-=OMGEVINGNIEUWS= Uit Alkmaar Dinsdag 29 April 1941 Tweede blad HARENKARSPEL f2500.- voor getroften tuinders Een mooi Qebaar van Winter hulp Nederland. De Hen September van het vorige jaar ontlastte zich een zware hagelbui boven 't W aarland. Hoewel deze bui een zeer plaat telijk karakter droeg, waren de gevolgen niet gering. De te velde, staande gewassen werden 'ernstig getroffen, en vele bouwers werden meer of minder ernstig gedupeerd. Zoo snel mogelijk werd de schade opgeno men door den Rijkstuinbouwconsulent en reeds dadelijk werden pogingen in werk gesteld om een schadevergoeding voor de getroffen tuinders te verkrijgen. Deze po gingen hadden echter geen succes. Ten einde raad werd een beroep gedaan op Winterhulp Nederland. Het 'bedrag der schade was echter tamelijk hoog en Win terhulp Nederland kon dan ook niet de ge taxeerde schade volledig vergoeden. Eén dezer «lagen echter werd het belangrijke bedrag van f 2500.ontvangen van Winter hulp Nederland. Hierdoor zullen de tuinders toch reeds een belangrijk deel van hun schade vergoed kunnen krijgen. Deze bedragen zullen varieeren van 50% tot 100% van de getaxeerde schade. Het ge baar van Winterhulp Nederland om de ge volgen van deze schade te vergoeden zal naar wij vermoeden door de betrokken tuinders wel zeer worden gewaardeerd! DIRKSHORN. ZEER GESLAAGDE GYMNASTIEK UITVOERING. Zondagmiddag heeft de gymnastiek ver. „U.D.I.W.I.K." onder leiding van den heer S. Keesman een non-stop uitvoering gegeven in de zaal van den heer Pijper. Voor den aanvang sprak de voorzitter, de heer Jan de Pee. een welkomstwoord. Hij deelde mede, dat er onder bijzondere om standigheden een uitvoering gegeven werd en dat er dezen keer niet zooveel zou kun nen worden gedaan vooral wat aanklee- ding betreft als dat bij vorige koeren het geval was, doch hij hoopte, dat de aanwezi gen een mooien middag zouden hebben. Ook tegenover de ouders der adspiranten zijn wij een uitvoering verplicht, aldus spr. Als eerste nummer van de 17 die wij niet allen zullen bespreken werden wij vergast op Niels Buck-oefeningen van de heeren, welke keurig werden uitgevoerd. Voor rheumatisch aangelegde menschen, die in de zaal waren om van te watertan den. De dames hebben ons laten genieten van hun rhythmische oefeningen, prachtig uitgevoerde dansen en balletten in keurige toiletjes, "knotsocfeningen enz., terwijl de heeren mooie staaltjes op de brug en aan het hoogrek te zien gaven. Ook de jongens en meisjes van de 2e afd. hebben zoowel in hun vrije oefeningen als aan de werktuigen getoond, waardige steun pilaren van „U.D.I.W.I.K." te worden. Dat de adspiranten voldeden, kon wor den afgeleid aan de glundere gezichten van de aanwezige vaders en moeders. Ter afwisseling zongen de dames Koning en Louw cn de beer de Pee cenige liedjes. „De man aan de piano", de heer P. Hart- land. heeft de uitvoering uitstekend bege leid. waarvoor wij hem gaarne een compli ment brengen. Den heer Keesman de ziel van de gym eveneens een woord van hulde voor het geen onder zijn leiding is tot stand ge bracht. „U.D.I.W.I.K." kan met voldoening op dezen middag terugzien, en moge het een aansporing zijn om toe te treden als lid, het staalt de spieren en men blijft er heel lang jong mee. JAARVERGADERING „IJSCLUB". Zaterdagavond hield de ijsclub „Dirkshorn" haar jaarvergadering ten huize van den heer M. IJff Hoewel de opkomst niet groot was, opende de voorzitter, den heer R. v. d. Laan niettemin met een hartelijk woord van Welkom. Van de bestuursleden, W. Kiste- maker en Jb. Paarlberg, was bericht van verhindering ingekomen. Vervolgens deelt voorzitter mede, dat bij besluit van de vorige ledenvergadering om éen archief aan te leggen en een nieuw le- denregister alphabetisch te maken voor elkaar is. (Instemming.) De notulen werden onveranderd vast gesteld. Hierna las de secretaris, de heer Jb. Manneveld Azn., een keurig jaarver slag voor. Het ledental bedraagt 147. Den secretaris wordt dank gebracht al ver vuld hij deze functie slechts enkele maan den voor het vele wat hij in deze korte periode reeds tot stand heeft gebracht. Uit bet verslag van den penningmeester, de heer W. Kistemaker. bleek dat de ont vangsten hadden bedragen f 170.99; de uitgaven f 134.34 Het batig saldo bedraagt f 36.65. De heeren Jan Paarlberg en Th. IJff hebben de rekening nagezien en ver klaren alles in de beste orde te hebben be vonden en adviseeren tot goedkeuring. Aldus geschiedt. Bij de algemeene bespreking wordt be sloten om de jaarvergadering steeds in April te houden en als er ijs is nog'n leden vergadering. Jan Manneveld Azn. stelde vcor om de dorpentocht het komende win terseizoen mpde het eerste te houden. Alge meen voor. Voorts kwam hij met het idéé naar voren om de kampioenstitel voor hardrijden voor heeren end er de leden en dorpsgenooten te laten verrijden. Ook dit voorstel vond bijval, en zal door het be stuur nader uitgewerkt worden. De heer D. Dam klaagt er over dat gedurende de twee laatste ijsseizcenen materiaal van de ijsclub weggeraakt is. Besloten wordt het materiaal te merken en aan niemand meer uit te leenen Voorts wordt besloten om twee nieuwe sleden te laten maken, die precies gelijk zullen zijn voor eventueele wedstrijden in hardprikken. Jaap Kant zou gaarne zien dat er bij de e.v. vergadering convocaties aan de leden werden verzon den. Het bestuur is het er mee eens, dcch heeft het om de onkosten nagelaten en wanneer er ijs is kan het best op de baan bekend gemaakt worden. W. de Vet stelde voor om de ijsbaan voortaan achter ,,'t Bosch" te houden. Dit brengt wel eenige moeilijkheden met zich dcor het vele kroos wat op het water drijft. Besloten wordt het kroos zooveel mogelijk voor dat de winter invalt te verwijderen. Na rendvraag volgde sluiting met dank voor de aangename bespreking. WAARLAND DE KLEUTERSCHOOL. Voor juffrouw Witte de onderwijzeres van de kleuterschool te Waarland was het Zondagmiddag ongetwijfeld een prettige middag. Op dezen middag werd in het schooltje een tentoonstelling gehouden van de werkstukjes welke door de jeugd gedu rende het afgeloopen schooljaar waren ver vaardigd. Het is werkelijk aardig om dit werk der kleuters te zien. Juffrouw Witte heeft zich zeker veel geduld moeten ge troosten om tot de behaalde resultaten te komen. De zeer vele ouders en andere belangstel lenden uitten hun waardeering voor dit prachtige werk. HEER-HU GOW AARD AAN DE CIRCULATIE ONTTROKKEN. De tijdelijk alhier verblijvende ongeveer veertigjarige G. is wegens vermoeden van het het plegen van ontucht met een minder jarig meisje door de politie in verhoor ge nomen en naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. LANDBOUWHULP. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar weder worden getracht een deel der vacantie hebbende stadsjeugd voor korter of langer tijd bij diverse boeren en landbouwers tij- meerdere personen in deze gemeente, die delijk te plaatsen. Dienaangaande is aan meerdere personen in deze gemeente, die daar mogelijk voor in aanmerking wenschen te komen, een desbetreffend verzoek gericht Het hoofddoel dat deze uitzending na streeft is wel aan de opgroeiende stadsbe volking iets van de praktijk van het buiten leven bij te brengen. Ieder stadsmensch weet wel, dat kippen eieren leggen, doch hoe een buitenman het aanlegt een kip tot zijn groot ste legcapaciteit te brengen, is weer een an der iets. Ongetwijfeld weet 99 der op groeiende stadsjeugd wel dat onze omstreken veel kool leveren. Dat de plantjes echter eerst op plantenbanen geteeld worden en daarna stuk voor voor stuk in lange regelmatige rijen op de akkers uitgepoot, is iets wat het buitenkind wel uit ondervinding weet. Plan ten aangeven toch, wie van ons heeft in zijn of haar jeugd nooit eens met een „ben met planten" om den hals geloopen. Maar het stadskind heeft nooit door aanschouwing een begrip van den levensgang van koolzaadje tot voor de veiling rijp product gekregen. En zoo zijn er honderden dingen. Van de het vorige jaar opgedane ervaring zal een ruim gebruik kunnen worden ge maakt. Keuring van de adspiranten zal plaats vinden een zoodanige selectie zal wor den toegepast, dat iedereen zoo goed als dat mogelijk is op de voor zijn of haar meest geschikte plaats een tijdelijk onderkomen vindt, dat wederzijdsche partijen tot genoe gen zal stemmen. Naar men ons mededeelde, zijn op het ge meentehuis verdere inlichtingen te verkrij gen. VERKOCHT. De woning aan den Basserweg, staande ter plaatse van het vroegere café Buisman en behoorende aan den heer D. Stam te Ber gen, is bij onderhandschen verkoop overge gaan aan den heer C. Leegwater alhier.. WINKEL Zou het nog zomer worden? „Ezer-achtige overpeinzingen in den Amsterdamschen dierentuin (Pax-Holland) VOOR DE PLUIMVEELIEFHEBBERS. Ten huize van den heer Bilstra is een bij eenkomst gehouden, waartoe een aantal per sonen was uitgenoodigd. Deze bijeenkomst, had ten doel om een onderafdeeling op te richten van de pluimvee- en konijnenvereeni- ging „Nut en Genoegen" te Wieringen. Na en inleidend woord door den heer Kriek en den heer Hannema, werd tot oprichting be sloten, waarna een bestuur werd gekozen voor de onderafdeeling, hetwelk bestaat uit de heeren: Kriek als voorzitter, K. Groen als secretaris en K. Vader als penningmeester. Er traden 11 leden toe. Het doel van de vereeniging is om zooveel mogelijk de pluimvee- en konijnenfokkerij te bevorderen en zooveel mogelijk leden te wer ven. VERKOOPING. Gisteravond had ten overstaan van nota ris van Leersum, in het lokaal van den heer de Bruijn, een openbare verkooping plaats van het perceel van den heer S. van Splunter in de Bosch, welk perceel werd gekocht door den heer A. J. Porte g. g. voor de som van f 4500. VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN Een dezer dagen zou door Dr. J. Broe- kens alhier voor de dames van de afdee- ling Winkel van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen een lezing worden gehcuden over het onderwerp „Besmette lijke Ziekten" Waarschijnlijk tengevolge van de groote schoonmaak was de opkomst niet groot, er waren slechts een 20-tal da mes, zoodat besloten werd de lezing uit te stellen tot 20 Mei a.s. Echter werd door Dr. Broekeris een uiteenzetting gegeven van verschillende ziekten. De Presidente, Mevr. Keetman-Schoorl dankte den spreker voor zijn uiteenzetting en sprak den wensch uit dat 20 Mei meerdere dames van haar be langstelling zouden blijk geven. WIERINGEN VERSTREKKING SCHOPPEN. Voortaan zullen op de grootere werkobjec" ten z.g. schoppen-depóts worden ingesteld. De arbeiders belast met grondwerk kun nen daar een schop koopen. Arbeiders, die nog onbekend zijn met het grondwerk, krij gen daardoor deugdelijk materiaal, terwijl tevens wordt vermeden, dat arbeiders op 't werk komen met reeds aangeschafte voor het werk onbruikbare schoppen. De kosten worden in termijnen van het weekloon ingehouden. EXTRA-STEUNUITKEERING VOOR SNEEUWRUIMERS. De dezen winter plaats gehad hebbende extra-winteruitkeering van 40 pet. van het netto-steunbedrag aan werkloozen leidde tot de onbillijkheid, dat arbeiders die tewerk waren gesteld bij het sneeuwruimen in werk verruiming en die dus niet voor deze extra- uitkeering in aanmerking kwamen, voor het sneeuwruimen in een bepaalde week aan loon een lager bedrag ontvingen dan zij aan steunuitkeering met extra-uitkeering zouden hebben ontvangen. Thans is bepaald dat dit verschil alsnog mag worden uitgekeerd. ZIJPE ST. MAARTENSVLOTBRUG. GEEN DUBBELTJE IN Z'N ZAK. Voor een stampvolle zaal gaf de Tooneel- vereeniging O.Z.O.S. in café Homan alhier haar tweede openbare uitvoering met het mooie en welbekende blijspel „Geen dubbel tje in z'n zak" van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker. Evenals met de eerste uit voering heeft de vereeniging haar beste beentje weer voorgezet, en sommige tafe- reelen deden de aanwezigen schateren van den lach, terwijl bij ernstige momenten men een spelii had kunnen hooren vallen. Na elk bedrijf was dan ook een hartelijk applaus, dat aan het slot tot een ovatie aangroeide. Aan het slot bracht de voorzitter dank BARSINGERHORN CONCERT EN TOONEEL. De gemengde zangvereeniging „Caecilia" onder leiding van den heer Nico Snel heeft een volle zaal een goede en prettige avond bezorgd, in de eerste plaats door het afwis selende programma, in de tweede plaats door het peil waarop de muzikale prestaties stonden. Het lang niet gemakkelijke en voor een haar alles behalve dankbaar geschreven werk „Hymne aan de Kunst" van Jac. Bon set, voor koor met sopraan-soli werd dank zij een nauwgezette studie toch tot een klin kend en boeiend stuk muziek gemaakt. De sopraan-soliste mevr. T. SpaansBronder verdient een woord van hulde voor de fraaie wijze, waarop zij haar lang niet eenvoudige soïi voordroeg. Het volgende nummer van het program ma werd door de zaal met een zekere span ning tegemoet gezien. Marie. Kliffen, hekend geworden door haar rol in „Florimont", zou een aantal liederen zingen. Was de inzet twee liederen van Hu bert Cuvpers een weinig aarzelend, het „Ave Maria" van Schubert werd gaaf en prachtig gezongen. Maar tweede optreden schonk de aandach tige hoorders een fijngevoelde uitbeelding van een lied van Schumann Ich grolle nicht) en een lied uit de operette van II. Zaal „Florimont" (Tn 't land der Liefde); een oud-Fransche herdersliedje „Maman dites moi" miste in de voordracht van Marie Klif fen de typische Fransche guitigheid en viel daardoor iets tegen. Als toegift volgde „De heilige stad" van Adams. Nico Snel ver zorgde op uitstekende wijze de pianobege leiding. Een dubbel kwartet van koorleden zong van Mozart „Ave verum corpus", dat op een paar onzuiverheden na goed werd gezongen. Tot slot van het le deel van den avond zong het koor, uitstekend begeleid door een strijk je, met kennelijk plezier en frissche muzikale verve de wals Rozen uit het Zuiden van Jo- hann Strauss. „Caecilia" en haar dirigent N Snel mo gen, niet in het minst om het engageeren van Marie Kliffen, een veelbelovende zan geres, op een goed concert terugzien. Na de pauze trad de tooneelvereeniging „Liefdadigheid" voor het voetlicht met een vroolijk detective-spel „Voor de derde maal". Het vrij ingewikkelde gegeven met een nach telijke inbraak, ten aanschouwe van een gansche zaal hield de spanning er goed in Óver alle onwaarschijnlijkheden van hef stuk een duidelijk verstaanbaar gesprei tijdens de diefstal speelden de actrices en acteurs heen, zoodat het onwaarschijnlijke vrijwel wegviel. Alle spelers vertolkten hun rollen goed al zaten de rollen er niet te vast. in! een uilzondering door zijn uitste kende spel maakte D. C. Schenk,, die een kostelijke vertolking van een inbreker gaf. Al met al een avond, die velen èn schoon heid èn genoegen gaf te genieten en die om even voor elf uur maar al te spoedig afge loopen was. aan de familie Homan, voor de volle mede werking de club verleend en werden de insta!leurs van het tooneelwerk ook niet vergeten, evenals de regiseur en de geluide installeur, die tevens als dank voor hun hulp een cadeau in ontvangst hadden te nemen. Zelfs de grimeur, de heer Veenis te Schagen, moest op het tooneel verschijnen, om woorden van dank in ontvangst te nemen. Dit was dan ook welverdiend, want de heer Veenis had wederom prachtig werk geleverd. Vermelden wij nog, dat de burgerij haar volle medewerking verleende voor de too- neelaankleeding enz. DE FISCUS ZENDT EEN NIEUWEN DIENAAR. De ontvanger der directe belastingen. In voerrechten en accijnzen H. Koster te Elburg is werkzaam gesteld aan de inspectie der registratie te Alkmaar. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De vleeschproductie voor Alkmaar en om geving belooft voor de komende week wei nig te zullen afwijken van die van de afge loopen week. De aanvoer voor overname door de Veehouderij Centrale beliep heden 71 koeien. De helft daarvan ongeveer ging weg voor de weiderij. Het aantal voor de slacht beschikbare dieren is daarmee weliswaar niet groot, het verschilt niet veel met Maan dag j.1. Daarnaast waren ook de nuchtere kalveren ongeveer even sterk vertegenwoor digd met 230 stuks. Uit den aard der zaak zou dit alles een mondjesmaat toegemeten rantsoen beteeke- tlen. Evenwel, ook deze week is versterking te verwachten in den vorm van een aantal varkens, die zullen worden toegewezen. Zoo dat ook dit keer weer een stukje spek of var- kensvleesch tot de bereikbare mogelijkheden zal behooren. DE CENTRALE KEUKEN EN DE AARDAPPELDISTRIBUTIE. In verband met de juist ingevoei'de aard appeldistributie heeft de Centrale keuken eenige veranderingen moeten doorvoeren. Om te beginnen is het noodzakelijk gebleken de rantsoenen te verminderen. Tot dusverre was iedere portie 1,3 L., deze is thans terug gebracht tot 1 L. en men hoopt, dat ze hierop zal kunnen worden gehandhaafd Uit den aard der zaak worden voortaan naast, de an dere ook aardappelbonnen gevraagd. Tevens is ernstig overwogen of de menu's niet moe ten worden veranderd. In een gistermiddag gehouden vergadering is inmiddels besloten deze vooralsnog gelijk te laten. MAKELAARSVERGADERING. De ledenvergadering van de afdeeling Noordholland boven het IJ der Ned. Broeder schap van Gedipl. Makelaars werd gehouden in hotel 't Gulden Vlies te Alkmaar. Na opening kwam in bespreking een schrij ven betreffende een nieuwe Rijksregeling voor de Makelaardij. Verder ingekomen een schrijven betreffen de het vermelden van het beroep op per soonsbewijzen. Waar de Makelaars een wet telijk beschermd beroep hebben, wordt over legging van een afschrift der akte van be- ëediging noodzakelijk geacht. Vervolgens werd het woord verleend aan den Rechtskundig adviseur der Vereen. Ir. Mr. N. J. v. Leeuwen te Alkmaar, welke een bespreking opende over de Verordening be treffende de nieuwe bepalingen voor ver vreemding van landbouwgronden, en de daarvoor noodige goedkeuringen van Pacht- bureaux en Secretaris-Generaal. Eveneens werd in dit verband behandeld de Verordening betreffende de Waardever meerderingsbelasting. De commissie tot rekening-controle be staande uit de heeren C. Jongens uit Assen delft en A. Veen uit Koog a. d. Zaan, advi seerde tot goedkeuring. Door den heer P. van Exter uit Zuidschar- woude werd verslag uitgebracht van de ge houden Gewestelijke vergadering te Amster dam. Na rondvraag sluiting onder dank. „EEN RARE FAMILIE" IN T GULDEN VLIES. Johan Kaart in een niemue ge* daante. Op Zaterdag 3 Mei a.s. zal in 't Gulden Vlies een voorstelling gegeven worden van de groote Aimerikaansche Schlager „Een rare Familie", waarin de hoofdrol wordt vervuld door den populairen en geliefden komiek van tooneel, revue en film Johan Kaart, terzijde gestaan door prominente ar- tisten als Svlvain Poons. Harry Boda. Jo han Valk, Emmy Arbous, Sien de la Mar, Beppi Boda, Madeion Waldorp, e.a. „Een rare Familie" (It 's a boy!) is,het groote succes van New York, waar dit stuk 3V> jaar aaneen in het Cort Theatre werdi opgevoerd, terwijl reeds de eerste voor stellingen in Amsterdam een sensationeel succes waren en voor stampvolle zalen wer den gegeven. De pers was unaniem vol lof, en schreef over de Amsterdainsche première o.a.: De Telegraaf: „De Komedianten" bezitten alle kwaliteiten om met zulk een aanscha keling van dwaze situaties, de zaal de lachstuipen op hét arme lijf te jagen. Er is gegierd om Kaart, wanneer er riet om hem gebruld werd bleek deze klucht alle eigenschapen van wat men noem „een kFaker" te bezitten. Alg. Handelsblad: de schrijvers hebben geen moeite gespaard om de lachspieren van hun publiek te kieteleneen wonder lijk heerschap, dat in Johan Kaart een voor treffelijk vertolker vindt... „De Komedian ten" zullen van deze klucht veel plezier be leven. KOEGRAS De propaganda-roeitocht door Amsterdam voerde de deelnemers langs vele pittoreske gedeelten van de hoofdstad. De stoet pas seert de Prinsengracht bij de Westermarkt. fPax-Holland). JULIANADORP. VER. TOT BEVORDERING BIJENTEELT. De afdeeling Den Helder en Omstreken van bovengenoemde vereeniging hield Zon dagmiddag haar jaarvergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Er waren 12 leden ter vergadering aanwezig. De voorzitter, de heer T. Speur, heet allen welkom en zegt dat door ver schillende omstandigheden dit de eerste vergadering is, sinds de jaarvergadering van verleden jaar Maart. Wij willen echter nu weer trachten orde op onze zaken te stellen! De notulen, gelezen door den secretaris, den heer D. Abbenes. worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken en mededee- lingen werd o.a. behandeld de agenda voor de jaarvergadering te Utrecht. Besloten werd cm dezen keer geen afgevaardigde daarheen te zenden, ook al door do minder gunstige gelegenheid om te reizen. Daarna bracht de secretaris het jaarver slag over 1940 uit. De inhoud van het ver slag was kort, maar goed. Het ledental der afdeeling bleef onveranderd op 32 gehand haafd. Volgt rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. van Scheij- en. De commissie tot nazien dezer rekening had alles nagezien en in volmaakte orde be vonden. De afdeeling boekte op het einde des jaars een voordeelig saldo van ongeveer f 100. In verband met deze gunstige finan- tieele positie besloot de vergadering om voor rekening van de afdeeling een nieuwe bascule aan te koopen. De vergadering keurde de rekening zonder discussies goed en alzoo kon de voorzitter den penningmees ter dank zeggen voor zijn richtig gehouden beheer en de commissie voor haar gedane moeite. Ook don secr. bracht hij dank voor de samenstelling van notulen en jaarover zicht. Bij de bestuursverkiezing was aan de beurt van aftreden de heer D. Abbenes, die met óvergroote meerderheid van stemmen werd herkozen. Vervolgens werd óver den honingprijs ge sproken. Afgewacht zal worden wat hier, voor als maximum gesteld zal worden. Vervolgens was men genaderd aan de gebruikelijke verloting, die ten doel heeft hetb ezoek ter vergadering aan te moedigen De eerste prijs hiervan, een complete bijen kast, werd gewonnen door den heer Bur gers te Den Helder, Daarna volgde de rondvraae. welke Poe bespreking opleverde om met de bijen naar hef koolzaad in de Wierineermeer te "aan. Ondanks de slechte vervoersmogelijk heden. zullen toch eenige leden hiervan trachten te profileeren. Daarna nam de voorzitter het woord en hoopte dat men weer spoedig in het gewone lokaal zou kun nen vergaderen TTij dankt de aanwezigen voor hunne belangstelling, wensehte hen een goed imkersjaar toe, en sloot de v>r- gadering.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5