jeugdherbergen onder Japan op alles voorbereid DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 9.36 uur Huil over de taak van Amerika de overgave n Oost-Afrika Verduisteren Parijs weer onder Bransch bestuur Het geval HESS «Amerika zal een weg vinden" Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DINSDAG 20 MEI 1941. 85e Jaargang. No. 11499. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Sohagen STEEDS MEER OORLOGSTOEBE REIDSELEN IN DEN STILLEN OCEAAN. Aanzienlijke Amerikaansche vloot samengetrokken in de haven van Cavite. (V.P.B.) De toestand in het Zuiden van jen Stillen Oceaan wordt hoe langer hoe neer gespannen. Het blad de Yomioeri Sjim- boen doet uitkomen, dat in Singapore en Manilla 'buitengewone maatregelen worden getroffen. Ui,t Nieuw-Zeelamd, Australië en 1 Indië worden voortdurend versche troepen- lc contingenten aangeveord. In de haven van Cavite moet het vlaggeschip Houston van ie Amerikaansche Aziatische vloot liggen, n alsmede de kruisers Marblehead, Trenton' M Continacion, het vliegtuigmoederschip langer, een aantal torpedojagers en onee reer 18 duikibóoten. Onder de vliegtuigen aoeten zich de nieuwste typen bombarde- oentsviiegtuigen bevinden. Ook aan de uchtafweer wordt druk gewerkt.. In Hongkong treft men maatregelen om evensmiddelen in te slaan voor een lang- lurige periode, terwijl de regeering een rantsoeneering voorbereidt. In het begin ran deze maand zijn verscheidene Britsche luik'booten aangekomen en het mijnenveld oor de haven moet zijn uitgebreid. Nu in z üngapore den laatsten tijd'ongeveer 40.000 nan Australische troepen zijn aangekomen, lie naar het Noordelijke verdedigingsfront lijn getransporteerd, schat men de totale n iterkte van de troepen die zich hier bevin den op ongeveer 100.000 man. De vloot is vertegenwoordigd door onge il eer 6 kruisers, een aantal torpedojagers n n een vliegtuigmoederschip. ii Ook Nederlandsch Indië is aanmerkelijk i ersterkt en de vlootbasis Soerabaja is uit- t ebreid. In dit gebied beschikt men over kruisers. 12 torpedojagers, 118 duikbooten n ongeveer 100 kleinere vaartuigen. Ver- Verder wordt gemeld, dat in de andere avens marine vliegtuigen worden gecoricen- reerd van verschillende Amerikaansche ty pten. Het bericht, besluit met te cousfateeren. 1 at. door de samenwerking van Engeland n de Vereenigde Staten met Tsjoengking en aantal Japansche strijdkrachten in iihina wordt, vastgehouden: en tegelijkertijd I ordt de verzorgingslijn met Engeland vei- e g gesteld. Japan is echter op alle gebeur- ikheden voorbereid. Laatste boodschap van den her- toa van Aosta. Het laatste bericht, dat de hertog van osta uit Amba Aladsji heeft gezonden, 1 lidt: „Duce, doordat de talrijke gewonden r. iet meer behoorlijk verpleegd konden wor- i en en de toestand voortdurend ernstiger erd, zoodat nog slechts korten tijd en ten DE HERTOG VAN AOSTA. (Foto Weltbild). Dste van zeer zware verliezen tegenstand on worden geboden, heb ik mij genoöd- lakt gezien, den vijand de voorwaarden >or een eervolle overgave te vragen. Mijn srzoek is ingewilligd. In dit droeve uur ord ik gesterkt door de overtuiging, dat. alles gedaan heb wat maar ecnigszins logelijk was. Ik leg het bevel neer,, ter wijl ik u, Duce, dank zeg. die mij gedurén- i een jaar van zwaren strijd steeds den eun van uw goedkeuring en uw vertrou- en hebt gegeven. De oorlog is niet geëin- gd. Wij zullen weldra teiugkeercn in dit nd, dat. opnieuw, voor de grootheid van is vaderland, in Italiaansch bloed ge- renkt is." De Duce heeft geantwoord: .,.Ta, Hoogheid, en uw soldaten hebt heldhaftig gestre- en en meer tegenstand geboden dan van tenschen verwacht kon worden. Het Ita- aansche volk heeft u gevolgd, het hewon- ert u en deelt uw vertrouwen in de toe- lomst." De omgekeerde wereld. Een locomotief... op transport. Het.gevaarte wordt naar het werk gebracht, waar zijn trekkracht onmisbaar is. (Pax-Holland). De gemachtigde van het jeugd herbergwezen over de toekomst plannen „WIE GEEFT AAN DE JEUGD, GEEFT AAN DE TOEKOMST". Meti ngang van 21 Maart j.1. werd bij besluit nr. 1 van den commissa ris voor niet-commercieele vereeni- gingen en stichtingen, de heer G. A. van Dieren, tot gemachtigde voor het jeugdherbergwezen benoemd. Hij heeft de opdracht, het jeugdher- bergwerk, in den meest algemeenen zin te ordenen, en waar noodig te heroriënteeren. Hieruit blijkt on middellijk, dat de bevoegde over heidsinstanties een groote belangstel ling hebben voor 't jeugdherbergwe zen, hetgeen aanleiding voor ons mag zijn. aldus lezen wij in het orgaan van de Nederlandsche Jeugdcentrale, de toekomst vol vertrouwen tegemoet te zien. Het mooie en vaak voorbeel dige weids, dat in de afgeloopen twaalf jaren is opgebouwd met zeer beperkte middelen, zal ongetwijfeld met geestdrift worden voortgezet. Met groote energie zal voortgebouwd worden op hetgeen verricht is. Het net van jeugdherbergen zal belang rijk worden uitgebreid, nieuwe zullen verrijzen, waar de oude niet meer aan de eischen des tijds voldoen. Het jeugdherbergwezen heeft een sociale en cultureele taak van niet hoog genoeg te noemen waarde." Bovenstaande regels waren voor c«is aan leiding tot een vraaggesprek met den heer van Dieren, gemachtigde voor het jeugdher- bergwezen. „Kunt u ons vertellen, wat het doel is van jeugdherbergen?" Het doel. „Het doel, dat de stichters van de ieugd- herbergbeweging voor ogen stond", ant woordde de heer Van Dieren, „was het ver schaffen van een veilige en goedkoope ge legenheid om te overnachten voor de jeugd. Een net van jeugdherbergen stelt dén jonge ren in staat op hun vrije, dagen er op uit te trekken, het geroezemoes der groote steden te ontvluchten en gezondheid- en bezinning te zoeken in dé natuur. De jeugdherbergen maken het voor onze jeugd mogelijk, door de mooiste streken van ons land te trekken en zoo door eigen aanschouwing land en volk te leeren kennen en liefhebben. Het trekkerslcven is buitengewoon opvoedend, de trekker leeft matig, en eenvoudig, zijn heele hebben en houden draagt hij mede in zijn rugzak of in een paar fietstasschen. hij wordt gehard door weer en wind. hij moet de felle zon en een fiksche regenbui kunnen verdragon. Het spreekt vanzelf, d&t de jeugd herbergen een eigen stijl hebben, die zich volkomen aanpast bij het trekkersleven, in de jeugdherbergen wordt niet gerookt, er wordt geen alcohol gebruikt en de trekkers zijn verplicht zelf de herberg schoon en net jes te houden. Des avonds weerklinken de oude volksliederen bij het spel van guitaar en luit en worden de ervaringen van den van den dag uitgewisseld. De herbergouders doen hun vest de nieu welingen onder hun gasten op te voeden tot werkelijke trekkers door hen te wijzen op de schoonheden en de bijzonderheden van he omringende landschap, door hun goede aanwijzingen te geven voor hun ver dere tochten en door hen te betrekken in den vroolijken kring rondom de schouw. En dan is er nog iets, waarop ik moet wijzen, aldus de heer van iDërèn, zooals in de jeugdherber gen meer gelet wordt op hetgeen ons samenbindt, dan op hetgeen ons scheidt, zoo zal na den oorlog de verbroedering tusschen de ver schillende volkeren van. Europa me den jeugdherbergen tot stand ko men. Meer dan ooit tevoren zullen de grenzen voor de jeugd openstaan en naar mijn vaste overtuiging zal juist van de jeugd een sterken drang naar de Europeesche een wording uitgaan. In de jeugdher bergen zullen in Europa de kunst matige tegenstellingen en vooroor- deelen wegsmelten kis sneeuw voor den zon. Vanzelfsprekend zal de N.J.H.C. tegen dien tijd alles doen om het internationale verkeer te bevorderen, wij zullen er daar bij echter stéeds den nadruk op leggen, dat slechts zij waarde hebben voor de Euro peesche gemeenschap, die zich terdege be wust zijn van den eigen-aard van hun volk. Het ontstaan der jeugdherber gen. „Kunt U ons iets vertellen over het ont staan der jeugdherbergen" vroegen wij. „De eerste jeugdherbergen werden in ons land opgericht in 1928 door jongeren uit de toenmalige jeugdbeweging, die zeer sterk op Duitschland gericht was. In Duitschland toch was het jeugdherbergwezen reeds tot een factor van beteekenis gegroeid onder leiding van den onderwijzer Richard Schirr- mann, die in 1910 het initiatief genomen had tot het oprichten van de eerste jeugd herberg;. In het voorjaar van 1929 werd de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale op gericht, die voortaan leiding zou geven aan het jeugdherbergwezen in ons land. „Ziet u de mogelijkheid, het aantal jeugd herbergen nog te vergrooten." „Stellig", verzekerde ons de heer Van Dieren vol overtuiging, „zoodra de oorlog beëindigd is, hopen wij met de uitvoering van onze bouwplannen te kunnen aanvan gen. Overigens kan ik u nu nog zeggen, dat wij moeite doen, verschillende hulpjeugdher bergen weer voor het trekkersverkeer vrij te krijgen." Het ledental. „Hebben de verschillende gebeurtenissen nog invloed gehad op het ledental van de N.J.H.C.? aldus luidde onze volgende vraag „Inderdaad, in 1939 hadden wij bijna 40 duizend ingeschrevenen, in het vorige jaar liep dit aantal edhter sterk terug. Vele leden werden onder de wapenen geroepen of za gen door andere moeilijkheden van hun trektochten af. De stroom van nieuwe aan meldingen wordt thans met den dag groo- ter." „In hoeverre kunnen zij, die zelf den trek kersleeftijd reeds gepasseerd zijn, het jeugd- herbergwerk steunen?" De jeugdherbergen worden onderhouden en beheerd door plaatselijke stichtingen en de besturen van deze stichtingen kunnen veelal zeer góed vrijwillige medewerkers ge bruiken. Bovendien zijn er nog tal van stre ken in ons land, waar dringend behoefte is aan een jeugdherberg, zoadat hier dus nog een prachtig terrein braak ligt voor het initiatief van vele vrienden van de jeugd. Verder verwacht ik, aldus de heer van Die ren, .dat alle natuurvrienden hun medewer king zullen verleenen aan ons maandblad „De Trekker". De collecte. En dan is er nog een zeer belangrijk punt. Nu U gevraagd hebt, in welk opzicht de ouderen het jeugdherbergwerk kunnen steunen, wil ik nog wijzen op de straatcol lecte op 23 én 24 Mei in den lande ten bate van de jeugdherbergen. Ik hoop, aldus eindigde- de heer van Die ren het gesprëk, dat allen diep in de beurs zullen tasten, want wie geeft voor dé jeugd, geeft voor de toekomst van ons volk". Trap taxi's verboden Officieele mededeeling. Onder verwijzing naar de verordening no. 20 van 1941 wordt het bedrijf van rij wieltaxi's voor personenvervoer met onmid dellijke inwerkingtreding verboden. Handelingen, in strijd hiermede worden gestraft met de in artikel 1 der verordening no. 20 1941 genoemde straffen. Naar aanleiding van het heden ingegane verbod van rij wiel taxi's wordt ons van be voegde zijde gemeld, dat hiermee een ver schijnsel van de straat verwijderd wordt, dat met het gezonde en natuurlijke morali teitsgevoel van den' Noord-Europeeschen inerisch niet overeen te brengen is. Het raa/t in het gegeven geval om dienstbetoon van vernederenden en onwaardigen aard. Zegt men wellicht, dat het hierbij om werklooze jónge menschen gaat, die op deze wijze hun levensonderhoud verdiener., dan kan daarop geantwoord worden, da: iedere werkwillige hier of eventueel in Duitschland werk genoeg krijgen kam. da* van meer waardigen aard is. Het is en blijft onwaardig, als de een den ander als een koelie door de straten moet vervoeren Voor bagagevervoer blijft de rijwieltaxi natuurlijk veroorloofd-: slechts voor perso nenvervoer is ze verboden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.36 uur Frans ch-Dwitsche onderhande lingen zouden tot verschillende ■resultaten hebben geleid. Tegenspraak van geruchten. In aansluiting met ons bericht van giste ren vernemen wij dat zeer waarschijnlijk heden een mededeeling over de Fransch- Duitsche betrekkingen zal verschijnen. Het vermoeden, door een deel der internationale pers uitgesproken, dat Parijs, tot de niet-bezette zóne zou gaan behooren, werd van Düitsche zijde niet bevestigd. Ook is er niets van bekend, dat de niéuwe overeen komsten de wapenstilstandsvoor waarden zouden doen vervallen. De Ganlle tergt regeeringsgetrouwe Franschên Aanhangers van Pétain moeten Tahiti verlaten. De autoriteiten van de Gaulle, die enkele maanden geleden bezit hebben genomen van Tahiti, hebben tegenover de bevolking, die loyaal staat tegenover de regeèring van maarschalk Pétain, de schérpste maatregelen genomen. Talrijke bevelen tot. uitwijzing zijn uitgevaardigd. Onder de uitgewezenen bevin den zich twee leden van de magistratuur en zeven doktoren. Den achterblij venden regee- ringsget rouwen Franschên wordt iedere mo gelijkheid om in hun levensonderhoud te voorzien ontnomen'. De plaatsvervangende minister-president admiraal Darlan heeft te zamen met déh minister Van koloniën, Pla- ton, maatregelen genomen om de uitgeweken Franschên naar Frankrijk terug té brengen. Aimone di Savoia-Aosta, hertog van Spoleto, die uitgeroepen is als koning van Kroatië. (Pax-Holland). Irene, prinses van Griekenland en Denemar- marken, koningin van Kroatië. (Pax-Holland). Geruchten over arrestaties tegen gesproken. De door de buitenlandsche bladen versprei de beweringen, volgens welke in Duitsch land politieke arrestaties op groote schaal zouden plaats vinden in verband met de kwestie Rudolf Hess, werden heden van be voegde Duitsche zijde categorisch tegenge sproken. Amerikaansche plezierboot vergaan Hevige ontploffing maakte een einde aan den pleziertocht. Uit Little-rivier in Zuid Carolina wordt gemeld, dat op de plezierboot "„Nightingale" een zware ontploffing is ontstaan. Het vaar tuig, dat ettelijke mijlen van de kust ver wijderd was, werd door het geweld der ont ploffing volkomen in stukken gereten. Men moet verwachten, dat het grootste deel der 37 passagiers is omgekomen. Reeds werden zeven lijken gevonden. De kustwacht werd terstond gealarmeerd. Over de oorzaak van het ongeluk Is tot dusver niets naders he kend gemaakt. SPANJE EN DE H. STOEL. Ten aanzien van de besprekingen, die ge voerd zijn tusschen den minister van bui tenlandsche zaken, Serrano Suner, en den Pauselijken Nuntius melden de avondbla den, dat dé chef van het diplomatieke ka binet heeft medegedeeld, dat de tusschen de II. Stoel en de Spaansche regeering hangen de problemen een tevredenstellende oplos sing hebben gevonden. VERDEDIGINGSPLAN DER VER. STATEN WÓRDT VERDER UIT GEWERKT. Ter gelegenheid van de buitenlandsche handelsweek, heeft de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, giste ren een per radio verspreide rede gehouden waarin hij o.a. beweerde, dat de asmogend- heden ernaar streven de controle over de zeeën te verkrijgen, teneinde de „wereld te beheerschen". Huil gaf zijn bekende stand- CORDEL HULU punt weer, dat de eigen veiligheid van de Vereenigde Staten vereischt, aan Engeland voldoende oorlogsmateriaal voor een succes- vollen tegenstand te evrleenen. Hij noemde wel geen bepaalde methoden, hoe hij Enge land te hulp wilde komen, doch verklaarde; „Wij zullen wel een weg vinden." Huil beweerde, dat indien het vrije han delsstelsel niet weer werd ingevoerd, er een chronische politieke instabiliteit te wachten zou staan en een herhaling van de economi sche ineenstorting. Dan zal er nooit in den werkelijken zin des woords vrede heersëhen. De Vereenigde Staten, zoo besloot Huil, heb ben zich tot taak gesteld, diegenen te bewa penen en te leveren, wier succesvolle tegen stand van vitale beteekenis is voor de eigen veiligheid der Vereenigde Staten. Hij herhaal de, dat de Vereenigde Staten niet zullen toe laten, in deze zaak gedwarsboomd te worden. De verhouding tot Frankrijk. In zijn radiorede heeft Cordell Huil on der meer nog verklaard, dat de critiek van Roosevelt op de Fransche regcering gerecht vaardigd is, want de samenwerking van de Vichy-regeering met Duitschland beteekent een gevaar voor het westelijk halfrond, 't Is wenschelijk. zoo zeide Huil, dat het.-verde digingsplan van de Vereenigde Staten verder wordt uitgewerkt. Bovendien zeide Huil, dat het gunstig voor Amerika is Martinique en andere Fransche bezittingen op het westelijk halfrond te bezetten. Senator Reynolds verklaarde, dat. men te gen de Fransche bezittingen, welke, buiten het westelijk halfrond liggen, voorzichtig moet optreden. Een bezetting van Dakar zal waarschijnlijk de Ver. Staten in den oorlog storten. Reynolds zeide verder, dat men de Fransche bezittingen op het westelijk half rond zou kunnen overnemen als schadeloos stelling voor de oorlogsschuld van Frankrijk,

Schager Courant | 1941 | | pagina 1