Verbindingen met Irak Gein Russische troepen aan de wastgranzan Beroep op de verbroken verdragspartners DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER neutraliteitspolitiek De textieldistributie Scheveriingen maakt zich gereed Verduisteren 9.18 uur „Winterhulp" dankt Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. VRIJDAG 9 MEI 1941. 85e Jaargang. No. 11490, Uitgave d®P N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Telegraafdienst gestaakt Toe stand zeer onoverzichtelijk. Engelsche gezant vertrekt uit Bagdad. het land onder u britsche blokkade. Naar Ofi uit Beiroet meldt, is de kaaksche telegraafdienst sedert Woensdagavond 21 uur geheel ge staakt. De toestand is daarmede nog onoverzichtelijker geworden dan hij reeds was. Ook berichten van Engel sche zijde blijven uit. Volgens S.P.T. heeft het hoofdkwartier van de En gelsche luchtmacht officieel bekend gemaakt, dat belangrijke versterkin gen van Basra naar Habbanija zijn gezonden. Voorts werd medegedeeld, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen uit Basra gestadig voort gang vindt. ,Het Bulgaarsche blad Sora meldt, dat de Iraksche regeering in een no ta, die den vertegenwoordigers der staten van het verdrag van Saada- bad overhandigd is,de aandacht heeft gevestigd op de verplichtingen welke uit dat verdrag voortvloeien. Het blad meldt voorts, dat de Iraak- sche minister van oorlog bij zijn be zoek te Ankara de verplichtingen tot hulpverleening ter sprake zal bren gen. De Iraaksche regeering heeft een oproep (richt tot de Arabieren van Palestina om m af te houden van toetreding als vrijwil- jgers tot het Engelsche leger. Anti-Britsche demonstraties Damascus. te De anti-Britsche demonstraties te Damas cus gaan voort. Ten teeken van solidariteit met Irak hebben de studenten een staking afgekondigd. In de armere wijken worden middelen voor de roode halve maan van Irak ingezameld. Op het Egyptische consu laat-generaal werd door een studenten-de legatie namens duizenden studenten ener giek geprotesteerd tegen bepaalde berichten van de radio van Cairo, die meermalen anti- [raaksch zijn, naar liet protest verklaart. Dit behelst voorts het betoog, dat Irak voor de bevrijding van alle Arabieren met inbe grip van de Egyptenaren strijdt. Derhalve behooren alle Arabieren zich aaneen te sluiten tot een gemeenschappelijk front om het onderdrukte Mohammedaansche volk te bevrijden van Engeland. Engelsche gezant uit Bagdad vertrokken. De Engelsche gezant te Bagdad heeft, vol gens de Messagero, meegedeeld, dat hij bin nenkort zal vertrekken. Ook het geheele ge- zantschapspersoneel treft toebereidselen om Irak te verlaten. De regeering van SaoedieArabie heeft Maandag door haar consul in Damascus het Britsche bericht laten tegenspreken, dat Sa- oedische troepen aan de grens van Irak zou den zijn samengetrokken. De regeering van Saoedi,e—Arabie wijst er op, dat haar betrek kingen met Irak de denkbaar beste zijn en er in het geheel geen aanleiding bestaat tot een troepenconcentratie aan de Iraksche grens. Irak onder Britsche blokkade. Volgens een mededeel ing van de Britsche ambassade in Cairo en van den Britschen hoogen commissaris in Jeruzalem, heeft Groot Brittannië over Irak de blokkade afge kondigd en de dienovereenkomstige maatre gelen genomen, om den handel met dit land onmogelijk te rnaken. Onder de bevolking v- Egypte en Palestina hcerscht over deze met hel volkenrecht strijdige maatregel on miskenbare verbittering. De Popoio d'Italia publiceert een onder houd met den leider van de SvrischPale- stijnsche delegatie in Europa, Emir Chekib Arsland. Volgens het, verslag noemde de Emir de door Londen verspreide berichten over een z.g. solidariteitsverklaring der bui ten Irak levende Arabische leiders ten gun ste van Engeland onjuist. De harten \Tm al le Arabieren, zoo zeide de Emir, zijn verbon den met de harten der broeders in Irak, die zich met doodsverachting keercn tegen de Britsche invasie. Groot-Brittannië is de groo- te vijand tegen wien alle Arabieren den diep- sten haat gevoelen. Controle op den boterprijs Teneinde controle op de naleving van de boterprijs voorschriften te vergemakkelijken en tevens aan den consument de mogelijk heid te geven te onderscheiden of de win kelier hém den juisten prijs vraagt, is bij wijziging van het Crisis-zuivelbcsluit be paald. dat op de merken en wikkels de prijsklasse moet worden vermeld, terwijl de verplichting tot het gebruik van deze merken en wikkels overeenkomstig de daarbij vermelde prijsklasse wordt opge legd in den vorm eener voorwaarde aan de karn vergunningen en de omipakvergun- ningeii verbonden. Gissingen rond Giinther's bezoek aan Helsinki. Finland wenscht buiten den oorlog te blijven. Zooals eerder gemeld heeft de Zwcedsche minister van buitenlandsche zaken Günther Finland bezocht, en gisteravond is hij weer uit Helsinki vertrokken, i In officieele kringen en in de Zweedsche pers bewaart men het stilzwijgen over het doel van de reis van den jminister v&n bui tenlandsche zaken Günl.hér naar Helsinki. Politieke waarnemers zijn, volgens U.P. ech ter van meening, dat hij zal trachten een gemeenschappelijke Zweedsch—Finsche neu traliteitspolitiek tot. stand te brengen. In de uiterste hoeken van Griekenland is de bezetting door de Duitsche weermacht thans doorgevoerd. Een gemotoriseerde troepenafdeeling op weg door het bergland (Weltbild-Pax-Holland) (Foto lJax). De reis valt samen met geruchten over een Finsche kabinetscrisis, welke het gevolg zou zijn van geschillen tusschen het Finsch- sprekende en het Zweedsch-sprekende deel der bevolking van Finlan«t over de vestiging van vluchtelingen uit de gebieden die aan Rusland zijn afgestaan. Finland wil onafhankelijk blij ven. De Finsche gezant in Washington Procope heeft zich tijdens een pers conferentie uitgelaten over de berich ten, volgens welke veldmaarschalk Mannerheim het zenden van Duit sche troepen naar Finland zou heb- bengevraagd. Hij zeide. dat deze en andere ge ruchten over een militaire samen werking tusschen Duitschland en Finland door lieden verspreid moe ten zijn. die er belang bij hadden de Finsche politiek in een verkeerd daglicht te stellen, wantrouwen in haar doelstellingen te wekken en Finland te isoleeren. De persconferentie, op welke Procope deze uiteenzettingen gaf, werd gehouden naar aanleiding van de aankomst van den Fin- schen economischen en bankdeskundige Jansson en van den nieuwen gezantschaps- raad Toiovola. Jansson verklaarde, dat Fin land dringend levensmiddelen noodig heeft. Weliswaar zijn 88.500 ton graan uit Noord en Zuid-Amerika onderweg naar Finland, maar desondanks heeft Finland nog meer noodig. Gezantschapsraad Toiovola zeide, dat Fin land vastbesloten is zijn onafhankelijkheid te bewaren en buiten den oorlog te blijven. Een rectificatie. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat in de laatste alinea's van het persbericht d.d. 1 Mei j.1. inzake de ar tikelen, welke op de textielkaart en op de toeslagkaart en die, welke op speciale pun ten verkrijgbaar zijn, enkele onjuistheden geslopen. Derhalve volgen hieronder deze laatste ali nea's nogmaals in haar geheel: Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, met uit zondering echter van stoffen voor winter jassen en wintermantels en stoffen voor al le soorten luiers en katoenen of graslinnen lakens verkrijgbaar zijn op. de punten der textiel kaart en/of toeslagkaart. Verder zijn alle stoffen aan het stuk, met uitzondering echter van alle katoenen en wollen stoffen, op speciale b.g.-punten ver krijgbaar. Deze stoffen mogen niet op ande re speciale punten worden betrokken. Ka toenen stoffen zijn op speciale v.v.a.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op v.v.w.-pun ten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden afgeleverd. Moskou ontkent: Japansch bericht omtrent con centratie van leger en vloot te gengesproken. Onder de nieuwsberichten van de Moskousche radio is het volgende dementi van Tass voorgelezen: De Japansche bladen publiceeren een bericht van Domei uit New York, dat volgens een telegram van den United-Press-correspondent te Vichy de Sovjetunie sterke strijd- kr achten aan de Westgrens concen treert. Diplomatieke kringen te Mos kou, zoo verklaart Domei, wijzen eveneens op de buitengewoon groo- te schaal, waarop de troepenconcen tratie aan de westgrenzen geschiedt. In verband daarmee zou het perso nen verkeer op de Siberische spoor lijn gestaakt zijn, daar de troepen uit het Verre Oosten hoofdzakelijk naar de westelijke grenzen ver plaatst zouden worden. Uit midden-Azië zijn volgens genoemd be richt evenes sterke strijdkrachten daarheen overgebracht. Van twee reserveluehtlegers die rechtstreeks ter beschikking van het op perbevel staan, zou een leger reeds ter be schikking van het buitengewone militaire district Kief zijn gesteld. Zij zou uit 1800 bommenwerpers en 900 jagers bestaan. Op de Zwarte en Kaspische Zee aldus Do mei zijn de zeestrijdkrachten versterkt door oorlogsschepen van de Oostzeevloot. Er zou den 28 duikbooten, 45 mijnenlcggers en 18 kanonneerbooten vérplaatst zijn. Een mili taire missie met Koesnetzof aan het hoofd zou uit Moskou naar Teheran zijn vertrok ken. De benoeming van dezen missie staat volgens het Telegraaf agentschap in ver band met de kwestie van het afstaan van vliegvelden in centraal- en midden-Iran aan de Sovjet-Unie. Ziekelijke fantasie. Tass is gemachtigd tot de verklaring, dat ditb ericht van Domei, dat ontleend is aan ©en onbekend telegram van United Press, de vrucht is van de ziekelijke fantasie van zijn vervaardiger. Kameraad Koesnetsof be vindt zich te Moskou en niet te Teheran. Van de Oostzeevloot zijn geenerlei duikboo ten of mijmenleggers naar de Kaspische of Zwarte Zee overgebracht en dit zal ook niet geschieden. Er is geenerlei „concentratie van sterke strijdkrachten" aan de westgren zen van de U.S.S.R. en zij is ook niet in voorbereiding. Het korreltje waarheid, dat het bericht bevat, doch dat in sterk ver minkten vorm is weergegeven, bestaat hierin, dat met het oog op de betere wo ningtoestanden te Nowosibirsk een divisie, infanterie van het district Irkoetsk naar dat van Nowosibirsk wordt overgeplaatst. Overigens is het geheele bericht pure fan tasie. Plannen en verwachtingen voor dezen zomer. Opheffing van het dansverbod (Van onzen Haagschen correspondent.) Er moet héél wat gebeuren, aleer Scheve riingen den moed laat zakken; dat is al eer der -bewezen en ook in dezen tweeden oor- logszomcr is men vol plannen en goeden moed. Men kan zelfs zeggen, dat het bad- sezien-1941 met de noodige voortvarendheid wordt ingezet. Immers, juist nu heeft de mensch behoefte aan ontspanning en waar kan men beter zichzelf en iedereen ontloopen dan juist aan zee? De mogelijkheden zijn door distributie en veryoersbeperking begrensder, maar met goeden moed en goeden wil is er ook van de aanstaande vacantie nog heel wat te ma ken. De genoemde moeilijkheden zijn het best op te lossen door zooveel mogelijk één vacantie-oord uit te kiezen. Voor zwerven is het thans geen geschikte tijd. Scheveningen bevindt zich in een bevoor rechte positie. Voor een verblijf van lange- ren duur biedt het bijna onbegrensde moge lijkheden en afwisseling door zijn eigen prachtig strand en groote verscheidenheid van allerlei soort ontspanning. Anderzijds ligt het in het centrum van het dichtst, be- volte deel van Nederland en is voor velen gemakkelijk te bereiken. Een voordeel dus voor degenen, die tijdens de vacantie het- contact met het eigen huis niet willen ver liezen. En voor slecht weer heeft men al tijd nog Den Haag achter de hand. Men behoeft niet bang te zijn. dat in de Scheveningscbe hotels geen ruimte voor een uitgebreid weckend of een langer va- cantieverblijf te vinden zal zijn. Ondanks inkwartiering is het grootste deel der logeer- capaciteit beschikbaar gebleven. Ook dit jaar zullen de restaurants hun beste beentje Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.54 uur Provinciaal Directenr aan de be woners van Noordholland. Als Provinciaal Directeur van de Stich ting „Winterhulp Nederland" betuig ik hier mede mijn groote erkentelijkheid aan allen, die in deze provincie door hun krachtige medewerking de thans afgesloten eerste actie van W.H.N. hebben doen slagen. Mijn dank gaat in de eerste plaats uit naar hen, die door het brengen van een offer getoond hebben begrip te bezitten voor een socialen arbeid, welke aan tienduizenden behoefti ge n ten goede is mogen komen. Doch bovendien breng ik dank aan de plaatselijke directeuren en aan de tallooze vaste medewerkers, die als collectant of collectrice, dan wel in ander verband, zich met zoo groote volharding en met opoffe ring van veel vrijen tijd hebben ingezet voor het goede doel. Moge er tusschen hen een band zijn ontstaan, welke blijvend zal blijken te zijn. Deze saamhoorigheid zal on getwijfeld ten goede komen aan de geheele bevolking van onze provincie. De Provinciaal Directeur voor Noord-Holland van „Winterhulp-Nederland" D. G. AVENARIUS. DOODELLJK ONGEVAL ONDER HOORN. Knaap onder slesperskar. Gistermiddag viel de elfjarige B. van Hoorn, wonende alhier ter hoogte van huize „Avond licht" onder deze gemeente, van het lemöen van een sleeperswagen, waarmede hij mee gereden was. Hij kreeg het wiel van den wa gen over zich heen. Ofschoon de toestand van den knaap zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, werd hij op medisch advies naar het St. Jans Zie kenhuis overgebracht. Hier is hij in den loop van den avond aan zijn verwondingen over leden. voorzetten, al hebben de keukens zich dan ook moeten aanpassen en zal men zonder bonnen niet al te veel kunnen krijgen. Op het gebied van uitgaan kan men als van ouds terecht. Op cle terrassen aan zee zal men van zeelucht, zon en golvenspel, alsmede van goede muziek kunnen genieten. Wordt het landelijk dansverbod opgeheven waarop kans schijnt te bestaan dan zal men weer terecht kunnen op het terras en in de foyer van het Kurhaus. des middags, in het Palais de Danse. met Charles van 't Hoff, en in de vele „tenten om het Ge vers Deynootplein" 's avonds. In de verschil lende bars zal de Zigeuner vedel weer smach ten en op de Pier is Eddy Meenk weer pre sent. Het Kurhaus Cabaret is weer gereser veerd voor Cor Ruys en Mikkénie-Strass- burger komt gedurende het hoofdseizoen, evenals verleden jaar in het Circus Gebouw. Het strand- en badbedrijf tenslotte wordt volledig geëxploiteerd; van eenige beperking van het verblijf op Nederlands strand is hier totdusver niets bekend. Een merkwaardigheid is nog, dat het Hotel Kurhaus den heelen winter geopend is gebleven, een unicum in de geschiedenis van onze badplaats, en noodzakelijk door de sterke hotelbezetting in Den Haag in ver band met de bijzondere omstandigheden. De Knrzaal-concerten, Dan is er nog de Kurzaal, van ouds een der grootste attracties van Scheveningen. De concepten worden dit seizoen gegeven door het Residentieorkest en het Rotter damse^ Philharmonisch orkest met hun ei gen dirigenten Frits Schuurman en Marius Flips-e. Van de gastdirigenten noemen we aller eerst, Carl Schuricht, die hiermede zijn elf de Scheveningsche seizoen beleeft, voorts Aritonino Vott.o, Eduard van Beinum, Arnt- zenius. Otto Glastra van Loon. Van Otter- loo, Van Epenhuysen, Hermann Abendmth en Paul van Kempen, Georg Schuéevoigt en Ernest Ansermet,. Met een keur van solisten uit binnen- eri buitenland is reeds gecontracteerd en daar- naast komen er ballet- en solodansavonden voordrachten, tooneel- en filmvoorstellin gen, kindermiddagen, een concours van dansorkesten en zoomeer. De winter is voorbij, de verduistering be gint dagelijks minder te hinderen, de tijd is aangebroken, vooral 'voor degenen die op de donkere winteravonden liever thuis bleven, om dezen zomer een voorraad kunstgenot te hamsteren, zoodat men de ontberingen van 'n eventueelen nieuwen oorlogswinter met meer geestelijk weerstandsvermogen tege moet zal kunnen gaan. Iedereen kan 's avonds met de tram naar huis en voor de „nachtpitten" is er waar schijnlijk tegen middernacht nog een paar den bus. Scheveningen is gereed en wacht allen, die niet den geheelen zomer willen verknie zen!

Schager Courant | 1941 | | pagina 1