Laatste trein met Duitschers vertrokken DUITSCH PRESTIGE De schepen in Amerika DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER moet gehandhaafd EDEN en DILL weer te ATHENE Nieuwe distributie-plannen ENGELAND in Verduisteren 8.13 uur Geen clearing meer met Duitschland DE MOORD OP DEN BROK Joego-Slavië roept nieuwe lichtingen op Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DINSDAG 1 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11458. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" KROATIË Speciaje vergadering van Kroatische afgevaardigden Gistermiddag orn 1 uur is de tweede en laatste speciale trein met Rijksduitschers uit Kroatië vertrokken. Evenals hij het vertrek van den eersten trein, die eergiste renavond vertrok, Waren ook gisteren, be halve vetegenwoordigers van het Duitsche consulaat-generaal en volksduitsche vrien den der vertrekkenden, talrijke Kroaten aan het station verschenen. Er waren tegen de 800 Kroatische mannen en vrouwen, die zich de gelegenheid niet wilden laten ont gaan om den Rijksduitschers uitgeleide te doen. Toen na een hartelijk afscheid de trein in beweging kwam, vergoten vele achterblijvenden tranen en uit vele mon den klonk de roep: Tot weerziens. D.N.B. meldt voorts uit Belgrado, dat de speciale trein met de laatste leden der Duit sche kolonies in den afgeloopen nacht Bel grado zou verlaten. Verder wordt uit Klagenfurth vernomen, dat op het station te Villach het eerste transport van 169 Rijksduitsche vluchtelin gen uit Joegoslavië is aangekomen. Voor het meeredeel waren het inwoners van Lei- bach en omgeving. Tegelijk met het vertrek van Duitsche vrouwen en kinderen uit Joegoslavië is te Belgrado een vertegenwoordiger van de Duitsche regeering aangekomen, die de Joe goslavische autoriteiten zal uitnoodigen de krachtens het handelsverdrag aan Duitsch- Jand te leveren rundVleeschquota naar Bul garije te verzenden. Naar verluidt zullen deze vleeschleveranties dienen voor de ra vitailleering yan de Duitsche troepen in Bulgarije, meldt D.N.B. Gisterochtend heeft de Banus. dr. Sjoe- basjitsj, den legercorpscommandant, gene raal Nedeljovits.j ontvangen voor een lang durige bespreking. In het paleis van den Banus verschenen de voorzitter van de Kroatische boerenpartij, dr. Matsjek en de te Agram aangekomen minister van han del en industrie, dr. Andres. Zij voerden een langdurige beraadslaging met den Banus. Aangezien geen communiqués omtrent de besprekingen zijn uitgegeven, is het pu- Bliek op vermoedens aangewezen. Gister deed te Agram het gerucht de ronde, dat gedacht werd aan het bijeenroepen van de Kroatische af gevaardigden voor een vergadering, opdat de afgevaardigden vertrouwd zouden kunnen worden gemaakt met de belangrijkste problemen, die op 't oogenblik aan de orde zijn en opdat zij daarover hun meening zouden kunnen uitspreken. Lichtreclames te duisterd. Agram ver- Voor de eerste maal zijn gisteravond te Agram de lichtreclames op last van de autoriteiten gedoofd. Tot dusver zijn nog geen andere verduisteringsmaatregelen ge nomen. Dr. Masjek overlegt nog steeds. De vice-voorzitter van de Kroatische boe renpartij en hoofdredacteur van de „Hrvasti Dnevnik' te Agram. Koesjoetistj, die in op dracht 'Van den Kroatenleider dr. Matsjek te Belgrado vertoeft, heeft verklaard, dat zijn bezoek zuiver informatieve doeleinden heeft en dat. dr. Matsjek nog in gcenen dee- le heeft besloten of hij bereid is tot de re- geering van het nieuwe bewind toe te treden of niet. Het ligt ook in het geheel niet in het voornemen, dat Matsjek persoonlijk dezer da gen naar Belgrado gaat. veeleer zullen met Kosjoetitsj Maandagnacht ook de minister van financiën, dr. Sjoetej, en de minister van staat, dr. Smoljan. naar Agram terug- keeren, terwijl de minister van posterijen, dr. Torbar en de minister van handel, dr. Andres die Zaterdag reeds te Agram vertoef den, als eenige vertegenwoordigers van de Kroatische boerenpartij te Belgrado blijven. Kroatische nationalisten vrij ge laten. Tusschen Dr. Matsjek en vertegenwoordi gers van de Kroatische nationalisten is de laatste dagen contact tot stand gekomen. Het feit, dat de nationalisten, die zich ten deele reeds maandenlang in ^nterneeringskampen bevonden, thans door de autoriteiten vi'ij ge laten zijn, wordt in Kroatische kringen met dit contract in verband gebracht. Joego-Slavië Aan iedere grootmoedigheid komt echter een einde Van welingelichte zijde vernemen wij: Van officieelen Duitschen kant is geen stand punt bepaald ten opzichte van de gebeurte nissen in Joegoslavië. De rijksregeering heeft echter, zoo hoorde men in de Wilbelm- strasse, buitengewoon groote belangstelling- voor de gebeurtenissen in Joegoslavië. De ontwikkeling, die zich afteekent od de straat in Belgrado en in andere Joegoslavische ste den wordt, zoo werd verder verklaard, ijs koud waargenomen. In dit verband werd op de vraag, of een Duitsche beslissing omtrent Joegoslavië te .verwachten is, van Duitsche zijde geconsta teerd, dat Duitschland in het geheel geen be slissingen over Joegoslavië neemt. Joegosla vië is, zoo werd gezegd, een met Duitsch land verbonden staat. Duitschland neemt geen beslissingen over de Joegoslavische re geering, maar zoo noodig alleen met het oog op de belangen der eigen Duitsche poli tiek en der Duitsche menschen en met het oog op een afweer van de vijanden. Aangezien de Joegoslavische regeering niet de noodige maatregelen heeft genomen om de ontwikkeling, die in de richting ging van versterkte anti-Duitsche excessen, te gen te gaan, heeft de rijksregeering besloten den Rijksduitschers in Joegoslavië opdracht te geven te vertrekken. In politieke kringen der rijkshoofdstad spreekt men er over, dat deanti-Duitsche tendentie, in de Joegoslavische excessen steeds duidelijker zichtbaar wordt, In deze kringen wijst men opnieuw op het Duitsche standpunt, dat het geen Duitsche gewoonte is zich de politiek, te laten voorschrijven door welke oncontroleerbare groepen of ano nieme krachten ook. In deze politieke kringen verrklaart men ook met nadruk, dat het op den duur nau welijks raadzaam is te verwachten, dat Duitschland onbeperkt excessen, die het Duitsche prestige in gevaar moeten brencan, zal dulden. Dit geldt vooral voor een tijd waarin Duitschland tezamen met zijn bond- genooten in een groot conflict gewikkeld is. Wanneer men de Duitsche dagbladen op slaat, dan wel de officieuze Duitsche uitla tingen bekijkt, zal men tot de conclusie moe" ten komen, dat men tegenover de gebeur tenissen in Joegoslavië van Duitsche zijde staat met een weergalooze grootmoedigheid en met een vergaande reserve aan voorzich tigheid. Het moet echter allen instanties en ook de Joegoslavische regeering duide lijk zijn, dat aan iedere grootmoedigheid eens een einde moet komen. In de Wilhelmstrasse verklaarde men gis teren, dat van de ontvangen talrijke be richten over uitspattingen de meeste beves tigd zijn en dat met de berichten, die niet werden bevestigd, van Duitsche zijde ook geen rekening gehouden zal worden. Italiaansche en Duitsche koopvaarders onder bewaking De bemanningen van de 27 Italiaansche schepen in veertien Amerikaansche havens, die tioor gewapende af deelingen van de Amerikaasche kustwacht zijn bezet, zijn vol gens Associated Press naar het binnenland overgebracht, waar zij onder toezicht ver blijf houden. Officieus wordt verklaard dat deze bemanningen waarschijnlijk onder de hoede der regeering zullen blijven evenals de bemanningen van tot zinken gebrachte Duitsche schepen. Het ministerie van financiën der V.S. heeft, volgens Associated Press medege deeld, dat op twee Duitsche schepen in Ame rika hij wijze van „beschermings maatregel" wachtposten zijn geplaatst De schepen staan zoo verklaarde de plaatsvervangende staats secretaris van het ministerie van financiën, Gaston, hierdoor niet onder Amerilcaansche hoede. De Duitsche bemanningen der sche pen blijven aan boord. Het Journal American meldt onder zwa- re^koppen, dat de Vereenigde Staten aan Engèiand mogelijkerwijs de 66 in Ameri- kaansche havens gelegen schepen, die on der bewaking geplaatst zijn, in dienst zul len stellen. Naar het blad uit Washington verneemt, is de maatregel, slechts de inleiding tot de officieele overneming van de Italiaansche, Duitsche en Deensche schepen door de Ame- rikaansche regeering. Het blad meent voorts te weten, dat de in beslag genomen Duitsche en Italiaansche schepen onder Amerikaansche vlag in den dienst 'op Zuid-Amerika en in de vaart over den Stille Oceaan gebracht zullen worden, terwijl het grootste deel van de Deensche schepen ter beschikking van de Engelschen zal worden gesteld, om de leemte aan te vullen, die door het DvV'cho duikboot-oMen- sief veroorzaakt zijn. ^Gepraat over ratificatie of niet is overbodig". A.N.P. vernam gisteren te Berlijn verder van welingelichte eijde: In de Wilhelmstrasse is van buitenland1- sche zijde de vraag gesteld, of het juist is dat in Belgrado de anti-Duitsche elementen de overhand hebben gekregen zoodat de toe treding van Joegoslavië tot het driemogend- hedenpact geen beteekenis meer zou heb ben. Van Duitsche zijde werd op deze vraag evenals ten aanzien van de kwestie van de toepasselijkheid of de niet toepasselijkheid vau het driemogendhedenpact met betrek king tot Joegoslavië geen standpunt inge nomen. Er werd alleen aan herinnerd, dat Joego slavië zijn handteekening heeft geplaatst onder het toetredingsprotocol, uit vrijen wil en dat met de onderteekening de toetre ding van Joegoslavië rechtsgeldig is. Gepraat over ratificatie of niet-ratificatie is derhalve overbodig. Of de Joegoslavische regeering van haar kant het pact in acht neemt of niet, daarover kan Duitschland zich niet uitlaten, Dat is alleen een zaak van de Joegoslavische regeering. Öp een volgen de vraag of in Berlijn van een officieele verklaring der regeering te Belgrado over den toestand iets hekend was, werd ontken nend geantwoord. Minister Eden en de chef van den genera- len staf Dill, zijn, volgens Reuter,, te Athene aangekomen om. het overleg met de Griek- sche regeering weer te hervatten. Een door Reuter verspreid bei-icht, ddt de Britsche minister van buitenlandsohe zaken Eden en generaal Dill naar Athene gegaan zijn om het dreigende gevaar van een uit breiding van den oorlog af te wenden, heeft men zoo vernemen wij van welingelichte zij de, in politieke kringen te Berlijn den besten grap genoemd, die Reuter zich sedert lan gen tijd veroorloofd heeft. Treedt Lord Woolton af? Naar de Londensche correspondent van „Goeteborgs Posten" meldt, verwacht men in Londen het aftreden van den minister voor de levensmiddelenvoorziening, Lord Woolton. Churchill zou in de afgeloopen week een onderzoek hebben ingesteld naar de actitviteit. van het ministerie voor de levcnsmiddelcnvoorztening. Thans moet, zoo verklaart het blad, Lord Woolton als zondebok dienen voor het fiasco van de levensmiddelendistributie. Men verwijt hem, dat het hem niet.gelukt is de groote machines van voorziening en distributie van levensmiddelen in stand te houden. De Daily Express maakt melding van zeer belangwekkende nieuwe Britsche dis tributieplannen. Volgens deze plannen zou den de inkoopen van ieder, gezin tot drie zaken beperkt worden. Alle levensmidde len, ook die. welke niet gedistribueerd zijn, moeten in een en denzelfden winkel ge kocht worden. Op deze wijze hoopt men te kunnen bereiken, dat alle winkels voor speciale artikelen gesloten kunnen wor den. Als vervanging voor de talrijke win kels voor speciale artikelen zouden b.v. winkels, die koloniale waren verknopen of vischwinkels ook groente gaan verkoopen Het voornaamste doel van dit plan is, naar het Engelsche blad schrijft, de mogelijk heid voor het publiek om groo.te hoeveel heden van niet gedistribueerde artikelen door het opkoopen in verscheidene winkels te verkrijgen, te beperken. PIETERTJE SWING aan den ketting NEDERLAND MOET BETER DANSEN. Dansonderwijs in andere banen. Beteugeling van swing en hot- jazz. Woensdag 2 April, des middags om 2 uur zal een bijeenkomst worden gehouden van Nederlandsche dansleeraren in „Krasnapols- kv" te Amsterdam. In deze bijeenkomst zal de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, Dr. T. Goedewaagen, de leeraren toespreken en de richtlijnen aangeven volgens welke in de toekomst het vraagstuk van het gezelschaps dansen zal worden opgelost. In een onderhoud, dat wij met den heer Primo hadden, wees het hoofd van de afd. .tooneel en clans erop, dat de secretaris-gene raal van het standpunt uitgaat, dat het ge zelschapsdansen een groote factor kan zijn en moet zijn in het cultureels leven. Daar om is er in het theatergilde een speciale Over-Holland, het prachtige buitengoed aan de Vecht te Nieuwersluis, wordt ingericht, om dit jaar vele natuurvrienden te ontvangen. Reeds is het huis voor de Paaschdagen volgeboekt (Foto Pax*Holl«nd) «=r Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.14 uur De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam deelt het volgende mede: Op 1 April 1941 houdt de deviezengrens tusschen het bezette Nederlandsche gebied en Duitschland op te bestaan. Dientengevol ge kan het wederzijdsche betalingsverkeer zich in het algemeen wederom onmiddellijk over de particuliere credietinstellingen, over de post enz. afwikkelen. Tusschen de beide circulatiebanken, de Ne derlandsche Bank en de Deutsche Reichs- bank, is sedert langen tijd overeengekomen, dat aan alle transacties de waardeverhou ding 100 RM. is f 75.36, wordt ten grondslag gelegd. Deze koersverhouding geldt voor de toe komst ook bij omwisseling van bankbiljet ten en munten. vakgroep van dansleeraren in het leven ge roepen. Teveel is er reeds bedorven door het la- ten voortwoekeren van swing en hotjazz en andere storende elementen in ons bescha vingsleven. Het dansonderwijs moet daarom worden geordend en geregeld, opdat ook mo reel de groote opvoedende kracht van een op peil staand dansonderwijs tot uiting kan ko men. Reeds is een vakgroep tot stand gekomen en het blijkt uit alles,dat deze groep de volle medewerking van de dansleeraren heeft. In zeer korten tijd zijn de twaalf tot veertien vereenigingen van dansleeraren, welke aan vankelijk bestonden, opgeheven, terwijl de leden zijn toegetreden tot de vakgroep van gezelscha psdansleeraren. In hooger beroep zwaarder straf geëischt. In den nacht van 12 op 13 October van het vorige jaar heeft te Oss een vechtpartij plaats gehad, waarbij M. J. den Brok om het leven is gekomen.' Dien nacht was den Brok aan de woning van den fabrieksarbeider van E. aan de Teu- genaarstraat gekomen. In deze woning be vonden zich nog, behalve van E. en diens vrouw, een broer en eenige vrienden. Den Brok gedroeg zich zeer onhebbelijk en dit was voor van E. aanleiding om hem bui ten de deur te zetten. Van E. was zeer opge wonden en nadat, hij in de keuken een mes had gehaald, ging hij naar buiten. Op een pad, dat de vérbinding vormt van de Teug£- naarstraat met den Berchemschew., ontmoet te hij den Brok. Deze was met 'n sabel gewa pend. Tusschen de mannen ontstond een vechtpartij, waarbij van E. zijn tegenstander het mes in de borst stak. Den Brok was on middellijk dood. De vrienden van Van E. vonden het lijk van den Brok, waarna de politie van de zaak op de hoogte werd gebracht. De da der werd spoedig gearresteerd en in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch op gesloten. Nadien heeft de dader wegens doodslag terecht gestaan voor de rechtbank te 's Hertogenbosch. Hij werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Van E. heeft in dit vonnis berust, doch de Officier van justitie, die zes jaar gevangenisstraf had geëischt, teeltende hooger beroep aan. Gisteren diende de zaak in hooger be roep voor het Gerechtshof. De advocaat- generaal eischte thans tegen Van E. vijf jaar gevangenisstraf. De verdediger heeft in een zeer bewogen pleidooi de psychologische en juridische gronden aangetoond, waarop de verdachte een beroep op noodweerexces kan doen en op welke gronden hij dus moet worden vrijgesproken. Het Hof zal op 9 April arrest wijzen. Reuter meldt uit Belgrado, dat in den af geloopen nacht weer verschillende Joego-Sla- vische lichtingen onder de wapenen zijn ge roepen. Dnitsch dorp in brand gestoken. Naar van de HongaarschJoegoslavische grens wordt gemeld, is een Duitsch dorp in* de Baranja, een landstreek tusschen Drave en Donau, met talrijke Duitsche nederzettin gen, door Servische betoogers in brand ge- stoken en volledig in dé asch gelegd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1