Wieringen Aaidappelhandel Dr. E. Hoekstra's Minder vee, meer schapen Hoestpillen LANGENDIIK nog niet in 't paradijs Rondom de De visscherij op Vervangers van de maairixachinc en rcmplacant van de koe. (Slot) Het schaap is een landbouwhuisdier, dat de geringste eischen stelt aan krachtvoeren enkel gedurende enkele weken in den win ter en het vroege voorjaar is het. bijvoeren van hooi. .stroo, bieten enz. en ecnig kracht voer aan hoogdrachtige ooien en ooien met lammeren noodig. Het nuttig effect van de schapenhouderij is veelzijdig. De meest be kende producten zijn vlecsch en wol. Voor de schapenfokkerij komt hier nog bij de melk. De beteeken is van .het schaap als melkproducent is in de laatste 25 jaar in velo streken door 'ace prijzen van de melk wat op den achtergrond geraakt. In de huidige omstandigheden mag hierop evenwri terdege de aandacht gevestigd wor den. Na het spenen der lammeren vóór het scheren der ooien, kan men de sehanen mei ken tot Octoher. even voor den dektijd. Schapenmelk heeft een hooge voedings waarde. hooger vet- en eiwitgehalte dan koemelk. De schapenmelk kan op velerlei wij zen worden aangewend. Eertijds was schapenmelk en -wei een gelief koosd voedermiddel »voor de mest- kalveren. Men kan er schapenkaas en -boter van maken en de wei en karnemelk voor de kalveren gebrui ken. Ook wordt de volle melk in verdund^ toestand wel gebezigd voor den opfok van kalveren terbe sparing van koemelk. De melkrij'k- heid van ooien is individueel zeer verschillend hangt o.m. af van den leeftijd', van de kwaliteit van de weide, van het aantal schapen. Een behoorlijke melkrijke ooi kan op goe den bodem tot den herfst worden gemolken en geeft dan in totaal plm. 150 L. melk. Ook spreekt, men wel eens van het schaap als weide-verbeteraar, waarbij men denkt aan het afgrazen van ruige weiden. Gras land. dat te ruig don winter doorkomt, boet inderdaad in. productiviteit in in de volgende groeiperiode, zoodat uit dit oog punt de schapen inderdaad als weideverbe- teraars fungeeren. De schapen brengen op deze wijze minderwaardig gras tot waarde Men moet nu evenwel niet meencn, dat men goede schapen kan fokken en nog min der vetweiden op ruig land, met enkel af val bereikt men in de schapenhouderij ook niets. Vervanging van de maaimachine. Bij het zgn. orhweid- of wisselweide:sv- steem kan een koppel oudere ooien welke gemolken worden, zeer geschikt het af maaien. nadat de melkkoeien en eventueel het jongvee het afgegraasd hebben, vervan gen. Dit komt de kwaliteit zeker ten goede. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de rund vee-intensieve bedrijven, waar de schapen houderij dientengevolge in het geheel niet óf op zeer bescheiden schaal werd uitge oefend, het meest zullen moeten worden ingekrompen. Uitbreiding der schapenhou derij zal op deze bedrijven een der midde len zijn óm bet vee-intensieve- karaakter van bet bedrijf zooveel mogelijk te bewaren. De omvang van de schapenhouderij op een bedrijf is naast het land (geschikt schapen- land) vooral afhankelijk van de intensivi teit van de rundveehouderij. Zooals bekend, is de sterkste van de sóha- penstanel 'voorheen veel grooter geweest dan de laatste 10 jaar het geval was. De hoofdoorzaak hiervan komt voor rekening van de intensiveering der rundveehouderij, daarenboven lage vleesch- en wolprijzen. Naarmate de rundveehouderij intensiever wórdt uitgeoefend, d^s te meer moet nood zakeiijkerwijze de schapenhouderij terugge drongen worden. In den laten herfst en voorwinterknnhen de schapen het ruige land mooi glad afweiden, maar te veel schapen bmn.crpn het bezwaar mede. dat in den na- winter en do eerste voorjaarsmaanden te veel land voor de schapen bestemd moet worden en het gevolg is veeal. dat het land te kort rust krijgt, de groei vertraagd wordt, waardoor het melkvee later in de weide geiaagd kan worden. De bezwaren van te veel schapen openha ren zich vanzelfsprekend ook gedurende de weide periode. Een berijf met te veel scha pen. meer dan één schaap of lam ver koe, welke onder de koeien ivorde.n geweid, zal dit in den reoel bemerken in de productivi teit van het melkvee. Stelt de veehovdcr prijs op bestp sehanen, zon annl dit. ten kos te van zijn rundvee, gaat bij hem. het. rund- eve bo^en alles, zoo vallen de schaven niet, mee. Waaneer de rundvee-houderii hoofd zaak is, dient men voorzichtigheid te be trachten' wat betreft het aantal schapen en al naar den bodem, bemesting enz. een ze ker aantal sehanen niet te overschrijden, een aantal, -dat wij hier niet kunnen aange ven. maar dat iedere veehouder oo grond van ervaringskennis zelf zal moeten bepa len. De huidige omstandigheden zijn uitermate geschikt voor propaganda voor de uitbreiding van de schapen houderij, toch dient men daarbij het verband met het gcheele bedrijf niet uit het oog te verliezen. De finan- cieele perspectieven der schapenhou derij voor degene, die schapen heeft zijn gunstig, hooge prijzen voor lam meren en magere schapen, zeer waarschijnlijk een behoorlijke wol- prijs; Het kanitaal voor de uitbreiding rouleert in de schapenhouderij veel sneller dan in de i'udvenondorii. Een kalf moet men twee jaar de kost geven voor ze wat produceert. De kosten vanaf tot melkvaars zijn thans nietonbelangrijk en beïnvloeden vanzelf sprekend de productiekosten van de melk in sterke mate. Wannéér men'thans ooilammeren of en kele fokooien aanschaft, als plaatsvervang ster. van de koe, kan men hiervan- over een jaar lammeren verkoopeh, waarhij dan nog van de ooien de opbrengst van de wol komt. Een gocclsoortige oudere Texelsche ooi le vert gemiddeld plm. 4 kg. wol van goede kwaliteit, een 1-jarige brengt minstens 5 kg. wol op van betere kwaliteit, goed ont wikkelde ooilammeren kan men dezen herfst laten dekken en in het voorjaar 1942 kan men gemiddeld op lam per ooi re kenen, voor oudere ooien kan men gemid deld rekenen op VA lam, de cijfers omtrent- de vruchtbaarheid en wolproductie van stamtooekfokmateriaal zijn veel hooger dan hier is aangegeven. Het verdient daarom aanbeveling voor veehouders, die ooilammeren, eenjarige ooien of oudere fokooien willen aanschaf fen deze te betrekken uit stamboekbedrij- vcn, waar men inzage kan krijgen omtrent, de vruchtbaarheid, en wolprodücties der voorouders. Kwaliteitsmateriaal moet altijd duurder worden betaald, maar veelal brengt deze hoogcre uitgaaf een beste rente op. De Bijksveeteélt-consulent, Ir. L. DE VRIES. ALKMAAR, Landbouwhuis, Mei 1941. Bijzondere omstandigheden eisch- ten bijzondere maatregelen. Zoowel in den kring der aardappeltelers als in dien. der handelaars is men niet goed te spreken over de* tegenwoordige wijze, waarop de afzet der aardappelen is gere geld. Dat het met den aardappelhandel anders loopt dan voorheen, is mede toe te schrijven aan de bijzondere omstandighe- den; waaronder we in het huidige tijdsge wricht leven. Wie de marktberichten en overzichten van de veilingen volgt, zal heb ben opgemerkt, dat er in maanden geen aardappeltje aan de veilingen wordt aan gevoerd, in tegenstelling met vorige jaren, toen Bevelanders, Eigenheimers, Roode Star e. a. soorten schering en inslag in de marktoverzichten vormden. In het najaar van het vorige jaar is een regeling voor don afzet van late aardappe len ingevoerd, een regeling, waarvoor de lijd en voorbereiding ontbraken om er van verzekerd te zijn, dat alles zoo zou yerloo- pen, dat alle er bij betrokken- partijen te vreden konden zijn. Volgens die regeling is liet verhandelen van aardappels slechts toegestaan aan grossiers, commissionnairs of landkoopers, die zijn aangesloten bij de „Vèbena'V vereedigihg tót behartiging van den aardappelhandel. Daarbij is verder be\ paald, dat kleinhandelaren in aardappelen aangesloten moeten zijn bij Centraal Be lang. Voor den export van aardappelen is een andere organisatie ingeschakeld. De binnenlandsche handeL Wat nu de regeling voor den bin- ncniandschen handel betreft, mo gen de telers hun aardappels slechts verkoopen aan de bij de Vebena aangeslóten handelaren. Een pro vinciaal bureau is ingesteld, bij welk bureau de grossiers in de ste den de aardappelen gezamenlijk (Van onzen deskundigen medewerker) In dit artikel geeft onze deskundi ge medewerker een buitengewoon belangwekkende en leerzame be schouwing over het veulenen, de op de boerderij zoo gewichtige zaak. Uit de gem.aakle opmerkingen blijkt wel dat veel boeren nog met moei lijkheden kampen en hun paard verkeerd behandelen. Er zijn dit voorjaar veel veulens ge boren in Hollands Noorderkwartier vèel meer dan in voorafgaande ja- ren. Boeren die vroeger nooit veulens wilden fokken, hebben er' nu één of soms meer in de wei. 't Feit dat. de prijzen van de paarden zoó gestegen'zijn is hieraan niet vreemd, terwijl ook de vrees voor eventucele vordering menige boer deed besluiten zijn merrie te laten dekken, 't Is nog maar kort gele den, twee a drie jaar, dat er mas sa's veulens en ook anderhalfjarigen voor doodersprijs opgeruimd moes ten worden bij gebrek aan vraag. Veulens van acht tot tien weken oud gingen soms voor 'zestig gulden naar den slager. Maar op 't oogenblikis de toestand heel anders. Men hoort al van prijzen van f 300.tot f 400.- voor afgewende veulens (minstens acht weken oud). Zoo bloeit de fokkerij weer op en, gezien het groole aantal dekkingen yan dit vqor- moeten inkoopen, terwijl het tevens tot taak heefvraag en aanbod in evenwicht te houden. Dat op die wijze de veilingen worden uitge schakeld. of overbodig gemaakt, is duidelijk. In de kringen van hen, die het veilingswe zen het aangewezen middel achten om het verhandelen der land- en tuinbouwproduc ten op de juiste en beste wijze te doen ge schieden, ziet men dezen gang van zaken met weinig genoegen. Wat men met moeite en-zorg heeft opgekweekt, ziet men' niet graag verdwijnen. Toch zal men ook in de zen niet mógen vergeten, dat bijzondere lij den bijzondere eischen stellen, en dat de tegenwoordige wijze van afzet is toe te schrijven aan tijdelijk heersc-hende toestan den. Komt het normale leven weer, dan zal wel blijken, of dan het veilingswezen in zijn ouden vorm zal kunnen terugkeeren. Moeilijkheden. Nu het jaarverslag van de Vebena is ver schenen, blijkt ons wel. dat er heel wat moeilijkheden moesten worden overwonnen, ook door tegenslagen, die niet adhaerent waren aan dien organisatievorm of aan de materie, die de organisatie had te behan delen. De groote verandering, die de inge stelde regeling tot gevolg had, moest wel reacties verwekken, die de moeilijkheden vergrootten. Immers, er moest rekening worden gehouden met het bestaan van duizenden kleine en grootere han delaren. doch waar dit in een zoo kort tijdsbestek, voor de oprichting beschikbaar, moeilijk kon, heeft dit een roering veroorzaakt. die niet. zeer geschikt was om de Vebena populair te maken. Dan was er ook wel naijver bij de telers over de vastgestelde marges tuséchen den prijs, die de bouwers ontvingen en dien, welken de handel in rekening bracht, Deze meende, dat die marge billijk was. in aan merking nemenid vooral, dat steeds voor een 14-daagsche voorraad moest worden ge zorgd. Nog niet in den paradijsstaat. Uit het jaarverslag is ons wel gebleken, dat de Vebena zelf van oordeel is, dat men nog niet in den paradijsstaat is gekomen met de bestaande regeling en dat er nog heel wat moeilijkheden zijn te overwinnen, alvorens in 't „Beloofde Land" te arriveeren (wat zij trouwens niet mogelijk achit). Van handelaars én bouwers hoorden we. dat ze veel liever terugwillen naar de bij de vei lingen gevolgde wijze van afzet dan te vol harden in de ingewikkelde regeling, die ze thans moeten volgen, FUSTHUTJR. Be gemachtigde voor de prijzen heeft toe gestaan, dat de veilingen voor fusthuur In rekening brengen L eent per fust per week vanaf den achtsten, dag, nadat het betref-, ;fende fust in circulatie is gekomen. We vernemen, dat de betrokken veilingen maar half zijn ingenomen met deze rege ling: zij meencn. dat een regeling van 1 ct. dire.ct na die ingebruikneming zonder een te noemen gebruikstprmijn veel gemakkelij ker en eenvoudiger zou zijn geweest. ZUIDSCHARWOUDE. MINDER VERGUNNINGEN. Krachtens het verschillende jaren gele den door den gemeenteraad genomen be sluit. om het maximum-aantal vergunnin gen in deze gemeente op 2 te bepalen, zal het aantal, dat thans nog 4 is, door den verkoop van zijn café door H. Stoffers aan mej. Tichelaar, tot 3 worden teruggebracht. jaar, zullen er volgend jaar zeker niet min der veulens zijn te verwachten. Door mijn vak kom ik natuurlijk dage lijks met het gebeuren op de boerderij in nauw contact. En vooral met de afwij'king- geri én bijzonderheden die zich rondom de veulengeboorte afspelen. 't Begint al mét de drachtige merrie. Mag de hoogdrachtige merrie werken is dikwijls de vraag. En dan antwoord ik altijd, laat haar regelmatig, niet te zwaar werken tot aan het einde van de drachtigheid. Moet.de merrie vaststaan tijdens het. veu lenen of is het beter haar los te laten loo- •pen? Laat de merrie los in hok of box. Is de eigenaar al te bang dat de merrie hij de geboorte van het veulen met het achterstel tegen de wand zal gaan liggen, dan kan hij de merrie vastzetten in een hoek van het hok. Dan is beklemming van het veulen bii de geboorte practisoh uitgesloten. Dikwijls wordt ook gevraagd hoe lang de mèrrie draagt. Dit is zeer verschillend. Normaal rekenen wij van elf maanden. Er zijn ook merries die steeds een vol jaar dragen. Soms dragen zij iets minder dan elf maanden. Wat zijn de lcenteekenen dat de merrie spoedig zal gaan veulenen! Zoo tegen het einde der drachtigheid wordt het dier vol ler, zuchtiger. Het model van het kruis naar de staart vérandert. De staart komt, er meer uit, komt er meer bovenon te liggen. Tenslotte zien wii harsachtige drupnels aan de spenen verschimen. Wé zeggen dan dat ..de merrie kegelt". En nu ziin er merries die dan nog tot een week wachten met ven- lonen. Weer andere veulenen dezelfde dag als zij beginnen te kegelen. Ook hierin du<= geen vaste regel. Soms spuit de melk al uit rle spenen vóór dp geboortê vap het veulen. De merrie heeft twee spenen en iedere speen heeft twee slotgaten. De geboorte van het veulen verloopt als regel zeer snel en vlot, Hoe dikwijls hoort men niet dat er nachten bij gewaakt wordt en er niets gebeurt en dat. dan soms in het kwartier, of half uur dat( men weg is 't veulen ter wereld komt. Is het veulen geboren dan is als regel de navelstreng afgescheurd. Zoo'n navelstreng van een veulen kan behoorlijk dik zijn, soms wel eens zoo dik als 't dikke einde van een zw'eeo. En zoo'n dikke navelstreng kan nog wel eens ernstig bloeden, zoo zelfs dat er levens gevaar dreigt. Is men bij de geboorte aan- KENT GE Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bij flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou a:evat en hoest ge sterk, gebruikt de HOEKSTRA-HOESTPILLEN, 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bij deri kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoe dig bij, dan zijn 3 maal daags 2 stuks vol doende. Voor heeschheid, schorheid, pijnlijke keel moet men db pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3.stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het kwartier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk De goede werking van deze pillen is niet tijdelijk, maar blijvend, daar zij niet enkel slijmoplossend. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en de ontstoken slijmvliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebhen. F 1.58 per flacon, inhoud 250 pillen, met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Dro gisten en Winkeliers, weike Drogist-artikelen verkoopen. HET GOUD VALT DÉ VISSCHERS NOG NIET IN DEN SCHOOT. Onwillekeurig wekken de losse geruchten welke af en toé bver de uitkomsten der vis scherij in Wieringen worden verbomen, het vermoeden dat het den- visscher momenteel tamelijk voor den wind gaat. Men spreekt van sommige op zichzelf staande gevallen van gelukkige vangsten, van hooge prijzen, van dagen met groote aan voer, men staart zich blind op hetgeen men somwijlen hoort over fabelachtige zalmprij- zen f 6.60 per pond en hooger. en komt aldus generalisecrend tot de conclusie, dat het .for tuin den visschers in de schoot valt. Het ware voor Wieringen, gezien de groote beteekenis 'welke de visscherij voor haar heeft, te wenschen, dat deze conclusie in haar algemeenheid de waarheid benaderde. Zij' doet dit helaas niet. De keerzijde van de medaille toont ons een geheel,andeï- beeld en naar men ons van des kundige zijde verzekerde, staat het er eigen lijk niet meer zoo bijster goed bij. - Verblijdend is natuurlijk dat dank zij de goede =prljs bij redelijke vang sten dadelijk behoorlijke besommin gen worden gemaakt, doch men ver- gete niet, hoeveel moeilijkheden moe ten worden overwonnen alvorens de visch ter afslag kan worden aange boden. Deze moeilijkheden zijn thans nog weer met eenige vermeerderd, o.a. de olieschaarschte en het verbod om 's nachts buitengaats te blijven. Beide belemmeren een rationeele bedrijfs uitoefening ten zeerste en vele visschers zijn reeds lang voor het einde der maand door, hun maandrantsoen heen en daardoor tot stilliggen genoodzaakt. wezig, dan is het zaak de navelstreng tot op 5 a 6 c.M. onder den buik van het veulen af te knippen, na de streng eerst met een uitgekookt, band je afgebonden te hebben. En dan krijgt men soms toch nog nablóeding. I-Iet gebeurt namelijk wel dat de merrie bij het aflikken van het veulen ook de navel zoo grondig bewerkt, dat er, boven het band je dus, bloeding ontstaat. Opnieuw en dan hooger afbinden is dan noodzakelijk. De navel vormt het teere punt bi) het veulen. Dat is de zwakke plek, de poort waardoor alle mogelijke infec ties binnen kunnen treden en die tot gevolg kunnen hebben de zoo met recht gevreesde veulenziekte. De veulenziekte kan zich op verschillende manieren ontwikkelen. De meest bekende vorm is wel die waarbij gewrichtsontsteking optreedt. Plotseling begint het veulen te kreu pelen en bij onderzoek blijkt dan dat er één of soms meer gewrichten verdikt zijn en warm aanvoelen. De temperatuur van het veulen is dan hoog, het ligt veel en is min of meer suf. De veearts kan dan soms, helaas niet altijd, door, bepaalde inspuitingen enz. het jonge dier nog redden. Ook is het mogelijk dat de ziekte zich op andere wijze openbaart. B.v. door longontste king of door 'n leveraandoening of 'n nier ontsteking. Het tijdig onderkenen van den eigenaar dat 't veulen niet normaal is en het direct inroepen van diergeneeskundige hulp, kan dikwijls erger -voorkomen. Hooge temperatuur is een waarschuwing en zij die gewoon zijn hun zieke of verdachte dieren te temperaturen, mogen 'hierin aanleiding zien onmiddellijk deskundige hulp in te roe pen. Is er van tevoren niets aan te doen? In derdaad is er wel iets aan te doen. Ik zei U reeds dat de navel de zwakke plek was bij het veulen. Laten wij dus die navel zoo goed mogelijk beschutten tégen besmetting. En daarvoor hebben de veeartsen tegenwoordig een prima geneesmiddel, hetwelk de navel in korten tijd doet opdrogen, zonder dat dit middel al te heftig werkt. Dat is het, nadeel van de moeste ontsmettingsmiddelen dat ze te bijtend werken, zooals bijvoorbeeld Jo- diumtinctuur, creolin en dergelijke. Door een serieus doorgevoerde navelbehan deling kunt U veel narigheid en teleurstelling voorkomen. (Slot volgt Ook de visscherijgelegenheid is momen> teel zeer beperkt. Kon vroeger in het voor jaar keus gemaakt worden uit talrijke visch- soorten, als haring, bot, geep, ansjovis, etc., dit jaar hangt, eigenlijk alles in hoofdzaak at van de botvangst. Ansjovis blijft uit, Vooral het uitblijven van de ansjovis heeft velen een redelijke kans ontnomen. Steeds is deze visscherij wisselvallig geweest. Soms blijft de ansjovis eenige jaren weg om dan weer in overvloed te verschijnen. Vorig jaar werd ansjovis in ruime hoeveelheid gevan gen en vond een' 20-tal schepen daarin lan gen tijd emplooi. Ook dit jaar werd weer op ansjovis gerekend. Velen hadden de ka mers reeds in zee geplaatst, doch de „ansjoop" laat zich niet zien. Een nieuwe te genslag! Algemeen wordt de ansjovisvangst voor dit jaar als mislukt beschouwd, want het is niet waarschijnlijk dat deze visch zich thans nog zal aan melden. Ook geep is al eenige jaren van het tooneel verdwenen. Door enkele vis schers wordt zoo nu en dan eens een 100—400 stuks aangevoerd. De prijs is uitstekend, 'n.1. 3550 cent per stuk. Haring, eertijds de schlager van het sei zoen. laat zich evenmin zien. Alleen bot, Er blijft den visscher, nu de visscherij op het IJsselmeer nog vrijwel gesloten is, al niet veel anders over dan de botvisscherij ter hand te nemen. Over de resultaten daarvan is men algemeen wel tevreden. Op bot wordt thans zeer intensief gevischt, met botnetten, keerwant en hoekwant. On telbare lijntjes worden, ook door amateurs die een goedkoop maaltje vis.ch trachten te bemachtigen, uitgezet, maar de resultaten zijn niet geweldig, omdat zij, letterlijk, ach ter het net -visschen. Vele visschers voor andere visscherij ingericht, kunnen nu andere visch- soorten uitblijven, niet ineens op de botvisscherij overschakelen. Dit brengt kosten mede, en al zijn de noodige contanten aanwezig, de nettenschaarste is eveneens een han dicap. Netten en visschersgaren is slechts op de bon, jn beperkte hoe veelheid verkrijgbaar, waarmede het distributieapparaat zich ongetwijfeld de dank van tallooze Waddenzeebe woners heeft verworven. De prijs van bot is de laatste weken 40(KI cent per pond. Bij geringe aanvoer werden echter ook prijzen van 7080 cent p. pond ■besteed. Vangsten varieere-nde van 200—50(1 pond per dag komen regelmatig voor en aan voeren van 30004000 pond per dag zijn niet zeldzaam. Zij die de botvisscherij beoefenen, kunnen zich troosten met de gedachte dat zij in dez< visscherij vrijwel het geheele jaar dooi emplooi vinden. Natuurlijk wisselen pcriodi van gcfede en slechte vangst elkaar af. Onmiddellijk na het ijsvrij worden van d( Waddenzee was het eerst nog de spiering vangst die korten tijd een loonende uitkoms gaf. De vangsten waren echter gering, maa de prijs was goed n.1. 50—60. ct. per kilo. Al lengs werd de kwaliteit minder (kleiner vai stuk) en raakte ook de prijs er af, zoodat mei naar iets anders moest omzien. Wulken] acht Door enkelen werd tot April nog op wul ken gevischt, een loonend bedrijf. De consumptie-garnalenvisscherij werd in tusschen echter zeer dankbaar. Garnaa wordt in flinke hoeveelheid aangevoerd. He vischterrein is op de reede van Texel en eei 20-tal visschers neemt er aan deel. Reed vroeg werd er mee begonnen en de prijs wa eerst 50 cent per kilo. Thans 3040 cent. Eertijds werd hoofdzakelijk levende gai naai aangevoerd. Thans wordt de vangs; echter reeds aan boord gekookt. Een zeke percentage (40 is'bestemd voor de pelle rijen, voornamelijk te Volendam. Dit gedee te moet tegen vastgeselden prijs, f0.2S pe kilo worden geleverd. Deze verplichte levj ring is in het leven geroepen om de instant houding der pellerijen in voornoemde plaat I mede te helpen bevorderen. Op de vrije markt vindt garnaal thans t gretig aftrek, waardoor de pellerijen zoude; worden uitgeschakeld en tot werkloosheid g(' doemd zijn. Dagelijks wordt het voor de pe1 lerijen bestemde kwantum afgehaald. I De garnalenvisscher vangt tegelijk nog ai dere visch, als bot en schar, hetgeen medr helpt het bedrijf goéd loonend te maken. Intusschen is het wel ddidelijk, dat des vil schers pad niet over rozen gaat. Van del stoeren visscher zal men echter geen klad ten vernemen. „Werken" is zijn parool, en a beid schept vreugde. ÏVIERINGERMÈÏÏ WIERINGERWERF. BENOEMD. Na het vertrek van den heer J. va Strien. die geplaatst is als controleur 1 de C.C.C. te Den Haag, is in diens plaa aangesteld bij de „Zaadvriend" te Wieri gerwerf als zaakleider de heer J. Gro uit de Haarlemmermeer, RECTIFICATIE. Aangesteld als helpster bij de kïeut* school is niet mej. Molenaar, omar mu VOETBAL. Donderdagmiddag speelden de adspïra ten van Winkel tegen Succes a hun laats competitiewedstrijd in dit seizoen. II spreekwoord „lest best" ging hier niet voor Winkel, want de wedstrijd werdl-ve loren met 2—1. zoodat de de eerste nedK laag beteekende en nog wel op eigen t< rein. Wel was Winkel vrijwel den geheel; wedstrijd in de meerderheid, doch wi dit niet in doelpunten uit te drukken, tt wijl die keeper zijn dag schijnbaar ni had. de doelpunten hadden voorkom* kunnen worden. M. Knaij wist met een goi doelpunt de eer te redden. Voor de adspiranten van Succes, (I bovendien nog met 10 man speelden, e< goede prestatie. De overige wedstrijden gingen wegci terreinafkeuring niet door.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6