Vrijdag 2 Mei 1941 Tweede blad Predikbeurten SCHAGEN DE SCHAGER MARKT Geitea minder duur DE HEER KAAN OOK UIT DE REDACTIE COMMISSIE VAN DE NEDERL TUINBOUW. De heer Kaan te Oudkarspel zal ook be danken als lid van de Redactie Commissie van de Nederlandsche Tuinbouw, het orgaan van den N.T.B. ZUIDSCHARWOUDE BURGERLIJKE STAND OVER APRIL 1941. Geboren: Johannes Franciscus, z. v. J. Broers en J. Schouten; Wilhelmus Antonius Petrus, z. v. P. Broersen en G. M. Molenaar. Ondertrouwd: P. J. Brink en M. Kos; C. Buijs en C. Wahlcn. Getrouwd: P. J. Brink en M. M. Kos. Overleden: G. M. Molenaar, 26 jr., echt- genoote van P. Broersen. KANALISATIE WEST-FRIESLAND. Men deelde ons mee, dat binnen enkele dagen de aanbesteding zal plaats hebben van werken bij de Zes Wielen en Huigen- dijk in verband met de kanalisatie van West-Friesland. Dit is het laatste werk, dat voor dat doel moet worden aanbesteed. Men rekent, dat dit ongeveer 1 jaar zal eischcn, zoodat dan de algcheele kanalisatie een feit zal zijn geworden. HOOGWOUD „EENSGEZINDHEID" JUBILEERT. Geslaagde uitvoering met „Gebr. Kalkoen". Zondag en Dinsdag j.1. heeft de tooneel- verceniging ,JDe Eensgezindheid"' aan de God we haar 50-jarig jubileum gevierd met de opvoering van het tooneelspel „Gebr. Kal koen", ten huize van de wed. K. Renooij. De.zaal was beide avonden uitverkocht, zoo dat er voor dit jubileum groofce belangstel ling bestond. Er waren aan de vereeniging verscheidene bloemstukken aangeboden n.1. door een vijftal oud damesloden van Eensgezindheid en van de families HartogKooijman en KuinHartog uit Aalsmeer. Door het. oud lid Peetoom uit Hoorn werd een lauwer krans aangeboden. De voorzitter, de heer Speets, opende bei de avonden met een woord van welkom aan bet talrijk publiek. Hij memoreerde dat door familieomstandigheden enkele leden niet konden medespelen, maar tot zijn ge noegen kon hij mededeelen, dat er voor deze rollen waardige gasten waren gevonden aan wie hij ook, namens de vereeniging, dank bracht voor de medewerking. Het stuk werd door de vereeniging tot al ler genoegen weergegeven en liet menige schaterlach opgaan. Na afloop van dit stuk werd nog een stukje ten gehoore gebracht door me.j. G. Hemke en don heer P. Slag ter, speciaal voor dit jubileum gemaakt door mevr. HemkeGlas. Zondag werd het woord gevoerd door de heeren Stapel namens den Bond van Dil. Tooneelvereen. in West-Friesland en I-Ieldcr namens de zustervereen. „Aurora" van Sijbckarspel. Dinsdag werd het woord gevoerd door de hoeren Slikker, als regisseur, Pijper, uit Slootdorp, als oudlid. Glas namens de kunst lievönde leden, Dr. Pool en Ds. Kreb. Eén woord van dank aan de vereeniging voor hpf gehodene is wel op zijn plaats en wij hopen, dat ..Eensgezindheid" nog vele van deze a\onden mag beleven. ZONDAG 4 MEL Ned. Herv. Gemeente. Sehagen. geen dienst wegens kerkschoon- maak. Hecrhugowaard, voorin- 10.30 uur, Ds. de Mooy. Vecnhuizen, geen dienst. Warmcnhuizen. wegens ziekte geen dienst. Groet, zie Schoorl. Schoorl voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Voorm. 11.15 uur. Zondagsschool. Oude Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. Krop. Oudkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Extra collecte ten bate van den door den oorlog getroffen gemeenten. Noordscharwoudegeen dienst. Winkel, 's av. 8 uur. Ds. Nell. Viering van bet Heilig Avondmaal. Slootdorp. nam. 2.30 uur. de heer A. Kalis. Wieringerwerf, voorm. 10 uur, Ds. Meijer Dresc. Middenmeer. 's av. 7 uur, Ds. Meijer Drees. Oosterland. voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek! Door». St. Maarten, voorm. 10.30 uur. Ds. Kapteyn. Valkkoog, zie St. Maarten. Anna Paulowna. voorm. 10.15 uur. Ds, Vorst man. Petten, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Biomen. Barsingerhorn, nam. 2.30 uur. Ds. v. Biemen Eenigenburg en Zuid-Zijpe. geen dienst, Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug. voorm. 10.30 uur.^ps. Witkop. Zuidscharwoude. voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Komdörffer. Koedijk, geen 'dienst. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, voorm. 10.30 uur. Ds. v. Wichen Hoogwoud voorm. 10.30 uur, Ds. Krcb. Be diening H. Doop. Opmeer, nam. 2.30. uur. Ds. Baudet. Doopsnerinde Gemeente. Hippolvtiishoef. voorm. 10.30 uur. Ds. H. J. de Wilde. Diakenbevestiging. Barsingerhorn. 's av. 7.30 uur, Ds. Ooster- baan. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur. Ds. R. C. de Lange, van Aalsmeer. Geref. Kerk. V Sehagen. voorm. 10 uur. Cand. J. v. d. Mve, hulpprediker. Nam. 2.30 uur. Cand. J. v. d. Mve. Kolhorn. voorm. 10.30 uur. Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Evangelisatie. Sehagen, voorm. 10.15 uur. Cand, Beneder Nam. 2.30 uur. Cand. Beneder. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de hepr Boon. Schagerbrug. voorm. 10 uur en nam. 2,30 uur. .de beer F. van Rossum. Schagerbrug. Bijeenkomst Cbr. Jongeman- - nenvpreeni"ing Dinsdagavond 8 uur in bef Evannrelisatiegebomv. Nieuwe Niedorp, geb. Ned. Herv. Kerk' 10 uur dienst, The Star of Hope Mission. Julianadorp. voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur, de heer L. Brasser, van Den Helder. SCHOOLVOETBAL. Zaterdag 26 April zijn de school wedstrij den weer begonnen. De voorronde is afge werkt en nu is het verdere programma sa mengesteld. De elftallen zijn als volgt ingedeeld: In afdeeling I (winnaars) spelen: Seha gen I OLS, Nieuwe Niedcrp, Wieringer- waard, Kolhorn, Oudesluis, Schagerbrug en Barsingerhorn. In afdeeling II (verliezers) spelen: Win kel, Sehagen CNS, Sehagen (Helder), Seha gen II OLS, Breezand, Dirkshorn en Bur- gerbrug. Het programma luidt: Zaterdag 3 Mei Zaterdag 10 Mei: LAATSTE EER". Geanimeerde vergadering. Afd. II Sehagen CNSSehagen (Helder) 1.30; DirkshornBurgerbrug 2.15; Sehagen II OLS—Breezand 3.—; Afd. I Nieuwe Nie dorpWieringerwaard 3.45; KolhornOude sluis 4.30; Schagerbrug—Barsingerhorn 5.15. Afd. II Sehagen CNS—Sehagen II OLS 130; Dirkshorn—Winkel 2.15; Sehagen (Hel der)Breezand 3; Afd. I Kolhorn—Nieuwe Niedcrp 3.45; Wieringerwaard—Oudesluis 4.30; Sehagen I OLS—Schagerbrug 5.15. De jaarlijksche varkensfokdag te Barneveld was Donderdag druk bezocht. De keurmeesters doen hun werk (Pax Holland) a. zeer zwaren lichamelijken arbeid één heele aardappelkaart. extra; b. zwaren lichamelijken arbeid, één hal ve aardappelkaart extra. De extra kaarten zullen echter alleen op het distributiekantoor. Spoorstraat, Den Helder, worden verstrekt. Het distribtuiekantoor is voor deze uit- reiking geopend van 912V?. en van 25 uur, ook op Zaterdag 3 Mei 1941. BEGRAFENIS VEREENIGING „DE Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruichen van dit lijden verlost - Neem toch óók Hoeveel weegt dit brood? Ook op straat wordt het brood van de bakkers gewogen en bemonsterd door de keurmeesters, die onvermoeid inspectie houden en zorgen voor een nauwkeurig toezicht op alle levensmiddelen (Pax-Holland) Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in he.t café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Volgens de presentielijst waren 19 leden aanwezig. De voorzitter, de heer G. Kuiper, roept aan de aanwezigen het welkom toe cn vindt het bedroevend, dat er weer zulk een ge ringe opkomst is. temeer daar de vereeni ging toch zeker goed en nuttig werk ver richt. Verder zegt hij. dat het nog juist op tijd geweest is om nieuwe costumes aan te schaffen, want dat zou nu zooal niet uit gesloten. dan toch zeker zeer moeilijk ge weest zijn. Door oorlogsgeweld verloren wij verleden jaar een lid. De notulen worden door den secretaris, den heer K. Raven, gelezen en onveranderd en met dank vastgesteld. Het punt mededeelingcn en ingekomen stukken leverde het volgende op: Een dankbetuiging van de familie van der Woude voor de nette uitvoering der begra fenis van wijlen M. van der Woude. De voorzitter zegt dat zooiets goed aandoet en brengt dien dank aan het personeel over. Omtrent het bezoeken van de Bondsverga dering op 17 Mei a.s. te Hoorn, neemt men geen definitief besluit en laat men dat aan het Bestuur over. Men kan er wel komen, maar of mén 's avonds weer thuis komt, dat is een geheel andere vraag. Van de fa. de Moor was een schrijven ingekomen, dat in verband met de zeer geringe toe wijzing van benzine, alleen met de rouw- auto kan worden gereden. Indien hierin verandering komt. zal de firma dat onmid dellijk laten weten. Het jaarverslag over 1940 van don secreta" ris was kort. Het ledental verminderde met 3, 11 nieuwe leden werden bijgeschreven, zoo dat zulks thans 445 betalende leden bedraagt. Overigens was het een gunstig jaar. De voorzitter zegt den samensteller dank hiervoor. Vervolgens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Vee ter. De ontvangsten bedroegen: saldo 1939 f723.42, ontvangen aan begrafenissen f895.50, contributie f554.rente f 14.huur van ge bouwtje f63.totaal ontvangsten f2249.92. Nog te innen contributie f9.25. Dc uitgaven bedroegen: Aan begrafenissen f 1039.60, brandverzekering f 3.50, verzeke ring personeel f 16.40, bodeloon f55.40, be lasting f25.drukwerk f 13.94, nota was- scherij f 1.28, kleedingbewaren f57.porto's enz. f5.28, diversen f50.50, totaal uitgaven f 1246.15. Saldo f 1003.77, alzoo een vooruitgang over 1940 van f280.35. Er werden 16 begrafenissen uitgevoerd, o.w. 6 van leden en 10 van niet- leden. De kascommissie, bestaande uit de heeren G. Gortzak, J. in 't Veld en H. J. Spanjaard, hadden alles in orde bevonden, hetwelk bij monde van eerstgenoemde wordt medege deeld. De rekening wordt goedgekeurd en de penningmeester bedankt voor zijn gehou den beheer en de commissie voor hunne con trole. Op een Vraag omtrent de winstbelasting wordt medegedeeld, dat deze pas over dit boekjaar in aanmerking komt. Bij de bestuursverkiezing was periodiek aftredend de heer C> Kuiper, tevens herkies baar. Deze had echter te kennen gegeven, liever niet meer herkozen te worden, en op gevolgd te worden door een frissche kracht Een stem uit de vergadering wil echter bij acclamatie dc aftredende herbenoemen. Hier tegen verzet zich het reglement, aldus volgt er stemming. De heeren G. Hardebol cn J. in 't Veld vormen het stembureau. Uitge bracht worden 19 stemmen, waarvan 17 op den aftredende, die zich de herbenoeming laat welgevallen. Tot Jid van de kascommis sie, aftr. en niet herkiesbaar de heer G. Gort zak, benoemd de heer P. Rienstra, die zulks aanvaardt. De voorz. zegt den heer Gortzak dank voor zijn verrichte diensten. Daarna wordt medegedeeld dat tegelijk met de nieuwe kwitanties, de leden een Bij apoth. en drog. 1.47. 0.76, 0.41. exemplaar van het reglement thuisbezorgd krijgen. Voorts wijst de voorzitter er op, dat een paar jaar geleden alle dragers hebben getee- kend om steeds bij elke begrafenis tegen woordig te zijn en in geval van een gemoti veerde verhindering, daarvan dan don voor- looper in kennis tc stellen, opdat deze dan de noodige voorzieningen zou kunnen treffen Nu is 't vorige iaar gebeurd dat men zonder iets te zeggen wegbleef en op eigen houtje een ander in zijn plaats stuurde. Deze handeling nu is geheel onjuist en het Bestuur wenscht ook zoo niet door te gaan, er moet orde blijven. De betrokkene zal hierover nader onderhouden worden. Bij de rondvraag merkt men op, dat de betrokkene ook nu niet aanwezig is. anders kon men dit direct afhandelen. De loonbe lasting geldt maar voor enkele dragers en het te betalen bedrag is klein, zoodat men althans voor 1941, dit veor rekening van de kas wil nemen. Dit wordt goedgevonden. Omtrent de Winst- cn Omzetbelasting heeft men nog geen gegevens en zal dit afge wacht worden. De Voorlooper verzoekt aanschaffing van nieuwe handschoenen. Het Bestuur zal trachten hierin te voorzien. Een ander lid zou willen dat de dragers steeds op elke vergadering tegenwoordig waren. Is er dan iets omtrent de werkzaamheden recht te zet ten. dan kan dat onmiddellijk gebeuren en behoeft men niet steeds hier- of daarover navraag te gaan doen. Bovendien zijn zij cn het Bestuur toch de personen waar alles om draait. Het Bestuur zal ook dit over wegen. De oude costumes, die men aanvankelijk wilde verkoopen, wil men nu nog maar wat bewaren. Nu het wellicht zou kunnen ge beuren, dat de dragers van hun rijwiel ge bruik zouden moeten maken, is het ge- wenscht de oude pantalons daarvoor ter beschikking te hebben. Verder niets te be handelen, sluit de voorzitter deze bijeen komst. WINKEL VEEL BELANGSTELLING. De U.L.O. School alhier mag zich in een goede belangstelling verheugen niet minder dan 30 nieuwe leerlingen zijn de nieuwe cursus begonnen, zoodat thans in totaal 83 leerlingen op de U.L.O. School staan inge schreven. In verband met de toename van leerlingen wordt thans moeite gedaan voor een volledige derde leerkracht. Op de Lagere School alhier zijn 13 nieu we leerlingen bijgeshreven, en op de school te Lutjewinkel 11. POLITIE. Gevonden 1 pak watten. Inlichtingen ter secretarie. ZIJPE POLITIE. Gevonden: een rozenkrans, een paar grijze glacé handschoenen. LAN GEN DIJK MEER ONDERWIJZERS. In verband met de gewijzigde leerlingen- schaal, waardoor de jaarwedden van meer onderwijzers in verhouding tot het leerlin- gental eener school door het Rijk worden vergoed, zullen sommige scholen het aan tal leerkrachten kunnen uitbreiden. We ver nemen echter, dat geen der openbare scho len van de gewijzigde schaal zal profiteeren doch wel de bijzondere school te Broek op Langendijk en de R. K. Jongens en Meisjes school te Noord-Scharwoude. BENOEMD. Tot leider standplaats Sehagen, van het Gewestelijk Arbeidsbureau is benoemd de heer W. J. Biersteker, tot heden werkzaam aan de gemeentelijke arbeidsbeurs in den Helder. Het bureau voor de arbeidsbemidde ling wordt gevestigd op de bovenverdieping van het gebouw van het voormalige kanton gerecht. De dienst van werkverschaffing en iteunvèrleening blijft voorloopig gevestigd in het gebouw van gemeentewerken op Vree burg. Omtrent de positie van den ambtenaar den heer J. C. Vlottes is nog niets bekend. Groote aanvoer van kippen we gens gebrek aan voer. Veel drukte en wrijving op de 'markt van 1 Mei. De aanvoer van rundvee voor de Cen trale en kalf- en gelde koeien bedroeg 432 stuks. De handel in kalf-koeicn was iets duurder, weer tot f 480 en veel handel. Daar er weer geen bonnen werden uitgegeven was de handel in weidekoeien wel aan den stug gen kant, zoodat er van de vrije markt wel 80 stuks overgingen naar de Centrale. De handel in gelde koeien was daardoor zeer kalm. De handel in pinken was ook aan den stuggen kant. Toch noteerden wij voor de eerste f 300. De handel in fokkalvercn was vlug en duur, noteering 4560 gld. 325 stuks nuchtere kalveren voor de Centrale. De handel in overhouders kalm, prijshou dend, tot f 48, hoogste noteering. De handel in bokken en geiten lang niet zoo hoog genoteerd meer. Iets heter was de handel in biggen, nu tot f 32, de hoogste no teering. De handel in kippen iets minder, door het weinige voer dal men krijgt komen er al meer kippen op de markt, nu tot f2.50 De handel was aan den stuggen kant. Konijnen tot f 12. De nóteering ging van f 112, zeer normaal. Een enkele uit vleiereij hooger, maar daar kan men geen marktwaarde voor schrijven. Zoo gezegd werd er een konijn verkocht voor f 20.—, abnormaal natuurlijk. Onze markt werd weer als de vorige we ken met veel bezoek Vereerd. Zaterdag 17 Mei: Afd. II Sehagen (Ilelder)Sehagen II OLS 1.30; BurgerbrugWinkel 2.15; Bree zandSehagen CNS 3; Afd. I Nieuwe Nie dorpOudesluis 3.45; WieringerwaardKol horn 4.30; BarsingerhornSehagen I OLS 5.15. Zaterdag 24 Mei: Afd. II Sehagen CNSDirkshorn 1.30; WinkelSehagen II OLS 2.15; Sehagen (Helder)Burgerbrug 3.Afd. I Nieuwe Niedori>Schagerbrug 3.45; Wieringerwaard Barsingerhorn 4.30; KolhornSehagen I OLS 5.15. De moeilijkheid bij de schcolwedstrijden is, dat men hier over weinig scheidsrechters beschikt. Aanmeldingen hiervoor zullen de commissie zeer welkom zijn. KOEGRAS JULIANADORP. DINSDAG AARDAPPELKAARTEN HALEN. Op vertoon van de distributiestamkaart zal worden verstrekt aan personen: a. die geboren zijn op of na 2 Mei 1937 een halve aardappelkaart: b. die geboren zijn op of vóór 1 Mei 1937 een heele aardappelkaart. De distributiestamkaarten van alle in wonende gezinsleden moeten tegelijk bij don distribtuiedienst worden aangeboden. Bij het afhalen der aardappclkaartcn zal een opgaaf moeten worden verstrekt van den voorraad aardappelen, waarover hot gezin beschikt. Personen, die geen juiste opgaaf doen van de in voorraad zijnde hoeveelheid aardappelen, stellen zich bij gebleken on juistheden aan een strafvervolging bloot. De uitreiking zal geschieden voor bewo ners "uit Julianadorp en Koegras op Dins dag 6 Mei 1941 in café Doorn. Tegelijkertijd zullen worden uitgereikt aan personen, die in het bezit zijn van extra kaarten wegens het verrichten van:

Schager Courant | 1941 | | pagina 5