C'ub van vier nog meer op haar kerfstok VAKONDERWIJS in West-Friesland Dinsdag 15 April 1941 Tweede blad SCHAGEN Gemeenteveldwachter Flapper jubileert 25 jaar bij de politie. Het is vandaag voor onzen gemeente veldwachter, den heer T. Flapper een heu gelijke dag: hij is 25 jaar bij de politie, waarvan 21 jaar in Schagen werkzaam. Door verschillende omstandigheden is do gemeentepolitie de laatste jaren vooral, niet zoo op den voorgrond getreden, een feit waaraan zij zelf doorgaans weinig" kon doen. Doordat de gemeentelijke politie chef het niet noodig oordeelde, dat de •veldwachters telefonisch bereikbaar wa ren, wendde het publiek zich in voorko mend goval natuurlijk direct tot de veel T. FLAPPER (Foto Fred. Groot) beter geoutilleerde rijkspolitie. Ook het feit, dat de gemeentepolitie veel voor bode diensten e.d. wordt gebruikt heeft er toe meegewerkt, dat onze gemeenteveldwach ters weinig gelegenheid hebben gehad zich aan hun eigenlijke taak, het opsporings werk te wijden. Op zijn, alzoo beperkt ter rein heeft de heer Flapper zich zeker doen kennen als een correct en hulpvaardig politieman,' die de gemeente en de burgerij vele en goede diensten heeft kunnen be wijzen. Wij wenschen den heer Flapper, met wien wij, voor zoover de hem gege ven opdracht de pers overal buiten te la ten, hem dit mogelijk maakte, steeds pret tig hebben samengewerkt, van harte geluk met zijn jubileum. Het zal hem zeker aan belangstelling niet ontbreken. Varkensslachting en zeden-mis- drljf wordt aan hun zondenregis- ter toegevoegd. Weer enkele nieuwe feiten zijn aan het zondenregister der vier jongelui, die Schagen langen tijd onveilig hebben gemaakt, toege voegd. Het is de rijkspolitie gebleken dat ten huize en in samenwerking met den groen- tènhandelaar C. J. aan de Nieuwe Laagzijde, denzelfden persoon dus, die betrokken is in de benzinediefstal, door den jeugdigen S. S. en zekeren J. J. clandestien een varken is geslacht. Zooals te doen gebruikelijk is ook dit dier, zonder vooraf bedwelmd te zijn, doodgemarteld. De jongelui S. S., D. B. en P. K. kwamen op een hunner fuifavonden in aanraking met een luguber individu uit den Helder, zekeren P. B„ die intusschen naar Frankrijk is uitgeweken. Na eerst de jongens meegenomen te hebben naar Amsterdam en ze daar de geneugten van de Oudezijdsacli- terburgwal en verdere oorden des vermaaks te hebben leeren kennen, maakte bij zich met P. K. en D. B. schuldig aan een zeden misdrijf. S. S. heeft dit ter zijner eer ge zegd op het laatste moment vierkant ge weigerd zich met deze vieze praktijken in te laten. Het is helaas te vreezen dat hiermede de zaak nog niet geëindigd is. De rijkspolitie zet het onderzoek krachtig voort, waarbij men telkens weer voor nieu we verrassingen komt te staan. MAJOOR MISBEEK IN NIEUWE FUNCTIE Naar wij vernemen is majoor Mis- beek benoemd tot leider van den rijksspeurhondendienst in Noordhol land. Dit houdt in dat de heer Mis- beek op den duur Schagen zal moe ten verlaten. LANGENDIJK EEN LJSWAGEN MAAKT NOG GEEN ZOMER. Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar één ijskar ook piet. Den eersten Paaschdag klonk door de Lan gen dijker dorpen het geklingel van de bel van de eerste ijswagen, ondanks dat de wind' uit. het Noorden kwam en men gerust zijn winterjas nog aan kon hebben. De ijsman heeft z'n optimisme nog niet verloren! Ook in Schagen is dit vreemde verschijn sel geconstateerd. IJsman Krouwel arriveer de in storm en regen. Hij was eerst van plan geweest met warme chocola te komen, maar de kolenbonnen waren op, vertelde hij ZUIDSCHARWOUDE. AANGENOMEN. Naar wij vernemen, heeft mej. T. Bakker to Nieuwe Niedorp haar benoeming tot onder wijzeres aan de Kleuterschool alhier aange nomen. De school zal óp 5 Mei a.s. beginnen. OUDKARSPEL. VAN DE TRAP GEVALLEN. Zaterdag is mevr. de wed. v. Z. alhier van een trap gevallen. Zij kwam zoo ongelukkig te vallen, dat doktershulp moest worden in geroepen. NOORDSCHARWOUDE. EEN ONTSPORING. Een paar jongens reden per fiets langs den nieuwen weg. Toen een der fietsers even omkeek, geraakte hij de controle over z'n stuur kwijt en reed tegen een van de aari den kant van den weg staande paaltjes. De fiets was leelijk beschadigd. De berijder kwam er ook niet zonder schrammen af. VRIJDAG, DE DERTIENDE. „Jong Leven" heert tweeden Paaschdag in „Concordia" alhier de tweede opvoering ge geven van „Vrijdag, de dertiende". Evenals bij de eerste uitvoering was gok dit keer de zaal geheel bezet en hebben de aanwezigen zich uitstekend geamuseerd met dit blijspel. EEN AANGENAME PAASCHVERRASSING VOOR DE LUCHTBESCHERMERS. De patrouilledienst vopr de Luchtbescher ming in deze gemeente en in de Zuidschar- woude, welke tot nu toe door de ingezete nen werd uitgeoefend, is nu opgeheven. Er is nu een vaste luchtbeschermingskern ge vormd. van vier man. bestaande uit de heeren P. de Vries en J. Oudhuis te Zuid- scharwou^le en P. Verbiest en J. Ooijevaar te Noordscharwoude. Deze vier mannen, zullen de uitkijkpost op de gasfabriek en de commandopost ten gemeentehnize te Zuidscharwoude bezetten. De instelling van dezen Luchtbeschermings kern zal voor de ingezetenen van deze beide dorpen ongetwijfeld een aangename Paaschverrassing zijn. BERGEN DE FIRMA HOPMAN BESTAAT 25 JAAR. Morgen bestaat de alom bekende firma Hopman in de Kerkstraat vijf en twintig jaar. En zilveren jubileum dus! We behoe ven niet te zeggen, wie de firma Hopman is, want zoowel bij de Bcrgenaren als bij de vreemdelingen geniet de heer Hopman een reputatie, welke vér over de grenzen der ge meente bekend is. In 191(1 begon de heer Hopman zijn zaak in de Kleine Dorpsstraat, waar nu de heer Veldman zijn goud- en zil verzaak drijft. In 1921 werd door den heer I-Iopman de „Oude Smidse" gekocht. GASTEN MET PASCHEN! Met de Paaschdagen zijn er heel wat gas ten in Bergen geweest. Wel niet zooveel als in andere jaren, doch verschillende pensions hebben dan toch gasten gehad. Dat belooft wat voor de komende Pinksterdagen en voor het a.s. seizoen. Gemeubileerd is er nog bitter weinig ge huurd. doch het is nog vroeg in den tijd en dat kan nog komen. Laten we hopen, dat het seizoen 1941 beter wordt dan zijn voor ganger*. Men was toen blijkbaar bevreesd voor het nabije vliegveld, doch het is hier volmaakt rustig; dus... niets staat den va- cantiegangers in den weg, om Bergen met z'n fraaie omgeving en z'n heerlijk strand dat door de Duitsche bezettingstroepen is vrijgegeven te bezoeken. Met vei*trouwen wachten wij den loop der dingen af en we zijn zoo de meening toege daan, dat het nog best zal losloopen. Want. ofschoon het weer niet al te aanlok kelijk was, waren er toch niettemin tal van vreemdelingen in Bergen. HARENKARSPEL DIRKSHORN. GEMEEN1 Laarzen gestolen. Zondagmorgen kwam de heer H. Geertse- ma alhier tot de minder aangename ontdek king, dat zijn laarzen gestolen waren. Toen hij Zaterdag van zijn werk kwam, heeft hij de laarzen afgeboend en op stok ken te drogen gezet en vergeten ze 's avonds in huis te halen. Blijkbaar is de dief met de situatie be kend geweest en heeft zijn slag geslagen door een arbeider een arme drommel tte bestelen. Voor Geertsema is het een belangrijke schadepost. WAARLAND. VERGADERING DAMCLUB. De damclub „Perseverantia" hield hare jaarvergadering in het café van den heer J. A. Bos. Het financieel verslag werd uitgebracht waarujt bleek dat het afgeloopen jaar goed is geweest. Vervolgens volgde verslag van heeren commissarissen. Hieruit bleek dat het be zoek aan de clubavond dit jaar zeer goed is geweest. Vervolgens kwam aan«*le orde bestuurs voorstel om op de gewonnen medailles de clubnaam alsmede den naam van den win naar te laten graVeercn. Voorts orn de vergoeding voor bestuursvergaderingen te verhoogen, alsmede om boven de vriend schappelijk te spelen wedstrijden voortaan een kleine prijs te stellen. Al deze voor stellen werden aangenomen. Voorts volgde prijsuitreiking. De eerste prijs in de eei-ste afdeeling werd toegewe zen aan Nico Bruin Szn., terwijl de 2e prijs nog niet wordt toegekend omreden dat de partij tusschen de heeren N. Pancras en G. Dekker nog niet was uitgespeeld. Een i van deze heeren zal prijswinnaar worden. Na de rondvraag volgde sluiting. NIEUWE NIEDORP EEN NUTTIGE AVOND. Donderdagavond komt in de zaal Kossen Inspecteur Volkmaars van Den Helder- een lezing houden over de Omzetbelasting. Wij twijfelen niet of ieder zal over dit actueele onderwerp iets naders willen we ten, dgar ieder er mee te maken heeft. De toegang is vrij en er bestaat nog gele genheid tot het stellen van vragen. Komt dus allen! ALKMAAR HET GAZELLEHUIS. Op het Ritsevoort 17 alhier, heeft me.vr. de wed. K. Dik jarëh lang een rijwielzaak ge dreven, welke zij thans heeft verkocht aan de fa. Plomp, die in de Oldenburglaan te Bergen alreeds een geremommeerde zaak heeft. De zoon van den heer Plomp zal de zaak in Alkmaar exploiteeren en het zijn z'n vakkennis en z'n prettigen manier van om gang, die waarborgen zijn voor de nieuwe zaak, welke bij het „Gazellehuis" heeft ge doopt. De fa. Plomp heeft de vertegenwoordi ging gekregen van de zoo bekende en alom geprezen Gazelle-rijwielen. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden zal worden getracht door een correcte uitvoering der op drachten, het vertrouwen van het publiek te blijven behouden. DE ZATERDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer begint af te nemen. De vorige week maakten we er reeds op attent, dat dit te verwachten is met het verstrijken van het seizoen. In totaal kwamen er Zaterdag jl. nog omsti-eeks 60 dieren. Intusschen zullen we de komende weken wel een zekere bedrijvigheid mogen ver wachten in lammeren. Het ziet er daarmee naar uit, dat ook verder de Zatei'dagsche markt het bedrijvig aanzien, dat de laatste maand heeft gekenmerkt, zal behouden. WIERINGERMEER MIDDEN MEER Geanimeerde vergadering te Middenmeer. Volgend jaar ver gadering te Schagen. De Zaterdagmorgen gehouden vergadering van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland was zeer druk bezocht. De voorzitter de heer Ir. Kees man uit Allernaar schetste in een vlotte ope ningsrede de gebeurtenissen van het afge loopen jaar met betrekking tot de veree niging en bracht hulde aan de afgetreden bestuursleden voorzitter Hoogland en admi nistrateur Bot. De heer Nap spi*ak daarna namens het bestuur van de afdeeling Wie- ringermeer en als vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur een welkomstwoord. De verandering valt samen met het eeste lus trum van de teekenschool in de Wieringer- mecr. Behalve de heer Keesman wei-den als bestuursleden geïnstalleerd de heer Vas Vis ser, Slootdorp, J. Klein, Wieringen. Uit. het jaarverslag bleek o.a. dat de tee- kenscholen 114 leerlingen boekten en dat dé resultaten wederom tot tevredenheid stemmen. De opleiding voor de vestigings wet onttrok wel leerlingen aan de school ook de oorlogstoestand m. verduistering enz werkte remmend. De vereeniging telt 623 leden. Als souvenir werd den scheidenden administrateur den Ifeei* Bot de 'schrijfma- -ohine aangeboden waarop hij zooveel jaren zijn werk voor de vereeniging heeft ver richt. De tweede voorzitter de heer Verte 1- man uit Wervershoof, werd ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap met een zilveren potlood vereerd. Rekeningen en bggrooting werden goedgekeurd. Van 't saldo nettokosten ad f 3827,37 neemt het rijk 70% de subsidieerende gemeenten 30% voor hun rekening. De afdeeling Hoogwoud dringt bij monde van den heer Wegdam aan op herziening van het leerlingenstelscl, in verband met het duurdere materiaal. De afdeeling wil een opklimmende vergoeding en hoogere vergoeding aan de patroons voor materi aal Het H.B. blijft paraat, doch, aldus merkt voorzitter op:, timmerlieden kunnen op*een klein stukje hout heel wat pennen en gaten maken. In de commissie van con trole werden voor 1941 benoemd de heeren de Vries, Vas Vissers en Urscm Geani meerd werd gediscussieerd over een rege ling bij het theoretisch onderwijs in ver band met de vestigingswet. Het is niet de bedoeling te gaan concurreeren met de cursussen der middenstandbonden, slechts om de jongelui voor te bereiden, zoodat hun eigenlijke opleiding korter kan duren. Het plan is om zomercursussen te örgani- seeren. Door de ziekte van den directeur den heer architect Saai, die ook de verga dering nog niet bijwoonde, was het bestuur onvoldoende geinformeerd en werd besloten dat de leeraren zoo spoedig mogelijk de richtlijnen zullen aangeven. Als plaats van de volgende vergadering werd Schagen aan gewezen. Na rondvraag volgde sluiting en werd de tentoonstelling opengesteld, welke een fraai beeld gaf van hetgeen door de leerlingen is bereikt. De uitslag van de eind examens namen wij reeds in ons nummer van Zaterdag op. WINKEL WINTERHULP. In verband met de komende collecte voor Winterhulp willen wij even vermelden dat de laatste collecte f 148.52 heeft opgebracht, waardoor totaal f 999.15 is gecollecteerd. Van dit bedrag is f 920 terug ontvangen, om onder behoefligen in de gemeente Win kel te verdeelen. -Zoo werd voor korten tijd nog f 380 toegewezen. Uoeibal at- SCHOORL S.V.V. II—Gr. SCHERMER. 5-U. Op den guren, regenachtige tweeden Paaschdag maten S.V.V. II en Gr. Schermer hun krachten mét het resultaat, dat, Scher mer in Schoorl z'n meerdere moest erken nen. De stand 5—0 is intuschen wel geflat teerd, zoo groot was het verschil in krach ten niet, maar... de gasten wisten het vij andelijke doel niet te vinden en dan nog stond Arie Mooy steeds op zijn post hij bleef vandaag met dit slechte weer wat dichter bij huis en brak met zijn gewoonte om nu en dan over het veld te dwalen. Een belofte voor de toekomst? De gasten speelden in de eerste helft vóór den wind, die soms zeer hinderlijk was. Het spel was nauwelijks vijf minuten aan eten gang, toen de gastheeren met een on houdbaar schot den keeper van de gasten wisten te passceren. 1—0 Schoorl had de leiding. Beide partijen werkten verder hard maar doelpunten bieven uit. Na 25 minuten spelen kwam er weer een gevaarlijk schot van Schoorl, maar de lat bracht redding. Schermer kreeg ook x'n kansen, maar al les strandde op de hechte verdediging van Schoorl. Met 10 ging de rust in Na hervatting speelde Schoorl vóór den wind. Na 5 minuten werd een schot gelost vanaf het midden, de bal raakten den grond vóór het doel, sprong op en over den kee per heen in het net. 20. Het zou nu bijna een half uur duren voor er verandering kwam in dezen stand. Beide clubs misten kansen; Schoorl had nogal eens te kampen met buitenspel, wat scheids rechter A. Tuinier niet ontging. Eindelijk na veel heen en weer getrap schoot een der gastheeren keihard vlak onder de lat in, 30. Onmiddellijk hierna werd het 40. De withemden bleven zwoe gen om toch nog een enkele doelpuntje machtig te worden, maar 't wou niet en... Arie Mooy duldde nu vandaag eens geen vreemd volk in huis. Jammer voor de gasten, die heusch een beter lot hadden verdiend, eindigde deze ont moeting met een 5—0 overwinning van Schoorl. SUPi£eHe& WALTHER WEDEROM VELDLOOP-KAM PIOEN. Piet Huurman uit Den Helder Ie in de b-klasse en ie in het al gemeen klassement. In het. belangryke sportprogramma voor de Paaschdagen nam de athletiek zoo niet de eerste, dan toch zeker een der voornaam ste plaatsen in, dank zij de nationale veld loopkampioenschappen van Nederland. Zon dag werden deze wedstrijden gehouden in het deel dat nog tot Amsterdam behoort en wel achter Tuindorp Oostzaan. „De mete oor" aan welke jonge vereeniging de Ne- derlandsche Athletiek Unie de organisatie had opgedragen, had gezorgd voor een goed parcours. De natuur-athleten kwamen onder deze omstandigheden naar voren, al leen de sterkste der sterksten kon hier suc ces boeken. Het was daarom ook niet vreemd dat de Volewijker Joop Wather kans zag zijn kam pioenschap te proiongeeren. Ongetwijfeld is hij op het oogenblik onze beste veldlooper, dank zij zijn natuurlijken aanleg. De concurrentie was anders groot genoeg Alle bekenden startten, van wie wij willen noemen de Rooy, Sweres, Bruyn, Jaap Meyer en D. Slaegt uit Eindhoven. Langzaam kwam de B. klasser Huurman uit Den Helder naar voren, die zelfs Slegt wist te passeeren. De laatste ronde was voor velen te zwaar en bracht nog verscheidene veranderingen in de volgorde. In de kopgroep kwam ech ter geen wijziging. Wather bereikte met niet minder dan 23 sec. vorsprong de finish gevolgd door Meyer, de Rooy, Huurman (Ie B.-klasser). Overdijk, H. Peile en de Graaf (le C-klasser). ZEEP VAN KLIMOPBLADEREN. Wist ge dat moeder natuur zeep zonder bon levert? Wanneer klimop-bladeren gedu rende een paar uur zachtjes worden afge trokken, leverei j.e een vloeibare zeep, die uitstekend gebruikt kan worden voor was- schen van donkere wollen stoffen. Het is het middel, dat nu de houtzeep kan vervangen. Ook donkere zijden stoffen kan men hier mede behandelen. Men giet zooveel water op de bladeren, tot ze onderstaan, brengt ze aan den kook en laat den klimop twee uur zacht jes trekken. Daarna giet men het zeepwater af, klopt het op en verdunt het tot sop met koud en warm water. Men rekent voor 10 liter water, een halve emmer klimopbladeren* Temidden van het moeilijk begaanbare berglandschap van Joegoslavië woedt de oorlog. Een overzicht van het Lajezerom-dal bij Sattel Hribovce

Schager Courant | 1941 | | pagina 5