West-Friesland Schagen I - D.T.S. 1 HOOGWOUD Fiscale perikelen stookt met hout Zaterdag 3 Mei 1941 Tweede blad Igelooft niet aan heksen RAAD HOOGWOUD ADVERTEEREN Schager Courant EEN NUCHTERE BEVOLKING. EN TOCH EEN EIGEN TAAL EN ZEDE. Nieow arbeidsveld voor het Historisch Genootschap „Oud-West-Friesland" (Van onzen Amsterdamschen correspondent). Een bruigom zonder hooien hoed, een dominee zonder toga, een be grafenis zonder volgkoetsen, het zijn allemaal dingen, die wel voor komen, doch die velen van ons eveu- tjes in hun gevoel voor conventies en tradities kwetsen. De vorm waar in de groote en kleine gebeurtenis sen van het leven zich plegen te voltrekken, heeft ten allen tijde in druk op ons gemaakt. Die vorm symboliseert de diepere betee- kenis van een of ander feit en toont tevens aan, welke waarde verschillende volkeren en volksgroepen aan de levensverschijnse len toekennen. In den loop der eeuwen zijn tal van vor men en gebruiken verstard, resp. verdwe nen, omdat de mensch zich den zin er van niet meer herinnert of omdat hij dien zin .belachelijk vindt. Hij schept zich deson danks nieuwe vormen, die op hun beurt zijn kindskinderen zullen doen lachen of met eerbied de heilige traditie doen om helzen a Hoe staat de West fries tegenover het oude? De Westfriezen blijken, zooals wij hieronder nader zullen aantoonen, tegenover ritus en legende een ge heel eigen houding aan te nemen. Dit kwamen wij te'weten tijdens een on derhoud met mej. J. C. Daan, secretaresse der Volkskundecommissie van de Neder- landsche Academie van Wetenschappen. Het persgesprek werd ons welwillend toe gestaan ter Academie, in het Trippenhuis alhier. Zooals wij deze dagen meldden, heeft het bestuur van het Historisch Genootschap ,Oud West-Friesland" contact gezocht met de Volkskundecommissie. Eerstgenoemde nstantie overweegt namelijk, zelf enquêtes in te stellen op het gebied van volksgebrui- ken. „Hoe stelt U zich de samenwerking met het Genootschap voor?" luidt onze eerste .vraag, „Wat mij vruchtbaar lijkt, is een werkwijze, waarbij onze wederzijd- hche onderzoekingen rich niet op hetzelfde terrein zullen bewegen", antwoordt mej. Daan. „Het Genootschap verzamele gegevens, welke wii niet enauêteeren. omdat ze niet algemeen zijn, maar wel voor elk plaatsje belangrijk. Constateeren wij, dat een be paald gebruik in aanmerking komt voor een publicatie óp kaart, dan gaan wij daartoe over. Zoo hebben wij het Ge nootschap bijv. afgeraden, een vragenlijst over St. Maarfensdag samen te stellen, want daarover bezitten wij volledig materiaal. ,Doch over Luilak. Palmpaasch en bet Loo- pen met de Ster (Driekoningen) in West- Friesland hebben wij niets- (Dan kan de commissie boeken, dat in Weslfriesland wel met de ster is geloopen. In Schagen deed dit jarenlang Jan Pagano, een Italiaan van oorsprong, en hij zong er een schoon liedje bij. Red.) Wij werken met onge- t veer 1800 vrijwillige medewerkers. zooals ook het Genootschap doet; de kleine restjes van volksgebruiken ontgaan ons echter. Te nuohter voor de romantiek der folklore. „Hoeveel medewerkers hebt U in West- Friesland?" „Opvallend weinig; ongeveer 25." „Hoe verklaart U dit lage aantal??" „Behalve op het gebied van de dialecten, geeft Westfriesland ons zeer weinig te doen. Van oude gebruiken zooals Paaschvuren, en c dergelijke is niets meer over." „Denkt. U. dat de Westfries te nuchter is voor de romantiek der folklore?" „Dat durf ik zoo niet te zeggen. Een fnit is echter, dat het bijgeloof beter te spreken van ..volksgeloof' in 't Oor' n en Zuiden des lands wèl gevonden wordt, doch in Westfrièsland nagenoeg niet. De Westfries is, als ik het zoo eens zeggen mag. ..ongelooviger" dan de overige Neder landers. Bij bet ontwerpen van onze kaar ten voor den volkskunde-atlas moesten wij Westfriesland dikwijls overslaan." De secretaresse opent een reuzenporie- feuille met landkaarten. Elke kaart regi streert het een of andere bijgeloof of oud gebruik op een plattegrond van geheel Ne derland. De plaatsen waar dit geloof in heksen, dwaallichten, enz. nog niet is uitgeroeid, zijn met gekleurde stippen en andere teekentjes aangegeven. Op bijna alle kaarten wemelt, bet, vooral in Limburg. Brabant. Velu- we en Achterhoek, van gekleurde teekens doch Noordbolland- Noord en de Waddeneilanden blij ven maagdelijk blank Beeleméél afgerekend met het verleden Heeft men daar evenwel niet Geloof in watergeesten en dwaal lichten. Zoo bestaat er nog een herinnering aan Het geloof in watergeesten. In Sint Maarten, Warmenhuizen, Burger brug. Noord- en Zuid-Scharwoude. Aartswoud, Abbekerk. Oostwoud. Hoogkarspel, Boven- karspel. Venhuizen, Wijidenes en eigenlijk in geheel Westfriesland, kan men de moeders nog tegen hun kinderen hooren zeggen: „Kom niet te dichtbij 't water, an ders trekt de Bullebak (watergeest) je in de sloot." Te Oudendijk en Beets noemt men den boozen geest „Krulleboes" of „Kroezeboes"; te Midden-Beemster en Mid- delie de „KroIIeman"; op Texel „Heintje Vaar" En de Tientóonelfrib dwaalt nog rond over de Mienakkers tusschen Aarts- woud en Hoogwoud, als de Novemberstorm de bóeren vroeg naar huis heeft gejaagd. Dan blaast hij in de schoorsteen en laat de luiken klapperen, hoewel de boerin héél goed weet, ze te hebben gesloten Bergen, ja, het moderne, mondaine Ber gen. huivert nog somwijlen voor-.- dwaal lichten. De zieltjes der ongedoopte kinde ren zweven boven moerassen en vochtige plaatsen. Komt men dichterbij, dan ver dwijnt het dwaallicht Hoe opstijgende moeras-gassen een kinderlijk gemoed kun nen beangsten! De kaart. „Ketelmuziek", n.1. het uitoefenen van een soort dorps- rechtspraak door middel van een he vig tumult voor het huis van den misdadiger, laat zien, dat te War menhuizen ongeveer 30 jaar geleden voor 't laatst een zondaar door dit primitieve gericht het dorp uit werd gedreven. Oudkarspel maakte anno 1900 voor 't laatst ketelmuziek. Van Vrouwendag wil ons Noorderkwar tier ook nog wel weten! Wiegingen log van hot verleden. „Op Wieringen viel het me op. hoe los de bevolking daar is van 't verleden", zegt mej. Daan, die een studie voorbereidt, getiteld: „Geschiedenis. Dialect en Volkskunde op Wieringen." De typische Wieringer kleeder dracht. verdween al sinds een halve eeuw; stallen versieren doen er nog maar twee of drie op 't voormalige eiland. Bij de weduwe van Jan Bakker op de Gest zag ik bet o.a. Vijftig, zestig jaar geleden was 't stallen versieren nog vrij algemeen. De stal werd uit,geboend, de grond geschilderd, de achterwand geteerd, op het. betonnen middenstuk van de vloer strooide de boer door pen zeef zand; de richels versierde hij met blauwe bonden, koperwerk, inmaakpot- ten, enz. Den zomer lang huisde het boe rengezin daar dan. Neen, Wieringen beeft weinig folklore. Begrafenissen met huiken zie je er niet meer. Drie viér jaar geleden ging er de laatste stoet achter de haar. gekleed in wijde zwarte mantels, een kapje op met een kiertje om door te kijken. Rijen, rijen, rijen in een wagentje.» „Het „wagentje rijden" is ook uit", vertelt onze gastvrouw verder. „Veertien dagen na de kermis te Hippolytushoef gingen de jongelui naar Den Oever rijden. Liep er een zwart schaap, dan mocht er gezoend wor den. Natuurlijk liepen er allemaal zwarte schapen Het vuurbra n den op St, Pi eter (22 Febr.) raakte omstreeks 1920 uit de mode, nadat de burgemeester, gedwongen door hout- nood. het verboden had. En weet u. dat de fotograaf, die- onlangs voor een wetenschappelijk werk over volks kunde illustraties moest verzorgen, in heel Westfriesland geen enkele jonge vrouw kon vinden,d ie de kap draagt? Zoodat hij ten einde raad maar een van de weinige oudere .gekapte" vrouwen kiekte Kleederdracht worde geen kijkspel, „Vindt U, dat de kleederdracht bevorderd moet worden?" vragen wij. „Wij hoorden juist, dat de Vereeniging tot Behoud van Zeeuwsche Kleederdrachten subsidie geeft aan arme ouders, opdat deze haar dochter tjes in de traditioneele costumes kunnen steken. De Overheid wil er zélfs toe mede werken, dat bepaalde stoffen, noodig voor het vervaardigen der kleederdracht, niet zullen worden geëxporteerd." „Wij kunnen Westfriesland en Zeeland in dit opzicht niet met elkaar vergelijken", luidt het antwooord. „In Zeeland heeft de historische dracht m.i. zin. Dat het een kijkspel wordt, acht ik echter funest." Wij hebben mej. Daan eenige uren opge houden met praten en atlas lezen. Wij kwamen onderwijl tot de overtuiging, dat de wetenschap, ook bij de behandeling van de meest romantische onderwerpen, streng, exact blijft, zich nooit op de zijpaden der fantasie begeeft. Alles ligt op tabellen en kaarten, in registers en nauwkeurig bijge houden dossiers vast. Daar is geen plaats voor de verbeelding van den romanschrij ver, de vermetelheid van den sprookjesver teller, daar loopt geen gerucht De wetenschap bouwt op wat zij heeft waar genomen en op hetgeen uit menschenmond werd opgeteekend. Daarom kan zij niet zonder een staf van getrouwe speurders, daarom ook zou een samenwerking tus schen de Volkskundecommissie en het His torische Genootschap „Oud West-Friesland" o.i. tot zulke gelukkige resultaten kunnen leiden ten aanzien van de kennis van óns gewest! Het wonderlijke Westfriesland! Dat, on danks zijn verloren folklore, in taal en zede toch „eigen" blijft, te onderscheiden van iedere andere streek, zij het ook onder meer door den werkelijkheidszin van zijn nuchtere bewoners! (Nadruk verboden). B, en W. gemachtigd mede te werken aan de beschikbaarstel ling van gierkelders. Slagers willen 's Maandagsmiddags slui ten. Aanbesteding verbouw veldwachterswoning wel wat hoog. Mej. Kruk te Hipolytus- hoef benoemd tot onderwijzeres De Ingezetenen moeten zelf sneeuw ruimen. Salarisverhoo- ging secretarie-personeel. De Raad vergaderde gistermorgen ten raad- huize, onder voorzitterschap van den heer D. Hoogeboom. burgemeester, tevens secreta ris. Afwezig was de heer Bossen. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, waarna voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige verga dering volgde. Ingekomen stukken. Ontvangen was een schrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, waarin het voorschot op de Rijks- vergoeding over 1941 wordt vastgesteld op f8880.-. Voorts een schrijven van Ged. Staten, dat goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot het verkoopen van een gedeelte Boekei weg vanaf de Gouwe tot de Viersprong te Hoogwoud aan de Vier Noorder Koggen. Ged. Staten berichten, dat de Secretaris- Generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken geen bezwaar heeft tegen het raadsbesluit tot het verleenen van een tijde lijke toelage aan het gemeentepersoneel. Ged. Stalen schrijven, dat omtrent de be grooting 1941 nog geen beslissing is genomen en dat machtiging verleend wordt ingevolge art. £46 der Gemeentenet. Ged. Staten deelen ïtiede, dat noch bij den Secretaris-Generaal van het departement van Binnenlandsche 2aken, noch bij hen, beden king bestaat tegen het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van f 19.000.—, Aanwezig is het verslag van den toestanti en de verrichtingen van het agentschap Hoogwoud gedurende het jaar 1940 en het verslag van het Borgstellingsfonds voor den Middenstand in Westfriesland over het jaar 1940. Zal ter inzage liggen. Voorts een schrijven van den Directeur van den Economisch-Technologischen Dienst voor Noordholland omtrent het bevorderen van den bouw van gierkelders met het oog op een grootere melkproductie. De voorzitter gaf een toelichting. B. en W. stelden voor, dat B. en W. ge machtigd worden, indien zich gegadigden aanmelcjen, medewerking te verleenen. De voorzitter deelde mede, dat de eigena ren Va moeten betalen, de gemeente verleent dan een voorschot van Va, terwijl de Provin cie een voorschot van Vfe van de bouwkosten verleent. Te korte aflossingstermijnen? De heer Braak vond het bezwaarlijk, dat deze voorschotten in vijf jaar moeten worden afgelost. De voorzitter: Wat. kost een kelder? De heer Braak wist dit. niet precies. Hij meende van ongeveer f 18.per M3. De Voorzitter: Er zal aan deze regeling, die van de provincie komt, niet veel te ver anderen zijn. Ook geloofde spr. dat er niet veel zullen komen in deze gemeente. De heer Braak: Gisteren is er juist iemand bij mij geweest, die er heel veel zin in had. De Voorzitter: Dan kan hij zich aanmelden. De heer Groen deelde mede, prijsopgave te hebben gehad van een kelder van 20 M3. Deze moest f325.— kosten, Tenslotte werden B. en W. gemachtigd, de vereisclvte medewerking te verleenen, ook als Ged. Staten den aflossingstermijn langer ma ken dan vijf jaar. Ontvangen is een schrijven van Ged. Sta ten over de heffing en invordering van rechten voor inenting tegen typhus en para- tyhus. Het is de bedoeling een verordening vast te stellen, waarin bepaald wordt dat de kosten naar draagkracht door de betrokke nen worden gedragen. Men besloot een dergelijke verordening vast te stellen. De rijksbijdrage in het salaris van den burgemeester-secretaris is vastgesteld op f 2000.—. Winkelsluiting voor de slagers. Van eenige Middenstandsvereenigingen wa« een verzoek ontvangen, t.a.v. de winkel sluiting voor de slagerswinkels te bepalen, dat deze 's Maandagsmiddags gesloten moe ten zifn. Dit verzoek werd. omdat het te laat ont vangen was, aan B. en W. geretourneerd, om prae-advies. Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen de begrootingswijziging voor den verbouw van de veldwachterswoning. Zij merken echter op. dat als door deze verbouwing de huurwaarde zou stijgen, de huurprijs daar mede in overeenstemming moet worden ge bracht De voorzitter zeide. dat dit hier niet het geval zal zijn. Dg kosten van de nieuwe cel moeten ©r worden afgetrokken, waardoor de huurwaarde niet zal stijgen boven het thans vastgestelde bedrag. De aanbesteding is inmiddels gehouden, doch deze was van dien aard. dat de gun- nine is aangehouden, deelde de voorzitter mede. De rekening 1939 was terug ontvangen met een aantal opmer kingen. Er dienen eenige administratieve wijzigingen te worden aangebracht. Het batig slot wordt daardoor verminderd van f 5599.35 tot f 3525.72, het batig slot van den kapitaaldienst wordt met dit verschil ver hoogd. Deze wijzigingen werden aangebracht. Aan de orde kwam hierna de benoeming onderwijzeres Openb. Laqere School, De voordracht luidde als volgt: 1. Mej. S. D. Kruk, Hippolytushoef; 2. Mei. K. C. de Geus. Enkhuizen. 3. Mej. J. A. Meijer. Kwadijk. Benoemd werd mei. Kruk met 5 stemmen. mej. de Geus had 1 stem. Arbeidsovereenkomst vaste kern Luchtbescherming. Voor deze vaste kern dient een bijzondere arbeidsovereenkomst aangegaan te worden. Het loon wordt bepaald op.f 0.35 per uur, hetgeen neerkomt op een loon van gemid deld f 20.— per week. deelde de voorzitter mede. Meri kon zich hiermede vereenigen. B. en W. stelden voor, de algemeene po litieverordening betreffende wegruiming van sneeuw en ijs te wijzigen, in verband met een ontvangen brief van den secretaris-generaal. De men- schen zullen nu zelf voor nun perceel de straat moeten opknappen. De heer Groen meende, dat men dan wel eens -een heel stuk weg zal moeten op knappen. Voorzitter: Het is alleen de bedoeling voor de kom der gemeente. De buitenwegen komen voor de Vier Noorder Koggen. De heer Deken meende dat het wel van belang is voor de ingezetenen, dat het op geruimd wordt. Na eenige gedachten wisseling werd de wijziging aangenomen. Het volgende voorstel behelsde het be sluit tot de verkoop van de Pade aan de Vier Noorder Koggen, te wijzigen. Het gaat om een kleine wijziging in het vorige besluit. Een klein stukje grond zal niet voor openbare weg moeten worden aangewezen. Daardoor zal De Vier Noorder Koggen niet verplicht zijn, dit stukje voor BEZOEKT ZONDAG A.S. DE BELANGRIJ KE VOETBALWEDSTRIJD Terrein Schagen (Loet). Aanvang 2, LAN GEN DIJK BROEK OP LANGEND IJK. UITREIKING AARDAPPELKAARTEN. De Leider van den Distributiekring Broek op Langendijk' maakt bekend, dat de uit reiking van Aardappel kaarten zal plaats vinden op- Woensdag 7 Mei a.s. in de dis tributiekantoren en wel volgens onderstaand schema: Broek op Langendijk: van 910 uur de huisnummers 1—100, van 10-^11 ur de huis nummers 101—200, van 11—12 uur de huis nummers 201—300, van 2—3 uur de huis- nummers 301400. van 34 uur de huis nummers 401500. van 4—6 uur de huis nummers 501 en hooger. Zpidscharwoude: van 912 uur Wijk A, van 25 uur wijk B. 'Noordscharwoude: van 910 uur wijk B no. 1 t,m. 98. van 1011 uur wijk A no. 1 t.m. 104. van 1112 uur wijk A no. 105 t.m. 134. Langestraat en Spoorstraat; van 23 uur Oosterstraat en Hofstraat; van 34- uur le en 2e Lagehoekstr.. Mosselenstr., Veiling terrein. Handelskade. Grenspad. Zijperpad, Gaspad. Westerpad on Raadhuisbuurt. van 45 üur Pïkstr., Teeelstr.. Molenkade. Vis- srherspad. Kroonstr.. Achferstr. en Waard- diik. Oudkarspel: van 912 uur wijk A no. 1 t.m. 280. van 25 uur wijk A no. 281 t.m. 390, wiik B no. 1 t.m. 117, wijk C en Wijk D. Zij. die geboren zijn op of na 2 Mei 1937 ontvangen een halve kaart. Zij die geboren zijn op of voor 1 Mei 1937 ontvangen een heele kaart. Zij die in het bezit zijn van extra kaarten voor zware of zeer zware ar beid ontvangpn gelijktijdig resp. een halve of heele kaart extra. De stamkaarten van alle gezinsleden moe ten gelijktijdig overgplogd worden. Een mondelinge verklaring dient te wor den afgelegd over de aanwezige voorraad aardappelen in Kg. Zij. die geen juiste op gave doen. zullen bij gebleken onjuistheden strafrechtelijk vervolgd worden. BEANTWOORDING DER GESTELDE VRAGEN. 6. H. te W. ontvangt pensioen per 15 Fe bruari; 15 Mei; 15 Augustus en 15 November, Op 15 Februari 1940 is hem over drie maan den loonbelasting ingehouden. Hg vraagt of dit juist is, daar hij tot 31 December 1940 in komstenbelasting moet betalen en derhalvé over het tijdvak 15 November 194031 De cember 1940 dubbel belasting heeft betaald. De loonbelasting wordt voor de eerste maal geheven van loonen over loontrjdvakken, welke na 31 December 1940 eindigen. In dit geval eindigt het loontijdvak 15 November 194015 Februari 1941 na 31 December 1940 en moet dus over dit pensioen loonbelasting worden betaald. Vrager betaalt echter ook inkom stenbelasting van dit pensioen over het tgd- vak 15 November 194031 December 1940. Ik adviseer, dat vrager zich ter verkrijging van een billijker regeling in dit geval tot het Departement van Financiën wendt. 7. M. te S. vraagt In welke klasse haar zoon valt, daar deze kostwinner is. Het zijn van kostwinner heeft op zichzelf geen Invloed op de beslissing in welke klasse van de belastingtabel de belastingplichtige wordt geplaatst. Wel kan hg aftrek krijgen van het belaste loon, alvorens de belasting tabel daarop wordt toegepast, wegens buiten gewone lasten. Vrager zij hiervoor naar mijn antwoord op vraag no. 5 in het nummer van 26 April j.1. verwezen. 9. L. te O. vraagt nadere inlichtingen over het antwoord op vraag 1, geplaatst in het nummer van 19 April j.1. Hij voert o.a. aan, dat zoo iemand drie dagen in de week bg A werkt en 15.verdient en drie dagen in de week bij B, waar hij eveneens 15.verdient, hij vrg gesteld zou zgn van loonbelasting, ter wijl indien hij de geheele week bij A werkt tegen een loon van 30.hij wel loonbelas ting -verschuldigd is. Inderdaad is de werknemer in de gevallen als door vrager bedoeld, ten aanzien van de loonbelasting in een .voordeeliger positie als hij bij meerdere werkgevers arbeid verricht dan wanneer hij bij één patroon werkt. Blgkens par. 1 der Leidraad vallen de werknemers in de inkomstenbelasting, wanneer ten gevolge van het feit, dat een werknemer tegelijkertijd meer dan één dienstbetrekking heeft of dat echtelieden tegelijkertijd ieder een dienstbe trekking hebbeh, zij in niet onbelangrijk» mate minder of geen loonbelasting verschul digd zgn. De distributiekantoren zijn op den voor uitreiking vastgestelden dag voor alle an dere aangelegenheden gesloten, terwijl na 7 Mei voorloopig géén uitreiking meer zal plaats hebben. Het aantal kaarten dient terstond te wor den gecontroleerd. Na het verlaten der kantoren worden geen reclames meer aan gekomen. Aan bovenstaande regeling wordt stipt de hand gehouden. 25 JAAR KOSTER, Het was voor de familie P. Gootjes gis teren een belangrijke dag. De heer Gootjes herdacht n.1. het heuge lijk feit. dat hij 25 jaar als koster in func tie was bij de Ned. Herv. Gemeente.' Het was dien dae een drukte van belang. Een groot aantal gemeenteleden heeft den jubi laris en zijn echtgenoote willen gelukwen- schen- met het zilveren jubileum. Ook do kerkeraad is te feliciteercn geweest, 't Wias zoodoende den geheelen dae receptie, in den huize Gootjes. Talrijke stoffelijke blijken van waardee ring heeft het jubileerende echtpaar mo gen ontvangen. De bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig in de openbare weg te bestemmen. Ze mogen wel, maar 't hoeft niet. De heer Deken: Een gezin kan.er voor eigen gebruik voldoende op telen. Aardappelen zifn graag! De heer Groen: 't is anders wel wat dicht aan den weg. Als ze maar niet te laat met aardappelrooien zijn (Gelach). De voorzitter: Men moet de deskundigheid van die mensehen niet in twijfel trekken. B. en W. stelden voor. den heer L. v. d. Steenhoven eervol ontslag te verleenen als agent der arbeidsbemiddeling, in verhand, met de opheffine zijner betrekking, nu de arbeidsbemiddeling geheel aan het Rijk is gekomen met ingang van 1 Mei. Aldus besloten. Salarlsverhooglng. B. en W. stelden verder voor, de salaris- regeling voor de ambtenaren ter secretarie te wijzigen, in verhand met de toegenomen werkzaamheden ter secretarie. Het salaris van den len ambtenaar is thans f 1000.— met 2 iaarl. verhoogingen tot f 1200.—, dat van den tweeden amhlenaar f 300.— plus een vergoeding voor het diploma gem.-adm. B. en W stellen voor. de beide salarissen met f 200— per laar te verhoogen, met dien verstande, dat de heer Steenhoven af stand doet van ziin wachtgeld als corres pondent der arbeidsbemiddeling. De heer Braak vond de vergoeding voor den tweeden ambtenaar wel laag. De voorzitter heeft geen bezwaar tegen verhoogine met f 300.— voor beiden. Met de verhooging van één zou spr. niet accoord gaan. De tweede ambtenaar moet ook nog leeren, zeide de voorzitter. Het GO. met den Bond heeft tot resultaa/t gehad, dat de Bond hiermee accoord gaat. Met algemeene stemmen werd besloten de salarissen te verhoogen volgens het voorstel van B. en W. De brandstofmisère. De voorzitter deelde hierna mede, dat de boomen van den Boekeiweg, welke gerooid zouden worden, ter beschikking zijn gesteld van de ingezetenen, die met brandstoffen- schaarschte te kampen hebben. Degenen, die de boomen niet kunnen koo- pen, zullen ze gratis krijgen, de andere boo men zijn gewaardeerd door B. en W. en kun nen worden gekocht. Dit is voor degenen, die maar 1 L. petroleum hebben gekregen. De heer Honing: Dat is mooi voor die menschen. De heer Glas: Er zullen er ook zijn die niet tevreden zijn. De voorzitter: Zij, die vaste brandstoffen Rebben gekregen voor 't koken en deze nu wegens de koude in den kachel voor verwar ming hebben gebruikt, zullen er niet voor in aanmerking komen. De heer Deken: De fornuismenschen? De voorzitter: Inderdaad. Die komen la ter, als er nog wat over is, aan de beurt. Op een vraag van den heer Deken, zeide de voorzitter, dat alleen degenen, die 1 L. petroleum hadden gekregen, er voor in aan merking kwamen. Weth. Glas: De menschen die zelf een boomgaard hebben, zijn er nog uitgeschoten. De Raad kon zich vereenigen met de han delwijze van B. en W. Na rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5