N1PPER EN PELLE Ik heb gekozen, Arkadi Radioprogramma Manufacturier krijgt twintigduizend gulden boete Ergerlijk geknoei met de prijzen In een dezer dagen gewezen tuchfc- boschiklcing veroordeelt de inspec teur voor de prijsbeheersching te Amsterdam den, winkelier W. tot een boete van f 20.000. In het begin van dit .laar werd men ge waar. dat in den grooteri manufacturen winkel van den heer W. op ontoelaatbare wijze met prijzen werd omgesprongen. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, dat tenslotte den slotsom voerde, dat de heer W. verantwoordelijk was voor een groot aan ta' overtredingen van de priisvoorechriften. De goederen, welke hij in Mei van het vo rige jaar of onmiddellijk daarna inkocht, hield hij verschillende maanden achter. Eerst in November en December bood hij deze ten verkoop aan, maar tegen veel hoo- gere priizen. Iïeerenhandschoenen. die aan vankelijk geprijsd waren voor f 3.75 p. paar verkocht hij later tegen een prijs van 6.50 per paar. Van overhemden verhoogde hij den prijs met f 1.of meer. Hetzelfde, deed hij ten aanzien van regenjassen. Knotten sajet, die hij aanvankelijk voor f 0.39 per knot verkocht, moesten later f 0.69 per knot kosten. Een stout stukje, dat men bij on derzoek ontdekte, was het feit, dat de heer W. zijn bedienden naar een groot warenhuis zond, waar zij als particulieren overhemden moes ten koopen voor den normalen voor het publiek geldenden verkoopprijs. Diezelfde overhemden verkocht hij in zijn eigen winkel voor een prijs, die eenige guldens hooger was. Verdachte erkende de prijs verhoogingen, doch hij meende, dat dat een geoorloofde daad was. De inspecteur voor de prijsbeheer sching overwoog evenwel, dat verdachte zich onrechtmatig heeft verrijkt, hetgeen te meer te laken valt. daar zijn bedrijf in een volkswijk is gevestigd en de koopers voor een aanzienlijk gedeelte' uit, minder wel ge stelden bestaan. De winst, welke verdachte maakte in aanmerking genomen, en daar naast, ook de financieële draagkracht van zijn bedrijf, werd de heer W. veroordeeld tot. een boete van f 20.009.—. Een groote hoeveelheid in beslag genomen goederen Word verbeurd verklaard. Twee chefs in het bedrijf van den heer W., die zelfstandig de prijzen vaststelden van de artikelen, die in hun afdeelingen werden verkocht, en die medeplichtig wa ren aan de overtredingen, werden elk ver oordeeld tot een boete van f 1000. Nog niet geheim genoeg Diefstal van 600 galden uit geld kistje. Eenige dagen geleden deed zekeren S. te Hilversum aangifte, dat uit een geldkist je, met een inhoud van ruim duizend gul den, een bedrag van zeshonderd gulden was ontvreemd. Het geldkistje stond op een zeer geheime bergplaats en de heer S. was er van overtuigd, dat niemand hiervan wist. De recherche slaagde er na nauwkeurig speuren in, het raadsel op te lossen. Een jongeman, S. genaamd, maakte grootere ver teringen, dan hij volgens zijn verdiensten zou kunnen doen. Er werden eenige aanwij zingen verzameld en daarop kon tot arresta tie worden overgegaan. Na aanvankelijk ontkend te hebben, gaf hij tenslotte toe met een valsche sleutel de Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 34 Reeds een paar maal heb ik hem bij storm vrij weer in mijn motorboot meegenomen op de open zee. Hij zit dan aan mijn voeten en kijkt mij met zijn groote, verstandige oogen onafgebroken aan. Als ik hem dan toelach, verbergt hij zijn gezicht in zijn handjes en als ik dan vraag: —Waarom huilt Fedja? opent hij zijn handen en toont hij een lachenden mond. Vaak ook draai ik het spelletje om door zelf mijn handen voor het gezicht te houden, maar dat bevalt den bengel niet en onmiddel lijk klinkt dan zijn smeekend stemmetje: Oom niet huilen! ^edja is zoet! De dagen gaan voorbij en de vele, zware werkzaamheden laten weinig vrijen tijd, maar zoodra er maar een moment van rust is, zoek ik het gezelschap van Fedja. Ik ben vroeger nooit lang met een kind samen geweest en ik wist daardr ,r ook niet hoe kostelijk en leer zaam het is het ontwaken en de ontwikkeling van de kinderziel te beluisteren. Welk een rijk dom, welk een scheppingskracht spreken daar uit! Wij volwassenen Jjn er je reinste stum pers bij. De tweede boot tracht mij ó.a. ook een dik ken brief van Maria. Zii bleek het goed te keuren, dat ik aan het eerste jaar van mijn verblijf hier nog een tweede wilde vast- knoopen. Het zal je ongetwijfeld te stade komen, schreef ze o.a Je zult bij het vele. dat je reeds ge'eerd hebt nog vele nieuwe ervarin gen opdoen Wij heoben ons allen zeer ver heugd over je besluit, dat je je later geheel ®an den walvischvangst wilt wiiden, want jouw roeping Jigt inderdaad op het water. Ik kan me er nu reeds over verheugen den vol genden zomer het groote schip en de zeven walvischvaarders te zien, die je op de werf 141. Snel rukt men uit. 1. Hier komt Wawhoo met zyn helpers. Wee den vermete- len, die Nipper gevangen genomen hebben! 2. „Kijk eens, wat we nu te pakken hebben; is hij niet aardig?" 142. De koning neemt het wildbraad in ogenschouw. 1. „Veel vleesch zit er nu niet bepaald aan, maar wanneer we in aanmerking nemen, dat ik met een vermage ringskuur bezig ben, kan hfj er nog wel mee door!" 2. „Heel goed, daar hebben we Nipper, in het negerdorp. Ze zijn bezig te zijner ere een vuur aan te maken!" woning te zijn binnengedrongen en met een schaar het geldkistje te hebben opgebroken. De geheime bergplaats kende hij van vroe gere bezoeken bij den heer S. Van het geld had hij zich een nieuwe fiets gekocht. Bij een huiszoeking werd in een schuur 250 gul den gevonden. Voorts had hij 50 gulden nog op zak. zoodat de helft van het gestolen be drag is teruggevonden. Een onderhoud met Ernst Voorhoeve ONS VOLK EN HET NATIONAAL-SOCIALISME. Propaganda richt zich tegen de vooroordeelen. Jarenlang is er gestreden om de vaag. of het nationaal-socialisme ge schikt is voor het Nederlandsche volk. Vijf dagen van oorlog wierpen de staatsorde, waarin onze generatie was opgevoed, als een kaartenhuis in elkaar, zoodat het vraagstuk ac- tueeler werd dan ooit te voren. Een redacteur van de Vereenigde Persbureaux had een onderhoud met den propaganda-leider der nationaal- socialistische beweging, den heer Ernst Voorhoeve, over de propagan da in Nederland. „Aan welke onderwerpen, aldus vroeg de redacteur den heer Voorhoeve, moet u op het oogen blik bij de propaganda voor 't natio- naal-socialisme in het bijzonder aandacht schenken??" „Aan dé onzinnige gruwelsprookjes over het „verraad der N.S.B.". Hoe dwaas het ook klinken moge, steeds weer moeten wij het volk aantoonen, dat de Nederlandsche na- tionaal-socialisten in den oorlog allesbehal ve verraders zijn geweest. Hoe dwaas en verachtelijk deze fluister campagne is. blijkt misschien wel het beste uit het feit, dat mr. Einthoven van het drie manschap der Nederlandsche Unie, den Rot- terdamsehen politiecommissaris in een bij eenkomst te Rotterdam uitdrukkelijk heeft gezegd, dat hij persoonlijk deze verhalen op leugens achtte te berusten. De gekruiste armen van Mussert. De verhalen over Nederlandsche officieren, die in den reuk stonden nationaal-socialis- ten te zijn en die geweigerd zouden hebben de bruggen in de lucht te laten vliegen of de linies onder water te zetten, laat ik nu nog daar. Men vertelt dergelijke waanzin zelfs van met naam en toenaam genoemde menschcn, die hun plicht als militair in heel andere streken van het land vervuld heb ben. En dit alles moet dan aannemelijk ge maakt. worden op grond van een interview dat Mussert voor den oorlog een Amerikaan- sche radioverslaggeefster heeft toegestaan 1 en waarin hij beweerd zou hebben, dal wij. voor het geval, dat de Duitsche troepen hier binnen trokken, met gekruiste armen zou den toezien. Deze woorden hebben echter na tuurlijk de beteekenis, dat de Neder landsche nationaal-socialisten wel gedwongen waren met gekruiste ar men toe te zien. gedwongen door een gezag, dat de nationaal-socialisten immers uit de weermacht en over heidsfuncties had gestooten. Plicht met beklemd hart. De Nederlandsche nationaal-socialistische militairen hebben, terwijl hun kameraden en familieleden thuis gearresteerd, mishan deld cn vermoord werden, hun plicht ver vuld tot in den dood. tegen het stamverwan te broedervolk der Duitschers. omdat hun leider het als soldaleneer had bevolen. Zij het met een beklemd hart. Immers: wij heb ben acht lange jaren gepleit voor samen werking met het Duitsche volk op politiek en economisch gebied, omdat Nederland in het kader der Europeésche orde volkomen is aangewezen op het groot-Duitsche rijlc. In het interview kwam voorts ter sprake de rol van Engeland in onze geschiedenis. De heer Voorhoeve acht het ook een Neder- landsch belang, dat Engeland, dal eeuwen lang de brandstichter van Europa was, door Duitschland op knieën wordt gebracht. Op de vraag, welke verwachting do natio naal-socialistische beweging ten aanzien van het vraagstuk der Nederlandsche bezittingen in Oost-Indië koestert, antwoordde de heer Voorhoeve, dat men ook in dit opzicht al zijn hoop moet stellen op een goede samen werking tusschen Nederland en de as-mo gend heden. Ons volk, vervolgde hij, wil het blijven voortbestaan, moet de overtuiging winnen, dat Duitschland's strijd ook onze strijd is. Duitschland toch wil ons volk als Ger- maansch broedervolk respecteeren, terwijl wij samen met Duitschland in Europa een orde zullen vestigen en handhaven, welke gebaseerd is op de rechten der levenkrach- tige volkeren, alsmede op een sociale recht vaardigheid. die aan alle werkwilligen arbeid en brood zal verschaffen. Ons nationalisme. Daarbij is en moet ons nationalisme ge richt zijn op het belang van het Nederland sche volk als geheel, binnen de levensruim te van het Germaansche gebied. Een nationa lisme, dat zich uitsluitend concentreert om een bepaalde dynastie, zal zich niet kunnen handhaven, omdat de dynastie er is voor het volk en niet omgekeerd. Evenmin mag het zich richten op een bepaalde confessie, doch wel moet het doordrongen zijn van respect voor de godsdienstige nuanceeringen in ons volk. Tenslotte werd de jodenkwestie behandeld. „Er mag nog wel eens aan herinnerd wor den, zeide de heer Voorhoeve, dat de Joden, zooals reeds uit deii bijbel blijkt, zichzelf als het uitverkoren volk beschouwen, dat voor bestemd zou zijn om de wereldheerschappij te voeren. Wanneer wij aan dit gevaarlijke streven, waaraan de Joden krachtens hun eigen bloed gebonden zijn, een einde kunnen maken, dan zal dit niet slechts een weldaad voor de Ger maansche volkeren blijken, doch ook voor het Jodendom zelf." VRIJDAG 25 APRIL 1W. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Christelijke Radio Stichting: Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Rentmeester (10.2010.40 De clamatie). 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Pianovom dracht. 12.00 De Ramblers. 12.30 Gramofoonmuzi ;k. 12.42 Almanak. 12.45 ANP Nieuwn- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.35 Ensemble Roxini. (2.152.30 Voor de vrouwen) 3.00 Fluit met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 3.30 Orgelconcert. 4.00 Vrijzinnig Prctestantsch Kerkcomité: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 „Oud Nederlandscne orgelmuziek", cau serie met gramofoonmuziek. 5 00 Omroeporkest. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Lezing „Sociale volkshuishoudkunde". 6.30 Musiquette. 7.00 ANP: Economische vragen van den dag. in onze stad hebt besteld. Met groote vol doening ook hebben w\j kennis genomen van je buitengewone jachtsuccessen. Ik was heusch trotsch op je. Nogmaals hartelijk dank voor je uitvoerigen brief. MARIA. Ik kon de verleiding niet weerstaan mijn lippen te drukken op de plaats, waar haar naam stond. Ach, wat zou het me niet alles waard zijn, haar slechts een paar minuten te kunnen zien! Tot welk offer ware ik niet bereid haar te kunnen zeggen, hoe dierbaar ze mij is! Maar de g» weldige oceaan ligt tusschen ons. Als ik over elf maanden eindelijk weer op het vaste land terugkeer, zal ze stellig reeds lang de vrouw van een ander zijn Maria ld er zich vroeger steeds op laten voorstaan, dat ze mijn gedachten kon raden en doorgronden. Of ze nu ook myn verlangen zou begrypen? In de enveloppe in Maria's brief lagen nog eenige andere papieren, uie ik nu eveneens open vouwde. Het waren mijn gedichten, die ik Maria had toegezonden. Zij bleken intus- schen reeds in druk' te zijn verschenen; eenige' ervan waren zelfs van een loffelijke bemerking voorzien. Toen schaamde ik mij. Want nooit zou ik degeen worden, 'dien men in mij zag. Nimmer zr'- ik met een branjendei. fakkel in de hand in de diepte afdalen en licht in de duisternis kunnen brengen. Nooit zou ik een roeper kun nen zijn. een strijder!Nochtans had er sinds 't oogenblik, waarop ik de bedrukte vel len papier ter hand nam, en groote verande ring in mij plaats. Het was. alsof de zon verblindender, de lucht helderder was geworden. Sn als^f hemel zoo ia vas gekomen, dat hij zich ge heel om de aarde zou leggen. Zoover was ik met schrijven gekomen toen ik de honden hoorde aanslaan. Ik ging naar buiten en zag, hoe zy luid blaffend den heu vel oprenden, waar in de verte een slede naderde. Het duurde nog slechts eenigen tijd voor ik door mijn verrekijker in de beide inzittenden Rodion en Wenjamin kon her kennen. Waarom hebben jullie Pelka niet mee- g racht? vroeg ter begroeting. Zoolang de zee nog zoo te keer gaat, is het in de ber gen immers rustig. Zij weet niet eens, dat we hier naar toe zijn, antwoordde Rodion. Anders xjuden we haar zeker niet hebben kunnen houden. Ik geloof, dat ze wat kou heeft geVat, meende Wenjamin. Vroeger kon ze nooit lang op dezelfde plaats blijven zitten. En nu zit ze Rodion viel zijn schoonzoon ongeduldig ln de rede.. Vergeet niet, dat het om mijn kleindoch ter gaat en niet om de jouwe. Jouw meening interesseert me dus niet! Toen wij aan den maaltijd zaten, begon Rooion plotseling geheimzinnig te lachen. Op mijn vragenden blik, verzocht hij my eens te rf 'en, waarom zij vandaag naar my'n baai waren gekomen. Wel, antwoordde ik, het is i..ooi weer; het leent zich uitstekend voor een tocht door de versch gevallen sneeuw. Dat ook. gaf Rodion toe. Maar voor namelijk kwamen we om een goede en pas sende plek voor onze nieuwe woning uit te zoeken. Wat? Willen jullie werkelijk naar de Kruisbaai verhuizen? vroeg ik, vol blijde ver rassing. Vroeger wilden we, ja. Maar nu zullen we wel moeten, want onze oude woningen zyn reeds verkocht en de nieuwe besteld. Graag gt ik niet van de Walvischbaai weg, moest Podion, met iets van meemoed in zijn stem, toegeven. Tenslotte ber. ik de eerste ge weest, die zich hier op het eiland vestigde. Voordien was er niemand op het vaste land, die gelooven wilde, dat hier nog menschen het zouden kunnen uithouden. Ik bedoel na- tuuxdijk menschen van ons blanke ras. En waarom ga je dar weg? Rodion aarzelde even met zijn antwoord; toen zei hij, ietwat onwillig: Om Pelka! Zij zal het hier prettiger vinden; vooral ook, omdat jij dan onze naaste buurman bent. Ik antwoordde, at ik het volgend jaar met de eerste boot het eiland zou verlaten en dat ik ook aan mijn woning reeds een bestemming had gegeven. Tycoon zou haar betrekken met Fa tja en den kleinen Fedj~. Na een poosje vroeg Rodin, of lk graag naar het vasteland terug keerde? Waarom niet? Tenslotte verlang jè ook wel weer eens naar een bosch en naar bloei ende weiden. En in gedachten voegde lk er aan toe: En ook naar menschen, die je dierbaar zijn! Je zult, ons eiland wel gauw vergeten! Tk zal het nooit vergeten. Daarvoor heeft het me te veel goeds geschonken. Het was als een goede vriend voor me. Rodion klopte me goedkeurend op den schouder. Je hebt het uiste woord gevonden, Ar kadi: Het is als een goede vriend. Precies zooals de zee. Alleen moet Je ze beide be grijpen. Hierna gingen wij het dal rond om de gun stigste plaatsen voor de nieuwe huizen uit te zoeken. Rodion vond, op slechts vijftig r*s afstand van het wat~r, eer goede plek, we'ke ook beschermd was tegen den Noordenwind. 7.15 Zang met pianobegeleiding. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45Omroeporkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Avond wijding. 9.45 ANP: Engelsche berichten. 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H, 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Omroeporkest (12.0012.15 Berichten). 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Jonny Ombach. 1.40 Orgelconcert. 2.00 Haarlemsche orkestvereenlging en soliste. 3.00 Amusementsorkest. 3.30 Huishoudelijke vraagbaak. 3.45 Amusementsorkest. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 ANP: Nieuws-, economische- en beurs berichten. .5.30 Esmeralda. 6.00 Christelijke Radio Stichting: Causerie „Over lastposten in het gezin'. 6.15 De Melodisten, dameskoor „Aetherchar- me" en solisten (met verbindenden tekst). 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „Vogels en lente: De kievp". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneei. 9.20 Orgelspel en gramofoonmuziek. 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. Wenjamin zou zich wat meer landwaarts moe ten vestigen. Het gaat in het leven toch zonderling toe, zei ik glimlachend. Vorig jaar was ik het, die u het eerst hierheen bracht en nu brengt het toeval ons eveneens hier. Daarvoor mag Arkadi ons wel dankbaar zyn, schertste Rodion, want nu doet de boot voortaan ook de Kruisbaai aart. Hij zal zich dus den'volgenden zomer al deftig hier in kunnen schepen om naar het vasteland te varen. Tot dan echter mag hij de Walvisch baai niet heelemaal vergeten. Hij is daar den laatsten tijd een zeldzame gast geworden. Ik beloofde mijr verzuim weei goed te zul len maken en spoedig te zullen komen. Ik geloof, dat ik. toen ik dat zei, zelfs een beetje verlegen werd. Kleine Fedja en de visscherij lieten mg bijna geen enkele vrije minuut. 1 Januari. De winter is ditmaal veel te vroeg gekomen. Midden October hadden we al twintig graden vorst. De wind loeide afwisselend van de ber gen en uit de zee. De sneeuw viel in onge kende hevigheid. Onze jachtpartijen eischten weli.-waar h°el wat inspanning, maar zy lever den een rijken iuit op. Nu sloffen »r weer drie jonge beren rond de palen. Met uitzondering van een paar klei- nighede verloopt het leven precies zooals het vorige jaar. Vóór het strenge jaargetijde inzette, had ik nog eens naar de Walvischbaai gewild, maar de plotseling invallende koude belette mij dit voornemen ten uitvoer te brengen. Gisteren gingen mijn metgezellen wter op de rendierjaoht. Het was voor het eerst, dat ik thuis bleef. Katja's toestand was van dien aard, dat ik mij ernstig ongerust begon te maken. zy was den laatsten tyd totaal veranderd. Als zy door het huis liep, leek het, of zij een drukkenden last torste. Hield ik haar i) het voorbijgaan aan, dan ontweek ze mij met een nietszeggenden uit vlucht en trachtte ik haar ernstig te bewegen haar hart voor mij uit te storten, dan kwam als eenig antwoord een stroom van tranen. Ik zaa wel, dat ze veel zieker was dan ze vtf wilde toegeven en dat ik mij niet vergiste, hl >ek vanmorgen vroeg, toen zij plotseling m Oi viel. N" 'at zij weer tot zichzeJ was gekomen hir'p ik haar op de been. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 7