EEN MINISTER Fransch blad gis Roosevelt die als houthakker bego Schilderijenverzameling nit de aschbak Een stok achter de deur Politie verstoort kolenhandeltje 58 ton anthraciet in beslag ge nomen. Dezer dagen waren kolensjouwers te Heemstede bezig met het lossen van anthra ciet van een zolderschuit gelegen in de ha ven te Heemstede. De zakken met deze kostbare inhoud werden met paard en wa gen1 vervoerd. Het viel de politie op, dat de brandstoffen niet naar opslagplaatsen wer den gebracht, doch naar diverse adressen en dat in een tijd, dat er niet veel bonnen meer onder de burgerij zijn. En nader on derzoek wees uit, dat de brandstoffen af komstig waren van de M.H.K.C. te Amster dam en dat de schuit uit Amsterdam ver trokken was met ruim 58 ton anthraciet. Hiervan was reeds 48 ton afgeleverd aan families te Heemstede, Haarlem, Aerden- hout, Bloemendaal en Overveen, in hoeveel heden van 30 tot 145 H.L. per klant, terwijl voorts kwam vast te staan, dat de afgele verde brandstof besteld was, dit in tegen stelling met de beweringen van den direc teur van de maatschappij, die verklaarde de anthraciet te hebben vervoerd naar op slagplaatsen om eventueele vervoermoeilijk heden in den komenden winter te voorko men en dan over een paar maanden zijn klanten te bedienen vanuit deze opslag plaatsen. De overgebleven 10 ton op de schuit werd in beslag genomen, terwijl op de reeds geleverde anthraciet eveneens be slag werd gelegd, Tevens werd proces ver baal opgemaakt. Boschwezen en jacht Ook de Amsterdamsche brandmelder» ontkomen niet aan de jaarlijkscha schoonmaakbeurt. De bekende roode oilaren krijgen een extra verfje (Pax-Holland) ijlings in de kamer verstopte. Inderda had de pensionhoudster het lawaai gehoi en kwam naar boven. Zij keek rond in kamer, doch bespeurde geen onraad engi weer naar beneden. Hierop kwam V. zijn schuilplaats, brak een kast open ontvreemdde het geld en de sieraden, wa op hij langs denzelfden weg verdween, beide mannen verlieten daarop het ihi waar zij de kamer hadden gehuurd en gen naar hun eigen woning in de stad. H verstopten zij de buit, die inmiddels d< de politie is teruggevonden. Het plan eener Engelsch—Ai rikaansche confederatie. Het officieele Fransche telegraafagentscN Ofi verklaart, dat het project betreffende q EngelschAmerikaansche confedera) klaarblijkelijk aan het brein van presidq Roosevelt is ontsproten, die daarmede q bereiken, dat het innerlijk verdeelde Aij rikaansche volk de gedachte aan een intj ventie aanvaardt. Wanneer zijn plan 2l worden verwezenlijkt, aldus Ofi verder, dj wordt Engeland een satelliet van de Ver. St ten. Frankrijk heeft zich ongeveer een j« geleden in èen soortgelijke situatie bevt den, toen de ambassadeur van Groot-Bi tanje, Sir Ronald Campbell, op bevel vi Churchill de Fransche regeering voorstel Engeland en Frankrijk samen te smelten een enkelen staat, teneinde den oorlog kunnen voortzetten. Natuurlijk zou in dit val de zetel der regeering van de nieu> staatsstructuur in Londen gevestigd zijn weest. Wanneer Frankrijk dit unieke vo stel toen zou hebben aangenomen, schri Ofi tenslotte, zou de hoofdstad van Frankr thans niet meer Londen, maar Washingt heeten en wij Franschen zouden daarme de burgers zijn geworden van een domini van den tweeden rang. DE OUDE. PURITEINSCHE GEEST VAN TENNESSEE VERLOOCHENT ZICH NIET. Een man, die nooit concert schouwburg bezoekt en no bezoeken aflegt. Wie Mark Twain heeft gelezen, herlnn zich nog met genoegen de verschrikkeli; ervaringen, die Amerika's groote huimoi beleefd heeft als journalist aan de kn „Morgengehuil" in Tennessee naar 1 heet. In dezen staat van het „Oude Wesfa tusschen Missisippi en het Appalachen, bengte is nog iets overgebleven van c geest der ruwe en onverdraagzame „ji niers" van eertijds, die dit gebied voor <i blanken man hebben ontsloten doch <1 van de traditie van de Zuidelijke stat waar men nog nauwelijks tachtig Jaar 1 leden het houden van slaven als een gc welgevallig werk beschouwde. De m> schen van Tennessee zijn echte puritein van het oude slag. en hun manier van d< en hun opvattingen zijn slecht overeen brengen met die van Europa.. Als men in Tennessee geboren is als tx van een houthakker en in zijn jonge jai zelf houthakker was, blijft daarvan alt iets hangen als men den meer gevorderd leeftijd bereikt. Mister Cordell Huil. minister van buiti Iandsche zaken in Washington, is tha zeventig jaar oud, doch de gewoonten v zijn geboorteland Tcnessee heeft hij tot den huidigen' dag niet afgelegd. Als ecl Puritein bezoekt hii pooit een concert den schouwburg. Hij legt geen bezoeken en ontvangt ook nooit bezoeken. En als redevoeringen houdt, dan proeft men daa.! steeds iets van den ouden, eerlijken ho bakkerszoon van Tennessee. Nu hebben de totalitaire staten zich d toorn van Mister Cordell Huil op den hi gehaald. Misschien, omdat hun verricht gen zoo sterk afwijken van de tradities v het goede, oude Tennessee. In elk gevi Mister Córdiell Huil, die wel weet., dat e hoorn nooit bij den eersten slag valt, hi nieuwt bij elke gelegenheid zijn aanval! tegen de spijmogendherlen. In Euro: neemt men er met gemengde gevnele kennis van. doch onze manier verschilt hemelsbreed van die van het oude Teun» 500. De Nederlandsche tuinbouw h brengen. In HISTORISCH HUIS UITGEBRAND GROOTE BRAND IN LOODS TE ROTTERDAJO. In een boven een bergplaats gelegen wo ning aan de Oog in 't Zeiistraat, een zij straatje van de Paviljoensgracht te Den Haag, is Zaterdagavond half negen tijdens afwezigheid van den bewoner W. brand uit gebroken, welke op de achterkamer moet zijn ontstaan. De vlammen sloegen spoedig door het dak, dat aan de achterzijde van de woning niet door een plafond is gescheiden, en zij vonden verder hun uitweg over een zoldertje boven de voorkamer, naar buiten. De brandweer rukte met gi*oot materieel uit. De bovenwoning van het blijkens een gevelsteen uit 1688 dateerende perceel is gedeeltelijk uitgebrand. Vrijdagavond, omstreeks half elf is door een voorbijganger bi*and ontdekt in een groo te loods van de Rotterdamsche Stuwadoors- maatschappij aan den Breede Hilledijk. Daar het een brand betrof in het haven gebied, rukte zowel de beroeps- als de vrij willige brandweer op het gemaakte alarm uit. De vlammen laaiden al spoedig hoog bo ven het vrij groote houten gebouw, waarin o.a. stuwadoorsgereedschappen lagen opge slagen. Na eenigen tijd van ingespannen ar beid hadden de gezamenlijke brandweren succes. PERSONEELE BELASTING EN OPGL GELEGDE AUTO'S. Zooals bekend is, werden aan diegenen, die den inspecteur der directe belastingen voor 20 Januari 1941 mededeelden, dat hun motorrijtuig gedurende geheel 1941 niet op den openbaren weg zou rijden (opgelegd), voorloopig geen aanslagen personeele be lasting uitgereikt. Daar velen door onbekendheid met dit voorschrift den fatalen datum 20 Januari lieten verloopen, h eeft de Toeristenbond A.N.W.B. zich ten behoeve van dergelijke personen tot het departement van financiën gewend om alsnog het achterwege laten van een aanslag voor hen te bepleiten. Hierop heeft het departement medegedeeld, dat de fatale datum is verlegd van 20 Januari naar 1 Juni 1941. Al de houders van opgelegde motorrijtuigen dienen dus, om alsnog vrij t,e blijven van een aanslag personeele belasting, vóór 1 Juni 1941 den inspecteur der directe belas tingen van het feit der oplegging in kennis te stellen. eeft het bestaan, om reeds thans de kassen te Vleuten rijpen de ko: MERKWAARDIGE VONDST. (Van onzen Haagsöhen correspondent). Hier in Den Haag woont een oud heertje door een blind toeval kwamen wij er de zer dagen achter die een heele collectie schilderijen eri teekeningen bijeen verzameld heeftuit de vuilnisbak. Bij elkaar zijn het wel ongeveer honderd stuks, die zonder zijn tijdig ingrijpen waarschijnlijk den meer of minder ontijdigen vuurdood op de vuil verbranding zouden zijn gestorven. Op zijn 14-de jaar is deze merkwaardige verzamelaar,' die zijn naam niet bekend gemaakt wil hebben, begonnen met, het systematisch afsnuffelen van iciie vuilnisbakken en het inspecteeren van alles wat de menschen zoo wel eens aan het hekje zetten. Zijn werk kring bracht mee, dat hij veel, eigenlijk da gelijks langs den weg was en na bijna 35 jaar heeft hij nu, als gezegd, bijna honderd schilderstukken, teekeningen en etsen bij elkaar gesnord, waaronder stukken met de handteekening van een bekend kunstenaar, ook ongeteekende meesterwerkjes, en een enkel stuk zelfs met historische waarde. Natuurlijk is er vrij veel bij, dat nög net niet of eigenlijk al wel rommel is, maar on ze openluchtverzamelaar heeft ook hiervan geen afstand kunnen doen. Hij vindt, het nu eenmaal véél te aardig om voor zijn kin deren en kleinkinderen alles bij elkaar te houden, wat hij in den loop der jaren op straat aan beeldende kunst is „tegengeko men". Hij heeft in den loop der jaren ont dekt, dat de schilder en teekenaar J. A. van 't Hoff vaak werk waarover hij tenslotte niet tevreden was, weggooide, maar nooit zonder het eerst verscheurd te hebben. Hij had nl. eens een van zijn schilderijen op de rommelmarkt teruggevonden en daaraan wenschte hij zelf niet mede te werken! Van die van 't Hofjes-van-tegen-lhet-hekje of uit-de-vuilnisbak heeft de hoofdpersoon van dit verhaal de besten zoo goed mogelijk gerestaureerd er waren er verscheidene onherstelbaar kapot en verder heeft hij van dezén kunstenaar een schets voor de jaarkalender van de kunstzaal Kleykamp en een half vol schetsboek. Verder een paar van zijn eigengedrukte etsen en eenige origineelen van Anten Pieck. Meer bekende namen zijn er in deze ori- gineele collectie, zooals Joseph Seokel, Han Krug, Westerbeek, Smit van Andel en zelfs e eerste druiven ter markt te lijke trossen (P.x-Holl.nd) heeft hij een der weinige schilderijen, wel- ke voorzoover bekend is, de beroemde tee kenaar Gustave Doré heeft gemaakt. Het is een berglandschap met heek en watermo len. typisch in den sfeer der romantiek, waarin die wat sentimenteele 19de eeuwer zoo zijn vermaak vond. Een klein doekje, doet veel aan de stads gezichten van Breinter denken; het zou de moeite waard zijn. hier een kunsthistoricus bij te halen. Dan is er een kleine studie bij, welike best een studie van Thijs Ma-ris zou kunnen zijn; een ander schilderijtje toont zelfs de veel zeggende initialen W. M. en een met forschen zwier geschilderde, om niet te zeggen uitgeborstelde, baardige mannenkop zou zeer wel van Onnes kun nen zijn. Een van de .goede stukken is dan zeker ook nog een ongeschadigd schilderijtje, met „Smit" geteekend, dat een huzaar te paard voorstelt en een Indisch landschap, moge lijk van Tula di Vista. En verder bevat de collectie nog nog 'n vrij talrijke hoeveelheid paneeltjes en fragmenten van groote doe ken. van vroeger en later tijd, van het soort als waarop in de vorige eeuw ver dienstelijke dilettanten gaarne hun soms niet onverdienstelijke lusten botvierden. Opvallend is ook nog, dat alle stukken be hoorlijk in de lijst gezet zijn; onze verza melaar heeft altijd wel wat opgescharreld: met een lijst bij een schilderij gaat het als met een deksel op een theepotje mien moet net zoo lang zoeken tot het past!" Boete voor onjuiste o-pgaven voor de persoonsbewijzen. Ieder gerechtigde voor een persoonsbewijs is gehouden op verlangen van de met de zorg voor de uitreiking van persoonsbewij zen belaste autoriteiten of ambtenaren naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor het vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Nederlander, Nederlandsch onder daan of vreemdeling. Deze bepaling is als volgt aangevuld: „Is de gerechtigde een hem bij of inge volge liet eerste lid van artikel 6 opgelegde verplichting niet. niet behoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burgemeester, onderscheidenlijk hoofd der rijksinspectie, het recht van verhoogen tot twee gulden". ALGEMEEN GEMACHTIGDE BE NOEMD. Het verordeningenblad brengt een besluit van den secretarisgeneraal van de depar tementen van landbouw en visscherij, van handel, nijverheid en scheepvaart en van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming tot instelling van de betrekking van gemachtigde voor het boschwezen, de hout voorziening en de jacht. Regelen betreffende het boschwezen, de houtvoorziening of de jacht, zoomede regelen betreffende de natuurbescherming, voor zoo ver daarbij belangen van het 'boschwezen de houtvoorziening of de jacht zijn betrok ken, worden door betreffende secretarissen- generaal niet vastgesteld dan na overleg met den gemachtigde. Dit besluit treedt in werking op den dag- zijner afkondinging. Dieven in de dakgoot Romantische inbrekers gearres teerd. Dinsdag J.l. werd des avonds ingebroken in een perceel in de Daen.delsst.raat te Den Haag, waar een zekere T. de G. op kamers woont. Een bedrag van f 210— benevens eenige gouden sieraden ter waarde van f 200.werden ontvreemd. De G. deed aangifte bij de politie. Er kwam vast te staan, dat- de dieven niet via de straatdeur het perceel konden zijn binnengegaan. Dan lag voor de hand, dat. zij van het dak moesten zijn gekomen en het onderzoek werd in deze richting voortgezet. Dit had tot gevolg, dat de poli tiemannen het oog lieten vallen op den 23-jarigen V. en den 29-jarigen van V., die nog denzelfden nacht van hun bed werden gelicht. Zij legden een volledige bekentenis af. De wijze waarop zij den diefstal hadden gepleegd, is min of meer romantisch. Een dag voor de inbraak hadden zij een kamer gehuurd naast het perceel, dat zij voor hun praktijken hadden uitgezocht. Zij letten nauwkeurig op wanneer de G. niet thuis was. Dinsdagavond zagen zij hun kans schoon. Tegen zeven uur verliet de G, de woning, V. klom uit het zolderraam in de dakgoot, terwijl van V. in de gehuurde kamer op post bleef staan. V. zette zijn tocht voort., klom door het dakraam, dat toegang gaf tot de kamer van de G. en was even later waar hij zijn moest. Hij had echter met tegenslag te kampen. De zolderruit sloeg door den wind aan stukken, waarop V. zich Jongens storen de telefoon Zes meter kabel weggehakt en het materiaal verkocht. Vrijdagavond ontstond er een storing in de telefonische verbinding van Gorimchem met het Land van Beusden en Altena, wel ke tot Zondagmorgen heeft voortgeduurd, toen het personeel van de P.T.T. de fout had ontdekt en hersteld. In een der uiter waarden buiten de Dalempoort was een ge deelte van de kabel vermoedelijk door den stroom bij hoog water bloot gekomen en twee aldaar zwervende jongens van 16 jaar hebben de kabel ter lengt van 6 M. door gesneden. de. kabel aan stukjes gehakt, het omhulsel verbrand, het lood bij een vuurtje tot een klomp gesmolten en lood en draad verkocht aan een opkooper. De politie, die met het geval in .kennis was gesteld heeft tegen de beide- knapen proces-verbaal opge maakt, De schade bedraagt minstens f 200 a f 300. de buit was verkocht voor f 1.45. Ook den opkooper wacht een proces-verbaal. Britsche bommen op ons land Vrouw gedood In Noordholland- sche stad. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Britsche' toestellen over ons land Eenige bommen werden neergewor pen. Er werd weinig schade aangericht. Een tiental huizen kreeg glasschade. Slechts een enkel geval was ernstiger: in een stad in Noord-Holland werd n.1. een arbeiders- huis door een brandbom getroffen, waar door helaas een vrouw gedood werd. De brand werd snel geblusoht. Dat de Brabantsche muts nog in eere is, bewees het gezelschap, dat dezer dagen te Eerde onder de gemeente Veghel het gouden echtpaar A. van Heeswijk-Raaymakers niet zijn jubileum kwam gelukwenscheo (Het Zuiden)

Schager Courant | 1941 | | pagina 4