Poo'sche aardappelen De aardappelvoorziening DISTRIBUTIE- meuws Ernstig onge'uk bij Epe Wouter Hulstijn persadviseur Dieven langs den weg Ook zomerschoenen op den bon Met ingang van Zaterdag 10 Mei 1941 is de vrije verkoop van een groot aantal soorten schoenen, wel ke tot dusverre zonder bon mochten worden verkocht, niet meer toege staan en hiervoor moet derhalve een schoenenbon worden ingeleverd. Voor deze soorten schoenen zullen aparte schoene'nbonnen worden uitgegeven, welke van de gewone bonnen zijn te onderschei den. doordat op de bonnen een cijfer „2" is gedrukt en zij een andere kleur hebben.. Déze „bonnen 2" kunnen op de gebruike lijke wijze bij de plaatselijke distributie- diensten worden aangevraagd. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestied. dat de „bonnen 2" uitsluitend recht geven op het knopen van open san da- let ten. opanken. vlechtschoenon, riempjes- of bicsjessrhoenen. witlederen schoenen, sa- moa's, raffia's. alle 'schoeisel met een bo ventuig van leder en een onderwerk van hout of ander vervangingsmateriaal (even tueel met een achterlap van leder of rub ber). alle huispantoffels, waaraan leder is verwerkt, alle textielschoeisel met rubber of lederzooi. rubberlaarzen en overschoenen klompsokken, echt reptiellederen schoenen, avondschoenen van zilver-, goud- en goud- torrenleder. laklederen heerenavondschoenen met, wasdoek hiel. kinderschoenen tot en met maat 23 en dat het koopen van gewone schoenen op deze bonnen verboden is. Een beperkt aantal soorten schoenen kan echter ook thans nog zonder inlevering van een distributiebon hij een kleinhande laar worden gekocht. Dit zijn uitsluitend de volgende soorten, spikes, raceschoenen, bokssrhoenen en korfhalsohoenen, voorts schoenen, welke door of namens den direc teur van het Rijksbureau voor huiden en leder gestempeld zijn met de woorden: af gekeurd schoeisel R.H.L. en schoeisel* waar aan geen leder of rubber, noch afval van. leder of rubber is verwerkt, alsmede strand sandalen met een houten zool en een hoven- tuig van ten hoogste vijf lederen riem pies (welke niet brecder mogen zijn dan l1/? c.M.) Extra rantsoen brood THANS GELDIGE BROODBON VERLENGD. Zooals bekend is in verband met de aard- apnelendislributie vanaf 28 April het brood rantsoen tijdelijk verhoogd door inkorting van de distributieperiode van 7 tot fi dagen, hetgeen neerkomt op een verbooging van het normale rantsoen met 48 gram per dag. Besloten is thans, ter aanvulling van het aardappelrantsoen, nogmaals een extra broodrantsoen te verstrekken. Aangezien het nogmaals inkorten van de distributie- periode op technische bezwaren stuit, zal dit extra rantsoen verstrekt worden door het aanwijzen van een extra bon van de broodkaart voor de verbruiksperiöde van 4 Mei i.l tot eh met 24 Mei a.s., dat is dus een neriode van 8 weken, Gedurende die periode wordt derhalve 2000 gram brood exira beschikbaar gesteld, dat is dus een extra rantsoen van 95 gram per d'ag. Aan gezien bot vanzelfsprekend niet in de be doeling ligt naast, dit extra rantsoen van 95 gram per dag' ook nog de rantsoenver- hoogin'g van 48 gram per dag door inkorting van de distributieperiode te handhaven, wordt de voor den broodbon geldende ver bruiksperiöde weder van 6 op 7 dagen ge bracht.- De loopende met „16" genummerde bon van de broodkaart geldt derhalve voor de verbrui ksperiode van Zondag 4 Mei tot en met Zaterdag 10 Mei ifi plaats van tot en met Vrijdag 9 Mei. Het koopen op dezen bon blijft geoorloofd tot en met Woensdag H Mei. De volgende bon wordt geldig ver klaard met ingang van Zondag 11 Mei a.s. Met ingang van heden tot en met Zaterdag 24 Mei geven voorts de met „IS" genummer" de bonnen van de broodkaart elk recht on een extra rantsoen van 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Het koopen op dezen bon is geoorloofd tot en met Woensdag 2S Mei. Verduurzaamde eend, oans en ka'koen op den v'eeschHon Aangezien in de praktijk is gebleken, dat het moeilijkheden oplevert, indien de bon nen van de vleeschkaart worden aangewe zen voor een verbruiksperiöde van zestien dagen, is thans de volgendé regeling ge troffen De bonnen van de vleeschkaart zul len worden aangewezen voor een verbruiksperiöde van 8 dagen, ter- wiil de hoeveelheid vleesch of vleesch waren, welke per bon gekocht kan worden, een half rantsöon zal be dragen. Het totaal beschikbare vleeschrantsoen gedurende een tijd vak van 16 dagen blijft hierdoor on gewijzigd. Voor het koopen van een rantsoen vleesch van 100 gram of een rant soen vleesch waren dienen in den vervolge twee bonnen van de vleesch kaart te worden ingeleverd. De met ,.een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleesch waren" gemerkte bonnen blijven recht geven on een rantsoen vleesch of. vleesèhwaren. De wisselhon voor „een kwart rantsoen vleesch" blijft recht geven on een kwart rantsoen. Bovenstaande regeling was noodzakelijk, omdat het in de praktiik niet wel mogelijk is de slaeers voor zcs,tien dagen ineens te 'ipvoorraden. hetgeen o.a. verband houdt met de gebruikelijke weekmarkten. Met ingang van 7 Mei zullen voorts ov de bonnen van de vleeschkaart behalve verduur zaaw.de kir, ook. verd.uurza.awde. eendgans »n kalkoen voorzoover voorradigverkrijg baar zijn. Gedurende het tijdvak van Woensdag 7 Mei tot en met-Woensdag 14 Mei a.s. geeft elk der vier met „14 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koo- nen van een half rantsoen (50 gr.), vleesch. heen inbegrepen, of een half rantsoen vWsch waren. De met „14 worst, vleeschwaren" gemerk te hon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een half rantsoen vleeschwaren. Het koopen op deze bonnen is voorts nog toegestaan tot en met Zaterdag 17 Mei a.s. Het rantsoen vleeschwaren. dat per twee honnen van de vleepehkaart kan worden ge kocht. bedraagt 75 gram voor gerookt, of gekookt varkens-, rund-, kalfa-, paarden en «rbanenvleeseh en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worstsoor ten. rolnens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen.-tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip. eend gans of kalkoen in blik of in glas. alsmede door bevriezing verduurzaamde kip eend. gans of kalkoen, been inbegrepen. werken op de fantasie! EENIGE WAGONS IN AMSTERDAM AANGEKOMEN. (Van onzen Amsterdamschen correspondent). Onder de Amsterdamsche huisvrouw loopen de wildste gehuchten over een nieuw soort aardappelen, die haar te wachten zou staan, ml. de Poolsche aardappelen! pie zijn. zoo vertelt men. heel groot en men spreidt de handen tot op twintig centimeter van elkaar ze wor den zwart tijdens het koken en zijn van binnen hol Nu hebben wii geen oogenbllk Iets van dit gerucht geloofd, maar onze speurzin ge bood ons. een poging te ondernemen, ter bevoegder plaat-se de waarheid omtrent den Poolschen aardappel te weten te komen. Eenlge wagons aangekomen. Wij hebben dan vernomen, dat inderdaad enkele wagons Poolsche aardappelen in de hoofdstad zijn aangekomen. Het is een late soort: ze zien er heel normaal uit en we kunnen ze het beste vergelijken met Bint jes. Ze zijn z.g. goudvleezig. direct onder den schil vertoont het vleesch van den aardappel zich goudkleurig. Hoe ze smaken? '•We hebben ze gekookt en geproefd en we moeten zeggen d'at de smaak er van best meevalt, al moet men ze niet vergelijken met onzd* Eigenheimers. Van eenice holte is geen sprake; het maaltje, dat wii klaar maakten. zag er heel gewoon uit. De aard appel is ietwat waterig en het, komt ons voor dat wii hem 't beste in stamppotten ver werken kunnen, waartoe we door de vet- •distributie toch wel gedwongen ziin. Tn voormalig Polen worden evenals bij ons tal van soorten verlxniwd. de meeste on gemengd en erond: de aardappelen^ welke te Amsterdam liggen opgeslagen, zijn ook hiervan afkomstig. Uiterlijk vallen ze op door de vele groote exemplaren, die er tuS- schen zitten: we hebben er wel een van een halve kilo gezien, al blijft dit een zeld zaamheid. Wij m e moréeren eenige belangrijke fac toren. welke een rol spelen bij de huidige sehaarschte aan binnenlandsche aardappe len. De oogst is bijv. door de slechte weersge steldheid van vorigen zomer 20 kleiner dan andere jaren. De aardappel groeide niet voldoende uit. zondat de gróve soorten nauwelijks van de andere waren te onder scheiden. Daarhii komt bet feit van een enorm ges'egen consumptie. De rantsoenee ring van brood, peulvruchten, rijst, enz. heeft de aardnnpel-eterii zoo in de hand gewerkt dat wii voor een stad als Amster dam de volgende sprekende cijfers kunnen noteeren: Verbruik vóór den oorlog 20.000 hectoliter ner week. Tegenwoordig ver bruik: 35.000 hl. per week. Zelfs is er één week geweest, waarin er 40.00 hl aardappe len dus precies tweemaal zooveel als ere- woonliik werdm geconsumeerd. Tn de Centrale keukens alhier beeft men van de. buitenlandsche hakvruchtcn reeds gebruik gemaakt: wanneer de voorraad eventueel ter distributie aan de bevolking zal worden aangesproken, is nog niet be kend. Gistermorgen omstreeks half elf Is op den Apeldoornschen weg even buiten het dorp Epe, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waar hij de ongeveer 30-jarige marechaussee P. uit Apeldoorn het leven heeft verloren. P. reed in een motor met zijspan In de richting van Epe. Van de tegenovergestelde zijde kwam een paard en wagen. P. die hiervoor wilde uitwijken, verloor, medé tengevolge van de gladheid van den weg, de macht over den zwaren motor en reed tegen een langs den weg staan den hoorn. De motor sloeg over den kop en P. werd wegge 'mgerd. Dr. Mijs, die zeer spoedig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. De motor werd zwaar be schadigd. Het paard sloeg van schrik tegen den grond, maar kon gauw weer op de been worden gebraert. van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft bij beschikking van 26 April 1941 be noemd tot zijn persoonlijken persadvise'ur den heer W. B. D. Hulstijn. De heer Wouter Hulstijn, geboren 6 Sep tember 1899 tc Arnhem deed in 1919 zijn in trede in da journalistiek a's redacteur van de Nieuwe Courant te 's-Graverohage. In 1920 werd hij verhonden aan de redac tie van de Nieuwe Rottei-damsche Courant; in 1923 belast met don pers- en propaganda- dienst van het Philips Concern te Eindho ven. Van 1925 tot 1932 was hij verhonden aan de redactie van „De Telegraaf" als hoofd der afdeeling wetenschap, van 1932 tot 1937 trad de heer Hulstijn op als hoofd*- rcdacteur van de Bussumsche Courant. In 1939 werd de heer Hulstijn aangezocht toe ie treden tot de hoofdredactie van de Javahode te Batavia, waaraan hij geen gevolg heeft kunnen geven door den inmiddels ingetre den oorlogstoestand. Als mede-oprichter en oud-lid van het hoofd- en dagelijksch bestuur van de voor malige A.V.R.O. geniet de heer Hulstijn be kendheid in radiokringen. Sedert 1933 lid van de N.S.B. behoort de heer Hulstijn tot de oudste en toegewijdste strijders voor de nationaal socialistische be weging. Zijn kind om bet leren gebracht Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 27-jarige los- werkman H. L. te Rotterdam, die op 24 Jan. j.1. zijn kind van drie maanden door verstik king om bet leven zou hebben gebracht. Op dien datum had L. zijn huisdokter opgeheld. De medicus, die den dood van' het meisje constateerde, vertelde hij, dat het kind zich in zijn bed moest omgedraaid hebben en zoo gestikt was. De dokter geloofde dit niet en waarschuwde de politie, waarop L. werd ge arresteerd. Bii het eerste verhoor bekende hij zijn kind te hebben gedood. Het kind was nogal lastig en huilde dikwijls. L. had hot kind in een opwelling van woede doen stik ken. Volgens een psychiatrisch rapport van Dr. Donkersloot is verdachte niet geheel toere kenbaar. en de Officier .hield hiermede re kening, toen hij een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden eischte, door te brengen in een bijzondere gevangenis. Mr. R. P. A. Dijker achtte het bewijs niet geleverd, dat verdachte de bedoeling had zijn kind te dooden. Spr. meende, dat L. moet worden vrijgesproken. Uitspraak 15 Mei a.s. NAVICERTS VOOR VRACHTEN NAAR IRAK EN IRAN. De Britsche ambassade maakt, volgens een bericht van D.N.B. \ijit Sjanghai, bekend, dat vanaf 15 Mei voor 'alle naar de Perzische Golf varende schepen en voor neutrale la dingen naar Iran en Irak navicerts ge- eischt zuilen worden. De Chineesche pers ziet in dezen maatregel een bekentenis van den kritieken toestand van Engeland in het Nabije Oosten. Het valt niet te verwonderen, dat de groote vraag naar en belangstelling voor verschillende artikelen d'e .gelegenheidsdie verij. ook in Amsterdam welig doen bloeien, waarvan het dagcliiksche politierapport dan ook onmiskenbare sporen toont Zoo werden uit een tuinhok aan den Flo ra weg twee konijnen en uit een stalling op de Lindongracht een heerencostuum gesto len. Een handelaar, die zijn fiets op den Willemsparkweg eenige oogcnblikk'en onbe heerd liet staan, was niet alleen ziin rijwiel kwijt, maar ook 70-pakjes boter, welke daar op vervoerd wérden. Een wagon, staande op hét spoorwegter rein aan de Plantage Dok laan werd van drie pakken stof. ter waarde van f 725 ont last. Een bewoner van de Hoeren gracht deed bii dé politie aangifte van ontvreemding \an een leeron iasie en een colbertje uit .zijn woning. De man wien in eo.ri huis aan den Tepenweg zijn overjas werd ontstolen, raakte daarbij tevens f 25.— kwijt, welk bedrag zirh in dat klGedingstuk bevond. Een bewoner, van Arnhem, die Amster dam bezocht, moet wel een slechte herinne ring aan dé hoofdstad hebben meegenomen, want in de hal van het Centraal Station raakte bii ziin koffer, inhoudende lingerie, en levensmiddelen kwijt, toen hij hem even onbeheerd had gelaten. Dnifsch'and en de nikVelmijnen van Pefsamo MOEILIJKE PROBLEMEN OP TE LOSSEN. (V.P.R.) Op een vraag, gesteld in een persconferentie, naar de onderhandelingen over de nikkelmijnen van Petsamo, werd in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat Duitsrhland sinds ge rui men tiid te Moskou met de deshetrefende instanties onderhan delingen voert over deze mijnen. Deze onder handelingen hebben betrekking op conces sie recht en. leverantie en exploitatie. Voor- loopig is het einde van het overleg nog niet in zicht, De nikkelmiinen van Petsamo werden tiidens den RussischFinschen oor log ernstig beschadigd. De herstellingswerk- z.aaniheden waren eerst in den vorigen herfst afgeloopen. De concessies zijn in han den van een Engelsch-Canadeesche maat- schappii. welke echter onder Finsch be stuur staat. Verleden jaar heeft Duitsrhland contracten afgesloten voor de leverantie van nikkel en koper. De leveranties zullen toe nemen naar mate de mijnen ruimer in ex ploitatie genomen worden'. .Het transport van de ertsen is buitengewoon moeilijk, daar het exnlnitatiegehied 400 KM. van het spoorwegstation verwijderd ligt. Wél is waar ligt Petsamo aan een ijsvrije haven, doch het transport over zee is momenteel döor de Engelsche blokkade versperd. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. In den nacht van 5 op 6 Mei heeft het Britsche lüchlwapen een aantal vluchten gemaakt naar Zuid en Zuidwest Duitsöhland Op verschillende plaatsen, o.m. op bekende Kurorten werden brisant- en brandbommen geworpen. Talrijke bommen vielen zonder schade aan te richten op open veld. De aan gerichte schade is over het algemeen ge ring. DIT JAAR GROOTER OOGST VERWACHT. Het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening schrijft ons: Een deel van hét publiek blijkt in de mèening te verkeeren, dat, alvo rens de aardappelen werden gerant soeneerd, er in het geheel geen rege ling behalve dan, wat den prijs aangaat van de aardappelenvoor ziening van ons volk bestond. Het schijnt nuttig, dit misverstand op te helderen, mede, omdat men dan een inzicht krijgt in de organisatie, welke ook met betrekking tot den 'nieuwen oogst zeer belangrijk werk zal moeten verrichten. De regeling, in October 'f.1. ingevoerd, be rust op de gedachte, dat voor de voorziening van ons volk niet alleen de gewilde klei aardappelen noodig zijn, maar eveneens de zandaardnppelen. alsmede een deel der aard appelen, die tot dusverre voor de fabricage van aardappelmeel werden gebruikt. Hierbij moet men er, zorg voor dragen, dat de zand- en veenaardappelen. benevens de overgebleven vroege aardappelen, dus de minder houdbare soorten, het eerst wor den geconsumeerd. De kleiaardappelen kun nen beter lang worden bewaard en zijn daarom voor verbruik in en na den winter aangewezen. Bovendien beeft men, door middel van een centralisatie van het vervoer, voor de aardappelenvoorzicning ook in een eventu- oele. lange strenge vorstperiode te waken. Een en ander wordt bereikt doar een cen tralisatie van den groothandel, georgani seerd in de Vereeniging tot Behartiging yan den Aardanpelenhandel (V.B.N.A.). In elke nrovincie fungeert een Provinciaal Bureau van de V.B.N.A..' dat. in samenwerking mét de Provinciale Tnkonneentrale van Akker bouwproducten (P.T.C.A.), de aatylannelen van de fplers moet ontvangen. Voorts be staat iri elk consumntiegebied een verkoop kantoor van de V.R.N.A., dat. den kleinhan del en instellingen als de centrale keukens van aardappelen voorziet. Een Provinciaal Bnreau heeft dus een monopolie voor het ontvangen van eonsnmn Me-aardanpelen van de boeren. En een ver- koonkantoor heeft een monopolie voor dén aanvoer van aardanpelen en. den verkoop ervan aan den kleinhandel. Drieërlei voordeel kan door deze organi satie worden verkregen. Ten eerste kunnen de minst-houdbare aard appelen het eerst voor de consumptie wor den aangewend. Ten tweede geschiedt het vervoer zoo ef ficiënt mogelijk, daar alle transportmidde len worden gecombineerd voor den aanvoer. Ten derde kan men er zeker van zijn, dat men niet met, in de steden gevormde, voor raden blijft zitten, aangezien de geheele handel over het Verkoopkantoor loopt. Boven het complex, gevormd door de or ganen der V.B.N.A. en de P.I.C.A.'s, werken samen het hoofdkantoor der V.B.N.A. en de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker bouwproducten (N.I.C.A.). Hoofdzakelijk op de laaste rust o.m. de taak; de groote ste den van aardappelen te voorzien. Bij de N.Ï.C.A". wmrdt beslist, hoe veel aardappelen in elke provincie moeten worden verladen en waar heen zij behooren te worden ver voerd. De N.I.C.A. draagt het Prov. Bureau in een bepaalde provincie op een zekere hoeveelheid aardappelen van d'e boeren af te nemen en naar een bepaald Verkoopkantoor te ver zenden. Op deze wijze kan de handel ertoe worden gebracht, voor één of twee weken een voorraad aan te hou- den. Daarenboven is het aldus mo gelijk. voor een eventueele vorstpe riode een, door de N.T.C.A. gefinan- cierden. voorraad té vormen, welken de handel niet kan financieren. Door middel van dit stelsel Is onder meer bereikt, dat zand- en veenaardappelen, die anders onverbruikt zouden ziin gebleven, in consumptie zijn gebracht en dat voor aard appelen een prijsregeling mogelijk was, nog vóórdat de foelie van Gemachtigde voor de Prijzen was ingesteld. Laatstgenoemde functionaris oefent thans op de nriisregeling voor aardapnelen toezicht. Reeds sedert 1 October zijn de consumptieprijzen voor aardanpelen precies vastgesteld, voor het geheelè land gelijk. Deze al-omvattende regeliifg, welke aan hankelijk volgens vele telers en een groot deel van d,en handel veel te ver gingdaar men ze niet, noodig achtte.is in het alge meen belang noodzakelijk gebleken. Oorspronkelijk heeft men de Verkoonkan- 'oren vriioliik aan den kleinhandel laten verkoonen. wat deze kon opnemen. Maar reeds tiidens de vorstperiode bleek dit in de Tqote steden niet meer mogelijk, ITet pu bliek, hetwelk tot dat nngenhlik hoofdzake- 'iik zand- en veen aard onnelen had kunnen koopen. vermoedde, dat dit o'ok na. de vorst weer het -géval zou zijn, en was geneigd om. toen tijdens de vorst kleiaardappelen in 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 2de lUst Trekking van Dinsdag 6 Mei 1541 Hooge Prijzen f 1500.— 21348 f 400.— 4307 20925 f 200 11207 11244 f 100.— 8035 10203 15076 18103 18116 20592 Prijzen van t 65. 1002 1064 10T9 1080 1082 1097 1270 1293 1314 1342 1437 1465 1467 1468 1504 1529 1551 1561 1583 1614 1641 1667 1808 1837 1865 1868 1904 1919 1924 1987 2008 2024 2082 2093 2122 2192 2240 2277 2343 21 2431 2440 2457 2510 2530 2622 2661 2684 2695 2746 2866 2879 2916 2946 2996 3002 3007 3012 3016 3019 .3021 3045 3054 3074 3105 3132 3150 3171 3178 3217 3261 3 3332 3334 3421 3424 3430 3435 3498 3 3601 3612 3647 3683 3698 3704 3721 3727 3730 3775 3841 3843 3844 3873 3886 3914 3926 3929 3936 3995 4029 4047 4072 4078 4092 4098 4160 4215 4260 4363 4367 4 4402 4434 4435 4506 4520 4531 4568 4587 4589 4605 4619 4620 4621 4633 4653 4671 4692 4726 4745 4780 4786 4787 4788 4799 4807 4842 4855 4860 4893 4911 4928 4981 5032 5071 5095 5103 5117 5137 5251 5290 5297 5307 5321 5361 5406 4556 5463 5502 5538 5631 5T06 5743 5887 5896 5956 6 6017 6044 6061 6077 6081 6134 6135 6166 6180 6223 6255 6272 6318 6354 6402 6408 6411 6468 6482 6511 6531 6536 6588 6701 6719 6730 6795 6811 6820 6835 6931 7009 7025 7099 7120 7133 7135 7147 7175 7227 7377 7399 7464 7467 7474 7486 7488 7526 7540 7559 7607 7646 7718 7772 7788 7804 7817 7820 7830 7832 7883 7899 T960 7 8002 8010 8037 8046 8047 8071 8080 8120 8164 8191 8247 8268 8300 8362 8385 8424 8437 8465 8469 8472 8510 8524 8548 8566 8597 8608 8633 8673 8681 8692 8705 8712 8737 8738 8762 8769 8809 8829 8833 8872 8887 8930 8932 8949 8972 9019 9104 9105 9107 9165 9210 9227 9228 9235 9257 S 9302 9390 9438 9457 9483 9500 9578 9703 9705 9744 9785 9872 9951 9969 10017 10030 10084 10126 10151 1Q170 10184 10218 10229 10297 10335 10371 10411 10464 10470 10499 10579 10633 lt-53 10689 10724 10766 10776 10808 10814 10871 10831 10899 10959 10962 11009 11039 11100 11101 11126 112GJ 11208 11224 11254 11257 11258 11280 11329 11341 11356 11414 11454 11455'11515 11542 11587 11703 11705 11716 11719 11733 11773 11799 11801 11817 11893 11912 11925 11934 11942 11952 11960 11997 12052 12098 12103 12184 12209 12212 12237 12258 12320 12345 12420 12422 12425 12465 12470 12492 12493 12507 12508 12515 12516 12577 12581 12615 12632 12660 12671 12676 12681 12701 12721 12766 12868 12922 12951 12966 12976 12977 13066 13068 13069 13078 13255 13382 13400 13457 13458 13466 13514 13571 13579 13588 13632 13714 13733 13747 13751 13758 13763 13783 13794 13797 13814 13859 13911 13949 13950 13951 13956 13963 •13983 13985 13989 14105 14186 14203 14205 14239 14250 14289 14310 14324 14369 14398 14427 14459 14463 14477 14519 14525 14538 14544 14556 14637 14652 14663 14812 14816 14827 14846 14958 1- 14996 14997 15010 15015 15020 15055 15059 15125 15276 15282 15393 15396 15492 15497 15501 15502 15532 15540 15572 15581 15630 15640 15686 15693 15709 15741 15749 15756 15775 15813 15816 15818 15837 15843 15860 15882 15895 15904 15958 15965 15966 15981 15985 16046 16055 16068 16088 16185 16205 16208 16244 16298 16316 16334 16349 16370 16372 16407 16422 16434 16462 16464 16494 16518 16553 16559 16567 16569 16597 16638 16639 16647 16650 16797 16812 16836 16863 16875 16883 1 16958 17026 17027 17084 17110 17117 17134 17165 17169 17196 17207 17210 17216 17244 17273 17307 17327 17394 17400 17413 17446 17523 17566 17575 17586 17624 17633 17647 17674 17676 17696 17748 17761 17778 17791 17794 17843 17892 17909 17956 18015 18032 18047 18070 18078 18179 18256 18277 18309 18310 18330 18340 18346 18372 18373 18376 18398 18408 18420 18435 18437 18470 18500 18540 18647 18670 18729 18733 18739 18742 18748 18792 18831 18853 18865 18910 18981 18992 19050 19147 19205 19263 19320 19327 19381 19385 19401 19481 19513 19526 19539 19540 19547 19570 19576 19582 19588 19664 1P752 19766 19839 19907 19959* 19962 20008 20048 20053 20129 20146 20188 20191 20200 20207 20242 2Ó282 20297 20304 20316 20356 20357 20361 20378 20388 20420 20450 20457 20459 20477 20504 20511 20516 20518 20579 20606 20607 20695 20T05 207-70 20783 20792 20808 20810 20823 20840 20849 20861 20872 20899 20920 20964 20995 21006 21088 21095 21105 21130 21148 21180 21216 21222 21225 21302 21312 21354 21372 21382 21441 21472 21491 21507 21508 21531 21568 21611 21617 21619 21627 21645 21651 21660 21781 21783 21822 21879 21946 21978 21984 consumptie wérden gebracht, zooveel moge lijk daarvan op te nemen. Elke kleinhande laar werd toen gerantsoeneerd op de hoe veelheid, die hij vroeger noodig had gehad Dit laatste herhaalde zich. toen, eenige we ken geleden, de zand- en veenaardappelen op raakten en in de groote steden uitslui tend klei-aardappelen werden aangevoerd Een deel van het publiek sloeg toen op njeuw meer in, dan het voor zijn dagelijkse! verbruik behoefde. De kleinhandelaren le verden in de eerste plaats aan oude klan ten, maar bovendien schenen de voorraden vroeger door vele consumenten gekocht, vei bruikt, zoodat. oqk dezen weer gingen koo pen. Oogst slecht Overigens mag er wel eens aan worden herinnerd, dat de oogst 1940 zeer slecht ii geweest. Als gevolg van de aardappelziekte was de productie laag en daardoor ginf zelfs na den oogst nog een deel dier aardap pelen voor menschelijke consufaptie verin ren, slechts voor' veevoer geschikt blijvende Daarbij was de uitpoot, o.a. ten gevolge vat de inundaties, beneden dén normalen om vang. Het is vrijwel zeker, dat de uitpoot dit jaar, vooral op de zandgronden, aanmerke lijk hooger zal zijn, in verband met de i wijzigde verhouding tusschen de prijzen der'verschillende soorten aardappelen. Tot den yerbouw van de meestópbrengende soor ten wordt men nu meer geprikkeld. Ook op de kleigronden, vooral in het zuiden des lands, is intusschen de uitpoot grooter. Voorts zal thans een veel grooter deel der veenkoloniale aardappelen voor de con sumptie kunnen worden bestemd. De opgedane ervaring heeft geleid tot het aanbrengen van verbeteringen in onderdee 'en der regeling en in de contröle. voordeel is ook, dat dé regeling ditmaal aan •honds van den nieuwen oogst af werkt, zoo dat men van den aanvang af zich van den omvang der consumptie op de hoogte kan sfellpn en tevens kan voorkomen, dat aard- mpelen, voor menscheliik verbruik geschikt, als veevoer worden aangewend. Een en ander geeft reden om te verivach' ten, dat dit .jaar een --grootere hoeveelheid aardanpelen, dan verlpden iaar, voor men schelijke consumptie beschikbaar zal -zijn.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8