BOTERBON.... veilingen Ibij de poffertjes i GROENTEN Langendijker WAAR DE GOOCHELKUNSTEN DES WAFELBAKKERS FALEN (Van onzen Amsterdamschen correspondent.) „Daar zit ge nu met de gebakken pof fertjes, meneer Jongemaets! Uw klanten moeten een boterbonnetje meenemen, als ze van Uw vet gebak genieten willen, maar ach, wat in Uw kraam te pas komt, komt in de hunne heel erg te onpas En toch, tóch staat er nog met dikke letters boven Uw deur te lezen: „Holland- sche Wafel- en Poffertjesbakkerij." Daar hebt ge, lezer, in 't kort het probleem, dat ons naar het kruispunt Weteringschans- Nieuwe Vijzelstraat voert, waar in oud-Hol- landsche ruste de groote poffertjeskraam van den heer Th. W. Jongemaets staat, een der bekendste uit ons land. De eigenaar stamt nog uit een oud Westfriesch geslacht; te Hoorn en Opperdoes kent men zijn naain goed en de kermissen te Edarn, Purmerend en Alkmaar kon men zich, eenige jaren her, slechts indenken zonder den roemruchten wafeltent. Totdat deze een vaste standplaats kreeg in de hoofdstad. Rood en groen zijn nog steeds de kermis achtige kleuren van deur- en raamlijsten; crème kanten gordijnen, met een strik be vallig opgenomen, schijnen een voorproefje te willen geven van de intimiteit der kom- bofjes binnen Want men gaat nu een maal niet poffertjes en wafelen eten op een terras (hoewel het 'terras er is), men doet zulks niet in luie rieten stoelen aan café tafeltjes, onder lawaaierige muziek, neen, men schuilt daartoe met de(n) zijne(n) in een der gezellige kombofjes ter weer.szij.den van de zaalruimte. Men gaat, door de sier lijke noort van geel kanten en rood stoffen gordijnen, gedrapeerd als de voorhangsels voor een bedstede, men schuift op een bank aan de langwerpige met wit keu- kenzeil bedekte tafel. Men wacht Zóó en niet anders.-. Geen muziek, maar een prettige melange van bradende boter en zoet-vet aroma ver vult de lucht. Men kan getuige zijn van het bakken, dat ten aanschouwe der gasten ge schiedt; men kan ook zijn ziel en maag in lijdzaamheid bezitten, toevend in zijn kraampje, tot „het" komt.... Dat duurt trou wens niet lang. Dra worden ons de bruine onder sneeuwwitte suiker bedolven porties opgediend. Terwijl wij smullen,, waagt geen vreemde het, ons hokje te betreden, onzen smeuigen familie-disch te storen; hier kan moeder ongegeneerd de vette kinderkinne tjes afvegen, resp. haar eigen kin. Inmid dels koekeloeren we door de gordijntjes naar wat er in de andere kraampjes gebeurt Zóó en zóó alleen eet de stedeling poffertjes in ons goede land. De dor peling kent nog een methode daar nevens: op de kermis staande aan de tent doet hij de lekkernij alle eer aan. Maar nunu we ons met een brood- of bloembon bovenomschreven exquis genot niet meer kunnen verschaffen, nu we een wisselbon, goed voor 15 gram boter, er bij moeten gevenVoor welken wisselbon we noodzakelijkerwijs onzen gewonen boterbon dienen aan te breken, lees: opofferen. En dat offer brengt het publiek ongaarne, vooral na de jongste rantsoenswijziging. De consumptie van dit vaderlandsche gebak bij uitnemend heid loopt dan ook al merkbaar achteruit. Dit niet slechts tot schade der magen want poffertjes vormen een voedzaam ge recht.! doch vooral ten nadeele der betrok ken bakkers-restauranthouders. (Nederland telt 50 60 poffertjesbakkers). Er is wel wat op te vinden. Het zou volgens den heer Jonge maets, aanbeveling verdienen, in dien de consument per maand één boterbon extra kreeg ter besteding in restaurants, overeenkomstig de ver strekking der bloembonnen. Hier heeft de distributiedienst immers niet in 't minst ten behoeve der banketbak kers zorg gedragen dat het publiek ver snaperingen kon blijven koopen. „Wij vormen toch ook een groep, die recht van bestaan heeft", aldus de populaire wa felbakker. „Is de boterbon eenmaal in wis selbonnen omgezet, dan komen deze automa tisch steeds bij ons (en alle andere eetge- legenheden) terecht, omdat de winkelier de coupures niet aanneemt. Het verstrekken van een extra boterbon per maand des noods per drie maanden voor deze doel einden, zou dus het gehcele café- en restau rantbedrijf ten goede komen. Ik heb er in Den Haag al over gepraat, tot nog toe zonder resultaat. Voorloopig heb ik een boter-voor schot, ik vrees echter dat mijn bonnen-basis voor de volgende periode heel smal zal zijn. Want de dames willen wel poffertjes eten, maar boterbonnen meebrengen niet..." Wij voelen wat voor 's heeren Jongemaets redeneering. temeer daar de spreker ons nu eigenhandig een schotel heerlijkheden berei den gaat Meer goochelen dan bakken! In drukker tijden, op feestdagen bedie nen zeven koks en kokkinnen, witgemutst en rap van handen, de enorme fornuizen, met de honderden poffer-vormpjes, hantee- ren zij de zware wafeltaijgen, waarbinnen het gele bröze gebak ontstaat. Tegenwoor dig helaas kan de haas 't wel met minder personeel af... Zelf is hij de edele bakkunst geheel meester. Is dit eigenlijk wel bakken? Ts het niet veelmeer een soort goochelen, dit vliegensvlug gebaren met pol lepel en koekemes. dit gieten, smij ten en zalven van ingrediënten, dat binnen de anderhalve minuut 'n opgpmaakten schotel voor toovert? Historisch suoo - Bij de opgravingen in den Noord Oostpolder is nabij Kumre een tundeeringslaag van stroo gevonden, welke ongeveer 30 centimeter dik blijkt te *'jn (Pax-Holland) het plafond, waar de lentezon zich in weer spiegelt. Blauw en geel koper de tinten van een Oudhollandsche keuken o, voedsel dictator Louwes, ga één keer poffertjes eten en besluit tot een extra boterrantsoen (om te be ginnen één per drie maanden) tot handhaving van ons onvolprezen va- derlandsch gebak! NADRUK VERBODEN. I wast bestrijkt de vormen snel met boter: terwijl deze. heet braadt, duikt een lepel in den deeg-emmer; een volgen oogen- blik zijn de voimpies gevuld, is het overtol lige deeg weggestoken. De poffertjes begin nen al te bollen hup -H hup hup be hendig laat het bakkersmes ze een buiteling makenen ziedaar, wat zich thans den volke vertoont, is reeds een serie goudgele, bruin- gevlekte rondjes... Nog een halve minuut, dames en heeren! en de smeuïge koekjes flappen kant en klaar eri gaar oo het bord je, ze kletsen ze daar in bepaalde volgorde neer, bestuurd door de geroutineerde hand van den meester, die met evenveel vaardig- beid een paar mespunten malsche boter op de porties mikt en uiteindelijk den kope ren suikerstrooier grijpt om het gerecht te vervolmaken. Blauw en geel De witte zoete poeier ligt, in een porse leinen schaal en de geelkoperen kranen en overige ornamenten van het oudenvetsche reuzenfornuis blinken als voornoemden sier lijken strooier als de glazen kroontjes aan Uit onze Omgeving BENOEMD. De heer A. J. Schilder te Stolpen is be noemd tot lid van de Commissie tot samen werking voor bijzondere nooden alhier, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Dignum. KINDERUITZENDING. Op 1 Mei a.s. zal de tweede uitzending van kinderen door de afdceling „Zuid-Zijpe" van hel. Centraal Genootechap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies plaats hebben. Dan zullen 4 kinderen worden uitgezonden naar het ko'oniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee. Reeds eerder werden 6 kinderen uit gezonden. BURGERBRUG. TOELATING LEERLINGEN. Alhier zijn 7 kinderen aangegeven, om op 1 Mei a.s., den datum van aanvang van den nieuwen cursus, te worden toegelaten tot de O. L. school. ST. MAARTENSBRUG. NIEUWE LEERLINGEN. Niet minder dan 21 kinderen, w.o. 7 kin deren van Heldersche vluchtelingen, zijn aan gegeven voor toelating tot. de O. L. school alhier, op 1 Mei a.s., den datum waarop de nieuwe cursus aanvangt. De wint er campagne nadert al meer het eind tot de vroege-aardappel- campagne zal het wei stil zijn geen prijsverhooging meer te wach ten het risico is nu voor de tuin ders weer een prijsverhooging voor de koolsoorten voor uien en wortelen niet kwaliteits- en sor- teeringseischen dezelfde export prijzen ook mimvmprijzen voor binnenland afwijkende kwaliteit 80% van maximumprijs van af wijkend goed bijna geen sprake alles vindt zijn bestemming in bin nen en buitenland ook export naar andere landen dan Duitschland prei mocht, aanvankelijk niet meer naar Duitschland Coloradokever! verbod opgeheven niet tevreden over toewijzing uiteenloopende sor teeringen aan exporteurs zal op gelet worden van gele kool het minst aangevoerd meer roode de meeste Deensche witte verge lijking met overeenkomstige week. vorige jaar valt ten gunste van dit jaar uit alleen roode kool was toen iets duurder verschil lende bijproducten nu aanzienlijk duurder. Eind April met den aanvoer van worte len zal het nu weldra gedaan zijn. Dit jaar zal het eind van de campagne er eerder zijn dan vorige jaren, toen volle vrijheid be stond voor de tuinders in zake den "aanvoer. De prijsregeling alsmede .de ordening in ver band met de elke week aan te voeren pro ducten hebben dit in de hand gewerkt. Ver wacht mag worden, dat vóór den aanvoer van de vroege aardappelen er niet veel pro ducten meer aan de veilingen zullen versrhii nen. vooral niet te Xoordschnrwoude. waar er weinig of geen groenten worden aange voerd. Als we goed zijn ingelicht, is voor de verschillende stapelproducten geen prijsverhooging meer- te ver wachten. zoodat de tuinders, die nog voorraden van deze producten zou- De sfil'e tijd aangebroken den bezitten, risico zouden kunnen loopen ten opzichte van de opbrengst Als echter ieder tuinder aan zijn ver plichting heeft voldaan om elke week het aangewezen gedeelte aan te voe ren, dan kan er practisch zoo goed als niets meer aanwezig zijn. Deze week was er een prijsverhooging vastgesteld voor enkele Langendijker pro ducten. Zoo was de roode kool gebracht van f 8.50 op f 9.de gele van f 7.20 op f7.60, de witte kool van f 6.30 op f 6.70. De kroten of bieten waren van de lijst verdwenen. Uien en wortelen bleven op de maximum prijzen van resp. f 6.en f 4.50, terwijl in de kwaliteitseischen en de voorgeschreven sorteering geen verandering was gekomen. De genoemde prijzen gelden ook deze week tevens als maximumprijzen voor het bin nenland, maar voor de afwijkende kwali teit van de bovengenoemde producten is de maximumprijs vastgesteld op 80% van den voor het goedgekeurde product bepaal den prijs. Dit kwam echter aan deze veilin gen al zeer sporadisch voor. omdat de tuin ders wel zoo goed op hun kooltjes passen, (en de kwaliteit dit jaar bovendien goed was) dat van afwijkend goed eigenlijk niet kan worden gesproken. De maximumprij zen gelden zooveel voor de door telers ais door handelaren of anderszins aangevoerde producten. Ook deze week gold nog de verplich ting der veilingen om eiken veilings dag om in de eerste plaats den binnenlandschen handel in de gele genheid te stellen, voldoende pro ducten te koopen. ook van eerste kwaliteit. Als de producten voor het binnenland den maximumprijs niet. opbrengen, dan dienon ze. voor zoo ver er exportmoseliikheid is, voor exnortgelegenheid te worden be stemd. Een en ander verliep deze week naar wensch. Het binnenland kon nog van het noodige worden voorzien en van die producten, waarvan het binnenland een klein gedeelte afneemt, kon het buitenland worden voor zien. Men deelde ons mee, dat er voor som mige producten ook vrijheid werd gegeven, om naar andere landen dan Duitschland. o.a. Noorwegen te exporteeren. Prei. die hier weinig wordt aangevoerd, mocht in verband met de Coloradokever- voorschriften niet naar Duitschland worden uitgevoerd. Dat betrof dan de gebieden, waar de prei voor export aanwezig is. In tuinderskringen was men wel wat verbaasd over dezen maatregel, omdat, men daar van oordeel is. dat de Colorado-kever in prei niet voorkomt. Intusschen is deze bepaling nu ingetrokken. Ook kan men zich aan de veilingen, waar de aangevoerde producten worden verladen, nog maar slecht tevreden toonen over de toewijzing van uiteenloopende sorteeringen aan de exporteurs, zoodat deze Piet altijd kunpen voldoen aan de vraag naar een be paalde soort ten aanzien van kwaliteit of gewicht, vooral van het laatste. Het Uit- voer-Contróle-Bureau beeft echter toegezegd, dat er van zijn kant bij den Bond van Ex porteurs zal op worden aangedrongen, dat de exporteursleiders bij de koolveilingen (want de bedoelde klacht heeft vooral be trekking op kool) er zooveel mogelijk reke ning mede zullen houden aan de expor teurs gelijke sorteeringen toe te wijzen. De aanvoeren aan de veilingen wezen op het naderend einde. Van de koolsoorten was het de gele. waarvan het minst werd ge presenteerd: in totaal slechts 2 spoorwagens aan beide veilingen. Grooter was het aan bod van roode kool maar toch aan merke lijk geringer dan verleden week. Aan de Rroeker veiling was het iets minder dan 9 spoorwagens, in Noordscharwoude iets meer dan 10. Van beteekenis was echter nog de aanvoer van Deensche witte kool. Daarvan kwamen aan beide veilingen nog 45 spoor wagens. Al deze kool bracht den maximum prijs op. Een heel ander beeld boden onze veilingen deze week dan in de overeenkom stige van het vorige faar. Toen kwamen er nog heel wat late aardappelen die tusscben twee haakjes van f 2 tot f 2.50 opbrarhten en zat er muziek in de markt. Er kwamen toen nog heel wat wortelen, die toen voor f 1.501.80 werden verkocht. Deze week was de aanvoer zeer gerinir en bracht den maximumprijs van f 4.50 op. Bieten lava- j men er toen ook weinig evenals nu. doch toen brachten ze ruim f 2 op en nu werden T ZAND. EEN SUCCESVOLE AVOND VOOR EJfl.M. Zondagavond gaf de plaatselijke tooneel vereeniging E.M.M. een uitvoering in het café van den heer G. A. de Wit. Opgevoerd werd „Als 't verleden spreekt", tooneelspel in vier bedrijven. De spelers hebben zich zelf overtroffen door 't goede spel dat hebben gegeven. Men kan daarom zeggen van alle spelers: 't was goed. Toch willen wij een uitzondering maken met 't meisie Tiny van Straaten. dat op keurige wijze haar rol vertolkte als kind. al haar manie ren waren zoo volmaakt, alsof zij.altijd too- neelster geweest is en dat op zoo'n jeugdi gen leeftijd! Het spel gaf veel lief en leed, vele malen moesten de zakdoeken dan ook te pas komen, doch zooals 't vele malen gaat. kwam toch alles weer goed in orde! Een hartelijk applaus was dan ook wel op zijn plaats, zelfs tot driemaal moesten de spelers terugkomen. ROODVONK. Tn 't gezin van den heer P. is in een lichten graad roodvonk geconstateerd. HOUTHAKKEN MET HINDERNISSEN. De heer J. van D. bad het ongeluk, toen hij aan 't houthakken was. zich met de hou weel in 't muisje van zijn band te bakken waardoor een flinke vleeschwond ontstond. Gelukkig heeft hij niet den duim geraakt. PETTEN PETTEN 2—BARSINGERHORN 1 3—2. Een wedstrijd met een onbevre digend slot. B. bad eerst een sterken wind in de rug en. belegerde mede daardoor aanhoudend de P. veste. Dank zij de doortastendheid van de backs en den keeper bleef echter voor alsnog de score blank, totdat lenslotte de spil met een ver schot, zijn ploeg de leiding gaf. Bij één der zeldzame P. aanvallen meen den we Glas te zien doelpunten, doch zijn schot werd uitstekend gekeerd. V. d. Vlies deed bet heter, van dichtbij sloeg hij kans loos den B. doelman. Naar veler mecning was de bal voordien uit geweest Ruststand 1—1. Na. de hervatting bpging P de tactische fout te ver op te dringen, waardoor het aanvalsspel niet. tot ontplooiing kon komen, Bovendien schopte dit de gelegenheid tot oen doorbraak. Zoo onsfond B's tweede doelpunt, nadat eerst G. Vriesman P. een kleine voorsprong had gegeven. Ongeveer 5 minuten voor bet einde maak te een der P. voorwaar tsen bands. Een B. speler nam daarop den bal in de handen. De scheidsrechter bad de eerste overtreding niet. de tweede wel geconstateerd. Uit de strafschop scoorde T. de Waard onhoudbaar 132). Begrijpelijkerwijs was dit een groote teleurstelling voor B. Enkele spelers gaven 'uide van hun misnoegen bliik. Toen de scheidsrechter den aanvoerder hierover wil de onderhouden en hem tot zich riep, wei gerde deze te verschijnen, met bet gevolg, dat enkele minuten voor het einde de wed strijd werd afgelast. SCHOORL OVERLEDEN. Alhier is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer P. Nieman. rustend pas toor van Schoorl. ze voor f 3.70—7.40 verkocht. Aan een maxi mumprijs waren ze niet meer gebonden. Uien kwamen er het vorige jaar in de week van 2227 April nog ruim 10 spoorwagens, nu minder dan 100 KG! Er werd toen f 1— f 2 voor betaald terwijl ze nu voor f 6 wer den afgenomen. Prei kwam er even weinig als nu. Er werd toen ruim f 5 voor betaald, nu f 14.10—15.30! Rabarber kwam er onge veer in dezelfde hoeveelheid als nu. De prijzen waren zeer varieerend. van f 36.80. Deze week werd ze verkocht voor f 7.10— 13.90. Als we nog aanstippen, dat voor wit lof de afgeloopen week f 8.7014.80 werd betaald, dan zal men kunnen vaststellen, dat het dit jaar voor de genoemde produc ten veel beter eaat dan in 1940 Het vorige jaar kwam er nog meer kool. De mogelijk heid van sterk onloonende prijzen was toen aanwezig terwiil dit nu niet het geval was. Wat de nriizen betreft, deze waren voor roo de kool hooger dan de nu geldende maxi mumprijzen en liepen van f 9—11. Gele kool bracht toen f 6—7.10 op. alzoo minder dan nu (f 7.60). Ook de Deensche witte bleef heneden den nu geldenden prijs va.n f 6.70. Er werd toen f 5.10 tot f 5.70 voor betaald. De loop van zaken is dus dit jaar over 't geheel heter. 1 Agrarisch nieuwi PENSIONNEERING VOOR LANDBOU WERS IN FRIESLAND? In de ledenvergadering ran den Bond r, Coöp. Zuivelfabriken in Friesland, weftj 29 April a.s. te Leeuwarden wordt gehou den komt een voorstel in behandeling tot wijziging van de model-statuten voor d« coöperatieve zuivelfabrieken. Naar het officieel orgaan van de F.N.I, weet mede te deelen behelst deze wijziging, dat de coöperatieve fabrieken zich in het vervolg mede ten doel stellen de verzorging van den ouden dag der leden en leveren- ciers of die van hun gezinsleden na hun overlijden en zulks mogelijk te maken door een deel van het melkgeld voor dat do«l te bestemmen. Voorgesteld wordt de hit* voor benoodigde gelden te vinden door van elke uitkeering 4% in te houden. De he«r J. Noordenbos te Bolsward zal in verband met het bovengenoemde voorstel een inlei ding houden over: „de verzekering van den boer." BOND VAN COOP. ZUIVELFABRIEKEN IN FRIESLAND. Blijkens het verslag over 1940 bedroeg het aantal aangesloten fabrieken bij den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland 76, Omstreeks 12 Mei 1940 leverden ongeveer 17.000 veehouders met ongeveer 193.000 koeien de melk aan de fabrieken. Van K Mei 193912 Mei 1940 bedroeg de hoeveel heid geleverde melk 735 millioen kg. tegen 719 mill. kg. in 1938—1939 en 707 kg. in 1937—'38. Van de in 1939'40 geleverde melk waa het gemiddelde vetgehalte 3.67%, de melk prijs per kg. bruto 7.23 cent en netto 6,18 cent. en de melkprijs per vet bruto 1.97 cent en netto 1.68 cent. Voor de verkocht# producten werd ontvangen: boter bijna 28M mill. gld., kaas 17.3 mill. gld., melk 5.7 mill gld. en melkproducten bijna 1.7 mill. gld. LOONEN COOP. ZUIVELFABRIEKEN NOORD-HOLLAND. ALKMAAR. Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars aan de Com- coöperatieve zuivelfabrieken in Noordhol land bericht, dat in afwachting van een definitieve beslissing aan de besturen van de aangesloten fabrieken kan worden aan geraden de Ioonen uit te betalen, welke in het loonadvies voor 1941'42 door de com missie zjjn aanbevolen, mits een verhoogd loon geschiedt onder voorbehoud van nade re'goedkeuring door het College van Rijks- bemiddelaars. OVEREENSTEMMING. KOEGRGAS. Na gehouden bespreking tusscben het bestuur van de afdeeling Koe- grasJulianadorp van den L.T.B. en de ver tegenwoordigers van de landarbeidersbon den is inzake loonen en arbeidsvoorwaar den voor het bloembollenlbcdrijf voor het district Koegras en Julianadorp overeen stemming verkregen. Hetzelfde is- ook het. geval voor Anna-Paulowna. Voor dit districti zal een contract worden afgesloten tusschen de afdeeling van den L.T.B. en C.B.T.B. en de landarbeidersbonden. LANGENDUK NOORDSCHARWOUDE SCHAAKMAT. Wintercompetitie 19401941 25 April 1941. ie klas. H. BouwensJ. Klinkert MK J. KlinkertH. Bouwens 1—0 klas A. Koppens— J. Ooyens afgebr. 3e klas. KnegtK. Bouwens 01 K. BouwensJ. Knegt 1—0 J KnegtP. de Jong 01 De kampioen van Langendijk speelde op dezen avond simultaan tegen 8 leden van Schaakmat met het volgende resultaat: W. KaanD. Koorn K. Bierman J. Kroon K. Bouwens J. Bood P. Borst J. Kamper T. de Jong 6-2 Voor onzen kampioen den heer W. Kaan een mooi resultaat van deze in vlug tem po gespeelde seance. De leden van Schaakmat worden dringend verzocht de speelavonden te bezoeken ten einde goed in vorm te zijn voor de wedu strijden tegen D.O.S. op 16 en 30 Mei as. NIEUWE N1EDORP GYMNASTIEKUITVOERING HERCULES HEBE. Zondagmiddag had in de Prins Maurits de jaarlijksche uitvoering plaats van de ieugdafdeeling van genoemde gymnastiekver eeniging. Vooral van de zijde der ouders was er flinke belangstelling en de zaal was dan ook uitstekend bezet. Het uit 18 nummers bestaande programma werd in een Non- Stop Tempo afgewerkt. Vooral verdient ver melding no. 4 van bet programma de bruR oef, voor meisjes. Dit was een keurige af- leeling. De kleuterles Strandgymnastiek en het nummer Kabouterleven waarin de kleinste kleuters ten tooneele verschenen oogsten veel bijval. Ook het Duivenballet werd goed uitgevoerd en was een glanspunt van het programma. De diverse liedjes van de kinderen met muzikale illustratie van een heel aarditt orkestje werden zeer gewaardeerd. Mei. de Bakker en een paar heeren zorgden met eenige liedies voor eenige afwisseling. Het geheel stond onder leiding van den heer TC Boot. De heer Wessels sprak in zijn slot woord de wenseh uit wanneer aanstonds erplichte gymnastiek op de lagere scholen komt de kinderen de bestaande Gymnastiek Vereeniging evengoed trouw zullen blijven. HEER-HUGOWAARD VEENHUIZEN GESLAAGD. Voor het eindexamen lagere landbouw- chool te Hoorn slaagde de jongeheer N, Lont Oaderscheding zeer goed.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6