Spanning in Parijs De zomerzegels 1941 BRITSCHE KRUISER GERAAKT Het varkentje in bed Fiscus had goede maand winterhuu#nederland Ook Berlijn verwacht groote gebeurtenissen. De wijziging in de Duitsch-Fran- sche betrekkingen heeft te Parijs volgens S.P.T. veel opzien gebaard. Men verkeert in de grootste span ning over de dingen, die volgens de Parijsche bladen binnenkort nog zullen geschieden. De korte verklaring van maar schalk Pétain, versterkt dit ver moeden. De verklaring werd met groote koppen gepubliceerd. Ook Berlijn verwacht groote gebeurtenissen. De lallooze geruchten over Rusland, Tur kije, Irak en Frankrijk, die vandaag te Ber lijn de ronde doen, doan verwachten, dat groote politieke en militaire gebeurtenissen voor de deur staan. Deze week is reeds verscheidene malen van Duit.sc.lie zijde gezegd, dat de Russische handelsbesprekingen een gunstig verloop hebben. Buitenlandsche persstemmen, die meenen te kunnen constateeren, dat Rus land op het oogcnblik een toenadering tot de asmogendheden als de beste politiek be schouwt, verdienen de aandacht. Aan zijn zuidelijke grenzen komen de be langen van Rusland immers van ouds in botsing met die van Engeland. Dat Engeland met een ernstige wijziging van den strategischen toestand in het Na bije Oosten rekening houdt, blijkt uit de be richten uit Palestina, dat daar groote trans porten troepen en materiaal zijn aangeko men. In Engeland schijnt men gelijktijdige actie op twee fronten te verwachten. Van groot belang is daarom op het oogen- blik de houding van Frankrijk en Turkije. Wat het eerste land betreft blijkt uit de berichten uit Amerika, dat men daar vreest, dat Frankrijk den asmogendlieden doorvoer van munitie zal toestaan. In de Wilhelm- s(rasse wordt in dit verband verklaard, dat Vichv en niet Berlijn het antwoord op deze bewering moet geven.' Men hoort hier de volgende redeneering: als Frankrijk werke lijk wapens wil doorlaten, heeft Amerika nog geen redenen zich op tc winden. De wapenzehdingcn naar Engeland zijn een afdoend precedent om de houding van Frankrijk te verontschuldigen. Een belangrijk punt is de houding van Turkije. Het verdient de aandacht, dat in de Wilhelmstras.se het bericht nog steeds niet is bevestigd, dat de Duitsche ambas sadeur in Turkije., vpn Papen, een speciale boodschap van Hitier aan president Inönü heeft overhandigd. Zijn besprekingen met Turkije vinden voortgang, en maken vorde ringen. zegt men in de Wilhelmstrasse. Over den inhoud van dc boodschap is nog niets naders bekend. Samenvattend kunnen wij zeggen: de nieuwe ontwikkeling ih het Nabije Oosten belooft politieke en strategische voordeden voor de asmogendheden. Engeland zal alles op alles moeten zetten om hier zijn gunstige positie te kunnen handhaven. Van Engelsch standpunt bezien is de houding van Ameri ka in zake de Roode Zee - het voornaamste •lichtpunt. De oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat een formatie Italiaailsche bom menwerpers een vijandelijk convooi op merkte ten Zuidwesten van het eiland Ca- sos. Het convooi bestond uit een zwaren kruiser, twee torpedojagers, een schip van 15.000 en twee van 8.000 ton. De Italiaan- sche vliegtuigen ging en terstond tot den aanval over. Eenige van onze vliegtuigen werden door goed gericht luchtdoelgeschut van den vijand getroffen en de comman dant van de Italiaansche formatie werd aan den voet gewond. Desondanks werd de aanval voortgezet en. werden bommen op de vijandelijke schepen geworpen. De krui ser werd door twee bommen van zwaar ka- ,liber getroffen, maakte slagzijde en ver loor aan snelheid. Alle Italiaansche vlieg tuigen keerden op hun basis terug. Een an dere Italiaansche formatie heeft een aan val ondernomen op Cyprus,, waarbij han gars op vliegvelden vernield werden. Twee vijandelijke torpedojagers, welke op zee kruisten, gingen niet tot den strijd over Nieuwe neus aangemeten Uit een oorlel en een stukje rib. De filmactrice Vada Ann Borg is dezer dagen met een nieuwe neus, vervaardigd uit een stukje rib en een vreemd oorlelletje, in de studio teruggekeerd. In Augustus 1939 was zij bij een auto-ongeluk met het hoofd door de voorruit geslingerd, waarbij haar gezicht zoo geschonden was, dat, naar de actrice zelf vertelde, „niemand het kon uit houden mij aan te zien." De doktoren vrees den eerst, aldus U. P., dat de oogen van Miss Borg verloren zouden zijn. Zij richtten daar om ai hun aandacht hierop. Men slaagde en hierna verrichtte men tien operaties, waarbij de litteekens werden weggenomen en bet, gelaat in de oorspronkelijke vorm werd teruggebracht. Zij kreeg een nieuwe neus en toen alle wonden geheeld waren was Miss Borg even mooi als vóór het on geluk. Na een afwezigheid van bijna twee jaren staat zij nu weer voor de camera. En nu verdient.zij bij de Metro Goldwyn Mayer meer dan destijds bij de Warner Brothers, maar of dat. aan haar „tweede gezicht" te danken is, is niet bekend. V'asnijvcrhcid in dc Haarlemmermeer Plukken en repelen om werk loosheid, te bestrijden. De vorige jaar gevormde „Vlascommissie Haarlemmermeer", waarin behalve verte gen woordigers van den boeren- en handels stand en het gemeentebestuur zitting heb ben, de directeur van den Econo- misch-Tèchnologischen Dienst in Noordhol land. een vertegenwoordiger der regeering en een viasconsulcnt. heeft een plan uitge werkt om een belangrijk gedeelte van de vlas van den nieuwen oogst in de Haarlem mermeer naar schatting 1000 ha. door nog te scholen arbeiders uit eigen gemeen te te laten plukken. Verscheidene arbeiders hebben zich in den afgeloopen winter in het vlasrepelen kunnen bekwamen. De cursussen werden op zeven bedrijven in.de Haarlcmmennecr gegeven. Thans ziet de vlascommissie .in, dat aan verbreiding van de practische ken nis van vlasrepelen verbreiding wan prac tische kennis van vlasplukkcn behoort vooraf te gaan. Dit inzicht is gesprofeii uit de o.m. door het bureau van vlasonderzoek in Nederland bijgebrachte wetenschap, dat goed geplukt vlas een beter verkoopbaar product is dan minder vakkundig geplukt vlas. Het plan der vlascommissie beoogt, vol gen? het I-Tsb., om „de Meer" in tien sec ties to verdoelen en om in die tien secties z.g. voorplukcursussen te laten geven. In elke twee secties wordt één cursus gegeven. De leiding van elke cursus en van elke twee seeti'vs 7,-tl berusten bij een voorwerker uit Grohin,gen. Door middel van de heffing van een om slag oer ha. kimnon dc kósten worden be sneden. Het liet in de bedoeling om zoo spoedig mogelijk een kern van vlasn1 ukkers te vormen, waaruit tien sectie-hoofden die nen gekozen te worden. Hoewel op deze wijze Haarlemmermeer spoedig geschool de vlasplukkers zal rijk zijn, wordt niet verwacht, dat a-rbeiders uit de gemeente alle vlas van den nieuwen oogst zullen kunnen"plukken. Er zijn daarom reeds be sprekingen met een inspecteur van den Arbeidsbemiddeling gevoerd met liet doel vlasplukkers udt Zeeuwsch-V laan deren in Haarlemmermeer te krijgen. De roulette draaide... Politie doet inval in speelhuizen. Op een tweetal plaatsen in Amsterdam heeft de politie een inval gedaan in speel huizen. In beide gevallen kon dank zij het onverwachte en doortastende ingrijpen het gelegenheid geven tot hazardspel wor den geconstateerd. De eerste inval betrof een perceel aan de Noorder Amstellaan, waaromtrent de poli tie reeds eenigen tijd verschillende aanwij zingen had ontvangen. Enkele agenten, on der leiding van een inspecteur, trokken er daarom Donderdagmiddag heen. Een der politiemannen klom aan de achterzijde van het huis over een schutting, waarna hij duidelijk kon waarnemen, dat in de voor kamer het verboden bedrijf in vollen gang was. Een twintigtal personen stond om twee roulettes geschaard enzoozeer was hun aandacht door de kansen van het spel in beslag genomen, dat zij niets van het politiebezoek hadden bemerkt. Hevig was dan ook hun schrik, toen zij plots een ruit hoorden rinkelen en door de vensteropening den agent, met de revolver in de hand, ont waarden. Nadat ook de overige politiemannen wa ren binnengekomen, door de thans geopen de buitendeur, werden de exploitanten en de bezoekers gearresteerd en naar het bu reau gebracht. Behalve de roulettes werden ook eenige speelkleeden cn fiches in beslag genomen, alsmede de i.bank", bestaande uit een kistje met f 1200 aan bankpapier. Na verhoor werden de exploitant en de beide croupiers in bewaring gehouden; de overige arrestanten zijn weer op vrije voe ten gesteld. Het „mijn en dijn-spel" druk beoefend. werd De andere politie-inval geschiedde in een gokhuis in de St. Jansstraat, waar een be woner van de Nieuwe Uilenburgerstraat naar hij aan de politie had medegedeeld een bedrag van f 104 was kwijtgeraakt aan het zg. „mijn-en-dijnspel." Bij dezen overval, welke onder leiding van een brigadier stond, werden elf persoenen gearresteerd, o.w. de houder van het speel huis. Zeven hunner zijn na verhoor in het politiebureau Warmocstraat in voorloopige hechtenis gehouden. Nogmaals een waarschuwing niet frauduleus te slachten. MOREEL ONTOELAATBAAR EN EEN GEVAAR VOOR DE VOLKS GEZONDHEID. Het. Rijksbureau voor de Voedsel voorziening wekt alle landgenooten van goeden wille op, zich te onthou den van bevordering van frauduleus slachten. Zij. die van deze slachtin gen profijt trekken, tooncn een be denkelijk gemis aan sociaal besef. Dit geldt niet alleen voor veehouders, die frauduleuze slachtingen verrichten, maar ook voor handelaren en slagers, die men- schgn in dé verleiding brengen. zich vleesch. van frauduleuze slachtingen afkom stig, aan te schaffen, en voor de consumen ten. die van de. hun geboden, gelegenheid gebruik maken. Frauduleuze slachtingen belemmeren een rechtvaardige verdeeling van. de beschikbare hoeveelheid vleesch, welke gelijkelijk aan alle landgenooten ten goecle behoort te komen. De menschen. wier morèele besef niet krachtig genoeg schijnt, om hen ervan te weerhouden, van frauduleuze slachtingen te profileeren, moeten, althans in hun ei gen belang, bedenken, dat vleesch, van frauduleuze slachtingen afkomstig, in vele gevallen ernstig gevaar voor de gezondheid oplevert. Immers bij de slachtingen zoowel als bij de bewaring van het vleesch ont breekt elke waarborg voor een juiste be handeling in het belang van de hygiëne. Mét behulp van enkele voorbeelden van ge vallen, die zich hebben voorgedaan kan dit worden duidelijk gemaakt. Smakelijk eten! Een geneesheer bleek in zijn kel der een frauduleus geslacht schaap te bewaren, dat hij voor vijf en veertig gulden had gekocht, maar dat ziek geweest en zijn natuur lijken dood gestorven was. De eige naar van het schaap had het cada- ver voor vijf gulden verkocht. De geneesheer, die uiteraard de geva ren van dergelijk vleesch zeer goed kende, was ontzet, toen hij vernam, hoe de zaak zich had toegedragen. In de omgeving van Schalkwijk troffen de controleurs een fraudeerend slachter aan, die varkens eerst op de boerderij dood de en dan per kruiwagen vervoerde naar het station, waar zij in een, niet meer in gebruik zijnde, retirade afgeslacht wer den. In verscheidene -gevallen constateerden controleurs, dat vleesch, van frauduleuze slachtingen afkomstig, in slaapgelegenhe den was verborgen. Varken in bed. In dit verband wórdt uit een proces-ver baal het volgende geciteerd: „Nadat wij de geheele woning van ver dachte, B„ doorzocht hadden, met uitzonde ring van de plaats, waar het bed der ech telieden stond, en geen resultaat haddep be reikt, verzochten wij B., .zijn echtgenoote, die op het bed lag, te dóen opstaan. Na eenige minuten verliet de echtgenoote yan B. het bed en zei B.- „Komt maar binnen, heeren; de kogel is nu toch door de kerk; hier is het varken", daarbij doelende op een zak, inhoudende vleesch, afkomstig van twee frauduleus geslachte varkens, naast de vrouw onder de dekens verstopt." In een ander geval vond men aan stangen, in een bedstede aangebracht, hammen cn stukken spek hangende. In varkenshokken. Legio zijn de gevallen, waarin geslacht wordt in varkenshokken, waar de uitwerpse len der dieren overal in het rond liggen. Velen, die vleescr, van frauduleuze slach tingen afkomstig, in huis hebben; verbergen het op de meest onhygiënische plaatsen, wan neer zij controleurs zien aankomen. Zoo heeft men eens.een half schaap in een W.C. aangetroffen; een ham, op een vliering onder oude stoflappen verborgen; en in een kist achter een kippenhok, onder hout verbor gen,- vleesch van drie of vier varkens. En voor vleesch, op een dergelijke manier behandeld, betaalt men in niet zoo weinig gevallen fantastisch hooge prijzen! Bovendien zullen bij hen, die op onwettige wijze vleesch hebben gekocht, bij ontdekking van dit feit nieUalleen het desbetreffende vleesch, maar ook andere gehamsterde voor raden worden weggehaald. „Er werd uit de huizen geschoten N.S.B.-ers van moord op Neder- landsche soldaten beticht. Voor den Rotterdamschen politierechter had zich te verantwoorden de 21-jarige fa- brieksarbcidei A. B. t.e Gouda, verdacht van belccdiging van de N.S.B. Verdachte zou op 1 Maart j.1. in een cafc te Gouda hebben ge zegd: Ik heb'gezien, dat in Mei 19,40 een ser geant en drie soldaten door N.S.B.-ers zijn doodgeschoten. Verdachte verklaarde te hebben ge zegd, dat hi,f had gezien dat een ser geant on drie soldaten werden dood geschoten. Hij diende in de Meidagen als soldaat in het Nederlandsche le ger en lag te Delft. In den vroegen morgen van den lOen Mei had hij gezien, dat er uit huizen op de sol daten werd geschoten. Een sergeant en drie soldaten, met wie verd. door de stad liep, werden doodgeschoten. Verd. ontkende evenwel te hebben ge zegd, dat dit door N.S.B.-ers zou zijn gebeurd. De politierechter Mr. van Vollenhove vroeg hierop, of verdachte den indruk had gekre gen, dat dit door leden van de N.S.B. was gebeurd, waarop vèrd. bevestigend antwoord de.- Verd. kon geen namen noemen van perso nen, die getuige waren geweest van bet doodschieten der militairen. Er lagen n.1., zoo verklaarde hij, in die dagen te Delft ver schillende compagnieën en de soldaten, bij wie hij was ingedeeld, kende hij niét. Verd. stond op wacht, toen hij bevel kreeg, met. de hem onbekende soldaten door dc stad te patrouilleeren. Mr. van Vollenhove: In Delft zijn in Mei parachutisten gedaald. Is het niet mogelijk, dat die de soldaten hebben neergeschoten? Verdachte: Neen, ik heb gezien, dat zij uit huizen werden doodgeschoten. Verd. kon niet mededeelen, in welke straat dit gebeurde, o.mdat hij in Delft geheel on bekend was. Twee getuigen verklaarden, dat verd. in een café te Gouda he§ft verteld, dat er een sergeant en drie soldaten waren doodgescho ten. De politierechter heeft daarna de zaak naar den rechtercommissaris terugverwezen, opdat alsnog kan worden onderzocht, in hoe verre, verdachtës verklaringen juist zijn. Rijksmiddelen in April 20 mil- lioen hooger dan verleden jaar. De Rijksmiddelen bracht in April van dit jaar 62.29 millioen gld. op, tegen 42.32 mil- lioen ih April 1940. Over de eerste vier maanden van 1.941 was de Opbrengst f 198.38 v. j. 154.13) millioen. Wat de kohierbelasting betreft, per eind April was in totaal 103.07 millioen gld. op kohier gebracht tegen 59.06 millioen tegen het einde van April 1940. DE „NORMANDIë" ONDER AMERIKA AN- SCHE BEWAKING. Het hoofdbureau van de Amerikaansche kustwacht maakt bekend, dat alle tien in havens van de Ver. Staten liggende Fran- sche schepen onder bewaking geplaatst zijn. Onder deze vaartuigen bevindt zich ook de ,Norm^ndië." OPSTANDIGE BEWEGING IN HADRAMAUT. Naar de „Messagero" meldt, is in Hadra- maut een opstandige beweging tegen de Engclschen ontstaan. Gewapende arabieren uit de grensgebieden van Hadramaut heb ben de grens naar Yem'en overschreden. Al le Engelschen zijn uit het binnenland van Hadramaut naar het protectoraat Aden ge vlucht. Binnenkort zal door d» Nederlandsch® Posterijen een nieuwe serie zomerzegels In omloop worden gebracht - Deze serie bevat de afbeeldingen van dr. A. Mathijsen. J. Ingenhousr, Aagje Deken, Joh. Bosboom en den dichter A. C. W. Staring (Pax-Holland) Verkrijgbaar van 29 Mei ton. 30 September. De zomerzegels zullen ditmaal gedurende het tijdvak 29 Mei t.ra. 30 September ver krijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frank eerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doel einden (tuberculose-, kanker- en rheum'a- tiekbestrijding en den arbeid voor onvoi waardigen) en voor de helft ter tegemoet koming in den huldigen nood der culturêele werkers. De zegels zullen ook in het ver keer met het buitenland geldig zijn en wel tot en met 31 December 1946. Zij verschijnen in vijf Jrankecrwaarden, n.1.: 1% cent (bruin) (toeslag 1% cent) *me_t de beeltenis van Antonius Mathijsen (1805 1S78), Nederlandsch officier van gezond heid. die zich groote verdienste verwierf door de uitvinding van het gipsverband. 2% cent (groen, toeslag 2% cent) met. de beeltenis van dr. Jan Ingen-Housz (1730— 1799). bekend Nederlandsch geneesheer en natuurkundige, die o.m. de ontdekking deed van liet ademhalingsproces der planten. 4'cent (rood. toeslag 3 cent) met de beel tenis van Aagje .Deken (17411804). Ne derlandsch schrijfster, vooral bekend ge worden door de „Historie van mej. Sara Burgerhart" en eenige nadere romans in briefvorm, die zii tezamen met §etje Wolff- Bekker. met wie zij de laatste zeven .en twintig jaren van haar leven samenwoonde, schreef. 5 cent (groen, toeslag 3 cent) met de beeltenis van Johannes Bosboom (1817— 1891). Nederlandsch schilder, die zich, voor al met zijn kerkinterieurs, grooien naam verwierf.' In 1851 huwde hij met. de bekende schrijfster van historische, romans, mej. A. L. G. Tou.ssaint. 7cent (wijnrood, toeslag 3% cent) met de beeltenis van Antonv Christiaan Winant Staring (1767—1840). Nederlandsch dichter. Staring leefde van zijn 24e jaar af op het landgoed Wildenhorch hij Lochem en ont leende aan dit landelijk milieu de stof voor vele zijner gedichten, waarvan „De hoofdige hoer" en „Hei Vogelschieten" tot de. meest bekende behooren. De afmetingen van de zegels zijn dezelf de als vorige jaren (beeldgrootte 21 x 28,5 mm). De zegels zijn in staal gegraveerd en in plaatdruk uitgevoerd. Amsterdamsche effectenbeurs Stille markt. Onzekere stem. ming. Iets lager koers. Ne derlandsche beleggingen prijs houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 97y8-98 1/16 98-98% 99% 99 11/16 97 5/16 97% 991/2 99% SS%-SS 15/16 90% SS% Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 193S 3.3% Oost Indië 1937 3 90% Oost Indië 1937 A 3 88% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% N 90 90 's Grav. '37 I 3% 94% N. Holt. '38 3 85% N.-Holl '38 II (3%) 3 88% R'dam '37 I III 3% 87% 87% Z.-Holland 1937 3 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 96 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G- 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 190 190% Ned. Ind Handelsb. A 132 Ned Handel Mij. c.v. A 139-140 132 138 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 126%-12S% 128%-1271/2 Calvé Delft c.v. A 75% 73% Centr Suiker Mij. 192 190% Fokker g A 178 182 Lever Bros en Unilever cv.A120-121% 119%--120 Ned. Ford 295 300 Philips G B v.A. 218%-223 219%-2Ü6 Philips pref. A. 152 151 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A 219%-220% 210% Kon. Petr. 245-251 245%-243 SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland Amerïkalijn A 117-118% 116 Java China Japanlijn A. 146-148 146-145 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 159-161 159-160V2 Kon. Paketvaart A. 243 241 Ned. Scheepv, Unie A. 117%-179% 176%-178 Rott. Lloyd A- 141-142 141 Stoomv. M. Nederland A 142 141-142' SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V A. Javasche Cultuur NIS U. Ver. Vo'rstenl. Cult. 432%-436 42S-430 260 260 255 124-122 120-121 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 204-207 205 Deli Mij. cv. A. 268-272 269%-269y 219-221 217%-21 Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amstèrd. Rubber 274V2-276% Bandar Rubber Mij. A 220 Deli Batavia Mij. A. 210 272-274 220 213% Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 17 Mei 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche d Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje- 0 cnische Kronen (oude schulden) 6.42. al Stort op 5553x of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 6658. Als bank der Winterhulp Neder- derland Is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk tn veler leven!! EERSTE AUTO OVER DROOGGEVALLEN LAND. Donderdag is langs de kust een auto over het droog gevallen land yan den N.O.-pol- der gereden. Het yvas de eerste auto, die in d het nieuwe land verscheen. Fietsen ziel men al geregeld door den polder rijden. BRITSCHE TROEPEN IN SINGAPORE AAN LAND GEZET. Naar Associated Press meldt, heeft een groot troepentransportschip, verscheidene duizenden man Britsche troepen in Singa- 8 pore, waaronder infanterie, artillerie en vliegers, aan land gezet.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2