Voor toelagen loongrens f 1250.» gehandhaafd DE SCHAGER MARKT Winterhulp vraagt aandacht Vrijdag II April 1941 Tweede blad RAAD SCHAGEN Schagen, «enige gemeente in Noordholland, die tegen het ad vies van den secretaris-generaal de grens op 11900.te bepalen, ingaat. Adres der bonden en ad viescommissie georganiseerd over leg te zijde gelegd. De Raad is stemmerig, consta teert voorzitter. Helderschen koopen grond. Gaslncht nit 1939. Directeur eierveiling en agent arbeidsbemiddeling krijgen op slag. TOCH GASMETERHUUR? De fristeravond gehouden raadsvergade ring woonde wethouder Buiskool wegens liekte niet bij. Voorzitter: burgemeester Cornelissen, se cretaris de heer A. C. Roggeveen. Ook de heer Trap is wegens ziekte afwezig. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen zijn eenige goedkeuringen op raadsbesluiten enz. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Ho, hol Voorzitter: Hier heb ik een mededeeling... o, wacht, die is voor comité, iemand heeft haar bovenaan gelegd, ik zal haar onderaan leggen. Adres van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst betreffende tijdelijke toelage gemeente-per. soneeL B. en W. stellen voor het verzoek van het Bestuur van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst betreffende tijdelijke toelage aan het gemeentepersoneel voor kennisgeving aan te nemen. Naar de nieening van B. en W. opent het adres geen nieuwe gezichtspunten. De daarin genoem de loonen van de gemeenten Alkmaar e.a. zijn voor Schagen niet maatgevend. Alk maar en Zandvoort behooren tot de le klas gemeenten, de andere tot de 2e klas ge meenten ingevolge het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren, terwijl de ge meente Schagen tot de 3e klas behoort. Het bruto-weekloon van vaklieden in de ge meente Schagen bedraagt f 31.67 (gemeen te-timmerman, straatmaker en le plantsoen arbeider). De standplaatsaftrek in aanmer king genomen, gaat het loon in Schagen nog boven de loonen in het adres aange haald. De inhoud van het adres van den bond .publiceerden wij eerder. Er is nadien een ver gadering van de commissie van georgani seerd overleg geweest. De commissie advi seerde den gehuwden leden van het ge meentepersoneel thans 6 tot een loongrens van f1900.— te geven, in afwijking met het reeds genomen besluit in vorige vergadering. B. en W. wenschen hierop niet in te gaan. De heer Folkerts zegt, dat gezien wat in hrceden omtrek is gebeurd, Schagen de eeni ge gemeente is die anders heeft gedaan. Men kan er over redetwisten of de loonen voldoen- _j zijn, maar het kardinale punt zijn de le vensomstandigheden en het levenspeil. Een gulden meer of minder speelt geen rol. Spr. verzoekt het raadsbesluit te wijzigen. Voorzitter wil er niet veel meer van zeg gen, Schagen staat voor een kleine plaats met de loonen aan de spits. De tijd is duur, dat is waar, maar waar blijft de grens? Dan is er geen salaris hoog genoeg! De goede wil is gebleken, door tot f 1250 te gaan; aan waardeering- voor de werklie den doet spr. niets af, wij hebben eminente werklui. Weth. Wissekerke zegt dat de commissie van Overleg heel plezierig vergaderd heeft, maar nieuwe gezichtspunten kwamen er niet Evenals voorzitter blijft spr. zijn standpunt behouden, de loonen zijn hooger dan elders; waren zij laag dan was er niets tegen. Eerst' moeten de loonen in het vrije bedrijf hooger zijn. Men moet niet vergeten dat men in de kleine plaatsen in den omtrek één werkman hoogstens heeft, of 't geldt voor een school- echoonmaakster. De heer Bijlsma zegt dat er net over ge praat. wordt of Schagen de werklieden vóór dezen tijd te veel heeft betaald! Men moet rekening houden met den wensch van hoo- gerhand In de heele provincie Noordholland i's geen gemeente, die niet tot f 1900 gaat, en daar zijn er toch grootere bij dan Schagen. Voorz. ontkent dat den argeiders te veel ls betaald, hij heeft waardeering voor ze en gunt ze een goed loon. De heer Dekker zegt dat de bonden aange ven dat de levensindex met 25 pet. is geste gen. Spr. is er voor de grens op i 1900 te stel len. Voor het voorstel van B. en W. stemmen de heeren Schilder, Leguit, de Veer, Wisse kerke, Blaauboer en Nicstadt. Tegen de hee ren Dekker, Folkerts en Bijlsma. Het verzoek der bonden wordt dus voor kennisgeving aangenomen, de grens blijft f 1250. Verzoek J- Lugtenberg om aan koop van bouwterrein. Naar aanleiding van het verzoek van den beer J. Lugtenberg, vroeger te Den Helder, thans te Schagen, om van de gemeente Scha gen te mogen koopen een perceel bouwterrein a. d. Landbouwdwarsstraat. ter grootte van pl.m. 742 M2., aangegeven op de bij de stuk ken overgelegde teekening, stellen B. en W. voor bedoeld perceel voor den prijs van f 3.50 per M2. op de voorwaarden als in het ont- werp-raadsbesluit omschr^^ Aldus besloten. Er zijn meer liefhebbers en wel de heer J Geervliet te Den Helder, die wil koopen een perceel aan het Torenplein, naast Wil- lemse, groot 430 M2. a f 6. Aldus besloten. De heeren Gebr. Kersbergen te Den Helder willen koopen terrein in de Torenstraat, tus- schen den heer Ay en de wed. Rempt a f 5.50 per M2. Hoera, in comité! Voorzitter noemt dit geval moeilijker, in B. en W. was men verdeeld! Spr. wil er in 't openbaar niet veel meer van zeggen In comité De heer De Veer: Als het over verkoop gaat heb ik liever dat de raad in comité zijn houding bepaalt. Voorzitter: Net wat ik zeggen wou. >'t Is al te gek! De deuren gaan dicht. Na opening wordt besloten de 329 M2. a f 5.50 aan gegadigden te verkopoen. Adres J. Bierman te Groenlo be treffende herstelling oven Gas. fabriek. Naar aanleiding van dit verzoekschrift waarbij deze onder overlegging van af schrift van de ter zake door het gemeente bestuur en den Directeur der gasfabriek met hem gevoerde correspondentie betref fende de onderwerpelijke aangelegenheid, verzoekt alsnog aan hem uit te betalen een bedrag van f 200.— voor het tijdens het be drijf repareeren der retorten van een der ovens, deelen B. en W. mede, onder verwij zing naar deze correspondentie, dat het werk van adressant, gehoord den heer Ir. van den Boom, Directeur der gasfabriek, zonder resultaat is gebleven. B. en W. hebben hem on 4 Juli '40 'n bedrag van f 100.— aangeboden, welk bedrag niet door hem is geaccepteerd. B. en W. stellen voor. op het verzoek afwijzend te beschikken. Een vervelende kwestie. zegt voorzitter, de man dreigt, met civiele procedure. Hij heeft nog nimmer met een gasfabriek last gehad, schrijft hij. De heer Dekker vraagt of er een vaste overeenkomst is geweest. Voorzitter beaamt dit. de man zou de retorten repareeren, terwijl ze in bedrijf waren; 't. kwam 't college al vreemd voor en 't werk werd ook niets. Na veel gezeur en geschrijf ishem f 100.— aangeboden en gezegd, houd nu je mond verder. Daar ging hij niet op in. De heer Dekker: Als we er geen last mee krijgen, is 't mij goed. Voorzitter: Ja, dat kan ik ook niet zeg gen. wat een advocaat kan uithalen, weet ik ook niet. De man zei dat hij 't kon en heeft ons in den steek gelaten. De heer Niestadt heeft 't dossier trach ten door te worstelen, doch kwam niet verder door de technische details. Zijns inziens verzwakt echter een aanbieding van f 100.de positie der gemeente. Een oordeel aanmatigen wil spr. zich overigens niet. is het niet mogelijk dat een commis sie van deskundigen door arbitrage bin dende uitspraak doet. bijv. iemand van Alkmaar en Den Helder? Voorzitter denkt dat een commissie nu, na een paar jaar de zaak ook niet meer kan heoordeelcn. De heer Bierman wijst voleens den heer Folkerts op een fout in den generator. Het zat hem niet in de retorten. Staat Ir. v. d. Boom wel zoo sterk om dat te weerleggum? Vo:orzitter: Dan had de heer Bierman de zaak vooruit maar moeten onderzoe ken. De heer Wissekerke: TTii was de laag ste en zei dat 't kon. we konden toch ook niet een ingenieur er bijhalen? De man is billijk behandeld, men wou er af wezen en een mensch zijn, door hem de ergste kosten te vergoeden. Voorzitter zegt dat de man geen eerlijke praktijk heeft uitgeoefend, hij kreeg 't. werk door een verleidelijke aanbieding en moet de consequenties dragen. Het voorstel wordt aangenomen. Voorzitter: We kunnen weer lange brie ven gaan schrijven, die man heeft zoon vruchtbare pon! Adres S. Rentenaar om verhoo ging jaarwedde als Directeur der Eierveiling. Van S. Rentenaar, directeur der gemeen telijke eierveiling. aldus B. en W., ontvin gen wij het bij de stukken overgelegde ver zoek om jaarweddeverhooging met toelich ting. Wij kunnen ons er mede vereenigen gezien de uitgebreide werkzaamheden van den directeur onder de tegenwoordige om standigheden voorloopig voor het jaar 1941 de jaarwedde te verhoogen van f 1400.— tot f 1728.—. onder voorbehoud dat de ver hooging van f 328.als een tijdelijke toe lage wordt beschouwd. De toelage wordt derhalve niet in den pensioengrondslag opgenomen. Wij willen de ontwikkeling van het bedrijf afwachten alvorens definitief ons standDunt te bepalen omtrent deze jaarwedde. Wij merken nog op dat het be drag van f 1728.— gelijk is aan de oude jaardwedde. Te zijner tijd kunt U van ons 'n voorstel verwachten tot herziening van de begrooting van het eierveilina-bedrijf voor 1941. Wij stellen U voor, overeenkomstig het vorenstaande te besluiten. De commissie voor G.O. heeft de zaak onderzocht en adviseert gunstig. Aldus besloten. KINDERTOESLAG VOOR BUR GEMEESTER, SECRETARIS EN ONT- VANGER. Naar aanleiding van den rondzendbrief van Ged. Staten dezer Provincie, betreffende invoering van een kindertoeslag-regeling voor de burgemeesters, secretarissen en ont vangers, stelt het college voor Ged. Staten in gunstigen zin te adviseeren. De heer Bijlsma zal er niet aan gaan trekken, het heeft geen zin, maar voor spr. is de zaak gelijk aan straks die met de toelage lager bezoldigd gemeentepersoneel. Waarom straks afwijzend en nu gunstig? Het is raar om nu gunstig te adviseeren. De heer Niestadt is ook verbaasd op de zelfde gronden als de heer Bijlsma. Spr. is tegen. Weth. Wissekerke zegt dat de arbeiders ook kindertoeslag krijgen, het andere 6% toeslag. De heer Leguit verklaart zich principi eel tegenstander. Voorzitter: De heer Bijlsma heeft gelijk wat de uitkomst betreft, het beteekent ver hooging van inkomen en verzwaring der gemeentelijke lasten. De heer Bijlsma- Het voorstel van straks was ook gegrond op goede loonen! Voor stemmen de heeren Schilder, de Veer, Wissekerke, Dekker, Blaauboer, Vol kers, Bijlsma. Tegen de heeren Leguit, Nie stadt.» Voorzitter: De raad is erg stemmerig van avond. BEGROOTINGSWIJZIGINGEN '40 EN '41. Deze wijzigingen zijn in hoofdzaak een gevolg van het gewijzigde belastingstelsel en gaan alzoo over belangrijke bedragen. Voorzitter: Hahaha, nu wordt er niet ge stemd en 't is toch zoo belangrijk. Onder vroolijkheid komt de raad tot de conclusie, dat er toch niets aan is te doen. VOORSTEL TOT HET ONTTREKKEN VAN ENKELE GEDEELTEN VOETPAD AAN HET OPENBAAR VERKEER. Met verwijzing naar den brief van Ged. Staten stelt het college voor aan het open baar verkeer te onttrekken. le. een gedeelte van het Keinsmervoetpad; 2e. een gedeelte van het voetpad langs de Wadsloot, welke, gedeelten in onderhoud zijn bij particulieren, een en ander aange geven op de bij de stukken gevoegde teeke ning. De voetpaden zijn inderdaad van geen be- teekenis meer. Het zuidelijk gedeelte van het Keinsmervoetpad is vervallen door den aan leg van het kanaal SchagenKolhorn en van den daarlangs gelegen provincialen weg, terwijl het voetpad langs de Wadsloot se dert jaren niet meer wordt, gebruikt. Een ontwerp-besluit wordt bij de stukken over gelegd. De heer Schilder: Waar ligt dat Wad slootpad? Ik heb 't nooit kunnen vinden. Voorzitter: Een landpadje is het ik weet 't ook niet, ik ken alleen het Spaansche Pad.- Na bestudeering van de schetskaart wordt het pad met een algemeen óóóh uitge vonden. Aldus besloten. Voorzitter (droog): Er werd niet over ge stemd. B.STEUN. Naar aanleiding van den brief van den Secretaris-Generaal van het Dep. van Soc. Zaken betreffende steunverleening B, stelt het college voor ook voor het jaar 1941 de extra hulp aan werkloozen en kleine grond gebruikers en -tuinders van groep B te ver- lemen. overeenkomstig dien brief. De detailcijfers namen wij eerder op, de kosten zijn totaal f 82. Aldus besloten. Voorzitter: Meneer Dekker kan weer aan den gang GOEDKOOPE LOONSVERHOOGING. Voorstel tot verhooqinq van de jaarwedde van den Agent der Arbeidsbemiddeling. De jaarwcdderegeling is thans als volgt: Agent van de arbeidsbemiddeling f 336.— ambtenaar steunverleening enz. f 708.to- faal f 1044.— Het College stelt voor de jaarwedde te ver hoogen van f 336 op f 495. Ten laste der gemeente blijft, dan f 297. terwijl bij de be staande regeling f 296 ten laste der gemeente kwam. Het scheelt de gemeente dus maar 'n gulden. De totale jaarwedde zal hierdoor stijgen tot f 1203.—. De betrokken ambte naar komt na deze verhooging eveneens noe in aanmerking voor de tijdelijke toe lage van 6 (raadsbesluit van 21 Febru ari i.1.) Tenslotte merken wij nog op. dat de ar beidsbemiddeling zeer waarschijnlijk in den loop van dit jaar algeheel een Rijks zaak- wordt. De datum hiervan is nader bepaald on 1 Mei a.s. De commissie van G. O. adviseert gun stig. Aldus besloten. Verzoek van bet bestuur der Chr. Nationale school om beschik baarstelling van oelden voor het ontrekken van den schoorsteen op het schoolgebouw. Bij besluit van 21 Februari j.1. is me dewerking geweigerd voor het aanbrengen van een aanjager op den ketel der cen tra'e verwarming en hij ons daaromtrent gedaan voorstel is gesuggereerd dat bij het ontrekken van den schoorsteen met pl.m. 1 M. het euvel dat de ketel niet flink op haalt. zal zijn verholpen. Wij meenen U dan ook te moeten voorstellen thans de ge vraagde medewerking te verleenen, aldus B. en W Aldus besloten. BEGROOTING 1941. De begrooting dienst 1941 moet nader worden vastgesteld. Enkele begrotingswijzigingen dienst '40 en '41 worden aangenomen. De wijzigingen betreffen in hoofdzaak posten voor de luchtbescherming, die na be zoek van den territorialen inspecteur op diens advies gewijzigd dienen te worden. Voorzitter merkt op, dat het moeilijk ramen is voor dezen post, als er uitgaven zijn. moe ten ze toch worden gedaan, of de raad be sluit of niet. Geschat wordt een verhoo ging van f250.-*. De inspecteur was overi gens tevreden over dienst en materiaal. Nti het rijk de radiodistributie heeft genaast vervalt ook de veelomstreden bepaling pre cariorechten. RONDVRAAG. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Schilder zal overleg gepleegd wor den met den gemeente-architect, teneinde zoo mogelijk de losstraat bij de. haven 3 me ter te verbreeden, opdat makkelijker gela den en gelost kan worden. De heer Leguit meent, dat bij de overname van de gasfabriek is bepaald, dat geen me- terhuur meer geheven zal worden. Het blijkt dat menschen die twee meters hebben, nu toch voor een moeten betalen. Voorzitter weet daar niets van en zal zich tot B. en W. van Alkmaar wenden. Hierna sluiting. De raad gaat opnieuw in comité. SCHAGEN THEATER ROYAL. DE JANTJES. Als Paaschprogramma brengt Theater Royal ons de bekende Nederlandsche rolprent „de Jantjes", met Johan Kaart, Fientje de la Mar en vele andere bekenden. Drie Amsterdamsche jongens Dries, Manus en Toon bij velen in de Jordaan beter be kend als „de dolle", „de schele" en „de blau we" hebben hun militairen diensttijd ver vuld aan boord van een oorlogsschip. De laatste groote reis is gemaakt, het schip is in den Helder teruggekeerd en aangezien de meesten met groot verlof zullen gaan, heerscht er aan boord een vroolijke stem ming. Straks gaan zij naar Amsterdam te rug. Dan zal Dries zijn „Blonde Greet" weer zien, eigenares van een kleine wasschcrij in de Jordaan en Manus zal eens gaan kijken, hoe het met Jans staat, een der meisjes, die bij Greet in dienst was. Niet bij iedereen is echter de liefde bestendig van duur. Jans heeft zich getroost met een „vriend", een ouden advocaat. Maar Greet ziet de terugkomst van Dries met vreugdevol verlangen tegemoet. Gemak kelijk heeft zij het al dien tijd niet gehad. Er ontslaan vele verwikkelingen en Dries raakt in de gevangenis, waar men hem ver telt, dat Greet met andere mannen gaat. Als hij uit de gevangenis komt, wil hij niets meer van Greet weten en teekent als koloniaal. Voor het vertrek komt echter de waarheid aan het licht en de verzoening komt tot stand. Dries moet echter vertrekken. Hij past echter goed op en wordt na eeni- gen tijd bevorderd tot onderofficier. Dries trouwt Greet met de handschoen en kan haar nu over laten komen naar Indië. Een bezoek aan het theater zal u de zorgen van allen dag doen vergeten en in spanning zult u het verloop volgen van dit echt Neder landsche stuk. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Maart 1941 werd aan het kantoor te Schagen ingelegd f 20222,75, en terugbetaald f 28530,35, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 8307,60. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. SCHAGER DAMCLUB. Gisteravond speelde de Sc'hager Damclub voor een bekerwedstrijd tegen de Damclub Kolhorn in het clublokaal van den heer F. Groet. De uitsla? hiervan is: Kolhorn—Schagen. H. BergmanJ. de Vos 20 A. v. d. WelleK. Bruin 20 K. Keuris—P. Blaauboer 0—2 P. Langendijk—C. Sprenkeling 1—1 K. TenneJ. Willemse 6—2 N. Keesman—C. v. d. Oord 20 P. Klare—J. Keet 1—1 H. TimmermanG. Kos 02 A. KoogcrS. Eriks 1—1 J. v. d. Werf—J. Peetoom 20 11—9 STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 5 April stonden 8 werkloo zen ingeschreven, die allen in de centrale wei-kverschaffing werkzaam waren. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 5 April stonden 21 personen als werkzoekend ingeschreven, waarvan 1 grondwerker, 1 timmerman. 1 schilder. 2 arbeider-chauffeur. 1 stoker, 11 landarbei ders en 4 losse arbeiders. In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 36, in 1939 72 en in 1933 106. BOUWVERGUNNING. Aan den heer J. Peetoom alhier is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het verbouwen van zijn per ceel aan de Markt KEURING. Door Burgemeester en Wethouders is aan liet Bestuur, der Afdeeling van het Warm bloed Paardenstamboek toestemming ver leend tot het houden van een keuring van stambockmerriën op 25 Juni a.s. op de Ge dempte Gracht alhier. Groote omzet, drukke markt Overhouders zeer duur. Mooie koeien aangevoerd. Totaal waren deze week 423 koeien voor de Centrale aange voerd. Er waren Donderdag, op den gewonen dag dus, 30 kalfkoeien aanwezig, hoogste notee ring liep tot f475.handel goed. De marge van den handel in geldckoeien ligt hooger, maar meer dan f200.is niet besteed. Het koude weer valt wel tegen. De handel in pin ken was idem. Maar deze werden nog duur verkocht, hoogste noteering was f265.Een van onze bekende handelaren, D. Leeuwen kamp te Alkmaar, kwam hier met 15 eerste klas beste beesten, die ook den hoogsten prijs kregen. Volgende week kunnen wij ook op dien aanvoerder rekenen. Overhouders duur, handel redelijk, tot f52. Overhouders met 2 lammeren werden ver kocht voor f 82.50. Wat een prijzen! Wij kun nen ook nog vermelden dat de bekende sclia- nenhandeïaar de heer M. Besteman uit Zijpe een koppel groot 34 stuks, verkocht voor den prijs van f51.Er gaat wat om tegenwoor dig! Een mooie aanvoer van magere varkens ("schrammen), hoogste noteering f45.per stuk. Handel in biggen was zeer stug, no teering f 16—26. Tusschen 15 en 19 dezer zal in deze ge meente, evenals overal elders in den lande, weer een lijstencollecte worden gehouden van „Wintermulp Nederland". Het. zij mij vergund de collecte met een kort woord in te leiden. Reeds verscheidene malen in den afgeloo- pen winter werd door „Winterhulp een be roep gedaan op den liefdadigheidszin van rle inwoners dezer gé-meente. Reeds vele keeren zag men de ijverige collectantenen bekende busjes deur aan deur aanbieden, al of niet onder overreiking van een lijst. Was het altijd met gunstige resultaten? Het spijt mij, dat ik degenen, die dit meenen, een illusie armer moet maken. De goeden (en die zijn er gelukkig ook vele!) niet te na gesproken, toonden de inwoners van Schagen zich ten opzichte van „Winterhulp" niet altijd van hun beste zijde. Dit is te meer te betreuren* daar men in Schagen toch anders wel weet wat liefdadaigheid is. Ik zou dit gaarne anders willen hebben. Laat men toch inzien, dat „Winterhulp" in een dringende behoefte voorziet. Den nood lenigen van onze behoeftige landgenooten (en die ziin er. helaas, zoo tallooze), dat. is toch mooi werk en dat behoort men toch te bevorderen! Wil men enkele cijfers? De laatste lijsten- collecté bracht slechts f 272.50 op. Ook van de vorige collecten waren de resultaten vaak niet wat ze zijn moesten. Maar de commissie, wier voorzitter ik het genoegen heb te zijn, kreeg totaal in het afgeloopen seizoen 1882.te verdeelen onder onze armen. Dit is toch een getal, dat yoor zich zelf spreekt. Daarom: voortaan geen vooroordeelen meer tegen „Winterhulp". Laten onze bus jes zwaar worden van Uwe milde giften. De plaatselijke Directeur, J. CORNELISSEN. Er waren ook kalkoenen aangevoerd. Be taald is hiervoor f 6.per stuk. Bokken en geiten handel goed, tot f 15. Konijnen weer heel d«wr. weer tot f 12.50. Kippen tot f 6.Handel van beide goed. Weer konden wij ons verheugen over de drukte. SCHAGEN NIEUWS. 2en Paaschdag 14 April. Schagen AOudesluis. 1 uur. P. Kort. A. Molenaar, J. Koning. G. Bos, G. Anneveldt, P. Kip. J. v. d. Pijl, A. v. Nieuwkoop. H. de Graaf, J. Kater, O. de Graaf. Reserve: C. Krijgsman, P. Verra, A. Flapper. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Pieter, zoon van A. Meilink en N. Tijsen; Johannes Cornelis, zoon van C. Vlaar en S. A. Broers; Martinus Theodorus Hubertus, zoon van H. J. Tummers en C. M. A. Kroon; Elizabeth, dochter van C. Winkel en A. E. Winkel; Alida Bertha, dochter van Jac. P. Leegwater en A. Schouten; Johannes Petrus, zoon van P. A. Leijen en F. J. Blom. Getrouwd: W. Cornelissen en H. Slaper. Overleden: A. Kossen Pd., oud 19 jaar; wed. H. C. OotjersSlothouwer, oud 53 jaar wed. G. Tijsen—Sleutel, oud 57 jaar; Jac. Corne lissen, oud 66 jaar. POLITIE. Gevonden: bril in doos, rol stof, rijwielplaat je, heeren portemonnaie. Verloren: bruine dameshandschoen, rij wielplaatje, reservewiel met band, zijschot van ledikant, blauwe ceintuur. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Jac. A. Schaatsenberg van Texel, Den Burg, Weverstraat 23; Th. Elzinga van St. Maarten. B 94; C P. Weyers en gezin van Hillegom, Molenbuurt 21; K. Hibma van Egmond-Binnen, Heeremveg 332; A. J. Hel mus van Sassenheim, H. Baderstraat 16; Mei. A. A. Broers van Blokker A 157; G. J. M. Kortmann van Egmond-Binnen, Heerenweg 365; Mej. A. A Kraak van Gorinchem, Java- straat 19; P. Balkenende en gezin van Hoog woud, Zuideinde D 38. Vertrokken: Mej. Jac. Jeeninga naar Arn hem; V. A. van der Kruk naar Papendrecht, Westeinde 270; J. Rampen naar Amsterdam, Helmerstraat 70; C- VeenstraErensperger en kind. naar Doesburg; Bergstraat 39; L. Quist naar 's-Gravenhage, Blpemfonteinstr. 219; Mej Ch. C. Alleman, naar Zijpe, Scha- gerbrug E 159. BREEZAND LA HABANERA. In de nieuwe Ufa-film die in de Apollo- bioscoop vertoond wordt „La Habanera" vervult Zarah Leander de rol van een knappe, jonge Zwecdsche vrouw, Astrée Sternhjelm, die, na een bezoek aan Pucr- torico, trouwt met Don Pedro de Avila. De romantiek van het eiland die haar eerst zoo aantrok, de zuidelijke aard van haar man, dfe haar als tegenstelling van haar eigen wonderlijke natuur boeide, kunnert haar op den duur niet meer bevredigen en zij wil met haar zoontje terug naar haar vader land. Intusschen zijn op het eiland een paar artsen gearriveerd, die den strijd willen aanbinden tegen een ziekte die jaarlijks op het eiland veel menschenlevens eischt. Een van hen is dr. Nagel een oud vriend van Astrée. De autoriteiten verleenen hun geen steun, integendeel, als Don Pedro een koorts aanval krijgt, blijken zelfs dr. Nagel's ge neesmiddelen in beslag genomen te zijn. De zieke kan nu niet geholpen worden en sterft. Dr. Nagel, die reeds lang gemerkt heeft hoe ongelukkig Astrée is en nog steeds van haar houdt, keert met haar en het kind naar haar vaderland terug. Voor de Paschen dus een: Zarah Leander- filml

Schager Courant | 1941 | | pagina 5