden eiermarkt stond onge veer op hetzelfde peil als de vorige week. Dit aanvoercijfer is echter niet in overeen-, stemming met de huidige productie, welke den laatsten tijd zeer sterk'is gestegen. Er moet dus geconcludeerd worden, dat er nog steeds groote partijen eieren op de pluimvee- bedrijven afgehaald worden. Als bewijs dat inderdaad onze eierproduc- tie de laatste weken weer op een vrij be hoorlijk peil is gekomen, kan dienen, dat het zelfs noodzakelijk bleek den export weer ter hand te nemen.' Hierbij moet men natuurlijk rekening hou den met de r^ntsoeneering van het ei. Van eendeneieren was betrekkelijk een flinke aanvoer. Hiervoor werd thans de totale eieraanvoer van dien der vorige week iets overtroffen. De handel in deze eiersoort was ook zeer vlot. De prijzen, die hiervoor be steed werden, liepen om en bij de f7.— per 100 stuks. Op de pluiraveeniarkt blijft de aanvoer nog heel aardig op peil. Het aanzien der markt verschilt zelfs nog niet zoo heel veel met dat van normale jaren om dezen tijd. hetzij dan dat de prijzen, die besteed wor den, langzamerhand op een vrij wat hooger niveau zijn komen te liggen. Deze gang van zaken dankt Barneveld aan zijn centrale ligging, zegt de Tel., want, naar wij verne men, zijn de aanvoeren op de meeste pluim- veemarkten wel danig ingekrompen. De meeste aanvoer, zoowel op de eier- als pluim-- veemarkt, vindt dan ook, vooral in dezen tijd zijn weg in het binnenland. De handel was ook vrij vlug en daar het pluimvee momenteel van goede kwaliteit is. bracht het meerendeel -an den aanvoer zeer goede prijzen per stuk op.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1