Grieksche troepen wijken naar Turkije uit Atoombommen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers bezetten Agram Grieksch- Engelsch front ten noorden van Athene? „Admiraal Scheer'' in den Indiscbeo Oceaan Minister van Kleffens confereert Benzineverbruik verder beperkt Zwendelgeruchten Verduisteren 8.31 uur Verontwaardiging in de Duitsche pers Einde der stakingen in de V.S.? V ereenigingen geschorst Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. YRIJDA& 11 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11487. Utarve elrf Kt.V. Uitg.-Mif. „HoMomh Noorderkwartier" grieksgh thracie in DUITSCHE HANDEN. Teleurstelling in Amerika. Volgens nog niet bevestigde berichten rijn Grieksche troepen naar Turksch ge bied uitgeweken. Het betreft nog slechts kleine contingenten, die door de Turksche grenspolitie zijn ontwapend. Volgens een D.N.B.-bericht uit Berlijn neemt het aantal door de Duitsche troepen gemaakte Joegoslavische krijgsgevangenen gestadig toe. Behalve de reeds vermelde 20.000 krijgsgevangenen in Zuid-Servië heb ben zich op talrijke andere plaatsen ver strooide afdeelingen overgegeven. Onder We zes generaals die in Zuid-Servië gevangen genomen zijn bevindt zich een geheele di visiestaf In welingelichte kringen te Berlijn ver luidt volgens A.N.P. dat van het Grieksch- Macedonische leger, dat Woensdag de wa pens heeft neergelegd, tot dusver 80.000 man krijgsgevangen zijn gemaakt. Men voegt hieraan echter toe, dat dit getal in het geheel niet definitief is. Naar aanleiding van het bericht, dat de Duitsche en ïtaliaansche troepen in Zuid-Joegaslavië in con tact met elkaar zijn gekomen en dat de in Albanië staande Griek sche strijdkrachten, uit vrees alge- sneden te worden, zich naar het Grieksche binnenland terugtrek ken, is men te Rome volgens U.P. van meening, dat de Grieken is sa menwerking met de uit Noord- Afrika en Palestina overgebrachte Engelschen, Australiërs en Nieuw- Zeelanders zullen trachten ten Noorden van Athene den voor- naamsten tegenstand te bieden. De vraag, waar de weken geleden in Griekenland aan land'gezette Engelsche troepen, waarvan de sterkte 200.000 man zou bedragen, zijn, heeft de omroeper van de Columbia Broadcasting Company te Ankara, volgens een A.N.P.-bericht uit New York, beantwoord, met er op te wijzen dat ongeveer 40.000 a 60.000 Engelschen voor het uitbreken der vijandelijkheden in de tweede verdedigingslinie aan den Olmypus bij Betrini, ten Zuidwesten van Saloniki,lagen. Klaarblijkelijk was het de bedoeling hen in geval van nood en al naar gelang de behoefte naar het Noorden of Oosten te dirigeeren Op het oogenblik nu de vijandelijkheden zijn begonnen, is het niet bekend, aldus verklaarde de omroeper verder, waar de Engelschen liggen. Men gelooft echter niet. dat zij reeds met den vijand in contact zijn gekomen. Volgens hetzelfde persbureau is Grieksch Thracië thans geheel in handen vandeDuit- schers. Een groot aantal vluchtelingen heeft de Turksche grens reeds overschreden. Te Istanboel verluidt, dat de Bulgaarsche troe pen op Duitsch voorstel verscheidene kilo meters achter de grens zijn teruggetrokken, om hét in werking treden van het casus foederis, in het kader van het Balkanpact, te vermijden. Turksche kringen te Istanboel geven on omwonden toe, dat de situatie in Grieken land zeer ernstig is. Te Londen verluidt, aldus een United Press-bericht uit de Britsche hoofdstad, dat de Engelsche troepen in Griekenland een verdedigingslinie ten Westen van Saloniki betrokken hebben. Wat zal Turkije doen? Reuter meldt uit Ankara, dat men aldaar meent te weten, dat de Turksche minister van buitenblad sche zaken, Saradjoglu tij dens de geheime zitting van het Turksche parlement heeft verklaard, dat de Turk sche regeering "bij haar politiek zal blijven volharden. Turkije zal echter de ontwikkeling der situatie met de grootste aandacht blijven volgen. Joegoslavische kringen te Istanboel wei gerden iets over de Woensdag aan de Turk Sche regeering overgelegde beschuldigingen dat Bulgaarsche troepen tegen Joegoslavië zouden hebben deelgenomen, mede te dee- len. De gewijzigde Joegoslavische tactiek schijnt het gevolg te zijn van de verklaring waarin men zeide dat op geen enkele plaats Bulgaarsche troepen aan den strijd hebben deelgenomen, alsmede aan den door Londen gegeven raad, de aangelegenheid te laten rusten, zoolang de Bulgaarsche regeering den wensch te kennen geeft formeel buiten het conflict te blijven. Het resultaat van deze ontwikkeling zon in elk geval kunnen zijn, dat men van Turkije niet meer verwachten kan, dan dat het aan zijn verplichting vasthoudt, om Joegoslavië te hulp te komen, indien dit land door een andere Balkanmogendheid wordt aangeval len. Joegoslaven beschieten Roemeen- sche stad. Naar uit het Roemeensche banaat wordt gemeld, is gisteren het aan den Donau ge legen Roemeensche plaatsje Oud-Moldawa door Joegoslavisch geschut beschoten. Verder is een autobus, die van Orsjawa naar Oud-Moldawa reed en waarin veertig Roemeensche boeren hadden plaats geno men, van den Joegoslavischen oever af met machinegeweervuur bestookt. Drie inzitten den werden gewond. Persindrukken over den toestand. In de Britsche hoofdstad kan men niet be grijpen, dat het noch aan Grieken, noch aan Joegoslaven of Engelschen gelukt is, den Duitschen opmarsch te stuiten, schrijft de „Nya Dagligt Allehanda" uit Londen, en het blad vervolgt: .Terwijl men nog twee dagen geleden in de Britsche. hoofdstad verklaarde, dat de val van Saloniki de keer van den oorlog zou zijn, verklaart men thans, dat Engeland nooit het voornemen gehad heeft, die smalle Griek sche kuststrook ten Zuiden van de Bulgaar sche grens te verdedigen. Nadat het optimis me van Londenx afgeloopen Zondag het hoog tepunt heeft bereikt, is men thans aan de Theems in een geheel andere gemoedsstem: ming geraakt en verklaart men teleurge steld, dat er op het oogenblik aan een keer punt of sifcces van de bondgenooten in het geheel niet te denken valt." DE TIMES OVER DE REDE VAN CHURCHILL. In een commentaar, die het opschrift .Verlies en Winst" draagt, legt de „Times" den nadruk op de pesimistische verklarin gen van Churchill. Het blad schrijft onder meer: Temidden van gevaren moest ChurchilJ winst- en. verliesfactoren beoordeelen. waar bij echter de laatste berichten overwegend slecht waren. De eerste stormloop der Volgens verklaring van den chef der Britsche zeemacht te Sin gapore. De chef van de Britsche zeemacht in Singapore admiraal Layton, ver klaarde volgens U.P. dat het Duit sche pantsenschip Admiraal Scheer thans in den Indischen Oceaan ope reert tusschen Madagascar en de Seychellen. (De „Admiraal Scheer" is een der zgn. vestzakslagschepen van 10.000 ton, die door Duitschland overeenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versailles werden ge bouwd. Het eerste schip van dit type, de „Deutschlaind", die thans „Lüüzow" heet, liep in 1931 van stapel, de „Admiral Scheer in 1933. Het derde schip van deze klasse, de „Admiral Graf Spee", werd in 1934 te water gelaten; het is verleden jaar bij Mon tevideo ten onder gegaan.. Red.) Duitsche gemotoriseerde colonnes, de wer kelijke bliksemoorlog. is opnieuw overwel digend gebleken, in weerwil van de ter reinmoeilijkheden op den Balkan. Saloniki is gevallen. Noord-Griekenland in tweeën gesneden, de Joegoslavische verbindingen te Skoplje verbroken. Groote gevechten moe ten nog verwacht worden en de Britsche strijdkrachten, die de Grieken en Joegosla ven steun, zijn nog niet in actie gekomen Maar de eerste drie dagen van den veld tocht moeten de hoogste verwachtingen van den vijand hebben vervuld. De tweede tegenslag, dien Churchill moest toegeven, is veroorzaakt door de onverwachte kracht en snelheid van den Duitschen opmarsch in Libyp." Koning Peter vraagt bommen werpers. Uit New York meldt S.P.T.: Koning Peter heeft in antwoord op het telegram van sympathie van president. Roo sevelt zijn hartelijken dank uitgesproken en den president dringend verzocht 300 bommenwerpers naar Joegoslavië te zen den. Besprekingen te Manilla. - V. S. zonden Singapore beschermen. Volgens een bericht van Domei uit Manila is de conferentie tusschen den commissaris der Ver. Staten, Sayre, den commandant van de Britsche strijdkrachten in het Verre Oos ten, generaal Brooke Popham, en den vroe- geren minister van buiten landsche zaken van de Nederlandsche emigrantenregeering mr. van Kleffens. welke twee dagen geduurd heeft, thans geëindigd. Volgens een verkla ring van Sayre betrof de bespreking een al- gemeene gedachtenwisseling. terwijl Domei meldt, dat de onderhandelingen liepen over een gemeenschappelijk verdedigingsfront. Generaal Popham en mr. van Kleffens zijn naar Singapore, resp. Batavia vertrokken. De Ver. Staten en Singapore. De democratische senator. Lee. die reeds herhaaldelijk door de Amerikaansche regee ring is gebruikt als wegbereider voor ko mende maatregelen, heeft voorgesteld, dat de Amerikaansche vloot de bescherming van Singapore op zich neemt om den Engelschen gelegenheid te geven hun vloot op de stri.id- tooneelen te versterken. De besprekingen te Batavia. Josjizawa, de speciale Japansche gedele geerde voor de economische besprekingen met Nederlandsch-Indië, is gisteren per vlieg tuig vertrokken om de Paaschvacanlie op Bali door te brengen. Hij wordt Maandag te Batavia terugverwacht. De huidige benzinesituatie in ons land maakt voor het oogenblik een drastische beperking noodzakelijk. Van overheidswe ge moeten in dit verband de volgende maatregelen worden genomen: Het bij beschikking van 31 Maart 1941 no. 12695 n.g. aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 April 1941. zijnde de 10e motor- brandstofdistributieperiode. wordt verlengd tot en met 31 Mei 1941. Als 11e distribtuieperiode wordt niette min aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 Mei 1941. Als gevolg hiervan zullen wederverkoo- pers van 1 tot en met 31 Mei a.s. zoowel de thans geldende lila coupons met zwar ten letteropdruk en ingedrukt in paars het cijfer 10 mogen accepteeren als de voor Med ontworpen coupons van lichtbruine kleur met zwarten letteropdruk en in ge drukt in bruin het cijfer 11. Speciale aandacht van wederverkoopers wordt gevraagd voor den thans verschoven datum van laatste inzending aan leveran ciers van opplakvellen met coupons. De- MET ééN PROJECTIEL KAN EEN GEHEEL LAND VER NIELD. Voorloopig nog slechts een theoretische mogelijkheid. De internationaal beroemde Deen sche geleerde professor Niels Bohr heelt dezer dagen op een vergade ring van het Deensche genootschap vuur uitbreiding van de kennis der natuur gesproken over de moge lijkheden van gebruikmaking van de atoomenergie. Hij gewaagde daarbij ook van de atoombommen, waarover hier en .laar wordt gesproken, doch daar omtrent gaf hij een geruststellende inlichting, aldus leest het llsbl. in liet Deensche dagblad „Politiken" Men kan de atomen van het eiement urailium splitsen en Je theoretische mogelijkheid is aanwezig dat men ook een bom kan maken van deze gesplits te atomen. Zulk een bom zou eeni- ge honderden miJlioe'nen malen krachtiger zijn dan de bommen, welke do oorlogsindustrie tot dus ver heeft uitgevonden. Eén zoo'n bom zou een heel land kunnen verwoesten. Maar. zoo voegde prof. Bohr er aan toe, er is blijkbaar geen ge vaar aanwezig dat men in de practijk zulk een bom zal kunnen vervaardigen. Deze zou in de han den van den fabrikant ontploffen en de kosten van de vervaardiging zouden alle tot dusver bekende maatstafen overschrijden. Over de atoomenenergie als warmtebron zeide prof. Bohr, dat leze kwestie zeer actueel was en olat, wanneer zij werd opgelost, -dit een volledige omwenteling zou be- teekenen in de. geheel warmtevoor ziening van de wereld. uiterste datum, waarop April-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezonden, wordt bepaald op 2 Juni 1941. De bedoeling van de hier weerge geven maatregelen is, dat verbrui kers van motorbrandstof zich er reeds thans op zullen hebben in te stellen, dat zij met de hun voor April toegewezen hoeveelheden mo torbrandstof zullen moeten uitko men tot en met 31 Mei a.s. Toewijzing voor de maand Mei kan uit sluitend plaats hebben ten behoeve van het goederenvervoer, het, meest vitale personenvervoer, alsmede voor tractoren en stationnaire motoren voor land- en tuin- bouwdoeleinden en voor stationnaire mo toren in de industrie. 's Nachts niet kampeeren Kampeeren in tenten en over nachten in kajuiten 's nachts niet toegestaan. In een circulaire van den secretaris-gene raal van justitie aan hoofdcommissarissen en commissarissen van politie wordt me degedeeld, dat de hoogere S.S. en politie leider heeft bericht, dat naar zijn oordeel zulks in overeenstemming met de ziens wijze van den Weermachtsbefehlshaber in Nederland het kampeeren in tenten in de open lucht alsmede het overnachten in kajuiten van jachten moet worden be schouwd als een verblijf ln den open lucht In den zin van verordening nr. 188 1940, ar tikel 2 en derhalve gedurendeden In die verordening genoemden tijd (van midder nacht tot 4 uur) niet is toegestaan. WIE ZEGT DAT HET GOUD WORDT OPGEVORDERD? Van bevoegde zijde wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat het dwaas is om op zwen delgeruchten in te gaan. Zoo loopen er bij voorbeeld in Zeeland opkoopers rond, die den Zeeuwschen boerinnen wijs maken, dat haar gouden sieraden door de overheid op gevorderd zullen worden, met als gevolg dat deze sieraden voor een appel en een ei van de hand worden gedaan. Deze geruchten missen eiken grond. Naar de herkomst wordt een politie-onderzoek ingesteld Totalisator ip dienst OP DUINDIGT TWEEDEN PAASCHDAG. Na dertig jaren afwezigheid hier te lande doet de totalisator zijn intrede weer en wel voor de eerste maal op Duindigt, de prachti ge renbaan tusschen Waalsdorperlaan en Zijdeweg. waar op den Tweeden Paaschdag weder gewed zal mogen worden, zonder „bookmaker", doch met wettelijk geoorloof de bewijzen van deelneming. Het bestuur van de Nederlandsche Hard draverij- en Renvereeniging stelde heden de pers in de gelegenheid ter plaatse kennis te nemen van de op de 35 jaren oude renbaan getroffen voorzieningen. Aan het paviljoen waar men de biljetten van fl.en f2.50 voor deelneming aan een weddenschap zal kunnen verkrijgen, werd reeds de laatste hand gelogd aan de grondige restauratie, die dit gebouwtje na de pas afgekomen toestem ming moest ondergaan. Zes loketten zijn voor dit doel ingericht en bovendien op het middenterrein, waarvoor de laagste toegangs prijs geldt, drie loketten. Een bel luidt tel kens wanneer een start gegeven woédt en dan zijn van dit moment af de loketten on herroepelijk gesloten, tot de volgende start enz. In het hart van genoemd paviljoen be vindt zich de centrale kas, vanwaar de voor de wedpartijen ingezette bedragen, na aftrek van 15 procent voor de „bevordering dei- fokkerij" en voor noodzakelijke kosten (resp. 1214 en 2/4 procent) reglementair worden worden verdeeld. Ook Jiet restaurant en de toeschouwerstribunes hebben een herziening ondergaan, die het verblijf daar zullen ver aangenamen. Een luidsprckerinstallatie is aangebracht ten gerieve van alle aanwezi gen. zoodat men overal op het terrein de uitslagen goed hoorbaar zal kunnen verne men. Indien nu het weder wil medewerken, be looft het Maandag op Duindigt een middag te worden, die talloozen in spanning zal brengen en, hoe dan ook, tot ontspanning zal leiden. Zelfstandige Kroatische staat ge proclameerd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend, dat Duitsche pantser troepen gisteravond onder het gejuich der bevolking zijn binnengerukt in Agram, de hoofdstad van Kroatië. Kroatische staat geproclameerd. In een oproep, dien generaal Kwaternik gisteravond voor de radio van Agram heeft voorgelezen, komt o.a. voor. dat na zwaren strijd van het Kroatische volk en de Kroati sche oestasja (burgerwacht) gisteren dank zij' de groote besluitvaardigheid van dr. Ante Pavelitsj' Kroatië tot zelfstandigen staat ver klaard is. Voorts worden alle officieren, on derofficieren. ambtenaren, enz., aangespoord, zich te Agram of in hun plaatsen te melden en den eed op het onafhankelijke Kroatië af te leggen. ln een anderen, door Rodia-Agram ver spreiden oproep, worden alle Kroaten aange spoord, „voor de komst van den vrijheids strijder dr. Ante Pavelitsj" te vlaggen, de wapens neer te leggen en slechts voor de eigen, maar niet voor een vreemde vrijheid ta strijden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6 50 uur De Britsche aanval op Berlijn De Berlijnsche avondbladen keeren zich met verontwaardiging tegen den jongsten aanval van Britsche bommenwerpers op Berlijn, waarbij weer in het geheel geen mi litaire doelen, doch uitsluitend woonwijken, ziekenhuizen, kerken en dergelijke gebou wen getroffen zijn, welke in de geheele be schaafde wereld hoogelijk gewaardèerd wor den. De Engelschen hebben ons en de we reld opnieuw hun onvermogen getooüd, zoo schrijft de Berliner Boersen-Zeitung, om Duitschland in militair opzicht te treffen, en zij hebben met hun, jegens de beschaving schandelijke daad opnieuw aangetoond dat al hun phrases van strijd voor de bescha ving en de hoogste goederen der mensch'heid hol zijn. Het tuinhuis van Goethe te Weimar, het Mausoleum in Friedrichtsruh, thans Staats- opera, en de universiteitte Berlijn, dus plaatsen van Duitsche kunst en Duitsche we tenschap. dat zijn de doelen van Churchills luchtmacht. De verontwaardiging, die in Berlijn heerscht, aldus het blad, draagt een zakelijk en nuchter karakter. De Berlijnsche bevolking weet, dat de misdaad aan het ge bouw, waar de komende dagen „Persival" zou worden opgevoerd, dat Berlijners en vreemdelingen zoovele verheven kunsturen geboden heeft en dat bovendien den Rijks maarschalk bijzonder ter harte gaat, even honderdvoudig gewroken zal worden als de jongste aanvallen op Kiel. Het blad besluit met de woorden: ook deze luchtaanval is een bewijs voor het feit, dat het Engeland van Churchill de vijand van Europa en van de Europeesche beschaving is. Miss Perkins bepaalt een laafc sten termijn. Uit de rapporten van 'het, ministerie van oorlog blijkt, dat rond 117.000 stakers een verlies van 1.2 millioen arbeidsdagen in de bewapeningsindustrie hebben veroorzaakt over de periode van 1 Januari tot 4 April, zegt U.P. Op het oogenblik zijn nog acht sta/- kingen aan den gang. Woordvoerders van de Ford-fabrieken en van het vakverbond hopen, dat het einde van de staking nabij is. De minister van ar beid, miss Perkins, heeft 16 uur Donderdag als laatste tijdstip voor een vreedzame bijleg ging van het conflict vastgesteld. Na dit tijd stip zal de staking aan de arbitrage-commis sie voor arbeidsconflicten, die de landsver dediging raken, worden voorgelegd. De voorzitter van het C.I.O., Murray. heeft gisteren bijna een uur met Roosevelt over de stakingen in de bewapeningsindustrie, die door het C.I.O. worden geleid, geconfe reerd, o.a. over de situatie 'bij Ford en de dreigende staking bij de United States Steel Corporation. Murray weigerde bijzonderhe den over zijn bespreking met Roosevelt mede te deelen. Roosevelt niet tevreden over pro ductie. President Rposevelt is volgens kringen, die met het Witte Huis in contact staan, niet te vreden over het tempo der Amerikaansche productie. Hij acht de volgende zes maanden buitengewoon gevaarlijk en zoekt in verband hiermee een spoedige oplossing van de sta kingskwestie. Nationaal-socialisten geweerd. Naar wij vernemen heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem verschillende vereenigingen in Gelderland en Overijsel, die zich volgens hun statuten ten doél stellen maatschappelijke of cultu- reele belangen te behartigen, geschoret we- gens het feit, dat uit deze vereenigingen bepaalde personen werden geweerd, uit sluitend wegens hun nationaal-socialisti- sche overtuiging. Dergelijke daden van maatschappelijke boycot worden ontoelaatbaar geacht

Schager Courant | 1941 | | pagina 1