DUITSCULIIIli Hans Stuck houdt moed WIL SLECHTS DIENEN Achtervolging in Grieken'and voortgezet De rechte man raak Dc dood van overste MUSSERT De huisvrouw en de aardappeldistributie ZUID-OOST-EUROPA GEBIED VOOR DE MASSAPRODUCTIE. NEDERLAND GEBIED VOOR DE EDEL- PRODUCTIE. Van goed ingelichte Duitsche zijde vernemen wij het volgende: Het Vasteland van Europa zal In de toekomst een economische eenheid zijn. De economische chaos, die tot nog toe heerschte waardoor b.v. in Nederland de heerlijkste groenten on verkoopbaar waren zal na den oor log ophouden. Wat ieder land voort brengt, zal opgenomen worden, en wel tegen prijzen, die den voortbren ger een bestaan verzekeren. Dit geldt zoowel op het gebied van landbouw als op dat der nijverheid. Het Vasteland van Europa zal in de toekomst dus in zijn eigen behoef ten moeten voorzien. Daar zal al thans naar gestreefd moeten worden. De landen zullen dat moeten voort brengen, waarvoor zij het meest ge schikt zijn. Ieder volk zal met zijn talenten hebben te woekeren! Uit den bodem van ieder land moet wor den gehaald, wat.er in zit. Kunstma tige bedrijven op het gebied van landbouw en nijverheid zullen wij daarentegen kunnen missen. De landen van Zuid-Oost-Europa hadden buiten hun schuld op verschillend gebied een grooten achterstand. Wie gedacht had, dat na den wereldoorlog dien achterstand zou worden ingehaald, vergiste zich. Tengevolge van het dictaat van Vcrsailles moest in de landen van Zuid-Oost-Eiiropa b.v. een kunst matige bewapeningsnijverheid in het leven worden geroepen, waaraan-geen behoefte be stond. Met kunsten en vliegwerk werden ook andere industrieën in die landen ingericht, die in krasse tegenstelling stonden tot het landbouwkarakter dier landen. Na den oorlog zal ieder land van ons relddeel zich geheel aan zijn natuurlijke be stemming hebben te wijden. Zuid-Oost-Eu ropa zal als landbouwgebied een vlucht ne men, dien men zich nauwelijks kan voorstel len. Gedurende de laatste jaren begon men in verschillende landen van Europa's Zuid- Oosthoek reeds in te zien, dat de landbouw en veeteelt moesten worden uitgebreid en werd de Duitsche hulp hierbij gretig aan vaard. Ieder land zal na den oorlog zijn bijzondere taak krijgen. De hoog ontwikkelde Neder- landsche land- en tuinbouw en veeteelt zul len zich op de z.g. kwaliteitsartikelen heb ben toe te leggen, die uit den aard der zaak veel hoogere prijzen zullen opbrengen dan de massa-artikelen. Nederlandsche pootaardap- pclen, vroege groenten, veelal onder glas ge kweekt, edelfruit, fijne zaden, niet te verge ten de beroemde Nederlandsche kaas, bloem bollen, bloemen, heesters en de voortbreng selen van de Nederlandsche boomkweekerij, het stamboekvee, enz., enz., zij zullen in alle hoeken van ons werelddeel welkom zijn. De taak van Zuid-Oost-Europa zal daarentegen in de massaproductie zijn, in het bijzonder de massapro ductie van granen en oliezaden. In Zuid-Oost-Europa zullen na den oorlog ook agrarische fabrieken in grooten getale moeten worden opgericht: zuivelfabrieken, fabrieken voor de verduurzabing van groen ten, fruit, en vieeschwaren, enz. Voor al die voortbrengselen zal Duitschland een goed af zetgebied zijn.- Na den oorlog zal de wedloop ter verhoo ging der tolmuren voor goed geëindigd zijn. Men zal er veel eer naar streven, die muren af te breken. Het instandhouden van die mu ren zal nog slechts zin hebben, wanneer zij twee landen van verschillenden loon- en le vensstandaard scheiden. Het ideaal is na tuurlijk, dat het heele Europeesche Vaste land één tolgebied zal vormen. Het vermin deren der inkomende rechten zal de onder linge wedijver tusschen de verschil lende lan den van ons werelddeel aanmoedigen, niet een wedijver, die zich uit in moordende prij zen want die prijzen zullen hetzelfde zijn maar in de verbetering van de hoedanig heid. Duitschland zal de landen van Zuid-Oost- Europa steun verleenen bij het streven, om den landbouw en veeteelt uit te breiden en nijverheidsondernemingen op te richten, waaraan werkelijk behoefte bestaat en die in het karakter des lands passen. Duitschland streeft hierbij niet naar politieke of economi sche macht. Het wil slechts dienen. Het wil meewerken, om een harmonische Europa tot stand te brengen, waarbij elk land baas in eigen huis zal blijven. Het wachtwoord voor iedere volksgenoot in het Nieuwe Duitschland is: „Gemeinnutz geilt, yor Eigennnutz". In het Nieuwe Europa zal dit het wachtwoord van ieder land van het Europeesch Kontinent moeten zijn: De belangen van het Europee sche Gemeenebest gaan voor eigen baat! Dit parool is niet nationaal-altruïstisch. Intecjen deel, door steeds het belang van het gehee ls Europeesche Vasteland in het oog te hou den, dient ieder land tenslotte het best ook zijn eigen volk. Dnitsch weermachtbericht VERSCHILLENDE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het Zuide lijk gedeelte vand en Pelopponesus van ver strooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeda op Kreta heeft het Duitsche luchtwapen een groot tankschip en twee groote koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van verkonnings- en stoottroepen van de Duit sche en Ttaliaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duifsche en tlaliaan- sche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en veroorzaakten in de verdedigingsinstallaties rondom To broek. alsmede bij het fort Palastrion zware vernielingen en uitgestrekte, branden. Ver kenningsvliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veldversterkingen. alsmede concentraties van auto's en pant serwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerners vielen de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezia opneiuw met goed succes aan. 1 Mei des ochtends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van 't type Hurricane neergeschoten. Een duikboot onder commando van lui ten ant-t er-zee eerste klasse Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7000 brt. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tocht reeds 42.650 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen richften zich op haveninstalla ties aan de Zuid- en Oostkust van Enge land. Vliegtuigen der gewapende verken ning hebben in het zeegebied rondom Groot-Brit tannië een vrii groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1000 brt. tot zinken, en beschadigde twee andere vrachtschepen, alsmede een torpedojager zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afge'.oopen nacht met vrii zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noord-Duitschland en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad brisant- brandbommen. Militaire of oorlogsecono- mische schade ontstond niet. Enkele bur gers werden gedood of gewond. Eerste luitenant Müncheberg behaalde in luchtgevechten boven het eiland Malta zijn 39ste en 40sle overwinning in de lucht. GELUK... Handelaar wilde een kip te dunr verkoopen aan prijsbeheer- schingsambtenaar. Dat het niet altijd voordeelig is een. hoo- gen prijs te bedingen, ondervond gisternfor- gen een aanvoerder van pluimvee op de markt te Barneveld. En het is vooral zeer onvoordeelig, als men dezen te hoogen prijs vraagt in strijd met het prijsbeheerschings- besluit en aan een ambtenaar, wiens func tie het is controle op de naleving van dit besluit uit te oefenen. Tegen den betrokkene, die aldus in den handig opgezetten val liep, is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de aangeboden dieren in beslag werden genomen. Later zal deze onfortuinlijke pluim veehouder ongetwijfeld volop gelegenheid krijgen om voor den economischen rechter de reden van zijn handelwijze uiteen te zetten. Merkwaardige stille getuigen leidden tot oplossing van in- braakgevaL In een kantoor met opslagplaats te Delft werd in den nacht van 9 op 10 Maart j.1. in gebroken, waarbij een hoeveelheid- koffie en thee werd gestolen. Om zes uur in den ochtend werd de vermissing ontdekt en de politie gewaarschuwd. De in zijn woning ge wekte agent H. W. vond in het be treffende perceel o.a. een stillen ge tuige: een manchetknoop, dien hij meenam. Verder viel het hem op, dat getrapt was in een substantie van zoodanig herkomst,'dat een bijgeloo- vige zou zeggen: „Dat beteekent ge luk." Inderdaad had de agent geluk. Hij kwam op het politiebureau tot de ervaring, dat een collega dien nacht een man had aangehou den, wiens optreden verdenking had ver oorzaakt en die een gonje-zak met pakjes koffie en thee bij zich droeg. De aangehou dene had iets aan den onderkant van zijn schoenen, dat van dezelfde samenstelling bleek te zijn als de in de opslagplaats ge vonden substantie. Bovendien had de aangehoudene slechts één manchetknoop aan zijn overhemd. Doch die eene knoop was precies gelijk aan de in het perceel gevondene. De inbraak was hiermee voldoende ten laste van den aangehoudene bewezen. Deze bleek de 47-jarige W. A. K. uit Den Haag te zijn, van beroep bouwvakarbeider, doch die de helft ,van zijn leven reeds in de gevan genis had doorgebracht en daaruit slechts sedert kort was. ontslagen. De Officier van Justitie vroeg onlangs we der overbrenging van K. voor den tijd van drie jaren gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den man Dins dag conform dezen eisch. Rechts: Vriend der kinderen. Meisjes be groeten Adolf Hitier ter gelegen heid van een officieele plechtig heid. (Foto P.B.Z.-Pax-Holland) Boven: Arbeiders brengen hun Ftihrer den groet bij een van zijn bezoeken. (Foto P.B.Z.-Pax-Holland) Verdachten blijven in voor arrest. (A.N.P.) De strafkamers van de Haag- sche rechtbank welke zich met de behan deling van militaire strafzaken bezighou den, hebben deze week voor de eerste maal zitting gehouden. Behandeld werden enkele verzoeken van de betrokken raadslieden tot invrijheids- stelling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kolonel der marine Rost v. Tonningen, op of omstreeks 12 Mei 1940, te Dubbeldam gepleegd, en de officieren ver dacht van den moord op overste Mussert. Beide verzoeken werden afgewezen. Nader vernemen wij, dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwachten Ongeschild gebruik nogmaals aan bevolen. ledereen zal het erover eens zijn dat de toch reeds moeilijke taak van de huisvrouw nog eens extra verzwaard is door de afge komen aardappeldistributie. De huisvrouw is er verantwoordelijk voor, dat haar gezin de vereischte hoeveelheid voeding tot zich kan nemen. Een goede huisvrouw heeft nooit eenigemoeilijkheden ondervonden bij de ver vulling van die taak.... zoolang haar de voe dingsmiddelen zonder eenige beperking ter beschikking stonden. Thans moet zij haar vindingrijkheid en haar gefundeerde ken nis van kookkunst en voedingsleer toonen. De beperkte voorraden stellen haar voor de verplichting, van weinig toch veel te maken, Vooral de aardappeldistributie maakt deze verplichting tot een bijzonder moeilijk pro bleem, een probleem, dat zoowel de vrouw met de royale beurs als haar met een be scheiden huishoudgeldje raakt. De aardappel wordt immers in alle lagen van de bevolking als een hoofdbestanddeel van onze voeding beschouwd. En vooral toen ook het vleesch tot de sohaarsche traktaties begon te behoo- ren, nam men meer en meer zijn toevlucht tot den aardappel en terecht, want daardoor werd het tekort aan het dierlijk eiwit uit het vleesch aangevuld door het plantaardige ei wit uit den aardappel. Bovendien leverde dit nog de voor het lichaam zoo kostbare zouten en vitaminen op. Het behoorde zeker» niet tot de uitzonderingen, dat iemand, die zeer zwaren arbeid verrichtte, 2 kg. aardap pelen per keer verorberde, maar veelal ont brak het vleesch dan aan een dèrgelijken maaltijd. De 2 kg. aardappelen leverden heb echter 40 g. eiwit en dit is verreweg het grootste gedeelte van de hoeveelheid, welke noodzakelijk is voor iemand, die zwaar werk verricht. Het spreekt natuurlijk vanzelf,( dat er iets gevonden moet worden om het tekort, dat de toewijzing van VA kg. aardappelen per week met zich medebrengt, aan te vullen. En als eerste doeltreffend hulpmiddel moe ten wij al weer wijzen op het nut van aardappelen in dc schil gekookt. Het gewicht van den gemiddelden aardappel is 100 g. Wanneer deze dun geschild wordt en de pitten eruit verwijderd zijn, weegt het afval ongeveer 25' g. Is het dan niet onverantwoor delijk om deze 25 pet. voedsel naar den SPORTALLERLEI Na den oorlog weer op den race wagen. Hans Stuck, de bekende Duitsche autoren ner, heeft, eenige weken lang in Noorwegen voor de Duitsche soldaten voordrachten ge houden. Bij het vraag- en antwoordspel, dat. ontstond, werden o.a. de volgende vragen aan Stuck gesteld: „Wat is het ergste, wat u hebt beleefd?" Stuck: „Toen ik op de vlucht voor een aangeschoten wild zwijn op een boom moest klimmen!" ,Wat is tegenwoordig de grootste snelheid van een auto?" Stuck: „Ongeveer 600 K.M. per uur. Dat hangt van de hoedanigheid der banden af." „Wat is de moeilijkste auto-renbaan?" Stuck: „De Nürburgring". „Worden er ook tijdens den oorlog in Duitschland renwagens gebouwd?" Stuck: „Ja, de eerste wagens zijn reeds klaar. Ik heb reeds proefritten gemaakt, die zeer bevredigend uitgevallen zijn „Wie is uw geyaarlijks.te tegenstander?" Stuck: „Vroeger Bernd Rosemever, die he laas te vroeg is gestorven. Thans is het ITermann Lang van Mercedes-Benz." „Hoeveel prijzen hebt u al gewonnen?" Stuck. „Ik heb 272 wedstrijden meegere den; daarvan heb ik er 212 gewonnen. Ik^ riid nu al 16 jaar en dadelijk na den oorlog gaat het weer verder!" DOOR WILSKRACHT. De wilskracht speelt hij sport een gewei dige rol. Zoo is b.v. het Duitsche sport-onder scheidingsteeken, dat. iedereen kan behalen die aan bepaalde voorwaarden voldoet, door een blinde gewonnen, die alle proeven met (Foto P.I.B.) succes heeft afgelegd! De proeven bestaan in hardloopen, zwemmen, polsstokhoogsprin gen, verspringen, speerwerpen enz.! Een ander bewijs van wilskracht gaf Fritz Bongartz uit. Solingen. Bongartz mist beide armen. Het speerwerpen en polsstokspringon was hem natuurlijk onmogelijk; daarom mocht hij in de plaats daarvan schaatsenrii den kiezen Verder heeft hij echter alle proe ven afgelegd! De zwemmer Vollrathverloor voor den wereldoorlog door een ongeluk een arm. Hij gaf zijn zwemsport. .echter niet op en trai neerde onvermoeid verder In 1912 deed hij mede aan de toen voor de eerste maal uitge schreven zeekampioenschap, die door de Danziger Bucht. vanaf het schiereiland TTela naar Zoppot werd gezwommen. Met één arm won Vollrath het kampioenschap! In Duitschland is thans voor het eerst een giek uit kunsthars gebouwd. De nieuwe stof heet Recoliet en kan geschilderd worden. Deskundigen deelen mede, dat de stof niet trekt en dat de booten dus niet lek worden. Waarschijnlijk zal men spoedig op de wed strijden deze booten zien. De nieuwe stof is zwaarder dan hout, maar lichter dan ijzer, giek kan gegoten worden en leent zich der halve zeer voor massa-productie. Finland rekent er reeds op, na den oor log de Olympische Spelen te kunnen houden. Zij zouden 1940 te Helsinki worden gespeeld, maar door den oorlog was dit onmogelijk. Thans doel men echter in Finland reeds moeite; nart en oorlog de Olympiade te mo gen houden en men hoopt, dat de andere landen hun toestemming zullen geven. Om aan den grooten aandrang van vreemdelin gen tegemoet te komen, is men van plan, een groot aantal vliegtuigen in dienst te stellen. De belangstelling voor den voetbalwed strijd Duitschland—Italië op 18 Mei te Ber lijn in het Olympia-Stadion is zoo groot, dat nu reeds vaststaat, dat geen plaatsje onbezet zal zijn. Ali Stijl in 't huwelijksbootje. Nadat de Duitsche tennissport eenige be kende tennisspeelsters, waaronder Hilde Krahwinkel, Cilly Aussem en Annliese U1I- stein door haar huwelijk met vreemdelingen heeft verloren, bestaat nu de mogelijkheid, dat zij op dezelfde manier eenige bekende Nederlandsche zwemsters zal winnen! Voor korten tijd is de verloving bekend gemaakt van de bekende Nederlandsche recordzwem ster Cor Kint met een Duitsch matroos uit Dresdrn Thans komt ook nog het bericht, dat Ali Stijl, de Nederlandsche crawl-zwem ster. met een Duitsch soldaat in het huwe lijksbootje wil stappen Juffrouw Stijl sloeg indertijd de Decnsehe rerordzwemster Rag- nhild ITveger, die zelf ook met teedere han den aan Duitschland gebonden blijkt. Vroe ger veroverde het eene land door huwelijk der monarchen grond op andere landen; thans blijkt men door huwelijk gouden me dailles te kunnen bemachtigen. schillenman te doen verhuizen, alleen maar omdat het „zoo'n onsmakelijk gezicht" is? Wie dus zijn tekort wil aanvullen, begint met dezen winst van Va van de toegewezen aardappelen, door de schillen mee te koken. Nu moeten wij toegeven, dat het niet bij zonder appetijtelijk is, de aardappelen, wel ke wij op het oogenhlik krijgen, ongeschild op tafel te brengen. De oude aardappelen zijn leelijk van kleur met groote pitten e. d. Maar de huisvrouw kan haar huisgenooten tegemoet komen door de aardappelen, nadat ze eerst goed zijn schoongeboend en met weinig water zonder zout in een pan, of nog liever in een stoompan tot koken zijn gebracht, even voor zij op tafel komen .in de keuken te pellen. Daarna worden zij niet de noodige hoeveelheid zout bestrooid en op stoom nog even doorgewarmd. Zoodra de nieuwe aardappelen er zijn zal men zich echter ook deze moeite kunnen sparen, want deze zien er heel wat ooglijker uit en zullen sommigen misschien nooden, de aardappel tjes met schil en al te consumeei^n. Wil men echter de oude aardappelen toch' blijven schillen, dan mag dit pas eenige uren voor den maaltijd gebeuren. Er gaat bij het te lang in het water staan veel van de v dingswaarde verloren. Een ander voordcel van ongeschilde ge kookte aardappelen is, dat zij veel minder snel aan bederf onderhevig zijn, dan ge schilde. Waarschijnlijk is hiervan het zoo veel hoogere vochtgehalte de oorzaak. Vervangingsmiddelen! De geringe aardappelvoorraad levert niet zoozeer een gemis aan voedingswaarde op, dan wel aan vitaminen, zouten en cellulose. Vervanging door versche vruchten zou dan ook bijzondere aanbeveling verdienen. Maar ook deze zijn niet binnen ons bereik. Een verstandige moeder znl haar kinderen in- plaats van hun dagelijkschen appel wal ra dijs, geraspte wortel, plakjes ongeschilde komkommer of tomaten geven, als deze laat ste tenminste weer binnen het bereik van. on ze beurs komen. Sterrekers of een gemengde sla van rauwe groenten zijn ook aantrekke lijke vervangingsmiddelen voor het versche fruit, evenals noten, voor zoover zij te krij gen zijn. Ook compote, van gedroogde vruch ten klaargemaakt, is een niet te onder schatten vcrvangingsgcrecht. Wat citroen sap hieraan toegevoegd zal de voedings waarde voor ons lichaam nog verhoogen. Het zou verder aanbeveling verdienen, het aardappeltekort aan te vullen met rijst in water gekookt, door macaroni of door hoo- nengerechten. Wat meer groente toevoegen aan den stamppot en een gedeelte van de aardappelen vervanger door rijst-, haver- of gortvlokkcn is ook een probaat middel, Doch ook hiertoe zal niet elke huisvrouw de noodige middelen of de noodige bonnen bezitten. Zij moet da'n echter haar beschik bare melk niet vergeten en hiervan zooveel mogelijk melkgerechten klaarmaken. Want ook deze zijn van niet te onderschatten voe dingswaarde. Gouden tientjes, die geen gouden tientjes waren Maar vergulde halve guldenstuk ken. Vier verdachten, allen afkomstig uit Lei den, hadden zich gisterochtend voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden om dat zij er van beschuldigd werden in meer of mindere mate betrokken te zijn geweest bij oneerlijke transacties, waarbij getracht werd vergulde halve guldenstukken te doen doorgaan voor gouden tientjes. In slechts een geval was de oplichting gelukt en wa ren de halve guldenstukken verkocht voor 25 gulden per stuk. De vreugde was echter van korten duur, want de koopér kreeg wel dra in de gaten, dat hij beet genomen was. In een ander geval was getracht drie exem plaren voor een totaal bedrag van 99 gulden te verkoopen. Deze transactie ging evenwel niet door, omdat de adspirant-koopcr op tijd zag, dat de gouden tientjes niet echt waren. De officier van justitie vroeg voor twee .verdachten veroordeeling van ieder tot een jaar gevangenisstraf en voor de twee ande ren veroordeelingen van ieder tot negett maanden gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8