zoo ijdcl? Ontsmet zaad en pootgoed Gebruikt Elco touMrwl Zijn de GRIEKEN STEKEN DE HANDEN UIT DE MOUWEN ER ZIJN ER, DIE ZELFS SWIET SLAAN, BIJ HUN BE- GRAFENIS, ZEGT WETHOU DER PETERS. De burgemeester ontbreekt, wet houder Peters zwaait den voor zittershamer. Voor luxe begra fenissen moet men maar betalen; als er een rijke kerel sterft, moet hij voor zijn begrafenis maar wat over hebben. Weth. Peters is een derdeklas begrafenis vol doende, 'f is alles zwendel, net als met trouwen, constateert hij. Als er sneeuw komt, mag er geen zout meer gestrooid Wor den. Onder leiding van den loco-burgemeester, den heer Chr. Peters, vergaderde de raad gistermiddag. Voorzitter deelt mede, dat de burgemees ter, Ir. Smeding, nog rust moet houden en spreekt de beste wenschen voor een spoedig en volledig herstel uit. ART. 13. Op grond van art. 13 der L.O.wet 1920 wordt besloten aan G. P. Branderhorst steun in de vervoerkosten van zijn zoon naar de Chr. Nat. School in Den Oever te verleenen. EXPLOITATIEKOSTEN SCHOLEN. Vastgesteld- worden de exploitatievergoe dingen bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de bijzondere scholen. De gemiddelde aantallen leerlingen der bijzondere scholen voor gewoon lager onder wijs bedragen over 1940: Wieringermeer- school Wieringerwerf 1021/3. idem Midden- meer 131 1/3. idem Sloqtdorp 1421/3. Totaal 382. Christelijk nationale -school Midden meer 122 2/3. idem Solotdorp 12-31/3. Totaal 248. De vergoeding over 1940 behoort alzoo te worden vastgesteld voor de drie Wieringer- meerschoieii tezamen op 382 x f 9.50 is f 3629.(verleend voorschot f 3176.17) en voor de beide Christelijk nationale scholen tezamen 248 x f 9.50 is f 2356..verleend voorschot f 2128.—). Omtrent de door de schoolbesturen geda ne uitgaven kunnen wij mededeelen, dat, blijkens de overgelegde ljasbescheiden. de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven hebben bedragen van: de stich ting ,de Wieringermeerscholen" f 4290(09; de Christelijk nationale schoolvorecniging f 2928.48. De heer v. Oers meent dat het bedrag van f 9.50 wat laag is in verband met de omstan digheden. Voorzitter licht toe dat het bedrag reeds eerder is vastgesteld. Het is mogelijk dat het te laag Is, maar voor volgend jaar kan het' niet veranderd worden. De scholen komen er niet meeuit, maar de eindrekening is nog moeilijk te beoordeelen. De bedragen werden gekozen na beoordeeling van ge meenten, die onder gelijke omstandigheden verkeeren. Het voorstel wordt aangenomen. VERHUUR PAND RAADHUISSTRAAT 7. B. en W. stellen voor het pand Raadhuis straat 7 te verhuren aan den heer A. Blaauboer. secretaris der gemeente, tegen een huurprijs van f ,43.55 per maand. Aldus besloten. WIJZIGING VELDWACHTERS VERORDENING. B. en W. stellen voor de veldwachtersver- ordening Wieringermeer, te wijzigen in ver band met' het capitulantensitelsel. dat bui ten werking is getreden. De wijzigingen zijn van administratieven aard. Van deze gelegenheid kan tevens worden gebruik gemaakt om de veldwachtersveror dening Wieringermeer in overeenstemming te brengen met de circulaire van den Com missaris der provincie Noordhollandi. 'be treffende de uitvoering van veldwachters- verordeningen. Ingevolge deze circulaire be hoort niet het college van B. en W. doch de burgemeester op te treden als uitvoerend orgaan met betrekking tot bepalingen, die zijn beleid en verantwoordelijkheid als hoofd der plaatselijke politie raken, voor zoover zulks niet bepaaldelijk in strijd met de gemeentewet moet worden geacht, In het bijzonder zijn hier bedoeld de bepalingen, bij de uitvoering waarvan in meer of min dere mate een beoordeeling van de hoeda nigheden van het politiepersoneel in het geding komt. zooals het. toekennen van bui tengewone wedde-verhoogingen. het inhou den van normale wedde-verhoosringen, het vaststellen van de aanvangswedde boven het in de verordening vastgelegde mini mum, het,toekennen van gratificaties e.d'. Voorzitter zegt, dat men in deze voorge stelde wijziging, te ver is gegaan, dit is gpen schande, het is in andere plaatsen ook ge beurd. Enkele bevoegdheden moeten toch aan B en W. blijven. Aldus besloten. GEEN VERHOOGTNG BEGRAFENIS- RECHTEN. In de vergadering van 25 Februari1941 •werd om prae-advies in handen van B. cn W. gesteld een verzoek van de hegrafenis- vereeniging „de Wieringermeer" om verla ging van de tarieven der begraafrechten- verordening Wieringermeer. In verband daarmede hebben B. en W. in de eerste plaats de heg ra af rechten veror dening Wieringermeer getoetst aan de be- graafrechtenverordeningen van een tiental Omliggende gemeenten. Daarbij is gebleken, dat de tarieven van de begraafrechtenver- ordening Wieringermeer in het algemeen bij de tarieven van de beg'ra a f rechten veror dening der grontere landelijke gemeenten in den kon van Nobrdholland' niet ongun stig afsteken. Vervolgens hebben B. en W. rekenschap gegeven van de jaarlijksche inkomsten en Raad Wieringermeer uitgaven met betrekking tot de begraaf plaats. In 1940 bedroegen de inkomsten rond f 300.(de ineens verschudigde rech ten voor eigen graven zijn tot jaarlijksche bedragen herleid): de uitgaven daartegen over rond f 1100.Daarbij moet in aan merking genomen worden, dat de gemeen te nog niet is belast met de kQsten van onderhoud van de beplanting op de begraaf plaats. Ook zonder deze kosten worden echter de jaarlijksche uitgaven ten behoeve, van de begraafplaats nog niet voor 30 door de inkomsten gedekt. Het bestuur van de begrafcnisverecniging „de Wieringermeer" spreekt in zijn verzoek de meening uit, dat de exploitatiekosten van de begraafplaats moeten drukken op de gemeenschap en niet op hen. die genood zaakt zijn een beerraving te doen verrich ten. B. en W. stellen daartegenover het be ginsel van de begraafwet, welke in artikel 30 e.v. de gemeente bevoegd verklaard ter bestrijding van de kosten van de begraaf plaats rechten te heffen, met dien verstan de,d at de inkomsten de uitgaven niet mo gen overtrefen Aan deze voorwaarde wordt in de Wieringermeer voldaan. Zelfs blijven de uitgaven voor de begraafplaats hier voor een groot' deel ten laste vap de gemeen schap. De heer Leyten vindt het jammer dat het antwoord afwijzend luidt. Het. bestuur van de Begrafcnisverecniging stelt het toch op prijs, wanneer nog iets veranderd wordt. De heer Kamp stelt, aanhouding voor, om nogmaals een onderhoud te hebben met het bestuur. Voorzitter merkt op dat de begrafenis- vereeniging do circulaire aan de leden, van den raad heeft gezonden, die in do Meer wonen, en andere heeren hebben haar vlak voor de vergadering ontvangen. Hoewel voorzitter niet .Kan lezen dat een onderhoud opnieuw gewenscht wordt, is hij daar niet tegen. Spr. zet de motieven uiteen, waarop B. en W. tot het afwijzend preadvies zijn gekomen. Als het er alleen om ging de dooden te begraven, zou spr. wel accoord gaan. maar. men protesteert hoofdzakelijk tegen de rech ten van monumenten enz. Bij begraven speelt de ijdelheid een groote rol, er zijn altijd menschen, die graag swiet slaan en .juist om de minst bedeelden rechtvaar diger te behandelen, wil men de rijkeren laten betalen. De arm eren moet men niet als een zwerver onder den grond stoppen. Er is hier veel keus in de klassen, vergele ken bij elders en de bqgrafenisverecniging vergelijkt foutief door voorbeelden.te nemen uit andere gemeenten, waar minder variatie is. Een kelder kost hier f 20. in Zijpe f 50 De allerrijkste man, die zich kostbaar wil laten begraven, betaalt hier maar f 16! Spr. licht toe dat men op vele andere plaatsen duurder uit is, wanneer men de apart te be talen luxe over het algemeen niet meere kent. De middelklasse hier is speciaal voor- deelig, arbeider en kleine amht.enaar kun nen zich hier zeer fatsoenlijk laten begraven. Het onderhoud is hier inderdaad honger dan elders, maar voorzitter merkt op. dat men hier indertijd met een stok naar ge slagen heeft, om de bedragen later aan de praktijk te toetsen. Men moet er echter re kening mee houden dat voor den arbeider die de graven onderhoudt dn afstanden veel grooter zijn. en hij meer tijd noodig heeft. Tn Barsingerhorn moot het tarief van 30 cent te laag. zijn. Voorzitter veronderstelt dat daar van' hetonderhoud niet veel te recht kan komen en de familie het grooten- deels zelf moet doen. Echter wil voorzitter de kwestie van het onderhoud nog wel eens onder de oogen zien, voor het overige blij ven B. en W. op hun standpunt staan. Wan- HET GEBRUIK VOOR DIERLIJK GEBRUIK TOEGELICHT. In dezen tijd spelen ook kleine hoeveelhe den voedsel een groote rol. Op de omstan digheden, die daarop van invloed zijn be hoeven wij hier wel niet in te gaan, aldus de heer v. Herwijnen, ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst. Het gevolg hiervan is echter, dat mij de laatste weken vele vragen hebben bereikt van menschen. die weten willen, ot ontsmet zaad ook voor dierlijk, of soms zelfs voor menschelijlt voedsel gebruikt kan worden. Datzelfde geldt ook voor poters en soms strekken de vragen zich uit tot het gebruik van gras onder bespoten boomen voor ko nijnen b.v. In normale tijden wil mén niet de minste risico loopen en worden kleine hoeveelheden zaad die ontsmet zijn of kleine hoeveelheden poters die gewasschen zijn, gewoonweg weg geworpen, maar nu loont het de moeite dat product nog te gebruiken. Bij het beoordeelen van bovenstaande vra gen moet er in de eerste plaats rekening mede gehouden worden, of het zaad met een nat- dan wel met een droogontsmetcr behandeld is. Een droogontsmettcr toch zit geheel en al op den buitenkant van het zaad en de ontsmettingsstof is dus beter te ver wijderen dan bij een natontsmetter, die wel den buitenkant van het zaad ontsmet, maar toch misschien dieper doordringt dan bij een droogontsmetter het geval is. Hoewel er. voor zoover mij bekend, is niet veel onderzoekingen in deze richting zijn uitgevoerd, kan ik mij niet voorstellen dat. een partij boonen b.v. die met een droog ontsmetter is behandeld geweest, niet voor voedsel te gebruiken zou zijn, nadat de par tij eerst goed met water is afgespoeld. Bij neer er een rijke kerel sterft, wil de fami lie eenmaal een begrafenis die klinkt als een klok, en dan moeten ze er maar voor betalen ook. In het algemeen heeft de begrafenisver- eeniging vergeten naar de onkosten elders Ie informeeren, het gaat niet aan te zeggen dat de gemeente de zaak tè royaal heeft opgezet en nu het geld eruit wil halen. Het klinkt wel roerend, om te zeggen dat de nabestaanden niet steeds moeten opkomen voor de kosten, maar dan wil spr.ook al weer de luxe naar verkiezing uitzonderen. Tenslotte verklaart spr. dat het nog niet gaat om de bedragen, maar om 't gezonde beginsel, dat elke zaak in de gemeente zich zelf bedruipt, en dat is met de begraafplaats nog niet het geval. Spr. boeven ze nooit deftiger te begraven dan derde klas Wie ringermeer! De heer de Bruijn» zou toch de 'tarieven voor de lagere klassen willen verminderen. Weth. de Graaf zegt dat juist: <je grief van de begrafenisvprccniging vijf klassen is, men wil liever één klas. zooals elders in Noord- holland. daarom is de eerste klas genomen, als voorbeeld. Waarom moet men gescheiden in den dood zijn? Voorzitter: Dat is juist gedaan om alle mogelijke variaties mogelijk te maken en de algemeene kosten te dekken. Men.. kan hier sparen het eigen graf, want een lijk wordt hier toch in de eerste eeuw niet ge ruimd. Monumenten kan men ook spa ren. die zijn meestal afgrijselijk, het onderhoud kan men ook zelf verrichten, in het algemeen kan men de kosten drakken. De hoer de Bruijn wil de menschen- door beperking der tarieven niet in de verleiding brengen onkosten te maken. Voorzitter: We schromen ons niet om te zeggen, dat het daarom begonnen is. Het is alles zwendel, en alles swiet., net als met trouwen, naar buiten moet 't veel lijken, ze komen met twaalf auto's en trouwen koste loos, want dat, weet niemand. Nu is de hoovaard.igheid wel een der zeven hoofd zonden, waarop de Overheid niet mag spe- culeeren, maai* zoo 't is nu eenmaal. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. met dien verstande, dat het college het bestuur nog eens in de gelegenheid wil stellen te praten. De heer de Bruijn maakt een restrictie van verlaging' van de lagere klasse tarie ven. i WIJZIGING POLITIEVEORDENING. Door den Secretaris-generaal van het de partement van binnenlanösche zaken is on- def onze aandacht gebracht, dat hem door den Höheren S.S.-und Polizeiführer bij den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied is verzocht te bevorderen, dat in de plaatselijke politieverordeningen de noodige voorschriften nopens het sneeuwruimen worden opgenomen, zulks in aansluiting aan de in Duitschland gel dende bepalingen. In het hijzonder acht de Höhere S.S.-und Polizeiführer het, wcnschelijk, dat in de po litieverordeningen een verbod tot het strooien van zout wordt opgenomen. Met betrekking t.ot dit verbod is van Duitsche zijde opgemerkt, dat door het strooien van zout of andere bijtende stoffen op den openbaren weg de rubberbanden cn dc gummi- en lederen schoenzolen ontijdig en blijvend worden aangetast. In Duitschland is het, strooien van zout e.d. dan ook slechts toegestaan bij rails en wissels om stagna tie van het verkeer te voorkomen. De secretaris-generaal heeft eenige bepa lingen doen ontwerpen, welke op.deze ma térie betrekking hebben. Voorshands is daarin het verbod van zout-strooien be perkt tot dcii niet-wegbeheerder. Zoo noo dig zal nader worden bericht, of het ver bod van zoutstrooien in de bebouwde kom tot den wegbeheerder moet worden uitge breid. Aldus besloten. Gebruik Dorpshuis. B. en W. stellen voor de vergunning van het Dorpshuis te Middcnmeer en het ge bouw van Maatschappelijk werk te Sloot- dorp voor de gemeente te aanvaarden. De vergoeding aan de Wieringermeerdirectie zal f 20 per jaar bedragen. Aldus besloten. AARDAPPELTEELTVERORDENING. De lijst van aardappelrassen, welke in 1942 in de Wieringermeer mogen worden zaden, die met een natontsmeter behandeld zijn, zou ik nog verder willen gaan en het zaad, nadat liet is afgespoeld, bovendien noe even willen afkoken. Het eerste water zou ik dus ook nog willen wegwerpen. Ik ge- Joof, dat op die manier wel wat van de voe dende eigenschappen verloren gaan, maar secuur is toch maar het beste. Dierlijk voedsel. Geldt het dierlijk voedsel, dan kan men nog een anderen weg volgen. Men kan dan b-.v. de dieren slechts een gering percentage van het, dagelijksche voedsel geven in den vorm van ontsmette producten. Dit doet zich b.v. voor als men ontsmette tarwe aan kippen en andere dieren wil voederen.. Dat de gevaren hierbij heel gering zijn mo ge blijken uit proeven, die destijds door Prof. Quanjer genomen zijn. Hij voerde nl. kippen en konijnen weken lang met graan dat met sublimaat ontsmet was, zonder dat de dieren daar schadelijke gevolgen van ondervonden. In Duitschland kreeg een varken dagelijks 1 kg. met Germisan ontsmet zaad. een kip 50 gram Bij een andere proef kregen ge durende een maand kippen dagelijks 75 gram, varkens 375 gram en konijnen 80 gram met Tillantin (thans vervangen door Cere- san) ontsmet graan: ook met paarden zijn soortgèlijke proeven genomen. Geen van de proefdieren ondervond schadelijke gevol gen hiervan. Heeft men poters, die met.Aretan of met sublimaat zijn ontsmét, dan kan men ze zeker voor dierlijk voedsel gebruiken als ze flink zijn afgewasschen en ik zie ook niet in. waarom zij ook niet voor 'mensehelijk voedsel te gebruiken zouden zijn. omdat dan bovendien de schil nog verwijderd wordt. (Dat, lijkt ons toch gevaarlijk, nu zooveel aardappelen in de schil worden gekookt!) Red. Ook voor tulpenbollen die immers een hooge voedingswaarde bezitten, geldt hetgeen bij de poters gezegd is. - Over het gebruik van gras, dat on der bespoten óf bestoven boomen staat, staan ons veel onderzoekingen ten dienste en daaruit kan worden opgemaakt, dat de gevaren voor die- voor het opknappen van Uw gang, keuken, stallen, enz. ELCO wordt met koud water aangemaakt. ELCO dekt iri één keer. ELCO dekt over steen, muur, behang. ELCO heeft 36 moderne, kleuren. ELCO stuift niet en bladert niet.. ELCO geeft niet af. Prijs per pak voldoende voor 8 vierkante meter 25 ct. Verkrijgbaar in: TÈRLEP's Drogisterij HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. verbtftiwd, mits gebruik wordt gemaakt van volwaardig pootgoed, wordt als volgt sa mengesteld: Alberta, Alpha, Bevelander, Bintje, D'eva, Duivelander, Dunbar Yeomaii, Eersteling, Roode Eersteling, Volgeling, Eigenheimer, Blauwe Eigenheimer, Bonte Eigenheimer, Erdgold, Evergood, Frümölle, Furore, Geel- blom, Gladstone, Gloria, Hellena, Ideaal, Idunna, Donkere Industrie, Katandin, Ko meet, Kooprnan's Blauwe, Limosa, Magne- to, Majestic, Matador, Noordeling, Populair, Present, Record, Robusta, Donkere Roode Star, Donkere Bonte Roode JStar, Souvenir, Ultiinus, Up to date, Voran, Wilpo. Aldus besloten. BEGROOTINGSWIJZIGINGEN. In de. begrooting 1940 worden verschil lende administratieve wijzigingen aange bracht. Aldus besloten. De heer Bruijn vraagt waar de Jeneverbrug eigenlijk is, waarvoor f3.voor den water meter betaald moet worden. Voorzitter constateert dat de heer De Bruijn eigenaardige instincten heeft (ge lach) en geeft de noodige toelichting. WINKELSLUITINGSVERORDENING. B. en W. stellen voor de winkelsluitings verordening te hernieuwen. Winkels, waar het grootste gedeelte van het debiet bestaat uild en verkoop van een of meer der na volgende waren: melk, zuivelproducten; visch, fruit, tabaksartikelen, brood, banket, suikerwerk of chocolade, al dan niet teza men met consumptie-ijs, op de Zondagen in de maanden Jilni, Juli en Augustus gedu rende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormid dags en 8 uur des namiddags, voor het pu bliek geopend zijn, doch uitsluitend voor den verkoop van de genoemde waren, met dien verstande, dat deze regeling niet geldt voor winkels, als bedoeld in artikel 4, lid 1, onder c en d, der Winkelsluitingswet; winkels,' gelegen in het gebied der ge meente, hetwelk vóór 1 Januari 1938 be hoorde tot de gemeente Wieringen, waar voor geldt een vergunning, als bedoeld in artikel 1, onder e of onder g, der Drankwet 1931, st.bl. no. 476, op de Zondagen geduren de ten hoogste vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, voor het publick geopend zijn. Aldus besloten. De heer mr. Kamp vraagt of de slagers nog geen winkelsluiting willen.; Voorzitter is daar nog niets van bekend. Hierna sluiting. Criminaliteit in oorlogs tijd Een belangwekkende studie van criminali teit in en als gevolg van oorlogsomstandig heden kan men maken aan de hand van de cijfers, welke daarover door het Centraal Bu reau voor de Statistiek worden verschaft. Is 't al ondoenlijk om al die cijfers in ons land te reproduceeren, wij willen toch trachten een algemeen beeld te geven, dat zich gemakkelijk in het geheugen laat vastleggen. Het valt dan op, dat de totale cyfers zich in stijgende lijn bewegen Het jaar 1940 gaf een totaal van 20718 veroordeelingen van strafrechtelijk meer- ren die onder pas gespoten of gesto ven boomen grazen, heel erg afhan kelijk zijn van destof waarmede ge spoten of gestoven is. Het zou ons te ver voeren, als wij daarop diep zouden willen ingaan, maar in het kort kan gezegd wor den, dat. men vooral voorzichtig moet zijn met koperbevattende middelen en met arsenicumbevattende. Aangetoond is, dat na 6 weken geen spoor van deze stoffen meer aan te toonen was zoodat er dan voor de dieren in het geheel geen gevaar meer bestaat. Reeds na 3 we ken was er echter geen gevaar meer. Uit don boomgaard. De Plantenziektenkundigen Dienst raadt dan ook altijd aan om de dieren eenige we ken uit den boomgaard te verwijderen. Komt er spoedig na bet bespuiten een flinke regen .bui, dan kan de termijn zelfs nog bekort worden. Hetgeen hier gezegd is omtrent de dieren geldt natuurlijk in ongeveer dezelfde $iate voor de menschen. Het kan immers voor komen. dat er onder de bespoten of besto ven boomen groenten staan, die met een vergif geraakt worden. Het spreekt echter ook vanzelf, dat moedwillige proeven op menschen nog nooit genomen zijn en dat men dus, als het menschen betreft extra voorzichtig moet zijn. Wij. dat. wil zeggen de menschen, hebben soms ook last van vergiften. Zoo moet men vooral voorzichtig zijn met nicotine, dat van de boomen ge dropen is b.v. op sla en andere groenten die in bngekooktcn toestand geconsumeerd worden. Ook arsenicum is gevaarlijk, maar over het algemeen kan men wel zeggen, dat, als men dezelfde regelen in acht neemt, die voor de dieren gegeven zijn. ook ,de menschen^ geen last zullen hebben. Het spreekt vanzelf(. dat in dit kleine stukje niet alle vragen onder de oogen ge zien kunnen worden, die zich in verband met spuiten of stuiven (of ontsmetten) kun nen voordoen. Wie hierover iets te vragen heeft behoeft slechts een briefkaartje te sturen en ieder geval afzonderlijk kan dan meer uitgebreid bekeken worden. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 6 Mei. UITSPRAAK. De Rechtbank deed gisteren uitspraak in. de zaak tegen M. G. te Schagen, die op 22 April j.1. in hooger beroep had terechtge staan. omdat hij een garage in de Land- bouwstraat niet behoorlijk had verduisterd, waardoor licht naar buiten straalde en er bovendien een lamp voor de garage brand de. De Officier van Justitie had bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, n.1, f 15.— boete subs. IQ dagen hechtenis ge vraagd'. De Rechtbank vernietigde het vonnis van, de Rechtbank en opnieuw recht doende, werd verd.' veroordeeld tot twee geldboetes, n.1. van f 15.cn f 20.subs. 10 en 15 dagen hechtenis. EEN ECONOMISCHE RECHTER* Naar wij vernemen, zal de Rechtbank op 15 dezer een economischen Rechter aanstel len, die tot taak heeft alle zaken de crisis- wet betreffende en die der smokkelhandel betreffende, te behandelen. Deze Rechter zal zitting houden elke woelc Woensdag; wie de aangewzén rechter zijn zal is nog.niet bekend. derjarigen tegen 19658 in het jaar 1939. Voor de strafrechtelijk minderjarigen viel een over eenkomstig verschijnsel te constateeren, nl. 3013 veroordeelingen In 1940 tegen 2878 in 1939. Let men op den aard der gestrafte mis drijven, dan constateert men echter dit licht punt, dat de daling van de criminaliteit, die in de laatste jaren regelmatig plaats had, zich toch heeft voortgezet, wat betreft de mis drijven, die niet in de tijdsomstandigheden hun oorzaak vonden. Zoo nam b.v. sterk af het aantal misdrijven tegen de zeden, .nl. met on geveer één derde. Minder opvallend maar toch ook merkwaardig verminderden de misdrijven tegen het leven'en de persoon, tegen openbare orde en gezag, ruwheidsmisdrijven en gevallen van landlooperij, bedelarij e.d. Daartegenover staat zoowel bij minder- als bij meerderjarigen een sterke toeneming van de aantallen zg, economische misdrijven en overige strafbare feiten. Onder deze laatste groep zijn o.m. be grepen overtredingen van de distributiewetten, de luchtbeschermings-, prijsopdrijvings- en hamsterwetten. Deze brachten een groot aan tal personen voor de eerste maal in aanraking met den strafrechter. Resumeerend kan men dus vaststellen, dat de oorlogstijd een ongün- stigen invloed heeft op de criminaliteit, maar alleen op de zoodanige, die rechtstreeks met de veranderde omstandigheden Verband houdt NIEUWE REGEERING BIJ WEDER OPBOUW DOOR DUITSCHLAND GE STEUND. Servië onder militairen bevelhebber, (V.P.B.) Volgens een officieele mededee- ling heeft de Führer op voorstel van den minister van bui ten Ionische zaken, von, Ribbentrop, den gezant Altenburg tot gevol machtigde van Duitschland in Griekenland: benoemd. Tevens is gezant Bcnzler tot ge volmachtigde van het ministerie van bui- tenlandsche zaken bij den militairen bevel hebber in Servië benoemd. Het onderscheid in de posities der beide gevolmachtigden onderstreept het verschil, dat er tusschen Servic en Griekenland als bezette landen bestaat. Dit verschil komt vooral tot uit drukkingen het feit, dat in Griekenland een nieuwe, nationale regeering gevormd is. terwijl Servië onder bestuur is gesteld) van een militairen bevelhebber. De nieuwe Grieksche regeering is reeds tot het nemen van maatregelen, die het openbare leven in normale banen moet leiden, overgegaan. Hiertoe behooren in de eerste plaats het veilig stellen der voedselvoorziening, het herstellen van het verkeer en de tewerk stelling van de gedemobiliseerde soldaten in hun vroegere werkkringen. Met het oog op de moeilijkheden, die de voedselvoorziening momenteel nog onder vindt. heeft de Duitsche weermacht. het graan, dat in de opslagplaatsen te Piraeus gevonden werd. vrij gegeven, hoewel dit graan volgens het oorlogsrecht aan Duitsch land toebehoort. Ook in vele andere opzich ten tracht de Duitsche weermacht die po gingen van de Grieksche regeering om het gewone leven zoo snel mogelijk op gang te brengen, te ondersteunen. DE CAULIN-KRAAG. Talrijk zijn de gevaren waaraan onze land bouwgewassen gedurende hun groeiperiode blootstaan. Ziekten en vooral schadelijke in secten kunnen soms een geheelen oogst in ge vaar brengen. In een tijd als de tegenwoordi ge mag echter geen enkel cultuurgewas voor de menschelijke consumptie verloren gaan. Bij den verbouw van kool hebben wij o.a. met de koolvlicg (maatjerigheid) rekening te houden en willen wij niet een gedeelte van onzen oogst verloren zien gaan dan moeten wij van de middelen die tegen dit schadelijk insect in den handel zijn 100 gebruik ma ken. Voorkomen is beter dan genezen en aan gezien bij een plant, die eenmaal door de koolylieg is aangetast weinig meer te doen valt is voorkomen hier destemeer het aan gewezen middel. Het middel, dat steeds meer van zich doet spreken „De Caulin-kraag" verdient daarbij onze bijzondere aandacht. Deze kleine han dige naphtalineringen blijken zeer goed te voldoen, aangezien zij overal in korten tijd een geweldigen opgang hebben gemaakt. Ge lukkig kunnen zij ook nog steeds vlot gele verd voorden, wat van de meeste bestrijdings middelen op het oogenblik helaas niet ge zegd kan worden. Men doet' ei' dus goed aan thans gebruik te maken van die middelen, die nog te krijgen zijn, opdat geen enkele plant voor de consumptie verloren gaat.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6