Singapore De schrijver en deze tijd Gevechten bij Tobroek SPANJE IS VASTBESLOTEI Veulen inderdaad gekeurd Duitsch weermachtberight Het opperbevel van de Duitsche weef. miacht maakt békend: Een duikboot heeft in het Noordelijke dee! van den Atlantischen Oceaan een krachtig beschermden Britechen hul pk ruis er vai 20.000 brt, tot zinken gebracht. Bij aanvallen op de Britsche ravitaillecringsscheepvaari bracht het luchtwapen overdag cn in dei afgeloopcn nacht drie koopvaardijschepei met tezamen 11.000 brt. tot zinken en he schadigcte twee andere groote vrachtsche Pen'door bomtreffers op ernstige wijze. Gevechtsvliegtuigen overvielen gisterei overdag verschillende militaire doelen j( Groot-Brittannië op succesvolle wijze. 0[ een vliegveld werden daarbij verscheiden! viermotorige gevechtsvliegtuigen op do; bega 11 en grond zwaar beschadigd. In Noord-Afrika; aanhoudende levendig! bedrijvigheid van artillerie en afdeelingei verkenners voor Tobroek. Hier en in dl omgeving van Solloem werden nog twe Britsche pantserwagens vernietigd, ver scheidene stukken geschut bemachtigd ei krijgsgevangenon binnengebracht. Lichti Duitsche gevechtsvliegtuigen ondersteun den den strijd van het Afrika-corps döo! doeltreffende aanvallen, op Britsche infan terie en colonnes voertuigen in het gebiel van Solloem. In het gebied van de Middel landsche Ta bombardeerden formaties van het Duitsch luchtwapen overdag en des nachts militair inrichtingen op de eilanden Malta en Krel met goede uitwerking. Bij een aanval vai lichte Duitsche. gevechtsvliegtuigen op twe vliegvelden vah het eiland Kreta, werden 1 vijandelijke jagers op den beganen gron vernield. In luchtgevechten boven het e land schoten Duitsche jagers nog ach vliegtuigen omlaag. Er Vonden geen vijandelijke vluchten va den vijand naar het gebied van het Duitsch rijk plaats. In den tijd van 12 tot 14 Mei verloor <1 vijand teeamen 31 vliegtuigen. Daar vb werden er 13 in luchtgevechten, drie doe luchtdoelarlillerie omlaaggehaald en der» op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen drie eigen vliej tuigèn verloren. De bemanning van eei gevechtsvliegtuig met luitenant Kloes tweeden 'bestuurder Adolf, onderofficii Engel, onderofficier Schilling en gefrelk ICnoechel,-hebben zich door dappere en sui cesvolle aanvallen op een wapenfabriek i Zuid-Engel and bijzonder onderscheid» Luitenant KöLbitz heeft bij de gevochte in Noord-Afrika bijzondere dapperheid e strijdlust aan den dag gelegd. Italiaansch weermaebtheriebt ACTIVITEIT BIJ SOLLOEM. In zijn weermachtsbericht nr. 344 maal liet Italiaauische opperbevel het volgen» bekend: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen he ben de luchtbases op Malta aangevallei Tijdens luchtgevechten werden drie Bri sche toestellen neergehaald. In Noord-Afrika activiteit van de arti lerie aan het front van Tobroek en va verkcnningsafdcclingen ten Oosten van So loem. Onze vliegtuigen onderwierpen li haven en de inrichtingen van Tobroek as voortdurende bombardementen. Een schi geraakte in brand. Vijandelijke vlieg tui ge bombardeerden Derna. In Oost-Afrika: de vijandelijke druk wet in alle sectoren voortgezet en vooral in de sector van Amba-AIadji, waar onze troepe tot het uiterste weerstand bieden. DE ONTWIKKELING IN Hl WESTEN EN OOSTEN Dl MIDDELLANDSCHE ZEE. Ook de Portugeesche pers neemt thai een positief standpunt in. De steeds scherper wordende reactie (li Spaansche bladen op den druk. welke E geland op de richting der Spaansche b\ 1 tenlandsche politiek tracht uit te oefent i blijft in Berlijn piet onopgemerkt, I j Spaansche pers laat zich onduhbelizinn l uit over de vastberadenheid van haar i i geering en over de lijn, welke de buik 1 landsche politiek, waarover in den burgt t oorlog de richting bepaald is, behoort trekken. De bladen verklaren in hun artii i len tegen de Britsche propaganda rondu dat Spanje, zijn positie reeds bepaald het en dat het Spaansche volk in den burge oorlog niet alleen streed voor een binnt landsche herordening, maar ook voor herordening van geheel Europa. Niet a leen de Spaansche pers, maar óok de blad' uit Lissabon nemen een positief standpui in. Hun artikelen zijn niet zonder l:>eteek nis voor de houding van Portugal. Belial' op de ontwikkeling in het Westelijk de van de Middellandsche Zee, blijft cle as dacht van de Berlijnsche instanties t richt op het Oosten. Een belangrijk feit is ongetwijfeld l bezoek, dat de Duitsche gezant von Pap? die inmiddels weer naar Ankara terug? keerd is, gisteren aan den Turkschen n nister van l>ui ten landsche zaken in Sor coglu gebracht heeft. PSEUDO AMBTENAAR VAN HET P.EJ VEROORDEELD. De 23-jarige typograaf J. K. uit IJmuide heeft, in December van het vorige jaar wil keiiers in V'elsen en Wormerveer bestol» Hij gaf zich uit als ambtenaar van lu P.F..N. en zei, dat hij gegevens moest vei zamelen voor de elrctriciteitsdistributie, Tei wijl de winkeliers deze gegeven gingen o| zoeken, stal de pseudo-ambtenaar geld u de toonbankladen. Hij werd gister tot vi piaanden gevangenisstraf veroordeeld. Kr was acht maanden gcëischh Rubber, petroleum en oliehou dende vruchten. Een deel van deze productie wordt in Singapore zelf verwerkt, in hoofdzaak voor militaire doelein den. Aan petroleum zal men in Sin gapore ook niet spoedig gebrek heb ben. Nederlandsch-Indië bracht het in 1938 tot een productie van 7,4 millioen ton of 3 procent van de In de richting van het vasteland sluit het zich aan bij de onder Britsche souve- reiniteit staande Maleische staten. In te genovergestelde richting bevindt zich Ne derlandsch-Indië, beginnend met het groo te eiland Sumatra. De Maleische staten produceeren meer dan de helft van al de natuurlijke rubber ter wereld. Op het schiereiland, waarop zich Singapore be vindt, zijn ongeveer 1,5 millioen h.a. met rubberplantages bedekt. De omliggende ge bieden produceeren eveneens enorme hoe veelheden rubber. wereldproductie. Van niet minder belang zijn de landbouw producten, daaronder nemen de oliehouden de vruchten de voornaamste plaats in, m hoofdzaak die van de kokos- en ohepalmcn. De oliepalmcn nemen verreweg de eerste plaats in. Dit hebben zij niet alleen te dan ken aan hun olie, doch meer nog aan het krachtvoeder, dat uit het residu wordt ver vaardigd. Door bijvoeding met 1 kilogram van deze veekoeken vermeerdert de melk productie met 3 liter per dag. In Neder- Jandsch-Indië wordt, met het oog op de be Jeugdtooncel op straat. - De jonge acteurs, die de figuren van de poppenkast leven inblazen, hebben een dankbaar gehoor, dat zijn enthousiasme niet onder de denkbeeldige stoelen of banken steekt (Pax-Holland) ook, zonder uitzondering, zich te bezinnen op de verbondenheid met den volkseigen le vensstijl De schrijver is het oog der volksgemeen schap, dat, over alle dingen heenstrijkt en deze doordringt,. Op dit oogenblik schijnt ons volk met. blindheid geslagen te zijn. Aan den schrijver cle taak, het weer ziende te maken uit de positieve kracht van zelf bewustzijn. Vervolgens voerde dr. van Ham het woord, die zeide dat een van de groote moeilijkhe den in het leven van den kunstenaar is het feit, dat zijn beroep onbeschermd is, on beschermd tegen zakelijke willekeur bij de bepaling van zijn loon cn onbeschermd te gen de concurrentie der beunhazen. Om een eind te maken aan cle zakelijke willekeur, zal in het lelfergilde naast de groep der schrijvers een zakelijke groep worden opgenomen, de. organisatie van uit geverij en boekhandel, zoodat in één orga nisatie bijeengebracht zullen zijn allen, die bij het ontstaan en cle verspreiding van het bock belang hebben. Diefstal in levensmiddelenbedrijf In Januari van dit jaar is ingebroken in een filiaal van Simon de Wit in de Toren- straat, te 's-Gravcnhagc. De daders verschaf ten zich toegang door gaten te boren in een achterdeur, waarna zij in den winkel waren gekomen en zich hier te goed hadden gedaan aan st.erke drank en diverse lekker nijen. Zij hadden reeds 70 pakjes margarine, worst, lucifers enz. klaar gezet, Tloch wer den toen door de politie op hccterdaad be trapt en gearresteerd. Verschillende fles- schen sterke drank en flesschen augurken hadden zij stuk gegooid. Zaterdagochtend stonden de schuldigen aan dezen diefstal terecht. Het waren de drie gebroeders de M., oud resp. 18, 19 en 20 jaar cn Th. C. v. d. M., 20 jaar oud. Allen waren goede beleenden van de poli tie, doch waren meermalen door cle mazen van het net geslipt. De officier van justitie vond daarom zware straffen op haat- plaats en vorderde togen Z. de M., Th. C. v. d. M. en H. de M. ieder 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Tegen J. de M. eischte hij 1 jaar tuchtschool. Uitspraak 29 Mei. Kunstmatige mestbereiding In verband met de schaarschte aan mest in den iancl- en tuinbouw, zijn op den proef tuin van het Zuidhollandsch glasdistrict te Naaldwijk, onder leiding van rijkstuinbouw- consulent Ir. J. M. Riemens, zeer belangrijke proeven genomen met kunstmatige mest bereiding. Hiervoor heeft men tarwestroo, waaraan verschillende kunstmeststoffen toe gevoegd worden (vooral stikstof en fosfor) gebruikt, waarna een ferment,aiie plaats heeft. De twee proeven slaagden minder gunstig en champignonbroed op deze most gelegd, groeide niet goed uit. De derde pi-oef is thans echter veel beter geslaagd. Een gedeelte versch organisch ma teriaal (jonge slaplanten en gras) werd toe gevoegd, hetgeen oen groote verbetering bleek te zijn. In het. aldus behandelde ge deelte van den mesthoop trad geruimen tijcl een flinke broei op (temperatuur van 70 graden C-) En deze kunstmatig bereide mest is gebruikt voor meloenrijen. In het gedeelte van den hoop zonder versch or ganisch materiaal kwamen geen hoogere temperaturen voor dan ruim 50 gr. C. Vooral onder de huidige omstandigheden kunnen deze proeven inzake kunstmatige mestbereiding uiterst belangrijke gevolgen met zich brengen. De oorlog op den Atlantischen Oceaan. Overlevenden van een getorpedeerd Engelsch koopvaardijschip worden door de bemanning van een Duitsch marine-vaartuig aan boord genomen (Weltbild-Pax-HolUnd) centrum van de voornaamste grondstoffen TIN, STEENKOLEN, GOUD, RUB BER, SUIKER, PETROLEUM IN OVERVLOED VOORHANDEN. Japan tracht evenwicht te herstellen door verbond met Thailand V.P.B. Singapore geldt, vooral na de in de laatste vijftien jaar aangelegde ver sterkingen, in de eerste plaats als een der sterkste militaire steunpunten van Groot- Brittannië in Zuid-Oost-Azië. Doch daar nevens mag men ook niet uil het oog ver liezen, dat het omgeven is door gebieden, die de voornaamste grondstoffen produ ceeren. Singapore is een vlootbasis en een vesting van buitengewonen sterkte. Het havenverkeer heeft een ongekenden omvang genomen. Verder is van belang, dat zich bin nen een omtrek van meer dan 2000 kilometer geen enkel ander machts centrum bevindt, dat het ook maar in de verte tegen Singapore kan op nemen. En ten slotte moet men niet vergeten, dat deze omtrek moet worden beschouwd als de pro ducent van de voornaamste grond stoffen, die niet alleen van het grootste gewicht zijn voor Singa pore, maar waarvan het ook ter- dege voordeel weet te trekken. De kring, waarbinnen zich Singapore bevindt, beslaat een oppervlakte van ongeveer zoo groot als Euro pa. De verschillende deelen van dit gebied staan onder elkaar in uitstekende verbin ding. Bovendien loopt er in de richting West-Oost een van de voornaamste water wegen ter wereld door. Op het punt van den nauwsten doorgang ligt Sigapore, zoo dat het de controle kan uitoefenen over al le verkeer tusschen den Indischen en den Stillen Oceaan. Zijn macht wordt nog, zooals wij reeds opmerkten, versterkt door de aanwezigheid van grondstoffen in rijke verscheidenheid in zijn onmiddellijke nabijheid. hoeften aan plantaardig vet voor de Neder- landsche margarine-industrie, vooral de kokospalm verbouwd. Tin< kolen, koffie, suiker en ta bak. De Maleische staten nemen een eerste plaats in wat betreft de tinproductie. Meer dan een derde van de wereldproductie komt vandaar. Dit metaal wordt ten deele ver werkt in Singapore en Penang, ten deele uitgevoerd naar alle deelen van de wereld. Steenkolen zijn er in groote hoeveelheid voorhanden. Alleen reeds op Malakka on geveer 700 000 ton. Verder vindt men er goud. In de laatste jaren werd er op Ma lakka gemiddeld 35.900 „ounces" stofgoud gewonnen. Tenslotte moeten wij nog suiker, koffie en tabak vermelden. De twee eerste artikelen worden voornamelijk geleverd door het eiland Java, de tabak door Sumatra. Van bijzonder belang voor de tin-productie zijn de eilanden Banka en Billiton, terwijl Su matra en Borneo aanzienlijke hoeveelheden petroleum opleveren. De Noordoostelijke grens van den kring van 2000 kilometer vormen de Philippijnen, die onder Amerikaansche souvereiniteil staan. Zij vormen het voornaamste produc tiecentrum van Manillahennep. Zij leveren eveneens coprah en suiker. Ook de oliepalm wordt er verbouwd. De uitvoer van een cn andei is voornamelijk voor de Vereenigde Staten bestemd. Dit korte overzicht toont, duidelijk aan, •dat Singapore, zooals wij zeiden, omringd is door landen, die in economisch opzicht van helgrootste belang zijn voor deze Engel- sche basis. Daar staat tegenover, dat Japan thans een vriendschapsverdrag heeft, geslo ten met Thailand, dat het noordelijke deel van het schiereiland Malakka inneemt. HET INVOERVERBOD VAN ZWITSER- SCHE BLADEN IN FRANKRIJK. In verband met het verbod van invoer en verkoop van Zwitsersche dagbladen in het onbezette deel van Frankrijk verluidt, dat de aanleiding tot dit verbod de niet objectieve berichtgeving over Frankrijk is geweest. Bovendien beteekent dit verbod een bescherming voor de Fransche dagbla den, die zwaar te lijden hadden van de concurrentie der Zwitsersche dagbladen, die tot dusverre in beperkte male in het onbe zette deel van Frankrijk konden worden in gevoerd. Rede van Dr. Goedewaagen. Woensdagmiddag zijn op uitnoodiging van den secretaris-generaal een aantal schrijvers bijeen gekomen op het departe mentvan volksvoorlichting en kunsten, waar zij door Dr. T. Goedewaagen en Dr. J. van Ham, hoofd van de afdeeling bankwezen aan dit departement zijn toegesproken. Dr. Goedewaagen hield een rede over den schrijver en dezen tijd en begon met een uitspraak van Hugo van Hoffmannsthal uit bet begin dezer eeuw aan te halen, waarin de schrijver gezien wordt als de bedelaar onder de trap; hem is opgelegd zich niet kenbaar te maken en te wonen als een on bekende onder de trap van zijn eigen huis. Zoo iS'de positie van den schrijver al lengs geworden in een samenleving, waarin het mêedoogenlooze spel der vrije maat schappelijke op winst gerichte krachten de kunst en de litteratuur in het bijzonder tot een luxe heeft gemaakt en waarin het or ganische verhand tusschen schrijver en volk is teloor gegaan. In het bijzonder het nationaal socialisme is zich, aldus spreker, echter van zijn volk- schen taak bewust, ook ten aanzien der schrijvers. Voiksche overhcidspolitiek houdt in, dat de staat op zijn hoede is tegen eiken aan slag op het, eigene en vertrouwde en te vens alles bevordert, wat in staat is, de blikscherpte t.e bevorderen. Zien wij terug over den tijdgeest, die sinds den wereldoorlog, ook ons land be- heerschte, dan zien wij in het late huma nisme dier dagen, het herfsttij van het hu manisme, een ontstellend tekort aan volksch verantwoordelijkheidsgevoel. De dichter be weegt zich aan den rand van bet volksbe staan. Tusschen hem en het groote gebeu ren der dagen gaapt een kloof: waar von den de wereldhistorische gebeurtenissen sinds 1918 een stem in de poëzie van Ne derland? Waar is het proza? Er kwam geen drama en geen epos van grooten stijl, omdat er geen volksch of historisch verantwoordelijkheidsbesef in den schrijver was. De voiksche gedachte is een voortvloeisel uit de idee van de eenheid en de organische samenhang van het leven. Zij doet een be roep op alle kunstenaars en op alle dich ters en prozaisten, van welken aard dan De passage in het interview met den beer Veenstra, directeur van het abattoir te Am sterdam. over de vleeschvergiftiging te Ha renkarspel, tijdens de kermis aldaar, in '37, bohoeft, een rectificatie, zegt het A.N.P. Het was hier niet de schuld van den slager, dat het vleesch na consumptie on- gewenschte gevolgen opleverde, doch van een onvoldoende keuring van de zijde van den veearts-keurmeester. Het veulen was inderdaad gekeurd, doch niet op de juiste wijze.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8