RADIO De Ëuropeesche suiker wordt 100 jaar 120 jaar geleden stierf Franz Carl Achard, de ontdekker van de beetwortelsuiker. Toen in 1771 op hot groote Westindische eiland San Domingo een vrceselijke opsfand uitbrak, waarbij 130 suikerplantages wer den verwoest, was de suikerhandel in Euro pa geheel in de war. San Domingo was toen de grootste suikerproduceiit ter wereld en nu de suikerplantages waren verwoest, stegen de suikerprijzen in Europa zoo, dat de kleine man geen suiker meer kon lcoo- pen. Franz Carl Achard, leider van. de natuur kundige afdeeling der Akademie van We tenschappen te Berlijn, was reeds vijf jaar bezig, iets in Europa te vinden waaruit men suiker kon maken en waardoor men onaf hankelijk zou worden van de z.g. „Indiaan- sclie" suiker. I-Iij was een leerlingen vriend van den scheikudige Marggraf, die steeds beweerd had. dat alle planten, die zoet smaken, ook suiker kunnen leveren. Marggraf had tevens scheikundig bewezen, dat uit suikerwortelen en bieten.echte suiker kon worden gewonnen. Achard werkte deze denkbeelden verder uit en zag in, dat men slechts de juiste soort bieten en het juiste stelsel van cultuur moest vinden, om goe den suiker te verkrijgen. Hoewel in dien tijd in Europa geen suiker nood heerschte. begon hij op zijn landgoed Kaulsdorf bij Berlijn proeven te nemen met bieten. 11 Januari 1799 bracht hij koning Frederik Wilhelm III zijn eerste monster bietsuiker. Hij moest zijn proeven onder toezicht van een koninklijke commissie nog eens herhalen en zij vielen zoo goed uit, dat hem de middelen tot aankoop van een land igoed in Silezië en tot oprichting van een suikerfabriek werden ter beschikking ge steld. De Engelschcn, die na den opstand van §a.n Domingo de grootste suikerleveranciers waren geworden, zagen het gevaar, dat hen bedreigde,' in en boden Achard eerst 50000 en later 200000 taler aan, wanneer hij wilde verklaren, dat zijn mehode in het groot niet deugde en dat. de bietsuiker de rietsuiker niet kon vervanagen. Achard weigerde, maar had persoonlijk in den ver volge geen geluk. Een raffinaderij te Bres- lau liet zijn suiker hranden en beweerde, dat zij niet deugde. Later brandde zijn fa briek geheel af. Toen Napoleon het kontinentale stelsel afkondigde, kwam er geen suiker meer naar Europa en dé suikerprijzen begonnen weer te stijgen. In Frankrijk begon men toen naar de plannen van Achard met een suiker bietenaanbouw en men verleende hem een gouden medaille. Hij was echter intusschen arm geworden en ook het koninkrijk Prui sen kon hem niet helpen. Eerst in 1810 kon Achard zijn bedrijf in Silezië weer openen, maar spoedig werd hij ziek, zoodat hij zijn plannen niet. meer ten einde kon voeren. Tot zijn dood hield hij aan zijn denkbeeld vast. dat er eens een Ëuropeesche suiker cultuur zou ontstaan. Hij heeft gelijk ge had. Wanneer wij thans zien, dat 50% der geheele suikerproductie ter wereld uit Acliards beetwortelen worden gefabriceerd, moeten wij in hem den grooten voorlooper van de hedendaagsche Ëuropeesche suiker nijverheid eeren. uit DE PERS. Het memorandum van admiraal Fürstner Een weerlegging van een Duit- sche meening. Dc Deutsche Zeitung in den Niedcrlanden heeft Zaterdag een nieuw document bekend gemaakt over de Nederlandsche politiek in de jaren, die aan den tienden Mei 1940 voor afgingen. Het is een memorandum, dat de chef van den staf onzer marine, admiraal J. Th. Fürstner, op 30 October 1937 geschre ven heeft. Via het A.N.P. hebben wij in ons blad van gisteren van het artikel in de D. Z. melding gemaakt. „Het Vaderland" commentarieert de beschouwing in de D. Z. o.a. als volgt: Wat blijkt uit dit document' Volgens de Deutsche Zeitung Is het een bewijs van de onneutrale houding der Nederlandsche re geering, reeds in 1937. Het telegram van dat blad uit Berlijn, waarin het stuk besproken wordt» eindigt als volgt. „Het is volkomen duidelijk, dat dit memo randum niet uitsluitend als een stijloefe ning van een Neder landschep, marine-offi cier betiteld kan worden, want het gaat om een memorandum van den verantwoorde lijken chef van den Nederlandschen marine staf en er kan hierbij met zekerheid worden aangenomen, dat admiraal Fürstner het me morandum niet uit eigen initiatief heeft op gesteld, maar dat daaraan reeds in het jaar 1937 de algemeene koers van de buitenland- sche politiek van de* Nederlandsche regee ring ten grondslag lag." Dat is nog geen directe beschuldiging. Dat het memorandum verband hield met den algemeenen. koers der regeeringspolitiek, spreekt vanzelf. De eerste alinea van het telegram- spreekt echter duidelijk uit, welke koers bedoeld wordt: „dat Nederland prin cipieel besloten had aan de zijde van Enge land te vechten, bewijst een memorandum..." Ook uit de koppen, waaronder het tele gram uit Berlijn met de nieuwe onthulling dóór het Duitsche blad te Amsterdam gepu bliceerd wordt, spreekt duidelijk de beschul diging: Nederland was in 1937 al niét meer neutraal. Naar onze meening, aldus het Vad., blijkt, dit echter niet uit het gepubliceerde stuk. De admiraal bespreekt daarin een techni sche quaestie. Er wordt, nagegaan, wat Ne derland kan en moet doen om de scheep vaart .te verdedigen tegen aanvallen op zee. In een conflict waarin Nederland zelf be trokken zou zijn. Voorzoover het stuk ons door de Deutsche Zeitung wordt, medege deeld, blijft de vraag wat er te doen is in geval Nederland neutraal blijft, onbespro ken. Die quaestie zal wel in andere memo randa behandeld zijn. In ieder geval gaa< Fürstner hier uit van de hypothese, da' Nederland deelneemt aan den oorlog, ge dwóngen geworden is deel te nemen aan den oorlog. Hij acht het waarschijnlijk, dat Ne derland dan aan de zijde van Engeland zal staan. „Het waarschijnlijkste geval", zegt hij. Maar er is nog meer. De admiraal zegt ook: „Gelukkig is de positie onder den inter nationalen toestand, dat in dit opzicht onze oorlogstoebereidselen zich beperken kunnen tot maatregelen, die in hoofdzaak afge stemd zijn op een geval van oorlog, waarin het, Britsche rijk aan onze zijde staat.'' De technicus constateert hier eenvoudig een zeer belangrijke vereenvoudiging van liet hem ter oplossing voorgelegde probleem. In dit opzicht, n.1. wat betreft de verdedi ging van onze koopvaardijschepen op zee, dient bij alleen maai- rekening te houden met het geval, dat Nederland en Engeland aan denzelfden kant staan. In het andere geval immers daaraan kan men toch ook te Berlijn niet twijfelen en ook niet op de redactie van de Deutsche Zeitung zou het probleem van de instandhouding der Neder landsche koopvaardij vaart eenvoudig niet meer bestaan. Er zijn thans weliswaar eenige Duitsche schepen, die als blokkadébrekers over de oceanen varen. Het zijn er slechts enkele en juist omdat daarmede iets zeer bijzon ders gepresteerd wordt, wekt het zoo groote bewondering, zelfs bij de vijanden van Duitschland, in zoover men daar nog ruimte, laat voor ridderlijke gevoelens. Maar in Oc tober. 1937 was de kans op dergelijke stoute stukjes nog veel geringer dan thans. Het staat, in dikke letters boven het be richt iri de Deutsche Zeitung: „Britsche Massnahmen als Vorbild". Vermoedelijk hebben de Duitsche technici der marine ook wel eens wat ontleend aan de Engelsche vlootórganisatie. Wat Nederland betreft kun nen wij ecihter wel zeggen, dat het niet al leen Engelsche voorbeelden volgde. Veel, zeer veel hebben onze marinemannen van liet prachtige Duitsche voorbeeld' geleerd. Zou Engeland daarom het recht gehad heb ben om ons als onneutraal te beschouwen? Zooiets kan zelfs maar een oogenblik, niet worden verondersteld. Het stuk, in den vorm waarin het thans gepubliceerd wordt, lijkt ons dan ook alles behalve bewijskrachtig. Uit onze Omgeving MET DE BUREN OP BEZOEK BIJ DE VOLKSHOOGESCHOOL. Groote taak wacht ons in 't leven: Heel ons zelf aan and'ren geven. Li ederenbundel Volkshöogesoh Gisteravond had de Volkshoogeschool de buren op bezoek. Deze konden nu eens van nabij kennis maken met de vreemde meis jes, die ze nu. al vier weken lang eiken dag door de omgeving zagen zwerven en eens hooren, wat dit werk eigenlijk beteekende. De hoofdleidster, Mej. Hermien van dei- Heide heette het bonte gezelschap welkom in het primitieve gebouwtje, waarin de volkshoogeschool. gevestigd is, en getuigde van haar dankbaarheid" voor de vriendelijk heid en hulpvaardigheid, die men hier had- ondervonden. Spreekster waagde daarna een poging om de nieuwsgierigen een idee te geven van het volkshoogeschoolwerk. We hebben daarover reeds meermalen in ons blad geschreven en kunnen dus kort zijn. Bij het geven van een overzicht over het ontstaan van dit werk, sprak de leidster met groote piëteit, vereering over den geestelij ken vader, bisschop Nic. Severing Grund- wig, den profeet van het Noorden en den leider van den eersten cursus in Denemar ken, Christen Kold. Zij gaf een boeiende, levendige beschrijving van het leven van dezen eenvoudigen schoenmakerszoon, wiens werk zulke rijke vruchten zou dragen. Hier in Noordholland was deze cursus de eerste. Wat dit 5 weken lange samenzijn, samenleven, samenwerken voor de cursisten uit verschillende streken van ons land zal beteckenen, aldus eindigde de enthousiaste leidster, is nog niet te overzien, dat zal later blijken. Na deze met volle aandacht beluisterde rede werd'de thee met een koekje rondge diend, zooals dat gaat bij een burenvisite, en toen kwamen de cursisten los, elk met iets kenmerkends voor eigen streek. De Friezinnen kwamen natuurlijk met „Frysk bloed, tsjoch op! Wol nou ris bruwze en siede!" Na dit „Frysk Folksliet" werden de buren vergast op een lofzang op „Ons (d.w.z. Gro ninger) volk", door een jongedame uit Gro ningen. Van een. Noordhollandsche schoone hoor den we Westfriesch en zoo ging het maar verder. Intusschen draaide het klokje maar door en veel te gauw kwam het oogenblik van scheiden. HOOGWOUD AARTSWOUD EEN JUBILEUM Het is heden Woensdag, 25 jaar geleden dat onze oud plaatsgenoot Ds. M. van Leeu wen zijn intrede deed als predikant te Winschofen. Overgekomen uit Bergum Fr. werkte hij hier van 1911 tot 1916. Zeer ve len onder ons zullen zich den jovialen domi néé nog wel herinneren. Hij kon met ieder omgaan en daarom had hij zich vele vrien den gemaakt die hem met zijn jonge gezin noode zagen vertrekken. Hij was zelfs voor velen een huisvriend. De laatste twee jaar was hij ook secretaris van het steuncomité En nu viert deze man zijn 25 jarig jubi leum als predikant te Winschoten. Wij le zen dat in Licht en Leven, dat voor deze gelegenheid met zijn portret is versierd. Toen van Leeuwen hier kwam was het kerkelijk leven slecht te noemen en ook al doordat van de twéé predikantplaatsen er een vacanat was en de andere predikant steeds ziek was. Door hard werken wist dominéé de vrijzinnige gedachten voortgang te doen vinden, waardoor het kerkbezoek stijgende werd, de catechisatie vooruit ging, V.C.J.R. werd opgericht, een vereeniging van Vrijzinnig Hervormden ontstond, als mede een kerkkoor enz. Allen goede steun pilaren voor elkander door den noesten ar beid van den predikant.. Hij werd destijds te Winschoten bevestigd door zijn vriend en eveneens hier welbeken de Ds. Dijkema te Hoogwoud. Zijn kinderen bekleeden allen een goede plaats in de maatschappij. Pie^ is dominéé te Eelde-Pa- terswojde. Jan is meester in" de rechten te 's Gravcnhage en Bep is wijkverpleegster in Benningbroek. Dat het den jubilaris niet aan belangstelling zal ontbreken bewijzen de vele voorbereidingen die reeds zijn ge troffen. Ook onze gelukwenschen gaan uit naar dit eenvoudig dominéesgezin te Win schoten. WIERINGERMEER geen motorbrandstof. Nog steeds wordt hel stroo uit den Wie- ringermeerpolder per schip vervoerd naai de Oude Zeug. waar het weer. in groote Rijnkasten wordt overgeladen, met verlangen naar uitgezien. Reeds lang hebben, de akkerbouwers 'en grasboeren met verlangen uitgezien naar een verkwikkenden regen. .Gelukkig is nu menigeen voldaan. Had het nog langer droog gebleven, dan had het er voor alle vruchten zeer twijfelachtig uitgezien, vooral voor bieten en vlas. een botsing. Gisteravond had de beer Dijkstra, opzich ter der gemeente, rijdende met een luxe auto. het. ongeluk bij het nemen van een bocht tegen een paal op te botsen. Het was van dien aard. dat de auto deerlijk gehavend werd. Hij zelf bekwam een blessure aan het hoofd. benoemd. Door het bedanken van mej. S. Bronner als onderwijzeres bij de Kleuterschool is mei ingang van heden benoemd als helpster mej. Martje Molenaar. ■WARMENHU1ZEN OPTREDEN VAN MALOITZ. Een avond vol spanning. Zondagavond werd in zaal Slikker een avond gegeven door den bekenden'telephaat Maloitz, vergezeld van zijn imjpressario Her man Diedcrichs (humorist). Voor velen was de heer Maloitz geen on bekende, omdat hij 21 jaar geleden op ge bied van telopatie zijn prestaties in War- menhuizen heeft vertoond. Het programma ving aan met enkele moppen en voordrachten van den heer Die- derichs. Daarna trad voor het voetlicht de heer, Maloitz. De geheime zoowel de alge meen opdrachten werden vlot en op onver beterlijke wijze uitgevoerd. Met het verrichten van de massa-sugestie wist hij velen onder zijn bereik te krijgen. Ook het blind lezen en teekenen deed een ieder stom verbaasd staan. Zeer zeker mag de heer Maloitz een beroemdheid genoemd worden. Het was een mooie gezellige avond en de aanwezigen hebben volop genoten. Uit het Familieleven HOOWOUD BURGERLIJKE STAND. Geboren: Frans, zoon van Jan Wit en van Diena de Beurs; Margaretha Maria, doch ter van Roelof op den Kelder en van Mar garetha, Reers; Johanna Martha, dochter van. Jacobus Dol en van Margaretha Afra Boots; Gerrit., zoon van Jan Fix en van .Jennigje Rotman; Gerrit Karl, zoon van Jana Bakker en van Mara ^nna F-rieda Muller; Comelis, zoon van Jacob Meijer en van Grietje Wijdenes; Rein, zoon van Rein Oostenveld en van Tónna Willemina Heres; Joannes Wilhelmus Antonius, zoon van Cor nelis Sneek en van Alida Appelman; Hen drik. zoon van Franke Schaafsma en van Keeltje de Vries; Nellie, dochter van Pieter Langedijk en van Antje Glas; Anna, doch ter van Petrus Dekker en van Hendrika van den Bongaard. Ondertrouwd: .Leendert Marius van der Steenhoven, ambt. ter secretarie, oud 31 j. en Cornelia Ermina Bood, oud 30 jaar/ zon der beroep, beiden wonende te Hoogwoud. Johannés Petrus Droog, 25 jaar, van be roep schipper, wonende te Oude Niedorp en Elisabeth Maria Schilder, oud 23 jaar, zon der beroep wonende te Hoogwoud; Petrus van Diepen, oud 32 jaar-, van beroep land bouwer en Agatha Afra Feld, oud 28 jaar zonder beroep, beiden wonende te Hoog woud; Klaas Nes, oud 22 jaar veehouder, wonende te Midwoud en Marijtje Schekker- raan. oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Dirk Albertus Grin, oud 29 jaar, landbouwer, wonende te Nieuwe Nie dorp en Cornelia Scbekkerman, oud 24 jaar, zonder böroep, wonende te Hoogwoud; Theo dorus Druijven, oud 29 jaar, landarbeider, wonende te Zijpe en Alida Maria Comman deur, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Simon van der Oord, oud 26 jaar, landbouwer, wonende te Wieringer- meer en Neeltjè Schagen, oud 22 jaar, zon der beroep, wonende te Hoogwoud; Dirk Veer, oud 25 jaar, veehouder, wonende te Schelïinkhöut en Jarinettè .Koorn, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Hoogwoud; Pieter Knol, oud 25 jaar, landbouwer en Cornelia Geertruida Bijvoet, oud 24 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Hoog woud. Getrouwd: L. M. v. d. Steenhoven en C. E. Bood; J. P. Droog en E. M. Schilder; P. v. Diepen en A. A. Fcld; K. Nes en M. Schek- kerman; D. Grin en C. Schekkerman. Overleden: Anna van Westen, oud 72 jr.; Corstiaan den Hartog, oud 60 jaar; Jansje van Meurs, oud 59 jaar, echtgen. van G. W. de Boer; Hermannus Venema, oud 71 jaar, weduwnaar van Elisabeth Kruize. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Jacob Poland, land arbeider en gezin, van Winkel irn Zuidein- PROGRAMMA DONDERDAG 22 MEI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 8.00 Dagopening (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis- rouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 EnsenUjlé' Rentmeester en gramofoon muziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Ensemble Erica Helen. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Kamermuziek. 4.00 Jac. Stoffer's sextet. 4.30 „De Italiaansche Opera in Nederland", causerie met gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Causerie „Rondom Hemelvaartsdag". 6.30 De Gooilanders. 7..00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Engelsche berichten, sluitin; Hilversum II. 301,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting), j 115 Vocaal kwartet met orgelbegeleiding en gramofoonmuziek. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amusementsorkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Bach-cantate (opn.). 2.30 Orkest Eloward. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Causerie „De beteekenis van de Hemel vaart" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 U hebt 't gehad óp de lagere school. 6.15 Ensemole Bart Ekkers. 6.45 Sport van den dag. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en bui tenland. 7.15 Munodi-ensemble. 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij". 7,45 Munodi-ensemble. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Concertgebouworkest en solist. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. VRIJDAG 23 MEI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuizek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Bart Ekkers. II.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Viool, cello en piano. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orkest Eloward en piano-intermezzi. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Orgelconcert. 3 00 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste. 3.30 Musiquette. 4.C0 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 4 20 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Amusementsorkset, soliste en piano-inter mezzi, 6.15 „Wat is natuurgeneeswijze?" 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 8.30 De Melodisten, solist en het dameskoor „Aethercharme". 9.10 Causerie „Nederland voedt zichzelf. Pro ductieslag 1941," 9.25 Avo.idwijding. (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 9.30 Berichtten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Engelsche berichten, sluiting. Hilversum II. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.56 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.35 Gram lonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 C nnf" ■'.iel-. 12.00 Berichten. 12.15 ^---''-rs. 12/5 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Erica leien. 1.40 Gramofo- ïuziek. 2.<™ \rnb c"cv"1 Orke- .ree^iing en soliste 3.00 Celesta-ensemble. 3.30 Voor de vrouw 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 /oor de gd. 5 Gramofoonmuziek. 5.15 N"Nieuws-, economische- en beursbe- ricb en. 5.."a rimroepc est. 6.00 Causerie „I: -wer het werk in de Wees- 'richting te Ncrhosch". (Voorbereid door de Christelijke Radio Sticht' ig), 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Orgelconcert en zang. 7.30 Lezing „Kapitalisme en Nationaal-Socia- lisme". 7.45 Orgelconcert en zang. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spieger van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. de D 3S; Trijntje Langedijk, zonder beroep van Schelïinkhöut in Lange ie is A. 5; Arend Vriese, tuindersknecht van Hasselt in Gou. we H 6; Eliza Johanna de Vulder, dienst bode van Wieringermeer in Langereis A S; Catharina de Boer. religieuse van Bever, wijk in Gouwe H 2; Jacob Boots, landarbei- der van Beemster in Langereis A 16; Maria Vlaai', dienstbode van Obdam in Zuideindt D 17; Petrus van Beers, landarbeider en gezin van Nieuwe Niedorp in Kerkelaaa C 37; Alida Maria Commandeur, zonder be- roep, van Zijpe in Kerkelaan C 58; Cornelia C. Vlaar, dienstbode van Ursem in Zuid einde D 42; Dieuwertje Tol, dienstbode van Andijk in Gouwe II 43; Grietje Slot, zonder beroep vanSijbekarspcl in Boekehveg I 2( Hendrik Blanken, schipper en gezin van Spanbroek in Kerkelaaa C 34; Johanna M, van Diepen, dienstbode van Obdam in Zuid einde D 46; Alida Potgiesser, huishoudster van Schoorl in Kerkelaan C 47; Corhelij Liefhebber, caféhouder van Hcerhugowaard in Koordeinde D 50. Vertrokken: Petrus Dekker, boerenknecht van Pade B 1 naar Sijbekarspel; Cornclh Jong, boerenknecht van Boekeiweg I 15 p. Spanbroek; Margaretha van Ammers, diens bode van Zuideinde D 42 naar Hoorn; Pis. ter Balkenende, landarbeider en gezin van Zuideinde D 38 naar Anna Paulowna. Hen. xlrik van Klinken, landarbeider en gezin van Langereis A 35 naar Eminen; Anna Wever, dienstbode van Gouwe H 43 naai Spanbroek; Antonie Prijs, zonder beroej van Kerkelaan C 32 naar Amsterdam; Mei; dert Leeuw en echtgenoote, zonder beroep van Gouwe H 6 naar Zwaag;Klaas di Boer, boerenknecht, van Gouwe H 52 naai Apeldoorn; Comelis de Haan, zuivelarbej der van Kerkelaan C 20 naar Rauwer der hem; Pietertje Bart, dienstbode van Langs reis A 16 naar Heerhugowaard; Grietje Da vids, huishoudster van Aartswoud G 37 t Opperdoes; Dieuwertje de Boer, dienstbod van Zuideinde D 28 naar' Alkmaar; Nico laas A. Schilder, veehouder cn gezin vai Zuideinde D 11 naar Ablxrkerk; Dirk Wil tenburg, veehouder en gezin van Aartswou G 9 naar Hoogkarspel; Jacob Heida, bot renknecht van Aartswoud G 9 naar Hooi karspel; Cornelis Klomp, besteller P.T.' van Gouwe H 21 naar Wieringermeer. 486e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 20 Mei 1941 Hooge Prezen f 1000.— 16038 18704 f 400.— 6892 f 200.— 2942 12311 12525 14002 I f 100.— 6060 9552 9558 11456 17708 2124 21475 Prijzen van f 70.— 1087 1114 1176 1181 1650 1694 1729 173 1738 1915 1930 1983 2032 2152 2274 240 2406 2473 2495 2712 2854 3247 3275 3590 3733 3804 4077 4361 4419 4542 4681 4943 4950 523® 5252 5546 5669 568 5783 5919 6009 6126 6139 6339 6426 641 6512 6674 6736 7141 7190 7218 7226 730 7322 7555 7636 7679 7712 7945 -810 8321 8590 8610 8643 8856 8916 8998 932 9399 9477 9556 9595 9662 9673 9731 9754 9914 9916 9973 9990 10329 10487 ll05f 11078 11102 11781 11984 12190 12271 12300 1243 12496 12510 12550 12672 12707 12840 12945 1338 13423 13494 13548 13730 13829 13906 13937 1395 14012 14046 14080 14127 14196 14290 14425 14436 1446 14517 14547 14664 14666 14669 14697 14755 1491 15101 15127 15318 15432 15444 15^10 15585 .1579 15807 16078 16199 16385 16539 16587 16904 .1701 17343 17351 17361 17435 17507 17522 17527 1784 -7913 18150 18352 18487 18566 18591 18672 .1879 19101 19125 19183 19301 19351 19423 19698 '1971 19742 19787 19848 19881 19978 20258 20452 12062 20665 20709 20894 21078 21155 21400 21467' ;2154 21720 21892 Niéten 1011 1104 1137 1140 U95 1199 1219 131 1438 1447 1453 1487 1535 1558 1594 158 1730 1752 1843 1901 1907 1927 1942 19; 2139 2165 2177 2297 2321 2331 2397 241 2469 2522 2536 2547 2550 2651 2655 27 2751 2797 2853. 2927 2928 3003 3008 301 3096 3099 3136 3144 3159 3260 3288 34! 3518 3525 3649 3656 3734 3812 3835 4045 4109 4139 4182 4190 4196 4253 4381 4456 4524 4729 4756 4776 4800 48 4886 4905 4954 4995 5101 5131, 5165 51! 5272 5282 5340 5346 5469 5512 5513 55! 5704 5733 5734 5738 5895 5965 5972 6006 6055 6129 6187 6316 6385 6433 64 6481 6486 6500 6552 6600 6626 6632 66 6667 6676 6714 6716 6721 6739 6744 6782 6800 6863 6899 6970 7069 7074 71 7115 7150 7179 7224 7288 7291 7332 73 7337 73967429 7441 7476 7483 7496 75 7652 7681 7768 7814 7841 7867 7888 78 7919 7943 7965 7977 7985 8111 8253 82 8284 8311 8366 8390 8402 8407 8554 8602 8754 8824 8903 8942 8967 9017 9118 9122 9137 9140 9161 9175 9197 921 9254 9367 9387 9389 9391 9485 9513 95! 9604 9608 9632 9756 9781 9792 9930 99j 9978 9998 10145 10250 10271 10280 10296 .103 10340 10427 10505 10577 10612 10622 10623 107j 10758 10759 10797 10893 10923 10944 10987 110! 11068 11160 11190 11217 11307 11343 11352 -114 11485 11500 11533 11629 11741 11756 11775 11H 11788 11846 11883 11887 11938 11985 12115 1211 12252 12303 12354 12398 12447 12457 12474 -1251 12553 12593 12619 12690 12720 12786 12807 123 12835 12838 12880 12946 12996 13092 13111 131 13250 13298 13338 13347 13407 13429 13437 134 13503 13516 13559 13587 13651 13670 13679 .137j 13885 13990 13992 13998 14018 14063 14188 1411 14215 14233 14276 14292 14332 14343 14359 J44' 14433 14518 14639 14644 14708 34718 14746 14T79 14851 14892 14915 15099 Ï51! 15122 15272 15280 15311 15334 15351 15430 154! 15508 155*7 15519 15541 15608 15701 15710 1571 15769 1578S 15834 15838 15989 16028 16245 1621 J6357 16431 16504 16505 16513 16577 16580 1)66! 16744 16758 16786 16811 16842 1G934 16950 16987 17034 17099 17112 17183 17190 17208 3?721 17306 17375 17383 17461 17511 17558 17665 X'77! 17777 17786 17788 17795 17797 17830 17865 l'?«l 17942 17945 17971 18100 18106 18127 18165 Ifili 18204 18222 18285 18329 18367 18375 184.91 185! 38630 18658 18662 18702 18714 18781 18845 180 18859 18935 18963 19018 19027 19035 19068 1SK)| 19112 19119 19162 19198 19229 19237 19249 19444 19458 19483 19500 19552 19592 19594 1S»6| 19716 19730 19743 19759 19774 19828 19837 1! 19945 19976 19998 20032 20057 20077 20086 21 20102 20148 20158 20248 20312 20451 20486 21 20533 20565 2Ö572 20629 20630 20701 20708 20' 20764 20771 20786 20813 20901 20963 20994 21071 21124 21129 21170 21245 21291 21323 2113 21366 21422 21427 21470 21537 21601 21604 2! 21656 21698 21732 21764 21825 21971 21977 Verl>etering 5« kl&aa*, le lijst: 6493 f 70 6494 f 70.-

Schager Courant | 1941 | | pagina 6