Heden Duitsch-Fransche verklaring? TH"#F DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 9.34 uur Kroatië heeft een koning Concentraties van Fransche troepen Een gezond land Diplomatieke betrekkingen Rusland-Irak Oude kwestie weer actueel BOODSCHAP van ROOSEVELT Verduisteren Meel op de BROODKAART De kaasdistributie Het verkeer eischt slachtoffers clkil 41 Cl'Co II 1*11 IÉ f Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. Uitgav» der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Schagen Rechtstreeksch antwoord op aan vallen van Eden en Roosevelt verwacht. Bijzonderheden over bespreking Hitier-Darlan? Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, kan binnenkort een Duitsch-—Fran- iche verklaring tegemoet gezien worden, welke bijzonderheden behelst over de bespre king van admiraal Darlan metd en Führer Waarschijnlijk zal deze verklaring in Parijs rerstrekt worden en wel heden, wanneer ad- airaal Darlan zich naar Parijs zal begeven, let is mogelijk, dat deze verklaring zich tiet uitsluitend tot de Duitsch-Fransche be- relckingen in de' toekomstige economische lamenwerking zal bepérken. Zij kan ook een ►olitiek karakter dragen en wellicht een echtstreeksch antwoord vormen op de aan- 'allen van Eden en Roosevelt. Het blad Effort schrijft o.a. het volgende iver het onderhoud tusschen den Führer en idmiraal Darlan en over de Duitsch—Fran- che onderhandelingen in verband met de oespraak van maarschalk Petain: de betee- enis der boodschap van maarschalk Petain i aansluiting op de bespreking Hitier—Dar- m ontgaat niemand. Zij is kort, duidelijk en Irect. Maarschalk Pétain heeft deze bespre- ing en de voorbereiding tot de overeenkom- ten met Duitschland principieel goedge ;eurd In volkomen overeenstemming met 't oofd van staat heeft admiraal Darlan met en Führer van Duitschland onderhandeld, een.achterbaksche veronderstelling is meer logelijk. Niemand heeft meer het recht te vijfeleii en te argumenteeren en in eenige ropaganda de redenen te zoeken om nog te arzelen of een afwachtende houding te wil- n aannemen. Het heeft geen nut nog eens p het verleden terug te komen en bepaal- illusies te herkauwen. Hertog van Spoleto aangewezen. B GRENZEN VASTGESTELD. In een plechtige bijeenkomst in het quiri- aal heeft koning-keizer Victor Emanuel 3 p verzoek van de Kroatische delegatie on- er leiding van den Poglafnik, dr. Ante awelitaj, tot koning van Kroatië aangewe- 8n Aimone di Savoia Aosta, hertog v. Spo- !to. Hij zal in Agram worden gekroond. De aus heeft Zaterdagavond prins Aimone an Savoye, hertog van Spoleto ontvangen. De poglafnik, dr. Ante Pawelitsj, is met in gevolg in de ltaliaansche hoofdstad aan-, ikomen. Hij werd verwelkomd door Mus- ilini en Ciano. In aansluiting op de plechtigheden in het uirinaal begaf Pavelitsj zich naar het alazzo Venezia en onderteekende daar in genwoordigheid van den Duce en van den inister van buitenlandsche zaken, graaf ano, het staatsverdrag, dat de grenzen m den Kroatisöhen staat definitief vast- elt en de politieke en economische betrek- ngen tusschen Kroatië en Italië regelt. In een officieel communiqué over het Ita- aarisch-Kroatische verdrag wordt er den idruk op gelegd, dat Italië deze overeen- omst met de grootste voldoening begroet, aar zij op de beste en rechtvaardigste wijze kening houdt met de belangen van beide Brdragsluitende mogendheden en alle 'aagstukken betreffende de Adriatische Zee igelt, die gedurende zoo vele jaren tot rijd en polemieken aanleiding hebben ge ven en die in een zoo groote mate haar tvloed op de voorbije en nieuwe geschie- ïnis van Italië hebben uitgeoefend. De Duce en Dr. Pavelitsj hebben tafelre- Bvoeringen gehouden, waarin zij hun we- 'rzijdsche gevoelens van vriendschap tot 'tdrukking brachten. Ook de koning van-Italië heeft gesproken tri zijn beste wenschen gegeven voor het iroatische volk. De overeenkomst. t Krachtens de overeenkomst wordt dat ge- eelte van Dalmatië, dat beschouwd wordt ls het klassieke Dalmatië. ingelijfd! bij hef oninkrijk Italië. Dit deel omvat een breedo j éne rondom Zara met, de steden Zara, Se enico, Trau en Spalato. Bij het koninkrijk alië worden verder de eilanden langs de almatijnsche kust. die behoord hebben tof en vroegeren Joegoslavischen staat, met itoemdering van Pago, Brasea en Lesiaia, Generaal Dentz met twee divi sies aan de grens van Palesti na. Bommen op Syrische vlieg velden. In diplomatieke kringen te Istanboel ver luidt, dat de opperbevelhebber der Fransche troepen in Syrië, generaal Dentz, troepen aan de grens van Palestina heeft geconcen treerd. Deze troepen bestaan uit twee regu laire Fransche divisies, een divisie koloni- alle troepen en twee divisies van het vreem delingenlegioen. Verder verluidt, dat gene raal Dentz allen Franschen officieren in Syrië een nieuwen eed van trouw heeft af genomen. Met het oog op de groote belangstelling welke de openbare meening voor de gebeur-: tenissen- in Syrië heeft, wijst men er in Fransche kringen op, dat de maatregelen welkede Fransche overheid in Syrië geno men heeft, in overeenstemming zijn met de bepalingen van den wapenstilstand. De Fransche regeering, zoo zegt men, is vast besloten, onder alle omstandigheden haar standpunt te verdedigen. In dezelfde krin gen wijst men vooral op het feit, dat dage lijks Britsche vliegtuigen pamfletten uit gooien boven de steden van Syrië en Liba non, waarin aangespoord wordt tót afval ligheid van de regeering Pétain. Engelsche bommen op Syrische vliegvelden. Naar het persbureau Ofi (Havas) uit Bei roet meldt, hebben Britsche vliegtuigen op 14 en 15 Mei het vliegveld van Palmyra en op 15 Mei de luchtbasis Rayak gebombar deerd. hoewel daar nooit buitenlandsche vliegtuigen geland waren. Bij den laatsten aanval werden een Fran sche officier gedood en verscheidene perso nen gewond. Op 16 Mei werd de voorstad van Beiroet Kasjrafie, door Britsche vliegtuigen met machinegeweren aangevallen. Er werd geen schade aangericht. .De radioezender van Bagdad heeft mede gedeeld, dat een groot aantal Syrische stu denten als vrijwilligers voor het leger van Irak zijn aangekomen. Dezelfde zender heeft bericht, dat in de hoofdstad van Transjor- danië, Amman, groote betoogingen zijn ge houden ten gunste van de strijders voor de vrijheid van Irak, waaraan ook de zoon van Emir Abdallah heeft deelgenomen. Poppen, vervaardigd van oude kranten. Een merkwaardige inzending op de tentoonstelling der vereeniging Kinderverzorging en Opvoeding In het ge bouw Kunstliefde te Utrecht (Pax-Holland) Meer dan 3000 honderdjarigen in Bulgarije. Volgens de nieuwste statistische ge gevens zijn er in Bulgarije meer dan 3000 menschen, die over de honderd jaar zijn. Bulgarije houdt daarmee het record. Het krenten der druiven is in vollen gang. De eerste exemplaren van Hollands roem brachter niet minder dan f. 1.13 per ons op (Pax-Hollandj ingelijfd. Tenslotte komt het geheele gebied van de bocht van Cattaro tot aan de Mon- tenegrijnsche grens bij Italië. In een tweede verdrag verplicht de Kroa tische regeering zich geenerlei militaire in- stalaties voor het leger, de vloot en het luchtwapen, noch een of ander steunpunt te bouwen of te onderhouden, die geschikt .'.ouden zijn in de tot Kroatië beilioorende •.6ne aan de Adriatische Zee voor oorlogs doeleinden gebruikt, te worden. De Kroati sche regeering verklaart verder, niet de bedoeling te hebben een marine in het le ven t« poepen Iraaksch protest tegen het bom- dardeeren van hospitalen. Officieel is medegedeeld, dat Vrij dag tusschen den Sowjet-ambassa- deur te Ankara, V.'.nogradof, en den Irakschen gezant aldaar, Tailani, nota's gewisseld zijn nopens de in stelling van diplomatieke, economi sche en consulaire betrekkingen tus schen Rusland en Irak. Iraaksch protest. Het Iraaksche ministerie van buitenland sche zaken heeft een circulaire gericht tot alle diplomatieke missies te Bagdad, waar in ten scherpste geprotsteerd wordt tegen de Britsche bomaanvallen op lazarets en laza retterreinen, die van de roode halvemaan voorzien waren. Aan alle gezanten wordt verzocht, dit protest aan hun regeering door tc geven en deze te verwittigen van de „voortgezette Engelsche inbreuken op het volkenrecht". De radio van Bagdad verklaart hierom trent, dat deze unfaire handelswijze van En geland Irak nooit zal intimideeren. De strijd wordt voortgezet tot de laatste Britsche sol daat van het Iraaksche grondgebied verdre ven is. Iraaksch leqerbericht. Het Iraaksche opperbevel deelt in haar communiqué van Zaterdag het volgende mede: Westelijk front: Onze aanvalstroepen stuitten op vijandelijke troepenafdeelingen, die na zware verliezen op de vlucht sloegen. Bevestigd wordt, dat een vijandelijk vlieg tuig 14 Mei in de omgeving van Halabitsa in brand geraakt en vernietigd werd. De aanvallen van ons luchtwapen, Vrijdag op Seneldebanl ondernomen, veroorzaakten het verlies van drie vijandelijke vliegtuigen, waarvan er twee boven het vliegveld neer storten, terwijl het derde brandend omlaag gehaald werd en met zijn bemanning in de rivier storte. Voorts wordt de vernietiging van vijf vliegtuigen op den grond bevestigd. Een Iraaksch vliegtuig moest achter onze li nies neerkomen, doch de bemanning werd gered. Onze bommenwerpers bestookten in de nabijheid van Roetba vijandelijke pant serauto's met bommen, waardoor groote ver liezen verooz'zaakt werden. Verkennings vliegtuigen ondernamen vluchten boven Se- neldebani. De vijandelijke luchtaanvallen beperkten zich tot verkenningsvluchten bo ven de hoofdstad. Enkele bommen werden uitgeworpen, die evenwel geen schade ver oorzaakten. Onze politiestrijdkrachten zijn de situatie meester en hebben de coördinatie van vijandelijke troepenbewegingen verhin derd. Diplomaten in Rusland onder controle Verschillende gebieden verboden toegang. Het volkscommissariaat van buitenland sche zaken heeft den in Moskou geaccredi- teerden buitenlandschen missies een circu laire doen toekomen, welke nieuwe voor schriften behelst voor reizen van diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers van andere landen alsmede van andere tot deze vertegenwoordigers behoorende personen op het grondgebieid van de Sovjet-Unie. Zij mogen voortaan hun vaste verblijfplaats slechts verlaten na vooraf hiervan de be voegde instanties verwittigd te hebben, on der vermelding van route, verblijfplaatsen, reisduur, enz. De circulaire bevat bovendien een lijst van plaatsen en gebieden, welke voortaan principieel als verboden gelden. Hiertoe behooren o.a. de gebieden van Ar- changel,Moermansk, Leningrad, de Careli- sche landengte, de republieken Estland en Letland en Littauen, het, westelijk deel van de Wit-Russische Sovjet-ropubliek, het wes telijke deel van de Oekrainische Sovjet-repu oliek, Kiew. Moldavië, verscheidene havens aan de Zwarte Zee. de Krim. Bakoe en ver scheidene districten in Syberië. Chef van Egyptische staf gevlucht Duizend pond op zijn hoofd ge steld. In Romeinsche diplomatieke kringen heeft men met zeer levendige verbazing en belangstelling vernomen dat de chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz el Mazri Pasja, in gezelschap van twee hooge officieren met een militair vliegtuig ver trokken is met onbekende bestemming en dat de Egyptische regeering een prijs van duizend pond heeft uitgeloofd voor hen. die inlichtingen over de vluchtelingen verschaf fen. Reuter meldt uit Kairo, dat het vliegtuig waarmee de chef van den Egyptischen ge neralen staf opgestegen was van het vlieg veld Almatsa in de nabijheid van Kairo. een noodlanding moest maken. Daarbij raakte het telegraafdraden en viel te plet ter. De drie inzittenden vluchtten en men meent, dat zij zich te Kairo bevinden. Vrijlating van Kroaten van Frankrijk geëischt. De Parijsche correspondent van „Pesti Hirlap" meldt zijn blad, dat door de uitroe ping van Kroatië als zelfstandigen staat, in Frankrijk een oude kwestie weer actueel is geworden. De verdediger der wegens den moord op koning Alexander te Marseille tot zeer hooge gevangenisstraffen veroordeelde Kroaten, heeft in een memorandum aan de Fransche regeering hun vrijlating geëischt Met zeer véeï spanning ziet mén het, ant woord der Fransche regeering tegemoet, al dus de correspondent. Alle dieren in Gibraltar gedood Behalve de beroemde apen. United Press bericht uit La Linea, dat in Gibraltar alle dieren gedood worden, met uitzondering van de beroemde apen van de rots van Gibraltar. In verband hiermede herinnert men aan het bijgeloof, dat Engeland de rots van Gi braltar zal verliezen, zoodra de laatste aap verdwenen zal zijn. Zooals men weet is de rots de eenige plaats in Europa, waar apen in wilden staat voorkomen. Liberale economische politiek dient gehandhaafd te blijven. Ter gelegenheid van de AmerikaanscHe week voor den buitenlandschen handel heeft president Roosevelt 'n boodschap uit gevaardigd. waarin hij verklaart, dat de Vereenigde Staten de democratische begin selen moeten verdedigen en er op bedacht moeten ziin. hun leidende positie in den strijd voor de handhaving van de liberale economische politiek te behouden. Roosevelt neemt voorts het standpunt in. dat de we reldhandel in. een door de totalitaire mo gendheden beheerschte wereld niet het al- gemeene welzijn zou dienen, doch den grond slag tot „nieuwe agressies" zou kunnen vormen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.38 uur Voorraden mogen niet bederven. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: De detaillisten en grossiers beschikken nog over vrij groote hoeveelheden tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel en zelfrijzend bakmeel. Daar deze artikelen aan bederf onderhevig zijn en tot nu toe slechts op de bonnen van de bloemkaart konden worden gekocht, zoodat de voor raad betrekkelijk langzaam afnam, is be sloten het publiek tijdelijk in de gelegen heid te stellen grootere hoeveelheden van deze artikelen te betrekken. In verband hiermede zullen gedurende het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei a.s. ook de geldige bonnen' van de broodkaart recht geven op het koopen van bovengenoemde goederen. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven derhalve de geldige bonnen van de broodkaart behalve op hét koopen van brood of gebak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwe bloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bonnen 66 en 76 geldig tot en met 1 Juni. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgen de mede: In het laatste bonaanwijzingsbericht werd medegedeeld, dat de „verbruiksperiode" dit is het tijvak, waarvoor het rantsoen is vastgesteld - voor bon „66" en „76" van de| „bonkaart algemeen', welke elke recht geven op 100 gram kaas, loopt van 19 Mei tot en met 15 Juni. Dit moet zijn 19 Mei tot en met 1 Juni a.s. De „kooptijd", d.w.z. het tijdvak waarin op deze bonnen kaas mag worden gekocht, loopt zooals reeds werd medegedeeld, van 17 Mei tot en met 15 Juni a.s. Droeve balans na het weekeind. Het verkeer heeft in het afgeloopen week einde verschillende slachtoffers geëischt. Za terdagmiddag is op den onbewaakten over weg te Marien heem onder de gemeen te Raal- te een oplegger met truck van de Kon. Zoutindustrie te Boekelo gegrepen door den trein van Zwolle naar Almelo. De truck werd tengevolge van de botsing van den oplegger gescheiden en omstreeks honderd meter mee gesleurd. Dit deel van de auto werd geheel vernield en vloog in brand, doordat de, hout gas-tank, die in de cabine was ingebouwd, vlam vatte. Deze tank ving den schok op, waardoor de chauffeur uit den wagen viel. Hij bleek ge wond te zijn door glasscherven, maar was er verder goed afgekomen. Onder een autobus. Zaterdagmiddag is het 2-jarig dochtertje van den heer C. van den Berg te Noordwijk door een autobus, welke den dienst Haar lemNoordwijk aan Zee onderhoudt, over reden en bijna op slag gedood. Het jeugdige slachtoffer wilde den lleerenweg oversteken op het oogenblik dat de bus naderde. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voor komen, zoodat hem geen schuld aan dit droe vige ongeval heeft. Jongetje onder kar met stroo. Het twee en een halfjarig zoontje van de familie P. te Venray geraakte onder 'n kar met stroo en is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Trambotsing. Zaterdagavond omstreeks 6 uur zijn op den Schiedamscheweg te Rotterdam twee achter elkaar rijdende trams met elkander in botsing gekomen,'doordat de electrische rem van de achterste motorwagen plotseling weigerde. Van de passagiers liepen acht .per sonen verwondingen op, welke over het al gemeen van lichten aard waren. Eén der gewonden moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. BRITSCHE FASCISTENLEIDER GEÏNTERNEERD. De Engelsche fascistenleider. Sir Oswald Mos-ley. die reeds eeniffen tijd gpleden ge arresteerd was. is volgens de Engelsche pers met eenige andere Engelsche fascisten ge ïnterneerd in een kamp hif Pccle op het eiland Jlann.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1