Groot-admiraal Raeder over Amerika unn wer moeRns Generaal Weygand voert besprekingen Veel te duur vleesch Radioprogramma HGLGI1 In een speciaal interview, dat Groot-Ad miraal Raeder heeft toegestaan aan den Berlijnschen vertegenwoordiger van het Japansche nieuwsagentschap Domei, heeft de Groot-Admiraal een standpunt bepaald ten aanzien van actueele problemen. Gij hebt stellig, zoo vroeg de (^respon dent, de buitengewoon levendige discussie gevolgd in de Ver. Staten, welke zich bezig houdt met de kwestie hoe men met Ame- rikaansche hulp aan den eenen kant het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal veilig naar het eiland en de verschillende oorlogstooneelen kan brengen, en aan den anderen kant de verschrikkelijke verliezen van Engeland aan oorlogs- en koopvaar- dijtonnage kan verlagen. Hoe beoordeelt de Duitsche marine de daaruit voortvloeiende eventueele gevolgen? GROOT-ADMIRAAL RAEDER. (Foto Scherldienst). De Groot-Admiraal antwoordde: Zij beoordeelt ze zeer ernstig, voor al daar niet alleen de pers, maar ook verantwoordelijke leden van de Amerikaansche regeering zich hier over uitgelaten hebben op een wij ze, die gee.n twijfel kan laten over den met het volkenrecht in strijd zijnden, agressieven aard van de reeds genomen, vooral echter van de verder voorgestelde maatrege len. Geen deskundige van de mo derne oorlogvoering, die prijs stelt op zijn reputatie houdt een aan val over de breedte van den Oce aan heen voor mogelijk en uitvoer baar. Wie desondanks Duitschland aanvals- hedoelingen in de schoenen schuift, doet dat tegen beter weten in en met de bedoe ling zijn eigen agressieve plannen en zijn wil tot inmenging daarmede te rechtvaar digen. De oorlogsophitsers zijn niet bezorgd voor een Duitschen aanval, maar over het feit, dat het niet wil lukken de gewensch- te incidenten te doen ontstaan. Om ze des ondanks in het leven te roepen, wordt al les gedaan om de grens tusschen neutrali teit agressie en oorlog te vervagen en door steeds nieuwe in strijd met het volkenrecht zijnde maatregelen de lijn van het ((short of war" verder uit te rekken. Denkt gij daarbij, zoo vroeg de corres pondent verder, in de eerste plaats aan de voorstellen om de z.g. patrouille-activiteit der Amerikaansche marine, resp. van het luchtwapen ten gunste van de beveiliging der Britsche oorlogstransporten in de rich ting van den Atlantischen Oceaan uit te breiden, aan de voorstellen om op eeniger- lei wijze ,het systeem der convooien te aan vaarden met de bedoeling een conflict te provoceeren? Het antwoord van den grootadmiraal luidt: Beide maatregelen zijn van zoo toon aangevende wijze en op zoo categorische wijze geëischt, dat men zich daarop moet instellen cn van te voren de verantwoorde lijkheid moet. vaststellen, doch tevens nog maals een ernstige waarschuwing moet uit spreken. Wat de convooien betreft, kan ik slechts de opvatting van president Roose- velt bevestigen: „Convoieeren beteekent schieten" (convoy means shooting). Aange zien de aard van de ladingen der gecon- vooieerde schepen volgens de Amerikaan sche bekentenissen van den aanvang af als contrabande vaststaat, zou de overgang tot deze wijze van convooisysteem geen neu traal geleide vormen in den zin van inter nationale, ook door de Ver. Staten gesloten verdragen, maar een openlijke Oorlogshan deling en een naakten, niet gcprovoceerden aanval. De Duitsche zeestrijdkrachten zouden der halve gerechtigd zijn tenen deze vervoerders van contrabande op te treden volnens de re- nels van het zeeoorlogsrecht en zouden een belemmering hij de uitoefeninn van dit recht ook tegen Amerikaansche oorlogsschepen zoo noodig met de wapens van de hand moeten, wijzen. Verduisterd varen? Ik zou (bij deze gel genheid, aldus de groot admiraal, nog een verder punt, willen te berde brengen. l>e neutrale koopvaardij is reeds geruimen tijd geleden er voor gewaar schuwd met verduisterde lichten te varen, aangezien zij zich daardoor blootstelt aan verwarring met vijandelijke oorlogsschepen en daarmede aan een onmiddellijke aanval. Dit geldt in nog sterkere mate ook voor neutrale oorlogsschepen. Bij den stand der moderne oorlogstechniek is het in het be lang van de eigen veiligheid noodzakelijk op ieder verduisterd schip terstond het vuur te openen. Wie desondanks verduisterd vaart, heeft iets te verbergen, heeft booze vóornemens en moet verwachten om zonder waarschuwing te worden aan gevallen. Wie zich. kennis dragende van dezen volkenrechtelijken en fei- telijlcen toestand in gevaar begeeft, die ziet die zoekt twist. Aangezien de oorlog niet naar Amerika komt, moet de Amerikaansche' oorlogspartij duizenden zeemijlen achter den.oorlog aan- loopen en het gevaar ver van de kusten van het Amerikaasche vasteland opzoeken om zich voor bedreigd te verklaren en de ge- wenschte incidenten tot stand te kunnen brengen. De Duitsche marine zal zich daar door niet laten belemmeren in de uitvoe ring van haar taak. REIS DOOR NOORD-AFRIKA. De algemeen gevolmachtigde van do Fransche regeering in Noord-Afrika. gene raal Weygand, die, zooals reeds gemeld, Za terdag in Fez (Marokko) is aangekomen, heeft in het gebouw van de residentie uit voerige besprekingen gevoerd met den Sul tan en den Pasja der stad. In tegenwoordigheid van de Fransche no tabelen van Fez zeide generaal Weygand in een toespraak ies over degrondslagen van de door maarschalk Petain gekozen po litiek der samenwerking, een politiek, die alle Franschen. die bezorgd zijn over de toe komst van Frankrijk en zijn imperium die nen goed te keuren. Generaal Weygand en de resident-gene raal van Marokko, generaal Nogues, verlie ten daarop- Fez om zicli naar Tafilalet te begeven, waar zij opnieuw een ontmoeting hadden met den sultan, die op het oogen- blik in gezelschap van prins Moulay Has- san, den groot-vizier, een inspectiereis door Marokko maakt. Zuinig bij verhuizingen Verhuizen mag wel bedstroo, maar geen benzine kosten. De Nederlandsche organisatie voor het bc- roepsgocderenvervoer langs den weg (N.O.B.) deelt, mede: Het gebrek aan vloeibare brandstof voor .motorrijtuigen heeft het noodzakelijk ge maakt voor interlocale verhuizingen een re geling in te voeren, waardoor het mogelijk is.geworden met weinig, benzine zooveel mo gelijk verhuizingen uit te voeren. Hiertoe is de officieele regeling Centrale Meubeltransport te Bussum van de Neder landsche Organisatie voor het Beroepsgoe- derenvervoer langs den weg (N.O.B.) inge schakeld. Om deze regeling echter zonder vertraging te kunnen uitvoeren is het nood zakelijk, dat het publiek minstens 10 dagen voor den dag van de verhuizing aan den meubeltransporteur opgeeft naar welke plaats de inboedel moet worden verhuisd. Doet men dit niet, dan zal het in de meeste gevallen niet mogelijk zijn de verhuizing op tijd uit te voeren. Tienduizend gulden boete voor prijsknoeier. De eigenaar van een slagerij te Nijmegen, berekende voor bijna alle artikelen prijzen, welke belangrijk te hoog waren. Weliswaar had verdachte B. in zijn win kel een prijslust, doch deze was niet opge hangen en zelfs niet, zooals dat is voorge schreven, goedgekeurd door den burge meester De prijs, welke er h.v. voor biefstuk op ver meld stond, was f 0.17 te hoog. Hetzelfde gold voor ribstuk en vele andere artikelen. Gedu rende vele maanden verkocht hij vleesch voor deze prijzen. Bij een controle, die door de politie te Nij megen werd ingesteld, kwam deze handel wijze aan het licht en B. moest zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching verant woorden. Hij erkende te hooge prijzen te heb ben berekend. Italiaaasch weermachtbericht Hier volgt het 354e Italiaansche weer machtbericht. Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsche strijd krachten sedert den nacht van den 20en Mei in een slag in het oostelijk deel der Middell. Zee om de bezetting van Kreta. Onze torpedobooten, die zegevierend de ge vechten geleverd hebben, en waarvan in de weermacht-berichten 352 en 353 melding is gmaakt, hebben de vijandelijke vloot zware verliezen toegebracht. Bommenwerpers, tor pedovliegtuigen, jagèrs en gevechtsvliegtui gen hebben zich onophoudelijk gerept. Doe len op den grónd op het eilahd Kreta zijn herhaaldelijk niet succes gebombardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Brit sche vloot eenheden, die ter bescherming van het eiland zich in den strijd hadden gemengd en de verliezen hebben geleden genoemd in vorige weermachtberichten.. Na de zware verliezen, veroorzaakt door de strijdkrachten van den as, is de Britsche vloot verplicht zich op haar bases in Noord- Afrika terug te trekken. In Oost-Afrika geen nieuw vermeldens waard feit. In gevechten ten Noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer coll onnes in haar isolement on der hevel van kolonel Maraventano na langdurigen, moedigen tegenstand en zon der levensmiddelen en munitie zich met wapeneer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato heeft in den Atlan tischen Oceaan drie koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip, van 21.000 brt. in totaal, tot zinken gebracht. En met een torpedo een vijandelijk oorlogsschip waarschijnlijk een kruiser getroffen. In het oostelijk deel van de Middellhnd- sche zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een convooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tijdens onze actie in 't oostelijke deel van de Middel landsche zee hebben wij een tor pedojager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered. De groote extra-winst, welke verdachte maakte, in aanmerking genomen cn den om vang van zijn bedrijf, werd hij tot een boete van f 10.000.veroordeeld. Diamanten jubileum „Volksonderwijs" Opgewekte herdenking te Leeu- warden. Zaterdag en Zondag is te Leeuwarden waar de bakermat gestaan heeft, herdacht het 75-jarig bestaan van de vereeniging „V olkson d er w ijs". Zaterdagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarop door tal van sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. van Gaasbeek van Utrecht bood namens de jubileum-commissie het hoofdbestuur een bedrag van f 5.000.aan cn de heer Kleiterp, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzers Genootschap een bedrag van f 500.— De voorzitter Mr. W. C. Wendelaar hield Zondagmorgen een herdenkingsrede waarin hij het. ontstaan der vereeniging, haar aanvankelijke werkwijze en enkele ge beurtenissen uit het leven van „volkson derwijs" memoreerde. Maar, zoo zeide spr., zelfs onze jubileum stemming mag ons nifet doen vergeten, dat er van ons ideaal „allen onverdeeld naar de openbare school" hitter weinig is terecht gekomen, ja zelfs, dat we er in het verle den dichter bij zijn geweest, dan thans het geval is. Tenslotte behandelde spreker de vraag: Wat valt er voor volksonderwijs in de naas te toekomst te doen, om te eindigen met te zeggen: I-Iet Nederlandsche volk ver wacht, dat in de eerste plaats op de open bare school liefde zal worden geleerd voor alles wat kenmerkend Nedei;landsch is. Moge het de vereeniging gegeven zijn nog lange jaren werkzaam te zijn in het belang van de openbare school als een van de uitingen van den eenheidswil van ons volk Rij andere groepen van ons volk mogen andere idealen overlieorschend zijn, bij ons was, is en zal het blijven: De eenheid van het Nederlandsche volk on dus „allen onverdeeld naar de openbare school." Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, sedert den vroegen ochtend van den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelcn van het Britsche leger. In een dapperen aanval van uit de lucht verpverden zij, gesteund door formaties jacht-, torpedo- en gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de tactisch belangrijke punten van het eiland. Na ver dere versterking door formaties van het le ger zijn de Duitsche troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het westelijk, deel van het eiland is reeds hecht in Duit sche handen. De gevechtshandelingen ver loop en in samenwerking met de valscherm jagers, de uit de lucht gelande troepen en formaties van het leger verder volgens het vastgestelde plan. Het Duitsche luchtwapen verijdelde de. po ging van de Britsche vloot om in de beslis sing rondom Kreta in te grijpen, verdreef haar uit het zeegebied ten noorden van Kre ta, vernietigde en beschadigde een groot aantal vijandelijke oorlogsschepen en ver overde de ehreschappij in del ucht boven 't geheele gevechtsgebied. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsche strijdkrachten sedert den 20sten Mei aan de gevechten om Kreta deelgeno men en hebben in de tot dusver behaalde successen een groot aandeel. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen om den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troe pen valschermjagers werden onder bescher ming van jachtvliegtuigen ter versterking neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden met goede uitwerking vijandelijke gGschutsstellingen, machinegeweernesten, ba rakken, kampementen en troepenconcentra ties. Zij vernielden verscheidene Britsche batterijen luchtdoelgeschut en radioinstalla ties, en vernietigden ten zuiden van Kreta een koopvaardijschip van 1000 b.r.t. Zooals eveneens in een extra-bericht is me degedeeld,heeft een Duitsche vlootformatie, onder commando van den vlootchef, admiraal DINSDAG 27 MEI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Ó0 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorben door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde muziek" (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Ensemble Amende. (10.2010.40 Declamatie). 11.15 Zang met pianobegeleiding en gran foonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Voor dën boer. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Celesta-ensemble. I.45 Gramofoonmuziek. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk (va bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 „Over Indonesische muziek: De Soeni neesche muziek", causerie met gramofoc platen. 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beur 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Omroeporkest (6.156.30 „Heeren knechten in de taal", vraaggesprek). 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest. 9.10 Nederland voedt zichzelf. Productiesl 1941. 9.25 Avondwijding (voorbereid door hét Vr Prot. Kerkcomité). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 BNO: Engelsche berichten. Hilversum II. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuzl II.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Schrammelkwartet en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en economische her 1.00 Orkestf Eloward met piano-in term ezzl 2.00 De Haarlemsche orkestvereeniging, list en gramofoonmuziek. 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 Ensemble Bandi Balogh. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurl 5.30 Ensemble Bart Ekkers. 6.00 Textiel ABC. 6.15 Orgelspel. 6,45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Amusementsorkest en soliste. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. Luetjens, in het zeegebied rondom IJslal zware Britsche zeestrijdkrachten ontmoet.! een kort, zwaar gevecht, bracht het slagscl „Bismarck" den Engelschen slagkruii „Hood" tot zinken, het grootste slagscl van de Britsche vloot. Een ander slagscl) van de nieuwste Engelsche „King Georj klasse werd beschadigd en gedwongen om keeren De Duitsche zeestrijdkrachten zett zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moed land bombardeerden Duitsche gevechtsvlii tuigen gisteren en in den afgeloopen na( fabrieken der vliegtuigbewapeningsindust en haveninstallaties aan de Engelsche Zu) en Zuidoostkust. Zij brachten twee koopva) dijschepen met een gezamenlijken inhd van 3500 b.r.t, tot zinken en beschadigd t\yee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verkennip troepen van. het Duitsche Afrikacorps bij broek o.a. twee Britsche pantserwagens. De vijand heeft overdag noch des nacl boven Duitschland gevlogen. Bij aanvals] gingen op het Nederlandsche en Noorse kustgebied werden twee vijandelijke vechtsvliegtuigeri door Duitsche jachtvlii tuigen neergeschoten. Feuilleton Door Monica Hart 18. Kijk eens, de zaak zit zoo, ging Ruthven voort. Ik spreek een heeleboel menschen, kom overal en weet veel dingen waar andere menschen geen notie van hebben; gij hebt er geen idee van waar mijn zaken mij niet mee in aanraking brengen, financiën, diplo matie, wat ge maar wilt! Mijn zaken zijn universeel, de menschen kunnen eenvoudig niet zonder me. Maar .om ter zake te komen, gij hebt een employé In Parijs, Francis Pail- lon, die boeken vervalscht heeft en u voor een aardig bedrag heeft opgelicht. Nu is die Paillon ook een agent van mij, alleen is hy van mij een geheime agent. En juist op dit oogenblik moet hy voor mij een belangryke zaak in orde maken. Ge kunt dus wel begrij pen, dat het voor mij buitengewoon onaan genaam zou zön, wanneer hy nu gearresteerd werd. Zeker, antwoordde Philip stijfjes. Maar u zult mij niet kwalijk nemen als ik zeg dat de geheime transactie van een em ployé van de firma in geenerlei verband staan met de zaken, die hy voor de firma zelf doet. Gesteld dat het bedrag 'van Paillon's malversaties gerestitueerd zou worden? Ont sla hem dan uit uw dienst en laat dit het einde van de geschiedenis zijn. Hjj heeft het publiek bedrogen, zei Phi lip langzaam, en onzen goeden naam daar voor misbruikt. Bovendien heeft de politie de zaak reeds in handen, dus het is al te laat. Tot dusver is Paillon niet gearresteerd; wanneer gy wilt, kunt ge het verhinderen. Ik denk er niet aan het te verhinderen, zei Philip beslist. - Is dit u laatste woord? Ja. Pierre Ruthven nam zijn glas op, hield het tegen het licht, dronk het uit en zette het langzaam op tafel. Het spijt me, zei hy. Ik heb de firma Arkwright steeds bijzonder gewaardeerd; u zelf was mij ook altyd sympathiek, evenals uw zustér, die een allerliefst meisje is. Dreigt u? vroeg Philip, die zich begon op te pinden. Il|; dreig nooit, was het antwoord maar zobals ik reeds zei, heb ik steeds mijn oogen open en weet allerlei geheimen waar een ander niets van vermoedt en dat ls soms heel nuttig voor mij. Wat bedoelt u daarmee? vroeg Philip, die zich met moeite in bedwang hield en zyn tegenstander boos aankeek. Niets anders dan dit. U die gereed staat om maar dadelijk een employé in het ongeluk te helpen, bent u er zeker van dat uw eigen daden alle even zuiver zijn? Het is best moge lijk, dat per slot van rekening Paillon niet de ergste schuldige is en dat. hij niet de eerste zal zijn die valt. Er is... Ruthven glimlachte, terwijl hij Philip strak in het. woedende gelaat keek. Ik geloof dat onze gastvrouw juist het teeken geeft om ons weer bij de dames te voegen, zei hij. HOOFDSTUK XXVI Philip trilde van woede, toen hij met de anderen opstond en de eetzaal verliet. Wie was die man, die zyn vader en hem de wet voor durfde schrijven Bovendien was het toch geen manier, dat Ruthven dit moment gekozen had voor zijn verzoek. Wie sprak nu- over zaken by het dessert van een diner? Wat *yk je boos, Philip, wat is er aan de hand? Dora was naast hem komen staan, enkele minuten, nadat hij de salon was binnengeko men. Hy was alleen blij"en staan e?ff deed net alsof hy zich interesseerde voor een der aqua rellen, die den wand versierden. Niets, antwoorde hy, terwyl hy trachtte te glimlachen. De heele zaak is, dat ik nu eenmaal niet houd van deze soort „gezellige avondjes". Het is toch niet die afschuwelyke kerel, die Ruthven?, drong ze aan. Ik zag je voor het diner met hem praten; en ik weet niet hoe ik eraj.n kom, maar ik heb zoo'n idee dat er moeilykheden zijn tusschen vader en hem. Nonsens, stelde Philip haar gerust, haal toch niet zulke malle dingen in je hoofd- 3e! Waarom zou hij haar gelukkige stemming bederven, dacht hij; zyn zusje zag er stralend uit. Ik hoef niet te vragen of jij je amuseert, zei hy. Spreekt dat niet van zelf?, lachte zij. Ik heb den heelen avond Harry als tafelheer ge had' pn we hebben afgesproken, dat hij mij morgenochtend zal kómen halen en dat hy met my mee terug gaac naar Wimbledon. Dora zocht haar verloofde weer op en Phi lip merkte plotseling dat hij in de nabijheid stond van der jongen Franschen diplomaat, die zoo druk met zyn tafeldame had gecon verseerd. Hij knoopte een gesprek met hem aan, dat al spoedig op het onderwerp kwam, waarover de Franschman het aan tafel had gehad; den inbraak bij Sir Wilfred Brand. En dit bracht hen op een ander chapiter; de werkmethoden der internationale juweelen en schilderijendieven. In Parijs gelooft men, dat de politie spoedig in staat zal zijn de hand te leggen op verscheidenen van de bende. Maar het is het ongeluk, dat zij aitijd de mindere broeders te pakken krijgen, de lui die het vuile werk doen terwyl de hoofdschuldigen den dans ontsprin gen. En die mindere broeders zullen onder geen beding hun opdrachtgevers verraden, al weten zij heel goed, dat ze een aanmerkelijk lichtere straf zouden krygen, als ze alles wil den vertellen wat ze weten, Dat is tenminste de meening van monsieur Carpentier, van de Parijsche recherche. De jonge man, die De Lion bleek te heeten, behoorde tot den ouden Franschen adel en was eerst onlangs bij de Fransche ambassade in Londen geplaatst. Maar zijn persoonlijke liefhebberij ging meer in de richting van detective-werk.. Muziek en zang wisselden elkaar af en sommige gasten vertrokken, daar hun plaat sen waren gereserveerd om te komen bridgen. Tegen elf uur hadden zich een vijftal groe pen gevormd in de speelkamer, terwijl de gasten die niet kaartten in den salon waren gebleven. Harry en Dora aten aan hetzelfde tafeltje met lady Kentard en Mr. Staunton Heath, terwijl Philip aan een ander tafeltje zat met Lord Kentard en nog twee andere dames, waarvan een tot zyn ontsteltenis zyn tafeldame van daarnet bleek te zyn. Philip keek rond en zag dat Pierre Ruth ven niet meespeelde; hij veronderstelde dat hjj wel in den salon zou biyven. Na een uurtje spelen bleek het dat Hai en Dora een paar pond verloren hadden nadat de robber afgeloopen was, stelde Hal voor af te reksnen. Dora haalde haar beuri te voorschyn om te betalen wat zij schuil was. Wat een aardig beursje! zei Staun! Heath, die gedurende het heele spel erg i was geweest en alleen nu en dan het meil met een ernatigen blik had aangekeken. Mag ik het eens zien? Dora reikte hem met een vriendelyk gil| lachje de beurs over. Het was werkelijk een meesterstuk y goud en emaille. Inplaats van een knip M het een pz-achtig bewerkt deksel. Z». had fl een paar weken geleden van haar vader haar ver jr - ,'ag gekregen. De binnenkant van de sluiting is mi schien nog mooier dan de buitenkant, verte ze. Het is door een bekend kunstenaar maakt. Staunton Heath peuterde eerst onhani aan de sluting alsof hij deze niet kon ópen tenslotte gelukte het hem. Het is schitterend, zei hij, vooral 1 emailleerwerk is... Hij hield eensklaps op en staarde met e vreemd licht in zijn oogen in het beurs Toen klapte hij het haastig dicht en gaf 1 aan het meisje terug. Zijn oogen waren n een vreemden, vragenden b'ik op haar gericl O. maar ik heb nog niet betaald, ri Dora, die niets van het eigenaardige gedr van Staunton Heath gemerkt had. Ze open het beursje om er geld uit te halen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 2