Ook „De Wiel'' besluit tot fusie Polder Waard Nieuwland SCHAGEN Noordscharwouder Polder Politierechter Woensdag 23 April 1941 Tweede blad Onopzettelijke deloyale concur rentie van Het Witte Kruis? De heer J. H. Schene, eerelid. Exploitatie 1940 viel mee, noch tans kan aan verplichtingen niet worden voldaan. De heer 6. Koning is geen vriend van de Heidemaatschappij. De belangstelling voor de gisteravond in Hotel de Gouden Engel gehouden vergade ring van de Bad- en Zweminrichting „De Wiel", was zeer gering. Ruim een half uur werd gewacht op hen. die niet kwamen, toen nam de heer C. Schmalz, voorzitter het woord, om te vertellen dat het hem speet niet meer leden te zien; vooral omdat het be langrijke punt de fusie met de Bad en Zwem- vereeniging van Het Witte Kruis op de agen da stond. Blijkbaar stellen de bijna 90 leden zoon vertrouwen in het bestuur, dat zij bij voorbaat alle plannen goedkeuren! De notulen worden onder dank aan den samensteller, den heer G. Kouseband, goed gekeurd. Ingekomen is o.a. bericht van den beer G. Koning, dat de inrichting door de vorst ta melijk beschadigd is. Het plankier mooi her nieuwd worden, de kosten bedroegen onge veer f50.het werk is uitgevoerd. De badmeester van verleden jaar, kan nog niet met zekerheid medcdcelen of hij wel in dienst kan treden. De Zwemkring Noordelijk Noordholland be richt, dat adressen' zijn verzonden aan de gemeentebesturen inzake schoolzwemmen en adviseert de aangesloten vereenigingen zich met de gemeentebesturen te verstaan. Er zullen Jvring- en kampioenswedstrijden voor de lagere scholen worden gehouden. Groote financiecle offers zullen niet wor den gevraagd. De perspectieven van de zwemsport zijn veel grooter geworden door de verplichte lich. oefeningen, constateert voorzitter. Het bestuur zal volgens het ad vies var. het kringbestuur handelen. Uit het jaarverslag blijkt dat de exploita tie meeviel, er waren 90 leden, 30 abonne's en 59 kinderen. De evacuatie der Helderschen bracht tijde lijk 'winst, ook aan dagkaarten en maand- kaarten. Het batig saldo steeg van f 113.46 tot f 12S.64. Nochtans kan de vereeniging al haar verplichtingen niet nakomen. De te ruggang der leticn wijt secretaris, aan de inrichting van Het Witte Kruis, welke ver eeniging, haar doel voorbijschoot. Onopzet telijk ontstond deloyale concurrentie; men- ichen die net Wiclabonnement wel konden betalen gingen over, nadat zij soms bij de Wiel zwemmen hadden geleerdf Het jaar verslag wordt goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den heer Koordes blijkt dat aan entree en contributie is ont vangen f 737.51, het saldo bedroeg f 128.64. Men is f 85 vooruit geboerd. De rekening is keurig in orde, vertelt de heer Aij, waarna de penningmeester wordt gedechargeerd. De begrooting 1941 sluit in ontv. en uitg. op f 665, waarvan geraamd f 450 aan contri butie. Ook de begrooting wordt goedgekeurd. Herkozen worden de bestuursleden de hee- ren G Kouseband en P. Koordes, voor den heer J. H. Schcne, die bedankt wegens za kelijke drukte, wordt gekozen de heer C. Aij, allen met bijna algemccne stemmen. (De heer G. Koning had één stem). Voorzitter dankt den niet aanwezigen heer Schene voor al zijn bemoeiingen voor de Wiel en stelt voor hem tot eerelid te benoemen. Aldus besloten. Het voorstel tot fusie. Voorzitter licht een en ander nader toe, herinnert aan de besprekingen met -Het Witte Kruis en de gehouden vergaderin gen. Wij verwijzen hiervoor naar de reeds gepubliceerde verslagen. Beide vereenigin gen hebben eeen reden van bestaan, is voorzitters eindconclusie, fusie is gewenseht De heer Aij is voor 100 voor fusie, maar hoe staat het met de baten en lasten van rle Wiel? Er loopt een ohligaticleening van f 2130.(rest van f 3000.de twee laatste jaren kon niet worden uitgeloot. Na bel principebesluit tot fusie kan met de finantieele zijde nader bezien. De Wiel zal verzoeken de obligatie? te schenken. Het is niet als bedel part ji hedoeld. maar als geste in bet alsemecn belang. Van de schuld van f 230.— aan de Boerenleenbank denkt het Bestmir wel af te komen. Hoe staat het met de kosten van den badmeester, vraagt de heer Aij. Is het niet heter het laatste jaar geen badmeester te nemen? Het bestuur neht dan de verantwoorde lijkheid van bet bestuur te groot en ook voor verplicht schoolzwemmen zal zwemles noodig zijn. Misschipn is in de buurt een goedkoone kracht te vinden, wanneer de badmeester van verleden jaar niet komt. Als er geen badmeester is. zou de jeugd, die dit iaar zwemles neemt, de dupe wor den. De heer G. Koning heeft een zeker pessi misme gehouden ten aanzien van de ex ploitatie na de fusie. F.r ziin voorbeelden in Schagen van exploitaties die vol moed werden begonnen, doch tegenvielen Houdt de exploitatierekening in de gaten, zegt spr.. dat is Een raar ding Spr. is geen vriend van de Heide Maat schappij. die volgens de plannen verzocht znn worden om medewerking. De heer Koster. De Heide Maatschappij is om de dooie dood geen pbilantropische instelling. De heer Kcusehand: U haalt me de woor den uit miin mond. Voorzitter zect toe, dat. met de Scliagor wenseben rekening gebonden zal worden, maar omdat de Heide Maa'tscbapnii veel dergelijke werken uitvoert, werd hierover ook pepraat. Bp hper Kouseband meent dat men door grondwerk aan de Heide Maatschappij op te dragen aannemers geen concurrentie aandoet. De H.M. doet geen ander werk. De heer Koning: Als ze da kans maar krijgen. De heer Kouseband verzekert dat de commissie zal zorgen dat de Heide Maat schappij de vereeniging niet om den vin gers windt. Men kan een kostelooze be groot ing krijgen voorloopig maar zal ook bij particulieren informeeren. Hierna wordt in principe tot fusie besloten. Tot leden der con tactcommissie met het W.K. wor den benoemd de hecren Schmalz en Kouseband en Tolle. De heer Koor des is zooals men weet reeds „ambtshalve" lid. De heer Koning wordt als algemeen plaatsvervanger benoemd. Voorzitter hoopt dat het genomen besluit rijke vruchten zal afwerpen. Hierna sluiting, nadat nog is medege deeld dat de Heldersche geëvacueerden niet als zg. „tweede lid" mogen worden in geschreven. maar de volle contributie moeten betalen. LANGENDIJK VERLAAGT DE LASTEN: f 2.— PER BUNDER MINDER. Gisteravond hield de Noordscharwouder polder een ingelandenvergadering onder leiding van den heer Y. Kaan. De voorziter heeft de niet talrijk aanwe zigen een hartelijk welkom toegeroepen, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorlas. In antwoord op een vraag van den heer P. Swager zeide de voorziter dat omtrent de verkaveling van den polder nog niets vernomen is, na het onderhoud met den se c re t a ris-ge n er aal Ingekomen is een schrijven over een tijde- nijke toelage met 6op de salarissen van de lager bezoldigde ambtenaren. De ingelanden gingen accoord met het voorstel van het bestuur om deze toelage te verleenen. Voorts is van Gcd. Staten een brief ont vangen dat het niet de bedoeling is, een verklaring van de ambtenaren te vragen over hun houding tegenover de N.S.B. De ambtenaren worden vrijgelaten in deze za ken. De voorzitter las hierna een brief voor, over het instellen van een vasten aanslag door Uitwaterende Sluizen, welk bedrag is vasttgesteld aan de hand van de technische kosten van wei-ken ten behoeve van de pol ders. Voordien werd deze aanslag geheven van de Bannen om te voorkomen, dat een dubbele aanslag betaald zal worden, heeft men zich tot Haarlem gewend. De bijdrage aan de Banne zal nu met dit bedrag ver minderd moeten worden. Er verandert dus niet veel. De concessie op de sluisgcldheffing is door het departement van Waterstaat goed gekeurd. De rekening 1940. was door de comm. in de beste orde bevon den. De rekening sloot op een totaal van f 1871.45 met een saldo van f 487.85. Het beginsaldo was f 411.29. Alle omsla gen zijn ontvangen, deelde de penning meester mede. De heer Swager vond de vergoeding van den vorozitter te laag in verhouding tot de andere bestuursleden. De voorzitter antwoordde, dat men deze functie meer als een eerebaan moet be schouwen. Het werk wordt niet vergoed, dat is inderdaad zoo. Het ligt meer op z'n plaats, de salarissen van den molenaar en den secretaris te verbeteren. Die moeten er van leven. Na nog eenige besprekingen besloot men de zaak te laten, zooals ze was. De rekening werd vastgesteld. In de kascommissie werden de heeren K. Wagenaar, J. Lindeboom en. P. Verburg gekozen. Vervolgens werd de begrooting 1941 behandeld Deze sloot op een totaal bedrag \an f 1794.65 met een post voor onvoorzien van* f 381.65. De lasten zijn geraamd op f 15.per H.A. voor den polder, d.i. f 2.per H.A. lager dan in 1940. De buitendijksche gronden eveneens f 15 per H A. De begrooting werd aldus goedgekeurd. De heer P Swager vroeg of de sluis dicht. gaat. zooals spr. vernomen heeft. De voorzitter: Er is wel iets in 't zicht. Er mnpt wel wat aan de sluis gebeuren Wieringen huldigt secretaris O. J. Bosker De rekeningen 1940 goedgekeurd. Vergadering van het college van Hoofdingelanden van den Polder Waard Nieuwland te Wieringen op Dinsdagmiddag in Hotel de Haan te Hippolytushoef. De voorzitter de heer J. Breebaart Kzn., heet allen welkom. In het bijzonder de nieu we hoofdingeland Lont. Afwezig is de heer De Jong. Hierna richt spr. eenige woorden tot den secretaris den heer O. J. Bosker in verband met zijn 40-jarig jubileum. De heer Breebaart zegt dan het volgende: Beste vriend Bosker! Toen we in het laatst van Maart een Dag. Bestuursvergadering hielden, bleek ons dat onze secretaris voor 40 jaar geleden op 10 April in die functie was benoemd. Dat die benoeming een goede is gewe'êst, heeft U zelf bewezen. Want niet alleen als secretaris maar ook als penningmeester. Hoewel ik dit in de laatste plaats noem: het opzïchterschap van onzen polder was ook in Uw bekwame handen. In dezen tijd, nu de polder geen zee- polder meer is, lijkt het opzichterschap ta melijk eenvoudig. Maar de ouderen onder ons weten ook-bij ondervinding, dat toen de polder nog voor de indijking van de Wierin- germeer aan de open zee lag en de slormen af en toe met uitslaanden wind het water op en tegen de dijken beukten, de polderdijk het dikwijls kwaad te verduren had. Er werd dan heel wat tact van den opzichter ge vraagd, vooral met de daarop volgende dijk verzwaring. Dat, U geen vreemde voor den polder was, is bekend, want ook wijlen Uw vader was nauw aan den polder^verbonden. Als ik mijn gedachten een kleine 50 jaar laat teruggaan en ik als schooljongen in de vacantie een enkele keer met mijn grootvader mede naar Wieringen mocht, werd het wel en wee van den Polder met hem besproken. Bosker. behalve uw secretarisschap, met zijn neven-polderbetrekkingen, hebt gii uw krachten aan verschillende andere functies gegeven. Toen ik u op onze vorige Dag. Bcst.-ver- gadering reeds voorloopig gefeliciteerd heb. gaf u in uw antwoord reeds te kennen, dat nooit aanmerking wasg emaakt orr^uw be trekkingen. welke den Polder niet recht streeks aangingen. Het Polderbestuur heeft dit ook nooit aangevoeld om daar eenige aanmerking op te maken. Het omgekeerde is wel het geval geweest, want juist door die nevenbetrekkingen heeft u heel veel voor onzen Polder kunnen bereiken. Bosker, ik wil niet langer uitweiden, maar u van harte gelukwcnschen met uw jubileum en daarbij nè hoon uitspreken, dat als u eenmaal de leeftijdsgrens zal hebben_ bereikt, u nog een lange reeks van jaren in gezondheid getuige moogt ziin van het wel en wee van den Polder. De leden en oud-leden van het Polderbestuur hebben gemeend u als aandenken iets te moeten aanbieden als herinnering, waar u ngo 'n lange reeks van jaren gebruik van moogt maken." Hierop antwoordt de heer O. J. Bosker. Allereerst dankt hij den heer Breebaart voor diens felicitatie, alsmede de hoofdin gelanden. Hierdoor is spr. ten zeerste ge troffen. Spr. memoreert dan eenige episoden uit diens 40-iarige periode. Altijd was hij één met den Polder. Moeilijke jaren heeft hij mee gemaakt, zooals de watersnood van 1916. Ook waren daar de Zuiderzeewerken, die op veel punten in het Polderleven grepen; dan de afwatering, de wegenvoorziening en vele an dere. Altijd echter is er de goede verstandhou ding gebleven, nooit waren er onderling moeilijkheden. Spr. dankt voor het vertrou wen, dat hem al die jaren geschonken is, Het zal echter van korten duur zijn in de stillen tijd. We wilden de muren nog eens laten voegen. De sluis lekt wel wat erg, maar om een nieuwe dremnel te maken, daarvoor hapsrt ons te veel in de lucht. Daarna sluiting. KOLVEN. De wedstrijden van de kolfvereeniging Noord Holland zullen op 18 en 19 Mei a.s. in Coneordia worden gehouden. Aan deze wedstrijd^ gaat een 50-slagen wedstrijd vooraf. vooral in die periode toen hij ook geïnteres seerd was bij de Zuiderzeewerken. Volgt voorlezing der notulen van de ver gadering van 28 Januari j.1. Onder dankzeg ging worden zij onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Provinc. Bestuur van Noordholland be-. treffende tijdelijke toelage gehuwd personeel. Dit is genoegzaam bekend. 2. Schrijven van Secret.-Generaal van Wa terstaat. 3. Schrijven van Ged. Staten van Noord holland betreffende opruiming van versper ringen. 4. Schrijven betreffende de huidige eed aflegging. 5. Op een aan de Directie der Zuiderzee werken en der Wieringermeer gericht schrij ven betreffende afsnijding van den weg van den Verlengden Polderweg tot de Losplaats hij de Leemans, is bericht binnengekomen. Vóór dc afsnijding zal contact gezocht wor den met het Dag. Bestuur van den Polder. 6. Een schrijven van den heer C. Koorn. Deze wil den grond wel koopen, mits de ka de geslecht wordt. 7. Een schrijven van de Directie der Wie ringermeer, betreffende het plaatsen van bermplankje. Volgt jaarrekening: Ontvangsten 1940. Batig saldo vorige rekening f1311.28; Om slagen f 5636.75; Ink. uit Bezittingen f 1176.47 Andere Inkomsten f 147.37M; Oude materi alen verkoop f 16.25; Verkoop roerende goe deren en andere buitengew. ontv. f 5485.31. Totaal ontvangsten f 13800.43H. Uitgaven 1940. Jaarwedden bestuursleden f 337.Jaar wedden beambten f 1301.Huishoud, kos ten f 52.40; Admin. kosten f 533.50; Belas tingen f 13.28; Kosten bemaling f 1877.71; Kosten slooten f 190.07; Kosten grondmij. f 32.91; Kosten wegen; f 1021.00/4; Kosten sluizen, duikers, bruggen f 198.55; Kosten andere werken f 887.50; Rente f 220.Af lossing f 937.50; Onvoorzien 5.75; Buitenge woon f 4040.10; Bijdrage f 10.Totaal uit gaven f 11658.27^. Batig saldo f 2142.16. Volgt Begrooting 1941. Ontvangsten: Lasten over 1941 over 417.53.76 H.A. f 5636.75. Rente kasgelden f 62.50-. Pacht dijken, kaden, wegen f 1000.— Opbrengst rietgewas f 1500.Pensioenstor ting ambtenaren f 162.50. Verhaalde premie Ziektewet f 20.Vergoeding loswal f 10. Totaal ontv. 1941 f 8391.75. Uitgaven 1941: Jaarwedden Bestuursleden f 355. Jaarwedden beambten f 1301.Huis houd. kosten f 100.Andere kosten v. ad- ministr. f 600.Grondbelasting f 10.Dij ken en kaden f 100.Bemalingsinr. f1700. Slooten f 700.Wegen f 1000.Sluizen, duikers, bruggen f 200.Andere, werken ten laste van het Waterschap f 900.Ren te v. f 3062.50 k 4 f 122.50. Rente v. f 1500 k 4 f 60.Aflossing leening f 7000. f 437.50. Idem f 5000.f 500.—. Onvoorzien f 305.75. Totaal uitg. 1941 f 8391.75. Nadat nog eenige punten uit de begroo ting nader zijn toegelicht, volgt sluiting. BOND VAN BOERINNEN BIJEEN. Algemeene vergadering van de Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen afd. Wieringen op Dinsdagmiddag in de foyer van Cinema de Haan. Te ruim 3 uur opent de Voorzitster, Mevr. Kolff-van Heurn deze bijeenkomst en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder geldt dit welkom voor Mevr. Van der LaanVan der Lelie uit Leiden, die de te vertoonen film „Nijvere handen" zal toelichten. Voorzitster betreurt de geringe opkomst doch de schoonmaak zal hieraan wel niet vreemd zijn. De notulen worden gelezen door de secre taresse en worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken. Binnengekomen was een proefexemplaar van het maand blad „Floralia" waarop men zich collectief kan abonneeren. Hierover wordt geen de finitief hesuit genomen. Volgt jaarverslag. Tot aller genoegen kon de secretaresse een klein overschot ver melden. Bestuursverkiezing. Zonder stemming worden de dames De Groot en Cornelissen herkozen. Volgt Rondvraag. Medegedeeld wordt, dat er dit jaar wel geen reisje gemaakt zal worden. Men wil echter in eigen kring wat berei ken en de voorzitster vraagt, wie van de da mes een plan heeft om een aangenamen middag te organiseeren. Een paar plannen werden geopperd, o.a. een filmvertooning van het visschersbedrijf, doch deze zullen door het bestuur nader onderzocht worden. Ook gingen stemmen op, om eens in Den Opvpc een vergadering te houden en niet steeds in Hippolytushoef. Betreffende de ge ringe opkomst was het wel wenschelljk dat de leden elkaar onderling opwekten ter ver gadering te komen. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de dames Spaander en Bakker. Na de algemeene punten is het woord aan mevr. van der Laanv. d. Lelie voor het houden van een inleiding over de film. Zij geeft een overzicht van het Lajidbouwhuis- houdonderwijs gedurende de laatste 25 jaar Dit geeft practische voorlichting op huishou delijk en landbouwgebied. De meisjes van 't platteland kunnen er zich pract.isch oefenen in koken, naaien, kinderverzorging tuinver- zorging, melken enz. De 3 opleidingsscholen tot leeraW aan de Landbouwhuishoud'school zijn te Deventer, Zetten, Posterholt. Zij geeft nu een overzicht van deze opleiding. Dat deze van belang is, bewijst het aantal leerlingen op de huishoud scholen: 11.000. De film. Hierna volgt de vertooning der film, waar op wij zien, wat zoo juist verteld is. Deze film was de moeite waard om gezien te wor den en leerrijk bovendien. Het is te betreu ren, dat zoo weinigen hiervan gebruik ma ken. Mevr. Kol ffvan Heurn hoopt dan ook dat de volgende bijeenkomst beter bezocht zal worden in Mei a.s. Dan zal n.1. een voor lichtingsmiddag gehouden worden door Mevr. Roers, medewerkster aan het maand blad: „Alles Electrisch" over: Economisch electrisch koken in oorlogstijd. Hierna sluiting. SINT MAARTEN WINTERHULP, De lijstencollectie ten bate van Winter hulp heeft in deze gemeente opgebracht f 121,60. De vorige maal bedroeg deze f 11835. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozn bedraagt thans nog 9, waarvan 7 bij de particuliere werkver schaffing „baggeren" en 2 bij de centrale werkverschaffing zijn tewerkgesteld. Alien zijn afgekeurd voor tewerkstelling in Duitschland. STOOK DE KACHEL NIET MET PANTOFFELS. Toen Mej. W. Wit te Stroet dezer dagen in plaats van steenkool, haar kachel eens extra' warm wilde stoken met een paar oude pantoffels, ontstond eensklaps schoorsteen brand. Met behulp van eenige buren wist men erger te voorkomen. Hoewel de brand spuit reeds voor vertrek gereed stoad. be hoefde deze niet uit te rukken. Onze actieve smid, die tevens aan de brandweer verbon den is, kon deze weer netjes oppakken. ALKMAAR VORDERING VAN AUTO'S. Gistermorgen werd er op het terrein van de Paardenmarkt druk auto's gevorderd, een werkzaamheid, die langzamerhand geen ongewone is geworden. Goede wagens bleken nog in behoorlijke getale aanwezig, over de prijzen bleek men dooreen genomen wel tevreden. En bij de moeilijkheid om zich benzine te verschaffen, leken velen de noodzakelijkheid om afstand te moeten doen van hun wagen, vrij gelaten op te ne men. Men zou zich er over mogen ver wonderen, dat het Nederlandsche verkeer zonder de auto op behoorlijke wijze in stand kan worden gehouden. Behalve het feit echter, dat de te transporteeren massa geleidelijk is afgenomen, terwijl naarnaast het vervoer meer en meer is gecoördineerd, bezit ons land in 't transport te water een zoodanige reserve, dat we ons over een geregeld vervoer van datgene, wat, noodza kelijk is. gelukkig niet bezorgd behoeven te maken. ALLE OPENBARE SCHOLEN WEER IN GEBRUIK. De malaise, bii het lager onderwijs schijnt ten einde te loopen. De vacanties waren gister ten einde, behalve op de Hofdijk-, de Rochdale- en de Lindcnschool. Die duren nog tot morgen, maar dan zullen ook weer de eigenlijke scholen in gebruik kun nen worden genomen! De dag van gftter was gewijd aan de verhuizing uit de ver spreid liggende lokalen, waar in den loop van den tijd een toevlucht was gezocht en gevonden. Morgen is alles weer als van ouds, als voor twee jaar. Verschillende kinderen, die aanstonds overgaan naar de derde klasse hadden hun eigenlijke school nog nooit van hinnen gezien. Hopen we. dat het leed voor goed is ge leden. DE HOFDIJKSCHOOL EEN 6-MANS- SCHOOL Gisteren hoorden we bij geruchte, dat het voornemen bestond, in verhand met de ver laging van de leerlingenschaal, de Hofdijk- school te veranderen in een zesmansschool, zoodat ze van een halve weer wordt tot een heele school. Bij informatie bleek een en ander wel on geveer juist te zijn. Weliswaar is de aangifte van leerlingen voor het komende jaar nog niet gesloten, deze had tot dusverre een in zooverre bevre digend verloop, dat een vermeerdering van het aantal leerkrachten in Alkmaar met drie, zeker gemotiveerd mag worden geacht op grond van de nieuwe leerkrachten.. Van een verdere uitbreiding zal door het gebrek aan schoolruimte voorloopig geen sprake kunnen zijn. In zooverre ia echter met de uitbreiding van de Hofdijkschool al rekening gehouden, dat men het Centrale 7e cn 8e leerjaar in de Rrillesteeg heeft gesloten, waar het, zich (hans bevindt en het niet heeft teruggebracht naar het gebouw van de Hofdijkschool. waar het was gehuisvest voor den noodtoestand een begin nam. Intusschen vragen sommigen zich af of men de naam „Hofdijkschool" moet behou den. Deze heeft in den loop der tijden een minder prettige klank gekregen. En waar de omstandigheden, welke daartoe hebben ge voerd, niet meer hestaan. meenen sommigen, dat het aanbeveling verdient dit te demon- streeren door hef kie^n «an per. andere naam. Gezien de onverschillige houding van verdachte ter terechtzitting bepaalde de politierechter, vonnis wijzende de straf op... (Rechtbankverslag) Gij verdachte, die hier binnentreedt, bef/in wet niet alle hope te laten varen. Als (lij maar weet hoe 'f mot. Treden? Liever kruinen, elke kruip kan u een gul- den schelen straks. Doe alsof ge inderdaad aandachtiq zijt. of qe hem. verstaat, luistert en reeds niet van de daqvaardiqinq uit uw hoofd wist, wat miinheer dn Officier u zal ten laste leqqen. En doe dit alles met qeboqen hoofd. Verzuim niet, het, dit hoofd, alsdan lang zaam op te heffen en een oneindiq-droef- aeestiqe blik te roerpen op het Corpus Juris daar ginds op de groene tafel, waarin ook ii.w betrekkelijk wetsartikel staat geschre- oen. Laat het, dit hoofd, dan onmiddellijk weer zakken, de kin of kinnen latende rusten ter hoogte waar uw stropdasje in uw rest ver dwijnt. Doe nooit, of qij mijnheer de officier iets kwalijk neemt. Deze heeft nu eenmaal de taak u in naam van het qerecht zwarter dan zwart te verren, hij doet dit. gratis, al thans wordt hij viel per stuk betaald, hij zaq u liever niet dan wel. u hebt. hem slechts dankbaar te zijn, ev hem te beschou wen als vriend die u uw feilen too^. Denk er vooral aan, als mijnheer "Ue Po- litierechter u zeqt dat ,het NIET mooi is een minuut te zwijgen en daarna te stame len: Néé mijnheer de Edelachtbare. Zeq nóóit: Ik. kon het niet helpen. Een verdachte kan namelijk alles helpen. Zeq nimmer: Ik wist het niet. Een verdachte, moet namelijk alles weten. Zeq nooit of te nimm.cr: Ik heb er niet bij stilgestaan. Een verdachte moet namelijk overal bij stilstaan. Plenq een- traan. Pleng tien tranen. Plenq een emmer vol tranen. Stop daar slechts mee, wanneer de mijn heer met het qele lint om, rechts uit de flank van u, zijn hoofd schudt. Men noemt deze mijnheer deurwaarder en als die bewoqen is, kunt u reeds beqin- nen uw winst van dezen morqen te bere genen. Doe dan niets meer. Al te veel theater schaadt. Wacht af. Wacht op het. verlossend recapituleerend „Nou" van mijnheer de politierechter. Dat. „Nou", is de balans, en verlies en iHnstrekeninq van uw zaak samen. Wacht met qerustheid want. qij, verdach te hebt niet den gulden reqel qeschonden het alpha en omeqa in de heiliqe hallen waar qerequireerd. qekonfiskeerd, qeappel- leerd en qedeba.tt.ecrd wordt. Gij hebt mijn- lieer de politierechter niet qeplaaqd. Gij hebt de zeventiende, zaak van de twee en veertiq van dezen daq niet opqehouden. Gij hebt noch. de twaalfuurskoffie koud laten worden, noch het rantsoen ei te hard. Gij hebt verdiend te verdienen. Veertiq qulden vraaqt mijnheer de offi cier dan. Gij kunt nu noq wel even uw qezicht smar telijk-krampachtiq vertrekken. Dan zal mijnheer de politierechter bepa len twintiq qulden en zijn ooq zal u wel willend noblikken wanneer qij thans met upqeheren hoofd, schoonqewasschen van al le zonden de zaal qaat verlaten. De veldwachter zal een wenk krijgen u liefdevol geleiden, opdat qij niet struikelt over de lange mat. Zijt. qij echter onverschillig ge weest Dan zal mijnheer de officier evengoed veer tiq qulden vragen, maar qij zult die hebben te betalen óók. Misschien wel vijftig. Voor' mijnheer de politierechter zult gij niet. meer bestaan. De veldwachter zal u niet helpen. De deurwaarder zal zijn hoofd niet schud den. Eens zoo gram zal geroepen worden: Vol gende zaak. Want dan. verdachte, hebt qij de stem ming finaal bedorven En uw zaak verprutst.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5