De raad trekt één lijn Kantongerecht Den Helder RAAD NIEUWE NIEDORP Ijs- en Volksvermaak Last van Uw zenuwen? Kooper weest op uw hoede! Tuinhoekje DE VELDWACHTER VERDIENT GE NOEG. - GEEN AL TE ROYALE KINDERTOELAGE. Een akelig klein huisje op 't ver kochte bouwterrein. - Medelijden met den sluispachter. - De sluis was een aardig kousje voor de gemeente. - Ook kindertoelagen ambtenaren niet onbeperkt F1000.voor straatverlichting. Onder leiding van burgemeester Pluister vergaderde de raad gistermorgen. Secretaris de heer M. van der Molen, wiens notulen van de vorige vergadering onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn cenige formeele stukken. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer P. Groot Pzn., wordt beëedigd, geïnstalleerd en gelukgevvenscht. Voorzitter wijst er op, dat de heer Groot in plaats komt van een man die hier groot aanzien genoot en vertrouwt, dat de nieuw benoemde diens voetstappen zal drukken. Voorzitter twijfelt hieraan niet. VOORSTELLEN VAN B. EN. W. Voorstel tot intrekking van het op 12 November 1040 genomen besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 1500.tegen een rente van ten hoogste 4per jaar en af te lossen in 10 gelijke jaarlijksche ter mijnen, voor de aanschaffing van turntoestellen en het in orde maken van een gymnastieklokaal en tot het nemen van een nieuw besluit als voren, waarben echter de rente op ten hoogste 4 wordt hepaald; een en ander volgens wensch van Gedepu teerde Staten. Het is al gelukt de leening bij de Boeren leenbank onder te brengen tegen 4 De heer Zijp vraagt, of de fietsenberg plaats voor de kinderen al in orde is. Zijnde niet aan de orde, gaat voorzitter daar niet op in. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Verkoop bouwterrein. Voorstel om aan den heer J. Leijen te Castricum nog te verkoopen een gedeelte bouwterrein, grenzende aan en gelegen ten N.O. van bet reeds verkochte gedeelte, ter breedte van 1 M. en ter diepte van het geheeie bouwterrein, inclusief het daarachter gelegen water, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 51 M2., voor den prijs van f40. Aldus besloten. Den heer Kooij is bet niet meegevallen dat er zoo'n klein huisje op komt. Voorzitter vindt het eveneens klein, maar het model is goed en misschien v.alt het wel mee. Heemschut heeft het goedgekeurd. men bouwt tegenwoordig eenmaal niet groo- ter. De heer Kooij: 't Is akelig klein. Verpachten sluisgeld. Voorstel tot het verpachten van de sluïsgelden van de gemeenschappe lijke schutsluit te Verlaat over 1941 voor de som van f100.aan P. Hei- nis te Oude Niedorp. Een dergelijk besluit is reeds door den Raad der gemeente Oude Nie dorp genomen. Vorige Jaren bedroeg de pachtsom jaarlijks f260.door den zeer strengen winter in 1940, waardoor bet scheepvaartverkeer en kele maanden geheel was gestremd, en door de buitengewone omstandigheden heeft de pachter over 1940 geen financieel voordeel gehad. Ook in 1941 hebben gedurende de eerste maanden door den vorst bijna geen schepen de sluis gepasseerd. Op.grond van een en ander wordt thans voorgesteld de pachtsom voor 1941 vast te stellen op f100. De heer Leegwater gelooft niet, dat het aantal schepen minder zal worden, maar de man heeft een slechte winter gehad. Conform besloten. Voorstel tot vaststelling van een nieuw tarief voor de heffing van sluisgelden aan de gemeenschappe lijke schutsluis te Verlaat, met in gang van 1 Januari 1941. Het zal van korten duur zijn, zegt voor zitter. Op wensch van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken wordt, volgens nieuw tarief, bij de heffing der rechten geen onderscheid meer gemaakt tusschen ingezetenen en niet-inge- zetenen: Voor beide categorieën bedraagt het sluisgeld thans 2 cent per ton (volgens het oude tarief voor ingezetenen 1X cent en voor niet-ingezetenen 2X cent per ton). Waar het aantal schepen, dat jaarlijks de sluis passeert, naar schatting voor de helft aan ingezetenen behoort, zal de opbrengst der heffing bij toepassing van het nieuwe tarief nagenoeg gelijk blijven. Indertijd heeft Nieuwe Niedorp alle kosten betaald, daarom betaalden de niet-ingezete- nen meer. De betaalde gelden zijn er echter al lang weer uit, de gemeente heeft niet slecht geboerd met de sluis. Conform besloten. Voorstel om ook voor het loopen- de jaar een rijksbijdrage te vragen in de kosten van extra-hulp (z.g. B- steun) aan .werkloozen en aan B- boeren en B-tuinbouwers. De kosten hiervan zullen t.a.v. de werk- loozen 14 X f6.50 f91.— en t.a.v. de B- boeren en B-tuinbouwers 17 X 13.25 f 55.25 bedragen. Het aandeel der gemeente in dezen steun bedraagt f28.— (14 X f2.—) voor de werk loozen en f 17.(17 X f 1.voor de B-bóe ren en B-tuinbouwers. Conform besloten. Het gemiddelde aantal werkloozen is ge ring, omdat vele maanden in het jaar er geen werkloozen zijn. Daardoor is het bedrag ook niet hoog. Conform besloten. Kindertoeslag veldwachter. Voorstel tot wijziging van de „Verordening VeldAvachter",o vereenkomstig de aanwijzin gen van den Secretaris-Generaal van Bin nenlandsche Zaken. Voorgesteld wordt aan den gemeente-veld wachter voor zijn kinderen, te x-ekencn van het eerste kind af, die hij op dexx lsten Ja- nuai'i van het jaar bezit, een kindertoelage toe te kennen van f 60.per kind per jaar. Voorts wordt voorgesteld het voorschxift, dat voor capitulanten. die tot gemcente-veld-' wachter zijn benoemd, van hun diensttijd bij hel korps Politietroepen of bij het wa pen der Maréchaussee, 6 Jaren niet worden medegeteld ter bepaling van het bedrag der hun toe te kennen wedde, te doen vervallen, len. Voorzitter zet uiteen, dat z.i. het gemeen- tepersonee] niet moet achtei'staan bij het rijkspersoneel. Volstaan zou kunnen wor den met het derde kind te beginnen tot 15 jaar. Hiermede willen beide wethouders volstaan. De heer Kooij vere.enigt zich met het voorstel van B. en W.. hij is altijd tegen kindertoeslagen geweest, wil zich niet te boud uitdrukken hoe hij de zaak beschouwt, maar is er tegen. De heeren Zijp en Leegwater zijn het met de wethoudei-s eens. Voorzitter constateert dat de raad er niets voor voelt. Hij had gaarne een lijn willen trekken. Wethouder Wit meexxt, dat de salarissen zoo zijn opgevoerd, dat men er twee kinde ren van kan onderhouden. Het voorstel van de wethouders wordt met alg. stemmen aangenomen; evenzoo het capitulanten voorschrift. De heer Zijp: Wij trekken één lijn. Kindertoelage burgemeester, enz. Aan de orde is vervolgens de circulaire van Ged. Staten van Noordholland van 12 Maart 1941. 4e afdeeling no. 2, betreffende invoering kindertoelageregeling voor bur gemeesters. secretarissen en ontvangers. Deze zaak is in andere gemeenteraden ook reeds behandeld, en door ons bekend geacht. De rijksregeling geldt weer voor het eerste kind, voorzitter wil dat ook hier toe passen, al verwacht hij, gezien de vorige discussies geen succes... De heer Zijp wil evenals bij den veldwach ter. bij het derde kind beginnen. Men zal anders bij benoemingen de sollicitanten met gi'oote gezinnen wellicht uitsluiten. De heer Kooij is tegen alle kindertoelagen. Weth. Gaijaard is van dezelfde meening, dus geen kindertoelagen. De heer Wit vereenigt zich met het voor stel Ged. Staten bij het derde kind te be ginnen. Gezien het tijdelijke karakter wil de heer Kooij zich wel vereenigen met het voorstel van Ged. Staten. Vijf leden vex-eenigen zich dus met het voorstel Ged. Staten, alleen de heer Gaij aard blijft tegen elke kindertoelage. Aldus zal worden geadviseerd. Wijzigingen. Wijziging van de voorloopig vastgestelde rekening van den dienst 1939. 3e suppletoire begrooting van dep dienst 1940 en le suppletoire begrooting van den dienst 1941. De wijzigingen zijn hoofdzakelijk van ad- mi nistx-alieven aard en worden goedgekeurd. Voor extra-voorziening wordt f 1000.be schikbaar gesteld, te dekken uit een lee ning op korten termijn. De heer Zijp vraagt nog eens naar de fietsenbergplaats bij de school. 't Komt voor elkaar, zegt voorzitter, er was geen hout en de fietsen komen in de schaduw te staan. De heer Zijp heeft erehoord: dat Niedorper Kogge overgaat aan Uitwaterende Sluizen en acht het een belang, dat er een recht rijpad bij de bx-ug komt. Spr. vraagt of voorzitter daarop wil wijzen. Ook in Winkel heeft men daarbij belnag. Voorzitter heeft de zaak nog niet bestu deerd: maar zegt medewex-king toe. Onge twijfeld zal de dijkgraaf van Niedorper Kogge een en ander in zijn ooren knoopen. D.e heer Kooij (dijkgraaf) zegt dat een en ander reeds in vergevorderd stadium is. maar 't zal meer kosten, dus overleg is nog wel noodig. De heer Leegwater vraagt of ook de Velderbrug verlaagd wordt. Ook hieraan wordt gewerkt, maar eerst moet het kanaal klaar zijn, zegt voorzitter. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP Maandagavond vergaderde IJs- en Volks vermaak naar aanleiding van het aftreden van het oude bestuur. De heer v. d. Stok opent de vergadei'ing en dan worden de notulen van de twee vo- rige vergaderingen door den heer Keetman voorgelezen, welke zonder op- of aanmer king worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat van de Provincie bericht is ont vangen dat een subsidie wordt toegestaan van f 800.—, maar herinert er aan. dat dit bedrag pas wordt uitbetaald als de nieuwe baan klaar is. Aangezien de werkzaamheden voorloopig uitgesteld zijn, hebben we het dus nog niet binnen. (De voorzitter doet het voorkomen, dat het maken van de nieuwe baan uitgesteld is door de interne kwesties in de IJseiub, doch zijn we goed ingelicht, dan was onder normale omstandigheden het werk evengoed uitgesteld). Naar aanleiding van de bewuste kwestie: clubgebouw, wenscht de heer Keetman c.a. even iets te zeggen ten aanzien van de Vries, die aangeboden zou hebben, het be stek voor niets te maken. De heer de Vries, ter vergadering aanwezig, doet dan de mc- dedeeling en. geeft een nadere uiteenzetting en deze kwestie wordt tot genoegen van beiden opgelost. Hiema volgt stemming voor 7 nieuwe be stuursleden. Het bestuur heeft de volgende aanbeveling: C. Bicsheuvel. A. Nicolai, M. Noorman, H. Rezelman, Langereis, P. Sta pel, Meester Wessels en Jn. Zijp. Uit de vergadering worden de volgende candidaten voorgesteld: C. Koorn, G. Keu ken, H. Vrede, C. Stammes, P. Schager, C. Amels, Gert Grooles, Jb. de Vries en Jb. v. d. Stok. Voor de stemming vraagt het oude be- stuurslid C. Amels het woord en motiveert zijin herkiesbaarsteling met de woorden, dat hij ondanks alle kwesties de IJsclub in een tijd dat ze menschen noodig hebben, niet in don steek wil laten. De stemming heeft de volgende uitslag: Chr. Biesheuvel 87 stemmen, H. Rezelman 78, Wessels 74. Nicolai 60. Noorman 57, C. Koorn 55, Zijp 53. Amels 48 stemmen. Er zijn dus bij eerste Stemming reeds 6 bestuursleden gekozen, daar de meerder heid 54 stemmen was. Utigebracht aantal stemmen was 106. Hierna volgt dus een herstemming tus schen de heeren Amels en Zijp, welke voor geen van beiden een meerderheid brengt. De uitslag was: Amels 44, Zijp 34. Bij de volgende stemming valt eidclijk de beslis sing ten gunste van den heer Zijp met 57 stemmen tegen C. Amels 47 stemmen. Alle gekozenen die tegenwoordig zijn, ne men hun benoeming aan; de anderen zul- l>en met het besluit in kennis gesteld wor den. Hierna sluit voorzitter de vergadering en spreekt den wensch uit, dat alle menschen welke steeds hun steun aan de vereniging hebben gegeven, dit haar thans niet zullen onthouden. Het nieuwe bestuur wordt uit- genoodigd a.s. Vrijdag de zaken en beschei den van het oude te komen overnemen. Voorzitter memoreert dan dat de bestuurs functie van IJs- en Volksvermaak vaak een heele opoffering is en dat er vooral met het stichten van de nieuwe ijsbaan heel veel gevraagd zal worden van het nieuwe be stuur. Tevens spreekt voorzitter er zijn verwon dering over uit, dat het hoofd der gemeen te, Burg. Pluister, zich in het geheel niet voor deze toch voor het dorp zoo belang rijke aangelegenheid heeft geïnteresseerd, hetgeen blijkt door het niet bezoeken van deze of vorige vergaderigen. Voorz. meent dat de Burgemeester hier in zijn taak is te kort geschoten. De -heer Wessels als nieuw gekozen be stuurslid vraagt dan nog het woord en Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtableiten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. brengt de leden onder de aandacht dat wan neer er eens eenig verschil van meening mocht zijn. de leden ten alle tijde bij het bestuur kunnen aankloppen om geschillen dan op de best mogelijke manier in het be lang van de vereeniging op te lossen. Deze woorden oogsten hartelijk applaus. De heer Wit brengt dan de voorzitter in herinnering, dat de vergadering nu wel ge sloten is, doch dat voorzitter één punt van de agenda heeft vergeten te behadelen, n.1. de rondvraag. De vergadering wordt dan heropend en bij de rondvraag vr.aagt de heer Wit het woord over het gememoreerde persconflict met den' voorzitter. Volgens den heer Wit was de toelichting van den voorzitter v. d. Stok niet juist en vertelt deze op z ij n manier. Daar' voorzitter hier op niet verder in wil gaan, wordt deze kwestie niet opgelost en de drukbezochte vergadering gesloten. LANGEN DIJK ZUIDSCHARWOUDE. VERGADERING COOP. BOEREN- LEENBANK U. Ten lokale van den heer Stoffers verga derde de coop Boerenleenbank II onder voorzitterschap van den heer S. de Boer. In zijn openingsrede weidde hij uit over de huidige bijzondere tijdsomstandigheden en de gevolgen, welke die voor het Boeren leenbankwezen hebben, hopende dat weer spoedig tijden van vrede mogen aanbreken Als secretaris voor deze bijeenkomst werd de kassier aangewezen. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. De kassier bracht, daarna het jaarverslag over 1940 uit, waarin hij ook op de bijzon dere omstandigheden wees, waai-onder we leven en verder de voornaamste dingen de revue liet passeeren, welke zich in dit jaar in dc bank vooixïeden. Het aantal leden be- dx-aagt 51. Het jaarverslag werd goedge keurd. Aan de orde werden daarna gesteld de rekening over 1940 en de balans per 1 Jan. '41 We ontleenen er aan, dat aan spaargel den werd ontvangen f 21975.61 en f 19657.99, terugbetaald. Aan voorschotten werd terug ontvangen f 3857, en uitgegeven nihil. In loopende rekening werd in totaal f 66873.04 ontvangen, waarvan f 40.926.55 van de leden en f 21.624.76 van de Centrale Bank, en uit gegeven in totaal f 72248.13, waarvan f 23725 aan leden en f 44494.97 aan de Centrale. Er is voor een bedrag van f 4028.16 aan crisis producten, t.b.v. van de L.C.O. uitbetaald. Aan renté van voorschotten was ontvangen f 1456,66 en uitgegeven f 1269.14 voor spaar gelden en f 239.56 in loopende rekening. Op de balans paresseert de post voor schotten met f 28554.05, het te goed in loo pende rekening met f 27,359.17 (w.o. f 12938 van leden en f 13619-17 van de Centrale Bank). Aan spaargelden was op 1 Jan. 1.1. schuldig f 50500. en in loopende rekening aan' leden f 7230.30. De debiteuren reserve komt voor met een bedrag van f 2401.15^ terwijl de debelzijde een saldo verlies van f 977 87 vermeldt. De winst over 1940 beliep f 457.28. De rekening sluit in ontvangsten en uit gaven met f 97515 95, het eindcijfer der ba lans beloopt f 60.131.45. Beiden werden goedgekeurd. Als leden van den raad van toezicht wer den herkozen de heeren N. Kramer Gz. en K. Kostelijk. Na rondvraag volgde sluiting met dank voor de medewerking én belangstelling. Onvoldoende verduisteren wordt stevig beboet. Gistermiddag kwam het Kantongerecht van Den Helder bijeen. Pl.verv. Kantonrech ter was Mr. Arh. Veldman, plaatsvervan gend Ambtenaar burgemeester Lovink. VERKEERSOVERTREDING. De bedrijfsleider S. L. uit de Wieringer- meer reed 25 September van het vorige jaar door de Wieidngermeer met een vrachtauto, waaraan twee aanhangwagens gekoppeld waren. Dit is verboden. Bij controle door dc politie bleek voorts dat een dier aanhang wagens niet voorzien was van deugdelijke remmen. Verdachte erkent de beide feiten. Er is nog een derde feit, maar hiervan zegt verd. niets te weten. Dat betreft het vervoeren van vi'acht in een vrachtauto, waai-voor geen vex-gunning verleend zou zijn L. zegt dat er wel degelijk een vergunning was en dat hij nietb egrijpt hoe hij hiervoor gedagvaard is kunnen worden. Besloten wordt dat dit deel van de zaak de volgende maal weer voor zal komen en dat de veld wachter, die het proces verbaal opmaakte mede aanwezig zal zijn. Wat de beide eersten ovei'tredingen be treft vraagt de Kantoni-echter respectievelijk f 10 en f 8 of 5 en 4 dagen. OOK DAT WORDT AANGEHOUDEN. De schoenmaker A. H. van W. uit Sloot- dorp zou volgens de dagvaarding op 24 Oc- tober met een auto gereden hebben, waar in zich vrachtgoederen bevonden, zonder dat hiervoor een vergunning verleend was. De man zegt er-niets van te begrijpen. Hij bezit een klein luxe autotje (630 kilo) waarmee hij inderdaad wel eens een koffer- meeneemt. Toen hij echter op het secreta rie kwam om een vergunning tot vervoer lachte men hem uit. Hij weet ook niets van een gemaakt proces verbaal. Wel heeft een maal de veldwachter hem over een en an der gespi-oken. Ook deze politieman zal naar Den Helder gei-oepen worden om te verkla ren hoe hij aan het proces verbaal geko men is. Tot zoolang wordt de zaak aangehouden. HIJ KAPTE ZONDER VERGUNNING. De kapper L. v. M. in-Den Helder kwam dooi* de gebeurtenissen het vorige jaar zon der werk te zitten. Hij merkte dat er ech ter op Julianadorp slechts 1 kapper werkte en daar deze het werk voor de Julianadorr pei-s en de geëvacueerdcn uit Den Helder toch alleen niet aan kon, begon ook v. M. een zaak. Helaas... daardoor kwam hij in conflict met de Vestigingswet exx automa tisch werd een proces verbaal opgemaakt. Wegens buitengewone omstandigheden vroeg de ambtenaar een milde straf, name lijk f 3 of 2 dagen. De kantonrechter was dit nog te hoog en hij maakte er f 2 of 1 dag van. SLECHT VERDUISTERD. De bloemist-arbeider J. C. D. uit Bree- zand had niet gezorgd dat zijix woning aan de Zandvaart, op 3 December van het vorige jaar behoorlijk verduisterd was. Uit een bo venkamertje en uit de zolder scheen het licht en dat was aanleiding dat er proces verbaal opgemaakt \vex-d. Nu blijkt dat dc man zelf feitelijk niet de schuldige is, doch een Heldersche familie, die zoo onvoorzich tig was niet acht te geven op het niet-af- geschermde glas. Eisch f 8.of 5 dagen. Uitspx-aalc f 5 of 2 dagen, (welk bedx*ag de man kan verhalen op zijn logé's NOG EEN SLECHTE VERDUISTERAAR. Was het slechte verduistex-en in het vori ge geval een ongeluk, in de zaak tegen P. de J. uit de Wieringermeer stond dit even anders. Deze was in de stal bezig geweest, en op alleszins laakbare wijze scheen hier het licht naar buiten, tot vex-af zichtbaar. Terecht kreeg de man hierover een beris ping van den kantonrechter. De heer Lovink vorderde f 15 of 10 dagen. De kantonx'echter nam genoegen met f 15 of 1 week hechtenis. Uitbuiting van den kooplust van het publiek. Men schrijft ons uit Den Haag: Leerrijk is het eens stil te staan bij de ge vallen van px-ijsopdrij ving, welke in den af- geloopen lijd werden "achterhaald. Zooals reeds elders werd opgemerkt, gaat het bij deze overtredingen bijna altijd om heel gewone dagelijksche gebx-uiksgoedeien, die blijkbaar zoo'n sterke aantrekkingskracht op het koopgrage publiek uitoefenen, dat zich dan zonder bezwaar het vel over de ooren laat halen. De koopers en in het bijzonder de huis vrouwen zuilen goed doen meer weexstand te bieden aan de pogingen van sommige le veranciers om onbehoox-lijke prijzen te vra gen. In vele gevallen is het voor een kooper m- dex-daad moeilijk te weten, welke prijzen wel en welke niet geoorloofd zijn. Uit de thans verkregen ervaring is echter wel .gebleken, dat er verkoopei's zijn, die niet aarzelen zulke verhoogingen toe te passen, dat het iedex-een zonder meer duidelijk kan zijn, dat de ge vraagde prijzen de toelaatbare ver overschx-ij- den. Waar zou het heen gaan, wanneer men 112.50 voor een kg. koffie zou moeten beta len, zooals inderdaad in Middelbui'g is voor tgekomen? Welke huishoudkas is ingesteld op een prijs van f0.75 voor een stuk zeep, f 1.38 voor een kg. havermout, fl.44 voor een kg. x-ijst en f0.60 voor een tai'webrood en een wittebroodje, waarvan dé prijs in de plaats van de overtreding respectievelijk f0.16 en f 0.19 bedroeg? Ook is het niet noodig, dat in een slagers winkel f 0.75 voor een pond runderpoulet wordt betaald, tex-wijl de in den winkel aan wezige prijslijst aangeeft, dat slechts f 0.60 mag worden berekend. Dergelijke overtredingen zijn alleen moge lijk bij gebrek aan belangstelling van den koöper, maar juist in deze onverschilligheid schuilt het gevaar, dat men den niet bona- WEINIG BEKENDE PLANTEN EN ONZE HUISKAMER. (Tweede gedeelte). In het vorige tuinhoekje heb ik voorname lijk de Aai-dorchideeën en hiervan een beleen de vertegenwoordiger Cypripcdium of het Venusschoentje besproken. Thans komt een andere groep aan de beurt en wel de Epiphy- tische orchideeën. Deze hebben hun stand plaats niet op den grond, maar ze groeien in de toppen der boomen. Daardoor kunnen zjj in de heete luchtstreek, waar hun vader land is, nog van het licht profiteeren, terwijl op den grond in de tropische wouden de zon niet genoeg doordringt. Ze onttrekken aan de boomen geen voedsel, zoodat ze geen para sieten zijn. In verband met deze eigenaardige standplaats hebben ze een ander wortelstel sel. Zij hebben namelijk luchtwortels, Aan den voet der bladeren vinden we vaak verdikkin gen, die knolvormig zijn. Bij de Odontoglossum grande zijn ze ovaal vormig en vrij breed, terwijl de kleur grijs groen is. Aan de ondei-zijde vindt men vio lette vlekjes. Deze verdikkingen heeten schijnknollen of pseudobullen. Ze brengen elk twee bladeren voort. Aan den bloemsten gel ontwikkelen zich in den winter van twee tot vijf bloemen. Ze hebben weer 'een gril- ligen vorm. Ook de kleurschakeeringen zijn eigenaax-dig. Geel met kastanjebruin komen, het meeste voor. De grootte der bloemen is ook opvallend. Ze kunnen wel een doorsnede van 15 cm krijgen. De plant staat graag in het volle licht, maar toch liever niet in den feilen zonneschijn. De omgeving moet matig warm zijn.. In den zomer vraagt ze veel water. Dan ontwikkelt ze zich en vormen zich ook weer nieuwe schijnknollen. Zijn deze volgroeid, dan geeft men ze veel minder water, maar er behoort toch voor gezorgd te worden, dat de pas gevormde schijnknol len niet uitdrogen. Na eenigen tijd verschijnen de bloemen weer. Gedurende den bloei eischt ze veel water. Vlak na den bloei houdt men hiermede op, totdat ze zich (gewoonlijk in het 'laatst van Mei) weer begint te ontwikkelen. Wanneer men Odontoglossum grande gaat ver-potten, wordt de pot voor meer dan de helft met schoone schei-ven gevuld. Het grondmengsel laat men bestaan uit twee" deelen gehakte varenwortels en één deel ge hakt mos. Het wordt dus een zeer luchtig mengsel en dit houden we goed vochtig. De plant woi'dt zoo in den grond geplaatst, dat de schijnknollen even boven de aarde uit komen om de luchtwox-tels gelegenheid te geven zich te ontwikkelen. Ook plaatst men den pot wèl eens in een andere, die met scherven gevuld is, welke geregeld nat gehouden worden. Evenals bij het Venusschoentje geldt bij Odontoglossum grande dat men niet behoeft te probeeren de plant uit zaad op te kweeken, omdat dit veel te veel moeilijkheden zou opleveren. A. v. d. LIJN. Uati&ai FROGRAMMA VOOR ZONDAG 30 MAART. EERSTE KLASSE. Afdeeling I. Sparta—DHC; 't Gooi—ADO; DFC—KFC; Hermes DVSFeijenoord; DWSStormvogels Afdeeling II. CW—DOS; HBC—RFC; Haarlem—Ajax; Blauw-Wit—Xerxes; VSV—VUC. Afdeeling III, EnschedeQuick; Hengelo Go-Ahead; AGOVVTubantia; NECEnsched. Boys;, WageningenHeracles. Afdeeling IV. BVVPSV; RoermondEindhoven; Longa NAC; Juliana—Willem II; MW—Lim- burgia; HelmondNO AD. Afdeeling V. GVAV VelocitasAchillesHeerenveen WWBe-Quick; SneekVeendam; HSC Leeuwarden. AFDEEING I. 2e klasse A. West-FrisiaAlcm. Victrix; OSVAFC; Alkmaarsche BoysVVZ; Zeebux-giaDWV, 3e klasse A. Zaandijk—ZVVQSC—Always Forward; St. GeorgePurmersteijn. 4e klasse A. SuccesOudesluisDTSWiermgerwaard; Nieuwe Niedorp—Schagen; BergenMFC; WatervogelsBKC. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSRE GISTER VAN 17 MAART TOT 24 MAART 1941. BESTUURSWIJZIGINGEN: Wieringermeer. Coop. Boerenleenbank W.A., Middenmeer, Brugstraat 42. Z ij p e: Onderlinge Paarden- en Hittenver- zekerings Mij. St. Maartensbrug D 126. ANDERE WIJZIGINGEN: Oudkarspel: Noord Hollandsche Brand waarborg Mij., Dox-psstraat 137, We- derkeerige Verz. Mij., Handelsagent schap gevestigd te Rotterdaxn. Schagen: Transport- en aannemingsbe drijf G Bras. Laan D 121, Transport bedrijf ovei'gegaan aan: A. M. Pelt. Schoorl: Alb. Guttex*, Ileercweg C 52, Kruidenierswinkel; overgegaan aan Mw. de wed. J. Gutter-Molenaar. OPHEFFINGEN: Schoorl.. Pension „Lusthof", Aagtdorp D 53, pensionbedrijf. fieden leverancier de gelegenheid biedt zijn kwade practijken te botvieren. Het wacht woord zij daarom: „Kooper weest op uw hoe-» de."

Schager Courant | 1941 | | pagina 6