Geneeskunde EN MISDAAD Dieps- en Meersmeerpoliler POLDERGASTEN MET f 1.— PER HJL VERHOOGD. Gistermiddag hield de Dieps- en Moors- meerpolder een vergadering in „De Burg" te Noordscharwoude. De voorzitter, de heer K. Bekker Pt., open de de vergadering met woorden van welkom tot de talrijke aanwezigen, waarna de notu len van de vorige vergadering door den secretaris, den heer T. Moeijes werden voor gelezen. De voorzitter deelde mede, dat het motor gemaal thans ruim aan de eischen voldoet. Er wordt 41 M3. opgebracht. Het moest 40 M3. zijn. De voorzitter antwoordde op een vraag van den heer D. Bruijn, dat. dezen winter niet gesloot is, wegens de vorst. Het volgende jaar zal men den polder vroeger leegmalen, zoo dat dan eerder kan worden begonnen. Ingekomen is een circulaire over de ver leening van een tijdelijke toelage van 6 op d>e salarissen van het lager bezoldigde ge huwde personeel. Men ging er mee accoord, deze verhooging toe te "passen. De rekening 1940 werd hierna aan de orde gesteld. De heer J. Ootjers Hz., adviseerde tot goed keuring dezer rekening, waartoe werd be sloten. De rekening sloot op een totaal bedrag van 18456.18, uitgaven £8013.07, voordeelig saldo f443.11. Het beginsaldo was f 809.11. Nog te ontvangen is van Omslagen over 1939 f56.26 en over 1940 £291.15. Hiervan is na het opmaken der rekening nog een bedrag van f 168.87 ontvangen. Eén post, die reeds sinds jaren achterstal lig is, werd als oninbaar verklaard. De rekening van de sluis sloot op een to taal van f 1171.57, met een voordefelig saldo van f585.77. De schuld van de sluis is nu f 4900. waardoor het batig saldo dus vermindert. Begonnen was mét f 441.81. Er is nog een bedrag te betalen van f318.—, waardoor het" batig saldo dus vermindert. Tot lid van de controlecommissie werd in de plaats van den heer A. de Jong de heer L. Dekker benoemd. Vervolgens werd de begrooting 1941 behandeld. Deze is gebaseerd op een verhoo ging van den omslag met f 1 per H.A., door dat dit jaar nog één post moet worden be taald van de oude machine (f 460.—). Dus zal het wel voor één jaar zijn. De begrooting sloot op een totaal bedrag van f 4567.73. Bij de lasten van f 14 per H.A. is niet de omslag van de banne inbegrepen. Die komt apart. De post van onvoorzien was f 108.28. De heer C. Pranger vond de post van f 100 voor slooten te laag. Dan kan men er niets uitgooien. De heer D. Bruijn was het daarmee eens. Men dient ook de hoofdslooten wat wijder te maken. Maak het ineens maar goed, f 1000 is beter dan f 100. De voorzitter vond dit nogal een heele post om die ineens op de begrooting te brengen. Eenige andere heeren waren eveneens van oordeel dat er iets gebeuren moest. De heer J. Bruin wil de post verhoogen tot t 400.—. De heer D. Bruijn zou gaarne zien, dat de scheidingsslooten goed op diepte worden ge^ bracht. Het is soms geen varen! Hieraan zal aandacht worden besteed. Na eenige besprekingen besloot men, de post voor slootwerk met f 100 te verhoogen en bij de sluis te beginnen met het slooten. Daar is het 't slechtst. Men besloot een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 2000. De penning meester zit zonder geld. De heer J. Bruin vroeg hoe het moest met 'de particuliere bruggen in de Diepsmeer. Spr. heeft last met een brug. De voorzitter deelde mede dat als de brug niet meer aan de eischen voldoet, de eige naar er verbetering in moet aanbrengen. Het bestuur zal ter plaatse een onderzoek instellen. De heer D. Bruijn zou gaarne zien, dat de schouw krapper werd, opdat de flap beter verwijderd wordt. Men besloot voor de betr. slooten tweemaal per jaar kroosschouw te houden. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. LUCHTBESCHERMING. Tot lid van de vaste kern van den Lucht beschermingsdienst is in de plaats van den heer Ooijevaar te Noordscharwoude benoemd de heer J. P. Goudsblom te Zui d,sch arwoud e. 1200 K.G. AARDAPPELEN GESTOLEN. Woensdagnacht werden uit een kelder van den koopman A. te Maastricht 1200 kg. aardappelen gestolen. De diefstal werd door de politie ontdekt. Gisteren werden aangehouden de Gebr. D. uit Noordschar woude, benevens zekere S. 'en B., beiden uit Maastricht, verdacht van dezen dief stal. In den kelder van een der gebroeders S. werd een partij van ongeveer 1200 kg. aardappelen gevonden. De politie zet het ondersoek voort. OUDKARSPEL. AFSCHEID JB. MOSK. In een voltallige vergadering van Kerk voogden en Notabelen der Nederl. Hervorm de Gemeente, welke dezer dagen in de con sistoriekamer werd gehouden, heeft de pre sident-kerkvoogd Jb Mosk afscheid als zoodanig genomen. Nadat de agenda was afgehandeld, nam kerkvoogd A. J. Wijnveldt het woord, die in opdracht van de kerkvoogdij hem harte lijk dank bracht voor hetgeen hij in zijn lan gen staat van dienst voor de kerk heeft ge daan. 1 Spreker eindigde met, de hoop uit te spreken dat de afgetreden president nog vele Jaren van een aangeboden stoel ge bruik zal kunnen maken. De heer G. IJff als voorzitten van het college van Notabelen betifigde. namens dat college, den afgetreden president hartelijk dank voor het behartigen van de belangen der kerk zoovele jaren lang en bood hem een prachtige bloemenmand aan. Ten slotte voerde nog het woord kerk voogd Jh Kroon Jbz., die vele jaren met den heer Mosk heeft samengewerkt en al Ingezonden Aan Redactie Schager Courant M. H., S.v.pl. eenige plaatsruimte in uw blad, bty voorbaat mijn dank. HET LEVEN IN EEN KLEINE PLAATS. Laat men zijn gedachten eens gaan en men hoort en ziet hetgeen er om en bij je gebeur^ dan denkt men wel eens: wat een rare we. reld. Wat zijn er een afbrekers inp laats, ya® opbouwers! En dan zijn er vele menscheo, die groot willen lijken, door ook iets te wille® zeggen in 't publiek, door een ander In het zonnetje te zetten. Degene die pro-Engelsch is, mag alles zeggen, mag iemand die Nedeo lander is, en zijn gedachten geconcentreerd houdt op Deutschland. bekladden «n belaste ren zooveel als mien wil, en wat diegene® zeggen, wordt geloofd, ze gaan zelfs zoo ver, om je zaak af te breken en te negeeien e® probeeren een ander ook mee te sleepee Aan het eind van het lied is men N.S.R-er, omdat mien met de lijst voor \V5ntertouip durft te loopen. Dat noemt men aaneensluiten en ophot» wen. Ik noem het anders, als men Iemand zijn brood probeert te ontnemen, het is &.Tw> ken! Hoogachend. J. BIBRSTBKBR Oude Niedorps Een karwei, dat op rolletjes gaat. Voordat thans het bietenzaad aan den bodem wordt toevertrouwd, moet het land gerold worden (Pax-Holland) Gooi uw oude rijwielplaalje niet weg, maar geef het aan .Winterhulp Bij den ingang van ieder W.H.N.-kantoor is een bus geplaatst, waarin ge het kunt deponeeren. Ge doet er een goed werk mede (Pax-Holland) tijd heeft bewonderd het groote optimisme ook in de moeilijke jaren welke het college heeft doorgemaakt. Zeer ontroerd betuigde de aftredende voorzitter hartelijk dank ovor de hem door de sprekers toegezwaaide lof en de stoffe lijke bewijzen van erkentelijkheid. WINKEL VERKOCHT. Het perceel van wijlen de wed. J. Spaans te Lutjewinkel is verkocht aan den heer S. Zwaga te Lutjewinkel. LOOP DER BEVOLKING EN BURGER. LIJKE STAND OVER DE MAAND APRIL 1941. Huwelijken: Schreuders, Anthonie Hen drik, oud 29 jaar, van beroep officier, wo nende te Kampen, en Melchior, Guda Ma- thilda, oud 21 jaar, zonder beroep, wonen de te Winkel. Overlijden: Klijnsma, Engele oud 14 j., z. van Klijnsma, Jelle en De Boorder, Maria; Buis, Willem, oud 85 jaar, zonder beroep, wed. van De Jongh, Jannetje; Amels Jannetje, oud 78 jaar, weduwe van Nieuw- poort, Jan, wenende alhier. Ingekomen personen: de Boer, Klaas van Eindhoven naar A 82; Roenhorst, Johan H. van Oude Niedorp naar A 224; Evers, Peter Heinrich van Beek, Gld.. naar A 47; Neels, Frans en gezin van Den Helder naar D 110 Zander, Jan en echtgenoote van Den Hel der naar A 232. Vertrokken personen: de Rooij, Klaas naar Diemen, Burg. de Kievietstr. 89; Ste- gehuis, Abraham en gezin naar Goirle, Ho tel Luijten; Van de Vrede, Andries naar Zaamslag, A 223; Melchior, Guda Mathil- <ia naar 's-Gravenhage, Fr. Maelsonstraat 44; Bakker, Reinder naar Barsingerhorn F 115; Roseboom, Grietje A. en dochtertje naar Schagen; Vetman, Jacob naar Bar singerhorn B 52; S. P. Vries en gezin naar Haarlemmerliede, c.a. Halfweg; Kernspeckt Jannetje B. naar Heiloo; Krab, Dieptje n. St,. Maarten; Hollenberg, Cornelis naar Am sterdam, Zuid, Malvestraat 11. W1ERINGERWAARD SCHOOLNIEUWS. Per 1 Mei hebben 4 leerlingen de O. L. school alhier verlaten, terwijl er niet min der dan 28, w.o. 2 Heldersche, zijn bijgeko men. Het totaal aantal leerlingen bedraagt thans 165. ZIJPE SCHAGERBRUG. TIJDELIJKE LEERKRACHT. Wij vernemen, dat de onderwijzer P. A. Smits door de gemeente Den Helder aan de O. L. school alhier is te werk gesteld, zulks in verband met het groote aantal Heldersche kinderen, dat deze school bezoekt. NIEUWE LEERLINGEN. Met 1 Mei zijn niet minder dan 24 nieuwe leerlingen tot de O. L. school alhier toegela ten. W1ERINGEN BRAND. Gistermorgen ontstond een begin van brand bij G. Hille op Westerklief. Een de fect aan de kachelpijp deed hieruit spoedig tamelijke vlammen slaan en de hevige rook vorming deed het ergste vreezen. De heer PI. en een paar omwonenden haalden gauw water bij de buren en begonnen met blus- schen, wat ondanks de stevige wind met succes bekroond werd. Toen dan ook de brandspuit verscheen, behoefde deze geen dienst meer te doen. De schade bedraagt wat beddegoed en kleeren. Aangezien de heer H. niet~voor brand verzekerd was, is het in dezen tijd een tamelijke schadepost. OVERGEPLAATST. Naar wij vernemen is de heer C t. d. Slik- ke, commies der Directe Belastingen gesta- tionneerd te Hippolytushoef, in gelijke func tie overgeplaatst naar Schoorldam. De heer van der Slikke, die hier reeds se dert 1927 werkzaam is, was in deze gemeente een zeer gezien persoon. Zeer velen zullen hem ongetwijfeld ongaarne' zien vertrekken. POLITIE. Gevonden: een paar motorhandschoenen. Inl. gem. bode. Bestrijding dér misdaad zonder crimlneele geneeskunde ondenk baar. HET AANTOONEN VAN VERGIFTIGINGEN (N.P.B.). Het medische onderzoek in een moordzaak bestaat uit twee deelen: ten eerste de lijkschouwing en de eventueele lijk opening, waarbij de arls ontleedkundige is, en de doodsoorzaak Vaststelt. Deze conclusie is volgens de huidige methoden in de meeste gevallen met volkomen zekerheid mogelijk. Een schedelfractuur, een bloeduitstorting in de hersenen, een messteek in de longstreek dit alles is niet moeilijk te constateeren. Moeilijker is het met de onderzoekin gen, die pas in de tweede plaats ko men. Dat zijn de biologische onder zoekingen en de gerechtsarts treedt dan op als bioloog en chemicus, die zonder eenige directe betrekking tot den moord als zoodanig het hem ge zonden organische praeparaat we tenschappelijk onderzoekt. In de eer ste plaats komt natuurlijk het bloed onderzoek. Daaronder verstaat men doorgaans het onderzoek van de bloedsporen op de plaats van het misdrijf. De wetenschap kent thans zeer nauwkeurige methoden, waar mee men met bijna absolute zeker heid dieren- en menschenbloed van elkander kan onderscheiden. Zelfs wanneer de sporen eenige weken oud zijn en in slechts zeer kleine hoeveel heden optreden. Ja, meer dan dat* men kan met tamelijke zekerheid zeggen, of de bloedsporen van één in dividu, dier of mensch afkomstig zijn of niet! En het is ook volkomen onverschillig op welke stoffen deze sporen worden aangetroffen. Het onderzoek begint met een proef. Hier is groote oppassendheid geboden, vooral wan neer de sporen schaarsch zijn. Men zuigt het bloed of hetgeen men er voor houdt met vloeipapier op en fixeert het met een mengsel van celluloid en aceton. Er moet dan beslist worden over de principieels kwestie of er werkelijk van bloed sprake is. Het ja of neen in deze kwestie hangt af van de reac tie met haemoglobine, een kleurstof welke slechts in bloed voorkomt. In gunstige ge vallen lukt dit bewijs reeds met waterstof- superoxyde. Bij verbinding met deze zeer be kende stof blijkt doof een bijzondere reactie of het bloed betreft of niet Om volledige ze kerheid te verkrijgen, maakt men van een microscoop gebruik. Konljnenbloed als hulpmiddel. Het bloed bezit een typisch microscopisch beeld. Onder het oculaire worden de karak teristieke rhomben van een kristal zichtbaar. Is ook het microscopisch onderzoek nog niet voldoende, dan gaat met een biologische re actie beproeven, waarbij men gebruikmaakt van een serum uit konijnenbloed. Deze reac tie is beslissend voor de conclusie of het die ren- of menschenbloed betreft. De resultaten zijn zoo nauwkeurig, dat de arts met volko men zekerheid kan bepalen met welk der beide soorten hij te doen heeft. In vele ge vallen hangt het leven van een beschuldigde van deze reactie af. Het is zelfs mogelijk uit zeer kleine bloedsporen te bepalen met wel ke bloedgroep men te doen heeft. Het tweede groote gebied van onder zoek betreft vergiften. Dit ge bied is buitengewoon groot, alleen al omdat het aantal vergiften bui tengewoon groot is en vooral, omdat het bewijs uit zeer geringe hoeveelhe den moet worden geleverd. De meest effectieve vergiften oefenen hun on heilzame invloed reeds ip zeer klein» hoeveelheid uit. Zoo is een dosis van 1/10 gr. arsenicum reeds voldoende om een mensch te dooden. Deze gif ten zijn organisch of anorganisch. De eerste bestaan uit plantaardige en dierlijke vergiften, de laatste voor al uit mineralen. Zooals men xiet moet de gerechtsarts het geheele ge bied der organische en anorganische chemie en de biologie beheerschen om antwoord te kunnen geven op alle kwesties, welke zich bij sijn werkzaamheden kunnen voordoen. Bij metaalhoudende vergiften ge bruikt men krachtig werkende zu ren, zooals .chloorzuren, die het weef sel bij dooden aantasten en op deae wijze het vergiftige metaal isoleeren. Bij organische vergiften zou tegelijk met het weefsel ook de vergiftige stof worden ver nietigd. Hier moet menveel voorzichtige* en met gecompliceerder methoden te werfc gaan. Meestal past men op verschillende lichaamsdeelen beide onderzoekingsmetho* den toe, daar men in het algemeen niet vafl tevoren weet met welke soort vergif men te maken heeft. Het bekendste en beruchtst zijn de arsenicumvergiftigingen. Daarom wil len wij er hier nog wat nader op ingaan, hoe men arsenicumvergiftigingen kan constatee ren. Indien in een vergiftigingseaak de moge* lijkheid van arsenicum onder oogen wordt gezien, dan onderzoekt men in de eerste plaats den inhoud van maag en darmen* Deze wordt gemengd met zoutzuren chloorzure kali. Daardoor worden de organi sche stoffen omgezet. Een waterige vloeistof blijft over. In deze vloeistof bevinden sioh de moeilijk te splitsen vetten. Deae worde door filtratie afgescheiden. Dan pas kan d eigenlijke arsenicumproef beginnen. F zwavelwaterstof-mengsel wordt verwarmd. Zoodra het mengsel kookt, ontstaat zwavel arsenicum, indien er arsenicum aanwezig ia Dit geeft neerslag op de koele plaatsen van het reageerbuisje. Iedere chemicus kan deze typische arsenicumspiegel direct volkomen' zeker onderscheiden. Reeds l/100ste deel van' eén milligram arsenicum doet den spiegel ontstaan! Tegenwoordig ton de bestrijding van de misdaad zonder de erimineele geneeskunde ondenkbaar zijn. Een voor die provincie geheel nieuw bedrijf wordt op het oogenblik in Drente uitge oefend. Het is het houtskoolbranden. Dennenhout wordt aan groote bulten gezet, met plaggen en zand afgedekt en aangestoken, om langzaam te vergioelen. (Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 8