Duitschers nemen Saloniki in Totalisatorverbod DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Turksche houding Belgrado brandt Het benoemingsrecht AS OFFENSIEF OP SUEZKANAAL GERICHT Verduisteren 8.29 uur opgeheven Laan. Schapen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. DONDERDAG 10 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11466. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Duitsche opmarsch met onverminderde kracht voortgezet GRIEKSCHE LEGER TEN OOSTEN VAN DE VARDAR GEEFT ZICH OVER. DE EGEISCHE ZEE BE REIKT. Na de doorbraak door den Roepel- pas, welke door de Grieken taai en iel werd verdedigd, en na de inne ming van Saloniki, heeft het ten Oos ten van de Vardar strijdende Griek- sche leger, zijn hopeloozen toestand inziend, gisterochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neerge legd. Sterke Duitsche gepantserde forma ties zijn uit Joegoslavië Zuidwaarts opgedrongen en hebben Saloniki in genomen. Na deze doorbraak tot aan de Ege- ische Zee zijn de Grieksche troepfen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Na de inneming van Usküb /'Skopfle) en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Alba- neesche oostgrens gepasseerd en Te- tovo en Prilep ingenomen. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duit sche troepen Xanthi ingenomen en de kust van de Egeïsche Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Snelle troepen en gepantserde afdee- lingen der groep von Kleist hebben gisteren om 11 uur Nisj ingenomen. Tijdens den opmarsch uit Stiermar ken werd Marburg bezet, en werd op den zuidelijken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Engedsche troepen nog niet in contact met de Duitsche. Te Londen is gisterochtend bekend gemaakt dat Duitsche troepen zich in de buurt van Saloniki bevinden Militaire kringen wijzen erop, dat Saloniki niet v. vitale beteekenis is en dat het Engelsche expeditie-corps, dat naar schatting 40 tot 60.000 man telt, op ster ke verdedigingslinies ten Zuid-westen van Saloniki stelling heeft genomen. Tot dusver zijn zij niet in contact met de Duitsche troe pen geweest. Het is nog niet bekend, waar de Engelschc troepen zullen opereeren. Men speert te Londen van de mogelijk heid van tactische verrassingen, als gevolg yan de aanwezigheid van Britsche troepen. In diplomatieke kringen te Londen is men, volgens een S.P.T.-bèricht uit de En gelsche hoofdstad, eentgszins teleurgesteld over de aarzeling van Turkije om een ver klaring over den'nieuwen toestand af te leg gen. De Engelsche correspondenten te Ankara spreken vandaag de verwachting uit, dat de Turksche regcering ondanks de veranderin gen op den Balkan haar houding tegenover het conflict niet zal wijzigen. S.P.T. meldt uit Ankara: Volgens een-offi- cieele medecjeeling heerscht cr in Turkije .volkomen .rust. Slechts wéinige Duitsche staatsburgers verlaten Istanboel. Burgerbevolking ontruimt. Thra cië. United Press bericht uit Istanboel'. dat vol gens daar binnengekomen berichten, een stroom Grieksche vluchtelingen uit het Ma- ritza-dal op Turksch gebied begint aan te komen. Deze berichten melden tevens, dat de Duitsche troepen reeds geheel West-Thracië 'hebben bezet. S.P.T. bericht uit Boekarest, dat liet Roe- meensche blad „Curentul" uit Constantza bericht, dat geheel Thracië door de burger bevolking is ontruimd. Ongeveer 1' millioen menschen zijn .naar binnen-Griekemland ge dirigeerd. Bijzonderheden over de verras sende actie. Als aanvulling op het weermachtsbericht van heden verneemt het D.N.B. nog de vol gende bijzonderheden: Het weermachtsbericht van den 9den April meldt sucesjjcn van de Duitsche gevechts troepen, die alle verwachtingen overtreffen. Onder liet opperbevel van den generaal-veld- maarschalk List staande snelle troepen en divisies infanterie hebben de Joegoslavische grensversterkingen doorbroken. Ondanks hevig vijandelijk verzet en on danks het bergachtige terrein zijn hun stoot troepen op don derden dag na het openen van het offensief reeds honderd km. diep in het bekken van Usküb. (Skoplje) doorgedron gen. In dit bekken loopen alle spoorlijhen van Zuid Servië tezamen, welke Usküb met Nisj en Belgrado in het noorden, met de Ser vische industrie- en mijngebieden in het noordwesten, met Salonikinaar hét zuiden en rnet Bulgarije naar het oosten verbinden. Met den opmarsch in het bekken van Us küb is derhalve het. vitale centrum van het geheele Zuid-Servische spoorwegnet in Duit sche handen gevallen. De gevolgen van dit verlies voor' de Joegoslavische oorlogvoering zijn op dit oogenblik nog niet te overzien. Deze Duitsche gevechtsgroep heeft door haar krachtigen aanval reeds de Vardar be reikt, die zij ook al overgetrokken is. Door de forceering van de Vardar- linie, die door haar rotskloven en moeilijk toegankelijk terrein een bui tengewoon zware natuurlijke hinder paal vormt, zijn de Joegoslavische legerformaties van de Grieksch-En- gelsche legers gescheiden. De Grieksche „Maginotlinie" De aan de Grieksche grens bewerkstellig' ded oorbraak door de Metaxas-linie, de Grieksche „Maginot-linie" is een wapen feit, dat met het oog op de moeilijkheid van do gegeven govechtsopdracht, de sterkte van de vijandelijke fortificaties cn de onbegaanbaarheid van het terrein op één lijn gesteld kan worden met de groot ste daden van de Duitsche troepen in de gedenkwaardige bergveldtochten van den wereldoorlog. In jarenlangen arbeid is hier met gebruikmaking van alle ervarin gen uit den bergoorlog een verdedi gingsstelsel ontstaan, dat met alle aanvallen scheen te spotten. Tot op 2000 m. hoogte reikt deze gordel bergvestingen, die met krachtig versterkte bunkers, steunpunten en in de rotsen uit gehakte gevechtsstellingen is bezaaid. Door onderaardsche gangen verbonden ho len en in de rotsen uitgehakte schachten, die tot tachtig' treden diep onder den grond loopen, schenen de bezetting ook tegen 't krachtigste artillerievuur en de zwaarste hommen te beveiligen. De inneming van Derna, die het Duitsche weermarhtsbericht ven heden meldt, ken merkt de afmetingen van de overwinning, die de Duitsch-Italiaansche troepen na hun verrassenden aanval in de omstreken van El Brega Agedabia hebben bevochten Eerst tijdens de onafgebroken achtervolg ging zijn de vruchten van deze overwin ning gerijpt, die een aajital belangrijke steunpunten vooral aan de kust van Cyrenaica in de macht van de Duitsch- Italiaansche legerformaties heeft gebracht. Al moet ook op het Afrikaanschè strijd- tooneel anders dan in Europa met groote afstanden rekening worden gehou- den.tocli toont de in één week tijdens de achtervolging afgelegde afstand van 700 km., daf het Libysehe front van het Engel sche NijUegèr uit zijn voegen is geraakt. Ook de Engelsche berichten laten door schemeren hoe verrassend deze krachtige prestaties van de Duitsche-Italiaansche troepen in Noord-Afrika zijn boven allen lof verheven. Ook het Duitsche luchtwapen heeft dapper meegeholpen. Talrijke bom men, die in Engelsche kolonnes en troe penconcentraties ontploften, hebben de vij andelijke strijdkrachten uiteengedreven.. De uitwerking van deze bommen werd nog ver hoogd door de stormachtige aanvallen v. de Duitsche jagers, die zich in scheervlucht op de uiteenstuivende vijandelijke afdeelin- gen stortten en deze onder mitrailleur- en ander geschutvuur bedolven. Bepaald door de eigen belangen. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt gemeld: Mét betrekking tot de verhouding van Tur- kije tegenover de gebeurtenissen op den Balkan werd in antwoord op een vraag van buitenlandsche zijde in de Wilhelm- strasse verklaard, dat Turkije zich in zijn besluiten door de eigen belangen schijnt te laten leiden. In de DuitschTurksche betrekkingen, zoo werd voorts van Duit sche zijde vastgesteld, is geen verandering gekomen. In politieke kringen van de Rijks" hoofdstad kan men overigens het bericht, dat de Duitsch® ambassadeur, von Papen, weer een bezoek aan den president van de Turksche republiek gebracht heeft, niet bevestigen. Russische ambassadeur bezoekt de Wilhelmstrasse. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt verder gemeld: Naar in politieke kringen vernomen wordt, heeft de SovjetRussische ambassa deur te Berlijn. Dekanosof een bezoek ge bracht aan het Rijksministerie van buiten landsche zaken. Naar men in de Wilhelm strasse hierover verklaart, betrof dit be zoek een gewone bespreking met den staats secretaris in het Rijksministerie van bui tenlandsche zaken. Matsoeoka weer bij Molotof. Gisterenmiddag is de aangekondigde twee de bespreking tusschen Matsoeoka en Molo tof gehouden. Met dit <l"»e) begaf de Japan- sche minister zich in gezelschap van den Japanschen ambassaduer om vier uur 's middags plaatselijken tijd naar het Kremlin. De bespreking duurde ook dit maal omstreeks drie uur. Steekvlammen als bliksemstralen. O vei- het effect der aanvalen van het Duitsche luchtwapen op militaire doelen te Belgrado wordt door bewoners van het Roemeensche-Joegoslavische grensgebied ge meld, dat bij het vallen van de duisternis de gloed van reusachtige branden op af standen van 60 to 70 km. zichtbaar was. Soms stegen enorme steekvlammen als bliksemstralen om hoog. Op afstanden van 2tot 3 uur gaans was steeds weer het doffe gedreun, van zware ontploffingen te hooren geweest. Zes Britsche generaals gevangen genomen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verovering van Derna, dat pas na harden strijd onder bevel van luitenant-generaal Rommel geno men werd, is ook El Mechili, 80 kilometer ten Zuidwesten van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troepen gevallen. Daarbij zijn zes generaals en twee als gene raal fungeerende kolonels, alsmede ruim 2000 man vijandelijke troepen gevangen genomen Het buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien." Gelijkgerichte onderwijspolitiek wordt wenschelijk geacht Stoken tegen Duitsche overheid moet nit zijn. 's-Gravenhage, 9 April: Van bevoegde zijde wordt de volgende toe lichting op het nieuwe besluit, dat wij el ders in dit nummer publiceeren, inzake de benoeming van onderwijzend personeel ge geven. De bedoeling van het besluit is, een ge lijkmatige personeelspolitiek op alle Neder- landsche scholen te waarborgen, zonder de tot nu toe gebruikelijke plaatselijke initia tiefneming in gevaar te brengen. Blijkens de tot heden verkregen er varing heeft de Duitsche bezettings macht vooral voor deze verordening groote belangstelling. De talrijke voor een deel tegen haar ge richte voorvallen bij Nederlandsche scholen hadden door heldere onderwijspolitiek zon der dwang voorkomen kunnen en moeten worden. Voor de keuze van het onderwijzend per soneel heeft voortaan de secretaris-generaal met de door hem aangewezen instanties uit eindelijken invloed verkregen, zoodat hij nu ook tegenover de bezettingsoverheid de ver antwoordelijkheid met voldoende waarborgen kan dragen. Het zal nu de taak der plaatselijke over heid en die der schoolbesturen zijn, hem de vervulling van 'deze in het belang van he# Nederlandsche volk op zich genomen taak te vergemakkelijken. Want hun zaak en hun zelfstandigheid mogen niet lichtvaardig op het spel worden gezet. Met de modernste oorlogsmid delen wordt koloniale oorlog gevoerd. In verband met de groote snelheid, waarmede de Duitsch-Italiaansche gemotoriseerde troepen in Noord- Afrika oostwaarts oprukken, is men te Rome volgens U.P. in wi^de kring van meening, dat de Engelschen, die hun troepen door het zenden van sterke contigenten naar Grieken land, Joegoslavië en Oost-Afrika ver zwakt hebben, niet in staat zujlen zijn een Duitsch-Italiaansche actie over de Egijptische grens te verhin deren. Dit schept de mogelijkheid van een ernstige bedreiging van Cairo en het Suez-kanaal. Men verklaart, dat. het inzetten van de modernste oorlogsmiddelen op oorlogstoo- neelen, waar tot dusverre slechts koloniale strijdmethodes werden toegepast, welke tac tiek in December, voor het. eerst door de Engelschen werd gevolgd, wel eens een boe merang zou kunnen blijken. De Duitschers zijn wellicht niet zoo met den kolonialen oorlog vertrouwd, des te grondiger kennen, zij echter de moderne Europeesche oorlog voering, hetgeen de Engelschen in Noord- Afrika bemerkten. De doelen van het Noord-Afrikaan- sclie offensief zijn weliswaar noch van Duitsche, noch van Italiaansche zijde bekend gemaakt, men gelooft echter algemeen dat de strijdkrach- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 53 uur MAATREGEL TER BEVORDERING VAN DE PAARDENFOKKERIJ. Het nieuwe verordeningblad brengt een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en visscherij ter bevordering van de paar denfokkerij, waarin het volgende bepaald wordt: Door de secretarissen-generaal van de de partementen van justitie en van landbouw en visscherij kan aan een of meer rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen of stichtingen onder nader te stellen voorwaar den worden toegestaan, ter bevordering van de paardenfokkerij, bij harddraverijen en paardenrennen een totalisator te organisee- ren. Het houden van zoodanigen totalisator en het wedden daarbij is niet strafbaar, indien de gestelde voorwaarden in acht worden ge nomen. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. ten van de As niet tevreden zullen zijn met de herovering van geheel Cyrenaica, doch bovendien^' zoo ver en zoo snel Egypte binnen zullen dringen als de Britsche tegenstand dit veroorlooft. Het bereiken van het Suezkanaal zou als een antwoord van de as op Roosevelts aan kondiging werken ,dat men in de toekomst mogelijk Amerikaansche handelsschepen tot Suez zal laten varen. De leveranties der Vereenigde Staten voor Griekenland, Joego slavië en de in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee opereerende Engelschen zouden dan hun doel niet kunnen bereiken Bovendien zouden de land- en zeestrijd- krachten v. Engeland in de oostelijke helft van de Middellandsche Zee in gevaar ge raken afgesneden te worden. Vroeger dan andere jaren is men In Drente reeds met de vervening begonnen. Ook de vrouwen laten zich niet krachtdadig mede. onbetuigd en helpen (Foto's Pax-Holland). Nieuwe crisis in Oost-Azië verwacht Hiranoema doet beroep op pro vinciale gouverneurs. De minister van binnenlandsche zaken Hiranoema heeft in een rede ter conferen tie van de provinciale gouverneurs ver klaard, dat er zich in Oosf-Azië ieder oo genblik een nieuwe groote crisis kan ont wikkelen als gevolg van den ernstigen toe stand, in dit deel van de wereld teweegge bracht door Groot-Brittannië en de Ver eenigde Staten, die eenerzijds de economi sche blokkade tegen Japan krachtig nau wer aanhalen en anderzijds hun steun aan Tsjang-Kai-sjek vergrooten. Met voldoening constateerde de minis ter daartegenover de gestadige vorderin gen bij den opbouw van het nieuwe Azië, l het sluiten van een overeenkomst tot re- 1 gelinp van de fundamenteele betrekkingen tusschen Japan, Mandsjoekwo en China en de vriendschappelijke bijlegging van het grensgeschil tusschen Thailand en Fr. Indochina door bemiddeling van Japan, waardoor de weg is gebaand voor een be langrijke ontwikkeling van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Japan en deze twee landen. .Er aan herinnerend dat Japans missie bestaat in het verzekeren van een duur- zamen vrede in Oost-Azië en het scheppen yan een nieuwe orde in de wereld, zeide Hi ranoema. dat het keizerlijke decreet ter gelegenheid van het sluiten van liet drie- mogendhedenpact op 27 September 1940 de ■Tapansche natie duidelijk den te volgen weg wijst. De verzekering gevend aan de provincia le gouverneurs dat de regeering alle noodi- ge maatregelen heeft genomen om het hoofd te bieden aan alle mogelijke gebeur- lijkheden drong Hiranoema er hij hen op aan met de centrale regeering samen te I werken cloor handhaving van den' levens- standaard, bevordering van de nationale hulpbronnen, handhaving van rust en orde door een omzichtige toepassing van de wetten voor de verzekering van de natio nale verdediging en van de handhaving van de rust en door de bevolking te oefe nen in de luchtbescherming, Do minister verzocht den gouverneurs ook. het genoot schap voor nationalen dienst te helpen tot volle ontwikkeling te komen als stuwende kracht voor de campagne vr.0>- de nieuwe nationale structuur.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1