UIT DE GESCHIEDENIS VAN HET BROOD Nieuw Raadsel 2 3 4 fëzilt iotigeJM en mei&i&l! Daar ben ik weer. Niet Kindervriend II, maar nummer I. Ik ben er een weekje tussen uit gekropen en dat kwam omdat ik me ver schrikkelijk akelig voelde. Net een gevoel of alles je niets meer kon schelen. En ik beloof jullie dat dat een naar gevoel is. Nog akeliger dan de akeligste „riep. Ik vind het verbazend leuk, dat jullie alle maal niet zoveel belangstelling naar me in formeren. En me zoveel goeds en zoveel beterschap wensen dat ik, al die wensen werkelijk uitkwamen, wel duizend jaar zou worden. Louter van toegewenste gezondheid. Maar... aardig was het van jullie. Er waren er zelfs bij, die een hele tijd niet geschreven hadden en nu by de briefjes waren. Ik zal nu eerst even uitzoeken wie de winnaar is van het boek of de taart. Hy of zy mag van de week kiezen, want het is de eerste van de nieuwe maand. Het is: ANNEKE EERLAND, Rembrandtstraat 54, Alkmaar. Hoor ik even wat je hebben wilt Anneke? Als het de taart is1 moet je 2 broodbonnen sturen. En nu de briefjes: Dieuwie Schouten, Breezand. Ik lees dat die kleine zus van jou al aan het stappen be gint in de box. Wat een verbazend aardig ge zicht is dat hè, zo'n hummel! Vond je dat de Paasvacantie te spoedig om was...? Tjaaa... dat is met de meeste vacanties het geval. Maar a 11 y d vacantie is ook niet alles hoor. Dag! Maryke Roep, Schagen. Dat is best, Maryke. stuur van de week maar het poëzie album, dan zal ik er in schryven. Deze week kun je het dan weer terughalen. Ja. jij bent een geweldige boffer, Marijke, om de prys te winnen. Jy bent trouwens toch dikwijls ge lukkig, als ik me niet vergist. Zo is het altyd: je hebt in de wereld boffers en wanboffers. Jij behoort tot de eersten! Anneke Eerland, Alkmaar. Dat zal fyn geweest zyn, Anneke, dat uitstapje naar het strand met die mevrouw en Janny. Zat die kleine ukkepuk Janny te slapen in het fiets-stoelje Ja, dat komt van de zeelucht. Jammer, dat jullie pech thuis hebben. Maar Anneke: na regen komt zonneschijn, ook voor julie. Reken daar op. Als je dit leest is vader zeker byna weer'thuis, denk ik. En misschien heeft hy wel weer van die fy'ne vis meegenomen. Tot volgende week! Jan Muntjewerf, Schagen. Jammer Jan, dat Schagen II het met de schoolwedstrijden van Kolhorn verloren heeft. En dan nog maar met 10. Maar ja, voetballen blijft altijd een kansspel en... volgend jaar beter. Wat een wind van de week hè Het leek wel of de lente verstoppertje bleef spelen. Maar nu wordt het beter. Geerie Muntjewerf, Schagen. Jij boft er dus een beetje mee dat Marijke het boek ge wonnen heeft Geerie, omdat jy het van haar mag lezen. Dat vind ik heel aardig van Gee rie. Maar... zoo hoort het eigenlijk onder goede vriendinnen. Dag! Hilda Bestevaar, Schagen. De kinder vriend is al weer beter Hilda, gelukkig was het een ziekte die niet al te lang geduurd heeft. De andere meneer, die in myn paats geschreven heeft, behoeft dus niet meer myn plaats in te nemen. Tlefcs van de Cappelle. Schagen. Ik ben wel 6 dagen te laat beste Tiets. maar ik wil je toch nog wel hartelyk feliciteren met je verjaardag, die je Zondag gevierd hebt. Was het een fijne dag? Ik begrijp nu waarom ik je al een tydje gemist heb Tiets. Maar heus, ik begryp niet hoe dat mogelijk geweest is. Maar... boos worden we niet op elkaar, daar voor zyn we al te lang goede vrienden. Wat jy! Piet de Vet, Schagen. Beste Piet. ik ben het roerend met je eens als je schryft dat die schoonmaaktijd lang geen leuke tijd ls met al die rommel. Ik vluchtte vroeger altijd de deur uit. Dus jy ook...? Wat geweldig Piet, dat je zusje thuisgekomen is. Schrijf me eens hoe de begroeting geweest is en... groet zusje van mij. Niet vergeten hoor. Dik Zeylemaker, Schagen. Ook al een vriend die klaagt over de schoonmaak. Het is maar steeds: ,,Dik, ga daar eens even van daan", of „Til je voet 's op" of „Pas op je kleren, want de muur is pas gewit", enzo voorts. Ik beklaag je. arme vriend...! De gedichtjes en het raadsel heb ik ontvangen. Ik schrijf je daar nog wel nader over. Voor lopig vriendelijk bedankt. Ai neke de Raat. Schagen. En Anneke... over of niet over? Ik ben baast net zo nieuws gierig als jijzelf. Hoor il. het volgende week? Hilda ken ik persoonlijk niet, maar uit haar brieven heb ik haar leren kennen als een fy'ne vriendin. Je was je naam vergeten volledig onder de brief te plaatsen, Anneke. Nu, dat overkomt je natuurlijk nooit meer. Dag! Tinl Koorn, Nieuwe Niedorp. En jy Tini... ben jij ook over? Ook dat verneem ik a.s. week wel. Schrijf je de cijfers er by? Daar stel ik altijd veel belang in. Was de gymuitvoering zo leuk Jammer dat je geen prijs gewonnen hebt. Maar ja... je kunt ook niet altyd gelukkig zijn. Bep Tijsen, Wlerlngerwerf. Ja Bep, myn Vrouw is, op twee kamers na, „op stel". Dat was me een drukte van belang. Dit van z*n plaats en dat opgeruimd... er kwam geen eind aan. Middageten op een hoek van de tafel, omdat alles uit de keukenkast op die tafel stond, 't Leek wel een Eiffeltoren. Brrr... wat een tyd voor ons, mannen! Trien Tysen, Wlerlngerwerf. Ik heb van de week heel wat keren aan jullie ge dacht Trien, als het zo verschrikkelijk hard waaide. Ik zag verscheidene van m'n vrienden en vriendinnen op de fiets. Gebogen als oude vrouwtjes over het stuur. Nee, dat viel niet mee en ik ben werkelijk blij dat er in het laatste van de week wat lente-begin te bespeuren is. Coba Blom, Petten. Vond je het raadsel zo moeilijk, Coba? Ja, ik geef toe dat het niet makkelijk was. Nu zie je eens, dat die andere Kindervienden ook moeilijke raadsels opgeven en dat ik heus niet de enige ben. Wat èen nieuw leven bij jullie Coba, ik zou best eens willen kijken bij al die bokjes en geiten en de poesen, 't Is vast gezellig! Dieuwertje Raven, Winkel. Ja, dat wordt vast en zeker een fijne uitvoering, Dieuwertje. Doe jij mee met de Oosterse dans en is je broertje een Sultan? Nu, dat is heel erg hoog, dus hij zal wel trgts zijn op die rol. Tot volgende week! Piet van Ham, Anna Paulowna. Nee Piet. dat ziek zijn was net geen pretje en ik ben weer blij dat ik aan de slag kon gaan. Ze hadden me een drankje gegeven dat niet anders dan vies smaakte. Brrrr... ik moet er niet meer aan denken. En ze hebben me poeders laten innemen, waarmee je zowaar ging zweven. Ik noemde ze dan ook „zweef- poeiers". Dat was wel fyn. Maar overigens... ziekzyn is een last! Coba van Ham, Anna Paulowna. -. Har telijk dank voor die aardige brief met al die wensen voor mijn spoedige beterschap. Ik denk dat ik zo snel weer op de been geko men ben door al die goede wensen van jullie. Dat heeft me geweldig goed gedaan, zooals ik al geschreven heb. Gerie Kuyper, Moerbeek. Ja, zo'n hu- welyksfeest is altijd geweldig, Geerie. Dan kun je nog eens lekker snoepen, dat heeft een mens wel eens nodig, nu we zo weinig van alles krijgen. Of hebben jullie nog geen gebrek' 't Is bij ons allesbehalve vetpot meer, maar tjaadaar valt ook al weinig aan te doen. Corrie Bakker, Julianadorp. Mijn vrouw laat jou, Corrie, hartelyk danken voor die schitterende ansichtkaart, die je haar ge stuurd hebt. Ze was er heel bly mee en ik mocht vooral niet verzuimen je te danken. Dag Corrie! Beppie Kole, Arna Paulowna. Het is de 28ste dag van de maand Augustus Beppie, Dat is de datum, die je graag wilde weten. Ja, die zoekplaatjes zijn leuk, niet? Ik zal er nog wel eens een paar laten opnemen, want ze vallen by de meesten in de smaak. Aafje Spaans, Schagen. Wat ik liever zou hebben, Aafje: een boek of een taart. Ja, dat is een heel persoonlijke voorliefde. Ik... nam het boek, omdat je daar een blij vend geschenk aan hebt, terwijl de taart in een wip door het keelgat verdwenen is. Maar air je nu verschrikkelijk veel van taart houdt... ja, dan neem je een taart. Daar denkt iedereen weer anders over. Ato Vader, Callantsoog. Ik hoop met jou Ato, dat het spoedig lente is en... echt lente. Met veel zon en heerlyk milde dagen. Weg met die kou van begin van deze week. 't Leek warempel wel Januari. Hou je veel van lezen Ato? Ik geloof van wel, niet? „GRAPJAS 9" Je hebt van die cijfers, die er o zo on schuldig uitzien, maar die van die streek- jes hebben, die je nu helemaal niet achter hen zou zoeken. Daar heb je nu de „9". Op 't oog, een gemoedelijk nulletje met een krulstraat. Maar pas op! Hij heeft meer in z'n mars! Hij is een grapjas en dat niet alleen. Hij weet je bovendien aan 't reke nen te krijgen. Dat zal ik je laten zien. Neen, ik laat 't niet zien, je moet 't zélf uitrekenen. Vooruit! Een vel papier en een potlood en dan kunnen we begin nen. 't Volgende getal: 12345679 moet je vermenigvuldigen met 9. Daarna 't zelfde getal met 2 X -9 is 18. Dan met 3 X 9 of 27. Vervolgens met 36. 45, 54, 63, 72 en 81. Wat er als uitkomst te zien komt. zal zeker op je lachspieren werken. Want als je verme nigvuldigingen kloppen, dan moeten déze uitkomsten op je papier staan: 111111111 222222222 333333333 444444444 555555555 666666666 777777777 999999999 Nou? is de 9 een grapjas of niet? En krijgt hij je niet aan 't rekenen? Oplossing raadsel vorige week Horizontaal en verticaal: 1. Clara; 2. lyden; 3. advent; 4. ree; 5. Goede oplossingen ontvangen vant Ato V., Callantsoog; Anneke de R., Scha gen; Jannie en Anneke E., Alkmaar; Henny v. G., Amsterdam; Aafje S., Schagen; Bep pie K., Anna Paulowna; Pietertje K., H. Hugowaard; Geerie K., Moerbeek; Ali B., St. Maartensvlotbrug; Wim B., St. Maartensvlot- brug; Dieuwi S., Breezand; Coba v. H. en Piet v. H., Anna Paulowna; Dieuwertje R., Winkel; Coba en Gerrit B., Petten; Koosje B., Schagen; Tiets v. d. C., Schagen; Hilda B., Schagen; Geerie M., Schagen;. Jan M., Schagen; Marijke R., Schagen. De reuzen van Californië De reuzen van Californië zijn geen men sen, maar bomen, 't Zijn de sequoia's. Wat omvang, hoogte en wortels betreft, zijn ze zonder enige twijfel de grootste ter wereld. Botanici plantkundigen beweren, dat deze reuzen afstammen van planten, die millioenen jaren geleden op aarde leefden. Lange tijd meende men zelfs, dat de Ca- lifornische sequoia's de laatste exemplaren van de soort waren en dat zij door zaaien of stekken niet meer aangeplant konden worden. Dit bleek echter een vergissing te zijn. In nietige zaadjes blijkt nog steeds een oer-kracht te schuilen. In Californië is bij 't vellen van zo'n reus gebleken, dat hij.. 3126 jaarringen telde. Deze boom moet dus meer dan 30 eeuwen hebben ge leefd. De botanici hebben nog niet kunnen vaststellen wat de hoogste leeftijd is die deze bomen kunnen bereiken, omdater nog nooit een is gestorven van ouderdom. Wel worden zij soms vernield door bliksem inslag, storm of door een aardbeving. Soms ook worden zij om de een of andere reden geveld. Maar vast staat, dat de boom' vier duizend jaar kan leven. Dat is bewezen. Zeer waarschijnlijk is echter, dat na 70 a 80 eeuwen de hoogste leeftijdsgrens nog niet is bereikt. De botanici nemen aan, dat de sequoia.10.000 jaar kan worden. Het totale gewicht van een bekende se- ouoia, de „General Sherman", wordt ge schat op 4.2 millioen pond! 60 meter boven de grond heeft deze boom nog een omvang van 5 meter. De omvang van de stam van deze reuzebomen bedraagt soms 30 meter aan de voet. Merkwaardig is. dat deze bo men zich ontwikkelen uit een zaadje, niet groter dan dat van een tarweplant. Het wortelgebied van deze bomen omvat 2 a 3 morgen land per boom. Wanneer in een sequoiabos brand zou ontstaan, zouden de vlammen gerust negentiende van de schors kunnen vernietigen en de hele kroon weg branden zonder dat de boom sterven zou. De sequoia is een reus met reuzenkracht! Na een paar jaar zou hij zich hersteld heb ben en kalm verder groeien. 1 1 m 6$ H 7 Horizontaal: 1. Plaats in 't Gooi. 4. Wordt met de Paasdagen veel gegeten. 5. Jongensnaam. 7. Eend. Verticaal: 1. Roofdier. 2. Deel van de mast. 3. Een der windstreken. 6. U. Een hond redt een mensenleven 't Is nog niet zo heel lang geleden, dat een kleine terrier een mens redde, door een ander mens te dwingen met hem mee te gaan. Hoor maar! In welke stad 't geweest is weet 'ik niet meer, maar 't zou in elke stad gebeurd kunnen zijn. Want in elke stad is wel een gracht en politieagenten zijn beslist overal! Op een avond dan deed agent B z: n ge wone ronde, toen opeens een kleine drifti ge terrier op hem afschoot en hem haast aanviel. Hii sprong hoog tegen hem op, trok hem aan zijn jas, rende dan een eind weg, rende weer terug en begon dan weer te springen en te trekken. De agent, die wel begreep, dat dit alles iets te beduiden moest hebben, volgde de hond. En jawel, de hond bracht hem bij een gracht en in die gracht lag een man, die zich nog maar net boven water kon houden. De agent, een goed zwemmer en flink mens. gooide onmiddellijk z'n jas en schoenen uit en sprong in 't water De ter rier stond opgewonden blaffend op de kant. En toen de agent met de geredde op 't droge stond, toen sprong 't beest weer tegen hem op en likte zijn Handen. Net alsof hij wilde bedanken voor de redding van zijn baas. Gaat dat even fijn! TEKENEN MET ééN LIJN! Nu zie ik jullie verbaasde gezichten al! Dat schaatsende meisje in één lijn teke nen? Dat is toch onzin! Géén onzin. Hoor maar! Zet de punt van je potlood nu eens op 't wenkbrauwtje van 't ijsdanseresje en ga dan een eindje naar beneden, tot ^ian de oorklep van haar muts. Daarna klim je weer naar boven tot 't kwastje boven op haar hoofd. Dan laat je je potlood langs haar krulletje en langs haar neusje glijden naar haar mantelkraag en, zo verder tot 't meisje kant en klaar voor je staat, 't IJs, waar ze krullen op trekt, kun je ook in één lijn tekenen, zoals je zult merken. En met de kleine skiloper is dat hetzelfde geval. Als je maar begint bij 't puntje van z'n kin! Nu kunnen jullie je verbaasde gezichten dus opbergen en komen de vraaggezichten aan de beurt. Want je wilt natuurlijk we ten wat je nu verder moet doen. Je snapt, 't is niet de bedoeling, dat je alleen maar ontdekt, dat de plaatjes in één lijn kunnen getekend worden. Neen, jé moet ze over- tekenen op stevig wit papier. Als je goed kunt tekenen moet je proberen 't uit de hand te doen en anders leg je eerst een doorschijnend stukje papier op 't plaatje. Dan trek je 't plaatje over. Als dit gebeurd is, leg je op 't stevige witte papier een vel letje calceerpapier en op dat calceerpapier komt dan 't doorschijnende papiertje met de tekening. Dan trek je 't zaakje nóg eens over en staat 't ijsdanseresje op 't stevige papier. Nu volgt 't laatste en leukste! 't Kleuren en uitknippen van 't plaatje. Je moet voor al gezellige kleuren kiezen! Wat denk je er van als we 't ijsdanseresje een blauwe^man- tel aantrokken en een gele sjaal om haar hals deden? Haar muts maken we ook geel en 't krulletje, dat onder de muts uitkijkt, dat maken we bruin! Vanzelfsprekend geef je haar een paar rode wangen, want als je schaatst als zij, heb je die zeker! Haar handschoenen? Hoe zullen we die kleuren? Geel? Net als haar muts en sjaal? Ja, dat doen we, dat staat vast erg leuk. En nu haar kousen nog en haar schaatsen en dan is 't skilopertje aan de beurt. Maar verder laat ik 't aan jullie over, je moet zelf ook eens wat verzinnen! Kies dus' kleuren, die je zelf aardig vindt, maar.... zorg dat 't mooi wordt en niet kakelbont! Want denk er aan, je moet er zelf tegenaan kijken. Want we zouden, de plaatjes immers uit knippen en op je kamertje of in je eigen hoekje egn plaatsje geven? Dus., je weet er alles van! Hoe mooier, hoe beter! Je moet er zelf tegenaan kijken! DAT ZOU JE NIET ZEGGEN! Met de snelheid van een kameel kan zelfs het vorigste Arabische paard niet wedijve ren. Reeds na tien minuten moet het paard 't opgeven en de kameel kijkt eens even mTÏRichtend naar hem om en rent dan vro lijk verder! Had je dat gedacht van dit bul tige woestijndier? HOE HEETTE KEIZER NAPOLEON I? De kerkelijke geboorteregisters te Ajac- cio wijzen duidelijk aan, dat daar op 15 Augustus 1769 geboren werd Nabulione Bonaparte. Toen hij eenmaal in Frankrijk was, liet hij zijn naam veranderen en liet zich Napoleon Bonaparte noemen. Bakoven op het platteland. Wij kunnen ons haast niet indenken, dat er een tijd geweest is, dat er geen brood bestpnd en toch is dit zo. Duizenden jaren gingen voorbij eer men de broodbereiding „uitvond!" Schrijvers uit de oudheid doen mededelingen over volken, die behalve rauw diervlees, planten, wortels en vruch ten aten zonder enige toebereiding. Ook graankorrels werden door de kiezen ver malen en het heeft eeuwen geduurd voor dit natuurlijk maalproces vervangen werd door de eerste meelbereiding. In latere tijden werd het koren „geroos terd". Men plukte de nog groene korenaren en hield die boven het vuur. Daarna wreef men ze tussen de handen. De korrels lieten dan gemakkelijk los en waren als voedsel smakelijker geworden. Maar deze wijze van graanbereiden was uitermate tijdrovend en de altijd vindingrijke mensengeest slaagde er vrij spoedig in een meer gemakkelijke methode van graanbereiding te ontdekken. Men ging er toe over het graan tussen twee platte stenen te vermalen en zo ontstond het eerste, vrij grove meel. De Grieken en Romeinen bouwden voort op deze ontdek king en ontwierpen hand vijzels uit hout en steen, waarin het graan gemalen kon wor den. Uit de2e vijzels ontstonden, volgens Plinius, de handmolens, waarbij aan de vijzels een kruk werd bevestigd, die de maalbeweging vergemakkelijkte. Toen de noodzaak van meelmalen steeds dringen der werd, ontstonden de grote rosmolens, die. aan de stampers of knotsen een dissel boom hadden. In deze tijd b'ouwde men ook voor 't eerst schuren, waarin men het graan en het meel bewaarde om bij slechte oogst jaren voor honger gevrijwaard te zijn. De ontdekking van de meelbereiding leidde echter nog niét tot broodbereiding. De oude volken gebruikten het meel op de volgende wijze: Zij vermengden het meel met water tot een soort brei ontstond, die zonder ver dere bereiding genuttigd werd. Op deze wijze nuttigen trouwens Afrikaanse neger stammen nog heden hun meel. Omstreeks 1600 v. Chr. treffen wij de eerste pogingen aan tot broodbereiding. Het waren dunne, platte koeken, die de Romei nen als volgt bakten. Het deeg bestond uit water en meel, dat alweer tussen twee platte stenen gelegd werd. Deze stenen legde men op de vuurplaats en bedekte ze met as en kolen. Zo vormden zich tussen de stenen harde koeken, die meh, alvorens ze te kunnen eten, weer in stukken moest breken. Hierin vinden wij ook de verkla ring van het in de Bijbel zo veelvuldig voorkomende „brood breken". De volken uit Klein-Azië, in 't bijzonder de Phoeni- ciërs, kenden, veel vroeger dan de Romei nen, uit leem gevormde bak-ovens. Zij le ken echter in de verste verte niet op wat wij onder bakovens verstaan. Het waren eigenlijk grote, evenwel gemakkelijk ver plaatsbare pannen, waarin voor elke maal tijd het brood vers gebakken werd. De ontdekking van de op het brood zo gunstige werking van'zuurdesem moet men aan het toeval toeschrijven. Een huisvrouw uit de oudheid schijnt eens per ongeluk oud deeg. waarin gistvermogens aanwezig waren, gebruikt te hebben. De resultaten van de aanwending van dit zuurdesem wa ren dusdanig, dat het sindsdien steeds werd gebruikt, waardoor het aanmerkelijk beter verteerbare en meer smakelijke brood zijn intrede deed. Een juist tijdstip voor deze belangrijke wending in de broodbereiding is echter niet aan te geven. Alle aanwijzin gen hieromtrent lopen uiteen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6