Er gaat te veel geld in de oude kous Schaarschte aan kleine pasmunt Australische premier naar AMERIKA Duitsch vijandige geschriften verspreid Doodelijk spelletje iPxAatken Centra'e instantie bij levering scheerwol? 116%-iia WINTERHÜLP^NEDERIAND Stort op 5553 of op 877 i VOORLOOPIG NOG GEEN NOODGELD. Op een goeden ochtend maakte de melkboer bezwaren tegen het wis selen, „als het kon" wilde hij liever met gepast geld betaald worden want hij zat „een beetje krap" in de kwar tjes, dubbeltjes en stuivers. De bakker scheen ook al last van die kwaal te hebben en meneer had dien morgen in de stad moeite om op de tram een zilverbon van een rijksdaal der te wisselen. Sinsdien moeten wij er bij het doen van kleine betalingen rekening mee houden, dat de andere- re partij in vele gevallen, niet te rug heeft van ecii gulden." Hoe komt dat toch? „Het begon in December jongstleden", zoo vertelde ons de Rijksmuntmeester, Dr. \V. J. van Heieren, „toen vroegen de twintig post kantoren, die belast zijn met het in omloop brengen van de kleine pasmunt, in één week voor f 40.000.— aan centen, een bedrag dat eind 1936 per maand noodig was. Wij konden aan die aanvraag dan ook niet aanstonds in zijn geheel voldoen. Met de kwartjes en dub beltjes ging het toen nogal, dat begon later pas. Maar de vorige week werd er dan ook maar eventjes voor f478.000.— aan kwartjes en voon f230.000 aan dubbeltjes gevraagd, d.w.z. 6.692.000 muntstukken. Het gevraagde aantal dubbeltjes konden wij niet dadelijk verzenden. Wij konden niet verder gaan dan ,60 anders zou onze voorraad te spoedig op zijn. Op 1 Jan. 1911 hadden wij nog een voorraad van 19.500.000 dubbeltjes, maar 1 April was die al geslonken tot 8.000.000 stuks. Volgende week gaan wij met twee ploegen personeel werken om te probeeren, of wij het op die manier bij kunnen houden." Practisch waardeloos. „En wat is nu de oorzaak van de enorm gestegen vraag naar pasmunt?" „In de eerste plaats natuurlijk weer de oude kous. Een gedeelte van het publiek schijnt nog altijd te geloo- ven, dat het zin heeft om kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen op te sparen en te hamsteren. Het is na tuurlijk volmaakt zinloos, daar een kwartje tenslotte niet veel meer dan zes of zeven cent aan zilver bevat en een dubbeltje dus nog geen drie cent. De waarde aan koper in een cent is vrijwel gelijk aan nihil. Het ecnige gevolg is, dat de menschen het zich zelf moeilijk maken, door groote hoe veelheden pasmunt aan de circulatie te onttrokken." „Leveren deze handelingen in het algemeen een gevaar op voor het economische léven van ons land?" „Neen, want zelfs al moeten er nu niillioe- nen kleine munten geslagen en in omloop gebracht worden, dan betreft het tenslotte altijd nog maar betrekkelijk kleine bedragen, -die niet van invloed zijn op het geheel. Het is alleen maar lastig voor de menschen zelf. Bezwaren van noodgeld. „Zijn er nog andere factoren, die kunnen bijdragen tot de schaarschte aan kleine pas- Interview met den Rijks- muntmeester. De schaarschte aan kleine pas munt dubbeltjes, kwartjes en centen heeft weer aanleiding ge geven tot vele, dwaze geruchten. Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek over dit onder werp met Dr. W. J. van Heteren, den rijksmuntnieester, waarin deze eens te meer aantoonde, hoe uitermate zinloos en dwaas het „hamsteren" van dergelijke kleine muntstukken is, daar deze als me taal slechts een zeer geringe waar de hebben. Dit is reeds herhaalde malen betoogd, ook teil aanzien van de grootcrc pasmunt (ook in een gulden zit, slechts voor c.a. 21 cent zilver), doch het heeft niet mogen baten. Dr. Van Hesteren zet thans echter uiteen, hoe men voorloopig-nog niet aan het invoeren van noodgeld ter aanvulling van de kleine pasmunt toe is, zoodat het publiek het zich zelf alleen maar onnoodig lastig maakt, door kwartjes, dubbeltjes en centen aan de circulatie te onttrek ken. munt, dan de zpoevcn genoemde?" „Bijvoorbeeld de bevolkingsvermeerdering welke ons land tengevolge van de. bezetting heeft ondergaan en voorts het uitzagen van muntstukken. Doch de hoofdfactor is en blijft de oude kous." „Zal het tekort op den duur niet niQeten leiden tot de inv.oering van noodgeld?" „Zoover is het voorloopig nog lang niet. In de eerste plaats is het moei lijk om een metaal aan te wijzen, waarvan men oogenblikkelijk vol doende voorraad heeft. Want als men eenmaal met noodgeld begint, moeten er ook aanstonds groote hoeveelhe- den in circulatie.gebracht worden, omdat de'oude munt dan gewoonlijk nog. schaarscher wordt. Wij zullen liever probeeren om voorloopig zoo veel mogelijk aan de vraag te blij ven voldoen, desnoods door met een drieploegenstelsel te werken. Tenslotte is de geheele geschiedenis lastig, zonder direct gevaar op te leveren. Zoodra de toestand weer rustig is geworden, krijgen wij goole hoeveelheden pasmunt teruggezonden en dan is het voordeel, dat we onze muntjes gemakkelijk een beetje kunnen vernieuwen. Op het oogenblik zijn wij in ieder geval zelfs weer druk bezig met het slaan van twee-ên- een-half cent-stukken, een munt waar sedert 1929, toen de meeste muntgasmeters gewij zigd werden, geen vraag meer naar is ge weest." Te veel klei aan de aardappelen Amsterdamsche aardappelhan delaren boos op de boeren. PLAN TOT PROTEST BIJ DE NED. AKKERBOUW CENTRALE. (van onze Amsterdamschen correspondent) Op de Amsterdamsche aardappel- markt heerscht op het oogeablik groote ontevredenheid over de wij ze waarop d e kleiaardappelen door de boeren worden afgeleverd. Er bevindt zich nL een groote hoeveel heid klei bij de aardappelen, zoodat ze .met rieken in plaats van met. platte scheppen moeten worden ge lost. Aan de veiling is men vcorts verplicht het goed te „horren", d.w.z. door een groote hor te schudden, teneinde de overtollige klei weg te werken, een handeling die door de boeren dient te geschieden. De oerzaak van genoemde handelwijze der producen ten schijnt, behalve in nonchalance, te schuilen in speculatie op een ruimer ge wicht! Het gebeurt n.1. wel, dat zich in een zak van 100 kilo 9 kilo klei bevindt; vera der worden ons hoeveelheden van 4 tot 7 kilo genoemd. Dit heeft voor den hande laar de onaangename consequ'entie, dat hij van den consument, die natuurlijk de schoongemaakte aardappelen ontvangt, minder bonnen krijgt dan waarop hij vol gens het gewicht recht heeft. Hij komt zoo niet aan zijn winst. Dat zich klei tusschcn de aardappelen bevindt, is een gewene zaak; hiervoor krijgt de handel van de regeering 3% van het totaal-gewicht vergoed. Doch sinds eenigen tijd wordt de grens van 3% verre overschre dón, wat tot dagelijksche siruhbeüngcn in de markthallen aanleiding ge.eft. Vooral de Friesche aardappelverbouwers schijnen zich. naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, aan bovenomschreven euvel schuldig te maken. Naar wij vernemen, zal Centraal Belang, de organisatie van den kleinhandel zich tot de Ver. tot Be hartiging der Belangen van den Ncd. Aardappelhandel (de grossiers) wenden, teneinde tot een gezamen-, lijk protest bij de Ned. Akkerbouw "Centrale te geraken. Als eisch zal worden gesteld, dat de boe ren de aardappelen weer als voorheen zul len afleveren, dus „gehord" en wel. Neef ging nit inbreken Na betrapt te zijn, geweld gepleegd. Op klaarlichten dag is te Berkum, gemeen te Zwollerkerspel, een brutale inbraak, met geweldpleging, gepleegd in de boerderij van den landbouwer Bruins aldaar. Volgens de verklaringen van een der voornaamste getui gen in deze zaak, een aangenomen zoon van B., Anton Maat. genaamd, zou de- dader een 17-jarige neef, zekere N., uit Oudleusen zijn. Deze jongeman had tot 1 Mei gewerkt op een boerderij gelegen in de nabijheid van die van B. Hij was daar weggegaan, op een oogenblik, dat hij wist, dat er bij Bruins nie mand thuis was, drong hij diens boerderij, waar hij uiteraard goed bekend was, binnen en doorzocht er alle kasten en laden naar geld. In een kast in de woonkamer vond hij f 160.-—, die hij bij zich stak. Kort daarop werd hij in zijn bedrijf gestoord, door A. Maat, toen deze thuis kwam. N. vluchtte naar den zolder, waarheen M., die onraad vermoedde, hem volgde. Daar vond hij den neef, die onmiddellijk 'een plank greep, waarmede hij M. een paar flinke klappen op het hoofd gaf, zoodat de jongen bloedend werd verwond. Vervolgens greep hij een be zem en eén paar stukken hout. om M. te be werken en daarna snelde de inbreker naar buiten en vluchtte weg. M. slaagde er in een nabij gelegen boerderij te bereiken, waar men medische hulp inriep en de politie waar schuwde. M. die ernstig aan het hoofd ver wond werd, moet het bed houden. De dader is voortvluchtig. EEN OUDE GETROUWE! De Nederlandsche vereeniging van huis vrouwen zal op heden een medaille en oor konde uitreiken aan mej. Geesje Noordhuis wegens 55-jarigen dienst als dienstbode bij de familie L. Troost te Wolvega. Nog geen oorlogskabinet In En geland. Naar Reuter meldt, heeft, de Australische .minister-president, Mcnzies, medegedeeld; dat hij naar de Vercenigde Staten zal reizen. „Ik zal daar heel openhartig er op wijzen, dat de Amerikaansche hulpverleening, wil zij inderdaad dezen oolog doeltreffend ver korten, een hulp in den uilgcbrcidsten zin des woords moet zijn", zoo verklaarde hij. De koning van Engeland heeft volgens den Kngclschen berichtendienst den Australi- schen premier, Menzics, in gehoor ontvan gen. Na afloop deelde Mcnzies aan persverte genwoordigers mede, dat tijdens zijn verblijf in Engeland ook de vraag was besproken, of er een oorlogskabinet van het Britsehe we reldrijk moest worden gevormd of niet. Men was tot de conclusie gekomen, dat dit op het oogenblik nog niet kon geschieden. Lord Beaverbrook dictator? economisch United Press meldt, dat de Engelsche .bla den er op wijzen, dat Lord Beaverbrook een positie heeft, gekregen, die gelijk staat met die van plaatsvervangend premier. Hij zal Churchill bij algemeene leiding van de oor logspolitiek behulpzaam zijn. De Interventionistische Amerikaansche pers ziet in den kranteneigenaar Lord Bea verbrook den tookomstigen „economischen dictator" van Engeland, wiens voornaamste taak zal zijn de Britsehe productie van tanks en ander oorlogsmaterieel op te voeren. Soldaten uit den „papieren oor log" slaan terecht. Drie Amsterdammers hebben zich voor het Landsgerecht moeten verantwoorden wegens verspreiding van geschriften met een voor Duitschland vijandige strekking. Een van het drietal had in October een verhaaltje onder den titel „Vrij Nederland" en een gedicht in rosp. tien en vijf exem plaren aan de beide andere mannen gege ven, welke schrifturen kennelijk schim pend voor de bezettingsoverheid waren. Hij had in totaal 55 exemplaren van die ge schriften in bezit gehad, erkende dat de inhoud lieleedigend was en wilde er daarom maar af zijn, doch beging de fout deze ge schriften ter hand' te stellen aan derden, in plaats van ze te verbranden of op an dere wijze te vernietigen. De tweede van het drietal had vijf exemplaren verspreid en was wel zoo verstandig geweest de rest te verbranden, de derde had de exemplaren niet verder verspreid. Nadat Staatsanvvalt dr. Seiler straffen van resp. 8. 8 en 6 maanden had geëischt., ver oordeelde rechter .Toppich die mannen on derscheidenlijk tot fi. 6 en 5 maanden, on der aft-rek van voorarrest. De rechter wees nog op de domheid, met zulke gedichten en verhaaltjes een papieren oorlog te willen voeren. TWEE BERUCHTE RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie te Heerlen heeft twee beruchte rij \yi el dieven S. en P.. beiden woonachtig in Heerlerheide. gearresteerd. In een maand tijds hebben deze twee mannen zestien rij wielen in verschillende plaatsen van de mijnstreek gestolen. Vooral gedurende den nacht gingen zij op de diefstallen uit. Zij verkochten de fietsen in Roermond. Heerlen. Sittard, Valkenburg en Maastricht. Tevens werd te Heerlen een zekere B. aangehouden, verdacht van heling. De politic stelt een nauwkeurig onderzoek in. NEGEN VARKENS AAN DE LEER Slagerij in boerenschuur. De brigade belast met de controle op de prijsopdrijvingswet en de hamster- en dis- tributiewet heeft gisteren een inval gedaan in een boerderij aan het Winschoterdicp. In een schuur werd een complete slagerij aangetroffen. Niet minder dan negen var kens hingen er aan de leer en werden"daar uitgebeend. Het onderzoek bracht aan het licht, dat hier in twee dagen tijds zeventien varkens waren geslacht. Het vieesch was aan par ticulieren verkocht. De politie heeft twin tig van deze vleeschkoopers opgespoord. Het niet gekeurde vieesch is naar het abattoir overgebracht. Knaapje onder rijdende tram. Gisteravond om ongeveer kwart voor acht had 'in de Duivelandschestraat te Scheve- nineen een ongeval plaats, dat aan dien 9- iarigen jongen Z. D. uit de Flakkeesche- straat het leven kostte. Op dat tijdstip pas seerde daar een motorwagen van lijn 3a mét twee aanhangwagens. Spelenderwijs sprong de jongen op die treeplank van den eersten aanhangwagen, doch viel hier af en ge raakte onder den laatsten wagen. Met zwa- vcnvondingen werd hij door den G.D. naar het Roode Kruis-ziekenhuis overge bracht, waar hij bij aankomst overleed. NEDERLANDSCHF ARTSEN IN DUITSCH LAND. Opnieuw zijn bij de Führorsehule der D.eutsche Artsenschaft te Alt-Rehse tien Ne derlandsche artsen aangekomen, die een leergang mee zullen maken. Dr. EUWE WINT DE ZESDE PARTIJ Strijd spoedig beslist. De zesde partij tusschen Dr. Euwe en den Fricschen schaakkampioen Kramer, welke gisteravond in Leeuwarden werd gespeeld, leverde opnieuw een overwinning op van Dr. Euwe. In deze partij speelde Dr. Euwe we derom op zijn best en Kramer moest, al zeer spoedig veel bedenktijd hebben om antwoord te geven op de zetten van den Nederland- schën kampioen. Na achttien zetten was de tijd van Kramer (wit,) 1 uur 50 minuten en van dr. Euwe 1 uur. Al spoedig was dr. Euwe sterk in het offensief gekonion en nadat. Kramer een stuk was achter geraakt, moest hij reeds na den 25stcn zet van zwart opgeven. De stand is thans Dr. Euwe 5% tegen Kramer punt. Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw bijeen. Het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw, waarin vertegenwoordigd de dag. besturen der C.L.O., en F.N.Z. en N.P.F., ver gaderde te 's-Gravenhage. Aangaande de distributie van stikstofmest- stoffen over het bemesflngjaar 1910—1941 luidt het oordeel van de practijk niet onver deeld gunstig. De vergadering was van ge voelen, dat in de toekomst de toewijzing be ter moet worden geregeld, zoodat.de stikstof- mest in handen komt van degenen, die deze gebruiken. Besloten werd een commissie in te stellen, welke zal hebben na te gaan vol gens welk systeem de stikstofmeststoffen voor het bemestingjaar 1941—1942 moeten worden toegewezen. Ingekomen was een schrijven van den directeur van het Bijksbureau voor wol en lompen, waarin - deze als< zijn oordeel te kennen gaf voor de levering van de scheer 1941 van de hoeren aan den handel een centrale instantie te moeten inschakelen. In verband hiermede richtte hij zich tot de Centrale Landbouw Organisaties met het verzoek de iname van de Nederlandsche scheerwol bij do boe ren en de verkoop daarvan aan den handel te regelen. De vergadering vercenigde zich met dit voorstel en besloot de Nederlandsche federa tie tot verbetering van den wQlhandel met de inname van de scheerwol te belasten. Jachtgeweren terug. Met liet oog op de groote schade, welke door verschillende vogels als houtduiven, Vlaamsche gaaien, .kraaien en musschen wordt aangericht aan het pas gezaaide, zou het van groot belang zijn dat de landbouwers hun ingeleverde jachtgeweren terugkregen. Besloten werd zich met betrekking tot dit punt in verbinding te stellen met den direc teur-generaal van den landbouw. In het belang van een zoo groot mogelijke bodemproductie verdient het aanbeveling de voorlichting der boeren zoo intensief moge lijk te maken. Besloten werd zich dienaangaande te wen den tot den directeur-generaal van den land bouw. Urgentieprogramma veehouderij Gelijk reeds is medegedeeld is een com missie uit de centrale landbouworganisatie en den Alg. Ned. Zuivelbond bezig met het samenstellen van een urgentieprogramma voor de veehouderij. Hoewel deze commissie nog niet met haar taak gereed is. werd be sloten te bevorderen, dat het gedeelte dat over de rundveehouderij handelt, zoo spoe dig mogelijk wordt gepubliceerd. Opnieuw werd besproken het door het landbouw economisch instituut uitgebrachte rapport inzake den kostprijs van de melk in 1941—'42. Besloten werd dit rapport, dat •eeds ter kennis is gebracht van den direc teur-generaal van de voedselvoorziening, met den functionnaris te hehandclcn. Inmiddels zal de voornaamste inhoud van het rapport worden gepubliceerd. Dieren doodgemarteld Dcz.e misdaad op vijftien gulden getaxeerd. Gistermiddag stond voor den Utrecht- schen politierechter terecht de 26-jarige grondwerker H. van der B. uit Eemnes ter zake van het overtreden van de verordening van den rijkscommissaris tegen het kwel len van vee bij slachten. Verdachte, die nog nooit eerder had ge slacht. had een kalf en een varken gekocht en wilde deze dieren tegen het verbod in slachten. Hoe dat precies moest gebeuren wist hij niet. Maar dat hij op de een of an dere manier de beesten wel dood zou krij gen, stond bij hem vast. Met het kalf had hij betrekkelijk weinig moeite. Hij nam ziin grondwerkershamer, zwaaide daarmede door de lucht en sloeg het vastgebonden dier met een geweldigen slag de hersens in. Hel dier was wel niet, direct dood. maar toch bewusteloos en een bewerking met een mes maakte al spoedig een eind aan het leven van het kalf. Met het varken ging dat niet zoo gemakkelijk, temeer, daar verd. wilde voorkomen, dat door het geschreeuw van het beest de heele buurt zou uitloopen. Na veel moeite kreeg hij het dier liggend op den grond en met zijn kniecn kon hij het inmiddels toch schreeuwende varken ,-oorloopig wel baas. Zonder goed te zien waar hij stak, gaf hij het varken ecnige sneden in de nek, doch ondanks het vele Amsterdamsche effectenbeurs Stille handel. Na gedrnkh opening behoorlijke verbete. ring. Nederlandsche beleg, gingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland 1949 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost In dié 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. V K. X.K. 97%-97 15/16 97 15/16-98 9815/16 99 97 Vr 97 9815/16 99 SS%-89 88%-89 5/16 89 89% 87 87% A'dam *37 I 3% 's Grav. '37 1 3 N Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 90% 92 83 88% 87 90% 87% 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I G- 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. >4. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 189% 190 Ned. Ind Handelsb. A 130 Ned Handel Mij. c.v. A 136% 132% 139% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AKU. 126%-125 127-125% Caïvé Delft cv A 73%. 74 C.entr Suiker Mij. 205 208 Fokker g A 182 182 Lever Bres en Unilever cv.A110-114% 11G-11J Ncd Ford 290 290 Philips G BvA. 234%-221 222-218 Philips pref. A 155% 157% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsrhe Petr. g. A. 215% Kon. Petr. 243-239 215 237% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 116%-1K 117% Java China Japan lijn A 116-141% 142%-ll Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez v. A 15434-153% l3 Kon. Pak et vaart A. 243% Ned. Scheepv. Unie A 177-175 175%-lfc Rott. Llovd A 141 143 Stoomv. M. Nederland A. 143-141 143%-14itf SUIKERONDERNEMINGEN. HVA. Javasche Cultuur N IS IJ. Ver. Vorstenl. Cult. 427-423 423-430 254 258 254 258 114%-115 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli "Batavia Mij Deli Mij cv. A Scnembah 201-200 198 268% 265 21934 218%-21t RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 266-270 260%-27f Bandar Rubber Mij. A. 213 Deli Batavia Mij. A. 208 211 J' Koersen Nederlandsch clearinginstituut v Koersen van stortingen op 3 Mei 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56} Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deenscho Kronen 36.37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 642. P08TGIRO-NO*8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. x ^Vlnterhulp Nederland, Den Haag, <0. 5553. Al* bank der Winterhulp Neder- «Ierland la aangewezen de K es ver eeniging N.V„ Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk fn veler leven!! bloedverlies gaf het dier niet den geest. Verd. wist' echter wel raad, hij nam een spijker, plantte deze op een willekeurige plaats van het dier en joeg den spijker regelrecht door den varkenskop. De politierech ter vond dat een. gemecne streek en uitte zijn verontwaardiging over zoo veel noodeloos kwellen. Ook de officier van justitie mr. Camp* uis achtte het feit. ergerlijk en eischte twee weken gevangenisstraf. In verband met het berouw van verd. en mede omdat bij pas ziek was geweest- en een blanco strafregister had, veroordeelde mr. Visser den man tot een geldboete van vijftien gul*, den subs. tien dagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2