BERLIJN, stad der bloemenvrienden Pos voor menschelijke consumptie Invasie op MALAKKA? Achtervolging in jriekenland voortgezet Rozen 75 cent per stuk. Aza lea's negen aulden! DUIT SC HE BLOEMISTERIJ ONTWIKKELT ZICH SNEL. Hoewel de NodeHnudschc bloemisten in de jaren, die onmiddellijk aan .dézen oorlog voorafgingen. hun relaties in hoofdzaak zoe.liten in Engeland en in België. bleef hun hoon toeh gevestigd op een heropenine van de Oostgrens. daar zij er van overtuigd \va- rep, dat de toekomst van d° export-teelt toch ln Duitsrhland lag. Vóór de invoering van hef eontinge.ntcerinr,sst«]sel besteedden de Duitsche importeurs, die croote hoeveelhe den bloemen on de markten van de sroote sleden konden afzetten coed« nriizen on de veilingen, terwiil later, toen de invoer eebon- ;\den was aan hepaahle boeveptheden per pc- riode. het voor Duitsrhland heptemde nrn- dnr.t steeds nriizen onhraeht. die. aanmorke- liik. hooger waren dan die van de bloemen voor het overige huitenland. Dergpliike goe de prijzen ziin te verklaren, door de liefde die de Dnit^ehers voor bloen\en en planten aan den dag leggen. In Berlijn ziin in elke s'raat van beteekenis verschillende goed gesor teerde bloemenwinkels gevestigd. Op enkele hpTaneriike pleinen worden dagelijks, kleine bloemenmarkten ge- 'houden eri in de groote vVarcnhui- zen zijn speciale afdeehngen voor den verkoon van bloemen ingericht. Deze ruime koopgelegiMiheid wijst reeds op een flinke belangstelling voor Flora's kinderen. Maar wanneer een Neder lander kennis neemt van de prijzen. Waartegen de bloemen verkocht wor den. staat hij verbaasd, dat bij een dergelijke noteering nog een leven dige handel mogelijk is. Hoewel in Nederland èn door den ruime ren afzet èn door de teeltbeperking ter wille van de voedselvoorziening de notpering wat stijver geworden is, kan men toch den Hol- landschen prijs in vergelijking met den Ber- lijnschon abnormaal laag noemen. De Aals- meersche rozen die aan de vciline hoogstens tien, cent-opbrengen, gaan in Berlijn grif weg voor 75 cent. Azalea's noteeren in de bloemenwinkels gemakkelijk 8 9 gulden per stuk, terwijl voor een gewone tuingera- nium 90 cent betaald wordt' Deze prijzen bewijzen, dat de Berlïjner zich werkelijk een geldelijk offer wil getroosten om zijn behoef te aan bloemen te bevredigen. DE DUITSCHE BLOEMISTERIJ. De Duitsche bloemisterij' heeft zich in den loop der laatste, jaren in een snel tempo ont- 1 wikkeld. Zij is geconcentreerd om de groote steden, waardoor de producenten, die niet volgens hot perfect georganiseerde Holland- sche veilingssysteem verkoopen. hun afne mers in hun onmiddellijke nabijheid heb ben. Rondom Berlijn liggen diverse kwcekc- riien, die hun 'productie opvoeren met de zelfde hulpmiddelen als de Hollandsche be drijven. Zii beschikken over verwarmde kas sen. die den kweeker in slaat stellen reeds vroeg in hot voorjaar een uitgelezen schat bloemen af te Iveren. Maar slechts bij hoo- ec uitzondering^treffen we daar bedrijven aan. die in grootte zouden kunnen wedijve ren met de middelmatige Hollandsche bloe misterijen. Ook dc soort van het artikel ver schilt met dat van Holland. Do Duits olie bloemisten hebben zich vrij algemeen gespe cialiseerd in het in bloei zetten van heesters en potplanten, terwijl de afdceling vroege snijbloemen beperkt is en' juist dit feit houdt vele beloften in voor de uitstekende geoutil leerde Nederlandsche snijhloemencultuur die. reeds produceert in de strengste winter maanden. DE UITVOER VAN GE TROKKEN BOLBLOEMEN. Daarmede snijden wij de veel om streden kwestie van den uitvoer der getrokken Hollandsche bolbloemen naar Duitschland aan. Sinds jaren hebben de bloemen-* en bloembollen- kweekers verschil van meening over het feit. of, wanneer Duitschland bloembollen koopt, toch een export van Hollandsche vroegget rokken bloemen (d.vv.z. bolbloemen) mag worden toegestaan. De Hollandsche bloembollenkweekers staan op het standpunt dat wordt gedeeld door de Duitsche bloemisten dat de Hollandsche vroege bolbloemen van de Duitsche markten geweerd moe ten worden, daar deze producten den prijs zouden drukken van bloemen, die de. Duitschers zelf uit de duur gekochte Hollandsche bollen kwee ken. Daar en tegen beweren de trekkers der bollen, dat hun producten zoo vroeg aan de j markt komen en de animo in Duitschland zoo groot is. dat de Duitsche bloemisten in bun belangen niet geschaad kunnen wor den. Maar wij willen ons niet mengen in den strijd, die uitsluitend door de belanghebben den beslecht moet worden. Wij stellen alleen vast, dat de Duitsche markt, waar nog geen evenwicht heerscht tusschen de vraag cn het aanbod, in de naaste toekomst geweldige perspectieven heeft voor dc Hollandsche bloemisterij. VOOR HET DUITSCHE LANDGERECHT Brieven smokkelen naar België. Het Duitsche landgerecht heeft Maandag in het Paleis van Justitie te Maastricht een zitting gehouden ter behandeling in hooger beroep van zaken, waarin schriftelijk vonnis was gewezen. De koopman H. uit Maastricht, die gere geld voor zaken naar België-ging. had eens eenige brieven meegenomen om die in Bel gië te bezorgen. Het betrof een brief van zijn vroujv aan haar zuster en twee brieven van schimpers aan familieleden. -De verdachte verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad bewust een overtre ding van de voorschriften der Duitsche auto riteiten te hebben willen begaan. De brieven bleken van onschuldigen aard, maar de rechter wees er den Maastrichtenaar op, dat de Duitsche overheid het overbren gen van brieven door particulieren niet kon -toestaan, omdat daaruit gevaar voor spion- nage tegen de Duitsche weermacht kon ont staan. De General Staatsanwalt bevestigde, dat brieven niet.door particulieren mogen over gebracht worden. Vaak worden dergelijke vergrijpen streng gestraft, maar in dit geval .waren er verzachtende omstandigheden. De eis.ch was een geldhoete van 200 gulden. De rechter verzachtte dezen eisch tot f 100 boete' of twéé maanden gevangenisstraf. Drukte in de haven van Spaken burg, - Een groot aantal arbeiders- vindt op het oogenblik in de haven van Spakenburg werk in hét sortecren van pos, een klein vischje, dat vroeger als vrijwel waardeloos werd be schouwd, en gebruikt werd voor het ver vaardigen van vischmeel. Deze pos blijkt evenwel uitermate geschikt te zijn als voed sel voor den mensch. hoewel de vele graten .wél moeilijkheden opleveren. De pos wordt, na gesorteerd te zijn. gezouten en gerookt, terwijl ze ook op de wiize van gemarineerde haring, in potten wordt verduurzaamd. Aan het station Baarn komen thans da gelijks eroole partiien pos ter verzending uit Spakenburg aan. Ook wordt de pos naar België uitgevoerd, hiertoe wordt de visch in vaten verpakt. Nu de-vangst op snoekbaars tijdelijk stil staat vormt de pos een welkome bron van inkomsten voor visschers en handelaren. Tc dure beschuiten Bakker was al le slim. De bakker R. té Naaldwijk meende, dat hij zijn verkoopprijs voor beschuit wel kon verhogen van 15 cent per rol tot 20 cent. Hij had daarvoor geen vergunning, doch hij dacht dit wel te mogen doen, omdat, naar hij verklaarde, zijn kostprijs was ge stegen. Bij nader onderzoek bleek dit niet "juist te zijn. De inspecteur voor de prijsbe- hcersching te 's-Gravenhage nam dan ook geen verzachtende omstandigheden in aan merking en veroordeelde R. tot een boete van f 500.—. Bij de bepaling van dc hoogte dezer boete hield hij rekening met do finan- cieele omstandigheden van den verdachte. ONTPLOFFING IN ZWEEDSCHE KRUITFABRIEK Tn de groote kruitfabriek van Bjoerkborn bij Karlsknga. in Zweden, waar pas enkele maanden geleden een ernstige ontnlnffines ramp voorgevallen was. beeft zich gister morgen weer een hevige explosie voorge daan. naar de Zweed sche middaffbladen melden. Door deze ontploffing on de daar door ontstane branden werden drie. fnhrieks gebouwen verwoest. Het ongeluk, dat aan de explosie van een zoogenaamde kruit- pers wordt toegeschreven, heeft drie men schenlevens geëischt. DE BESCHIETING VAN DOVER Engelsche bewering omtrent ar tillerieduel tegengesproken. De beschieting van Dover ever het ka naal heen zou. naar Reuter meldt.de hevig ste sinds het vorige'najaar geweest zijn cn 3uur aan een stuk geduurd hebben. Na de eerste drie uren hadden de Duit schers hun afzonderlijke schoten door salvo's uit vier tot zes stukken vervangen, welke met tusschenpauzcn van ongeveer drie minuten vuurden. Ook de Britsche ka nonnen hadden verscheidene granaten op de Fransche kust afgeschoten. Twijfel! Van een artillerieduel kan bij de beschie ting van Dover door Duitsche verdragende batterijen geen sprake zijn. zoo wordt te. Berlijn echter betoogd. Als Engelsche ver dragende batterijen dit vuur hebben be antwoord, dan kunnen haar schoten slechts in zee terecht gekomen zijn. Loos luchtalarm te Keulen Op eigen machine gescholen. In Keulen is gistermiddag luchtalarm ge- maakt. Er naderde 'n buitgemaakt Fransch vliegtuig met Duitsche bemanning, doch. doordat het weer ongunstig was voor waarnemingen, werd de indentiteit van het vliegtuig niet onmiddelliik herkend. Het werd door het afweergeschut beschoten. Het toestel daalde op het naastbijgelegon vliegveld. Het alarm duurde ongeveer een kwartier. Verklaring van luitenant-generaal Bond. De commandant der strijdkrachten Britsch-Malakka luitenant-generaal Bond, heeft volgens U. K, aan persvertegenwoordi gers verklaard, dat Malakka in feite met een invasie wordt bedreigd. „ITet zou dom zijn daaraan te twijfelen". Bond verklaarde vérder dat dc 'verdedigings maatregelen voor Malakka sedert 1939 bui tengewoon zijn versterkt. Hij zcide hierover: „Twee jaar geleden nog bevond zich slechts op hel eiland Singapore een garnizoen, thans echter, daar wij op bet geheele schiereiland troepen hebben, zullen wij niet. slechts het eiland zelf verdedigen.'" Over de versterkin gen die arriveeren, welke hij voor voldoende houdt, zcide Bond: „Op het oogenblik schij nen ze met elk aankomend schip te worden veivoerd. Ook de luchtstrijdkrachten van Ma lakka zijn thans vee! sterker dan ooit to vo ren, zij zijn het belangrijkste wapen voor de verdediging van dit land, want iedere vij and die ons land wil binnenrukken, moet eerst trachten de vereischte luchtbases té krijgen, van waaruit hij luchtaanvallen op groote schaal kan ondernemen.'' De aanval lers zouden volgens de meening van Bond zich voor moeilijker problemen zien gesteld, dan ze ooit elders hadden ontmoet, wan neer zij zich in het Noorden verbindings linies moesten scheppen. En dan. hebben wij hier geen vijfde ko- lonne, die hen zal helpen." Een eventueele in terventie van de zijde van de Vereenigde Sta ten zou volgens Bond misschien bij voor baat afschrikkend op mogelijke aanvallers werken, daar staat tegenover dat „de teelte nen die in den laatsten tijd positief op een mogelijk ingrijpen van de Vereenigde Staten zoowel in den Atlantischen als in den Stil len Oceaan wijzen, Japan er toe zouden kun nen brengen sneller te handelen." Ten slotte verklaarde Bond nog dat hij, zoodra zijn opvolger generaal-majoor Perci- val zou arriveeren, hij naar Engeland zal te- rugkecren om daar een functie over te ne men. Mei-amnestie in Frankrijk Zevenhonderd teeren er van. menschen profi- HOUTEN BRUG INGESTORT. Vier dooden. Op een provisorische houten brug in de havenwijk van Brussel is een vrachtauto door de brugleuning gereden en in hot vier meter diepe kanaal gestort. Een vrouw die juist de brug passeerde werd meegesleurd en verdronk. Toen de vrachtauto was opge haald bleek, dat zich daarin drie personen, vader, moeder en kind bevonden, die inmid- Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, zal 1 Mei, op den. feestdag van den arbeid en den socialen vrede, een amnestie uitvaardigen voor een reeks vakvereenigings leiders en arbeiders, die wegens hun paci fistische gezindheid' en activiteit bij het uit breken van den oorlog tot gevangenisstraf fen veroordeeld of in concentratiekampen ondergebracht waren. Bovendien zullen gra tiebepalingcn worden uitgevaardigd voor een aantal landbouwers, die dc bepalingen omtrent de voedselvoorziening hadden over treden. Hiervan zullen zevenhonderd men schen profiteerem Honderden Britsch-Indiërs gearresteerd Onlusten breiden zich steeds uit De onlusten in Britsch-Indische steden breiden zich neg steeds uit. Dagelijks schie ten Britsche militairen en politie op de ongewapende bevolking. Het aantal dooden en gewonden stijgt voortdurend. Te Bom- bay zijn 165, te Cawnpore 27 slachtoffers ge vallen. Daar de Britsche politie den toe stand te Cawnpore niet meer meester is, zijn troepen uit Allehabad en Lucknow ontboden. Te Cawnpore zijn honderden In diërs gearresteerd. In Bombay hebben zich gisteren nieuwe botsingen voorgedaan. De Britsche regeering heeft het bekend maken van de plaatsen, waar zich de onge regeldheden hebben voorgedaan en van het aantal slachtoffers verboden. Te Cal- cutta is de toestand zeer ernstig. De Britsche politie en militairen zijn nauwelijks in staat om de bevolking in be dwang te houden. De commissaris van po litie heeft in een nieuwen oproep gedreigd met zware straffen tegen 'demonstraties. Euwc speelt vierde partij remise De vierde partij in den tweekamp Euwe- Kramer is met remise geëindigd. Er ontwikkelde zich een Slavisch da megambiet, waarbij 't initiatief aanv. v. d. Fries uitging. Geleidelijk aan ging Euwe tct den aanval over en toen moest Kramer alle pogingen in het werk stellen om ook deze vierde partij niet te verliezen. En in derdaad gelukte hem dit ook: na den 22cn zet nam Euwe het remiseaanbod van Kra mer aan. Tijd voor wit 1 uur 41 min., voor zwart 1 uur 25 min. De stand is thans: dr. M. Euwe 3Kra mer Botwinnik kampioen van Rusland Laatste partijen gespeeld. Maandag werdén nog enkele partijen ge speeld in het tournooi om het kampioen schap van Rusland. Daarbij behaalde Botwinnik een over winning op Lilienthal en legde daarmede definitief beslag op het kampioenschap. De overige partijen hadden de volgende resultaten. Boleslawski sloeg I.ilientbal: Keres sloeg Rondarewski. De partiien Keres—Smvslow en LiHentbal—Smvslow eindigden remise De eindstand luidde als volgt: Botwinnik 13% nnt.. Keres 11. Smvslow 10. Boleslawski 9, Lilienthal 8%, Bondarewski 8. President van Turkije op reis? Londen schrijft hem een reis naar Duitschland toe. Berlijn weet van niets. Volgens te Londen ontvangen berichten zou de Turksche president Inönü met onbe kende bestemming uit Ankara vertrokken zijn. In antwoord op een vraag van buiten- landsche zijde is heden, zoo verneemt het A.X.P., van welingelichte zijde, in de Wil- helmstrasse verklaard, dat te Berlijn niets bekend is van een reis van den president der Turksche republiek naar Duitschland. Amstcrdamscbe effectenbeurs Stille handel. Lustelooze marl Lichte koersafbrokkeling. Nederlandsche beleggingen pj| houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. (Foto P.I.B.) In politieke kringen in Turkije, aldus S. P. T. uit Ankara, lieeft. de radiorede'van Churchill, sterk de aandacht getrokken. Het meest opvallend acht men in deze krin gen de passage, waarin Churchill zeide, dat Engeland aanvankelijk gehoopt had. door zijn interventie in Griekenland ook Grieken lands naaste buren er toé te krijgen stel ling te nemen tegen dc As-mogendheden. Men is van meening, dat in deze uitla ting en de direct daarop volgende hulde, die de Britsche premier aan Joegoslavië bracht, een zeker verwijt over de houding van Turkije ligt opgesloten. Hiertegenover verklaart men in Turksche politieke krin gen met nadruk, dat de volkomen defensie ve houding van Turkije reeds lang van te voren was bepaald. James Roosevelt speciale koerier Brief van zijn vader voor Tsjang. Kalsjek. James Roosevelt. de zoon van den presi dent. die te Tsjoengking aangekomen is. heeft een brief van zijn vader voor Tsïang- Kai-sjek bij zich. naar Reuter meldt. Aan persvertegenwoordigers verklaarde hij. dat hij vier dagen in China zou blijven. Van daar gaat hij naar Rangoen en vervolgens naar Cairo. Hij dementeerde de geruchten, dat hij als militair adviseur naar Tsjoeng king- zou zijn gegaan en verklaarde: „Ik ben gekomen om wat tc leeren en niet om léssen uit te deelcn." luifsch weermachthericbt TALRIJKE BRITSCHE VLIEG TUIGEN NEERGESCHOTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland rukten Duitsche troepen voor de zuivering van de Pelopponesus voorbij Tripolis naar het zuiden op. Itali- aansche strijdkrachten bezetten bet eiland Korfoe en de haven Preveza in Epirus. Het luchtwapen bracht gisteren in de Grieksché wateren vijf koopvaardijschepen met teza men 18.000 b.rt.. tot zinken en beschadigde een aantal kleinere schepen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers bombardeerden in den afgeloopen nacht opnieuw doeltreffend de haven van La Va- letta op het eiland Malta. Een bom van het zwaarste kaliber trof een kruiser van de Southampton klasse midscheeps. Een tank- installatie en een' koopvaardijschip werden in brand geworpen. Op de staatswerf en in dc kade-installaties werden bómtreffers ge plaatst. Een andere formatie Duitsche ge- echtsvliegtuigen viel het vliegveld Vene-' zin met goed gevolg aan. In Noord-Afrika bracht een door troepen an bef D">fsche Afrikacorps diep in de yij ndelijke linies uitgevoerde opmarscb aan de sche strijdkrachten in de omgeving van Solloem nieuwe aanzienlijke verliezen toe. Tn den strijd tegen het Britsche eiland in den nacht van 28 op 29 Anri vrij sterke afdeelingen geveehtsvlieeers de oorlogsha ven Plvmouth hii goed zicht op dc aarde aan. Er Ontstonden talrijke uitgestrekte branden en vernielingen. Bovendien werd bet havengebied van Great Yarmouth. een fabrieksinstallatie aan de Schotsche oost kust. alsmede een kolenonslagbaven. spoor lijnen en barakkenkampen in bet gebied rondom Peterhead succesvol met bommen bestookt. On vliegvelden van den vijand' in het zuidwesten van bef eiland sloegen bommen in temidden van talrijke geparkeerde vlieg tuigen. Hangars en munitieonslaenlaatsën geraakten in brand. Gevechtsvliegtuigen •erniefigden ton onsten van Dundee en ten "idoosten van T.owestnff twee koonvaardii nhenen met een eezamenliiken inbond van 'OflflO hrt. Jagers schoten gisteren een Brit sche formatie, bestaande nif drie iaehtvlieg tuigen van bet tvpe Snitfirc, hii de nade ring van de Nederlandsche kust neer. Lucht-1 doelartillerïe schoot in den afgeloopen Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met hel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 90% L.K. 97%-9715/16 97%-9715/ 98 13/16 98 15; 97 7/16 97 5/1 9813/16 9S 15/ 90-S9% 89%-89 5/ 89% 893/4 8711/16 87 7/1 A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3Vo) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 91 92% 83 89 89 90% 883,4 S83/4 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 95 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. t G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 J AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 192% 192% Ned. Ind. Handelsb. A 131 130 Ned. Handel Mij. c.v. A 136% 136 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A-K U. 128%-129% Calvé Delft c.v. A 76 76 Centr Suiker Mij. 213% 211% Fokker g A 184 1S4 Lever Bros en Unilever cv.A 123-124 121%ll 295% 285 241-235% 235%-2341 159% 159 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 224% 223% 255-251 251-248 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 110-117 Java China Japanlijn A. 149-147 Kon. Ned. Sfoomb. Mij. nat bez. v. A. 152 Kon. Paketvaart A 247 Ned. Scheepv. Unie A. S-117j 7-li 154% 247% Rott. Lloyd A. 177%-176% 1771/2-17 146 143% Stoomv. M. Nederland A. 144-143 144-145 SUIKER-ONDERNEMINGEN. HVA. Javasche Cultuur N.I.SU. Ver. Vorstenl. Cult. 436-433 430-431 260 260 260 260 117%-116% 116% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij 201 2003% 267%-268% Deli Mij. cv. A Senembah 220-221 219 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 277-274 271%-27l Bandar Rubber Mij. A. 218% 215 Deli Batavia Mij. A. 205 202 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op. 30 April 1941! Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43156; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deenscha Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHULP#NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTOIRO-NO-f VAM DE WW- TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na KAS. Al» bank der Winterhulp Néder- derland le aangewezen de Kasver- eeniging N.V„ Amsterdam, Na 877. Ge brengt geluk te veler leven!! nacht voor de Fransche kust een Britsch gevechtsvliegtuig neer. In de Noordzee en aan de tonaalkust schoten lichte zeestrijd- krachten wier. de marine-artillerie een vij- afidèlijk vliegtuig neer. pp vijand Hoos- nn 2S April met een vliegtuig naar het Noorden van het West- dhitsche kustgebied. Door neergeworpen bommen ontstond slechts geringe matericele schade. In den afgeloopen nacht hadden geen gevechtshandelingen van den vijand boven bef Duitsche rijksgebied plaats. Bil de gevochten in Noord-Afrika hebben luilennnf-kolonel Knabe. commandant van een bataljon motorrijders, en de eerste lui tenant en compaenieseorrimandant van een verkenjiingsafdeelma. Bebr zich bijzonder onderscheiden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2