rijfsvereeniging Beperking papiervevbruik SCHAGER S SNIKJES Melkwolkwestie urgent geacht De Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 24 Mei 1941 Tweede blad De aan de bladen van hooger hand opgelegde verdere beperking van het papierverbruik noodzaakt ons helaas te beginnen met volgende week, de 'omvang van ons blad te verkleinen. Wij zullen er naar streven, de ver mindering tot het strikt noodzake lijke te beperken, doch moeten reeds bij voorbaat de clementie onzer le zers inroepen, als ten gevolge van de minder beschikbare plaatsruimte, de berichtgeving tijdelijk niet zóó uitvoerig kan zijn, als men dat van de Schager Courant gewend is. De directie. Uit onze Omgeving ANNA PAUIOWNA t !n J HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. maakt de tongen los Arbeidsbemiddeling zal voor. sei zoenarbeiders zorgen. De heer Jac. Lindenbergh opende de af- tfeelingsvergadering der Holl. Mij. v. Tand- I jouw. Woensdagmiddag in Veerburg gehou- I den, met welkom, in het bijzonder tot. de iHoofdbestuursleden Kistemaker en Rezel- Jnan, en stelde vervolgens den heer Kooy, idjunct-secretaris van het Hoofdbestuur en diens opvolger, den heer Leenstra voor, die ierjeen film zouden vertoonen. De heer Raap las de uitvoerige notulen pan de feestelijke vergadering van 7 Febr. nadat deze onder applaus waren goed (keurd, volgden eenige mededeelingen. De heer Kooiman zond bericht van ver- lindering, waardoor ook het verslag van ie Brouwgerstcommissie achterwege zou lijven. De landbouwcursus is beëindigd. Aan 9 eerlingen is een diploma uitgereikt.* Een bedrijf sv er eeniging? Er is van gedachte gewisseld over een van een bedrijfsvereeniging voor (t gebied Waard en Groet, Wieringerwaard n Anna Paulowna. Daar is vroeger ook al A ens over gesproken. Men zou toen een as- istent. van den consulent krijgen. Er is liefs van gekomen. Men dacht, nu liever jjflmand aan te stellen, die vrij staat van fin Landbouwconsulent en ook uitgebreider I lüdie heeft genoten, iemand van Wagenin- t en, een landbou w-ingenieur. Het punt laat niet op de agenda en het is dus ook iet de bedoeling een besluit te nomen, laar op een volgende vergadering over het 1 of niet oprichten te beslissen. Men late ooraf z'n gedachten er over gaan en neme 'elen mee naar die te houden vergadering. Dc heer P. J. Waiboer wou graag al iets 'eten over de taak die'aan de bedrijfsver eniging zou worden toegewezen. Ze zal n.1. van de afdeoling, maar todh grooten- eels uit haar leden moeten bestaan. In 't Qlgomeen. zei voorzitter, zal de nieuwe ver en i erin er dc belangen van den landbouw op [iet bedrijf zelf behartigen. De heer R. L. 'ailtoer wees op dingen, die men niet, of loeilijk persoonlijk kan ondernemen. Hoe al de salarieering zijn, vroeg de heer D. leerligs. Is er kans op steun van de rege- ing? Die mogelijkheid zal onderzocht wor- len, zei voorz. Men zie echter zooveel -moge- ijk leden te kriigen, dan wordt de omslag, ie waarschijnlijk per bunder zal geheven porden, in ieder geval het laagst. 'Arbeiders voor seizoenwerk. Epn der leden had gevraagd of 't moge- ijk zou zijn voor seizoenwerk als vlaspluk- lon en aardappels rooien, werkvolk via de jrbeidshemiddeling te krijgen. De heer kis- emaker. d'ie een onderhoud had met den nspecteur van dien dienst, deelde mede dat iie mogelijkheid inderdaad bestaat. De dis- - Hbutiemaatregelen zouden een belemme- iner voor de overeenkomst van seizoenar- eiders kunnen zijn, maar men zou hen ge- ust mogen helpen met aardannelen en peul rechten en ook achtte dc inspecteur toe wijzing "van 'n dubbel portie brood zeer waar (chiinlijk. De werktrever richtte zich persoon iik zoo spoedig mogelijk tot den heer 'empt, inspecteur Arbeidsbemiddeling, Vamplaan 102. Ovcrvecn, Haarlem. Natuurlijk, zoo merkte de heer Kistema- ter nog naar aanleiding van verschillende 'ragen op, zal men liefst, niet voor- al te iorten tijd en zooveel mogelijk voor een inonderbroken tijdsduur arbeiders laten (verkorren. Maar toch tracht men ook in die gevalleirte helpen. Er is een streven om 'an hot systeem-koppelhazen met werkgroep sf te kómen. Het zal dus de vraag zijn of ben daan-oor ook bemiddeling verleent, t !ijn er veel arbeiders tegelijk in een streek, lan worden er ook centrale keukens inge- 'icht (Wicringermeer). Men kan ook reke- ïen op kundig wekvolk, zelfs uit bepaalde streken als men daar voorkeur voor heeft jPoor bijzondere werkzaamheden. Vóór alles echter vrage men spoedig aan of informppv*? aan bnvongpnoemd adres. Voorz., zijn mededeelingen voortzettende, zei. dat de ver. Holl. Noorderkwartier bet initiatief had genomen voor het aanbieden van een huldeblijk, aan den heer Smeding, die. paar de andere- zijde van het I.Tsel- ttieer gaat. Met applaus hechtte de verga dering goedkeuring aan hel bestuursvoor stel. maximum f 20 voor dit doel beschik baar te stellen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf geen aanleiding tot bespre king. De heeren Broersma en Lindewbergh zul len de afgevaardigden zijn. Film. De vertoonde filim gaf kiekjes van ver schillende markten, fokveedagen, tentoon stellingen, bedrijven, enz., met er tusschen gevlochten, eenige mooie natuuropnamen. Rondvraag. De heer C. Kaan vroeg of er al iets be kend was over huur van zakken. De heer D. Schenk merkte op, dat er een afspraak was te maken tusschen leve rancier en afnemer van het zaad. Den heer Van Balen leek dit ook een goe de oplossing. De adj.-secretaris zegde toe. deze kwestie aan het hoofdbestuur voor te leggen. De heer Van den Heuvel voerde den muizen verdelger van Heiloo nog eens ten tooneele. Algemeen werden de resultaten van 'smans optreden slecht genoemd. Er schijnt niet veel kans op verhaal te zijn voor het. vooruit gestorte bedrag. De heer Van Balen Blanken noemde als absoluut afdoend het middel van d'e -Rattin- Mii. De heer D. Geerligs bracht de ongelijke prijs voor klei- en zandaardappelen ter sprake. Het groote verschil acht men voor deze streek onjuist. Een klacht daarover is reeds doorgestuurd naar het. hoofdbestuur. De adj.-secr. wees er op, dat de groote moeilijkheid zal zijn een afwijking te ver krijgen voor een bepaald district. Op een vraag over de volgende kunsfmesttoewij- zing antwoordde de heer Kooij, dat officieel nog niets bekend is. De H. M. v. L. wilde voorstellen een toewijzing, wélke rekening hield met de te verbouwen gewassen. De heer Van Balen Blanken merkte op. diat de grond in deze kwestie van nog meer belang is dan de gewassen, lichtere grond beef» meer stikstof noodig. De heer Kooij MÜaam- de dit, maar men zou, daarmee rekening houdend, een zeer ingewikkeld systeem voor de verdeeling krijgen, daar dan overal grondmonsters genomen moesten worden. Nog eens de bedrijfsvereeniging. De opwekking van den heer Raap, vóór de volgende vergadering toch eens goed de gedachten te laten gaan over den wensche- lïjkheiid van oprichting eener bedrijfsver eeniging en anderen op te wekken, die ver gadering te bezoeken, deed den heer D. Schenk vragen naar een kostenberekening en den heer K. Kaan naar motieven voor de oprichting. De heer Raap voldeed aan het verzoek van den heer Schenk. Men had een begroo ting gemaakt, waarhij rekening was ge houden met een meedoen van 50 bedrijven va.n totaal 1800 bunders hier, 600 bunder in Waard en Groet en 600 in Wieringer waard. Met f 1.— per bunder kwam men er dan wel. Alles hangt, hier van de deel name af. Hoe meer meedoen hoe voordeeli- ger natuurlijk. De heer Kooij zou in 't kort de taak van de op te richten vereeniging willen aan duiden als: Bedrijfsvoorlichting en directe hulp op de boerderij zelf. De heer Raap lichtte toe: De wetenschap gaat door en als geen gebruik gemaakt wordt van de nieuw ste vondsen, raakt de boer hier achter. De consulent kan de schakel zijn tusschen we tenschap en boer. De heer Kistemaker on: derstreepte zijn uiteenzetting met: We gaan er hier prat op. dat we in den landbouw een vooraanstaande plaats innemen. Wil len we die plaats behouden, en niet achter raken bij andere streken, dan moeten we op de hoogte blijven van wat de weten schap vindt, Ook op het belang van de op richting van een bedrijfsvereeniging voor vereenigingen als de Z.A.P. en fokvereeni- gingen werd gewezen. Nadat aan den heer R. C. Waiboer in lichtingen waren verstrekt over de omzet belasting.sloot voorz. met dank aam de heeren Kooij en Leenstra voor het vertoonen van de fiftm. Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken UITBETALING DER MELK GE LD EN OP BASIS VAN VOORSCHOTPRIJS PER K.G. VET. MINDER PRETTIGE MEDEDEELINGEN. Opening. De voorzitter, de heer Jm. Blaauboer, heet de talrijke aanwezigen welkom. De melkprijsverhooging zou teveredenstel- lend zijn, wanneer ze spoedig was doorge voerd. Er valt nog niet te overzien wat de bedrijfs organisatie zal brengen. Tot - dusverre ge schiedden de aanwijzingen door menschen, die de boeren mentaliteit kenden. Spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven, omdat dit slechts de productie ten goede kan komen. De notulen werden goedgekeurd. Mededeelingen. Uit de mededeelingen stippen we het vol gende aan: Het aantal buitengewone leden bedroeg 33. Bestuur. Door het bestuur werd tot voor zitter aangewezen de heer Jm. Blaauboer te Schagen en tot onder-voorzitter de heer J. Veldstra te Opmeer. Beiden werden tevens aangewezen als bestuursleden van de F.N.Z. De secretaris werd wederom benoemd tot plaatsvervangend en adviseerend lid van de F.N.Z. Er werd een commissie ingesteld met de taak een onderzoek in te stellen naar de kaasopbrengsten in Noord-Holland en Fries land. De commissie, van advies inzake de loon regeling, adviseerde tot een minimumloon van f23.50 per week over 1940/1941. Hierop werd een voorloopigc goedkeuring verkregen. Een verzoek om te beginnen met November 1940, een duurtetocslag ad fl. te verleenen, werd afgewezen d.oor het Col lege van Rijksbemiddelaars. Rekening moet worden gehouden, dat ook de zuivelindustrie op het bij de arbeidswet bepaalde maximum van 2496 uren wordt ge bracht, hetgeen een vermindering van om streeks 60 uren beteekent. Voor de kleine fabrieken is een aantal van 50 overuren bepleit. Het percentage ondermelk en karnemelk, dat mag worden teruggeleverd, is voor kaas- en melkproductenfabrieken bepaald op 15 en voor boterfabrieken op 35 Van 20 Mei a.s. af is de controle van het watergehaite der kaas en de berechting van overtredingen opgedragen aan de kaascon- trólestations. Gerekend mag worden, dat ook in de toe komst de boterbereiding zal worden bevor derd ten koste van het 40+ prouct. Voor de kleine fabrieken, die op een ver hoogde boterproductie niet zijn ingesteld, zal 'dit stellig moeilijkheden meebrengen. Van 27 April af is weer boterleveringsplicht inge steld. De levering van consumptiemelk is thans opgehouden. Hoewel voor uitbetaling der melk naar hygiënische kwaliteit stellig veel te zeggen valt, meende men vooralsnog niet op wette lijke regeling te moeten aandringen. Wel wordt aangedrongen bij de fabrieken om thans reeds maatregelen te nemen, die de kwaliteitsverbetering van de melk bevorde ren.' De bijdrage van f50.per millioen K.G. melk, voor de melkwolfabriek Cavolana, is toegezegd door 37 fabrieken. Het zou toe te juichen zijn geweest, indien alel fabrieken hadden kunnen besluiten tot deelneming, omdat het van belang is, dat de melkwolfa briek door de zuivelcoöpcratie wordj gedra gen. De heer Broekens, Oudendijk, dringt aan op een economische indeeling der rayons. In plaats van den heer N. Sluis te Schel linkhout, die niet herkiesbaar is, wordt ge kozen de heer Schoone uit Assendelft. De agenda F.N.Z. gaat onder den hamer door. Rekening en Verantwoording 1940. De exploitatierekening Alg. Zaken, sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven ad f 35.748.38V2, bij een batig saldo ad f De balans, Alg. Zaken, per 31 December 1940 sloot bij een bedrag aan baten en lasten ad f6.112.20, bij eenzelfde batig saldo. De balans van het Coöp. Magazijn geeft een bedrag aan baten en lasten ad f 17.0S3.78, bij een winstsaldo ad f 1.023.06.' De verlies- en winstrekening sluit op f 3.552,76 bij eenzelfde winstsaldo. De rekening wordt door de vergadering goedgekeurd. Het punt administratieve controle wordt ingeleid door den secretaris, die met mede werking van de Coöp. Zuivelbank kennis heeft kunnen nemen van datgene, wat deze instelling in dit opzicht reeds heeft gedaan. Tot dusverre maken 9 fabrieken gebruik van de geboden gelegenheid. Spr. wijst er op, dat de ervaring heeft ge leerd, dat de beste oplossing is, wanneer tech nische en administratieve controle, die nauw met elkaar verband houden, in één hand lig gen. Spr., hoopt, dat de 15 fabrieken, waar over de Coöp. Zuivelbank tot dusverre de ad ministratieve controle voerde, bereid zullen blijken zich bij den Bond aan te sluiten. Energie- en Warmtecontröle aan zuivelfabrieken. Het punt wordt ingeleid door den heer IJ. van der Grijp, ingenieur van den technischen dienst van de F.N.Z. Hij wijst er op, dat steenkolen, electriciteit en olie juist nu schaarsch en duur zijn, zoo dat er meer dan ooit reden is voor scherpe controle. Hoewel de stoommachine zich in het alge meen aan de zuivelfabrieken heeft gehand haafd, is daarnaast de afname van electri citeit van 1928 tot 1938 ongeveer verdubbeld. Naast de noodzakelijkheid om te' beschik ken over goede opwekkingsmachines, is even zeer noodzakelijk er voor te zorgen, dat de beschikbare warmte zoo nuttig en productief mogelijk wordt aangewend. Waar het voor de directeuren niet mo gelijk is de gebreken vast te stellen, acht hij het gewenscht, dat een geregeld gebruik wordt gemaakt van de service, welke de organisatie hier biedt De kosten, welke hieraan venbonden zijnv zuilen door de be sparingen stellig worden goed gemaakt De heer Geluk, secretaris vand en F.N.Z., meent de gelegenheid te mogen aangrijpen, om de controle op het energieverbruik ernstig aan te bevelen. Daarnaast overgaande tot een ander punt dringt hij er met klem op aan, dat alle fabrieken deelnemen aan de melk wolfabriek Casolana. Deze zaak moet niet worden gesteld, op de basis van een ortder- méikvraagstuk, dat er nu niet of nauwe lijks meer is. Men moet deze aangelegen heid in eigen, d.w.z. in coöperatieve hand houden. Aangezien niemand het woord verlangt, dankt de voorzitter den heer van der Grijp voor de door hem gehouden inlei ding. Uitbetaling dér melkgelden op basis van een door een Commissie van den Bond per uitbetalingsperiode vast te stellen voorschotprijs per K.G. vet Na het intreden van den oorlogstoestand adviseerde de Bond zijn leden over te gaan tot uitbetaling in bovenaangegeven In het algemeen is de commissie wat aan den voorzichtigen kant gebleven bij het vaststellen van den prijs, wat geen be zwaar behoefde te zijn. Intusschen bleek, dat velen zich niet aan het gegeven advies hielden. Toch blijft het bestuur op het standpunt staan, dat op den ingeslagen weg moet worden voortge gaan. Al weer vraagt niemand het woord, zoo dat de voorzitter meent te mogen aanne men, d'at voor het komende seizoen ieder een zich zall houden aan het bondsadvies. Wanneer de voorzitter, die de vergade ring blijkbaar al te volgzaam acht, even heeft gewacht, vraagt de heer Groot. Stompetoren. of het wel mogelijk is zich aan het advies te houden, wanneer men te doen heeft met speculatieve fabrieken. De voorzitter meent, dat. waar de leden zijn gebonden, er geen bezwaar kan zijn het advies voor een jaar te volgen. Daar naast zou men in overleg kunnen treden met de speculatieve fabrieken. 'Het hek schijnt nu van den dam en de fabriek van Schoorl vertelt, hoe de -rege ling heeft gevoerd tot het wegblijven van SCHAGEN, 23 Mei mi. Beste Stijntje! Dat is vandaag qeen prettige dag voor de krant, Stijn en ik vrees eigenlijk dat ons gebabbel maar kwalijk passen zal in de sfeer, welke daar ongetwijfeld heerscht. De vlag halfstok, de groote motor draait niet meer, een strijd is uitgestreden. Ik zal mij maar niet op het terrein van de redactie wagen en nog meer bij den dood van den heer Trapman schrijven, ik ge loof echter dat zijn geest aan de Scha ger verbonden zal blijven, verbonden moet blijven ook, omdat die zijn mede werkers heeft geïnspireerd tot veel en goed werk in het belang van de volksge meenschap, gezien in het raam van zijn tijd. Wanneer die geest, vlijmscherp des noods maar nimmer onoprecht, vaart in hen die na hem gekoinen zijnzal de Schager en onze streekwaar de krant van Trapman de welgemeende, schoon vaak feilen toonende vriend is, er wel bij varen Een speling pan het lot, dqt hedenmid dag nog een bekend Schagenaar zijn laat ste reize zal maken, ik bedoel de oude heer Meurs, je hebt er gisteren wel van gelezen. Jarenlang werkten die twee sa men, ieder op zijn terrein, als zakenman, maar elkaar merkwaardig goed aanvoe lend in gemeenschapszaken, als het er om ging Schagen omhoog te brengen. Kerels, Stijntje, die met open vizier voch 'ten, met wie het voor deri tegenstander geen plezier maar in zekeren zin een eer ivas de degen te kruisen. Er zal wel veel belangstelling zijn. En nu wat anders, Dirk heeft een geit gekocht, en er komt melk uit ook, en ik ben lid van de De Baars, onze Schager viechclub geworden. Jammer dat de ouwe heer Lutjeharms hier niet meer woont, want die ving altijd baarzen als snoeken en snoeken als olifanten, maar ik denk dat ik maar eens meneer Roggeveen de koekbakker eti meneer Holtz de kapper vriendelijk aankijk, dan mag ik, als de vrouwen het goed vinden, misschien wel een keer mee te karperen of te baarzen. Ja kind, je moet wat, ter aanvuling van dat, wat je niet hebt. Schagen slaat tegenwoordig lang geen gek figuur op sportgebied ookwat een voetbalclubs, alles rent achter dat ron de stuk leer aan, de nieuwste aanwinst is de club van de Schager krant, nou die hebben niet meer een naam te zoe ken zou ik zeggen, de Trapmannen dat kan niet beter, ze zullen de boekhouder meneer Schoorl wel rechtsbuiten maken moet je rekenen, die kan goed hard loo- pen, dat is vast een goeie rivaal voor meneer Capelle van de waterleiding, en voor meneer Tolle hebben ze ook al een lichtgewichtklaar heb ik gehoord. Jam mer dat voor dergelijke pleziertjes de be langstelling van het gemeentebestuur zoo gering is, ik zou een elftal van de zeven raadsleden plus de burgemeester de secre taris de eerste ambtenaar en de bode niets gek vinden. Ze zijn gewend aan te vallen en te verdedigen, en ze maken ook wel eens de vergissing om in eigen doel te schoppen, alleen heb je kans dal ze wat lastig zijn voor den scheidsrechter omdat ze niet gewend zijn hun mond te houden en natuurlijk het woord vragen in tweede en derde instan- tie. Er wordt zoo nogal wat ge mompeld over zekere veranderin gen die zich spoedig in het huis met het trapje zouden gaan vol trekken, in dien zin, dat binnen niet al te langen tijd 'n nazaat van iemand van wten Dirk en Jan vroeger nog wel eens een lootje kochten, daar zijn opwachting zou komen maken, maar het kan best een ui zijn, en het komt nogal van ver ook, te weten schijnt niemand het, voor- loopig zullen we ons nog wel kunnen blijven 'laven aan de bron van wijsheid welke daar nu omhoog spuit. (Opgave: zoek uit dezen zin de letters van dezen grooten onbekende.) Zeg, kermiszondag kom je natuurlijk te gast hè, als je maar meeneemt een ons je boter, een onsje vet, zes aardappelen, een half witje en drie sneedjes grof, een pietsie peper, een pietsie suiker, twee pietsies thee, een kopje slaolie voor de mayonnaise, een messepunt bloem voor je deel aan de bloemkoolsaus, en liefst een rollade van een pond of twee. Meer is niet noodig, water om te koken heb ik zelf en ik heb een electrisch theelichtje. Mocht het nog steeds zoo om en nabij het vriespunt zijn, vergeet dan niet' een halve turf en een vijf kilo anthracietmee te nemen. Nou kind ik moei Tiaar mijn vee, de pen wat verzetten want het geitje heeft alles kaalgevreten, en met een variatie op geen aeld geert Zwitsers is het nu: geen gras geen melk. Alles best van huis tot huis je Reinlje. De Alkmaarsche kaasmarkt houdt vast aan het gebruik van eeuwen om de notee ring te geven voor Noordhollandsohe kaas. Dat is niet altijd 40+ kaas geweest, maar liet heeft toch sedert onheuglijke tijden omi dat vetgehalte gedraaid. Het zal vroeger wel eens 37% of 38% zijn geweest, maar ook wel eens 44% of 45%. De taak van den koopman was het dé kwaliteit naar waard» te honoreeren. Op het óogenblik is door den nood der tijden bijna alles 20% kaas geworden. Maar iedere Vrijdag wordt nauwkeurig gespied of niet hier en daar een partij 40+ te vin den i$. Tot dusver was dat steeds het ge val en zoolang dit zoo blijft, zal ook de noteering voor 40+ niet van het hord ver dwijnen en zal 20°Zo kaas, die toch ver in de meerderheid is, vermoedelijk volkomen wor den genegeerd. Verdwijnt het Noordhol- landsche product, dan zullen we wellicht noodgedwongen als prijs f 22.moeten op geven. Voorloopig echter kan het nog steeds f 35.25 blijven. De aanvoer was heden met in totaal 30.000 Ivg. een 3.000 Kg. grooter dan Vrij dag j.1. Dat er echter iets veranderd is, wordt ook hier duidelijk, wanneer men daarnaast de aanvoer van verleden jaar stelt. Toen was er 94.000 kg. Door allerlei omstandigheden melklevering en meei» zijn w;e dit jaar een stuk op achter. Laten we hopen, dat uit de komende aan voeren blijkt, dat de achterstand althans ten deele wordt ingehaald. leveranciers, zoodat men onlangs heeft be sloten het advies niet verder op te volgen. Anderen onderstrepen dit. Men kan de melk; niet missen. De secretaris deelt mede. dat men zich' ten deze tot den voedselcommissaris heeft gewend en dat deze er niet voor voelde handelend op te treden. De voorzitter meent te mogen concludeer ren dat men in het algemeen wel sympa thiek staat tegenover de handelwijze van het bestuur, doch dat het bezwaar gelo gen in het feit, dat men vreest voor over* loopen van leveranciers naar de specula- tie. Met algemeene stemmen zou hij daar om graag willen besluiten, dat de leden van den Bond het advies van het bestuur zullen volgen, mits men de speculatie weet te bewegen tot eenzelfde politiek. Dit ge schiet, waarbij een uitzondering wordt ge maakt voor fabrieken gelegen in het wet telijk gebied. RONDVRAAG. De heer Kos, Schellinkhout, maakt be zwaar tegen het keuren van de kaas door vertegenwoordigers van de regeering, waar bij niet zelden een T.V. wordt uitgedeeld. Daarnaast zou hij willen, dat de vervoer kosten op de prijs mogen worden gelegd. Uit het betoog van den secdetaris blijkt, dat deze het bezwaar van den heer Kos goeddeels onderschrijft. Hij acht het b.v. mógelijk, dat de 'prijs van de kaas reeds voor den koop door een taxateur wordt be paald. Dit heeft echter ook zijn moeilijk heden. D eheer Sevenhuysen. Warmcnhuizenv meent, dat men een producent-keurmeester naast den regeeringskeurmeester zou kun- ren stellen. De heer Geluk deelt mede, dat de kwes tie reeds herhaaldelijk een punt van be spreking heeft uitgemaakt in Den Haag, maar ook bij den F.N.Z. is men er nooit goed uit kunnen komen. Hij zegt echter toe, de zaak riog eens onder oogen te willen zien. Onbillijk bij. een en ander schijnt, dat men Noordholland heeft' verplicht, aan de beurs en aan de markt te blijven komen, terwijl de keuring daar scherper schijnt, dan bij voorbeeld in Friesland het geval is. Uit het antwoord van den heer Veldstra blijkt, dat zijn fabriek over het algemeen weinig last heeft met de keuring en dat deze daar nïinder scherp is en dat daarbij in ieder geval minder vaak een T.V. wordt opgemaakt. Ten slotte blijkt, dat uit vrees voor een T.V. de prijs soms te laag wordt gesteld. Zoo zijn hier inderdaad onbillijkheden en het bestuur zal zien, wat gedaan kan worden. De heer Kaag, Schoorl, deelt mede, dat men thans 55 van zijn boter moet afzet ten aan aangewezen firma's. Deze kunnen echter geen boter meer hebben. Hoe nu? De secretaris zegt, dat hieromtrent juist dezen morgen een circulaire is binnengeko men, waarin wordt opgedragen deze boter in koelhuizen op te slaan. De heer Geluk komt ten overvloede met de onaangenaam klinkende me- dedeeling, dat de boterkwestie nog wel moeilijker zal worden, wanneer - na 14 Juli de melk voor alle vol wassenen geheel zal worden ont- roomd. Men zal daarmee komen tot een topproduc- tie aan fabrieken, "die voor moterproductie onvoldoende zijn ingericht Het brengen van - deze boter naar koelhuizen is en blijft ge vaarlijk. Kwaliteitsverbetering zal hier nood zakelijk zijn. Onder applaus van de vergadering advi seert de heer Kaak te verzoeken, het boter- rantsoen tijdelijk te vergrooten. De heer Veldstre meent, dat er ten aan zien van kwaliteitsverbetering nog wel iets te doen valt en hij stelt de noodzakelijkheid, daarvan in het Jicht. Valt een fabriek in de tweede prijsklasse, dan beteekent dit een uit val voor de boeren van f0.15 per 100 L. De heer Hofstee bepleit de vorming van. een coöperatieve boterafzet. De secretaris wijst er op, dat mén een tech nische dienst heeft en dat zulk een afzetcom- binatie slechts zou kunnen overnemen tegen prijzen, gebaseerd op kwaliteit. Onderzoek verdient de gedachte of room van minder goed ingerichte fabrieken te laten verwerken bij andere. De kwaliteit van de room zal daarbii echter een kwestie van gewicht zijn. De voorzitter zegt toe de verschillende hier aangeroerde kwesties te zullen onderzoeken en deze vast te leggen in een rapport, mits hij daarbij wordt gerugsteund door de betreffen de' fabrieken. Niets meer aan de orde zijnde, volgt slui ting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5