verlaten Joego-Slavië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers Italianen Duitsch protest te Washington Minder olie naar Japan? Winstbelasting wordt nog hooger Verduisteren 8.13 uur m Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. MAANDAG 31 MAART 1941, 85e Jaargang. No. 11457. Uitgave dep N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" en Duitschland zal zich niet laten provoceeren In Roemeensche politieke kringen, die af gaan op inlichtingen uit Belgrado, verklaart men, dat de door de nieuwe regeering of on der haar bescherming genomen maatregelen sjeeds sterker het aan de spil vijandige ka rakter van het nieuwe regime toonen. De be zonnen kringen in de nieuwe regeering wor den klaarblijkelijk steeds meer door onge breidelde fanatici in het nauw gebracht. Een terugkeer tot de door Zuid-Slavië in Weenen onderteekende politieke lijn is voor de re- geering-Simowitsj nauwelijks nog mogelijk. Een sterken indruk heeft in dit verband de vlucht van volksduitsche boeren uit het Zuid-Slavische naar het Roemeensche banaat gemaakt. Deze vlucht wordt opgevat als een nieuw bewijs, dat de kringen, die den staats greep van 27 Maart geënsceneerd hebben, reeds langs de gevangenen geworden zijn van de door hen ontketende krachten. De Roemeensche bladen wijden aan de gebeur tenissen steeds grootere aandacht en laten vooral het licht vallen op de berichten over de gereserveerde houding der Kroaten je gens 4e gebeurtenissen in Belgrado. De Kro atische boeren zoo verklaart de omroep van Boekarest gaan niet accoord met de tegen de spil gerichte beloogingen in Belgra do. In tegenstelling tot den in Belgrado aan geslagen toon staat de reserve, die de Kro atische natie jegens de daden der regeering van Belgrado in acht neemt. Houding der Kroaten nog on zeker. Tijdens den ministerraad van Zaterdag middag, die zeer lang duurde, heeft men o.a. den binnenlandschen toestand behan deld, die nog zeer onzeker lijkt, vooral als gevolg van het voorbehoud, gemaakt door de Kroaten door middel van de „Hrvatski Dnevnik", het orgaan van Dr Matsjek. voorzitter -van de Kroatische partij. In politieke kringen meent men, dat ook de buitenlandsche toestand besproken werd. Er is geen verklaring gepubliceerd. De staat van beleg duurt voort. Pantser wagens en mitrailleurs bewaken nog de openbare gebouwen. De mobilisatie duurt voort. Besprekingen te Agram voort- voortgezet De voorzitter van de Kroatische boeren partij, Dr. Matsjek, zette gisterenmorgen te Agram, de hoofdstad van het Banaat Kroatië, de besprekingen met Banoes, Dr. Sjoebasjitsj en de leidende figuren uit de partij voort. De openbare meening in Kroa-' tië ziet de besluiten van de leiding met de grootste spanning, doch in volkomen rust tegemoet. Ook betoogingen te Agram. Zaterdagavond is het ook te Agram tot demonstraties van betrekkelijk geringen omvang gekomen. Daarop is de universi teit gesloten. De Kroatische politie heeft alle maatregelen getroffen, om incidenten en excessen, als in Belgrado voorgevallen zijn, te voorkomen. De politie te Agram zou ook de situatie volkomen meester zijn. Zaterdagochtend is in de dom te Agram ter gelegenheid van de troonsbestijging van koning Peter een te Deum gehouden, dat door den Kroatischen metropoliet en aarts bisschop van Aram. Stepinats, werd gecele breerd. Aanwezig waren ook de Banoes van Kroatië en de vice-Banoes, de leden der re- Keering van het banaat, de burgemeester van Agram, de generaliteit en het corps con sulaire. Italianen en Duitschers trekken weg. Correspondenten van Italiaansche enDuit- Bche bladen, behalve de vertegenwoordigers van de officieuze nieuwsagentschappen, heb ben bevel gekregen Joegoslavië te verlaten. Talrijke Italianen hebben reeds een aanvang gemaakt met hun vertrek. Ook vele groepen Duitschers verlaten het land langs den ri- vierweg. Duitschland zal niet aarzelen. In verantwoordelijke kringen te Berlijn wijst men er op, dat nog niet bekend is of de nieuwe regeering te Belgrado de verbin tenissen van het Pact van Drie zullen er kennen. Daar Joego-Slavië een democrati sche en geen autoritaire staat is,, zal tenslot te het parlement hierover hebben te beslis sen. Duitschland wacht intusschen af, doch volgt de gebeurtenissen in Joego Slavië met zeer groote belangstelling. Zou, zoo verklaarde men, het Joego Slavi sche parlement de ratificatie van het toe treden tot het driemogendhedenpact weige ren en de verdere daden der regeering te Belgrado een uitgesproken anti-spilhouding aantoonen, dan wordt de omwenteling van een zuiver binnenlandsche kwestie een zaak, welke de buitenlandsche politiek van Zuid- Slavië raakt. Daardoor zou dit grootste Balkanland zich immers automatisch inschakelen in het En- gelsch-Amerikaansche front en daar Duitsch land het Balkanprobleem tot oplossing moet brengen, zou men te Berlijn zeker geen oogenblik aarzelen de consequenties uit een dergelijken gang van zaken te trekken. Tegen uitlevering en behande ling van Duitsche officieren. Van Duitsche zijde is gisteren te Washing ton een protest ingediend tegen de uitleve ring van twee Duitsche marine-officieren die uit Canadeesche krijgsgevangenschap waren ontvlucht 't Protest heeft betrekking op de uitlevering als zoodanig en op het feit. dat men den officieren, voordat zij werden uitgeleverd, de handboeien had aangedaan. In deze Duitsche nota wordt er op gewe zen, dat de beide officieren gebruik hebben gemaakt van hun internationaal erkende recht om uit de krijgsgevangeschap te ont vluchten. Zij zijn, zoo wordt verder in de nota gezegd, als gewone misdadigers met handboeien aan geleid voor de Special Court in lnquiry, de immïgratie-overheid in Clay- ton. Tegen deze vernederende behandeling van leden der Duitsche weermacht door Ame- rikaansche ambtenaren wordt nadrukkelijk protest ingediend. Gisteren is een tweede protestnota aan het staatsdepartement wegens uitlevering in strijd met de Haagsche conventie inge diend. Naar Canadeesche bladen melden, heeft de commandant van het Canadeesche internee- ringskamp in Fort Henry, kol. Ulbert Stetten toen de door de Amerikaansche ambtenaren geboeiden voorgeleid werden, gezegd: „Neemt hun terstond de boeien af. Het zijn geen misdadigers, het zijn officieren." TUINBOUWEXPORT NAAR ZWEDEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de export van bepaalde Nederlandsche tuin bouwproducten naar Zweden toegestaan, wanneer de Nederlandsche en Duitsche be hoefte gedekt is. VOGELLEVEN ROND DEN HAAG Het polderland „naast de deur (Van onzen Haagsctten correspondent.) Den Haag is de stad'van de bosschen aan zee, maar ook het polderland is „naasL de aeur", met plassen en rietland, met het ge volg, dat er waarschijnlijk weinig plaatsen in ons land zijn, waar men vrijwel alle Nederlandsche vogelsoorten in klein bestek in het wild bij elkaar beeft. Men kan uren lang zwerven op de grens van zand en pol der, tusschen Loosduipen, Rijswijk, Voor- burg en Wassenaar ovn op de weilanden nestjes van kneu en kievit te zoeken. Wat zijn er hier in den onttrek niet een vogel kolonies, met kemphanen en kieviten, roe ken en reigers, meeuwen en oeverzwaluwen nachtegalen en wat niet al. Het is waarlijk niet te veel gezegd, dat men in Den Haag de datuur vlak hij huis heeft. Midden in de stad heeft men heele roekenkolonies, zooals in de hooge boomen van de Sueskade en dan ouden Schevening- schen weg, waar zij ieder vroeg voorjaar de oude nésten weer komen opzoeken. Ook de eerste reigers zijn al weer terug in de Scheveningsche boschjes en over een maand zullen de jongen al wel weer uit het ei beginnen te kruipen. Dan moeien de ouders er weer op uit, ja gende in den polder op insecten, vischjes, kikkers en ander watergedierte. Ook onder Rijswijk. op het oude buitengoed Overvoor- de. tegenwoordig eigendom der gemeente 's Gravenhage. en aan de Vliet onder Voor burg, zijn reigerkolonies. Meeuwen vindt men hier. bij de zee, na tuurlijk in overvloed, die vooral in de wa terleidingduinen tusschen Scheveningen en Wassenaar broeden. Oeverzwaluwen zijn moeilijker te vinden en hun aantal schijnt de laatste jaren nogal sterk af te nemen, naar mate de zandafstuivingen ten Zuid westen van de stad, in de buurt van het oude Ockenburg voortschrijden. Ze zijn er echter nog wel, ook in de Wassenaarsche binnenduinen, maar men moet er wel een middagje voor nemen en terdege de oogen de kost geven. En vooral veel geduld heb- ben. De Lente komt en daarmede is het vogel leven herleefd, gezinnen worden gevormd in al die bedrijvige kolonies, en wanneer men er nu goed rondgekeken heeft, loont het de moeite, in Juni nog eens terug te komen, wanneer de jongen hun eerste vlieglessen krijgen. Óndanks oorlog en dis tributieperikelen, het voorjaar komt altijd weer terug en dat is de tijd voor den wai> delaar en den natuurliefhebber. WIJZIGING DER OLIEPOLITIEK VAN DE V.S. VERWACHT. De meestal goed ingelichte „New York Post" acht een spoedige fundamenteele wijziging in de oliepolitiek der Vereenigde Staten waarschijnlijk. In de subcommissie van het „Interstate Foreign Committee" werden de onderhandelingen over de uit breiding van de controle der Bondsstaten op dc otic-industrie voortgezel. In financieele kringen in Wallstreet wint de meening veld, dat de tot nu toe onbe perkte olieleveranties aan Japan moeten worden verminderd. Zooals bekend, is al leen de uitvoer van vliegtuigbenzine en speciale smeeroliën verboden, terwijl ver der de „cash and carry"-clausule wordt toegepast. Tot nu toe hebben de oliemaat schappijen aan den export naar Japan goed verdiend. Ook het departement van buitenlandsche zaken heeft deze leveran ties uitdrukkelijk goedgekeurd. De olie industrie is vau meening, dat in plaats van den export een grootere afzet op de binnenlandsche markt te vinden is. Ander zijds wijzen vaklieden erop, dat de moto- In Nederland wordt slechts de helft geheven van hetgeen in het Duitsche Rijk wordt betaald. De Commissaris-Generaal van Financiën en Economische Zaken, dr. H. Fischböck, deelde op een persconferentie mede, dat het niet doelmatig is gebleken in de deviezen- verordening, die thans is verschenen, reeds een verdere regeling op te nemen van het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland. Deze regeling zal echter per 1 April vol gen. Né. 31 Maart zal een nieuwe verorde ning worden ingevoerd ten opzichte van het sperrmarkenverkeer, die, naast eenige tech nische veranderingen, een belastingplicht bij de overdracht van sperrmarkén tusschen Nederlandsche onderdanen onderling zal in houden. In het verkeer tusschen Nederlan ders en. sperrmarkstaten behoeft niet te wor den betaald. Tenslotte deelde minister Fischböck nog mede, dat, wanneer zooals tot nu toe hier in Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 716 uur Nederland maximaal slechts 25 pet. winst* belasting wordt geheven, dit slechts de helft beteekent van hetgeen in het Duitsche rijk wordt betaald. Het zal daarom onvermijde* lijk zijn, dat ook hier op den duur een ver dere verhooging plaats vindt. Deze verhoo ging zal thans uiterlijk aan het einde van het loopende boekjaar worden ingevoerd en worden berekend naar het boekjaar 1941. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft de opvoering plaats gehad van Richard Wagners .Die Melstersinger von Nürnberg" door het Deutsches Opernhaus. Een scène uit de opvoering (Foto P. IC Fr'riz) riseering van de Vereenigde Staten en daarmede het benzineverbruik bijna niet meer kunnen worden opgevoerd, temeer, daar in het kader van de bewapenings industrie, beperkingen aan het particuliere verbruik zouden kunnen worden opgelegd. DE STAKINGEN AMERIKA IN Arbeiders blijven vastbesloten. De C.I.O.-leiders hebben bekend gemaakt, dat van de 15.000 arbeiders der Cambriafa- briek van de Bethlehem Steel 8000 in sta king zijn gegaan. De productie is daardoor in deze fabriek geheel stilgelegd. Naar de Associated Press uit Milwaukee meldt, heeft de C.I.O. besloten de staking in de Ellis Chalmers fabrieken, die reeds 67 da gen duurt, voort te zetten. De minister van marine, Knox, en de directeur van het Ameri kaansche bewapeningsbureau Knudsen, wor den door deze vakvereeniging beschuldigd van het streven, de hervatting van den ar beid langs siinksche wegen te willen for- cceren. De leden van ver schillende onder- deelen der Haag sche luchtbescher ming, zooals blok- brandweer, genees knndige dienst en orde-dienst, hou- i den elke dag on- der desknndige leiding gymnas tiekoefeningen om het lichaam fit te houden. (Foto Schimmel- penniogh) Een admiraalsstaf uit 1573 geveild HERINNERING AAN DEN SLAG OP DE ZUIDERZEE, WAARBIJ BOSSU VERSLA GEN EN GEVANGEN GENOMEN WERD. Op 11 en 12 October 1573 versloegen de Westfriezen op de Zuiderzee, ter hoogte van. Wijdenes, beoosten Hoorn, de uit Amster dam uitgevaren Spaansche vloot onder ad miraal Bossu. Een aantal schepen werd tot zinken gebracht, eenige vluchtten na een hardnekkig gevecht, de rest, waaronder Bos- su's schip „Inquisitie", gaven zich tenslotte over. De Spaansche vlootvoogd met eenige honderden van zijn rhannen werden gevan kelijk naar Hoorn gevoerd en een deel der Spanjaarden vandaar later naar Enkhuizen. Hier in het Raadhuis, gebouwd in «den stijl van Jacob van Campen's achtste wereldwon der op den Amsterdamschen Dam, houdt een schilderstuk de herinnering aan dit roem ruchte wapenfeit, dat mede aanleiding was voor de opheffing van het beleg van Alk maar, voor het nageslacht levendig. En in hetzelfde Enkhuizer Raadhuis toont men u nog heden ten dage vol trots het twee me ter lange tweehandsch slagzwaard van ad miraal Bossu. De Admiraal der Westfriesche vloot was Cornelis Janssen Dirikzoon, burgemeester van Monnikendam, wiens onstuimige aanval, ondanks het feit dat zijn schepen lichter, kleiner in aantal, en minder zwaar bewapend waren, de Spaansche vloot volkomen ini ver warring bracht. Groote stoutmoedigheid heb ben de Westfriezen, die nu eenmaal zeelui en. niet soldaten te water waren, aan den dag gelegd en reeds bij den aanvang van den be- slissendcn strijd wist Jan Hoeringh van Hoorn, toen het vijandelijke admiraalschip van drie zijden geënterd werd door den Westfrieschen admiraal, door Hopman Pie- ter Bak van Hoorn en Hopman Trijntgens van Enkhuizen, Bossu's admiraalsvlag uit de mast te halen, welke kloeke daad hem overigens het leven kostte. Aan elkaar vast. dreven de vier schepen onderwijl hevig man tegen man gevochten werd, achter den Nek bij Wijdenes aan den grond waar Bosu's lot toen spoedig beslist was Admiraal Cornelis Jansen Dirikzoon werd met eerbewijzen overladen en ontving onder meer een ebbenhouten staf met verzilverd, beslag. Deze admiraadsstaf, welke jarenlang tot de collectie-Scheurleer heeft behoord is Zaterdagmiddag te 's Gravenhage door van Stockums Antiquariaat geveild en voor f 160.weder in particulier bezit overge gaan. De kooper wilde zijn naam niet be kend gemaakt hebben. Op het rijk bewerkte verzilverde bovenein de van den vierkanten staf komen de vol gende inscripties voor: Aan Cornelis Janssen Dirikzoon. admiraal van Holland ende West Vriesland van de Hooge Kolegie van Holland ende West Vriesland Anno 1573". De staf is ongeveer 60 centimeter lang en vormt een belangrijk curiosum, als herinne ring aan een gewichtig wapenfeit uit den vaclerlandschen vrijheidsstrijd, welhaast vier eeuwen oud en zeer goed bewaard gebleven. Toen als nu stonden de Hollanders op het water hun manmetje!

Schager Courant | 1941 | | pagina 1