25100 huizen Rotterdam verwoest werden in 9 Engelsche eischen aan Egypte Twee boerderijen afgebrand NEDERLAND HEEFT 3600 MILLIOEN SCHULD Goudsmidswinkel leeggeroofd Groofe kettioghandel in de Streek Recruteering in Engeland Alkmaarsche politie slaat goede slag Paaschmorgen 80000 menschea waren dakloos De gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de stad Rotterdam Dr. Voelckers gaf in de dagclijksche persconferentie te Den Haag een zeer interessante en meesterlijke verhandeling over Rotterdam. De stad Rotterdam, aldus Dr. Voelckers, heeft door de oorlogshandelingen ontzettend •geleden, 23000 woningen, die 80.000 inwoners huisvesting boden, werden verwoest Maar de stad, aldus ging Dr. Voelckers voort, ver dient alle hulde voor de energie, waarmee zij dadelijk de problemen aanvatte. Reeds den dag na de capitulatie vergaderden bij den heer N. P. van der Mandele, president van de Kamer van Koophandel, tal van Rotter- damsche voormannen, om over den wederop bouw te beraadslagen. Op 18 Mei stond in de Nederlandsche bladen een oproep van het stadsbestuur van Rotterdam om vrachtau to's, teneinde het puin weg te rijden. Den 20sten Mei meldde de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, dat de stadsarchitect Ir. Wit- teveen de opdracht van het stadsbestuur had ontvangen om een plan tot wederopbouw te ontwerpen. Sneller kan het niet. Dr. Voel ckers verklaarde, dat het aantrekkelijk is, boeiend, om in zulk een stad werkzaam te zijn. De opruim werkzaamheden werden in 6 maanden voltooid (Mei—November --19-10) Tot 20.000 arbcdcrs waren daarmee gelijk tijdig bezig. Een getal van 20.00 vrachtauto's voerde het puin weg. Deels werd dit op vrij terrein in reserve gehouden, deels voor het dichten van overbodig geworden grachten, deels voor het aanplempen van een stukje ,\an de Kralinger plas ten behoeve van de verbreeding der straat aldaar gebruikt. Moeilijkheden, die zich met de arbeiders voor deden over loon. en arbeidsvoorwaarden werden opgelost door middel van een tot dat dool ingestelde arbeiders-vertrouwens- raad, die uitnemend werkte. Het wederopbouwplan is op 10 tot 30 jaar berekend. De stad beeft thans 620.000 inwo ners. Sommigen-schatten van 2 milliocn in dc toekomst. Die schatting schijnt voorshands te hoog. Een havenstad is afhankelijk van het'zee- verkeer en kan voeden, wat door hot zeever- kcer met al wat daarmee samenhangt, ge voed kan worden. Normaal en gezond is. dat. Schiebroek, Hillcgcrsberg en JJsselmonde bij de stad gevoegd worden. Het is te verwach ten, dat zulks nog dit jaar geschieden zal. Mogelijk volgen Schiedam.en Vlaardingen la ter, maar dit is nog niet zeker. De inlijving der drie eerstgenoemde plaatsen voert het inwonertal tot 700.000 op. Verder zal het na den oorlog te wachten groote zeeverkeer het inwonertal sterk doen stijgen, maar men moet hierin toch niet nhanlastisch worden. Wellicht is op 900.000, 1 milliocn, hoogstens 1.200.000 inwoners te rekenen. Deze cijfers in elk geval liggen aan het opbouwplan ten grondslag. Hierbij is het groote probleem, om in een reeds bestaande stad met een belangrijke ge schiedenis, een nieuwe binnenstad te schep pen. In elk geval moet. vermeden worden, dat er Amerikaansch zou worden gewerkt. Leelijke bouwsels, gelijk men die soms in snel groeiende steden ziet, moeten vermeden worden. Het was een zeer goede gedachte van Ir. Witteveen voorop te stellen, dat een Rotter dammer, die in 1930 zi»n otad 'enig zou zien na ze vóór Mei 1910 verlaten te hebben, zijn eigen stad zou moeten hervinden, hoezeer ook veranderd. De molen op het Oostplein blijft, het raadhuis, het postkantoor enz., ze blijven, en noodigeri om daaromheen een stad te groepeeren, die opnieuw een echt Rot terdam zal zijn. In dezen geest wordt de ar chitectuur geleid- Het Journal de Genève publiceer teen be richt uit Londen, volgens hetwelk een cor respondent van de Columbia Broadcasting voor radio Ankara verklaard heeft, uit di plomatieke bron vernomen te hebben dat Engeland van Egypte verlangd heeft, zijn zijn leger ter beschikking van het Britsche opperbevel in het nabije Oosten te stellen. Arbeidsbemiddeling op breeder basis DOEL EN WERKING DER GEWESTELIJKE BUREAUX. Zooals reeds gemeld zal de 1ste Mei a.s. voor de arbeidsbemiddeling in ons land een belangrijke datum zijn. Dan immers treedt^ de nieuwe organisatie van de arbeidsbemidde ling, waartoe in het najaar van 1940 het besluit werd genomen, in werking. Daarmede houden de ge meentelijke arbeidsbeurzen op te bestaan, om plaats te maken voor 37 over het geheele land verspreide gewestelijke arbeidsbureaux, die, hierin bijgestaan door 148 bijkanto ren, onder leiding van het rijksar beidsbureau, voortaan de arbeids bemiddeling zullen verzorgen. Intuschen betreft het hier geenszins uit sluitend de doorvoering van een eenvormig werkende voorziening. Dit blijkt reeds da delijk uit den gekozen opzet. Terwijl de gemeentelijke arbeidsbeurzen in hoofdzaak hun aandacht schonken aan de arbeidsbe middeling in de eigen gemeente, wordt thans van rijkswege de zorg voor de arbeids bemiddeling van meet af aan als een ge westelijke aangelegenheid beschouwd. Ie der gewestelijk arbeidsbureau is erop in gericht om, met behulp van een aantal bij kantoren, de behoeften te peilen van het district, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd Hierdoor wordt reeds aanstonds een ver ruiming verkregen van de mogelijkheid tot plaatsing van werkzoekenden. Werknemers en werkgevers beiden die nen ervan te worden doordrongen, dat de ze nieuwe tak van rijkszorg hun uitnemen de diensten zal kunnen bewijzen. Terwijl eenerzijds de nadruk zal worden gelegd op een sterk levend persoonlijk contact met de werknemers, zal anderzijds bijzondere aan dacht worden geschonken aan de practi- sche behoeften van het bedrijfsleven. Niet direct op volle toeren. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat de gewestelijke arbeidsbureaux niet dadelijk bij hun inwerkingtreding tot volle krachtsontplooiing zullen kunnen geraken. Daartoe is allerhand voorbereidend werk noodig, tailooze gegevens zullen moeten worden verzameld en verwerkt, terwijl ook het vertrouwen dient te worden gewonnen van degenen, die door de arbeidsbemidde ling in haar nieuwen vorm tot elkaar moe ten worden gebracht. Er wordt echter krachtig gewerkt om c(£ organisatie zoo spoedig mogelijk tot volle werkzaamheid te brengen en haar zoodanig in te richten, dat zij haar diensten kan verrichten met de kunde, die het gewicht harer sociale functie vereischt en met een vlotheid, die aan het tempo van het mo derne bedrijfsleven beantwoordt. Uiteraard wordt bij do personeelkeuze voor liet ap paraat der arbeidsbemiddeling met deze vereischten ter dege rekening gehouden. Een telexnet zorgt voor een snelle ver binding tusschen het departement van so ciale zaken, waaronder het hoofdbureau ressorteert, met de onderscheidenlijke ge westelijke hureaux. Zoo kunnen de eewes- j teliikc arbeidsbureaux van uur tot uur op de hoogte worden gesteld van al hetgeen, waarover zij voor een vlotte taakvervulling moeten kunnen beschikken. De aanwijzing van de directeuren der ge westelijke arbeidsbureaux heeft inmiddels plaatsgevonden. Voor Alkmaar is benoemd de heer C. H. C. Sprenger te Hilversum. Donderdagmiddag zijn te Gerwcn, gemeen te Nuenen, twee boerderijen afgebrand. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer van Weert. Het vuur greep snel om zich heen. De bewoners slaagden er in het vee en den inboedel te redden. Door den krachtigen wind sloeg het vuur over naai- dc aan den anderen kant van den weg staande boerderij van den landbouwer Raavmakcrs. De brandweer uit Nuenen bestreed het vuur krachtig. Zij kon echter niet verhinderen, dat ook de tweede, boerderij iii vlammen op ging. .Ook li'icr. wérden inboedel en vee ge red. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. STATISTIEK DER RIJKSFINAN- ClëN 1940. De gewone staatsuitgaven bedroegen in 1938 f704 millioen, terwijl de oorspronkelijke raming voor 1939 en 1940 respectievelijk f745 en f741 millioen beliep. Dat is dus heel wat meer dan in 1900, toen er nog slechts f149 millioen werd uitgegeven De inkomsten hebben deze geweldige stijging in den uitga venlast niet altijd bij kunnen houden. Voor al in dc depressiejaren sinds 1931 bleken er regelmatig groote tekorten te zijn. Door ver betering in den economischen toestand lie pen de belastingopbrengsten echter dusda nig op, dat de boekjaren 1937 en 1938 met een overschot konden worden afgesloten. In 1938 bedroeg dit f32 millioen. Voor 1939 wérd een tekort van f28 millioen geraamd en voor 1940 een voordeelig Slot van f 549.000. De belastingen brachte in 1938 f600 mil lioen op, een record, dat alleen in het tijd vak 1920—1924 door de heffing der oorlogs winstbelasting is overtroffen. Per hoofd dei- bevolking beliep de opbrengst in dit tijdvak f86 en in 1938 f69, voor 1940 werd zelfs een belastingopbrengst van f630 millioen ge raamd. De gevestigde schuld had op 1 Ja nuari 1941 de ongekende hoogte van f3600 milliocn bereikt. De vlottende schuld is in één jaar tijd met f644 milliocn gestegen tot het record van f 17-42 milliocn op 1 Januari 1941. Bovenstaande gegevens z.ijn ontleend aan de zoo juist verschenen statistiek der rijks financiën 1940. Loodgieter in angst Sticht brand met zijn benzine lamp. Aan den Bezuidcnhoutscheweg 75, een groot gebouw, in Den Haag. bestaande uit drie étages, is gistermiddag brand ontstaan doordat een loodgieter bezig was met een benzinelamp een looden pijp dicht te smel ten en een houtwolvulling van een dubbel houten schot vlam vlatte. Hij trachtte het vuur te blusschen met een emmer water doch dat gelukte niet. zoodat de brandweer eraan te pas moest komen. Deze bluschtc met 2 stralen door de motorspuit. Het schot verbrandde, het plafond werd vernield en de onder gelegen etages kregen vrij veel water schade. De loodgieter bekwam licht verwon dingen. Voor achtduizend gulden horlo ges gestolen, Eergisternacht is ingebroken in den goud en zil verwinkel van de firma A. D. O ver- strijd aan de Witte de Withstraat te Rot terdam. Door vernieling van een deurpa neel zijn de inbrekers via de achterzijde binnengekomen en hebben uit den winkel een groot aantal dames- en hecrcnhorloges gestolen, waarvan aantal en waarde nog niet nauwkeurig zijn vastgesteld. Ruw ge schat is voor een waarde van achtduizend gulden verdwenen. Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie stelt een onderzoek in. Tegen dertien personen proces verbaal opgemaakt. In de gemeente Enkhuizen, Andijk en Grootebroek zijn ambetaren van den crisis- controledienst in samenwerking met de poli tie een omvangrijke kettinghandel in koffie surrogaat, thee, cacao, bruine boonen en zeep op liet spoor- gekomen, waarbij niet minder dan 13 personen zijn betrokken, die allen proces-verbaal tegen zich zagen opgemaakt. De verschillende artikelen wer den clandestien tegen zeer liooge prijzen van de hand gedaan. Men is er in geslaagd een groote voorraad goederen in beslag te nemen. Ook werd bij eenige in het. complot betrokken personen ongebanderollcerd vet in beslag gcnocinen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Fabrieksbrand bij Tiel Jong bedrijf zwaar getroffen. Even over de grens van Tiel, onder de ge meente Wadenoyen heeft gisteravond een felle brand gewoed, welke het fabrieksge bouw van de N.V. Chemische fabriek en Handelsmaatschappij v. h. Jan E. de Boerin asch heeft gelegd. Het personeel, bestaande uit 20 personen, had zijn dagtaak volbracht en had om half zes de fabriek verlaten. Kort daarna werd de brand ontdekt. De vlammen vonden voed sel in de carbolincum, het hoofdproduct van de fabriek en in overige teerproductcn en chemische stoffen en sloegen weldra naar alle kanten uit. De brandweer van Tiel stond eerst mach teloos tegen de vuurzee, maar allengs won zij terrein, zoodat omstreeks kwart over zes het gevaar voor uitbreiding, tot de be lendingen was geweken. Het jonge bedrijf is door den brand zwaar getroffen. De schade is aanzienlijk. De oor zaak van den brand is niet bekend. Na ruim zes jaar aan het hoofd der gemeente te hebben gestaan, heeft mr. J. de Blieck afscheid genomen als burgemeester van De Wijk in verband met zijn benoeming tot directeur van den Stadsschouwburg te Utrecht. De burgemeester tijdens zijn afscheidsrede (Foto Pax-Holland) Turkije wil geen oorlog Vrijwillige evacuatie van Istanboel, In een commentaar op de voorbereidingen voor een vrijwillige evacuatie van Istanboel heeft de zender van Ankara er den_ nadruk op gelegd, dat deze maatregelen geen voor boden van een oorlog zijn. Ongetwijfeld, al dus de omroep, is de oorlog tot voor de deur van Turkije gekomen, doch Turkije heeft geen oorlogsplannen. De maatregelen in kwestie zijn van denzelfdcn aard, als de ver duisteringsvoorbereidingen. De Turksche pers levert een dergel ij ken commentaar. De Turksche ochtendbladen publiceeren een officieele bekendmaking van de burger lijke autoriteiten van Istanboel, waarin den te Istanboel -vonenden Turken, die naar Anafolie wenschen te vertrekken, wordt aan geraden dit voor 15 April des avonds mede te deelen. Dit geldt in de eerste plaats voor gepensionneerden, ouden van dagen, werk- loozen, vrouwen en kinderen. NIEUWE BEVELHEBBER OVER DE BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Naar Reuter meldt is luitenant-generaal Sir Henry Maitland Wilson met het opperbe vel over dc Britsche troepen in Griekenland belast. Hij staat, zoo wordt verder gemeld, onder het opperbevel van generaal Papagos. GEEN AMERIKAANSCHE TORPEDO JAGERS MEER AAN ENGELAND. Op een op de Persconferentie gestelde vraag, zoo meldt Reuter, of Engeland nog een levering Amerikaansche torpedojagers kan verwachten, heeft Roosevclt met „neen" geantwoord. Alle mannen in Engeland, die tusschen 1 April en 1 December 1903 geboren zijn, wor den door de Londensche radio opgeroepen zich te melden voor de civiele verdediging of voor de weermacht. GOEDERENVERKEER TUSSCHEN BELGIë EN FRANKRIJK HERVAT. Het goederenverkeer tusschen België en Frankrijk is overeenkomstig de bepalingen der internationale overeenkomst op dit ge bied hervat, evenwel slechts voor zoover de tegenwoordige verkeerstoestanden zulks toe laten. Eén ei Is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Paaschei. De handel op de Bar- neveldsche markt stond deze week in het teeken van de extra toewijzing van dit distri butie-artikel. (Foto PaxHolland). Smokkelaars, prijsopdrijvers en levensmiddelenknoeiers achter haald. ONWETTIGE HANDEL IN KOLENBONNEN. Het was de politie omgevallen, dat zekere W. de M. een levendigen handel ifi kolen- bonnen dreef. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat dc kolenhandelaar St., al hier, een aantal kolenbonnen, welke hij van klanten in handen gekregen had, zon der dat hij er brandstoffen voor moest le veren, aan eerstgenoemde had verkocht. Aan gezien de prijzen voor deze bonnen in hevi ge mate werden opgedreven, leverde deze handel een riet onaardig voordeel voor de heeren op. Tegen deze' onmaatschappelijke wiize van zaken doen zullen maatregelen ge troffen worden. ZWENDEL MET ZEEP. Gisteren heeft de politic een inval gedaan in de woning van zekeren S. aan de Akers laan, van wien werd vermoed, dat hij zich aan smokkelpractijkcn schuldig maakte. Bij S. werd een partij toiletzeep aangetroffen, die hij via den smokkelhandel had afgenomen. Van S. kwam de politie terecht bij P. J. O., een jeugdigen zoon van een winkelier, die de zeep aan S. tegen abnormaal hoogen prijs had geleverd. Vast kwam te staan, dat dit jongmensch dezen handel geheel zelfstandig dreef en zich ook reeds met andere smokkel- zalcen had ingelalen. Vervolgens wist de politie ten huize van L. Pr., alhier, nog een partij toiletzeep in beslag te nemen, die met de vorige zeep samen in den smokkelhandel was gebracht. Ze leefden eenvoudig, Hun huisje was klein. Hij zou nooit voornaam In de wereld zijn. Hij deed, als zoovelen, Zijn dagelijksch werk, En ging door de dagen Vertrouwend en sterk! Zij zong in den morgen, Als 't zonnetje scheen, Ze was in haar huisje Ook nimmer alleen, Dan klonk er een stemmetj'e, Helder en fijn Een kleutertje ging Door den zonneschijn! Ze waren Paaschmorgen Vroeg opgestaan, Ze zijn met hun drietjes Naar buiten gegaan. Naar 't levende licht Van de wachtende hei, Ver weg gleed de wereld Aan hen voorbijl En over hen welfde De blauwe lucht, En rond hen was feest'lijk' Het lente-gerucht Van ruischende bosschen, Een vogel, die riep, Een rits'lend konijntje, Dat langs hen liep. Hun kleutertje tripte Naar hier, naar daar, Dan keken ze lachend En blij naar elkaar. De hemel was wijd, En zoo vèr was 't verschiet, Waarin steeds het blauw Zooveel ruimte liet! Ze waren Paaschmorgen Vroeg opgestaan, Ze zijn met hun drietjes Naar buiten gegaan! Hun hart zong een Paaschlied, De lucht was zoo rein, Ze kenden den weg, Om gelukkig te zijn!! April 1941. (Nadruk verboden) KROES, Tenslotte wist de politie de hand te leg gen op den man achter de schermen, den caféhouder P. B„ die zich op onwettige wij- zo in het bezit had weten te stellen van 1000 rantsoenen zeep tegen den prijs van f 200.— en deze rantsoenen door middel van handlangers voor het overgroote deel had weten om te zetten in toiletzeep. Tegen alle personen, die bij dit zaakje betrokken waren, -is procesverbaal opge maakt, terwijl de zeep en nog een aiantal bonnen in beslag genomen zijn. MELK EN KOFFIE IN BESLAG. GENOMEN. Bij een door de politie verrichte huiszoe king bij den in 't vorige bericht genoem den L. Pr. werd de hand gelegd op een par tijtje koffie en gecondenseerde melk, die uit den sluikhandel afkomstig was. Een en ander werd eveneens in belag genomen, terwijl na afloop van het politie-onderzoek proces-verbaal zal worden opgemaakt. RIJWIELDIEFSTAL OPGEHELDERD. Toen de politie gistermorgen bij S. in dé Akerslaan in verband met smokkelaffaires een huiszoeking verrichtte, trof zij aldaar ook een rijwiel aan, waarvan de herkomst verdacht leek. Bij een nader onderzoek bleek dat deze fiets, die geheel was omgebouwd en veranderd, in 't laatst van het vorige jaar alhier was ontvreemd. Het onderzoek leidde verder naar een zekeren J. H., alhier, die werd aangehouden en bij verhoor bekende zich aan diefstal van dat rijwiel te hebben schuldig gemaakt. Proces-verbaal is opgemaakt, terwijl hel rijwiel is in beslag genomen. SLUIKHANDEL IN THEE. De politie hield gisteravond op straat een zekeren IL G. U., wonende alhier, aan, die reeds geruimen tijd in het oog gehouden werd, aangezien vermoed werd, dat hij zich met smokkelhandel bezig hield. Deze persoon was in het bezit van een partijtje thee, dat hij voor f 11.per pond bad ingekocht van een zekeren A. II. G., alhier, die ook reeds ge- ruimen tijd door de politie werd geobser- veerd. De bedoeling was de thee voor een nog hoogeren prijs van de hand te doen. Ten huize van G. werd bij een huiszoeking nog een hoeveelheid thee in beslag genomen. Tegen beide personen werd proces-verbaal opgemaakt. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker, die het brood te duur ver kocht, en zich derhalve schuldig maakte aan overtreding van het Broodprijzenbesluit. BONNENZWENDEL. Wederom is door de politie proces-verbaa opgemaakt terzake geknoei met distributie stamkaarten. Een zekere M. J. S., die aan giftc had gedaan van het verloren gaan vai ec-n stamkaart, had een duplicaatstamkaar weten te verkrijgen. Toen echter de oorspron kclijkc kaart was' teruggevonden, bleef hl beide gebruiken en haalde op beide distribu tiebonncn. Zijn beide kaarten zijn in belaf genomen, terwijl proces-verbaal is opge maakt. GEKNOEI MET AARDAPPELEN. Door de politie is een onderzoek ingesteli tegen een aardappelhandelaar uit Beverwijl die alhier op bedriegelijke wijze veenaardap pelen aan den man bracht en daarbij aai de koopers voorgaf, dat het Zeeuwsche bon ten blauwe Eigenheimers of Bevelander) waren. Bij de consumptie bleek dan, dat he eenaardappclen waren van een buitenge woon slechte kwaliteit, die in sommige ge vallen zelfs niet voor menschelijk voedse geschikt waren. Proces-verbaal is opge maakt. Voorts heeft de politie in enkele gevallei proces-verbaal opgemaakt wegens den ve; koop van gecondenseerde melk boven di daarvoor vastgestelde prijzen. Tenslotte is proces-verbaal opgemaak tegen een. winkelier, die kaas voor een t) hoogen prijs verkocht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2