Geen toeslag maar beter verantwoorde prijsstijgingen Donderdag 27 Maart 1941 Tweede blad NOORDERMARKTBOND Het gaat den tuinbouw beter, maar er is geen plaats voor al te groot optimisme. De vei- lingsmenschen zijn één en moe ten één blijven. Woensdagmiddag hield de veilingsvereeni- ging „Noordermarktbond" haar algemeene jaarvergadering in café „De Burg" te Nrd.- Scharwoude. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op den heer S. Brugman, eere-voorzit ter, den heer Jac. Groen Az., oud-bestuurslid, burge meester Wijnveldt van Oudkarspel, de hee- ren S. de Boer en K. Molenaar, als vertegen woordigers der zusterveilingen, de heeren C. Keeman en T. Deutekom namens „Koophan del", de vertegenwoordigers van de trans portarbeiders, de heeren J. Kuiper en C. Blom, de betaalmeester, de heer Keeman, verscheidene controleurs van U.C.B.. C.C.C.D. en Plantenziektenkundigen dienst den heer L. Mallekote, tuinbouwonderwijzer en het veilingspersoneel. De gasten we den speciaal toegesproken, in het bijzon den heer Brugman, wiens aanwezigheid op zeer hoogen prijs gesteld wordt. (Applaus). OPENINGSREDE. De voorzitter, de heer J. Kliffen, heeft in zijn openingsrede er op gewezen, dat de oor logsgebeurtenissen ook hun invloed hebben doen gelden voor den tuinbouw. Een woord van lof richtte spr. tot de lei dende figuren in Ned. Groenten en Fruit Cen trale en Centraal Bureau v. d. Veilingen voor de wijze, waarop de export nog zoo goed mo gelijk is gaande gehouden en weer op gang gebracht. Spr. vestigde de aandacht op de inschakeling van de N.G.F.C., het Centraal Bureau en de handelaarsorganisaties in het nieuwe afzetsysteem. Alles is nog niet be reikt kunnen worden, maar het zoo noodige contact bestaat en dient bewaard te blijven. Wij moeten onze royale medewerking ver- leenen voor den afzet onzer producten en voor de voedselvoorziening in het bijzonder. De laatste jaren waren wij van den goe den weg afgedwaald, niet door eigen schuld, maar door allerlei belemmeringen den Ne- derlandschen tuinbouw in den weg gelegd, de hooge tariefmuren, en zoo wij daarover heen wisten te klimmen, was er weer de ach terstand in de clearing of te geringe contin genten. Nu komt het product weer op de plaats, waar het behoort, bij den consument. Dit mag echter geen reden zijn voor al te groot opti misme. Er zullen wel redelijke prijzen maar geen „oorlogsprijzen" worden betaald, zooals in de jaren 19141918. Spr. onderwierp hierna het huidige prij zenstelsel aan een beschouwing en uitte daar op eenige critiek, o.a. op de omstandigheid, dat deze maximumprijzen, gelijk aan de kostprijzen, bij een te grooten aanvoer niet gegarandeerd worden, zoodat men weer tot den minimumprijs zal kunnen komen. Prijs- bebeerschlng is goed, maar dan moet ook de volledige kostprijs worden uitgekeerd. Ver volgens moeten er middelen gezocht worden om de superieure kwaliteit beter dan tot heden tot haar recht te doen komen. Thans zijn het te veel „eenheidsprijzen". Het streven van den tuinbouwer moet blij ven: het leveren van goede waar en goed ge sorteerd. De vraag besprekende, of de veilingen nog een taak hebben, zeide spr., dat dit zeer ze ker het geval was Zij zullen als schakel tus- schen producenten en consument niet gemist kunnen worden.Spr. wekte op, met alle krachten dit mooie instituut nog hooger op te werken. Als veilingsmenschen vzijn wij één en wij hopen dat onder alle omstandigheden te blijven. De stand der aflevering onzer producten Is sinds 27 Januari is zoodanig dat afgele verd is 65% pet. van het totaal, dat op dien datum aanwezig was. Ons deel was dat 68 pet. geleverd moest zijn. De achterstand bestaat uit 21 wagons roo- de kool, 8 w. gele kool, en 14 w. D. w. kool. Nu moeten er nog liggen 196 wagons roode kool, 82 w. gele kool, 381 w. D. w. kool, to taal 659 wagons. Van de afleveringen wordt ten betaalkan- torc op kaartsysteem aanteekening gehou den De eerste en derde Donderdag in de maand wil de heer Tesselaar, kantoorhouder der L.C.O. van 19—12 uur zitting houden in 't Spoorcafé. Dat wordt zeer op prijs gesteld. Aan de extra teeltvergunning wordt hard gewerkt. Binnen een week denkt spr. de uitreiking tegemoet te kunnen zien. De vaste-lasten-commissie is altijd nog werk zaam. F.r is nog weer f 920 aan natura-steun uitgereikt aan de betrokkenen, als gevolg van de bemoeiingen dier commissie. De notulen van de vorige vergadering werden goed gekeurd, evenals het jaarver slag, waarvan wij Maandag reeds een uit treksel publiceerden. Naar aanleiding der notulen vroeg N. Le ven. naar het vrijgeven van het parkeerter rein. De voorzitter antwoordde, dat dit heel moeilijk zal gaan. Men moet daarover over leg plegen met de Ned. Spoorlijn. We kun nen onze centen zoo best gebruiken. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Swa- ger Az. gaf aan, dat de exploitatierekening over 1940 sloot op een totaal bedrag van f 40075.07 met een nadeelig saldo van f 9802,71, welk bedrag ten laste der reserve wordt gebracht. De balons sloot op een to taal bedrag van f 72.038.32 TTet Reservefonds bedraagt f 40714.68. het fonds voor bijzonde re doeleinden f 11.748.02. De commissie tot nazien der rekening ad viseerde tot goedkeuring. Mdus besloten. Opheffing fonds bijzondere doel einden. Het bestuur stelde voor, over te gaan tot opheffing van het Yt% fonds voor bijzondere doeleinden. Het Bestuur verwacht in de eerstkomende jaren geen groote uitgaven voor onder houdswerken, omdat al de gebouwen zien in zoo goede conditie bevinden, dat hier voor geen vrees behoeft te bestaan. Verder is de financieele positie van den N.M. Bond zoo gunstig, dat we in dit op zicht zonder eenige vrees de toekomst tege moet kunnen gaan. Het fonds kan bij handhaving een object zijn voor hoogere belastinguitgaven, in ver band met de winstbelasting. Om deze redenen heeft het Bestuur ge meend, zonder bezwaar te kunnen advisee- ren tot opheffing van het fonds. Dit voorstel werd zonder eenige discussie aangenomen. Salarisverhooging dag. bestuurs leden. Het bestuur stelde voor, de salarissen v. Voorzitter, Secretaris en Penningmeester, ingaande 1 Januari 1941, te verhoogen. Voorgesteld wordt het salaris van den Voorzitter te brengen van f 500 op f 750: dat van den Secretaris van f 400 op f 500. en het salaris van den Penningmeester van f 500 op 'f 600. Is het eenerzijds de verhoogde levens standaard, die het Bestuur er toe heeft geleid deze verlióbgingen voor te stellen, an derzijds zijn het vooral de meerdere werk zaamheden die aanleiding gegeven hebben tot dit voorstel. Vooral de werkzaamheden van den Voor zitter zijn door de tegenwoordige tijdsom standigheden zeer toegenomen. De bemoeie nissen aan de veiling, vragen veel tijd. Doch hiernaast zijn er nog vele andere din gen die veel beslag op den tijd van den Voorzitter. We kunnen het waardeeren dat de Voorzitter zijn taak serieus opvat, doch kunnen niet eischen dat hij onze belangen behartigt tegen een vergoeding, die niet. in overeenstemming is met hetgeen gepresteerd wordt. Voor deze redenen meent het bestuur het salaris te moeten verhoogen, zooals wordt soorgesleld. Ook de werkzaamheden van den Penning meester zijn door uitgebreide boekhouding en ander bijkomstig werk zoodanig vermeer derd, dat ook de verhooging van dit salaris zeer gemotiveerd kan worden geacht. De heer Volkers, De Eendracht, zeide, dat men .niet tegen de verhooging is, men wilde echter een practische tuinder als function- naris in het dag. bestuur. Het moeten door de hoogere salarissen geen theoretische amb tenaren worden. Andere leden van de Eendracht waren voor een toeslag. De voorzitter meende, dat men niet on gerust behoeft te zijn, dat men na 35 jaren tuinder geweest te zijn, en ook de laatste 9 jaren, de practijk uit het oog zal verlie zen. Spr. meende dat het. van belang zal zijn dat iemand zijn bedrijf geeft om de or ganisatie geheel te kunnen dienen, zooals spr.'s voornemen is. Dat is beter dan half kikker half visch te zijn. Het bestuur en de leden zullen wel toezien, dat dat de praktijk niet uit het oog verloren wordt. Het is noodig zich ge heel aan deze d'ingen te geven, wil men alles onder de knie houden. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Toeslag op tle thans geldende prijzen wordt niet gerraagd. De vereeniging „De Eendracht" te Oudkar spel, stelde voor, om in samenwerking met bij den Vierbond aangesloten organisaties er bij de bevoegde instanties op aan te .dringen, dat een toeslag zal worden gege ven op de vastgestelde groenteprijzen. In de toelichting wordt op de tijdelijke salarisverhooging der overheidsambtenaren gewezen in verband met de hoogere kosten van het levensonderhoud. De prijzen van onze producten zijn reeds den vorigen herfst vastgesteld en komen niet overeen met het veel duurdere leven, ama ook niet met de sierk verhoogde bedrijfsonkosten. Zullen wij onze bedrijven in voldoende mate voor de voedselvoorziening kunnen instellen, dan is het noodzakelijk, dat een toeslag op de te lage prijzen wordt gegeven. Het bestuur is zich zeker bewust van de stijging van den levensstandaard. De kost prijsberekening naar de tegenwoordige om standigheden zou zeker hooger uitvallen dan de kostprijs, welke voor dit seizoen gebit. Pogingen, voor verhooging der prijzen ge daan, zijn zonder resultaat gebleven. Aan het voor dit seizoen vastgestelde schema schijnt niet te ontkomen te zijn. Bovendien stelt men zich in hoogere instanties op het standnunt dat de tuinbouwsfeun moet ver dwijnen, zoodat het geven van een toeslag daardoor ook al niet. mogelijk is. Het be stuur adviseerde daarom, dit voorstel niet aan te nemen. De heer C. Borst, Oudkarspel, lichtte het voorstel toe. De vastgestelde prijizen zijn werkelijk te laag. ook volgens andere ver eenigen en het C.B. Spr. wees er op, dat het toegepaste schema niet het schema der or ganisaties is. Juist daarop moet de aan dacht gevestigd. De prijs moet de kosten en een behoor lijke belooning voor den werker «even. wordt gezegd in een publicatie over de ..Pro ductie-slae". Spr. wees op de stijging der loonen en de grondbelasting. Daarmede zal toch zeer zeker rekening moeten worden gehouden. Men had gehoopt, dat ook de veilinesorganisatie zioh voor dezen toeslag zou uitspreken. Het geld, de zaak waar alles om draait. is niet te vinden, meent het bestuur, maar v-oicrr..^ cpr. 7r>11 er toeh nog wel wat geld voor dezen toeslag aanwezig zijn. De ver hooging, die gevraagd wordt, is niet te erg. Laat ons er voor waken, dat de tuin bouw niet doodbloedt wegens te lage prij zen. De heer Reek zeide dat „Tuinbouwbelang" het niet met „De Eendracht" eens is. Men is met het bestuur eens, dat geen toes'.ag gevraagd wordt, maar een betere prijs. Spr. wees op de hooge huren en koopprijzen voor d'e contractkool; daaruit blijkt, dat men nogal tevreden is over de prijzen. De voorzitter zeide, dat veel duurder is geworden. De prijzen hadden hooger moe ten zijn, maar zoo groot is het verschil niet. We krijgen geen toeslagen meer. Het zou wel wat veel zijn, als men ineens alles verbeterd kreeg. Spr. zou niet weten, waar men om toeslag moet komen. Noem ons er maar één. Anders weten wij niet, waar heen. Spr. en het hee'.e bestuur verwachten er niets van. De heer J. van Kleef was het eens met het prae-advies. maar kwam er tegen op, dat de prijzen zoo hoog zijn, dat maar hoo ge huren gegeven kunnen worden. Daar zitten andere factoren achter. De voorzitter waarschuwde tegen deze hooge huren. Daarmede zal bij de prijzen ook geen rekening worden gehouden. Pas op met die speculatie. De heer Kalverdijk. Oudkarspel, vond, dat men de door de organisaties berekende kostprijzen ook diende uit te betalen. De N.G.F.C. heeft die prijzen verlaagd, laat ons aan de Centrale om toeslag vragen. Wanneer het weer wat minder koud was geweest, zou men wel anders over de prij zen hebben geoordeeld. Na nog eenige besprekingen werd het prae-advies aangenomen. Kwijtschelding rente tulnders- credteten. De Eendracht stelde verder voor, het bondsbestuur te verzoeken, zijn medewerking te verleenen om te komen tot kwijtschelding der renten van de provinciale credieten, aangezien de tuinders, die deze credieten hebben opgenomen, eyengoed al met zware lasten zitten. Het bestuur wil gaarne pogingen doen en de medewerking vragen van de Prov. Commissie uit de Veilingen, die ook haar medewerking heeft verleend bij de totstand koming dezer credieten. De heer Volkers lichtte het voorstel toe, dankende voor dit prae-advies. Het voorstel werd aangenomen. De rooidatum van goedgekeurde eerstelingen. De afd. L.T.B. Harenkarspel (Oost) stelde voor. bij de N.A.K. aan te dringen, den rooidatum van de goedgekeurde eerstelingen een week later te stellen dan in 1940. daar over 't algemeen de vroege aardappelen hier later rijp zijn clan elders en men in dien tijd reeds drukke werkzaamheden heeft. Het bestuur moet dit voorstel ontraden. Het wijst erop dat de N.A.K. alles in het werk stelt om de aardappelen voor degene ratie te behoeden, waarom de bepaalde rooi- data worden vastgesteld. Verlating van den rooidatum zou het besmettingsgevaar zeer in de hand werken. Het is in het belang der aardappeltelers, dat niet van de rooi- data wordt afgeweken. De heer I-Toébe (Harenkarspel) zeide, dat dit voorstel is ingediend omdat. de op brengst er gunstig door beinvloed wordt. Het voorstel werd ingetrokken, hopende, dat het in deze richting gaat. De heer Jb. Groen Az. die hierover het woord voerde, zeide dat het prae-advies heel goed was. De degeneratie was verle den jaar zoo erg. dat, de N.A.K. en de re geering alles hebben gedaan om dit tegen te gaan. Het is wel vroeg, maar er wordt reke ning gehouden met den stand van het ge was. Spr. zou willen voorstellen om aan fe dringen op verbetering van de prijzen der pootaardappelen. Het verschil met consumptie-aardappelen is te gering. De verdeeling van de extra teeltvergun ning is een heksentoer. Gevraagd zal worden of men alleen kool. dus geen bepaalde soort, mag toewijzen. Men zal met minder tevreden moeten zijn dan is aangevraagd. Geen fonds voor natnnrrampen. De afd .Harenkarspel Oost vanden L.T.B. stelde voor. een fonds te vormen voor even- tueele natuurrampen, bijv. hagelschade en hiervoor een half procent in te houden van ale geveilde producten en dit zoo mogelijk uit te bre'den over den Vierbond. Dit voor stel wordt gebaseerd op de ervaring, welke de leden van deze afdeeling verleden jaar hebben opgedaan bij den hagelslag. Men is op zichzelf aangewezen in dergelijke geval len. Het bestuur ried dit voorstel af. omdat het niet op den weg ligt van een veilings- vereeniging. Misoogst kan op velerlei wij zen veroorzaakt worden. Het zou groote moeilijkheden geven, vooral bii geringe schade. Men doet beter, zich individueel tegen hagelschade te verzekeren. Men heeft dan meer kans op volledige uitkeering dan wanneer dit uit e«n fond* moet geschieden De heer TTnehe heeft, dit voorstel vprrie digd, waarbij hij wees op de mogelijkheid dat ook andere schade dan hagelsteenen kan worden veroorzaakt. De voorzitter zeide, dat men niet weet waar het einde is als men hiermede be gint. Daarna werd het voorstel ingetrokken. Naar eèn geregelde aanvoer! „Waarland en Omstreken" stelde voor. bil de betrefemde instanties te verzoeken, de prijzen van de kool en andere groenten wekelijks te verhoogen in plaats van om de veertien dagen. Dit zou een betere aan voer bevorderen. Het bestuur wil hierin medewerking verleenen. Aangenomen. Beter-verantwoorde prijsstijgingen verzocht. De vereen. Nieuwe Niedorp pn Omstreken stelde voor. in vereeniging met andere kool 1 veilingen alle pogingen in het werk te stel- Hoofdpijn en Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van MijnhardL Mijnhiardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd JMijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct len, bij de Nederl. Groenten- en Fruit Cen trale dat tenminste voor 't volgende jaar verandering wordt verkregen in de veer- tiendaagsche verhoogingen der prijzen. De verhooging van 050 per week, zooals thans per twee weken wordt toegepast is lang niet toereikend, in geen geval voor de laatste maanden. De arbeid en het ge wichtsverlies worden daarin niet gecom penseerd. Het bestuur zegt in het prae-advies, dat deze taak de volle aandacht van het be stuur heeft. Voor het volgende jaar zullen alle pogingen worden aangewend, om te komen tot juiste prijzen en billijke verhoo gingen. Men ging hiermede ook accoord, nadat eenige heeren het woord hadden gevoerd. Dure paarden; pas op de glad heid. Van de vereenigingen Nieuw Leven te Heerhugowaard en L.T.B. afd. Heerhugo waard Noord waren voorstellen ingekomen, waarin wordt aangedrongen bij hevige sneeuwval de sneeuw te doen wegruimen vanaf de nieuwe weg bij de sluis tot aan de dorpsstraat, terwijl bij eventueele glad heid op die plaatsen zand te strooien, of pekel te sproeien. Het bestuur is bereid, aan deze wenschen tegemoet te komen. Aldus aangenomen. De aanvoer van vroege aardap pelen- De afd. Langendijk van den L.T.B. stelde voor. om wanneer weer een aanvoerregeling komt voor de vroege aardappelen, aan klei ne aanvoerders de gelegenheid te geven, twee of driemaal per week te mogen aan voeren in plaats van iederen dag een heel kleine hoeveelheid. Het bestuur zegde toe. dat wanneer de regeling weer ongeveer gelijk zal ziin aan die van verleden jaar. zoo mogelijk een dergelijke voor de kleine aanvoerders ge makkelijke regeling, te zullen treffen. Ingezonden Nieuwe Niedorp. 25 Maart 1941. WAT VERGETEN WERD! M. de R.. Beleefd verzoek ik voor 't onderstaande een plaatsje in de Schager Courant. Bij voorbaat mijn dank. Stellig zal de overgroote meerderheid van de ijscluhleden. die Maandag j.1. de verga dering bezochten, 't met mij eens zijn. dat er dien avond door de leden iets is ver zuimd. En wel dit: Een woord van dank te brengen aan 't heengaande bestuur, dat met zooveel ijver en ambitie steeds z'n taak heeft verricht. Hoewel 't eene bestuurslid zich ongetwijfeld meer ingespannen zal hebben dan 't andere, kunnen we toch zeggen, dat 't bestuur in z'n geheel uit stekend voor z'n taak berekend was en alle moeilijkheden steeds 't hoofd wist te bie den. Eén der bestuursleden wil ik echter noe even apart noemen, n.1. den heer Keet man. die 30 jaar lang z'n beste krachten gaf voor „TJs. en Volksvermaak".. Voorwaar geen kleinigheid! Dit meende ik als lid van IJs- en Volks vermaak langs dezen weg even goed te moeten maken. E. BROUWER. Uit onze omgeving RARENKARSPEL DIRKSHORN. VERBOUWING. Behoudens nadere goedkeuring zal het woonhuis, voorheen van den heer Jan Breg- man, thans eigendom van den heer P. Slo- temaker, tijdelijk wonende te St. Maarten, worden verbouwd door den aannemer-tim merman Th. Bockel te Schagen. WINTERHULP. Ook in deze gemeente werd opnieuw een belangrijk bedrag ontvangen van Winterhulp Nederland, nl f 650. Totaal werd dus dezen winter reeds f 1620 ontvangen en vele be- hoeftigen hebben hiervan reeds profijt ge had. CONTRÓLEVEREENIGING DOET NUTTIG WERK. De cóntrolevereeniging „Dirkshom en Om- stréken" heeft een algemeene ledenvergade ring gehouden ten lokale van den heer Pij per. De voorzitter, de heer P. Burger, opent niet een woord van welkom. Gememoreerd wordt het overlijden van het bestuurslid, den heer K. Wit wiens adviezen altijd in ernstige overweging werden genomen. Na deze woorden geeft de voorzitter het woord aan den secretaris, den heer P. Groot voor het lezen der notulen welke zonder op- of aanemkring worden goedge keurd. Hierna brengt de heer Groot een keurig jaarverslag uit, waarna een aange name bespreking volgt. De praktijk leert dat de controle op het productievermogen zeer noodzakelijk is. Wanneer er geen con- tröle plaats heeft, is dit niet alléén iammer voor de zuivelfabrieken, maar in 't bijzonder voor den veehouder zelf omdat zii door con- tróle de werkelijk onrendabele dieren lee- ren kennen, om ze daarna eventueel van de hand te doen. De veehouder mag zijn bedrijf leiden zoo als hij dat zelf verkiest, doch controle op de productie is noodzakelijk. Rekeningen. De rekening over 1940 was als volgt. De ontvangsten hadden bedragen f 425.30. De uitgaven f. 400.40. Een batig saldo van f 24.90. De omslag of contributie was per toe 1 1.75, Na een toelichting van den heer Jb. Weef werd het prae-advies aangenomen. Even tijd voor een hartige hap, Na de pauze werd een aardige koffie maaltijd gehouden, welke zeer goed ver zorgd was. De heeren K. Grootjes, St. Maarten en Jb. Kostelijk, Heerhugowaard, werden be noemd tot leden der kascommissie. Plaats vervanger de heer D. Wonder te Oudkarspel Een afscheid. Wegens het. hereiken van den 70-jarigen leeftijd moet de heer Andr. Dekker te Waar land aftreden. Hij was een der oprichters van den N.M.B. en vanaf de oprichting be stuurslid, de laatste jaren dag. bestuurslid. Ook aan de totstandkoming van den toe voerlijn heeft hij zijn kracht gegeven. Hij heeft zeer veel voor den tuinbouw gedaan. Onder applaus van de vergadering bood de voorzitter den heer Dekker het eerc-lid- maatschap aan. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid werd den heer Dekker een servies (een eigenaardig cadeau in dezen tijd) aange boden in overleg met Moeder de vrouw. De voorzitter beantwoordde eenige vra gen. N.a.v. een vraag zal gepoogd worden om voor de extra teeltvergunningen ook kunstmest te verkrijgen. Rondvraag. In de rondvraag werd door N. Niedorp gewezen op het verschillend handelen bij de uittrekking en weer toewijzing van teelt vergunningen aan bedrijven boven 10 H.A. De heer Brugman, de eere-voorzitter heeft hierna de leden toegesproken op deze lOo vergadering na zijn aftreding als voorzitter. Spr. feliciteerde den heer Dekker met zijn benoeming tot eere-lid. Spr. wenschte den N.M.B. en zijn leden veel goeds toe. De veilingleider drong er op aan vooral goede kwaliteit te leveren. Voorzitter deelde mede, dat voor Don derdag weer 45 wagens te beladen zijn; de ze week zijn 100 wagens afgerold. De heer Keeman (Koophandel) klaagde over te kort aan geleverd gewicht. Voorzitter deelde mee, dat hierop nauw lettend wordt toegezien, in Maart zijn reeds 22 boeten gevallen. Na de gebruikelijke dankwoorden van de gasten volgde sluiting. De voorzitter stelt voor om over 1941 de zelfde contributie te heffen. Wordt alge meen goedgevonden. Hierna vaststelling van het huishoudelijk reglement, welke door de vergadering wordt goedgekeurd. Het periodiek aftredende bestuurslid de heer P. Groot werd met algemeene stem men herkozen, terwijl in de vacature ont slaan door het overlijden van den heer K. Wit de heer W. Zijdewind te Groenveld werd gekozen. Vervolgens werd de monsternemer de heer D. Brak wederom voor een jaar benoemd. Het bestuur stelde voor om Brak over het afgeloopen jaar een gratificatie toe te ken nen van-f 25.voor de extra werkzaamhe den door hem verricht. Wordt met algemee ne stemmen aangenomen. De heer Brak dankt de vergadering voor de hem verleen de gratificatie. Spr. ziet hierin de waardee ring voor zijn werk. Bij de gehouden rondvraag werden ver schillende vragen naar genoegen beant woord. Hierna sluiting. WAARLAND. DAMMEN. Waarlands Damclub en dien van Kalver dijk speelden een wedstrijd te Waarland met als uitslag: Waarland Kalverdijk N. BruinJb. Pronk 20 C. BakkerC. Bommer 02 A. KcanenH. Bommer 02 G. Jonker—A. Zomerdijk 2—0 A. Ruiter—H. Spaan 0—2 KI. VolkersP. Wit 20 G. BorstC. Veldman 0—2 A. Bruin—Th. Tol 0—2 P. BeemsterboerH. Tiebie 20 N. PancrasW. Tesselaar 20 G. Dekker—C. Bes 2—0 J. DekkerF. Immens 02 J. BakkerH. Buter 20 Jb. Schrama—J. Wagenmaker 2—0 Uitslag 10—12 in het voordeel van Waarland. W1ER1NGERMEER LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Dinsdagmorgen ongeveer half 12 brak een brand uit op de boerderij van den landbouwer Viersen. aan het Wagenpads, Sectie M. De brand is ontstaan door von ken uit de gasgenerator van een vracht auto. Het hooi op de boerderij vatte direct vlam en daar de deuren opengegooid wer den, breidde het vuur zich door de trekking snel uit. Direct werd de brandweer ge waarschuwd. die er op los trok onder lei ding van den heer Jaspers en bij aan komst werden meteen de slangen op de hrandkraan gezet, ook Middenmeer was gewaarschuwd en snelde spoedig te hulp. Met vier stralen heeft men den brand be streden, maar alle hulp was nutteloos, daar de schuur totaal is afgebrand. Weaens de brandvrije muren en stallen, kon men de paarden en koeien redden en het huis kon behouden worden door het voortdurend nat houden. Veel hooi en erwten ziin een prooi der vlammen geworden. Wethouder A. C. de Graaf was bij den brand aanwezig. Een kalf en een kat. kwa men in de vlammen om. De schuur was in 1938 gebouwd en stond onder rieten dakv Verzekering dekt de schade. SINT MAARTEN WINTERHULP. De opbrengst van de collecte in de week van 17—23 Maart heeft opgebracht f 118.35. Voor de verschil lende dorpen der gemeente bedraagt deze opbrengst onderscheidenlijk: Sint Maarten f39.70. Valkkoog f 18.50, Rijpje f 11.50, Groenveld f8.60, Stroet f 12.85 en Eenigenburg f27.20.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5