Frankrijk kan zelf zijn weg kiezen •F DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het bedingen van pachtprijzen REDE VAN DARLAN Kindermoord Wijziging vao de neutraliteitswet? Verduisteren 9.41 uur Alles geprijsd Arme kleine Eenheid in de kampeerwereld ScJiiie t# l*o ii 1*11 ii f Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Sjchagen. 1 Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Nadere regelingen vastgesteld. De staatscourant van gisteravond bevat Ihet volgende besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van land bouw en visscherij cn van justitie, houden de nadere regelen betrefende de wijze van verpachting en de lasten van den pachter. Dit besluit is onmiddellijk in werking ge treden. Artikel 1. 1, In een pachtovereenkomst kan als pachtprijs slechts bedongen worden een uitsluitend naar tijdruimte bepaald en niet van den prijs van producten of van andere factoren afhankelijk gesteld bedrag in Ne derlandse!) geld. Met. toestemming van het pachtbureau kan evenwel in bijzondere ge vallen de pachtprijs op andere wijze worden bepaald. Ieder beding, in strijd met 't vo renstaande, is nietig. 2. Is vóór d'e inwerkingtreding van dit be sluit een pachtprijs op andere wijze be dongen, dan volgens het eerste lid geoor loofd is, zoo is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden na de inwerkingtre ding van dit besluit bij het pachtbureau in te zenden. 3. Het pachtbureau stelt den pachtprijs opnieuw vast met inachtneming van den j^Ijn het eerste lid gestelden regel, het bere iken t als pachtprijs den prijs, welke in 1939 voor gronden, welke in aard en ligging met g het gepachte overeenstemming, als normaal worden beschouwd. De aldus vastgestelde pachtprijs treedt te van den dag van de inwerkingtre- h ding van dit besluit in de plaats van den overeengekomen pachtprijs. Het pachtbureau k kan in bijzondere gevallen op het in dit Jbepaalde uitzonderingen toelaten. 4. Indien de verpachter niet binnen den gestelden termijn aan de in het tweede lid ia genoemde verplichting heeft voldaan, terwijl e de pachter van zijn bevoegdheid tot inzen- II ding geen gebruik heeft gemaakt, zoo is de ol pachter, te rekenen van den dag der in- >i werking tred ing van dit besluit af. niet ge it houden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ei ook overigens Lot geen vergoeding gehou- is.- Dit gevolg treedt niet in, als het niet-na- omen der verplichting te wijten is aan een e mistajniighcid, welke den verpachter niet e :an worden tocgcrcikend en deze. nadat de e imstandigheid heeft opgehouden te bestaan, i mverwijld.alsnog aan zijn verplichting vol- ejdoet. 5. Indien ingevolge het vierde lid geen nfcachtprijs is verschuldigd, kan die verpa-oh- er het pachtbureau verzoeken een lagen i jacht prijs vast te stellen. Te rekenen van eden dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vaststelling ge- a ichiedt niet. dan nadat de pachter is ge il ïoord. althans behoorlijk is opgeroepen. Artikel 2. 1. Nietig is ieder beding in een pachtover- ingevolge hetwelk de lasten, die 'i len verpachter door publiek rechtelijke li- ji ïhamen zijn opgelegd, geheel of ten deele ij ten laste van den pachter komen. •i 2. Een beding, als in het eerste lid be- edoeld. gemaakt vóór de inwerkingtreding van dit besluit, blijft van kracht ten beloo- ï!pe van ton hoogste de lasten, die gedurende- -het jaar 1940 wegens het verpachte ten laste den pachter zijn gekomen. Geen Duitsche pressie tijdens onder hond met den Ftthrer. „DE FRANSCHE NEDERLAAG SCHULD VAN FOUTEN UIT HET VERLEDEN." De plaatsvervangende Fransche premier, admiraal Darlan, heeft gis termiddag voor de Fransche radio een rede gebonden, waarin hij ver slag uitbracht over zijn besprekingen met den Ftihrer. De rijkskanselier heeft mij niet aangespoord, zoo verklaarde Darlan tot uitlevering van onze vlooteenhe- den. Iedereen weet en de Engel- schen weten 't beter dan wie ook dat ik haar aan niemand zal uitleve ren. De kanselier heeft geen koloni aal gebied van mij geëischt. Hij heeft ook niet van mij verlangd, dat wij Engeland den oorlog verklaren. Waarom zon hij dat ook gedaan heb ben? Dnitschland, dat alleen den oorlog ingegaan is, acht zich in staat hem alleen te beëindigen tegen wel ke coalitie dan ook. Tijdens het on derhoud is er geen oogenblki spraké geweest van het opgeven van het Fransche souvereiniteitsrecht. Frankrijk kiest volledig vrij den weg waarop het zich begeeft Heden en toekomst hangen van het land zelf af. Het zal den vrede krijgen, dien het zelf verwerft (La paix qu'elle se sera faite elle-même). Het zal in dë Europeesche organisatie de plaats innemen, dien het zeil bereidt Dienstbode gearresteerd. Naar aanleiding van het vinden van een ijk je, van eenpasgeboren kind in de Sche- reningsche boschjes, op 9 Mei 1.1., is ver lacht van kindermoord c. q. kinderdood- ilag een 32 jarige dienstbode aangehou- len, wonende te Roermond. Ze is in verze kerde bewaring gesteld. 't Verleidelijke aardappeltje Schippers waren vroeg uit de veeren, maar de politie ook. In de Laakhaven te Den Ilaag lag Woes- lag een schuit niet aardappelen. Een 22-ja- 'ige schipper, die daar dagelijks voorbij- raart-, zag die aardappels, welke zijn heb- tuoht opwekten. Met een 39 jarigen los- verkmau maakte hij een plannetje om een led der zoo verleidelijk voor hel. grijpen iggende aardappelen te bemachtigen. Des avonds togen ze op roof uit. Maar werd 12 uur, en toen bleven ze op de clvuit overnachten, waar ze zich verdekt nstalleerden. Want tijdens de spcruren, 12 -4, durfden ze begrijpelijkerwijs den terug ocht niet te aanvaarden. Zo wachtten tot es uur en gingen toen op stap, ieder 4 zak ten, tezamen 4 hl., op hun fietsen vervoe- end. Iri de Vaillantlaan zag een agent van tolitie het zonderlinge, vroeg-ochtendlijke ransport. Hij nam beiden mede naar zijn tureau, waar de geschiedenis voltooid werd. )e heeren- zijn in politiebewaring gesteld. C-A.O. SCHOENINDUSTRIE. De Bedrijfsraad voor de schoenindustrie peeft een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van een wijziging van artikel 11 per collectieve arbeidsovereenkomst voor de ingediend, van welke C.A.O. beslissing d.cl.' 22 Maart 1941 van het col lege van rijksbemiddelaars de bepalingen Wgeineen verbindend zijn verklaard'. DARLAN. (Foto Scherl) Herinnert u want zekere lieden schij nen dit te vergeten dat Frankrijk de zwaarste nederlaag uit zijn geschiedenis hoeft geleden, dat d'rie vijfde va.n het gebied in Europa bezit is en wij anderhalf milliocn gevangenen hebben. Deze nederlaag is de schuld van onze fouten in het verleden. Van 1919 tot 1939 hebben onze leiders en onze wetgevende vergaderingen de eene fout na de andere begaan en zich laten meesleepen lot de verdediging van belangen, die niet de onze waren. Zij hebben ons tot de bescher mers van de kleine Europeesche volken ge maakt, zonder dat wij in staat wanen de voor de vervulling van deze taak onmis bare wapenen te smeden. Zij hebben het land slechts van een defensief leger voor zien. Onvoorbereid de oorlog verklaard. Ofschoon onze leiders het niet verstonden den oorlog geestelijk en stoffelijk voor te be reiden, hebben zij toch den oorlog verklaard Wij hebben hem verloren door dc schuld en nalatigheid dergenen, die ons daarin mee gesleept hadden. Na een onbeschrijflijke en tastrophe is de maarschalk geroepen om het lot des lnnds in handen Ie nemen en hij verzocht om een eervolleri wapenstilstand. In Juni 1940 had de overwinnaar den wa penstilstand kunnen weigeren. Frankrijk verpletteren en Frankrijk van de wereld kaart vagen. Hij heeft dit niet gedaan. In Mei 1940 verwaardigt de overwinnaar zich tot onderhandelingen met. de Fransche re geering. Sedert de bijeenkomst van Montoi- re. töcn tot het beginsel der samenwerking werd besloten, heeft Frankrijk door gestes uitdrukking gegeven aan zijn wensch tot voorzetting van deze politiek. Deze gestes zijn voor den kanselier aanleiding geweest ons verzachtingen van de gevolgen der ne derlaag en van de wapenstilstandsbepalin gen toe te staan, welke verzachtingen u be kend zijn. Luistert goed naar mijn woorden: xan' het verloop der huidige' onderhandelingen hangt de toekomst van Frankrijk letterlijk Keuze tusschen leven en dood af. Het gaat voor Frankrijk om een keus tusschen leven en dood. De maarschalk en de regeering hebben bet leyen gekozen. Uw plicht is nauvvkeurig voorgeschreven: volgt den maarschalk, steunt hem met al uw krachten, zooals ik het zelf ook doe, bij zijn werk voor de nationale- vernieuwing. Laat u als hij en ik in uw gedachten en handedelingen uitsluitend leiden door de hoogere belangen van Frankrijk. REACTIES. De radiorede van Darlan werd gister- avon in politieke kringen te Berlijn ge- qualificeerd als een uiteenzetting, die nie mand kon verwonderen en ook niet anders verwacht werd. Men ziet hierin vooral af wijzend van al wat van Engelsche zijde is verondersteld omtrent de Duitsch-Fran- sche onderhandelingen en beschouwt, deze rede als een antwoord op Edens opmerking aan het. adres van Frankrijk in de Lager huiszitting die men hier driest vindt. In Fransche politieke kringen heeft men uitdrukking gegeven aan de overtuiging, dat de door den vïce-ministerpresident Dar lan afgelegde verklaringen niet alleen in Frankrijk en in het Fransche imperium, maar ook in de geheele wereld reacties zullen hebben. Men wijst er in deze kringen op, dat de onzekerheid over de Duitsch- Fransche betrekkingen van belanghebben de zijde uitgebuit is voor de verspreiding van tendentieuze geruchten. De rede van Darlan vormt echter, zoo zegt men, een zeer categorisch dementi van deze valsche berichten en geruchten. Darlan is in waarheid de uitvoerder van de politieke gedachten van den maarschalk DINSDAG VERKLARING VAN ROOSEVELT VERWACHT. i De Washingtonsche correspondent van de New York Times meldt, dat president Roose- velt en zijn medewerkers voornemens zijn de neutraliteitswet grondig te veranderen of zelfs door het federale congres te laten her roepen, teneinde zoodoende het Engelsche scheepsvraagstuk op te lossen. Roosevelt zal waarschijnlijk in zijn praatje bij den haard op a.s. Dinsdag de bedoelin gen van dë Amerikaansche regeering uiteen zetten. De eisch van Stimson en Knox tot ophef fing van de neutraliteitswet heeft in den se naat geleid tot zeer heftige protesten van de oppositie. De republikeinsche senator Nye de feilen strijd toe, indien de opheffing voorgesteld mocht worden. De jongste verklaringen van Stimson en Knox nu beschouwt de correspondent als de ondu'bbelzinnigste uitlatingen sedert hun op neming in het kabinet. Volgens hetzelfde blad voorziet 't plan van Roosevelt en zijn regeering in het terugge ven 'van alle rechten aan Amerikaansche schepen, zoodat de schepen zonder van vlag te veranderen, ook in de oorlogszone weer kunnen gaan. In het geval hierbij bescherming van de vloot noodig wordt, zou de Amerikaansche marine de eigen koopvaardijschepen bescher men, vanzelfsprekend met erkenning van al le rechten der oorlogvoerenden, die, evenals de vrijheid ter zée, een gedeelte van het vol kenrecht vormen. Een kopje thee in landelijke omgeving. Het ongestadig weer der afgeloopen dagen maakte een dergelijk „buiten verblijf meestentijds niet onverdeeld aangenaam, doch de wetenschap, dat het ondanks alles toch lente is, ver goedt veel (Pax-Holland) De eeuwige lucifer Felle brand te Paterswolde. Gistermiddag is, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brand uit gebroken in de dubbele behuizing van de families W. Rutgers en J. Kroese te Paters wolde. In korten tijd stond de eerste woning in lichterlaaie, zoodat van den inboedel niets kon worden gered. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen. Dank zij dit krachtige ingrijpen kon de woning van de familie Kroese, die inmiddels veel water schade had opgeloopen, behouden blijven. De woning van den heer Rutgers echter is nagenoeg geheel uitgebrand. De schade aan de eerste woning wordt door verzeke ring- gedekt. De heer Kroese echter was niet verzekerd. Vanavond gaat de verduistering In om en duurt tot morgenochtend 5.31 uur Prijsaanduidingsbeslult heden in werking. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er uitdrnkkelijk de aan dacht op, dat met ingang van he den, Zate.rdag 24 Mei, het prijsaan- duidingsbesluit in werking treedt. Dit beteekent, dat voor voedings- en en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren de verplichting geldt, dat alle artikelen in de etalages en winkelruimten geprijsd moeten zijn. Meisje door vrachtauto overreden. Gistermiddag is te Olden.broek een doode- liik ongeluk gebeurd. Zesjarige dochtertje van den winkelier E. Visch bevond zich te genover de ouderlijke woning aan de over zijde van de dorpsstraat. Er stond daar een vrachtauto, waaraan iets haperde, gepar keerd. Plotseling wilde het meisje den straat weg naar haar woning dwars oversteken, achter de auto langs, Op dat oogenblik na derde uit de richting Wezep een auto van de N.T.F., een z.g. cadaverwagen uit Nijver dal. Het kind zag waarschijnlijk de auto niet. Het liep tegen den wagen op en werd door de achterwielen overreden. Bloedend ver wond werd het de ouderlijke woning binnen gedragen, waar de geneesheer slechts den dóód kon, constateeren. Fusie tusschen de organisaties. Naar wij vernemen hebben besprekingen welke in de laatste twee maanden zijn ge voerd door den Ned. Toeristenbond A.N.W. B. en de twee belangrijke kampeervereeni- gingen in ons land: de Netlerlandsohe toe risten kampeerclub (N.T.K.C.) en de alge- meene Nederlandsche kampeervereeniging (A.N.K.V.) om tot een nadere taakverdeeling te geraken, dezer dagen tot een alleszins bevredigend resultaat geleid. Op kampeergebied is thans een eenheid verkregen, welke in elk opzicht valt toe te juichen. De getroffen regeling komt op het volgen de neer: De Algemeens Nederlandsche Kampeer vereeniging is opgenomen in de Nederland sche Toeristen kampeerclub. De N.T.K.C. heeft zich nauw verbonden met den A.N.W.B. Zij blijft bestaan als on afhankelijk liohaam, zich in het bijzonder toeleggend op. het gezamenlijk kampeeren. in clubverband, haar leden zullen allen lid of kampeerlid worden van den A.N.W.B.. De A.N.W.B. zal de algemeene belangen van den kampeerder behartigen. DUITSCH PLAKKAAT AFGERUKT Zes maanden gevangenisstraf. Op een dag in Februari j.1., had de onge veer 45-jarige Amsterdammer K. in Den Haag een plakkaat dat een bekendmaking van den hoeheren polizeifuehrer vermeldde, opzettelijk afgerukt. Een agent van politie zag dit en maakte proces-verbaal op. Het landsgerecht heeft dien man tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op rijdenden trein gesprongen Schipper had te veel haast Eergisteravond omstreeks 10 uur kwam een 37-jarige schipper B. T., wonende te Rietveld, gehaast het tweede perron van het Centraal Station te Utrecht oploopen om den laatsten trein naar Woerden nog te ha len. De èlectrische trein, waarmede de schipper wilde reizen, had zich echter reeds in beweging gezet, toen T. het perron kwam opstormen Doch desondanks trachtte hij in den rijdenden trein te springen. Het geluikte hem op de treeplank te springen en een der stangen van het balcon te grijpen, doch daar zijn voet niet vast genoeg op de treeplank stond, gleed hij uit en kwam tusschen het perron en den rijdenden trein terécht. Een reiziger in den trein, die den val had opge merkt. trok direct aan de noodrem, zoodat de trein vrii spoedig tot stilstand' kwam. Het bleek, dat de onvoorizchtige schipper niet overreden, doch wél ernstig gewond was. Met een auto van den G.G. en G.D. is dë man overgebracht naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis, waar werd geconsta teerd, dat hij behalve lichte ontvellingen zijn rechterbeen op verschillende plaatsen had gebroken. Breuk Eugeland- Frankrijk definitief? Volgens Reuter heeft het Britsche mi nisterie van blokkade gisteren medege deeld, dat een definitief afbreken der be trekkingen tusschen Engeland en de re geering te Vichy voor de deur staat. ENGELAND EN IERLAND. De Iersche minister van defensie. Aiken, die zich in de Vereenigde Staten 'bevindt, heeft in en persgesprek met International News Service verklaard, dat de betrekkin gen tusschen Engeland en Ierland voor de komende generaties in gevaar zouden wor den gebracht, indién de Engelschen in Noord- Ierland den militairen dienstplicht zouden invoeren. Zelfs zouden in Ierland ernstige onlusten uitbreken. De Engelschen hebben, om een dienstplicht te handhaven, meer mannen noodig dan Noord-Ierland voor den dienst zou kunnen opbrengen. Het Iersche volk wil niet gedwongen worden, aan dezen oorlog deel te nemen. De Zaansche V.V.V. organiseerde op Hemelvaartsdag een Zomer Molen- en Merentocht door do Zaanstreek en omgeving. De stroomende regen, welke in de ochtenduren neer viel, was niet in staat de opgeruimde stemming van dit groepje wandelsportenthousi asten te bederven. Op den achtergrond de molen „De Schoolmeester", de eenige nog in werking zijnde papiermolen ln ons land. (Pax-Holland).

Schager Courant | 1941 | | pagina 1