Aardbeving N1PPER EN PELLE brengt belangwekkende vondst Ernsfiq zeegevecht in de Middeilandsche Zee Ik heb gekozen, Arkadi Radioprogramma Gesigneerde Phidias? De aardbeving welke de Grieksche stad Larissa onlangs geteisterd heeft, zegt S.P. T.. een zeer belangvvekkenden vondst op geleverd. Op ongeveer 6 km afstand van Larissa is bij een klein orthodox kerkje, dat door de ramp werd weggevaagd, een geheelc serie antieke kunstvoorwerpen bo ven de aarde gekomen. Behalve eenige zeer fraai bewerkte kleine vaatwerken, kwam ook een beeld van Pal las Athene aan liet licht. Het is ongeveer 2.50 m lang, zoo dat de proporties iets grooter zijn dan die van een normale gestalte. Het voor de wetenschap wonderlijke ech ter is, dat het geteekend is met den naam Phidias, van wien tot dusver geen gesig neerd beeld werd gevonden. De jonge archeoloog Phriamos, die als reserve-officier in hel leger dient, en aldus een onverwachte gelegenheid vond zich weer voor eenige dagen aan zijn burgerlijk beroep te wijden, heeft het beeld nauwkeu rig onderzocht. Het bleek hem, dat hier een heel oud procédé is toegepast. De kern van hef beeld bsetaat uit hout. Daarboven be vindt zich een substantie, die hij niet thuis heeft kunnen brengen. Het kunstwerk is afgedekt met ivoor, dat eens de natuurlijke huidkleur zeer nabij kwam, doch nu tot perzikachtig geel geworden is. „Wij slaan voor twee mysteries", aldus Phriamos. „Ten eerste, hoe komt het beeld hier? En ten tweede, is de handteekening van Phidias echt? Verscheidene details wijzen er op, dat het beeld, oppervlakkig beschouwd, uit den tijd van den grooten meesier kan stammen. De geheele allure, de waardige houding, en de meesterlijke bewerking inaken mij geneigd tot die over tuiging". Phriamos verklaart echter ook, dat de ge woonte om de beelden te signeeren van veel la ter en datum is. Eerst in den tijd van Praxiteles, toen rijke Romeinen schat ten voor de Grieksche producten betaal den, bemerkten de kunstenaars, dat hun handteekening goud waard was. Misschien is het beeld dus een vervalsching, maar, al dus Phriamos, „hel zou zeer interessant zijn te weten, wie de vervalscher is". Het, raadsel hoe het beeld in Larissa is gekomen, kan eenvoudiger worden opge lost. Het is bekend, dat Alexander vele waardevolle kunstvoorwerpen van Hellas naar Macedonië heeft doen overbrengen. Het is niet onmogelijk dat het beeld tot een van die zendingen heeft behoord. Ifaliaansch weermaclrttiericlit Italianen geven verlies van drie kruisers en twee torpedojagers toe. In zijn weennachtsbericht 110. 297 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: in den sector van het negende leger werd het optreden van den vijand, dat een plaatselijk karakter droeg, volkomen gebroken. Vliegtuigen van het Duitsche luchtwapcn vielen luchthavens op Malta aan. Noonl-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen troffen vijandelijke gemechani seerde middelen en artillerie. Vijandelijke Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 15. Beschaving dat had ik op den eersten dag al bemerkt" verlangde men hier niet. Daarentegen waardeerde men temefer de kracht en het natuurlijke, heldere verstand. Als iemand zich wilde onderscheiden, dan zou hij hoogstwaarschijnlijk wel iets buitenge woons moeten presteeren, want moed en vol harding behoorden hier tot de dagelijksche dingen van het leven. Men moest zelfs alle krachten inspannen om niet bij de anderen achter te geraken Drie dagen later wij schepten juist het eerste water uit de bron kwamen Rodion en Pelka ons bezoeken. Trotsch als een pauw leidde ik mijn gasten overal rond hun wyzend, wat er maar te zien was. Zelfs de nalaten schap van de Amerikanen werd niet vergeten. Bijzonder trotsch was ik op den grooten kope ren ketel, want ik had hem met mijn eigen handen weer glimmend weten te schuren. Rodion bekeek alles met een kennersblik en scheen zeer tevreden. Zonder al te veel woor den te verspillen, wees hij mij hoe verschillen de kleine gebreken en tekortkomingen ge makkelijk te herstellen waren. Daarbij klopte hij me waardeerend en welwillend op m'n schouder. Ik bloosde als een schooljongen, die onverwachts van den meester een pluimpje krijgt. Pelka zag van alles alleen Dobrez. Toen ik me eindelijk even met haar kon bezighouden, legde ze als vanzelfsprekend haar handje in de mijne, die al aardig de sporen van ruw werk begon te vertoonen. Is dat jouw hond, Arkadi? Ja. Hoe heet hy? Dobrez. 107. Op Jacht naar... schatten. 1. „We zullen dat Spaanse zee- 'roversschip eens bestormen. Het hele ruim ervan zal wel vol zitten met geroofde schatten." 2. „Dat zfln een paar gezellige wachtposten, die hier staan opgesteld!" 108. Een pover resultaat. 1. „Zo moeten we gaan, om in de schatkamer te komen." 2. „Slechts een paar armzalige shillings! Ik noem het maar treurig, dat die zeerovers het niet verder gebracht hebben!" vliegtuigen deden, een aanval op Tripolis, zonder belangrijke schade aan te richten. Oost-Afrika: onze troepen zijn in een ge weldigen strijd gewikkeld ten oosten van Keren en brengen den vijand zeer zware verliezen toe. Ook onze verliezen zijn groot. Kolonel Borghesi is heldhaftig gesneuveld aan het hoofd van zijn dappere soldaten van het tiende regiment grenadiers van Savoye. Tijdens hardnekkige gevechten heb ben jachtvliegtuigen een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. De vijand deed een luchtaanval op Asmara. Er valt een tiental dooden en gewonden te" betreuren en woonwijken leden schade. Tijdens een hevig gevecht dat zich af speelde in den nacht van 28 op 29 Maart in het centrale bekken van de Middeiland sche Zee hebben wij drie kruisers van ge middelde tonnage en twee torpedojagers verloren. Talrijke opvarenden zijn gered. Den vijand werden verliezen toegebracht, welke nog niet zijn vastgesteld, maar die stellig ernstig zijn. Een groote Engelsche kruiser heeft midscheeps een voltreffer van het zwaarste kaliber gekregen en is gezonken. Twee andere eenheden werden zwaar ge troffen. Een van onze duikbooten onder be vel van den corvettenkapitein Manlio Petro- ni heeft in den Atlantischen oceaan een vijandelijk schip van gemiddelde tonnage tot zinken gebracht. Daitsch weermachtbericht AANVALLEN OP BRITSCHE MILITAIRE ZENDSTATIONS. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In weerwil van het ongunstige weer heeft de luchtmacht haar gevechtshande lingen tegen Groot-Brittannië voortgezet. Een groote koopvaarder te Noorden van den Theemsmond bleef, na door bommen getroffen te zijn, met zware slagzij liggen. Een ander groot schip werd op den At lantischen Oceaan zwaar beschadigd. Vlieg tuigen der gewapende verkenning hebben militaire zendstations in Noord-Schotland en op de Shotland eilanden met duide lijk gevolg aangevallen. Gedurende den nacht zijn voor verscheidene Britsche ha vens mijnen gelegd. In de Middeilandsche Zee hebben afdeelingen der Duitsche lucht macht gisteren twee vliegvelden op Mal la met goed gevolg aangevallen. Britsche troepen in Noord-Afrika zijn aan geslaagde bombardementen onderworpen. Overdag noch des nachts zijn Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied versche nen." Engelsche steenkolen- voorraden verbruikt Volgens een Tass-bericht uit Londen is de voorzitter van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales, Horner, op de jaarvergadering, die op 28 Maart is gehouden, herkozen.- Hor ner hield een rede, waarin hij verklaarde, dat het kolenverbruik in Engeland de pro ductie overtreft en -dat de voorraden aan steenkolen verbruikt zijn. Omdat de loonen in de steonkolenindustrie lager zijn dan in ander takken van nijverheir, vertrekken maandelijks 2000 arbeiders uit de mijnen om elders te werken. VERVOER WERKVERRUIMINGS- ARBEIDERS. De rijksdienst voor de werkverruiming heeft bepaald dat voor het tijdvak van 31 Maart tot 2 November 1941 de volgende re geling voor het dagelijksche vervoer van arbeiders naar en van de werkverruimings objecten van kracht zal zijn: Wanneer dagelijks minder dan 2x5 k.m. moet worden afgelegd, wordt geen vergoe- ding gegeven. Do arbeiders, die dagelijks twee maal een afstand hebben af te leg gen, als hieronder is aangegeven, ontvan gen een vergoèding als daarachter is ver meld: 10 tot 15 Ion. f 0.50 per man per week 15 tot 20 km. f 1.per man per week Wanneer dagelijks twee maal een afstand van 20 tot v25 km., afgelegd wordt, worden de betrokkenen in de gelegenheid gesteld clen afstand boven 20 km. in werktijd af te leggen; in dit geval wordt per dag twee maal een half uur vergoed. Bij afstanden van 25 tot 30 km. kunnen de betrOkenen den afstand boven 20 km. eveneens in werk tijd afleggen, doch wordt per dag twee maal een uur vergoed. Voor de uren, welke ingevolge het boven staande vergoed zijn, wordt een vergoeding toegekend, berekend naar het basisuurioon. Bij dagelijks af te leggen afstanden van meer dan twee maal 20 km. zal, indien zulks mogelijk is, vervoer per trein, tram of autobus plaats hebben. Vervoer per autobus zal echter slechts bij hooge uitzondering mogelijk zijn in ver band met het gebrek aan motorbrandstof. Wat de arbeiders betreft, die in kampen of bij particulieren gehuisvest zijn en die eenmaal per twee weken huiswaarts kecren blijft de bestaande regeling van kracht. Lusteloos NeenAKKEHTJE\ BURGEMEESTER van LEIDEN eervol ontslag verleend I-Iet rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van par. 1 van zijn verordening nr. 3 1940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheid in Nederland, met ingang van 31 Maart 1941 den burgemeester van de stad Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzcn, eervol ontslag verleend met toekenning van "pen sioen. Tot zijn opvolger heeft de Rijkscommis- caris meti ngang van 14 April 1941 majoor mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, thans leider van de juridische afdeeling in bet afwikkelingsbureau van het departement van defensie benoemd. In den tijd tot 15 April neemt de bevoeg de wethouder de functie waar. WOENSDAG 2 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.10 Gewy'we muziek, (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Amsterdamsch Salonorkest. 10.2010.40 Voordracht. 11.15 Zang en pianovoordracht. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Eerst raet dan baet... 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Musiquette en soliste. 1.50 Orgelspel. 2.15 Voordracht. 2.30 Esmeralda en solisten. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 BijbeUezing (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Luchtvaartkundig praatje. 5.45 Rococo-octet. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Schrammelkwartet en soliste. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Schrammelkwartet en soliste. Wat heeft h'ij een droevige oogen. (Pel ka verwisselde blijkbaar het begrip „expres sief" met „droevig"). Ik heb hem gevraagd, waarom hij zoo droevig keek en toen likte hij m'n hand. Maar jij hebt ook droevige oogen, Arkadi! Ik. Pelka schudde bij deze wedervraag onge duldig haar hoofd. Waarom zou ik je anders graag mogen.' Ja, waarom mocht ze me graag? Dat was mg zelf een raadsel. Ik had toch waarlijk nog niets gedaan om haar sympathie te verdienen. Teneinde mij in haar oogen te rechtvaardigen informeerde ik belangstellend, waarom zij haar pop niet had meegebracht. Mijn vraag had succes. Pelka voelde zich gestreeld. Daada heeft kou gevat, antwoordde ze gewichtig. Ze ligt in bed. Nu moet Wassi- lisa haar gezelschap houden. Of denk je, dat het haar goed zou hebben gedaan, als ik haar had meegebracht? Misschien zou ze het pret tig hebben gevonden? Ach, ik had nooit een pop gehad en ik had er dus geen idee van wat zoo'n kunstkind prettig vindt en wat niet. Daarom antwoord de ik ietwat onzeker: Misschien. Rodion had mijn geweren bekeken en wilde er nu een paar probeeren. Middelerwijl ging ik met Pelka naar het water, dat op circa honderd pas afstand lag. Wij klommen aan boord van de motorboot en lieten ons door de golven heen en weer wiegelen. Toen ik even wel voor Pelka onverwachts de motor in beweging bracht en pijlsnel de baai in schoot, sloeg het kind in radelooze angst haar handen aan haar ooren. Zijn hart! Zijn hart!... Het klopt zoo hard! Ik kan het niet hooren! Daar zg aanstalten maakte uit de feoot te springen, stuurde ik ijlings naar den oever terug. Rodion kwam ons tegemoet, sloot het opge wonden kind in zijn armen en streelde het ge ruststellend de wangen. Daarbij vertelde hij mij, hoe Pelka'met hem ter vischvangst ging en bij den zwaarsten storm, zonder een spier te vertrekken, rustig aan het roer kon staan. Voor de natuur en haar duistere krachten was zij niet bang, alleen voor dingen, die ze niet kende en daarom niet begreep. Terwijl Rodion weer naar mijn wapens terugkeerde, -wandelde ik hand in hand met Pelka langs het water en Dobrez volgde ons als een schaduw. Opnieuw verlangde Pelka nu,, dat ik haar een sprookje zou vertellen, zooals grootmoe die kende, van den betoover- den wolf en van den koningszoon. Ik schrok. Zoo geheel onvoorbereid een sprookje vertellen en dat nog wel aan haar, die zelf een kostelijk sprookje was? Maar dan vertelde ik haar, wat mij het eerst te binnen schoot, hoe de sterren langzamerhand men- schen werden en de menschen na hun dood weer sterren. Mijn snel bedacht verhaaltje bleek in den smaak te vallen. Ik kreeg als belooning een zoen De volgende dagen gingen als in een roes voorbij. De lucht was meestal bewolkt en van de bergen woei een vrij scherpe wind. Af en toe regende het, maar veel vaker viel er be vroren snéeuw. De zon stond eigenlijk nog achttien uur aan den hemel, maar wij kregen haar niet te zien. Het heldere daglicht ging schuil achter dichte wolkenmassa's. Wij profiteerden van de donkere nachten en voeren de zee op, vanwaar wij met een rijke vischvangst terugkeerden. Onze voorraad versche levensmiddelen was ook zoo langzamerhand opgeteerd, met uit zondering van die delicatessen, welke wy deels voor de strengste koude, deels voor bijzondere feestdagen wilden bewaren. Het was nog niet bij me opgekomen, dat lk nu reeds achttien dagen aan de Kruisbaai zat en daarom was ik niet weinig verbaasd, toen ik gisteren bij het brieven schrijven den kalen der voor mij nam en den vijfden September moest doorstreepen. De tijd vliegt om, zei ik tegen Wadim, die juist mijn kamer binnenkwam om te vra gen, of ik met hem thee wilde drinken. Het werk, antwoordde hg, het werk! Het is het eenige, wat ons door het leven helpt. Hij staarde langs mjj heen door het raam. Het was echter niet de baai, die hij zag, maar het verleden. Tussclien zijn dichte wenkbrau wen lag een diepe rimpel. In zijn oogen was slechts weemoed en droefenis te lezen. Maar dat duurde slechts een oogenblik; onmiddellijk daarop vertoonde zijn gelaat weer de gewone kalmte en vastberadenheid, welke zijn ge- heelen persoon kenmerkten. Toen hij. zich ten deele omkeerend, mijn vragenden blik ont moette, verliet hij haastig het kleine vertrek. Maar reeds de volgende minuut keerde hij terug met de vraag, of hij mijn brief en het pakket naar de Walvischbaai kon brengen. Hij had namelijk zelf ook een brief, dien hij graag persoonlijk aan boord van het stoomschip wilde afgeven. Zijn mededeeling verwonderde mg in niet geringe mate. Deze zwijgzame, sombere man. wien slechts Tychon en Nikita, half uit vrees en half uit hoogachting door jarenlange samenwerking tenvolle waren toegedaan, deze man had iemand, aan wien hij brieven schreef en die hem dus belang inboezemde? Ik ried hem aan de motorboot te gebruiken, maar hij gaf er de voorkeur aan den tocht per slede te maken, want wg hadden slechts 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Residentie-orkest en soliste (opn.). 9.40 Dagsluiting (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Berichten. 12.15 De Melodisten. 12.45 Nieuws -en economische berichten ANP 1.00 Ensemble Frans Wouters en gramofoon muziek. 2.00 Clavecimbel, piano en zang. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.45 Eugen Wolff en zijn ensemble en soliste (opn.). 4.15 Amusement in Amsterdam. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroeporkest. 6.45 Reportage. 7.00 Brabantsch praatje ANP. 7.15 Residentie-orkest (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Filmbespreking. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. zeer weinig vleesch en daarom wilde hij Tychon "meenemen. Allicht zou er onderweg iets te schieten zijn. Toen hij kort daarop met Tychon was ver trokken en Nikita in de roeiboot op eider- ganzen jaagde want ook de voedselvoor raad voor de honden moest noodig worden aangevuld betrad ik voor het eerst het vertrek van mijn metgezellen. Tegen de muren stonden drie houten kribben en onder elk daarvan een koffer, die afgesloten kon worden, maar waarvan de sleutel in het slot stak. Boven de bedden waren smalle muur planken aangebracht, waarop leder de klei nigheden, die hem dierbaar waren, had uit gestald. Op Wadim's plank lagen slechts een paar boeken en een tabaksdoos. Het waren, zooals ik tot mijn niet geringe verbazing constateerde, uitsluitend historische en philo- sofische werken. Van de boeken dwaalde mijn blik weer naar Wadim's koffer. Wat kon deze ver bergen Voor het eerst iri mijn leven bekroop mij het ellendige gevoel van een nieuwsgierig heid, die. er als een afschuwelijk insect op uit is zijn voelhoorns in een andermans leven te boren. Gelukkig echter wist ik de verleiding te weerstaan. Wadim's koffer, waarvan het glanzende sleuteltje zoo verleidelijk in het slot stak, 3tond hier in mijn woning veilig. Daarna bezichtigde ik nog de andere voor werpen, die mijn drie metgezellen elk in hun eigen hoekje een plaatsje hadden gegeven en ik hield mij nog lang in gedachten bezig met de vraag wat het toch is, dat van doode, nietszeggende dingen vaak zoo'n raadsel achtige bekoring doet uitgaan. Plotseling werd de deur geopend. Het was Dobrez, die mij, als steeds, wanneer ik niet bij hem was, zocht. Wg gingen samen naar buiten. Het sneeuwde spelden. Als door een krachtige hand bij_ tienduizenden omlaag ge worpen, krabden ze mij over het geheele ge zicht. Was ik nu alleen zoo gevoelig? Of hadden alle anderen er eveneens hinder van? Reeds wilde ik weer in de woning terug- keeren, toen ik bemerkte, dat de wind, die de beide laatste dagen zoo onbarmhartig in de baai had huis gehouden, boven op den heuvel een van de zeventien kruisen omver had geworpen. Ik zocht het noodige gereed schap bijeen en begaf mij met Dobrez op weg naar boven, zij het dan niet voordat ik de andfefe honden, die eveneens meewilden, had teruggejaagd. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 7