RUGZAK pimporteerda katoen in den Een radio-inrichting zonder vergunning Het onderhoud tusschen Stalin en Matsoeoka Het eigen vlas f6000 - boete JEUGDHERBERGEN OPENEN HARE Van gediplomeerde Jeugdherberg- ouders en een diner-in-één-gang. (Van onzen Amsterdamsehen correspondent.) Jeugdherbergmoeders, op Uw schou ders rust dit jaar een extra zware taak! Want de jeugd is niet van plan, thuis te blijven, omdat het eten ge distribueerd is of omdat de fietsban den op den bon zijn en een enkele hoek van het land is afgesloten De jóngens en meisjes in hun fleu rige kampkleeren, met de gebruin de gezichten en zongele haren komen tóch! Ze moeten alleen dit jaar ook bonnetjes meenemen! Vorig jaar kon je nog „voor niets" (d.w.z. slechts voor geld) bij de jeugd herbergen terecht, want het bonnenstelsel voor hotels deed né, het seizoen zijn intrede, maar nü zullen de trekkers zich als volleer de restaurantbezoekers dienen te gedragen... Ze moeten zich verti'ouwd maken met de rantsoenen voor de diverse maaltijden, het wisselbonnensysteem, enz. en Moeder voor ie der weekend één of ander bonnetje afbede len, 't zij voor boter, vet of vleesch. Koffie en thee zijn vrij, dat is de eenige bof.... Jeugdherbergmoeders studeeren op vitaminen. Maar terwijl de trekkers en treksters zor gen dat de bonnen in den rugzak gaan, zit de jeugdherbergmoeder ook niet stil! Zij weet dat er aan haar kookkunst straks bijzondere eischen gesteld worden, en er ongetwijfeld van het gebruikelijke menu zal worden afge weken. Want de leiding der Ned. Jeugdher berg Centrale stelt zich op het standpunt, dat logies en voeding liefst niet duurder mo gen worden, dus: de tering naar de nering gezet 1 En opdat onze jeugdige vacantie- gangers geen gebrek aan vitaminen zullen krijgen, gaan de jeugdher bergmoeders gezamenlijk een studie week bijwonen in Amsterdam, waar vitaminen-bolleboozen les zullen ge ven in „groepsvoeding in dezen tijd." Een aantal bezorgde mama's heeft zich reeds voor dezen cursus opgegeven en het is het bestuur van de Ned. Jeugdherberg Cen trale, dat, in samenwerking met de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten I'latte- lande, deze week organiseert. We zijn dit te weten gekomen van den secretaris, den heer L. Meilink, dien we meteen maar naar het nieuwe menu gevraagd hebben. Alle dagen soep, aardappelen, vleesch en groenten zal wel niet meer gaan, maar andere schotels .zooals stamppotten kunnen de diners best vervangen. Wie gebruikt er trouwens tegen woordig eiken dag nog een maaltijd van zoo veel gangen? De heer Meilink confereert druk met den Centralen Distributiedienst om vooral ook een hoogere broodtoewijzing te verkrijgen, want al worden de jeugdherber gen in dit opzicht bedeeld zooals de hotels, de maag van een gezonden trekker is iets ge weldigs. Veel animo om er op uit te gaan, Vol vreugde vertelt ons de heer Meilink, dat de behoefte om er op uit te gaan, dit jaar TREKKF.RSMAAL. Foto-archief Ned. Jeugdherberg Centrale. (Jan W. Kesler). grooter is dan andere jaren. Na den begrij- pelijken achteruitgang omstreeks eind 1939 begin 1940, toen immers de mobilisatie en de pas uitgebroken oorlog de nienschen huive rig maakten om vacantie-voorbereidingen té treffen, blijkt dat er weer ouderwetsche vaart zit in de ledenadministratie van de N.J.C. Op deze ervaring grondt de secretaris de verwachting, dat. er dezen zomer een grooten „trek" zal komen door ons land. Tal van jeugdherbergen zijn reeds geopend en andere staan op het punt hare poorten te openen.... Natuurlijk oefenen de tijdsomstandigheden wel degelijk hun invloed uit op de exploitatie doch de jeugdherbergen in het Noorden, Oosten én Centrum des lands staan bijna alle ter beschikking, het Zuidwesten en Brabant leveren moeilijkheden, niettemin zal het mo gelijk zijn,, toéhten te ondernemen door Bra bant. Limburg, geeft volledig logies! Het secretariaat werkt met 14 man perso neel nog steeds zomer en winter door aan de ontzaglijke administratie, welke een be heer van 65 gebouwen en de logies-aangele- genhcden van eenige tienduizenden leden vergen. Het is een verfrisschende gedachte, dat deze heele staf ook in dezen moeilijken tijd de handen vol heeft aan het voorberei den van de vacantie der trekkersjeugd. De strak-blauwe Maarthemel en 't lange licht avonds moeten een mensch ook wel vervul len met het verlangen, eens alle narigheid van zich af te schudden en met volle teugen de schoonheid der natuur in te drinken. „Pluk er den dag tot de laatste minuten. Wees zonder zorg voor den vallenden nacht, Omdat je weet dat aan 't eind van je zwerven, 'n Veilig tehuis op je tochten je wacht". Getuigschrift voor Jeugdherbergouders. Een extra veilig tehuis. Want en dat is een nieuwtje binnen afzienbaren tijd krijgen we gediplomeerde jeugdherberg-ou- ders. De eerste cursus voor de oudere welke op de School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam gegeven wordt, telt thans zestien leerlingen. Zij leeren peadagogie, psychologie, spel- en zangleiding, heemkunde, natuurlijke historie, kortom alles wat een ouder van zoo'n groot gezin als het Trekkersgezin vormt, behoort te weten. Na vlijt en goed ge drag vormt prompt een getuigschrift. 't Wordt nog een geleerde boel daar bij die jeugdherbergen Zoo'n puik stel oudelui, gediplomeerd, alle oorlogs-kolcskunsten machtig, met een lach in het oog en een lied op de lippen, wie zou daar zijn leven niet een poosje aan willen toevertrouwen? Kom, trek er op uit! Maar ook zonder lampen. Voor de strafkamer van het Haagsche ge rechtshof had zich in hooger beroep te ver antwoorden de jeugdige radio-amateur W. B. te 's-Gravcnhage, die in eerste instantie door den politierechter is veroordeeld tot een geldboete wegens het gebruiken van een radio-zendinrichting zonder vergunning daartoe te hebben. Met het oog op den gespannen toestand in de wereld, moet het onderhoud van Stalin en Molotof met Matsoeoka van groot belang geacht worden, schrijft het Japansche blad Asahi Sjimboen. De aanwezigheid van Sta lin moet als uitdrukking der vriendschap pelijke betrekkingen tusschen beide landen worden opgevat, nu die betrekkingen zich onlangs gunstig ontwikkeld hebben. Met het sluiten van het voorloopige visscherij- verdrag en de voortdurende handelsbespre kingen zijn aanwijzingen ontstaan voor de mogelijkheid om de hangende kwesties te regelen. Het blad zegt ten slotte te hopen, dat het onderhoud tusschen genoemde staatslieden den weg zal banen naar een snelle en algemeene opheldering van den toestand. Dnitsch weermachtbericht Scherpe acties tegen de scheepvaart Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen vernietigde op 25 Maart in het zeegebied om Engeland 5000 b.r.t. en beschadigde 15.000 b.r.t. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte. Er werden tot zinken gebracht een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. ten oosten van Clacton on Sea door bomvol- treffers en een tweede van 3000 b.r.t. aan den ingang van het Kanaal van Bristol. Een schip van 8000 b.r.t. werd voor Great- Yarmouth in brand gebombardeerd. Een schip van 4000 b.r.t. bleef ten noorden van Newquay met slagzij liggen na een aanval in scheervlucht. Ten zuiden van de Faroer- eilanden werd een ander koopvaardijschip van ongeveer 3000 b.r.t. getroffen. In Zuid- Engeland bombardeerde een gevechtsvlieg tuig met goed resultaat de gasfabriek van een industriestad. Dij luchtgevechten boven de Engelsche zuidkust verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Spitfire. Op de Noordzee schoot een patrouillevartuig een aanvallend vijandelijk torpedovliegtuig neer. De vijand is vannacht noch naar het Duit sche rijksgebied, noch naar de bezette ge bieden gevlogen. Italiaansch weermachtbericht In zijn weermachtsbericht no. 292 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: normale activiteit van ar tillerie. Italiaansche luchtformaties bombar deerden herhaalde malen aan den rechter oever van de rivier Bevoli vijandelijke steun punten, opslagplaatsen en kampen. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bestookten met bommen en ma chinegeweervuur vijandelijke concentraties van gemechaniseerde strijdmiddelen. In den nacht van 24 op 25 Maart ondernam de vijand een luchtaanval op Tripolis. Onze jachtvliegtuigen hebben nog eens de lucht basis Iraklion op het eiland Kreta met mi trailleurs beschoten. Een vijandelijk vlieg tuig werd op den beganen grond in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op eenige van onze steunpunten in de Egeïsche Zee. waarbij eenige perso nen gewond werden. Oost-Afrika: De hardnekkige strijd om Keren duurt voort. Aan beide zijden zijn de verliezen aanzienlijk. In het Galla-Sidamo gebied is opnieuw een poging van den vijand om een over tocht over de Daboes te forceeren afgesla gen. Tijdens luchtgevechten bij Keren heb ben onze jachtvliegtuigen een toestel -van het type Hurricane neergeschoten. Onze luchtformaties bombardeerden een der vijan delijke luchtbasis en troffen talrijke op den beganen grond staande vliegtuigen. 486ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 26 Maart 1941 lste klasse, 3de lijst Hooge Prtfxen f 1000— 4068 f 400 2609 20189 f 100— 2071 7667 10603 16798 19602 1454 3596 5622 6566 9230 11057 12780 14375 16704 17643 19902 21501 1607 3696 5742 11370 12843 14727 16804 18120 20475 21693 Prijxen van f 20. 1686 1967 2241 2391 4015 4510 4944 5146 5797 5836 6131 6221 7355 7849 7932 8207 9519 9717 10388 10481 11437 11712 12089 12120 13103 13165 13533 13699 15418 15498 15849 16293 16923 16929 16991 17062 18154 18897 18905 18918 20883 21083 -21100 21149 21779 21958 2458 3571 5418 5543 6280 6325 8853 9078 10737 11029 12452 12692 14072 14197 16425 16661 17082 17242 19122 19271 21391 21431 Op een middag werd de radiocontröle- dienst opgebeld door iemand in de Daguer- restraat met de boodschap, dat diens radio gestoord werd door een zender, welke zich noemde. O.N. 4 A- B. Er ging een opsporings ambtenaar op af, die spoedig den schuldige te pakken had. De verdediging van den verdachte was, dat hij wel proefzendingen deed, maar niet langs draadloozen weg. Hij had zijn zender geschakeld op de aardleiding van het licht- net en zoo hoogfrequente energie op het lichtnet gedrukt. Zoo was het z.i. mogelijk dat iemand bij hem in de buurt dezen zen der gehoord had. De opsporingsambtenaar, als getuige gehoord, achtte hetgeen verd vertelde, onwaarschijnlijk. Als deskundige werd nog gehoord een ingenieur der telegrafie, die het toestel on derzocht heeft. Inderdaad mankeerden daaraan de zendlampen. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het Hof zal uitspraak doen op 9 April. inplaats van Een groote toekomst voor na den vrede Aan een bizonder interessante beschou wing van ir. L. H. de Langen uit Gronin gen in de Econ. Stat. Berichten over die mogelijkheid van eigen productie der in ons land benoodigde grondstoffen voor de textielnijverheid, ontleent het Vad. het ge deelte, dat over het vlas handelt. Vlas is wel het allerbeste vervangingsmiddel voor katoen. In zekeren zin zou men zelfs kun nen zeggen, dat katoen slechts een vervan gingsmiddel is van vlas. Men moet niet zoo heel ver teruggaan om te constateeren, dat zeer velen katoen slechts als een minder waardig linnen beschouwden. Het was trouwens een groot geluk, dat het katoen geïmporteerd werd want vlas alleen met, wol zou de tegenwoordige mensch- heid niet meer kunnen kleeden. Katoen echter kan men onmogelijk in het eigen landt hier winnen. Vlas is er vrij veel, maar toch nog te weinig. De moderne techniek heeft ons echter geleerd garens te maken uit, stroo via den celvezel en het, goedkoope hennep zoo te behandelen, te cotoniseeren, dat er een product uit gemaakt kon won den, dat het katoenen garen kan vervan gen. Stroo is er gelukkig veel in ons land, maar de celwol die er uit vervaardigd wordt, zal wel hoofdzakelijk dienen ter vervanging van. en ter vermenging met wol. Hennep is er niet zooveel en het areaal voor hennep kan in dezen tijd ten koste van onze voedselvoorziening niet worden uitgebreid, althans niet veel-. Vlas echter hebben wij vrij veel gehad, maar het ging naar het buitenland voor verdere bewerking Dat zou in de toekomst anders kunnen worden, zoodat er hier wellicht arhei'ders zullenkunnen te werk gesteld worden in een nieuw op te richten vlasindustrie. Ziehier de voornaamste passage uit de studie van ir. de Langen: „Nog 150 jaar geleden was vlas in West- Europa vrijwel de eenige plantaardige ve zel. waaruit kleed'eren en huishoudgoederen werden gemaakt. De uitvinding van de cot- tongin. een machine voor het mechanisch scheiden van zaadpluis en katoenzaad, de openlegging van Noord-Amerika, de goed koope zwarte arbeidskrachten, en de ster ke ontwikkeling van de machines voor het spinnen van katoen, hebben er alle toe bij gedragen, dat het linnen zoowel in absolu- ten als in betrekkelijken zin plaats moest inruimen voor de katoen. Volgens lie<t In ternational Col ton Bulletin van April 1937 maakte het vlas in 1936 nog slechts 6.3 pet. uit van het totale verbruik van textiel- vezels in de wereld,' terwijl de katoen 53.7 van dit verbruik besloeg. Ons land heeft ten aanzien van het vlas een van de rest der wereld afwijkende ont wikkeling te zien gegeven. Terwijl Neder land als producent van vlasstroo een belang rijke plaats is blijven innemen, tel'de het voor de vervaardiging van linnen garens bijna niet meer mee. Zelfs de eenigermate bij den landbouw aansluitende eerste be werking, waarbij uit het stroo de vezelbun dels worden vrijgemaakt door roten en. zwingelen, werd voor ongeveer de helft van het vlasstroo in het buitenland uitgevoerd. Wat de verhouding tusschen de hoeveel heid verbouwd vlas en de in het land zelf tot garen gesponnen hoeveelheden betreft., neemt Nededland tusschen de omringende staten een zeer eigenaardige positie ln. Ter wijil België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Noord-Ierland alle meer, soms zelfs veel meer verspinnen dan zij verbouwen zoo als trouwens van dichtbevolkte West-Euro- peesche landen verwacht kan worden verspint Nederland nog geen tiende deel van de eigen vlasproductie. Nederland, dat. voor de overige landbouwindustrie zulk een unieke ontwikkeling te zien heeft gegeven, blijft ten aanzien van deze verhouding ver re in de achterhoede. De totale oppervlakte met vlas beplante bouwgrond lag in Nederland meestal in de buurt van 1500 ha. Bij een gemiddeld© op brengst, van 5000 kg per ha (gerepeld ge wicht) komt men dan tot een normale productie van 75.000 ton vlasstroo, waaruit 18 k 19.000 ton vezel wordt bereid, 'diie ca* 14.000 ton linnen garen levert. Nadat de vlasverbouw in de eerste crisis jaren tot een heel klein areaal was Inge krompen, volgde sedert 1937 een periode van iels meer dan normale aanplant. Ook de hoeveelheid in Nederland' tot vlaslint verwerkt vlasstroo is grooter geworden; de ze stijging houdt door de de oprichting van nieuwe vlasfabrieken nog aan, De productie van de Nederlandsche vlasspinnerijen, die in de crisisjaren tot beneden de normale capaciteit was teruggedrongen is eveneens gestegen tot boven die van vóór de crisis jaren. Toch is de totale capaciteit, van de Nederlandsche spinnerijen nog zoo klein, dat slechts een klein deel der voorhanden vlasvezel hier te lande kan worden ver sponnen. De statistische positie van da laatste jaren wordt aangegeven in onder- taandi staatje. Jaar 1936 1937 V'las-areaal, ha 13.245 17.445 20.691 24.910 Geschatte prod. per ha. kg (ge- rep.) gew.) 5.510 5.081 5.740 5.219 Geschatt prod. (gerepeld ge wicht), ton 74.150 88.635 118.750 130.000 Uitvoer van on- bew. vlas (zoo wel gerepeld als on gerepeld) ton 40.1% 54.550 74.653 75.338 Binnenl. vezel- productie (schat- ca. ca. ca. c.a. ting). ton 6.100 6.400 8.400 10.500 De oogst, van 1910 is, behalve door in krimping van het areaal, ook door slechte uitkomsten zeer veel kleiner dan d'ie van 1939. Hij werd; eenigen tijd geleden geschat op niet meer dan 75.000 ton (gerepeld ge wicht). Uit de gegeven cijfers is wel duidelijk geworden, dat Nederland door zijn belang rijke vlascultuur beschikt over een groote hoeveelheid vezelmateriaal, waaruit in een topjaar als b.v. 1938 wel c.a. 20.000 ton lin nen garens gemaakt kunnen worden, d.i. ongeveer een derde van het gewicht, dat de Nederlandsche katoen- en linnenweve rijen per jaar aan katoenen en linnen ga rens noodig hebben om volop te kunnen draaien. Als er geen oorlogsomstandigheden waren, waardoor aan de Nederlandsche vlaspro-, ducten andere bestemmingen worden gege ven, zou voor het geheel op Nederlandschen bodem tot garen verwerken van de Neder landsche grondstof, de capaciteit der Ne derlandsche vlasindustrie ongëveer moeten worden verdubbeld, terwijl de capaciteit der spinnerijen tot een veelvoud zou moeten worden opgevoerd. Het zal goeddeels van de toekomstige economische politiek af hangen, of Nederland zijn achterstand op het gebied der verwerking van zijn voor- naamste inheemsche vezelproduct zal in halen." Tw«« geveltjes ven historische waarde zullen te Enkhuizen onder leiding van de vereeniging „Hendrick de Keyzer" gerestaureerd worden. Het zijn de perceeien Westerstraat 76, waarvan de gothische gevel dateert uit 1500 en Breedstraat 32, dat in 1623 werd aebouwd (Foto's Pax Holland) voor prijsopdrijving van krenten Bij tuchtbeschikking van den inspecteur voor de prijsbeh'eersching te 's Hertogen- boch werd een groot bedrijf voor manufac turen en levensmiddelen te 's-Hertogenbosch een boete opgelegd van f6000 voor prijsop drijving van levensmiddelen. Deze firma, welke in Februari van dit jaar krenten verkocht ad f0.90 per kilo had dezen prijs verhoogd tot fl.20 per kilo, Ofschoon de winkelchef het bestaan van het prijsbeheerschingsbesluit kénde, was hij op eigen gèzag hiertoe overgegaan. Als verweer voerde hij aan, dat er een zekere eenheid moest zijn tusschen de prijzen van rozijnen en die van krenten. De inspecteur voor de prijsbeheersclüng besliste evenwel, dat deze overweging geen motiveering is voor prijs verhoging. Bij de bepaling der boete hield hij reke ning met den ernst van het feit, dat levens middelen voor een te hoogen prijs aan de bevolking werden aangeboden. Specerijen, Vooral specerijen blijken onderwerp te zijn van ongeoorloofde prijsverhooging. Ver schillende overtredingen op dit gebied wer den berecht. Peper, welke voor 10.16 per busje was ingekocht, door J. F. S. te Tilburg werd verkocht voor f0.45 per busje. Hier voor werd hem een boete opgelegd van f50, Mej. J. M. H. de L. te Tilburg berekende een te hoogen prijs voor busjes nootmuskaat. Zij word veroordeeld tot een boete van f5.—

Schager Courant | 1941 | | pagina 8