Duitsche troepen Een oproep tot rukken Zuid-Slavië en Griekenland binnen Duitsche volk Drie hevige luchtaanvallen Aan het op Belgrado DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Dagorder van den Führer Weer giroverkeer mei Duitschland ons volk Verduisteren 8.23 uur De stad brandt op vele plaatsen Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 224a MAANDAG 7 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11463. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft de volgende dagorder aan de soldaten van het Zuid-oostelijk front uit gevaardigd: Saldaten van het Zuid-oostelijk front! Getrouw aan het grondbeginsel, anderen voor zich te laten strijden, heeft Engeland, met het doel, Duitschland in een nieuwen strijd definitief uit den weg te ruimen in het jaar 1939 Polen uitverkoren den oorlog te beginnen en indien het mogelijk zou zijn de Duitsche weermacht te vernietigen. In enkele weken hebben de Duitsche sol daten aan het Oostelijk front het instrument van deze Britsche oorlogsophitsers neerge slagen en uit den weg geruimd. Op 9 April een jaar geleden heeft Enge land vervolgens getracht zijn doel te bereiken door een stoot tegen de Noordelijke flank van Duitschland. In onvergetelijken strijd hebben de Duit sche soldaten m den veldtocht in Noorwe gen eveneens in enkele weken den aanval afgeslagen. Hetgeen de wereld niet voor mo gelijk gehouden had, was gelukt. De weer macht van het Duitsche Rijk beveiligt ons Noordelijk front tot Kirkenes! Wederom enkele weken later meende de heer Churchill dat het oogenblik was aan gebroken waarop hij over het met Engeland en Frankrijk vebbonden België en Nederland op kon rukken naar het Roergebied. Toen begon het historisch uur van onze soldaten aan het Westelijk front. In den meest glorie rijken strijd der oorlogsgeschiedenis werden de legers van het kapitalistische westen ver slagen en eindelijk vernietigd. Na 45 dagen was ook in dezen veldtocht de beslissing ge vallen! Nu concentreerde de heer Churchill dé macht van het Britsche imperium tegen on zen bondgenoot in Noord Afrika. Ook daar is het gevaar door samenwerken van Duit sche en Italiaansche afdeelingen bezworen. Het nieuwe doel van de Britsche oorlogs- örgasinators bestaat thans in het verwezen lijken van een plan. dat zij reeds bij begin van den oorlog hebben opgesteld en slechts door de gigantische Duitsche overwinning steeds weer moesten uitstellen. In de herin nering aan de landing van Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog heb ben zij eerst Griekenland gepaaid met hun garantie om het vervolgens geheel dienst baar te maken aan de Engelsche doelein den. Ik heb steeds weer gewaarschuwd tegen de poging van een landing van Britsche troe pen in het Zuid-Oosten van Europa ter be dreiging van het rijk. Deze waarschuwing is helaas vergeefs gebleven. Verder heb ik getracht met steeds gelijk blijvend geduld de staatslieden van .Joegoslavië te overtui gen van de noodzakelijkheid van een op rechte samenwerking van de mogendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Nadat het nu ein delijk was gelukt de grondslagen voor een dergelijke samenwerking te leggen door het toetreden van Joegoslavië tot het xdriemo- gendhedenpact, zonder dat hierbij iets van Joegoslavië werd geëisoht, behalve het deel nemen aan den wederopbouw van een op een verstandige wijze georganiseerd Europa waaraan ook Joegoslavië en zijn volk aan deel zouden hebben, hebben in Belgrado dezelfde in Engelschen dienst staande mis dadige elementen, die reeds in het jaar 1914 de wereldoorlog hebben doen ontbranden de macht aan zich getrokken. Men heeft evenals in Polen de wilde instincten van minderwaardige individuen tegen het Duit sche rijk gemobiliseerd. Onder deze omstan digheden ben ik genoodzaakt geweest, de Duitsche kolonie onmiddellijk uit Joegoslavië terug te roepen. Want: leden en officieren van het Duit sche gezantschap en consulaire beambten werden metterdaad - aangevallen, onze ver tegenwoordigingen werden vernield, de Duit sche scholen net als in Polen verwoest talrijke volksduitschers werden weggevoerd, mishandeld of gedood. Bovendien heeft Joe goslavië, die reeds weken in het geheim re servisten onder de wapenen riep, thans de algemeene mobilisatie afgekondigd. Dit is het antwoord op mijn acht jaar lan ge, steeds geduldige pogingen me t dezen staat nauwe en vriendschappelijke betrek kingen tot stand te brengen! Terwijl nu in Griekenland wederom, even als in den wereldoorlog Britsche divisies landen, gelooft men in Servië evenals in den wereldoorlog tijd genoeg te hebben om een niéuwen aanslag te plegen tegen Duitschland en zijn bondgenooten. Soldaten van het Zuid-Oostelijk front! Thans is uw uur gekomen! Gij zult thang in het belang van het Rijk, evenals uw kame raden het een jaar geleden deden in Noor wegen en in het westen, ook het Zuid-Oosten van Europa in uw bescherming nemen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn, dan de mannen van die Duitsche- divisies, die reeds ip het najaar van 1915 op hetzelfde gebied waar gij thans aantreedt, overwinnend stre- den! Gij zult daar menschelijk zijn waar u de tegenstander menschelijk tegemoet treedt. Daar, waar hij de hem-eigen wreedheid toont, zult gij hem zonder genade neergaan-! De strijd op Griekschen bodem is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen dien al- gemeenen vijand, die evenals een jaar ge leden in het hooge noorden van Europa thans in het uiterste zuiden poogt een wen ding te brengen in het oorlogslot! Wij zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strij den, tot de laatste Engelschman ook in Griekenland zijn „Duinkerken" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereld- vijand steunt, zal met hem vallen! Wanneer de Duitsche soldaat bewezen heeft in het ijs. en de sneeuw van het hoogste noorden de Engelschen te kunnen verslaan, dan zal. hij thans nu de nood het eischt in de hitte van het zuiden zijn plicht doen! Wij allen hebben hierbij geen ander doel. dan ons volk de vrijheid en daarmee den Duitschen mensch in de toekomst zijn le vensmogelijkheid te verzekeren! De gedachten, de liefde, en het gebed aller Duitschers zijn thans weer met u, mijne sol daten! w.g. ADOLF HITLER. Berlijn. 6 April 1941. Oproep van den Führer. Gisteren heelt de Führer in een oproep aan het Duitsche volk mededeeling gedaan van dè noodzakelijkheid thans ook in den Balkan den Engelschen vijand tegemoet te treden. Na, evenals in zijn dagorder aan de solda ten, de pogingen van Engeland t.e hebben gememoreerd om op tal van plaatsen in Eu ropa andere 'volkeren voor zich te laten vechten, waarbij de Führer herinnert aan Polen, Noorwegen, Denemarken, Nederland en België, waar de beraamde Engelsche over val nog juist op tijd kon tvorden verijdeld, zegt Hitier, dat Engeland al sincls het begin van den oorlog den Balkan had uitverkoren tot strijdtooneel. Duitschland zal echter nooit dul den, dat zich evenals in den wereld oorlog op Grieksch gebied een mo gendheid nestelt met het doel van daar uit te zijner tijd een aanval te doen op de Duitsche leefruimte. De Führer gaat dan voort met te verkla ren, dat het zijn doel is geweest om Joego slavië deel te doen nemen aan den vreedza- men opbouw van een verstandig geordend Europa. Engeland gooide echter roet in het eten en wist de in zijn loondienst staande militaire clique tot een staatsgreep te verleiden. Het opgehitste volk vergreep zich toen aan Duitschers en Duitsch eigendom, terwijl .de Servische regeering onmiddellijke tot alge- heele mobilisatie overging. Het geweld, dat zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat je gens het Servische volk! Het Duitsche volk ziet vooral geen reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze vol ken niets. 't Duitsche volk zal thans évenwei met die Servische misdadigerscliqiie te Belgrado afrekenen, die meent, den Balkan voor de tweede maal ter beschikking te kunnen stel len van den Britschen aanslag op den vrede in Europa. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ineaan met het innerlijke besef, dat zijn leiding alles heeft gedaan, wat men- schelijkerwijs gesproken mogelijk was, om het deze twist te besparen. Van de voorzie nigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoudt en zegent als tot dusver. get. Adolf Hitier. Berlijn, 6 April 1941. In verband met opheffing clearing. Het giroverkeer met Duitschland is, in verband met de opheffing van de Neder- landschDuitsche clearing, hersteld. Dien tengevolge kunnen, evenals vroeger, uit het tegoed van de Nederlandsche postrekenin gen rechtstreeks bedragen op Duitsche post rekeningen worden overgeboekt. Deze over boekingen worden omgerekend tegen den koers Rm. 100 75,36, hievoor kunnen de gewone girobiljetten worden gebezigd, mits deze op de drie deelen voorzien zijn van de aanwijzing „buitenland". Terug ven »en verrtn tocht ov«r den Oceaan. De bemanning van een Dattscheti onderzeeër wordt bil aankomst in de haven hartelijk begroet (Foto WeltbtW) Winterhulp vraagt weer aller aandacht. Wij staan niet ver meer af van de derde lijstcoll$cte, die de stich ting Winterhulp Nederland als voor laatste actie voor dezen winter zal houden, en wel van Dinsdag 15 tot en met Zaierdag 19 April a s. Wederom zal een ieder een offer worden gevraagd, want de nood, is nog steeds groot. Nog steeds stroo men de aanvragen binnen, en in alle deelen van het land wordt nog armoede geleden. Daarvan moet ieder van ons zich bewust zijn, en dan zal ook niemand zich onttrek ken om mede te werken aan de groote taak: het ongedaan maken van deze wantoestanden. Iedere landgenoot kan en m,oet hierin het zijne bijdragen, in wel ken vorm ook. Doet tenminste iets, enblijft niet afzijdig door slechts toe tb zien en uw daadwerkelijken steun te onthouden. Zoo gij niet over vrijen tijd beschikt om u in de rijen der collectanten te scha ren, offert, dan spontaan, wanneer deze laatsten zich andermaal aan uw deur vervoegen. Doch ook vele helpende handen zijn nog noodig en daarom roepen wij allen op, die enkele uren be hulpzaam kunnen zijn bij het inza melen. Meldt u zoo spoedig moge lijk als collectant bij het plaatselijk bureau van de Winterhulp in uw woonplaats. Ook op de werkgevers wordt an dermaal gerekend-, dat zij hun per soneel in de gelegenheid stellen om voor winterhulp te collecteeren. Laat een ieder het zijne bijdra gen voor de komende actie. Toont uw medewerking, in wel ken vorm ook. Helpt mede den nood in eigen volk te verzachten. Vanavond gaat de verduistering In om en duurt tot morgenochtend 6 59 uur DE ENGELSCHE STRIJDKRACHTEN IN GRIEKENLAND. Berlijn, 7 April (D.N.B.) In een in Lon den in den nacht van 6 op 7 April uitgegeven officieel bericht wordt bevestigd, dat de En gelsche regeering in volkomen overeenstem ming met de regeeringen van de geïnteres seerde landen reeds voor geruimen tijd een leger naar Griekenland heeft gezonden, dat troepen omvat uit Groot Brittannië, Austra lië en Nieuw Zeeland. Ook het Britsche lucht, wapen in Griekenland is aanzienlijk ver sterkt. VON PAPEN BIJ SARADJOGLOE. Istanboel, 7 April.(D.N.B.) De Duitsche ambassadeur, Von Papen, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Turkschen mi nister v. buitenlandsche zaken, Saradjogloe. De Scheveningsche Pier 40 jaar Wie zich respecteert gaat ter piere (Van onzen Haagschen correspondent.) Op den Eersten Pinsterdag van het jaar 1901 maakten de Hagenaars hun eerste pantoffelparade boven de Noordzee: de Pier was ingebruik genomen, of zooals de offi- cieele naam is, het .Wandelhoofd Koning- gin Wilhelmina". Direct die eerste dagen al passeerden 4360 personen het draaihekje bij het loket en het is niet te tellen of te schatten hoeveel voetstappen sedertdien op het 400 meter lange houten dek, heen en terug, gezet zijn. De Pier bestaat over een maand 40 jaar en in al dien tijd is er maar weinig aan ver anderd. Alleen heeft het ronde Paviljoen aan het einde een uurwerk met een zeer groote wijzerplaat gekregen, zoodat men op eenige honderden meters afstand nog kan zien, hoe laat het is en zijn een jaar of vijftien geleden de twee pagoden op de verbindingsbrug over de Boulevard naar het Kurhausterras. afgebroken. Maar overigens is alles zoo wat bij het oude gebleven en onverminderd is de aan trekkingskracht van de Pier, waaraan eerst nog een aanlegsteiger zou zijn gebouwd, op de Hagenaars. Hij is nog altijd zóó, dat n Hagenaar, die zich respecteert, als het even kan. 's Zondagsmorgens met de zijnen „ter Piere" gaat. Daar ?iet dan iedereen ieder een. hetgeen hier nu eenmaal voor veel menschen een belangrijke bezigheid, zoo niet een levensbehoefte, is. Waar anders dan hier in Den Haag, kon een mopje als het volgende ontstaan: „Kin deren", roept vader, wanneer de slager belt, „wat willen jullie morgen, biefstuk of naar de Pier?" De kinderen, in koor: „Naar de Pier. Pa!" De vader: „Vandaag niet noodig. slager!" Zulk een rol speelt de Pier in het Haag- sche leven en daarom is een kleine herin nering aan het aanstaande jubileum wel op haar plaats. Er worden wel met minder aanleiding ju bilea herdacht a 81 Zuid-Slavische vliegmachines vernield De strijd tegen Joegoslavië is gisterenoch tend begonnen met aanvallen van sterke af deelingen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers van de Duitsche luchtmacht op kazernes, vliegvelden en andere voor den oorlog gewichtige doelen in Joegoslavië. Volgens de berichten warende Duitsche vliegers Te Belgrado bijzonder succesvol in hun aanval. Het vliegveld en de in de stad gelegen kazernes, waaronder de kazerne van de lijfgarde, werden met goed gevolg gebombardeerd. In den loop van den dag werd Belgrado nog tweemaal zwaar gebombardeerd. Reeds bij de naderingzagen de beman ning der vliegtuigen, toen zij de derde maal naderden, talrijke branden en zware vernie lingen aan vliegvelden, kazernes, bruggen en verkeersinstallaties. Zij bombardeerden nog eens met succes de overige voor den oorlog belangrijke installaties. In totaal wer den acht groote en talrijke kleinere bran den waargenomen. Op één plaats scheen een brandhaard zich bijzonder sterk uit te brei den. De Duitsche jagers schoten talrijke vij andelijke vliegtuigen neer. Het totaal aantal' neergeschoten vliegtuigen bedraagt 33. 48 vliegtuigen werden op den grond vernield* Een buitengewoon belangrijk verkeersknoop" punt ten Noordwesten van Agram werd met succes gebombardeerd. Hierbij werden in den spoorwegdriehoek een voltreffer en op- den spoorweg twee zware treffers ge plaatst. Bii de acties van het Duitsche luchtwapen zijn in totaal slechts vier vliegtuigen verlo ren gegaan, terwijl de vijand in totaal 81 vliegtuigen verloor. Italiaansche vliegers vielen met groot sue- ces vliegvelden in Herzegowina aan. Contact met den vijand. Na het overschrijden van de Servische en Grieksche grenzen kwamen de troepen van het Duitsche leger in den loop van den dag overal in contact met den vijand. On danks het moeilijke terrein en het door den vijand geboden verzet rukken zij vol gens plan op. De opmarsch van het leger wordt doeltreffend door het luchtwapen ondersteund. Engelschen op Joegoslavische vliegvelden. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de bodemorganisatie van de Joegosla vische luchtmacht reeds door Britsche troe pen overgenomen is. Vrijdag en Zaterdag zijn de eerste Britsche vliegtuigen in Joego slavië aangekomen. Engeland en Amerika Joego-Slavië helpen. zullen De Britsche berichtendienst meldde gis teravond, dat in Londen bevestigd wordt, dat het Britsche empire Joegoslavië, zijn vollen steun zal verleenen. Ook de V.S. hebben bij monde van hun minister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaart, dat de Amerikaansche regeering zoo senl mogelijk zorg zal dragen voor het leveren van orlogsmateriaal aan Joego- Slavië. Regeling voor verkoop van tweedebandsch auto's? Naar-wij vernemen, wordt overwogen, ook den handel in gebruikte auto's onder de prijsbeheersching te brengen. De bedoe ling zou zijn, na deskundige taxatie een waardebewijs af te geven. Boven het hierop vermelde bedrag mag de verkooper dan slechts 15 procent winst berekenen en ten hoogste 5 procent voor reparaties of nieu we voorzieningen. De bedoeling zou zijn, dat zulk een Be wijs slechts voor beperkten tijd zal gelden, waarna nieuwe taxatie noodig zou zijn in geval een gegadigde zich voor de bewuste tweedebandsch auto aanmeldt.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1