BOX HEN die deze week gelden Inpoldering van Groningens noordkust Iraaksche ministers naar IRAN E!f Japaosche schepen op „zwarte lijst" Prachtig werkverruimingsobject Reeds in de dertiende eeuw genoot de Ne- d'erlandsche dijk een wereldvermaardheid. Niemand minder dan Dante dichtte erover in den vijftienden gang van zijn „Hel". Een typisch voorbeeld van dezen eeuwigen strijd, die juist nu en in de jaren, die ach ter ons liggen, met zoo veel energie gebeur de en wordt voortgezet, biedt het Groning- sche land, waar eensgezind iedere dag nieu we gronden, nieter voor meter worden ver overd. Wij bezochten dezer dagen de inpoldering van de kwelders, behoorendq tol het water schap „De Slikken" aan de Noordkust, van Groningen, onder de gemeenten Eenrum en Baflo. In 1035 begon Domeinen met de landaan winning aan de Groningsche Noordkust. De eerste 300 nieter buiten de kwclderlijn wordt eigendom van den boer, voor de vol gende 50 meter heeft hij voorkeur en wat daarachter komt is van den Staat. Met twee landeigenaren wilde een dergelijke overeen komst aanvankelijk niet vlotten. Tenslotte na vele en moeizame onderhan delingen. was de "zaak in orde. Ook de fi- hantieele kant was ten slotte met de inge landen in kannen en kruiken en in Januari 1939 kreeg de Rijksinspecteur de goedkeu ring van den toen-ma ligen minister van So ciale Zaken. Op 20 Februari d.a.v. kon de eerste snade in den grond worden gestoken. De Staat had op zich genomen de 61/» K, M. langen dijk aan te leggen, het gebied te egaliseeren en draineeren, wégen en ontwa tering aan te leggen, benevens te zorgen voor een polderweg van 5 K.M. Oost—West. Het liep den nieuwen polder eerst niet me de. De erfvijand, het water, opgezweept door de felle Noordwester, ondernam viermaal een stormaanval en vier maal bezweken dg dijkmitten. Eerst op 1 Mei 1939 kon dé eer ste kar zand voor het dijk lichaam worden gestort. Er was haast, want vóór de winter inviel, moest de dijk om de kweldergronden gelegd zijn. Meer spoor en .karren werden ingelegd .het aantal arbeiders steeg van 300 tot 1200, waarvan 400 a 500 met hand kracht grond transporteerden, 35 autobussen reden per dag heen en weer om 600 werk- looze Groningers naar de Noordkust van hun provincie te brengen. De rest van de arbeiders betrok de kampen „De Slikken" en „Wester Nieland". De zware zeedijk is nu al geruimen tijd klaar, hij is zooveel mogelijk noordwaarts gelegd, maar valt over het algemeen nog op de ..grpene kwelders". De dijk die er zijn mag, 6y2 m. n a p.; met 'n van een stevige grasmat voorziene buitentalud, vastgezet met stroobeugels. De oorspronkelijke dijk, die heel wat lager is, zal in de toekomst terecht slaperdijk worden genoemd. De kern van den dijk is zand, bekleed met kleigrond I-Iet profiel is het zwaarste van heel Gro ningen; per strekkende meter is ruim 100 M3 grond gebruikt. Ir. Mansholt van den cultuur-technischen dienst maakte het drainageplan, dat ook in werkverruiming wordt uitgevoerd. Een normaal polderpeil is aangenomen, d.i. dus ruim 1.50 meter onder maaiveldshoogte^IIet bleek mogelijk een natuurlijke loozing naai en Op het achterland aan te brengen, dat valt onder, het gebied van bet waterschap „Hunsingp". In den bestaanden Hunsingo- 'lijk is een betonduiker gemaakt, waarop de hoofdwaterleiding uitkomt. Natuurlijk zijn voor een vlotte ontwatering de noodigc slooten gegraven. Door gemeenschapszin is dit grootè werk, waaraan 1000 tot 600 man geregeld werk hebben gevonden, uitgevoerd. Een groote moeilijkheid bij dit prachtige werkverrui- minsobject is geweest en is nog: werkkrach ten. Er is gebrek aan arbeiders. Aanvanke lijk werd gewerkt met Groningers, maar een groot aantal van deze landarbeiders vond in den loop van 1940 cn 1941 werk in het landbouwbedrijf en in Dpitschlancl. Ten einde nóg een cenigszins behoorlijke bezet ting te houden moesten werkkrachten wor den aangevoerd, n.I. uit Rotterdam en Am sterdam. De eersten zijn door Haarlemmers vervangen. Jaren lang dikwijls hadden zij in den steun gcloopen en zij moesten geheel aan het zware werk wennen. Dit grootste werkobject in Groningen brengt ons 350 H.A. bouwland eai 50 I-I.A. grasland en om even' de economische betee- kenis van dit werk te belichten zal, re kening houdende met de voortschrijdende mechanisatie per jaar zeker f 70 per H.A. I worden uitgegeven aan arbeidsloonen, d.i. 1 f 24.500 voor het landbouwbedrijf in den geheejen polder. De productie van 40+ kaas uitgebreid Tol een kwart. Naar we vernemen is de productie van 40+ kaas in Noordholland eenigszins uit gebreid. Mocht tot dusverre ongeveer 1/6 en 1/7 van de productie bestaan uit 40+- kaas, terwijl de rest 20+ moest zijn. voortaan mag ongeveer deel van de productie uit 40 plus bestaan. Deze meerdere 40+ kaas zal echter niet- ter beschikking van het publiek worden ge-! steld. Men dient bij eèn en andex.te boden ken, dat we de periode naderen, waarin het gebruikelijk was een deel van het product op te zetten. De meerdere productie aan 40+ kaas nu zal tot dit doel worden aan gewend. Gasverstikking Doodelijk ongeval te Groningen. Gistermorgen om zeven uur ^erd de 33- .jarige gehuwde A. P., wonende in dc Blom- straat te Groningen, bewusteloos door uit stroomend gas, op zijn bed aangetroffen. De ontboden politiedokter kon slechts den dood constateeren. BEKEND AUTOFABRIKANT OVERLEDEN. Naar de Londensche berichtendienst meldt, is Lord Austin. vermaard als de eerste fabri kant van' een baby-auto, op 75-jaiïgen leef tijd overleden. %w4tnmen Twee vereenigingen sluiten zich aan bij den kring Noordelijk Noordholland. Van het secretariaat van den kring N.N.H. vernemen wij, dat twee vereenigingen zich hebben aangesloten. Het zijn: de zwemver. Eigen Kracht te Oudkarspel- en de zwem- club Z.O.N. te Oude Niedorp. Thans zijn dus in totaal niet minder dan acht ver eenigingen bij den kring aangesloten. De béide vereenigingen zijn van een zeer be hoorlijk formaat en de leden presteerden op de wedstrijden van jl. Zondag reeds veel. Het is dus een mooie aanwinst voor den kring N.N.H. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN KRING NOORDELIJK NOORDHOLLAND. Een misverstand. In ons blad van Maandag j.1. gaven wij de uitslagen van de wedstrijden, welke de kring N. Nrd.-Holland Zondagmiddag in de Overdekte te Alkmaar organiseerde. Tot onze groote spijt werd ten onrechte in dat bericht de indruk gewekt alsof een kring wedstrijd iets minderwaardigs is. Integem deel, kringwedstrijden vormen wel de hoofd schotel van de zwemwereld. Dat andere kringen aan dergelijke wedstrijden dan niet kunnen deelnemen, spreekt vanzelf. Boven dien heeft de kring Noordelijk Noord Hol land thans acht vereenigingen aangesloten, die tezamen eenige honderden leden tellen. Het intieme karakter der wedstrijden is te danken aan de voortreffelijke organisatie van den .kring N. NH. en geenszins een h-'+envan minder goede leiding. Boven dien werd in dit bericht de kring betiteld als „Noord Hollands Noorderkwartier", het is onze lezers wel duidelijk geweest, dat wij hier bedoelden den kring „Noordelijk Nrd.- Holland." IRAK ONRUST IN TRANSJORDANIE NEEMT TOE. De Iraaksche minister van financiën én de Iraaksche minister van buitenlandsche za ken zijn voor het voeren van nieuwe bespre kingen; naar Teheran-vertrokken.: r. Do Syrische bladen publiceeren een bericht uit Amuiaivvolgens hetwelk in de hoofdstad van Transjoïdanië maatregelen, getroffen worden, die doen denken aan den staat van beleg. De politie treedt zeer drastisch op te gen de buitenlanders en in het bijzonder te gen de Arabieren, die niét van Transjordani- sche afkomst zijn. Het verkeer in de stad is door het instéllen van verboden zones aan zienlijk slechter geworden. Het kasteel van Emir Abdoellah wordt door zijn eigen lijf wacht bewaakt.. Handelsverkeer met de Levant- staten door Irak hervat. De Iraksche regeering heeft met het oog op den nieuwen politieken toestand de door Engeland over Syrië en Libanon afgekondig de blokkade opgeheven en besloten, het han delsverkeer met de Levantstaten op norma len grondslag te hervatten. Dit besluit zal in economisch opzicht een gunstige uitwerking hebben voor Syrië en Libanon. Iraaksch weermachtsbericht. Het Iraaksche weermachtsbericht no. 26 luidt als volgt: Westelijk front: Activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Onze artillerie heeft den vijand zware verliezen toegebracht. On ze zuidelijke patrouilles hebben in verbinding met de ongeregelde nationale, strijdkrachten in den nacht op 22 Mei de vijandelijke posten bij Makal enSjoeëiba aangevallen en den vij and zware verliezen aan minschappen en materiaal toegebracht. Vijandelijke vlooteen- heden hebben op onze stellingen het vuur geopend. De schade is onbelangrijk. Luchtvloot: Onze vliegtuigen hebben ver kenningsvluchten ondernomen boven Sine- delbane, Habanniya en andere gebieden en bommen geworpen op de installaties en schuilgelegenheden van zestien vliegvelden, waarbij branden ontstonden. Vijandelijke formaties vliegtuigen werden door ons lucht- wapen onder machinegeweervuur genomen. Al onze vliegtuigen zijn ongedeerd van déze gevechtshandelingen teruggekeerd. 'Politiestrijdkrachten: In verbinding met de ongeregelde troepen: Onze politiestrijdkrach- ten beheerschen nog steeds den toestand en vallen den vijand aap. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan'op hét kamp van Rasjid, op Wasjwasj en andere gebieden des lands. Door de neergeworpen bommen werd lichte schade aangericht. HET TOT ZINKEN BRENGEN VAN DE ZAM-ZAM. Op een desbetreffende vraag werd heden in de Wilhelmstrasse geantwoord, dat tot dusverre, anders dan buitenlandsche be richten wilden doen gelooven, te. Berlijn geen Egyptisch protest is ontvangen naar aanleiding van de torpedeering van het on der Egyptische vlag varende schip „Zam- Zam," dat, zooals bekend is, ,ook oorlogs tuig aan boord had Men wees er op, dat Duitschland geen diplomatieke betrekkin gen met Egypte onderhoudt In politieke kringen te Berlijn hoorde men zeggen, dat Egypte door bemiddeling van Zweden' zou willen protesteeren. Van Duitsche zijde werd voorts medegedeeld, dat spoedig een beschikking verwacht kan worden, welke aan de wenschen van de vrouwen, kinderen en echte missionaris sen, die zich aan boord van het schip be vonden, beantwoordt. Arabieren strijdbereid Oproep van den vroegeren presi. dent van Syrië. Ovaties voor Irak. De vroegere 'president van Syrië, Achem el Atassi heeft in alle dagbladen een oproep laten publiceeren, waarin hij zegt, dat de Arabische wereld niet zal afzien van haar heiligen oorlog voor de verwezenlijking van de hoogste doeleinden: Derhalve dienen alle Arabieren Irak te helpen. Het blad „Al Siassa'' schrijft in verband met de verklaringen van den Franschen hoog'en commissaris, generaal Dentz. vol gens dewelke geweld met geweld beant woord zal worden, dat alle Arabieren bereid zijn zich ter zijner beschikking te stellen. Met blad brandmerkt vervolgens de buiten landsche manoeuvres die beoogen onrust te zaaien tusschen Franschen en Svriërs. Uit Beiroet wordt het volgende gemeld: De inheemsche hulptroepen van het Brit- sche leger, die aan de SvrischPalestijnsehe grens waren opgesteld, zijn naar Palestina teruggekeerd en vervangen door Polen, Tsjechen. Tsjerkessen en Engelschen. om dat men vreest, dat zij zullen deserteeren. De autoriteiten in Ar/nam hebben een aan tal Libaneezen en Syriërs aldaar onder be waking gesteld. Toen Emir Abdoellah Woensdag met zijn auto door de straten van Annam reed. werd hij door b.etoogers omsingeld, die zijn auto aanhielden en in ovaties voor Irak losbarstten. Gaat Engeland de schepenn op brengen? Het Britsche consulaat heeft volgens LT. P. elf Japansche walvischvaarders en tank schepen op de Engelsche „zwarte scheeps- lijst" geplaatst. Dit werd door het consu laat in de „Los Angeles Commercial News" als een officieele publicatie van de Britsche regeering bekend gemaakt. Het D.N.B. meldt hieromtrent, dat in de publicatie de Japansche reederijen er op merkzaam op worden gemaakt, dat de Brit sche regeering de 92 Japansche schepen, die den Pacific bevaren, „volledig verantwoor delijk stelt voor de schending van dc Brit sche zee-verkeersverordening". De elf Ja pansche tankschepen worden met name ge noemd. Men vermoedt in reederskringen, dat Engeland de schepen wil gaan opbren gen. Botsingen tnsschen Hindoes en Mohammedanen Vier personen gedood. Reuter meldt uit Bombay, dat aldaar DonderdagavondAveër een botsing tusschenj; Hindoes en Mohammedanen is ontstaan. Tot dusver wérden ruim'twintig personen ■in het ziekenhuis opgenomen. Op een plek heeft de politie tegen de menigte van de vuurwapens gebruik gemaakt. Het aantal der hierdoor ontstane- slachtoffers is, naar Reuter zegt, nog niet bekend. Volgens een latèr Reuterbericht werden bij de onlusten en botsingen in Bombay vier personen ge dood en zestig gewond. Koning van Griekenland in Cairo? De „Popoio di Roma" meldt uit Beiroet, dat volgens aldaar uit Caïro ontvangen be richten George II van Griekenland per vliegtuig in Caïro is aangekomen. Prins regent Paul van Joegoslavië en an dere leden van de koninklijke familie zijn reeds op 20 Mei in Egypte aangekomen. De vroegere Griéksche minister-president Zoe- derosis met twee andere vroegere Griek- sche ministers op 21 Mei naar Egypte ge vlucht. Brauchifz in bezette gebieden De opperbevelhebber van het Duitsche le ger. generaal-veldmaarschalk von Brau- chitsch, heeft verscheidene dagen in de be zette gebieden in het Westen vertoefd om troepen te bezoeken en besprekingen te voer ren met comimando-instanties van het leger en bureaux van het militaire bestuur. Duifsch weermachtbericht NEGEN KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsche duikboot verloren geacht. Hét opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duikboot en hebben uit een voor Engeland bestemd convooi negen vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 70.900 brt. tot zinken gebracht, waaronder drie tankschepen van resp. 8000. 10.000 en 13.000 brt.. alsmede een zwaar ge laden munitieschip van 7000 brt. Door duikbooten werd bij afzonderlijke ope raties nog 18.000 brt. tot zinken gebracht. In het zeegebied ten westen van Afrika hebben duikbooten 21.400 brt. tot zinken ge bracht. Hierdoor heeft liet duikbootwapen in de laatste dagen in totaal 110.300 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte vernie tigd. De onder bevel van den luitenant ter zee. eerste klasse Guenther Prien staande duik boot is van zijn laatste tocht naar den vijand niet teruggekeerd. Aangenomen moet worden, dat deze boot verloren is gegaan. Luitenant ter zee eerste klasse, Guenther Prien, de held van Scapa Flow, die door den Feuhrer door zijn schitterende verdiensten rne het eikenloof, behoorende tot het ridder kruis van het ijzeren kruis, was onderschei den,' en zijn dappere bemanning zullen in OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 21: geldig van 25 Mei t.m. 7 Juni (niet gebruikte Lm. 11 Juni). Elke bon geeft recht op het koopen van 200 gram brood of een clubhei rantsoen gebak. Op deze bonnen is tot- 31 Mei eveneens verkrijgbaar 70 gram tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel per bon. Bloembonnen 8: geldig van 19 Mei tot en met 15 Juni. Elke bon geeft recht op het koopen van, naar keu ze, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel, of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Eén rantsoen gebak is voor be schuit 75 gram,- biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, an dere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjcs) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Aardappelbon 03: geldig van 26 Mei tot en met 1 Juni (niet ge bruikte tot en met 4 Juni) recht- gevende op het koopen van V/i Kg. aardappelen. Boterbon 17: Degenen, die dezen bon vóór i8 Mei bij den winkelier ingeleverd hebben, kunnen van 26 Mei tot en met 11 Juni 200 gram Slaolie of raapolie verkrijgen. An ders geeft de bon gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 17: Degenen, die dezen bon vóór 18 Mei bij den winkelier in geleverd hebben, kunnen van 26 kjéi tot en met 11 Juni 250 gram margarine of 200 gram slaolie of raapolie verkrijgen. Anders geeft de bon recht op het koopen van 250 gram boter gedurende bovenge noemd tijdvak. Bon 18 (boter- en vetkaart): geldig van 26 Mei t.m. 11 Juni (niet ge bruikte tot en met 14 Juni) recht- gevéndc op het koopen van 250 gram boter. De vetbon geeft recht op 15 cent reductie per 250 gram boter. Melkbon 18: geldig van 26 Mei tot cn met 1 Juni. rechtgevende op het koopen van 1% liter melk. Bonnen 16 Vleesch (Vleeschkaart) geldig van 23 Mei tot en met 30 Mei (niet gebruikte tot en met, 4 Juni). Elke bon geeft recht, op het koopen van 50 gram vleesch of een half rantsoen vleesch waren. Bon 16 Worst. vleeschwaren (vleeschkaart): geldig van 23 Mei tot en met .30 Mei (niet gebruikte tot en met 4 Juni), rechtgevende op het koopen van een half rant soen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per 2 bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-. rund-, kalfs-. paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor lever- artikelen. tongen worst of nier- li rond. 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip. eend. gans of kalkoen in blik of in glas. alsmede door bevriezing verduurzaamde kin. eend. gans of kalkoen, been inbegrepen. Bon 24: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram havermout, havervlokken, haver- hloem> aardappolmeelvlokkcn, gort, gortmout of grutten. Bon 25. ge'dig van 21 April tot en met 15 Juni. rechtgevende op het koopen van naar keuze 250 gram gort, gortmout of grutten. Bon 26: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van- 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 27: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze 100 gram nraizena, griesmeel, sago of aardap pelmeel of een hoeveelheid pudding poeder of puddingsauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zet meel. Bon 29: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling)-, 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling) .300 eram zachte zeep- .pasta. 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder, geldig van 28 April tot en met 31 Mei. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 29 in ontvangst nemen. Bon 31: rechtgevende op het koo pen van 1 Kg. suiker, geldig van 12 Mei tot en met 8 Juni. Bon 32: geldig van 19 Mei tot en met 15. Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijst- grics of gruttenmeel'. Bon 33: geldig van 19 Mei tot en met 1 Juni, rechtgevende op het koopen van 500 gram peulvruchten Bon 34: geldig van 26 Mei tot en met 22 Juni. rechtgevende op het koopen van 250 gram lcoffiesurro- gaat of 40 gram thee. Bonnen 66 en 76: geldig van 19 Mei tot en met 1 Juni (niet ge bruikte t. cn m. 15 Juni). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 ,gram kaas. Bon 87: geldig van 26 Mei tot en met 1 Juni (niet gebruikte tot en met 4 Juni), rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 7 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 31 Mei. rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3. 4. 5 en 6 op het koonen van resp. 10 kg.. 10 kg.. 8 kg.. 5 kg. 4 kg. en 3 kg hon denbrood. Bon 7 (kattenbroodkaart)geldig tot en met 31 Mei. rechtgevende op liet koopen van VA kg. katten brood. Textielbon „K" (alleen voor manne lijke personen, sreboren vóór 2 Fe- buari 1926): geldig van, 1 Mei tot en met 31 Aug.. rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één pot of één tube scheercrême. Petrolenmzeqel „periode 10": geldig van 21 April tot en" met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van 2 liter petroleum. Brandsfoffenbonnen. gemerkt „brandstoffen" en ..01 k.f." (alleen voor kookdoeleinden)geldig van 1 Mei tot en met 31 Mei. Elke bon geeft recht op het koopen van één eenheid brandstoffen. Brandstoffenbon ..qenerator-anthra- ciet. vierde periode": geldig tot en met 31 Mei. rechtgevende op h'et koonen van 1 H.L. anthraciet-noot- ies V. Brandstofbon „generator-turf, vier de periode": geldig tot, en met. 31 Mei. rechtgevende op het koopen van 50 stuks baggerturf. 1 eenheid is 1 hl. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of cierbriketten, of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl. (max. 160 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 kg. bruinkoolbriket ten, of 450 stuks (200. kg.) bagger- of 300 stuks (195 kg) persturf, of 175 kg. fahrieksturf of 200 kg. ove rige soorten turf. de harten van alle Duitschers voortleven. Het luchlwapen heeft, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, gisteren aan de in het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee opereerende Britsche zee strijdkrachten zeer zware verliezen toe.ge: bracht. Bij herhaalde dappere aanvallen hebben gevechtsvliegtuigen cn duikbommenwerpers vijandelijke kruisers en torpedojagers tot zinken gebracht. Bovendien werden bom- treffers op een slagschip en op kleinere een heden van een uiteengeslagen Britsche vlootformatie geplaatst. Boven het Britsche moederland en het zee gebied rondom Engeland heeft het lucht- wanen ondanks de slechte weersomstandig heden overdag gewapende verkennings vluchten gemaakt en een vijandelijk koop vaardijschip van 5000 brt. vernietigd. In Noord-Afrika werden bij Tobroek plaatselijke, door pantserwagens ondersteun de Britsche uitvalspogingen reeds in de kiem gesmoord. Duitsche gevechtsvliegtui gen bombardeeren met goede uitwerking de ravitailleeringsinstallaties van den vijand bij Tobroek. De vijand heeft geen vluchten boven het Duitsche rijksgebied gemaakt. Bij aanvallen tegen het bovengenoemde vijandelijke con vooi hebben zich de duikbooten onder be vel van luitenant ter zee eerste klasse, oud ste categorie Wohlfarth en luitenant, ter zee. eerste klasse oudste categorie Gysea, bijzon der onderscheiden. Italiaaosch weermachtbericht MALTA GEBOMBARDEERD. In zijn weermachtsbericht no. 352 maakl het Italiaansche opperbevel het volgende I kend: In den nacht van 21 op 22 Mei hebben Italiaansche vliegtuigen een vliegveld op 1 eiland Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: bedrijvigheid van kenners. De. vijand ondernam een luchtaan val op Benghasi. In het oostelijk bekken van de Middel landsche zee hebben Italiaansche torpedoboo ten in den nacht van 20 op 21 Mei twe^g kruisers getorpedeerd. De booten keerden i houden op haar steunpunten terug. Op I Mei viel een formatie Italiaansche gevechts <!c vliegtuigen onder bevel van den eersten 1 tenant Mario Morassuti een vijandelijke sa vlootformatie aan en bracht een kruiser van 5.000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op ze 22 Mei vic' een Ita.liaansche torpedoboot on- n< der bevel van fregattenkapitein Francesco vj Mimbella, dat zes Engelsche kruisers en tor- dc pedojagers ontmoet had, ondanks het vuui van den tegenstander, den vijand aan en tor- pedeerde een kruiser. Het gelukte de torpe- doboot, van den vijand los te komen. gt In Oost-Afrika zette de vijand in Ga.Ha eö sc Sidamo zijn druk op de Italiaansche strijd- w krachten voort, die dapper verzet bieden, hi

Schager Courant | 1941 | | pagina 2