L.G.C. gaat feestvieren Woensdag 26 Maart 1941 Tweede blad lader zijn eigen tuintje met groenten. Aan den rand van Amsterdam-West is een braakliggend terrein door het gemeentebestuur der hoofdstad ter beschikking gesteld van het personeel der Scheepvaart maatschappij .Nederland" en van Radio Holland, om er tuintjes van 300 M 2 elk in te richten. De eerste gegadigden zijn al begonnen met het omspitten van den grond (Foto Pax-Holland) De Zuiderkerk te Enkhuizen, die reeds lang ouderdomsgebreken begon te vertoonen, vergt nu langzamerhand een noodzakelijke restauratie. Reeds zijn uit den Zuidmuur eenige vierkante meters steen aan de buitenzijde neer beneden gestort, zoodat een voorloopige herstelling moest worden aangebracht. Het bouwwerk dateert uit de eerste helft der 15de eeuw (Foto Pax-Holland) Het zilveren jubileum zal op be scheiden wijze worden herdacht Salarisverhoogingen. L.G.C. had goed Jaar. Annuleering tuinders- credieten gevraagd. De extra teelt vergunningen nog deze week klaar. Gistermiddag vergaderde het bestuur van de Langentlijker Groenten Centrale in het vergaderlokaal der veiling. De voorzitter, burgemeester Schelhaas, opende de vergadering met woorden van welkom. Spr. doelde mede, dat de heer Duijf wegens ziekte verhinderd is. Spr. wcnschte den heer Duijf een spoedig herstel toe. Speciaal richtte de voorzitter zich tot het nieuwe bestuurslid, den heer P. de Geus Jz., die als opvolger van wijlen den heer Jb. Kramer is gekozen. Spr. hoopte, dat men met den heer de Geus even prettig zal mo gen samenwerken als met diens voorganger steeds het geval was. De omzet over de maand Januari was in totaal f 98740.08, in Januari 1940 was dit f 177164.02. In Februari was de omzet f 263850.65 tegen f 239259.77, in Februari 1940. Concours in het bollengebouw. Van de muziekvereen. Advendo alhier was een verzoek ontvangen, de beschikking te mogen hebben over het bloembollengebouw, voor het houden van een muziekconcours ter gelegenheid van het 12^-jarig bestaan dier vereeniging, op 22 Mei a.s. Het dag. bestuur stelde voor dit verzoek in te willigen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, stelde 't dag. bestuur voor, een bij drage voor -het concours te verleenen van f 25.—. Dit geeft de consequentie, dat ook als in andere plaatsen een dergelijke ge beurtenis zal voorvallen, subsidie wordt ver leend. Het dag. bestuur meende dat men daaraan ook mede moet werken. Aan den kring van correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst werd een bijdragé verleend van f 20. Mededeeling werd gedaan van de muta ties in het bestuur. Als nieuwe leden zijn gekozen de heeren J. Sinnige, Heerhugo- waard; J. Wagenaar Cz., St. Pancras; A. Jongsma. Koedijk en W. Balver, Broek op Langendijk. Salarisverhoogingen. We leven in den tijd van loonsverboogin- gen, zeide de voorzitter, de loonen zijn in dertijd gekort, nu stelde het bestuur voor het personeel een toeslag te geven van 10 pet. (uitgezonderd de heer C. Duijf). Het sa laris van den veilingleider wilde men ver- hoogen tot f 2500 en dat van den keurmees ter tot f 1500 per jaar. De heer Spaans, Koedijk, meende, dat het salaris van den secretaris veel te laag is. Het dag. bestuur is van*meening dat het loon van den secretaris voldoende is. De heer Visser komt hier vele malen vrijwillig De heer De Vries. St. Pancras, was het eens met den heer Spaans, dat de secretaris veel en verantwoordelijk werk doet. Spr. stelde voor, de overigen een verhooging van 20 pet. te geven. De voorzitter wilde nu het salaris van den secretaris huiten beschouwing laten om er later op terug te komen. Wat de 20 pet. betreft, daarvoor zal men goedkeuring moe ten hebben van hoogerhand. Gezien de verhoogingen van het overheids personeel en van diverse coll. contracten, meent men met 10 geen slecht figuur te slaan. De heer Hoogland vond dat de verhoogin gen achter de kostenstijging aan komen. Men zou een half iaar geleden met 10 en nu wel weer met 10 kunnen verhoogen. De voorz. vond dat 20 cr wel mooi in zal komen, maar men zal daarbij toch re kening moeten houden met de voorschriften van den prijzen-commissaris. De heer De Boer meende, dat men nu met 10 kon volstaan, men kan in de toekomst weer zien. De vergadering ging accoord met deze ver hooging. Het salaris van den secretaris en den pen ningmeester zal nog nader bezien worden. De salarissen van den veilingleider en den keurmeester werden eveneens verhoogd. Dat van den veilingleider van f2070 tot f2500, en van den keurmeester van f1215.tot f1500.in verband met hun zeer verant woordelijk werk. Een eenigszins feestelijke jaar vergadering. De a.s. algemecne vergadering zal in een eenigszins feestelijk karakter staan, voor zoo ver de distribuiiemaal regelen het toelaten, in verband met het. 25-jarig bcstaaq. Dit wil men op bescheiden wijze herdenken, op den 16en April te Zuidscharwoude, in café Kra mer. De verecnigingen zullen écn afgevaar digde op 10 leden mogen zenden. Het voordcelig saldo over het boekjaar 1940 was f7149.15, deelde de voorzitter mede, naar aanleiding van het ontvangen accountants rapport. Het voordcelig saldo van de bloembollen veiling was f 1462.58 over dat boekjaar. De boeken en bescheiden waren accoord bevonden door den accountant. Voorstellen voor de algemeene vergadering. Het dag. bestuur stelde voor, het liggeld af te schaffen. T.a.v. een opmerking van den heer De Geus zeide de voorzitter, dat de kooplieden, voor zoover er ruimte is, hun schuiten on der de overkapping mogen leggen. Na nog een toelichting van den heer De Boer, ging hbt bestuur met dit voorstel ac coord. Opheffing ophaaldienst Sint Pancras stelde voor den ophaaldienst op te heffen, omdat het een mislukking is. De voorzitter zeide, dat dit ccn gevolg van de omstandigheden is. De diqnst is al op geheven. Misschien is straks weer een rege ling te maken met inschakeling der vracht vaarders. De heer De Boer merkte op, dat het geen mislukking is. Het ging er om, dat de leden met hun product naar onze veiling kunnen in verband met den ophaaldienst van Alk maar, die heel wat meenam. Het bestuur is voorzichtig geweest, er was een auto ge huurd, welke per dag kon worden opgezegd, hetgeen tenslotte geschied is. Of het beter geworden is met het niet naar andere vei- linsen gaan, weet spr. niet precies. De heer De Vries, St. Pancras. zeide, dat de ophaaldienst is opgericht zonder dat wij er van wisten. Het viel ons koud op ons dak. Er is in de alg. verg. van de L.G.C. ook niet over gesproken. De voorzitter antwoordde dat vergaderd is met de besturen, die er het meest hij be- betrokken waren. Men meende, dat in St. Pancras niet zooveel naar andere veilingen gine. Alles wordt echter in het groote bestuur behandeld. Het lag in de lijn der alg. verg. dat deze dienst werd incest eld, n.1. door het verplicht te stellen alle pro ducten op de eigen veiling te brengen. Men heeft gemeend, daartoe te moeten overgaan. De heer Duijf is benoemd, omdat, hij al in dienst was van de veiling voor de toma ten. en uiensorteering. Hij is niet in vasten dienst. De heer Duijf is een goede kracht, die desnnnda ook den keurmeester kan ver vangen. Hij is dus niet aleen voor den op haaldienst benoemd. De heer S. de Boer was het hiermede eens. Men heeft den heer Duijf benoemd opdat ook de tomaten-, en uiensorteering aan de veiling zou komen. Alles bijeenge nomen kon de heer Duijf worden aange steld. hettfeen voor de veiling het meest economisch was. Met het goede advies ging men accoord. Koedijk stelde voor. aan te dringen op annuleering van de tnlnbouwcredieten van het Rijk en de Provincie. De voorzitter herinnerde eraan, dat de Prov. Commissie, die gepoogd heeft annu leering te verkrijgen, een afwijzend ant woord heeft gekregen. Er wordt een soe pele houding aangenomen. Het bestuur heeft een afwijzend prae- advies in verband met het bovenstaande. De heer De Vries, Sint Pancras, zeide, dat de secretaris op de Prov. Commissie vergadering naar het hart van de tuinders heeft eesproken. Spr. wees er op, dat er ook aan Rijkscredieten een bedrag van f 2 mil- liocn is, welke alleen gegeven zijn aan de 50 Westfriesche gemeenten. Wij zijn toen proefkonijnen geweest. Toen later de Z.-Holl. tuinbouw ook in de crisis raakte, is men begonnen met steun verleenen. De voorzitter ging nog eens in op de ge schiedenis. I)c individueele voorschotten worden ook individueel afgewikkeld. Spr. geloofde niet, dat liet Rijk een andere houding zal aan nemen dan de Provincie. Het Rijk is ook zeer soepel t.a.v. de credieten. Het is niet de juiste wijze dat van elk geval kwijt schelding wordt gevraagd. Dé heer Hoogland merkte op, dat ook de kinderen van de oudere tuinders die de credieten hebben gehad deze schuld als erfenis zullen krijgen, hetgeen ook minder juist is. We zijn hier wel eens proef ge weest. Spr. is er voor een verzoek te doen. Men zal zich tot de Prov. Commissie rich ten. Het voorstel van Koedijk om te ver plichten in het centrum van de veiling te laden en te lossen, werd van een gunstig prae-advies voorzien. Fabriekmatig te ver werken producten, wittekool en andijvie, vallen daar buiten. Het is zoowel in het belang van den tuinder als van den han delaar meende de heer S. de Boer. Niet lang laten wachten. Ook stond het bestuur sympathiek te genover een voorstel van De West om den handel te verplichten, partijen, waarvoor het vervoermiddel niet tijdig aanwezig kan zijn dan over te nemen. De heer De Boer zeide, dat dan ook po gingen worden gedaan om te verkrijgen, dat de beurtbevrachting om de week hier het eerst laadt. Het is om excessen te voorkomen. Afscheid. De voorzitter sprak de heeren Modder man en Moerbeek, die als bestuursleden zullen aftreden toe. Spr. dankte hen voor hun medewerking en wensebte hen alle goeds toe, hopende dat zij bun best zullen blij ven doen voor den tuinbouw. Dankbaar maar niet voldaan. De heer Tromp dankte voor de bereidwil ligheid om de kool teverladen. Voldaan is spr. niet, omdat het op zekeren dag is stopgezet. Spr. meende, dat de L.T.B., Heerhugo- waard, geen slecht figuur heeft gemaakt met den aanvoer. Zou het in de toekomst weer niet kunnen worden begonnen. De heer Wagenaar zeide, dat de reden voor de stopzetting was dat toen weer geva ren kon worden. Een van de redenen was, dat de H.H.W. niets te maken had met het hinnenlandsche gedeelte. waardoor "van andere zijde klachten kwamen. Wanneer er in den zomer weer gelegen heid bestaat, zal er weer medewerking wor den verleend, geloofde spr. Gevaar voor kleine schuiten. De heer Tromp zou gaarne zien, dat bij de nieuwe sluis een luwte werd aange bracht. om de veiligheid te bevorderen. De voorzitter zeide. dat als er iets aan gedaan kon worden, dit zou moeten geschie den. De tuinders zullen hun schuiten niet te diep moeten laden. Een gerucht om zeep gebracht. De heer Madderom vroeg of het juist was dat de vracht, welke berekend wordt voor ncn wagen kool f 94.is terwijl de eigen lijke prijs f 53.is. De heer Wagenaar antwoordde dat di1 onjuist is. Er wordt f 66.voor gerekend Dit is een gevolg van een overeenkomst door de N.G.F.C. met de Ned. Spoorwegen waarbij rekening is gehouden met de klei nere ladingen van de Z. Holl. veilingen. De heer Madderom dankte op deze laat ste door hein als bestuurslid bij te wonen vergadering voor de aangename samenwer king gedurende al die jaren. Spr. hqopte, dat de komende periode voor de tuinders gunstiger zal zijn. Waarom? De heer Bakker, Schermer betreurde hot dat zijn collega, de heer Madderom, nu heen gaan moet. Er is altijd door den voorzitter gezegd: Het is zoo gegroeid. Het speet spr. dat.de voorzitter dat ook niet gezegd heeft bij de behandeling van deze bepaling. Waar om mocht het niet zoo blijven, dat iedere vereeniging twee vertegenwoordigers had. De heer De Boer antwoordde hierop, dat dit niet kan wegens de vastgestelde statu ten. Uit sympathie voor de personen zou men hen als gast kunnen toelaten, maar bestuursleden zijn er niet. Deze week extra teeltvergunning Ten aanzien van de extra teeltvergun ning deelde de heer De Boer mede, dat in totaal door deze veiling 526 ha kool is aan gevraagd plus ongeveer 25 ha contractteelt. In de heele provincie is 2600 ha aange vraagd. Men is thans bezig, de vergunnin gen te verdeelen; waarmee men deze week hoopt klaar te komen. In N.-Holland zul len 100 ha wittekool en 250 ha roode-, gele en v^ittekool -ieder worden toegewezen.. De heer P. de Geus heeft, na bedankt te hebben voor de tot hem gesproken woor den, de aanvoerregeling voor vroege aard appelen besproken. Verleden jaar heeft dit niet voldaan, vooral voor de kleine tuinders. Kunnen die niet ééns per week veilen? De neer De Boer zag daarin moeilijkhe den. De schuld aan de Rjerenleenban'k, waar voor bestuursleden borg waren, is overge gaan op de vereeniging. Het wittekoolpotje bevat f 10053.99. De koolaanvoer was in de laatste weken 182 wagons roode kool (168 w.), 281 wagons gele kool (225 w.) en 386 wagons Deensche witte kool (410 w.) Tusschen haakjes de hoeveelheid, welke verzonden zou moeten zijn als per week geleverd was. Het is dus goed gegaan. Na nog eenige besprekingen volgde slui ting. OUDKARSPEL. KERK- EN DERGMEER GAAN EEN WINDMOLEN AANSCHAFFEN. De Kerk- en Dergmeerpolder hield gis- teravond een vergadering van stemgerech tigde ingelanden in het lokaal van den heer C. Vis, onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. Na opening der vergadering volgde voor lezing en vaststelling der notulen. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten werd aan het gehuwd perso neel een lijdelijke toelage van 6% verleend. De rekening over 1940 sloot met een batig saldo van f 24.34; er is nog tegoed een bedrag van f 133.13. Daarvan is na het opmaken der rekening ruim f 50 betaald. De rekening werd vastgesteld op advies van den heer J. van Hout. De ontvangsten waren totaal f 4.433.51, de uitgaven f 4.409,17. Tot lid der kascommissie werd benoemd de heer P. Kramer. Reserve de lieer P. Swager Kz. De begooting 1941 werd hierna behan deld. Deze sloot op een totaal van f 3729,31 met een post van onvoorzien van f 64.81. De lasten zullen met f 1 per H. A. ver hoogd moeten worden om de begrooting sluitend te maken, deelde de voorzitter mede. De vergadering ging hiermede accoord. Op voorstel van het bestuur werd een kasgeldlecning aangegaan van f 1500. De onde tijd komt terug. Hierna werd de aanschaffing van een bulpgemaal besproken. De voorzitter stelde voor daarvoor een Amerikaansche windmolen aan te schaf fen. Door den heer Heeman te Warmen- huizen was een prijsopgaaf gedaan. Een teekening was daar echter niet bij. Men heeft ook prijsopgave gevraagd bij den heer De Waal te Oudkarspel, die ook al verschillende molens geplaatst heeft en van wien men er "een bezichtigd heeft. Men wil zoo'n gemaal plaatsen in de Dergmeer. Nadat eenige heeren het woord hadden gevoerd besloot men de opgave van de fa. Heeman af te wachten. Daarna zal men een beslissing nemen. Het is de bedoeling om later ook een molen voor de Kerkmeer aan te schaffen, als het goed bevalt. De heer Borst ried aan, dezen zomer zoo min mogelijk water in te laten, in verband met de oliepositie. Men besloot de brandverzekering te ver hoogen nu de materiaalkosten zoo geste gen zijn. Daarna sluiting. NED. HERV. GEMEENTE. In aansluiting op ons bericht van gisteren kimmen wij nog melden, dat de heer Jb, Kroon Jbz. herkozen is als kerkvoogd. De heer P. Wijn werd ook tot ouderling gekozen in de vacature-Kaan. De heer Bos sen. de nieuwe kerkelijke ontvanger, werd- gekozen als diaken in de plaats van den heer Wijn. NOORDSCHARWOUDE. WINTERHULP. Gisteravond werd door het dag. bestuur van de stichting Winterhulp alhier een be drag van f 750.aan waardebonnen uit gedeeld. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar wij vernemen, heeft de heer K. Zee man aan B. en W. ontslag gevraagd als brandmeester. SCHAGEN STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 22 Maart stonden 17 werk- loozen ingeschreven, waarvan 1 in de steun- verleening en 14 in de centrale werkver schaffing; 1 werklooze maakt een wacht- week door, terwijl 1 werklooze uit zijn bondskas trok. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 22 Maart stonden 27 perso nen als werkzoekende ingeschreven waarvan 3 grondwerkers, 1 schilder, 1 arbeider-chauf feur, - stoker, 1 stuurman-marconist, 17 landarbeiders en 3 losse arbeiders. In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 47; in 1939 74 en in 1938 110 OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de lijstencollecte voor de Winterhulp heeft over het tijdvak 17-22 Maart in deze gemeente opgebracht een be drag van I 272.50. DE GETROUWDE VROUW. In Theater Royal. Woensdag 2 April komt in Theater Royal het tooneelstuk „De getrouwde vrouw", een comedie in drie bedrijven, opgevoerd door het Nederlandsch Tooneel, onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Het Alg. Hdbld. schrijft over het stuk het volgende: De eerste opvoering van Johann von Bo- ka.v's spel werd een triomf voor de twee vrou welijke hoofdrolspeelster. In de allereerste plaats voor Annie van Ees, die als de ge trouwde vrouw zelf het succes van dit stuk draagt, maar naast haar zeer zeker ook voor Joscphine van Gasteren, die als do wel zeer ongetrouwde vrouw, een welverdiend aan deel heeft in dit succes. Het is met veel ta lent, veel psychologisch inzicht en veel vaar digheid geschreven, het is wat men met een tooneel-technisch woord een sterk stuk zou willen noemen. En ten slotte heeft het een zeer belangrijk ding voor op zoovele maak sels, die tegenwoordig met min of meer suc ces worden vervaardigd en gespeeld, het is tooneel, rasecht tooneel. Een tooneel, dat zijn welverdiend succes bij het publiek in hooge mate dankt aan het eenvoudige en zuivere spel van Annie van Ees. die ons meer heeft ontroerd, dan wij in langen tijd door het spel van een Nederlandsche actrice zijn ge weest. ONDERHANDS VERKOCHT. Naar wij vernemen heeft de heer N. Th. Groot het onlangs van den heer Douwsma aan den Stationsweg gekochte huis onder hands verkocht aan den heer Wiersma uit Den Helder. WINKEL BOUWVERGUNNING. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is vergunning verleend aan den heer S. v. d. Wal tot het verbouwen en uitbreiden van zijn bakkerij. ARBEIDSBEMIDDELING Uit deze gemeente zullen Woensdag a.s, twee arbeiders in Duitschland worden ge plaatst.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5