DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER P. Trapman "j~ Britsche consuls moeten Levant- staten verlaten Verduisteren 9.37 uur Vleesch op bon 16 IJsland los van Denemarken Roosevclt voor groote beslissingen Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. WOENSDAG 21 MEI 1941. 85e Jaargang. No. 11500. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Leven beteekent zooveel als strijden. SENECA De zin dezer vijf woorden is ten volle begrepen door den man, die heden heenging. Heel zijn bestaan was strijd, onafgebroken,- scherp soms, maar altijd strijd. Geen behaaglijk leven zonder stor men was voor hem weggelegd, werd ook niet begeerd. Eerder zocht zijn strijdbare, critische natuur de storm- hoeken op, waar hij zich door lot en mensch soms duchtig aangegrepen, eerst recht in zijn element voelde. Toen hij op 1 April 1897 de Scha- ger Courant van wijlen zijn zwager, den heer Jan Winkel overnam, en zich, blijkens zijn woorden van intro ductie, als 25-jarige de taak stelde, het toen slechts tweemaal per week verschijnende blad, te vergrooten en te verbeteren, stond hij voor een schier onmogelijke taak. Het kleine plaatsje Schagen im mers was al een zeer slechte basis voor een Krant van eenige beteeke- nis; dit bleek voor zijn ontembaren geest, gehuisvest in een krachtig li chaam, echter geen beletsel. Niet alleen wierp hij zich met groo- te energie op de vergröoting van de invloedsfeer van zijn geesteskind, op welks inhoud hij zijn persoonlijk stempel van zeer vooruitstrevend, man zette, maar daarnaast plaatste hij zijn stoere schouders onder de versterking van de economische en cultureele positie van de gemeente Schagen zelf. Rusteloos, schier dag en nacht ar beidend, door zijn zeer gepronon ceerde meeningsuitingen, soms veel tegenstand opwekkend, wist hij èn voor zijn zaak èn ook voor zijn ge meente een eigen plaats in Hollands Noorderkwartier te verzekeren. En thans, op het oogenblik dat zijn blad,, „de krant van Trapman", eën abonnementental heeft als nooit te voren en zijn lezers bij duizen den en duizenden telt, vanaf Den Helder tot onder de poorten van Alk maar, heeft een ongeneeslijke ziekte helaas het nog sterke lichaam ge sloopt en daarmede de eëmvige rust gegeven aan een strijdbaren, steeds strevenden, maar ook tot dienen en helpen bereiden geest, die een leegte achterlaat in de streek, plaats en zaak, waar hij streed en werkte. Hij ruste in vrede. NECROLOGIE. Pieter Trapman. Geboren 17 Januari 1872 te Monnikendam. In 1897 zijn zwager Jan. Winkel opgevolgd als eigenaar der Scliager Courant, Eenige iaren later geassocieerd met den heer K. Kerkmeer en zaken voortgezet onder den firmanaam Trapman en Co. In 1920 zaak omgezet in N V. en benoemd tot directeur. In 1935 als zoodanig afgetreden en sinds dien als commissaris in functie, Jarenlang lid van den gemeenteraad, wet houder van Schagen. lid van Provinciale Staten en aanvoerder der V.D.-lijst in Hol lands Noorderkwartier. Meer dan 30 jaar Penningmeester der Schagcr Paaschveetentoonstelling en groot ijveraar voor de West-Frieschc Kanaal plannen. De toestand in Syrië Consul-genera al te Beiroet te ruggeroepen. Uit Beiroet verluidt, dat' twee Britsche bommenwerpers van het type Hurricane Dinsdagochtend het vliegveld Mizze bij Da- mascus met booromen hebben bestookt. Van bevoegde zijde in Vichy wordt ip dit verband verklaard, dat de Fransche regeering op grond van de beschieting van Syrische vliegvelden door Engelsche vliegers besloten heeft een eind te maken aan het optreden van alle Engelsche consuls in de Levantsta- ten Dit besluit is op 19 Mei ter kennis ge bracht van de in den Levant en in Syrië functioneerende Britsche consuls. Zij moeten deze week hun bureaux sluiten en met he^ consulaire personeel het land verlaten. In Turksche politieke kringen wordt van zelfsprekend de aankondiging van Eden over een aanstaande militaire actie tegen Syrië met de grootste belangstelling be schouwd. Uit het standpunt, dat door de bladen wordt ingenomen, blijkt, dat men in Ankara ermede rekent, dat zoowel Frank rijk als ook de spilmogendheden tegenmaat regelen zullen nemen voor het geval van een Engelschen aanval op Syrië. Naar uit' Beiroet wordt gemeld, heeft de leider der Dróesen de Fransohe autoritei ten ervan in kennis gesteld, dat de Droesen van Libanon bereid zijn iederen Engelschen aanval op Sirië en Libanon af te slaan. Naar uit Beiroet wordt gemeld, verdeelt de nationaal-Arabische verdedigingsbond anti-Engelsche vlugschriften, waarin de be volking wordt uitgenoodigd om eensgezind waakzaam te zijn, teneinde de „kwaadwib lige manoeuvres der Engelschen" te door kruisen. Britsche consul-generaal terugge roepen. Volgens Reuter is de Britsche consulgene- raal te Beiroet, Harvard, teruggeroepen. Vanavond gaat de verduistering in om eo duurt tot morgenochtend 5.35 uur De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat onderstaande bonnen van de vleeschkaart recht geven op de daarbij ver melde rantsoenen vleesch eri vleeschwaren. Bon „16 vleesch" van de vleeschkaart: Per twee bonnen 100 gram vleesoh, been inbegrepen of een rantsoen vleeschwaren. Bon „16 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: Per twee bonnen een rantsoen vleesöh- jvaren. Verbruiksperiode: 23 Mei tot en met 30 Mei a.s. Kooptijd: 23 Mei tot en met 4 Juni a.s. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens rund-. kalfs, paarden en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood, 150 gram" voor bloedworst of 100 gram verduurzaamd® - kip, eend, gans of kalkoen, been inbegre pen. De onafhankelijkheid uitgeroepen. Verdrag met Denemarken zal wor den opgezegd. Stockholms Tidningen meldt, ddt de IJs- landsche zaakgelastigde te Stockholm ver klaard heeft, datde nieuwe toestand ge noopt heeft tot het besluit van het IJsland- sche Valtting IJsland tot 'n onafhankelijken staat te verklaren en de Unie met Denemar ken op te heffen. De IJslandsche zaakgelastigde in Kopen hagen heeft gisteren op instructie van zijn regcering de Deensche regeering medege deeld, dat het IJslandsche Valthing op 17 Mei met algemeene stemmen het volgende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft het recht verkregen tot definitieve opheffing van den bond met De nemarken, aangezien Denemarken niet staat was zijn uit de bondsovereenkomst tusschen IJsland en Denemarken van 1918 de tegen over IJsland aanvaarde verplichtingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bondsovereenkomst te vernieuwen, al acht bet het op grond van de heerschende om standigheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staatsorde in te stellen, hetgeen echter niet langer dan tot het einde van den oorlog ach terwege mag blijven. 2. Het Valthing maakt als zijn doel be kend IJsland te maken tot een republiek, zoodra de bond met Denemarken ook formeel is opgeheven. Uit Deensche politieke kringen verluidt, dat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de bepalingen met het Unieverdrag van 1918. want volgens paragraaf 18 daarvan hèeft het IJslandsche Valthing slechts het recht te besluiten tot het openen van on derhandelingen over herziening van dit verdrag. De IJslandsche gezant te Kopenhagen, Svein Bjoernsson, die genoemd wordt als candidaat. voor den post van IJslandse!) staatshoofd, bevindt zich op het oogenblik niet in Denemarken, Leeftijdsgrens jeugdkaarten verhoogd Naar wij vernemen is het de directie van de Nederlandsche Spoorwegen mogelijk ge bleken, de leeftijdsgrens voor jeugdkaarten de vroegere z.g. jongeliedenkaarten met één jaar te verhoogen. Deze kaarten zijn thans n.1. verkrijgbaar voor personen, jonger dan 20 jaar iri plaats van jonger dan 19 jaar. Bovendien kan de geldigheid nu op eiken willekeurigen dag 'ngaan, dus niet meer zoo- als vroeger slechts op den eersten of den zes tienden der maand. Amerikaanscbe ambassadeur blijft in Vicby Toestand echter nog onoverzich telijk. De Amerikaansche ambassadeur Leahv heeft Zondag tegenover journalisten de of- ficieelë verklaring afeelegd. dat het bericht over zijn terugroeping tendentieus was en dat hij noch zijn post zou verlaten, noch zijn missie als beëindigd beschouwt. In politieke kringen te Vichv maakt men hieruit de gevolgtrekking, dat de verkla ring van Leahv tot een zekere kalmeering bij het beschouwen van de FranschAme rikaansche bterekkineen heeft geleid. Men is echter van meoning. dat met het ooe op de nieuwe politieke positie de reeeering van Washington besloten heeft, af te zien van alle verdere zendingen levensmiddelen naar Frankrijk. In dezelfde kringpn gelooft men. dat. wanneer dit juist zou blijken te zijn. dit bericht onder de Fransche open baré m'eening een zekere ongerustheid zou verwekken. Afkondiging van den nationalen crisistoestand verwacht AANVAL OP DAKAR? In Congreskringen te Washington verluidt, dat president Roosevelt de afkondiging van den nationalen crisistoestand voorbereidt, waardoor zijn volmachten vooral op militair gebied aanzienlijk zouden worden uitgebreid. Ondanks de tegenspraak van het Witte Huis, dat Roosevelt geen bijzondere boodschap over biiitenlandsche politieke vraagstukken aan het Congres overweegt, blijft het gerucht de ronde doen, aldus meldt de „New York Daily News" uit Washington, dat de presi dent de verscherping van de positie der Vereenigde Staten z.g.n. als gevolg van de FranschDuitsche toenadering, tot voor wendsel zal nemen om een onverwijlde ver- sterking der militaire samenwerking met Engeland tot stand te brengen. In Washington verwacht men dat de Fran- 1 sche bezittingen op het westelijk halfrond door Amerika zullen worden overgenomen, 1 en dat de Vereenigde Staten aan een even- V tueele poging zullen deelnemen, Dakar: te bezetten. Het is mogelijk, meldt de correspon dent verder, dat Londen wegens gebrek aan oorlogsschepen voor deze onderneming de Vereenigde Staten zal verzoeken, Engeland met zijn vloot bij de uitvoering van de krijgs verrichtingen te helpen. In breede kringen van Washington is men ervan overtuigd, dat Roosevelt aan den vooravond van groote be slissingen staat. De vertegenwoordiger van De Gaulle, Souslrelles die op het oogenblik een reis door de Latijnsch-Amerikaansche landen maakt, heeft te San Juan (Porto Rio) ver nomen, dat de aanhangers van De Gaulle een bezetting der Amerikaansche koloniën van Frankrijk door de Vereenigde Staten, begunstigen. Onder de Fransche bezittingen die hier voor in aanmerking komen, wordt, volgena U. P speciaal Fransch Guyana genoemd. Huil verklaarde dat hij .geen besprekin gen over een gemeenschappelijke actie te gen de Fransche koloniën met andere repu blikeinen heeft, gevoerd. Het vraagstuk der levensmiddelen voorziening van Franscli Martinique wordt op het oogenblik overwo gen Deze laatste opmerking van Huil doet in politieke kringen vermoeden dat de re geering door een wijziging van de levens middelenvoorziening van Martinique de be volking van het eiland wil bewegen stelling te nemen tegen de samenwerking van Vi chv met Duitschland. Gelijk hekend. wordt Ma.rtinique sedert de capitulatie van Frankrijk door de Vereenig de Staten, van levensmiddelen voorzien.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1