Cave Canem...! Gasbedrijf Langendijk maakt goede zaken Woensdag 30 April 1941 Tweede blad Wacht U voor den hond! „Zoek dien kerel," Eigenlijk te veel klanten! 55-jarige echtvereeniging 1886 1941 Van oudsher hebben de menschen het groole nut van den hond er kend. Zij wisten zijn waakzaamheid en vertrouwden hem gaarne dc wacht over hun huizen en hof toe. Reeds in de oude Romeinsche bouwvallen vinden wij daarvan een doorslaand bewijs. Menigmaal toch wordt in het voorportaal der huizen, waarvan de vloer vaak met zeer kunstige mozaik bedekt was, het beeld van'een hond aangetrof fen, waarbij dan de woorden staan Cave Canem wacht u voor den hond) het tooverwoord DE RIJKSSPEURHOND EEN KRACHTIGE STEUN BIJ HET OPSPOREN VAN MISDADIGERS. Een deskundige vertelt. Cave Canem Maar die rijksspeurhond Bertha lijkt toch wel een goeie lobbes, als re zoo op haar allerlangst naast 't bureau op het zeil ligt. af en toe 'es écht vervelend gaapt en den baas een vertrouwd pinkoog je toewerpt - Maar dan spreekt die baas het toover woord uit. dat alle goede speurhonden de geneugten van de vetste kluif, het genot van het heerlijkste hazenslaapje- in de zon. de vreugde van het weerzien van de allerchar- mantste hondgenoot van de andere sekse doet vergeten .Zoekt die kerel!" Dan staat de herder ineens op haar vier pooten, dan is de hond ineens anders dan andere honden Dan is in haar de jach- drift gevaren, dan staat zij klaar voor haar zooveelsten strijd tegen den misdaad. Een strijd, die ze vaak wint en maar zelden ver liest Hoe krijg Je een hond zóóver? „Een" hond is 't woord niet, zegt Majoor Misbeek, wien, zooals wij eerder bekend maakten, een verantwoordelijke functie bij den rijksspeurhonden dienst is toegewezen. U moet zeggen: ,.deze"hond. Want dat gaat bij alle honden verschillend. Is er dan geen bepaalde methode van opleiden? Natuurlijk wel. maar een hond is preoies een kind en zooals ieder kind met 't andere van natuur verschilt, zoo verschilt ook de eene hond van de andere. Men moet. wil men een hond „goed" krijgen, ^erst z'n karakter door en door kennpn, en dan daarnaar z'n methode van opleiden richten. 't Is hier in Nederland aardig ge lukt met de africhterij. In weinig landen slaat de dressuur op zulk een hoog peil. in weinig landen wordt met „het hondje" zooveel bereikt." Met welke honden bereikt men de beste resultaten? In het algemeen met Mechelsche en Duil- sche herders, en met vrouwtjéshonden, want 't is met den speurhond al niet an ders. dan met den blindenhond. waarover onze Haagsche correspondent schreef, een reu laat zich gauw door de nabijheid van een schoone hondsch^ afleiden Is u over „Bertha" tevreden? Bertha wordt wat ouder, maar ze doet haar werk nog uitstekend. U hebt het zelf gezien na de inbraak bij de firma Bolte te. Schagcn, toen door 't vinden van de broodkruimels in den hooiberg 's ochtends om 8 uur al was aangetoond, dat de daders daar hadden geslapen en dus vermoedelijk geen inwoners van Schagen waren. Dat wij dien dag niet verder kwa men. kon Bertha niet helpen, die had haar plicht gedaan. RIJKSSPEURHOND BERTHA. (Foto Fred Groot). Verleden week heeft ze in Oude Niedorp met de zoogenaamde sorteerproef nog bewezen, best mee te kunnen doen. Wat is dat. een sorteerproef? Ga maar even mee naar buiten! Onze jongste verslaggever wordt nu tot verdachte verklaard, die ook na een urenlang kruisverhoor stijf en strak ontkent, van iets af te weten. Het vermoeden bestaat, dat. hij de boef is. die uit wraak een schuur gedeeltelijk heeft vernield, omdat de boer hem niet toestond in de hooi berg te overnachten Aangeno men wordt, dat dc garage op het erf de thans vernielde schuur is, en de „verdachte" gaat daar wat heen en weer loopen, en raakt dit en dat voorwerp aan Zooals ook de echte verdachte, als hij geen érg slimme jongen is. die alle klappen van de zweep kent. gedaan zal heb ben. Dan krijgt „Bertha" lucht aan de garage, alias de vernielde boerenschuur. Van het tiental omstanders wijst ze dan. na een zeer korte aarzeling den „verdachten" verslag gever aan. Maar. die blijft nog ontkennen Die hond kan wel in de war zijn, die hond heeft zeker een seintje gekregen Een ander bewijs! Sterker nog! Een tiental zakken wordt gerold en de voorwerpen, alle portemonnaies. in een kringetje op den grond g,elegd. Bertha krijgt weer lucht aan de „vernielde" schuur en bijna vlugger dan wij het kunnen naver tellen. pikt ze de wèlgevulde buidel van onzen jongsten collega uit de andere por temonnaies. Tegen zooveel bewijsmateriaal kan de snoodaard niet op. hij valt door den mand. £ooals verleden week. na een gelijk soortige proef een verdachte door den mand viel. die een en ander kwaadwillig had ver nield Wat „Nero" beleefde. Ja, Bertha is nog zoo kwaad niet Nero. m'n vroegere hond ook niet, of eigen lijk wel. want die hapte hier in Schagen de katten hun staart af. als hij ze kon begaan. Die is opnieuw naar school, vertelt Majoor Misbeek, als we weer binnen zittep en Ber tha weer. luier dan ooit. een overigens verdiend dutje doel. Maar in Avereest heb ik met dien Nero ook wel aardige dingen beleefd. Er was es een verpleegde uit het Rijksasyl daar ontvlucht. Een psychopiaath. Volgens een verpleger, zou die man aan de achterzij van den tuin over den muur zijn geklommen. Ik liet me een jas van den vluchteling, laten wc hem Pieterse noemen, brengen. Voetafdrukken waren in den tuin niet te vinden. Nero kreeg lucht aan de jas, en toen was 't „Zoek dien kerel!" Nou, hij zocht, eerst langs den muur en toen we «'ie een eindje waren lanes gewandeld, was het «tonnen en te<rer> den muur springen... MAJOOR MISBEEK. (Foto Niestadt). „Aan toe ken en" is daar de vakterm voor. zie je. Daar moest Pieterse dus over den muur zijn gewipt en jawel, eventjes later vond Nero een half opgegeten peer met tandensporen, die vol gens den verpleger ze kennen in dat ge sticht hun mannetjes van top tot teen wel van den vluchteling zouden zijn. Een mooi begin, dus verderop. Terug langs den muur en het bosch in, dat naast den tuin lag. Dwars door de dichte braamstrui ken. naar een zandweg, twintig meter ge- loopen. en wéér het bosch in. 'Daar werd gefloten, een collega kwam melden, dat Pieterse een kilometer verder was ge signaleerd. Op een holletje naar die plaats toe. Spoorloos natuurlijk, ik had ook niet gedacht, dat Pieterse op me zou zitten te wachten Maar ik vond voetafdruk ken en dat was al weer véél waard. Nero daaraan luchtgeven en een aardappellandie door stappen was 't werk van een oogcnblik. We kwamen weer bij een bosch. nog veel dichter dan het eerste. Van dat lage kreu pelhout. een toer om er door te komen. En jawel, we zxillen een 500 meter een slinge rend spoor gevolgd hebben, toen we Pieterse in een boschje zagen liegen. Kom ereis over- end vriend, zeg ik, je bent zuur. Dat was ie. want Nero sprong direct te gen hem op'en. toen de verplegers kwamen, ging hij maar weer zoet mee. Alles te zamen had Nero een spoor van V/z Kilometer gevolgd. En zoo hooren we nog vele sterke staal tjes van resultaten met de rijksspeurhonden en met eerbied wordt den naam genoemd van den heer Harms, den directeur dor Rijkspolitiehondenschool. een der, zoo^niet dè pionier voor de opleiding der hond*® in Nederland. Elke poliliehond is geen speurhond! On der politiehonden verstaat men in het alge meen de robuste rakkers, die den politie man vergezellen op gevaarlijke nachtelijke tochten, voor stokslagen noch revolverscho ten terugdeinzen en vluchtelingen tot staan brengen. Een speurhond behoeft niet zoo robust te zijn, maar moet veel meer „hersens" heb ben nog. Een moeilijke leerschool moet hij doorloopen. beginnen bij de eenvoudige oefe ning van het „volgen" en eindigen bij de bovenomschreven „sorteerproef" en andere zeer ingewikkelde opgaven. Maar dan verstaat de justitiehond ook de kunst een hem aangewezen mcnschelijk voetspoor te volgen. Kilometers ver. over gronden en wegen van zeer verschillenden aard. niettegenstaande zich, behalve dit spoor, daarop sporen bevinden, gekruist of: nrarallel loopende van andere personen. Dan kan hij personen en voorwerpen aan ..hun mededragende lucht" identificeeren, j van elkander onderscheiden. Dan kan hij onfeilbaar den misdadiger opsporen en aanwijzen, dan is hii ©en trou we hulp en een groote steun voor den re chercheur. die met hem om weet te gaan! Be-rtha op non-nctief. „Zoo kan ik geen tien tellen". (Foto Fred Groot) UITBREIDING GASLEIDING NAAR ST. PANCRAS NOODIG. Gistermiddag vergaderde de Commissie van Beheer der gemeenschappelijke gasfa briek van de Langendijker gemeenten en St. Pancras, onder leiding van den heer J. Kroo- nenburg, burgemeester van Sint Pancras. De voorzitter opende de vergadering met welkom tot de aanwezigen, waarna de secre taris, de heer G. Reinders, de notulen van de vorige vergadering voorlas. Deze werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Het gasverbruik steeds stijgende. In het eerste kwartaal 1941 was het gasver bruik weer aanzienlijk gestegen, In het eer ste kwartaal 1940 was het verbruik 211.250 M3., in het eerste kwartaal 1941 was dit 256.196 M3. Het gebruik van gewoon gas is gestegen met 62212 M3., het kachelgas gedaald met 17266 M3. De totale stijging was 44946 M3„ of 21.3 Zonder het kachelgas zou de stijging 43.7 zijn geweest. Er zijn 26 nieuwe meters geplaatst, waar door er nu 2368 meters staan. Er zijn nog vele aanvragen. Er is nu een mooi gasverbruik: ongeveer 4200 M3. per etmaal. Dat gaat heel hard, dc voorraad kolen is aanzienlijk minder gewor den. De druk teït. Pancras is te gering, voor al 's Maandags, tusschcn half 12 en half 1, dan is het niet goed bij te houden. Als het zoo blijft, zal er iets moeten worden gedaan om verbetering te brengen. De kascontrole gaf aan dat in kas was f 1279.61, hetgeen in overeenstemming was met de boeken. Dan was cr nog een brief van minder aangena- men aard. Hpt Rijkskolenbureau deelt nl. mede, dat tot eenige verdere beperking in den kolen- aanvoer moet wordan overgegaan. Meerdere bedrijven zullen geen Mei-toewijzing krijgen, andere zullen minder krijgen dan gewoon. Op verzoeken om verhooging van het rant soen zal niet worden ingegaan. Zuinigheid is dus meer dan ooit een ver- eischte. Wij bobben nog 200 ton onderweg en de Meitoewijzing is 120 ton, dat is nog heel wat, maar de toestand ziet er toch niet zoo buitengewoon gunstig uit. De heer Smit, directeur, geloofde dat het niet zoo'n vaart zal loopen aan de hand van de uitlatingen van het kolenbureau, dat toch vasthoudt aan de rantsoeneering van 100 pet, op een bepaald schema. Het is wel te probeeren de gebruikers te verzoeken, zuinig te stoken. De voorzitter: Dus U verwacht geen tekort aan kolen? De. heer Smit antwoordde het niet zoo ernstig in te zien. De heer Smit gaf een uiteenzetting van de noodige reparaties. In de nieuwe oven moet een nieuwe deur komen. Het dag. be stuur heeft hiertoe reeds besloten. Voorts zal men de kamers moeten repareeren 't vol gende jaar en dat moet dit jaar beslist wor den. Het is heel wat duurder, maar als 't noodig is, zal het toch moeten gebeuren. Er wordt nu wat verdiend ook. Dc gasvoorzie- ning in St. Pancras is, niet naar spr.'s zin, waarom spr. uitbreiding van het buizennet noodig acht. De gegoten buizen zijn nu nog niet gedistribueerd. We moeten er spoedig bij zijn. Het gasverbruik stijgt voortdurend, nu de kachels weg gaan. Het is bovendien een handicap, dat te St. Pancras ook dc schoolkachels nog bran den. Daardoor kan men niet voldoende gas naar St. Pancras brengen. Spr. zou de dubbele buizen willen door trekken tot ongeveer aan den overweg in Broek. Als het wat meevalt met den prijs, zou men wel iets verder kunnen gaan. Zooveel te verder, zooveel te beter. De heer Smit hoopt, dat hij de begrooting van onge veer f 7000 zal kunnen handhaven. De heer J. Kloosterboer was het er mee eens. dat er iets gebeuren moet. Is 't de be doeling. dat het daar een dubbele leiding wordt? De directeur: Tot aan den Twuijverweg. Dan heeft men in St. Pancras de directe toevoer van de fabriek. De commissie verleende het bestuur mach tiging om de noodige stappen te doen. Op een vraag van den voorzitter ant woordde de directeur dat er nog wel wat cokes in voorraad is. maar. dat is niet erg; in den komenden winter zal het wel weer gebruikt worden. We hebben er echter niet alleen over te zeggen. De Brandstoffencom- missie, het Rijkskolenbureau moet er van worden op de hoogte gehouden hoeveel hier ligt. De heer Weel merkte op, dat als de tuinders „op stikken" gaan, het voor het bedrijf en voor het gezin voordeeliger is. als 's avonds warm gegeten wordt Burgemeester Schelhaas: Men zou ook de waschdagen kunnen verstellen. Bijv. Oud karspel 's Maandags wasschen. enz. Er werden nog eenige mogelijkheden ge noemd. De directeur zal een en ander nader over wegen. De directeur die eerst voornemens was. de uitkomsten over 't bedrijf in 1940 thans mede te deelen, wilde liever het accoun tants rappert afwachten. De uitkomsten zijn gunstig, ook van de eerste 3 maanden van 1941. Men zal echter rekening moeten hou den met hoogere onderhoudskosten. Daar aan was de laatste jaren niet veel besteed Afscheid N. Kaan. De heer N. Kaan nam hierna afscheid van de commissie, aangezien hij, wegens gezondsheidsredenen de gemeente zijner in woning gaat verlaten en aftreedt als raads lid en lid van de comm. van Beheer der gasfabriek. Hij dankte den voorzitter har telijk voor diens tactvolle leiding der ver gaderingen en de leden voor den goeden toon in deze vergaderingen, waaraan hij steeds aangename herinneringen zal behou den. De voorzitter zeide dat het hem, en ook de andere leden spijt, dat de heer Kaan, cm deze reden heen gaat. Zijn oordeel en adviezen werden steeds zeer gewaardeerd. Daarna sluiting. SCHOORL Vrijdag 2 Mei zal het 55 jaren geleden zijn. dat Johannes Nicolaas Kroon en Geert je de Jong in den echt vereenigd werden. Vrijdag den 2den Mei zullen de krasse oud jes met hun 4 getrouwde kinderen, 15 klem kinderen, één achterkleinkind en zeer vele vrienden den dag herdenken, waarop zij vóór 55 jaren in het huwelijksbootje stap ten, zullen zij kalm kunnen terugzien „langs de baren, doorkruist in elfmaal vijf tesaamgesleten jaren", zooals Staring de Wildenborchsche landhe* r-dtichrter het er gens uitdrukte, zullen zij zich kunnen ver heugen in „den schoonen boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en op gekweekt." Bussen vol kostelijk vocht werden verzameld, toen het deze week of* de voorjaarsveemarkt te Hoorn melktijd was (Pax-Holland) Het jubileerende echtpaar. (foto Kettenborgh) Zij zullen zich ook herinneren, hoe „de zon somwijl haar licht verborg, hoe door 't stormweer afgereten, soms wat loof ter aarde viel," want gemakkelijk ging het niet steeds in die eerste 38 jaren, dat ze boerden, daar onder den dijk te Camperduin, gemak kelijk ging het niet in de dagen toen er nog zelf gekaasd werd en de zoetemelksche 14 a 15 gulden opbracht. Maar het leed en de moeite en zorgen, zij zijn vergeten; er ia alle reden tot tevredenheid en blijdschap. „De Herfst loont, wat de Lente wrocht, na welbesteden tocht rusten zij thans in hun aardig huisje aan den voet der duinen. Dat de belangstelling van den jubilaris niet slechts uitging naar zijn bedrijf, be-_ wijzen de verschillende fucties, die hij in den loop der jaren in het openbare leven be kleedde. 40 jaren was de heer Kroon secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur, wat vroeger lang geen sinecu re was. Dan was hij jaren-lang lid van den raad van toezicht op de Coöp. Boerenleen bank, schatter voor de directe belastingen en schatter van de lokalen met vergunning. Verder was hij kustwachter en de man voor den stormwaarschuwingsdienst. Tenslotte bekleedde hij nog verschillende functies in de Nederl. Hervormde Kerk, diaken, ouderling, notabele, kerkmeester. De laatste jaren bekijkt het krasse paar het wereldgebeuren van uit hun knusse huisje te Groet, want, om nog eens den zan ger van Wildenborch aan het woord te la ten: „zij zijn 't niet meer, die leed noch last deed sagen, voor wie 't gezellig levenspad geen klimmend hoog te steil, geen bogt te kronklig had: de grijsheid nadert met haar plagen." Moge het jubileerende echtpaar nog menig werf, van levens kommer vrij, hun huwe lijksdag viéren met magen en vrienden! PLECHT IGE UITVAART VAN PASTOOR NIEMAN. Na een betrekkelijk korte ziekte overleed in den ouderdom van 74 jaar de Zeereerw. Heer Petrus Nieman, rustend .pastoor te Schoorl. Pastoor Nieman werd geboren te Roelof arendsveen op 18 December 1866. Op 15 Aug. 1892 werd hij priester gewijd. Na ka pelaan te zijn geweest in Aarlanderveen en Haarlem, werd hij in 1908 pastoor te Schoorl welk pastoraat hij vervulde tot 1936. Pas toor Nieman heeft zich door zijn eenvoud en hartelijkheid bemind gemaakt bij zijn parochianen, voor wie hij een vader was in den besten zin des woords. Toen de tijd van rust was aangebroken bleef hij wonen te Catrijp te midden van zijn geestelijk ge zin. Pastoor Nieman was den stichter van de R.K. Bijzondere school te Catrijp en van het Vereenigingsgebouw aldaar. Verschillen de vereenigingen hadden zijn belangstelling. Het volgende jaar zou hij te midden der zijnen zijn gouden priesterfeest hebb kun nen vieren, maar... het heeft niet zoo moe ten zijn. Na een korte ongesteldheid overleed de beminde zielenherder en gistermorgen werd de H. Uitvaartdienst gehouden in de pa rochiekerk van St. Johannes de Dooper te Catrijp, gevolgd door de begrafenis. Na het zingen der Lauden werd de plechtige Re- quiënmis opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken Jacobs Uit Alkmaar, geassis teerd door den Zeereerw. Heer Pastoor Kuil man te Amsterdam en den Weleerw. Heer Me^re'ioer. De Zeereerw. heer Jos. N. A. Beenakker, pastoor te Catrijp, hield een korte lijkrede. Hij wees er op, dat de verhouding van den overleden pastoor tot zijn parochianen was als die van vader tot gezin. Hij was blij met de blijden, bedroefd met de bedroefden. De ze goedhartige, eenvoudige, vrome mensch is gestorven in vrede met Gnd en de men schen. Allen zullen met dankbaarheid zijn voorbeeld gedenken. Het stoffelijk overschot van den ontsla pene werd hierna op de R.K. Begraafplaats aan dep sclioot der aarde toevertrouwd. De absoute werd verricht door een neef van den overledene, den Weleerw. Heer G. J. Hoogervorst. Er was groote belangstelling bii den H. Uitvaartdienst en de Begrafenis. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich onder meer Burgemeester Baron van Fridagh, Mevr. van Fridagh—van Kaathoven, Dr. van Hestoren uit Wnrmenhuizen, de oud-pastoor Peeperkom, pastoor Zurlohe. kapelaan J. G. Louter en andere geestelijken uit de buurt, Reauiëm aeternam dona pi. Domine! (Heer, geef he» Aa esuwi^e rust!)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5